Saradzjogloe „verklaart'' Turksche houding Schaap onder de wolven Moordenaars vrijoe'alen Sterk bezet tennis-tournooi op de Sfortbanen V- J GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! 2 AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 4 OOGSTMAAND (AUGUSTUS) 1944 De ware stand van zaken lichtelijk verdraaid „DUITSCHLAND BEDREIGT DEN BALKAN Minister-president Saradzjogloe heeft in zijn rede vcor de groote nationale vergadering, welke voorafging aan het besluit oni de be trekkingen met Duitschland te verbreken, o.m. verklaard De Turksche buitenlandsche politiek is steeds vreedzaam geweest. Turkije was van opvatting met vreedzaam overleg alles te kunnen bereiken. De gebeurtenissen in de wereld hebben hierin wijziging gebracht. Snr vermeldde in dit verband den Italiaanschen toriog tegen Abessinië. dien hij het uitgangs punt voor het Turksch-Engelsche verdrag noemde. Voorts noemde hij alle wijzigingen op de kaart van Europa, zooals de aanslui ting van Oostenrijk enz. „dreigende welken aan der. pclitieken horizon". Ten aanzien van den Duitschen cpmarscb in het vroegere Ziiidslavia en in Griekenland sprak Saradz jogloe de meening uit, dat „Turkije ieder offensief op den Balxan als een gevaar ge voelt" Op 12 -M;i 1939 is Turkije reeds uit zijn neutraliteit getreden, door het Fact met Engeland te onderteekenen waar op in Juni een overeenkomst met Frankrijk volgde, waarna, bij hst uit breken van den oorlog het Driemogend. hedenverdrag met Engeland en Frank rijk werd gesloten. Duitschland is toen tct c-en overeenstemming gekomen met Roemenië en begon „den Balkan te be dreigen". Turkije stond plotseling alleen tegenover de Duitschers. Duitschland heelt gevraagd, of Turkijs oorlog tegen Duitschland wilde voeren. Turkije heeft daarop geantwoord, dat dit van de Duit schers afhing, Daarop heeft Duitsch land zijn troepen van de Turkseh-Bul. gaarsehe grens teruggetrokken. Aan het vriendschaps- en niet aanvalsverdrag met Duitschland is voorafgegaan, dat Turkije zich tot de geallieerden heeft gewend en de uitdrukkelijke voorwaarde gekregen heeft, dat het verdrag niet in tegenstelling mocht staan tot het bond genootschap van het Drielandenpact. Thans is Turkije door de geallieerden uitgenoodigd de diplomatieke betrek kingen met Duitschland af te breken. De geallieerden hebben den Turken be loofd hen met alle financieele en mili taire hulp schadeloos te stellen. Turkije heeft den geallieerden dus medegedeeld, dat- het de diplomatieke betrekkingen met Duitschland vanaf 24 uur in den nacht van Woensdag op Donderdag als verbroken beschouwt. Dit besluit is geen besluit tot oorlog. De beslissing over oorlog en vrede is afhankelijk van de houding, die de tegenpartij zal aan nemen. DE BRITTEN HEBBEN 28 VLIEGVELDEN IN TURKIJE AANGELEGD De A.N.P.-correspondent meldt: De rede van Saradzjogloe heeft in di plomatieke kringen te Berlijn slechts een. zwakke echo gevonden, hetgeen wel zijn oorzaak vindt in het feit, dat de Turksche minister den waren stand van zaken lichtelijk heeft verdraaid. Hij spreekt b.v. over het niet-aanvalsver- clrag met Duitschland en hij vergeet heelernaal, dat dit verdrag niet alleen den titel van een non-agressiepact maar ook dien van een vriendschapsverdrag draagt. Voorts heeft de Turksche minis ter de historische vriendschap tusschen Turkije en de AngcLsaksers geprezen, maar men behoeft slechts eenige blad zijden Turksche geschiedenis te hebben gelezen cm vast te stellen, dat de goe de verstandhouding tusschen Turkije en Engeland herhaaldelijk onderbroken werd door perioden, waarin beide landen uiterst vijandig tegenover elkaar ston den. De geschiedenis van het petroleum- gebied bij Mosoel levert hiervoor het sterkste en het sprekendste bewijs. Tn Berlijn interesseert men zich ove rigens niet meer voor wat de directe ge volgen van het Turksche besluit voor Duitschland of voor de geallieerden zullen zijn De Britten hebben indertijd 28 vliegvelden in Turkije aangelegd en in dien zij deze thans als steunpunten kunnen gebruiken, dan beteekent dit voor hen slechts een besparing van ben zine Op het verloop van den oorlog kunnen deze vliegvelden geen enkelen invloed uitoefenen. Van interesse is, of Turkije gedwongen zal worden, den bols jewisten eonsessies te doen in den vorm van maritime steunpunten, waarbij na tuurlijk de Dardanellen een hoofdrol cprvn. Van belang is tenslotte, in hoe- \'F"vo Tu'kije zijn vrijheid en onafhan kelijkheid opgeofferd heeft en in hoe verre het land machteloos geworden is, nu het zich zelf tot schaap onder de wob-ui heeft gemaakt. Uit Ankara wordt gemeld, dat de Sov jet-Russen, die indertijd een moordaan. fciag cp den Duitschen gezant Von Pa pen ondernamen en daarna door een Turksche rechtbank tot gevangenis, straffen werden veroordeeld, op staan, den voet in vrijheid zijn gesteld. In Berlijn karakteriseert men deze handeling der Turksche regcering als veclbetee&enend voor de toekomst. Ven Papen verlaat Turkije .De Duitsche gezant te Ankara, Franz von Papen heeft op aanwijzing van de Duitsche regeering Woensdagmiddag per vliegtuig Turkije verlaten. De Turk sche gezant te Berlijn moest uiterlijk Donderdagmorgen Duitschland verla ten, De overige leden van de bijde ge zantschappen blijven resp. in Berlijn en Ankara. Zij zullen op de gebruike lijke wijze worden, uitgewisseld. Het aantal Rijksduitschers, in Turkije be draagt ongeveer duizend, het aantal Turksche onderdanen, dat zich in Duitschland bevindt is betrekkelijk wei nig. (S.P.T.) KANTONGERECHT AMERSFOORT AI weer Spakenburg Wachtmeesters van de maréchaussee troffen op de botter van de G. uit Bun schoten 125 kg. ondermaatsche paling aan. De G. stond hier thans voor te recht. Hij vond, dat de maréchaussee wel een beetje te hoog geschat hadden. ..Het was ongeveer 160 pond. Edelacht bare. zoo precies weef ik het ook niet." ..Nee. jullie Spakenburgers en Bun- schoters hebben zoo weinig verstand van het vak. dat ie niet ongeveer kunt weten of je 250 pond of 160 pond hebt. En wat wilde je met al die paling doen?" ..Ja. Fdelachtbare, dat begrijpt u zelf ook. wel. Ik heb 13 kinderen thuis. Iedereen houdt, wat hij krijgen kan. toch voor zichzelf? We zijn met een heele koppel en als u rekent, dat twee man wel 25 pond op kunnen...." D? kantonrechter had. naar hü zei. respect voor de magen van de Spakenburgers, maar kon toch niet. aannemen, dat men voor één familie zóóveel noodig had. De ambtenaar vond. dat de Spaken burgers voor die enkele keer dat ze er indraaien, een flinke boete moeten be talen. En hij eischte (300 subs. 30 d. Dit vond de G. veel te hoog. ..Zooveel geld in dezen bar slechten tiid!" De kantonrechter vonniste met 150 subs. 10 dagen. Dronken van twee biertjes9 C. M. had 's avonds met een auto den weg naar Woudenberg bereden. Een surveilleerend maréchaussée vond. dat de auto verdacht slingerde en stak zijn roode lichtje op. Toen de deur open ging, kwam hem een sterke bierlucht tegemoet.Voor dit geval stond M. thans terecht. ..Straks na den oorlog, als het ver keer weer normaal is. kan zooiets groo- te gevaren teweeg brengen", vond de ambtenaar. Hij eischte 20 subs. 5 cl. en voor drie maanden het inhouden van het rijbewijs. M. kwam in opstand en zei. dat hij maar twee potics bier had gedronken, dien avond. En hij kon zijn rijbewijs niet missen, omdat hij chauf feur was en iederen dag moest rijden! De kantonrechter vonniste met 15 subs. 5 d. en behoud van het rijbewijs. Veemarkt 's-Hertogenboscli 2 Aug. Op cle markt van heden wa ren aangevoerd 1151 stuks: 75 runderen, 67 nuchtere kalveren, 1009 biggen. Rund vee weinig aanvoer, cle helft voor taxa tie. Nuchtere kalveren alleen levering. Biggen zeer groote aanvoer, weinig aan koopvergunningen, zeer hooge handel. KUNST EN CULTUUR Expositie Otto Hanrath TNE serie exposities in kunstzaal La „D'oude Lanteern"" te Amersfoort is met de tentoonstelling van werken dooi den Berg en Dalscheii kunstschilder Otto Hanrath op waardige wijze voort gezet. Hanrath, die eerst op la/teren leeftijd definitief met schilderen begon, toont met het geëxposeerde onmisken baar, welk een knap talent hij is. Be halve kunstenaar, die gevoelig (en met een zeldzaam zuivere kleurenkeuze!) weergeeft, wat hij ziet, is Hanrath psy choloog, voor wien de kern, de ziel der dingen het moge dan al een portret- opdracht zijn, een naaktstudie dan wel een bloemstilleven minstens zoo be langrijk is. Het is dan ook bijna van zelfsprekend. dat de expressieve kracht in zijn schilderijen die menigeen er toe zou kunnen bréngen, Hanrath als expressionist te kenmerken een do minante factor is. Ook technisch is Hanrath zeer begaafd: compositie, vlak- vercleeling, verfbeharr'ding leggen daar van een sprekend getuigenis af. Zijn naakten omgeeft Hanrath met een ver heven zuiverheid („Eva", let op cle oogen). die soms bijna onaardsch wordt („De eeuwige Geisha"); daarenboven getuigen zij vaak van een uitstekende anatomische kennis (rug en handen van ..Na 't Bad"). Ofschoon hij ook op land schap en stillevens met succes zijn krachten beproeft (eenige stukken han gen er om dit te bewijzen), is Hanrath tocli cp de eerste plaats portretschilder, hetgeen hij vooral toont met. het ge daagde zelfportret en met ..Dame in blauwe japon" (opvallend door karak teruitbeelding en evenwichtige compo sitie). Dat Hanrath overigens zijn oor spronkelijke impressionistische 'neigin gen niet ontrouw is geworden, blijkt duidelijk uit zijn landschappen, die me de deze expositie maken tot een zeer bijzondere. Jos. G. Heilker. FRESCO GEK EP. Onder groote moeilijkheden is het. gelukt een uit de ,c:- eeuw dateerende frescoschildering 15e van Pier deJla Francesca te redden uit de cathedraal van Rimini, welk bouw werk tengevolge van een luchtaanval dei- geallieerden zwaar beschadigd is. STROZZI STIERF VOOR 300 JAAR. - Op 3 Aug. was het 300 jaar geleden, dat cle bekende Genueesclie schilder Bernar do Strozzi te Venetië overleed. Strozzi's werk stond sterk onder invloed van Caravaggio en van de Vlaamsche schil ders Rubens en van Dijck. HENRI DE VRIES 80 JAAR. Op 8 Aug. wordt de acteur Henri cle Vries 80 jaar. In 1903 werd Henri de Vries vermaard door het groote succes, dat hij had met „De brand in cle „Jongejan". Ook heeft cle Vries gefilmd. Sedert en kele jaren wóont 'hij in Blarlcum. „Dr. Vlimmen" momenteel in ons land verfilmd Naaa.- wij vernemen, is op het oogen- blik bij de Terrafilm een film naar mo tieven van het bekende boek „Dr. Vlim men" van den schrijver mr. A. Root. haert in bewerking. Het draaiboek, dat nogal sterk afwijkt van den oorspron- kelijken roman, brengt hoofdzakelijk episodes uit de praktijk van den veearts. Op het oogenblik bevindt zich cle staf van cle Terrafilm in het Zuiden des lands om in cle omgeving, waarin dr. Vlimmen zijn praktijk heelt uitgeoefend, natuurgetrouwe opnamen te maken. Contact is niet alleen gezocht met den schrijver van het boek, doch ook met den veearts zelf, clie daarin beschreven wordt, hetgeen ongetwijfeld goede re sultaten zal opleveren. De regie van dit filmwerk is in handen van den beken den regisseur B. Barlog. Hans Söhnker speelt cle rol van dr. Vlimmen, Adel- heid Seek clie van zijn zuster Truus. De bekende artist Paul Wegener speelt voor v. d. Kalk, terwijl cle directeur van het abattoir wordt voorgesteld door Albert Flora tla en de niet mincler belangrijke figuur van Decka wordt gespeeld door Gunther Luders. De opnamen in ons land zullen hoofdzakelijk worden ge maakt in cle omgeving van Den Bosch, Vught, Eindhoven en Heeze. Productie leider is Otto Lehmann met als assis tent Werner Drake en architect Willy Hermann. Tweede cameraman is onze landgenoot Koopman, terwijl nog een landgenoot, H. W. G. Munzert jr., als assistent aan den regisseur is toegevoegd. CYRIEL YERSCHAEVE. De bekende Vlaamsche schrijver Cyriel Verschaeve, wiens werken ook in Nederland veel ge lezen worden, is benoemd tot eerebur- ger van de Duitsche universiteitsstad Jena. De Esllandsche admiraal Pilka De Persdienst van den Ned. Omroep meldt: In liet programma van den Allemansgading op Vrijdag 4 Aug. over Hilversum 1 wordt van 20.45 tot 21.05 een uitzending gewijd aan den 73-jarigen Estlandschen admiraal Johan Pilka, die door den Engolschen koning werd benoetml lot Honorary Knight Comman der in the Order of St. Michael and St. George. De uitzending wordt omlijst door inu ziek en zang uit Estland cn Letland. STALIN ONTVANGT MIKOLAJCZYK Naar de Britsche berichtendienst uit Moskou meldt, .heeft Stalin gisteren den ..Pcolschen minister-president" Mikolaj. czyk ontvangen. Naast den noordreü zijn verantwoorde lijk. R. Leenknegt, chet red. buiten land; Jos. G Heilker, binnenland en kunst; D. J. Rekké, sport; mej P. J. Baart.man, adv. Allen te A'foort. K 78 KRIJT, V. d. KRUK, MEJ. v. d. WAL EN MEVR. VLEUGELS-SCHUTTER FINALISTEN Toen voor eenige jaren het initiatief genomen werd tot. liet organiseeren van een jaariijksch Storttournooi, zal de wedstrijdcommisgie niet hebben durven verwachten, dat daaruit zooveel succes geboren zou worden. Hoewel men de omstandigheden steeds meer tegen kreee, groeiden animo en publieke belangstel- -In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BILDERDIJK Pieter Pietersz. Hcijn, 1578/ 20/6 1629. Vice-admiraal der West-Ind. Corup. 1623, Admi raal 1626, zilvervloot 1628, Lt.- Admiraal van Holland 1629. Gesneuveld tegen Duinkerken Grafmonument te Delft Oude Kerk. O/H P. m. Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. O H P.m Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschie den bij de Marineannahmstelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen en Ortskomniandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. ling en niet te vergeten het spelpeil in belangrijke mate. Ditmaal was cle toe loop zoo groot, clat vele inschrijvingen niet geaccepteerd konden worden, daar men zich houden moest aan cle limiet, welke de Bond gesteld heeft. En ondanks deze rem, zal men nog hard moeten werken, wil het geheele programma Zondagavond vlot tot. het verleden be- hooren. Gelukkig heeft de wedstrijdcom missie meer met dit bijltje gehakt en kan er ook op andere banen ge speeld worden. Vorige week Zaterdag is men met de B. afdeeling gestart, in den loop van deze week draait ook het A programma op volle toeren. Wat de heeren betreft, vier spelers zijn er ge plaatst n.l. v. cl. Kruk, Marinkelle, van Rhoon en Krijt. Vermoedelijk zit daar een finale tusschen de Westerlingen v. d. Kruk en Krijt in. Marinkelle en van Rhoon zullen het niet gemakkelijk heb ben, daar er onder de outsiders krachten zijn, die voor een verrassing kunnen zorgen. Zoo is b.v. het Zuiden goecl ver tegenwoordigd door Timmers, Verhulst en Lathouwers. Laatstgenoemde had een zwaren dobber aan Lewis en werd daar na uitgeschakeld door T. Borren. Wan neer deze van Zwollo wint, komt hij te gen P. Cesar in den kwart eindstrijd. De beide A'foorters zijn momenteel goecl in vorm. Dat kan dus interressant worden! Bij cle dames is felle strijd te verwach ten. Geplaatst zijn mevr. v. d. Kruk. mevr. Vleugels Schutter, mej. Hermsen en mej. v. d. Wal. Wanneer mevr. Vleu gels £chutter haar spelpeil heeft weten te handhaven, kan zij wel in den eindstrijd komen tegen mej. v. d. Wal, die juist clen laatsten tijd weer in vorm is. In de dubbels zullen cle krachten el kaar ook weinig ontloopen. Sterke comb, zijn o.a. mej. HermsenKrijt, mevr. Vleugels SchutterCesar en mevr. v. cl. Krukv. cl. Kruk. In de B. afdeeling is ook sterke deelname, voorspellingen zijn hier heel moeilijk te doen. In cle komende dagen zullen wij ons uitsluitend tot de resul taten van de halve eindstrijden en de eindstrijden' zelf moeten beperken. Bakker in Wuppertal. Onze land genoot Bakker startte op de wielerbaan in Wuppertal. Hij reecl uitstekend en ondervond alleen eenigen tegenstand van den Luxemburger Josy Krans. Stayer- wedstrijcl kleine stadionprijs over 25 km.: 1. Bakker 23 min. 11 sec.; 2. Kraus op 55 meter; 3. Ilse 1570 meter. Wielrennen. Ronde door Soest. De eerste ronde van Soest zal Zondag 20 Aug. worden gehouden. Deelname be staat voor nieuwelingen en amateurs. De eersten zullen 30 km. en de laatsten 80 km. rijden. Het parcours is als volgt: Start en finish op cle Willebrordusstr.. Plas weg, Heideweg, Braamweg, Oude Utrechtscheweg, St. Willebrordusstraat. Bekende renners onder cle amateurs heb ben reeds voor deelname ingeschreven, terwijl ook de Soester renners, de gebr. Grift', Borg en v. d. Broek, niet op het appél zullen ontbreken.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2