MiiimtcmUiifiloma Aardappelvoorziening vraagt groote inspanning Een goede omgang met menschen Zware strijd bij Warschau In Ned.-lndië geïnterneerde Nederlanders AMERSFOORT AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 4 OOGSTMAAND (AUGUSTUS) 1944 Weermachtbericht van Donderdag Hoofdkwartier van den Führer, 3 Aug. Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: lil Normandië zette de vijand, gesteund door heftig artillerievuur en talrijke jacht bommenwerpers, zijn hevige aanvallen in het centrale en het Westelijke deel van het lan- dingshoofd den geheelen dag voort. Hij werd op de meeste plaatsen met aanzienlijke ver liezen, maar in zware gevechten afgeslagen en kon slechts op enkele punten successen behalen. Daar zijn onze troepen tot den tegenaanval overgegaan. Z.O. van Villedieu bevinden eigen pantserformaties zich in een zich ontwikkelden aanval naar het Westen. De over Avranches naar het Zuiden en Wes ten opgedrongen vijandelijke strijdkrachten vielen met haar par.tservoorhoeden Rennes en Dinan aan, waar zij werden afgeslagen. Slagvliegluigen verstrooiden vijande lijke marschcolonnes in het gebied ten Z. van Avranches en vernielden een vrij groot aantal tanks, kanonnen en voertuigen. Boven Normandië en het bezette gebied in het Westen werden achttien vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In het Fransche gebied werden 118 terroristen in den strijd vernietigd. Bij deze'zuiveringsoperatie hebben de ban dieten sedert G Juni ongeveer 7300 dooden en 4700 gevangenen verloren Het gebied van Groot-Londen ligt nog steeds onder zwaar ver gelding.; vuur van de V 1. In Italië hebben onze troepen ook gisteren alle vijandelijke doorbraak pogingen in de richting van Florence met zware verliezen verijdeld. Zij blij ven den vijand Westelijk en enkele kilo meters Zuidelijk van de stad hardnek- kigen tegenstand bieden. Op de Noordelijke helling der Kar paten mislukten talrijke door tanks ge steunde Sovjetaanvallen. Door tegen, aanvallen, vooral Oostelijk van den Beskidenpas, werd de vijand verder te ruggeworpca. In de groote bocht van den Weiclisel werd de vijandelijke druk Wes telijk van Baranof sterker. Verder naar het Noord-Oosten stortten talrijke aar. vallen der bolsjewisten met zware ver liezen ineen. Verscheidene pogingen om de rivier over te steken, werden ver ijdeld. N O. van Warschau kwam het tot zware heen en weer golvende gevechten. De stad Radzymin werd in een tegen aanval door onze tanks heroverd. Terwijl aan den Midden-Boeg en ten Zuiden van Augustow herhaalde vijan delijke aanvallen mislukten, zijn in den sector Seinen. Wilkowisj en hij Mitau verbitterde gevechten gaande In het gebied van Birsen namen onze grena diers bij tegenaanvallen verscheidene plaatsen. Oostelijk van de Duna en op de landengte van Narwa werden krach tige doorbraakpogingen der Sovjets in zware gevechten verijdeld In den grooten afweerslag tussehen de Karpaten en de Finsehe Golf zijn in de maand Juli alleen al dooi troepen van liet leger en de Waffen-SS 3908 vijande lijke tanks stuks geschoten; 250 andere vijandelijke tanks werden door de lucht macht vernield. In dezelfde periode ver. loren de Sovjets in luchtgevechten en door afweergeschut der luchtmacht 1329 vliegtuigen." De tweede pantserdivisie onder lei ding van haai' commandeur, luit.-ge neraal Freiherr you Ltittwitz heeft van 13 Juni tot 30 Juli de volgende succfs- sea behaald: 180 tanks vernietigd, een tank buitgemaakt, 29 vliegtuigen neer geschoten. 27 pantserauto's vernietigd, 52 pantserafweerkangnneu vernietigd. 20 vrachtauto's buitgemaakt en 6G8 gevan genen binnengebracht. Het Ned. Roode Kruis ontving weder om opgaven van in Ned.-lndië geïnter neerde burgers van Nederlandsche natio naliteit. Van de navolgende geïnterneer den konden tot op heden de adressen der naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de na men vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. Feitkamp. F. H., 50, employé suiker mij.; Ferguson, G. E., 50, handelaar in toiletartikelen; Hoekstra, L. W., 45, em ployé bij een mij.; Just de la Paissiére, A. H.. 37. boekhandelaar; Lamfers, F. J., handelsman; Oudenaarde, Jan van, 46, scheepskapitein; Oudkerk, J. M.. 35, ambtenaar; Ouwehand, Hendrik. 38, z. beroep; Ouwehand, T. C.. 53. beroep on bekend: Ouwerkerk, J. N., 37, machine werkman; Overeem, A. J. W., 33. werk zaam by een Mij.; Oyen, H. A.. 53, ge- penslonneerd; Oyen, W. van, 55. werk zaam bij hotelbèdrijf; Paap, Bertus, 25, zonder beroep; Padtberg. J. H.. 61. dok ter; Paehlig, J. J.t 52, werkzaam bij een Mij.; Palmen. J. J., 57, employé bij een Mij.; Pare, W. J. C., 52, directeur van een Mij Parmentier, Abraham, 58. em ployé informatiebureau; Passier, P. C. J., 52. fabrieksemployé: Pauw, L. van der, 55, werkzaam op kweekerij; Pauw, W. J.. 51, handelsman; Peeters, F. M., 27, ondermanager bij een Mij.; Pep- pinck, J. G., 57, directeur va neen Mij.; Peeters, J., 31, employé bij een Mij.; Pe perzak, N. J. A., 58] topograaf; Perret, A.. 36, werkzaam bij recherche: Peruis, A. C. van, 50, handelsman; Peters, G. G., 58, bouwkundig ingenieur: Peters, J., 55, hoofd spoor wegwerkers; Peters, J. R. F., 18, daglooner; Petit, J. J.. 55, direc teur handelshuis; Petrie. Jacques. 58, hoteldirecteur; Peuschgens, 54, repera- teur; Pezaro, Juda, 54. handelsman; Pie- deriet, J. G., 54, zonder beroep: Piet, Jacob, 50. beroep onbekend: Pieters, Gerrit. 50, werkzaam bij cultures: Pis tool-. P. H. J., 54, klerk; Plas, A. W. van der, 50, winkelier: Plenckers, T. A., 57, gepeiis ionneer d; Plinck, F., 51, werk zaam bij gevangenis: Schipper, L. J. B„ 31, electricien; Schirbach, Bartholomeus, 61, gepensionneerd; Schmale, Gerard. 18, student: Schoen, J. C., 54, hoteldirec teur; Schoenmaker, A., 51, zonder be roep: Schoenmakers, F. H. A.. 44, han delsman; Schol, J. P., 18, zonder be roep; Schol ten. Johannes. 58, electro- technisch ingenieur; Scholten, J. H.. 54, zonder beroep; Schoo. H. J., 50. werk zaam bij cultures; Schoor, J. C. van der 58. werkzaam bij bakkersbedrijf: Schoot, Bram van der, 19. student; Schotvan ger. Pieter. 44. werkzaam bij een gevan genis: Schoute, H. S., 54, gepension neerd; Schouten. H. J.. 19. zonder be roep; Schouten. J. F.. 37, fabrieks-Ing nieur: Schouten. K. L., 46. gepension neerd: Schra, H., 22. zonder beroep: Schram, Wouter. 60. werkzaam bij ho- telbedrijf: Schravendijk, J. van. 63, zon der beroep; Schreuder, H 16. student; Schreuder, N. H. E., 50. leeraar: Schro der. C. F.. 50. gepensionneerd: Schriiner, A. G.. 55. werkzaam op postkantoor; Sc-hrijveV, J. A., 51, verpleger; Schut, H.. 62. belastingambtenaar; Schut, J J., 52, kapper; Schutt, H. A.. 52, politie-agent; Schutte. J. M., 49, werkzaam bij inspec tie ondern.; Schuur, J. F. T., 55, direc teur gevangenis; Sc huur mans, C. M., 62, zonder beroep; Schuurmans-Stekhoven, J. J. A., 55, werkzaam bij cultures; Schwarze, C. L., 59, tuinemployé; Schijfsma, J. H., 52, werkzaam bij ge meentehuis; Schwencke, J. H. C., 27, werkzaam bij een mij.; Seegers, A. W. G., 50. handelsman: Seegers, L.. 44, be roep onbekend; Sens, A. A. J., 45, werk zaam bij kleermakersbedrijf; Servais, A. J. H., 53, accountant.. Setera, J. van. 54. zonder beroep; Seuneke, F. D., 49, boekhandelaar; Sewald, A. F., 54, amb tenaar; Snijders, Sipke Simon, 54, mu- ziekleeraar; Sirag, W. F., 46, missiona ris; Sjollema, K., 51, electrotechnisch ingenieur; Sjouke, H. J.. 48, Journalist; Slaaf, E., 50, politie-agent; Slagter, Pie ter, 53, machine werkman; Sleyfer, Ge rard, 26, machinewerkman; Slot, T. H., 60, secretaris bij een mij.; Sluis, Philip van der, 60, gepensionneerd; Sluys, T. van der, 49, werkzaam bij spoorwegen; Sluyter, Abraham, 47, schoolhoofd; Smit, Gijsbertus, 43, restaurateur; Sijtveld. H. van, 24, werkzaam bij politie; Zee, Pie ter van der, 36, winkelier. Groote belooning voor eerlijken vinder Het bureau van den Weermachtsbe velhebber in Nederland deelt mede; Op een perron van een der Neder landsche stations was per abuis een actentasch van een lid van het perso neel van een Duitsch bureau blijven lig gen. De vinder, een Nederlander, heeft deze tasch onmiddellijk aan het bureau gevonden voorwerpen der spoorwegen afgegeven. Hij ontving voor zijn eer lijkheid een groote belooning. Onvoorzichtigheid op de tram Een 18-jarige jongen uit Soesterberg1, die met de tram uit Zeist naar liuis te. rug wilde keeren. nam plaats op de vloer van het trambalcon. waarbij zijn beenen. buiten het rijtuig hingen. Bij de halte Bergweg, waar de afscheiding vlak bij de tram staat, werden don jongeman een been en een voet afgewrongen, ter„ wijl ook overige verwondingen niet uit bleven. Na eerste hulp naar het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht, overleed het slachtoffer aldaar kort na aankomst. Behoefte meer gestegen dan. volgenr^gezgnar^de\vioefe" de productie Sedert 1 Juli zijn de oude aardappe len op en is Nederland voor de aard appelvoorziening geheel aangewezen op wat er dagelijks wordt gerooid. Dit blijft zoo tot einde Augustus, aldus deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd mede. Dan begint dè groote aardappeloogst en is het mogelijk in de consumptiegebieden weer voor raad te vormen. Normaal hadden wij in Nederland zooveel vroege aardappelen, dat er nog een behoorlijk deel geëxpor teerd moest worden. Onze eigen behoef te aan vroege aardappelen is nu echter veel grooter dan normaal. In 1940 wer den er verbouwd 8.400 Ha. vroege aard appelen. in 1944 bijna 14.000 Ha. (in '43 ruim 14.000 Ha). Consumptie .aardappe len worden er niet meer geëxporteerd. Wel wordt de Duitsche Weermacht met onze aardappelen voorzien, maar deze hoeveelheid is bij lange na niet zoo groot als de vroegere export. Evenals vroeger wordt een deel van de aard appelen als goedgekeurd pootgoed gere serveerd. Er zijn dus vrij wat meer vroe ge aardappelen voor de Nederlandsche consumptie beschikbaar dan normaal, maar de behoefte is nog veel meer ge stegen. Daarbij komt, dat de vroege aardappeloogst dit jaar laat is en sterk heeft geleden door een zeer zware nachtvorst in begin Mei. IDeze middelvroege zijn dit jaar ook laat, maar daarenboven ls in het hoofdpro ductiegebied van deze aardappelen door de inundaties, zooals reeds is medege deeld. de productie lager dan normaal. Wel hoeft de verbouw, zoowel van. vroe ge als middelvroege aardappelen, aicb weer over het geheele land verspreid, maar dit is niet voldoende om het tij delijke tekort geheel aan te vullen. Hierbij komt, dat er in het landbouw bedrijf gebrek aan arbeidskrachten is en in dezen tijd de oogstwerkzaamhe- den moeten worden verricht, terwijl ook het koolzaad voor het volgende Jaar binnenkort gezaaid moet worden. Om het rooien zooveel mogelijk te bevorde ren, is voor deze week dè producenten prijs der aardappelen, die in dezen tijd van het jaar anders regelmatig naar beneden gaat, niet verlaagd. De produ centen moeten evenwel bedenken, dat er meer redenen zijn om snel te rooien dan alleen een hoogere prtfs. Het Ne derlandsche volk kan zich zonder aard appelen niet voeden en de periode, waar in het rantsoen slechts 2 kg. kan bedra gen. moet zoo kort mogelijk zijn. Om dat te bereiken vraagt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd van den producent inspanning van al zijn krachten. 75 JAAR DIENSTBODE. Mej. Ma ria Kafoe te Tilburg herdacht Woensdag den dag, waarop zij voor vijf en zeven tig jaren als dienstbode in dienst trad bij de familie Bronsgeest. De oude ge trouwe verricht nog steeds lichte werk zaamheden. Vergeten. In den trein Amstcrdam- Amersfoort werd hier een jongetje aan getroffen. Na onderzoek bleek hij in Hilversum thuis te hooren Allerlei. Twee minderjarige meis jes, die zonder toestemming van de ouders het ouderlijk huis verlaten had den, zijn opgespoord en weer terugge bracht. Een persoon werd bekeurd, omdat hij zijn paard onbeheerd had laten loopen. Duitsch Weermachtsher icht. (Vervolg van pag. I.) tegenaanval verkleind. Op de land engte van Narwa liepen de Sovjets op nieuw met negen infanteriedivisies en vier panlserformaties storm op oüze stellingen. Zij leden wederom zware verliezen zonder successen te behalen. Een vijandelijke landingsoperatie, in de ochtenduren van 2 Aug. onder de bescherming van Er.gelsche torpedoja ge ra en talrijke Jachtbommenwerpers on dernomen, tegen het Dalmatische eiland Korcocla werd na een korten, hevigen strijd door het garnizoen van het eiland afgeslagen. Formaties vijandelijke bommenwerpers ondernamen met schending van Zwit- eersch territorium terreuraanvallen op plaatsen in Z.- en Z.W.-Dultschland. vooral op Friedrichshafen, Saarbrücken en Kempten. Door luchtverdedigings strijdkrachten werden 43 vijandelijke vliegtuigen, waarondei 40 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. O t/> T5 O O S' M SU tl ?r Kl. Advertenties alleen bij vooruitbetaling, maximaal 50 woorden. Zakenadvertenties komen niet in deze rubriek. Brieven onder No. 10 ct. verhooging. Brieven thuisbezorgd 10 cent extra Personeel gevraagd O WERKSTER voor 3 mor- ;ens per week. Valewink. H. Vi andenstraat 1. 981 O KINDERMEISJE of hulp i. d. huishouding voor den dag. Aanmelden: Vercoutre. Soembastraat 11. 971 O Boekh. G. A. de Weille vraagt voor spoedige indienst treding JONGSTE BEDIEN DE (ami.) ter opl. in den boekhandel. Mulo-dipl. strekt tot aanb. Schrift, soil, s.v.p. Arnh.weg 5. 967 Te huur gevraagd O Ongem. KAMERS met keu ken of gebruik daarvan. Br. no. 1526 bur. Amf. Crt. 977 Te huur aangeboden O SLAAPKAMER. Omtrek Kvuisjpmp. Br. no. 1421 bur. Amersf. Courant. 972 Te koop gevraagd O Oude GR AM OPHOON PLA TEN. F. H. Lomans. Utrecht- schestr. 15, Tel. 3483. 305 O Nieuw of 2e handsch STOFZUIGER, ver wa rm ings- kussen, Fön-apparaat, alles 220 V. en ca. 20 m. tuinslang Cremer, Hogendorpjaan 4 Tel. 3733. 864 Te koop aangeboden O Houten KROON 75 en staande schemerlamp 25. J. Dunker, Tuinstraat *24. 980 O Pracht BOUVIER, 3 mnd. oud. Birktstr. 51, Soest. 979 O Voor de fiets 1 rieten KINDERMANDJE en een ijze ren zitje, per stuk 6.50. Sehuyt, Grebbestraat 58. 973 O Electr. GKAMOFOON met pick-up 90 M. Beitler Jr.. A 185, Hoevelaken. 970 Ruil O Damessch., m. 41, 3/4 hak v. oudere dame. voor jonge- DAMESSCHOENEN, m. 39. - Thorbeckeplein 4. 978 O Burgers E.N.R. heerenrij wiel. z. b. voor een dito DA- MESRIJWIEL. Moiling, E 44 A Hamersveld. 976 O Groot KEUKENFORNUIS, 180-80 c.m., 2 ovens, water reservoir voor kleinere. Oud- Leusden A 3. Kamer b. 975 O 2 Pr. bruine kindersch m. 25 en 28 voor 1 pr. DA MESSCHOENEN, maat 38. - Sehuyt, Grebbestraat 58. 974 O Wie ruilt mijn loden stof capeje. Ift. 6 jr. voor WIN TER JURK JE, lft. 9 jr. en 2 kindermanteltjes voor 1 win- termanteltje, lft. 9 jr. of ouder. Zwarte wintermantel, m. 42 voor beige bruine of groene wintermantel, m. 42- 44. Kreupelstr. 3 bij de Kamp. 969 O Aangeb. donkerbl. zeilbr. en shirt voor 2 gebl. JAPON NETJES. m. 42-44. Donkerbl. zwempak voor knotten wol. Donkerbl. alles zuiver wol en z.g.a.n. Donkerbl. kanten ja pon, m. 42 voor gekleede Ja pon, liefst 1. bl., m. 44. Ka pel weg 34. 968 Lessen O AIIDDEN SÏANDSOPLEI- DING. Degelijk onderwijs In kleine clubs. tni. J. L. Jans sen, econ. doet., Leusder- weg 245. 755 BLOEMEN VOOR KAMER EN TUIN ONZE COLCHIGUMBOI.LEN brengen kleur en fleur in kamor of tuin. Zü bloeien Sept.-half Oct. met 10-15 bloemen. Leverb. in lila en wit. 3 st. 0.60, 10 st. 1.75 plus 0.20 vracht an verpakking. Rembours 0.20 extra. ONZE CROCUS-SONATUS bloeit eveneens Sept.-half Oct. met 3-5 lila bloemen. 50 st. 1.40. 100 st. ƒ2.50 plus ƒ0.20 vracht en verpakk. Rembours 0.20 exira. Zoowel de Colchicum ais de Crocus-Sonatus kan droog in de ven sterbank worden geplaatst; U kunt ze echter ook in pot of tuin planten. Cultuuraanwüzin? voor verdere verzorging wordt bijge voegd. Betaling op postrekening 445163 of per postwissel aan ADR. v. d. JAGT, BL0EMB0LLENHANDEL, AFD. K HILLEG0M HET BEDRUKKEN VAN STOFFEN. Uw effen coupon en Uw laken kunnen wij bedrukken. De meest moderne dessins zijn daartoe voorhanden, welke dessins wasch- en kleurecht op Uw stof worden gebracht. Onze collectie bevat ook patroontjes voor keukengordijntjes en overhemden. Onze étalages geven U nadere inlichtingen. Fa. W. KUIPER „DE ROOSTER", Langesiraat UI. Langestraat 83. O Jongenskleeren, lft. 10-12 jr., w.o. prachtig wollen ma trozenpak en dito katoenen \oor hoeren OLBEKTPAK of jasje of ondergoed. Kapel- weg 37. 966 Diversen O WEGGKLOOPEN: Donder dagmorgen. phn. 11 uur, Mal- thezer Leeuwtje. Naam ,,Loe- ki". Tegen bel. terugbezor gen: Vermeerstr. 13. 982 O VERLOREN: Ongeveer drie weken geleden zilveren hor loge met ketting en kast op de Schamsteeg. Tegen goe de bel. terug te bezorgeiv C. v. d. Berg, Horsterstraat C 10, Stoutenburg. 984 O 28-7-44 laten liggen in de Langestr. bij Groenhui zen of Jamin donkergroen VILTTASCTIJ Elnh. foto's. armbandje enz Tegen bel. terug te bezorgen: L. Vos. Muurhuizen 13. 983 is noodzakelijk voor het bereiken van succes in het leven' Wie vlot en sympathiek met zün medemenschon weet om to gaan, vindt den weg naar meer geluk- on succes voor zich ontsloten! Vraagt U met vermelding van dit blad het gratis hoekje „OMGANG MET MENSCHEN" oens aan. Fred. H. Wieringa, Bloemhofstraat 27 R„ Haarlem ^%wngia^^8At'MiiEra?>Ui'i,ixo'.w.i ii»i»»imn mm 11 nmi5^ ROZENDAAL's Erkend Handels-institui't BELASTINGCONSULENT. Inlichtingen omtrent (schrift.) opleiding, examens en lidmaatschap bij het Secr.: Nederl. College voor Be lastingconsulenten, Valkenboschlaan 295, Den Haag. BLOEMIST-HOVENIERS-PATROONSVER. AFO. AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Met deze deelen wij U mede dat onze Bloemist-Hoveniersbedrijven in de week van 7 t.m. 12 AUGUSTUS wegens vacantie GESLOTEN zün. Voor deze wook worden dus door ouzo loden goon tuinwork- zaamhedon aangenomen.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 4