II Een nieuw Zuiderzeedrama ZS-prccedure thans ook voor credietinsteüingen Tennisloyrnoos 1 Stort Wanneer mobilisatie der schijn-werkers? 2 AMERSFOORTSCÏIE COURANT ZATERDAG 5 OOGSTMAAND (JULI) 1944 EEN HARDERWIJKER VECHT EEN TAAIEN STRIJD EIBERT DEN HERDER VCCRSPELT AL JAREN: Zal de Afsluitdijk stormvloed uit het Koerden houden (Van onzen specialen verslaggever.) MET donderend geweld beuken machtige golven de Hollandsche kust. Inktzwarte wolken hebben zich saamgetrokken tot een somber heir dat laag en dreigend over de kok kende zee voortjaagt. Huizenhoog wordt het water opgezweept door ie kracht van den Noordwester. DanDan Vi.Jtrekt zich het grootc natuurgebeuren - de water massa's, die door don Noordwester in de Duitsehe Bocht worden ge stuwd, krijgen hun kans: de orkaan loopt naar het Noorden en springtij doet de testDe woedende zee slaat over de lage landen langs de zee de Zuiderzee is geboren VEILIGHEIDSKLEP ..Ziet u", zegt Flbert den Herder, „zoo ontstond veertien eeuwen geleden de Zuiderzee. De Koord toe had voor de bonk- water, die in de Duitsehe Bocht opgesloten zat, een uitweg noodig. En die vond zij in de Zuiders te, die daar mee veiligheidsklep voor do Noordzee werd Snapt u nu, dat met c'.e Afsluit dijk, met de afsluiting en de droogleg ging van de Zuiderzee de toesiMjdvan veertien eeuwen geleden weer ougge- keerd is? En ik zeg u: zooals deze toe stand weer dezelfde is, zoo zeker zal ook op een voor ons volk kwaden dag de Noordzee opnieuw de Zuiderzee ba ren" In de dorpsstraat van Harderwijk klossen kampeerders over de keien ook dit oeroude Zuiderzeedorp is itoor den vacantiemensch „ontdekt". De V.is- schers zien het aan. met starre oogeftv want dit is niet het vertier, dat een visseherman noodig heeftEen ziltè zeelucht drijft traag tussehen de oude, moe-gebogen geveltjes, die elkaar seh 1- nen te verhalen van een roemrijk ver leden, toen de visch den visschers wol- vaart schonk. In een van deze huiken zitten wij tegenover Eibert den Herder, den stoeren Harderwijker, wiens werk zaam leven voor een belangrijk deirl is gevuld met den strijd tegen de droog legging van de Zuiderzee. VAN BRESKENS /TOT CUXHAVEN „Maar mijn stem is nog steedsi die van een roepende in de woestijn. Steeds zijn de yrlaii- nen voor demping, die zelfs al in de )18e eeuw bestonden, af gestuit op dit ^rene bezwaar: hoe keeren wij een springvloed uit het Noorden? De ramp van 1825, toen een enorme oppervlakte er onder ging, is van het- geweld van dozen springvloed een sprekend voorbeeld. In 1916 nog beleefden we eveneens een /ge weldige overstrooming. Doch de over. strooming van toen zal in geen verhou ding staan tot die. welke we nu onher roepelijk krijgen Want ik voorspel.': de Afsluitdijk houdt het niet! Zij is boven dien te laag. En het kleine IJselmeer zal In een ommezien volgeloopen. zijn het water zal van de twaalfde provincie een nieuwe Zuiderzee maken In de stem van dezen vitalen Harder wijker klinkt iets van de onverzettelijk heid, die zijn grootvader ook al moet hebben bezield. Want het gpslaeht den Herder heeft gevochten tegen demping van de Zuiderzee, zoo lang als er plan nen daartoe bestonden. Misschien wisten zijn voorouders niet precies, waaróm zij protesteerden, was het intuïtie Maar ik weet het wèl" zegt den Herder, „dank zij jarenlange onderzoe kingen, die mij langs de geheele Noord zeekust, van Breskens tot Cuxhaven, hebben gevoerd. En Zuiderzeewerken heeft mij gelijk gegeven in 1942 naar aanleiding van een brochure, waarin ik bewijzen gaf z.ü het ook met de opmerking, „dat maatregelen geno. men zullen worden om de ramp, die den Herder 25 jaar lang voorspelt te voor komen" En dat is wel een voldoening, al ben ik het met die maatregelen nog minder eens dan met de demping zelf". In de veenrijke gebieden van Overijsel steken vele landbouwers hun eigen turf, die, als re gedroogd is, een prima aanvulling van den huisbrand vormt. Een wagen, met turf wordt uit het veen gereden CNF/v. Buiten/Pax m Keert de Zuiderzee weer? I Let op den coloradokever Dit jaar zÜ!> tot in do prov. Utrecht en zelfs in meer Noord-Oostelijke richting, het. scon lot nu toe niet het geval was, vele co loradokevers gevonden. Ook thans kan het gelukken de vestiging van dezen kever onmo gelijk te maken, als alle plaatsen, waar de kevers zijn terecht gekomen en zich hebben, voortgeplant, worden ontdekt. Iedere ver bouwer van aardappelen ook hü. die slechts voor eigen gebruik teelt dient er regelmatig op te letten, ot kevers op zijn gewas dan wel vrelerij van larven aan hel gewas te hespeuren zijn. Do kevers zijn ruim 1 cm groot, geel tot bruingeel van kleur niet oterlangschc zwarte strepen op den rug: de larven zün kenbaar aan een dik. ge zwollen lichaam van roode kleur met zwarte stippen op de ziiden. Van elke vondst stelle men onmiddelliik do politic in kennis, nadat men de vindplaats met een slok of tak.duide lijk heeft gemerkt. 's GRAVENHAGE, 4 Aug. Van be voegde zijde wordt medegedeeld: De procedure der Z-S-kaarten als maat regel op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 108/42 betref, fende de verplichting tot het verstrek, ken van inlichtingen wordt thans ook toegepast op het geheele gebied van het bankwezen, d.w.z. alle onder de hoofd groep Banken ressorteerende onderne mingen. Er moeten derhalve aan deel nemende ondernemingen, welke onder de volgende groepen ressorteeren: 1. Bedrijfsgroep Handelsbanken, a. vakgroep Valutamakelaars en Disconto- handelaren. b. vakgroep Incassobedrij ven, c. vakgroep Onderhandsche en Kasgeldleenlngen 2. bedrijfsgroep Spaarbanken: Ned. Spaarbankbond - vakgroep Algemeene Spaarbanken; 3. bedrijfsgroep Hypotheekbanken, a. vakgroep Hypotheekbanken, b, vak groep Scheepshypotheekbanken, c. vak groep Hypotheekbanken, werkzaam in het buitenland; 4. bedrijfsgroep Pinancieringsinstel. lingen en Credietinstellingen voor bij zondere doeleinden, a. vakgroep Borg en garantie-instellingen met de onder- vakgroepen Borgtochtmaatschappijen en Regionale Borgstellingsfondsenb. vakgroep Kerkelijke Credietinstellingen, c. vakgroep Onroerende Zaken met de ondgrvakgroep Exploitatie van en han. del in onroerende zaken, waarin de sec ties Woningbouwvereenigingen en ex: ploitanten van tennisbanen, en de on dervakgroep Financiering van onroe rende zaken. d. vakgroep Instellingen voor financiering van huurkoop en an dere afbetalingsovereenkomsten, e. vak groep Spaar, en betaalzegelkassen, f. vakgroep Volkscrediet. en geldschiet. instellingen met de ondervakgroepen Sociale Volkscredietinstellingen en Conunercieele Geldschietbanken, g. vak groep Bouwkassen, h. vakgroep Loterij, wezen met de ondervakgroep Tusschen. personen Loterijwezen, i. vakgroep Wis selkantoren met de sectie Reiscrediet. instellingen; 5. Vereeniging voor den Effecten, handel (bedrijfsgroep Effectenhandel), a. vakgroep Effectendepöts. b. vakgroep Administratiekantorep c. vakgroep Trustkantoren, d. vakgroep Makelaars in effecten, e. vakgroep Vermogens beheer. Van het N.S.K.K. Gruppe Luftwaffe De aandacht wordt erop gevestigd, dat alle verzoeken om inlichtingen over dienstneming en/of aanmeldingen moe ten worden gericht aan het NSKK Gruppe Luftwaffe. Ersatz-Dienststelle, Lange Vijverberg 10. Den Haag, Voor alle kwesties betreffende de ver se:.ging van de NSKK-mannen in het algemeen dient men zich te wenden tot den Fürsorpe-offtzier van het NSKK, Lw„ Longe Vijverberg 10, Den Haag. President Mannerheim heeft zijn ambt aanvaard Naar aanleiding van de ambtsaan vaarding van maarschalk Mannerheim als staatshoofd van Finland is gisteren een plechtige zitting van den Rijksdag gehouden. In het Finsch en het Zweedsch las maarschalk Mannerheim de plechtige verplichting voor, dat hij, die door het Finsche volk tot president der repu bliek Finland was gekozen, den aan vaarden opdracht redelijk en trouw zou uitvoeren. Rijksdagpresident Hakkila zeide, dat de hoogste vertrouwensopdracht met algemeene stemmen aan maarschalk Mannerheim was verleend en dat het geheele volk derhalve aaneengesloten achter hem staat. Het Finsche volk is zoowel in oorlog als in vredestijd trouw gebleven aan zijn vrijheid en zelfstan digheid. President Mannerheim antwoordde in het Finsch en het Zweedsch. „Terwijl ik nu voor de tweede maal", zoo zeide hij o.m. „op een moeilijk historisch oogen- blik voor het vaderland de plichten van staatshoofd op mij neem, ben ik mij volledig bewust van de diepe verant woordelijkheid. De moeilijkheden, die wij ter bescherming van onze toekomst en veiligheid moeten overwinnen, zijn buitengewoon groot. Ik denk daarbij aan het Finsche leger en aan den strijd, die het reeds meer dan vier jaar voert. In vertrouwen op den Hoogsten, hoop en geloof ik, dat het ons met hulp van Rijksdag en de regeering en met steun van een eensgezind volk zal gelukken, de zelfstandigheid van den staat en het nationale bestaan te behouden; De eerstvolgende Rijksdagzitting zal 8 Augustus, gehouden worden. U itgezondercl zijn de boeren leenbanken en haar centrale, welke zijn opgenomen in de bedrijfsgroep Land- bouwcredietba-nken en waarvoor de Z-S- procedure immers reeds eerder is inge voerd. De aanvraagformulieren en Z- kaarten zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel. Z-kaarten zijn boven dien verkrijgbaar bij de Deutsche Han- delskammer für die Niederlande in Am sterdam en Rotterdam. De aanvragen moeten terstond, maar uiterlijk op 20 Aug. 1944 ingediend worden bij den Eeauftragte für die Niederlandische Bank, Rokin 127, Amsterdam-C. Later ontvangen aanvragen worden behandeld als waren zij niet ingediend. De ver antwoordelijkheid voor de tijdige ont vangst der aanvragen ligt bij de aanvra gende firma's. Aanbevolen wordt daar om de toezending aangeteekend te doen geschieden. Onjuiste opgaven kunnen bovendien bestraffing tengevolge heb ben. Ondernemers, die in gebreke blij ven voor 21 Aug. 1944 hun aanvraag in te dienen, stellen daarmede zichzelf en hun werkkrachten ter beschikking voor gebruik elders. Nadere bijzonderheden kunnen ont leend worden a-an het bij de Kamers van Koophandel verkrijgbaar gestelde toe- lichtingsvel. GEEN KERMISVERMAKELIJKHEDEN TEN BATE VAN W.H.N. CF N.V.D. De persdienst van Nederlandschen Volksdienst en Winterhulp verzocht ons opname van het volgende: ..Het gebeurt menigmaal, dat exploitanten van ker misvermakelijkheden zich tot autoritei ten wenden om vergunningen met de mededeeling, dat een deel der inkom sten ten bate komt van W.H.N. of N.V.D De leiding van N.V.D. en W.H.N. deelt echter met nadruk mede, dat beide in stellingen met de exploitatie van ker misvermakelijkheden niet de minste be moeienis hebben, noch op eenigerlei wijze daarbij financieel zijn betrokken of wensehe» betrokken te worden." Groot aantal doocJen in de Parijsche banlieue Verschillende plaatsen van de Parij- sche banlieue zijn door Anglo-Ameri- kaansche vliegtuigen gebombardeerd. Tij dens den luchtaanval werd o.a. een door nonnen beheerde cantine getroffen. On geveer 50 kinderen werden met hun moeders onder de puinhoopen bedol ven. Tot dusver zijn de lijken van 40 kinderen, vijf nonnen en verscheidene mannen en vrouwen te voorschijn ge bracht. In de omgeving van Laval wer den twee vrachtauto's, waarmede vluch telingen uit het gevechtsgebied werden vervoerd, door laagvliegende toestellen aangevallen. Elf personen werden on middellijk gedood, twee stierven later aan de bekomen verwondingen Zeven tien personen werden zwaar gewond. Op andere plaatsen van de banlieue telt men 54 dooden en 144 gewonden. In een klein plaatsje in het departe ment Seine et Manie vielen bij de twee luchtaanvallen 46 dooden. Op een station in het departement Yonne wer den twee treinen op het traject Parijs Lyon door Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen met bommen bestookt. Reizi gers, die in een nabij gelegen boschje beschutting wilden zoeken, werden ge troffen. Het aantal dooden bedraagt 40, het aantal gewonden 100. Belgisch Brabant bestookt Donderdagavond zijn verscheidene plaatsen in België door Anglo-Ameri- kaansche bommenwerpers aangevallen. In de provincie Brabant werd een ge meente in de omge.ving van de hoofd stad hevig gebombardeerd. Talrijke wo ningen werden vernield. In den loop van den avond waren reeds 4 dooden en 8 zwaar gewonden te betreuren. In een andere plaats in Brabant werden drie huizen bij een bomaanval als het ware weggevaagd. Vier personen werden hier gedood. Ook Gent is weer het doel van een luchtaanval geweest, waarbij een arbeiderswijk zwaar getroffen werd. Volgens de voorloopige berichten sluit de balans van het bombardement met 30 dooden, 14 vermisten en 35 zwaar ge wonden. TERREURAANVAL OP BRUSSEL BRUSSEL, 5 Aug. (Belgaprcss). Donderdagavond verschenen verschei dene golven Anglo-Amerikaansche bom menwerpers boven de hoofdstad. Er woeden bommen nitgeworpen, waar door naar tot dusver bekend Is, 32 per sonen werden gedood. Dertig personen wedren gewond, twintig ernstig. ^OOALS reeds werd bericht, is in Duïtschland een verordening uitge_ vaardigd, krachtens welke schijn.ar beidsovereenkomsten voor 15 Aug. moe ten zijn ontbonden. Dit heeft vooral be trekking op die arbeidsplichtigen. die er door middel van familiebetrekkingen of andere relaties in geslaagd zijn posi ties te bezetten, welke door haar gerin. ge beteekenis in feite slechts een farce yormen. Een soortgelijke verordening zou ook hier in Nederland heilzaam kunnen werken. En daarmee zou tevens een ge rechtvaardigde grief worden weggeno. men bij de honderdduizenden, die hier te lande of elders hun bijdrage leveren vrijwillig of gedwongen in den Europeesclicn afweerstrijd. Want men onderschatte het aantal dergenen,die door middel van duistere of financieele relaties en slinksehe middeltjes aan den algemeenen arbeidsplicht weten te ont komen, niet. De kersversche adjunct directeuren, bedrijfsleiders, adviseurs of hoe zij zich verder mogen betitelen, mo gen zoo spoedig mogelijk nuttiger ar beid verrichten dan dien. waarvan zij veelal niet het geringste verstand heb ben en waarvoor zij bovendien vaak sa larissen opstrijken, die niet voor twee procent „verdiend" mogen heoten. De arbeidsinzet beteekent voor honderd duizenden een zwaar, doch noodzakelijk offer er is echter niet de minste reden, waarom deze honderdduizenden juist moeten bestaan uit lieden, die het voor den oorlog al evenmin gemakkelijk hadden. En voor de „zoontjes van pa" zou een tijdje stevige, lichamelijke of geesteïijke. in elk geval nuttige arbeid een uitstekend geneesmiddel voor, vaak chronische, arbeidsschuwheid beteeke nen. Europa is in oorlog en de totale mobi lisatie der arbeidskrachten gaat haar verwezenlijking tegemoet. Volmaakt is zij echter, wanneer ook de schjjn.wer- kers, die in hun operette-baantje van onderdirecteur of afdeelingschef het werk in de bedrijven doorgaans rem men, de overall hebben aangetrokken! f 50.000 BOETE. Onlangs werd de Haagsche restaurateur A. H. Reyndorp, exploitant van het café-restaurant „In 't Hofbrau", Kneuterdijk. 16 door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching ver oordeeld tot een boete van 50.000'. R. had niet alleen te duur ingekocht, maar ook werden voor vele gevechten, vaak zelfs buitensporig, lioogc prijzen bere kend. In tweede instantie werd het vonnis ongewijzigd bevestigd. Prijsvraag voor geschiedenisboek Op de in 1943 door den Secr.-Gen. van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur bescherming uitgeschreven prijsvraag voor een geschiedenisboek voor het lager onderwijs zijn op 1 Oct. 1943 tien ma nuscripten ontvangen. Na beoordeeling door een keurraad, bestaande uit den heer G. F. Vlekke, hoofdinspecteur van het L.O., mej. dr. P. W. Havelaar te Valkenburg, en den heer dl*. Joh. Theu- nisz te Zwolle, is de eerste prijs 1.000) toegekend aan dr. M. O. Albers te Utrecht. Mej. v. d. Wal en v. d. Knik uit de enkelspelen De Vrijdag mocht er wat verrassingen aangaat, wel zijn. In de eerste plaats ging mej. v. d. Wal, met weinig concen tratie spelend, kansloos tenonder tegen mevr. v. d. Griendt. De cijfers 3-6, 2-6 laten aan duidelijkheid niets te wen- schen over Bij de heeren werd ook een speler, die voor den eindstrijd geboekt stond, uit geschakeld, nl. v. d. Kruk. Maar hier ging 't anders en minder correct. De Amsterdammer kwam in de single te gen Dehnert met 14 achter, bij wel ken stand hij andere speelballen wenschte. Een minder gelukkig oogen- blik, om te veranderen; terecht had men hiertegen bezwaar. Waarop v. d. Kruk weigerde o.i. weinig sportief om verder te spelen. Reglementaire uit schakeling was het gevolg. MarinkelleVerhulst bracht twee ba seline-spelers binnen de lijnen. Zeker anderhalf uur vochten zij, zonder een enkele volley of netaanval, hun har den strijd in het achterveld uit. Ver- hulst leek in de final set te gaan win nen. Hij kwam voor met 40, zelfs 51. maar Marinkelle hield vol en sleepte de partij met 86 uit het vuur. Tlmmers en v. Reekum eindigden in verband met de duisternis in de derde set bij den stand 55. Van Reekum speelde gevarieerder en scoorde vaak met mooie slagen; Timmers zocht zijn heil weer aan de baseline. Intusschen heeft Cesar het ook ver gebracht, doordat hij met 26, 64, 64 van Zwollo won, die tevoren in drie sets van T. Borren gewonnen had. Cesar verloor vanmorgen met 60, 75 van v. Rhoon. dien hij teveel aan het net liet komen. Laatstgenoemde komt nu tegen Krijt, die ook in de dub bels nog een hartig woordje zal mee spreken. De heerendubbel Labouchèrev. Mar wijck Kooy werkte zich vlot in de hal ve finale door een 75, 63 zege op het duo v. d. KrukBiggelaar. Marin kelle en Timmers verloren vanmorgen in drie sets van de Zuidelijke vertegen woordigers VerhulstLathouwers. Bij de dames verloor mevr. v. d. Kruk met 06, 86, 36 van men. Dehn? terwijl mevr. Vleugels Schutter geen moeite had met mej. Nijhof (6-0, 6-2).

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2