AMIKFOMIS Amerikanen ©pereeren aan Bretagne's Noordkust Fvaniiatifi van I arrip.i pn M-Engeland uitgebreid Z-S-procedure nu ook voor de bouwindusfrie Overal vastberaden Duitsche tegenstand Volledig Duitsch afwesrsucces aars de Memel Wmldnicawb IkJ DINSDAG 8 OOGSTMAAND (AUG.) 1044. 2 PAG., 58e JAARGANG. No 185 verduistering. Van 6 tot en met 12 Aug. van 21.15 u. tot 0.15 u. L.K. 11 Aug. N.M. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE G ELDSRSCHË V ALLÊi 18 Au&- Uitgave: N.V DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG in. SNOUOKAERTLAAN AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289 Giro 86362. Redactie: Tel 6731 Hoofdredacteur: NIC LAMAN SOEST. Hst Internatisnslc Igforniationsbiiro meldde gisteravond over de Bevechten in N.-Frar.krijk Het zwaartepunt der gevechtshandelingen in het Normanriisch-Bretonsche gebied is de laatste dagen verscheidene malen volkomen naar het Westen verschoven. De hoofdmacht der Amerikaansche aanvalsformalies opereert in Eretagne met het doel de geheele Noord kust van Bretagne niet inbegrip van de zeehaven Brest in handen te krijgen. Fartieeie ame rikaansche strijdkrachten vielen de vesting St. Malo aan, doch moesten afdeinzen. Andere strijdkrachten 'bestormden even vergeefs de stad Marlaix. Een tweede groote gevechtsgroep dei- Amerikanen opereert uit het penetratie- gebied ten Zuiden van Avranches ter sterkte van ten minster vijf pantserdivi sies en vier tot vijf groote formaties in fanterie in algemeen Zuidwestelijke richting, waarbij zij er in slaagde Ha- yenne te veroveren. Om de Zuidelijker gelegen stad Laval wordt nog gestreden. De in het gebied VireSt PoisMor. tain staande Duitsche troepen hebben bijzonder zware afweergevechten moe ten leveren. Nadat de stad Vire in den loop van den dag verscheidene malen van bezitter was veranderd, bleef zij bij bet aanbreken van den nacht in handen der Amerikanen. Zware gevechten in het Oosten Orer den toestand aan het Oostelijke front wordt o.m. gemeld, dat de voor naamste zwaartepunten der bolsjewisti sche activiteit gelegen waren in de ge bieden van Baranow, Bialystok en de streek ten Noorden van Memel, waal- pogingen in het werk weiden gesteld om het front te doorbreken en open te scheuren. Als vierde gebied van groote aanvallen kan men nog gebieden aan den Noordelijken vleugel met als zwaar tepunt Birsen noemen. In het voorter rein der Karpathen hield de bolsjewis- ïhiim 31000 brt. vernietigd Hoofdkwartier van den Führer, 7 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Westelijk van de Ome ondernam de vij and, em onze strijdkrachten te binden, over een breed front talrijke plaatselijke aanval len, die na zware gevechten werden afge slagen. In het gebied ten W. en ten Z.W. van Vire en Oostelijk van Avranches ging de vij and vervolgens met in totaal ongeveer ne gen divisies en met krachtigen steun van zijn luchtmacht over tot zware aanvallen, die in den loop van den dag voortdurend in heftigheid toenamen. Pas na urenlangen strijd slaagde de vijand er met zware ver liezen in, in onze stellingen binnen te drin gen. De penetratieplekken werden afgegren deld. Onverwijld ingezette tegenaanvallen maken goede vorderingen. Bii Mayenne en Laval leveren onze garni zoenen strijd met vijandelijke gemotoriseer de strijdkrachten. Ook Z.O. van St. Malo en in het gebied der vesting zelf ziin zware gevechten ontbrand. Alle vijandelijke aan vallen werden hier uiteengeslagen. Onze steunpunten in Bretagne bleven den vijand vastberaden tegenstand bieden. Torpedovliegtuigen brachten in de baai van de Seine drie vijandelijke torpedojagers tot zinken. Twee lichte kruisers, een torpe doj'ager en een troepentransportschip van 4000 ton werden zwaar beschadigd. lil het Fransche achterland werden 260 terroristen in clen strijd vernietigd. Londen ligt onder zwaar vergeldings- yuur der V 1. In Italië trachtte de vijand meer malen vergeefs, in het gebied van Flo rence den Arno over te steken. Zwakke strijdkrachten, die erin geslaagd waren vlak ten Oosten van de stad over te steken, werden uiteengeslagen. Bij verschillende zuiveringsacties in .het Italiaansche gebied werden in de periode van 1 tot 5 Augustus 1212 ter roristen en saboteurs in den strijd ver nietigd. Duitsche mijnvegers brachten voor de Dalmatische kust twee vijandelijke mo- torzeilvaartuigen tot zinken en bescha digden een Britsche torpedomotorboot. In liet Oosten werden aan weerskan ten van Mielc'c en ten N.W. van Bara- nof krachtige Sovjet-aanvallen afgesla gen, en naar het Noorden opgedrongen vijandelijke strijdkrachten in den tegen aanval verstrooid. Z.O. van Warka wierpen onze pantserwagens de bolsje wisten naar het Oosten terug. Ten N.W. van Bialystok werd een na krachtige artillerievoorbereiding onder nomen sovjetaanval in een strijd op korten afstand uiteengeslagen. Noorde lijk van de Memel verijdelden onze troe pen de ook gisteren voortgezette door braakpogingen der bolsjewisten en ver nielden daarbij 78 tanks. In Letland kwam het bij Birsen en Oostelijk van de Duna tot- verbitterde gevechten. Hier werden alle vijandelijke doorbraakaanvallen opgevangen en twee vijandelijke regimenten vernietigd. tische druk op eenige pas-wegen aan. Bijzonder verbitterd werd gestreden in de bolsjewistische penetratieruimte van Baranow met als resultaat, dat de naar het Zuiden gerichte bolsjewistische tankaanval op een breedte van drie ki lometer eenige honderden meters ter rein kon winnen zonder het Duitsche front open te scheuren. Ten Noordwes ten van Bialystok zetten de Sovjetb weel een grooten aanval in, drongen tijde lijk de Duitsche linies tinnen, doch wer den teruggeworpen. Ten Noorden \aii de Memel kwam eei, groote afweerslag tot ontwikkeling met een Sovjet-Kussisolie aanvalsleger \an ongeveer negen diiisies infanterie en twee brigades tanks. Na langdurigen strijd wisten dc bolsjewieken een pene tratie te bereiken, doeii de Duitsche af- wcettroepen slaagden er in deze af te grendelen, zoodat men hier kan spreken van een volledig afweersucccs, te meer daar 83 sovjettanks werden vernield, practiscil liet gefieel der heide in liet veld gebrachte pantserbrigades. De ge vechten in liet gebied lïanske-IJirseii waren bijzonder zwaar. De Duitsche ver- dedigingsstrijdkrachten moesten eenige kilometers terrein afstaan doeli wisten Iedere penetratie te verhinderen. Teil Zuidwesten, van Pieskau werden twee regimenten Sovjet-Russische infanterie afgesneden en vernietigd. Formaties vijandelijke bommenwer pers deden gisteren terreuraanvallen op Berlijn en Hamburg en op eenige plaatsen in het Oostzee-gebied. In den algeloopen nacht lieten afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen bommen vallen op het Rijnlandseh-Westfaalsche ge bied. Boven Duitschland en hef bezette gebied in net Westen werden 57 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 45 vier motorige bommenwerpers, neergescho ten. Duikbooten brachten vijf schepen met 'n gezamenlijken Inhoud van 31000 ton en twee torpedojagers tot zinken. In aanvulling op het Weermaehtbe- richt van heden wordt medegedeeld: ..Bij de afweergevechten der laatste da gen aan den Wcichsel heeft zich de Obergefreiter Schneider van het 253ste regiment artillerie bijzonder onderschei den. door na het uitvallen van den vooruitgeschoven waarnemer en den tweeden radiotelegrafist uit eigen ini tiatief het vuurcommando over zijn batterij op zich te nenien en in zijn stelling, omringd door den vijand, ver scheidene uren stand te houden. Door het welgerichte vuur kon een eigen te genaanval met succes ten uitvoer ge legd worden." Strijd tenen het bolsjewisme NEDERLAhIDSCHE VRIJWILLIGERS NAAR DE WAFFEN-SS 's-GRAVENHAGE, 7 Aug. Dezer da gen is, evenals iedere maand, wederom een transport Nederlandsehe vrijwilli gers naar de opleidingsbataillons der Waffen.SS vertrokken om mede te strij den tegen het bolsjewisme en vóór een nieuw Europa. Uit alle lagen van het Nederlandsehe volk hadden deze vrijwilligers zich aan gemeld. Het waren arbeiders, studenten, boeren, zakenlieden en ambtenaren. Zij, die thans reeds opgeleid worden, zullen met de duizenden hunner kame raden, die reeds sedert jaren bij de Waf- fen-SS zijn, er toe bijdragen, dat ook Nederland een aandeel zal hebben in de eindoverwinning. Britsche spoorwegen staan voor een reusachtige taak STOCKHOLM, G Aug. Naar de Britsche be richtsncJienst meldt, zijn met korte onderbre kingen cok Maandagavond cn in de vroege morgenuren van Dinsdag Zuid-Er.geland en het gebied van Londen met vliegende bommen bestookt. Er werd schade aangericht en er vielen slachtoffers.* Alle Londensche bladen beschrijven in woord en beeld de verstrekkende eva cuatie van Londen en den toeloop naar de Londensche stations. De „Daily Sketch" meldt, dat j.l. Vrijdag per uur gemiddeld 14.000 menschen Londen heb ben verlaten. Opnieuw verlaten een mil- lioen menschen Londen en het Zuiden des lands, zoo schrijft de „Daily Mail". Thans worden cok moeders met kinde ren boven de vijf jaar door de regee. ring uit Zuid Engeland verwijderd. Volgens cle meening van de parlemen taire onderstaatssecretaris van het mi nisterie van openbare gezondheid, Hors- burgii, die in New-Castle het woord heeft gevoerd, heeft de evacuatie van Londen en Zuid-Engeland nog lang niet haar hoogtepunt bereikt. De regeering breidt de evacuatie van staatswege op steeds nieuwe lagen der bevolking uit. Een bijzonder grooten toeloop hadden, volgens de ..Daily Mail", de Londensche stations Waterloo en Paddington in de afgeloopen dagen te verwerken, waarbij zelfs militaire politie moest optreden. De „News Chronicle" meldt, dat de Zuid- Engelsche spoorwegmaatschappijen voor lange afstanden, teneinde de ontzagge lijke menschenmenigte te kunnen ver voeren, zelfs de laatste locomotief en de oudste personenwagens laten loopen. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld: De procedure der Z-S.kaarten als maatregel op grond van ds Veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied no. 108 42 betreffende de verplichting tot het verstrekken van inlichtingen wordt thans ook toegepast op het geheele ge bied van de Nederlandsehe bouwindus- t-rie. Er moeten derhalve aan deelnemen de ondernemingen, welke onder de vol gende groepen ressorteeren: 1. vakgroep Burgerlijke en Utiliteits bouw met de ondervakgroep a. woning bouw voor de markt. 2. vakgroep .Grond, en Waterbouw met de ondervakgroepen: a. Construc tieve betonbouw en b. Heiwerken. 3. vakgroep Wegenbouw met de on dergroepen: a. Bitumineuze wegen bouw, b. Betonwegenbouw. c Klinker wegen, keiwegen en tegelpaden. 4. vakgroep Baggenverken. 5. vakgroep Aanverwante Bedrijven. Tot deze vakgroep worden ook gere kend de volgende bedrijven voor zoover zij niet reeds ais ondervakgroepen be staan: a. Bitumineuze vloeren, b. Niet naadlooze vloeren, c. Bitumineuze dak bedekkingen. d. Oven. en schoorsteen- bouw, e. Isolatiewerken, f. Bergingsbe drijven. Ook firma's, vereenigingen van huiseigenaren of ondernemingen voor onroerende goederen, welke niet zijn aangesloten bij de bedrijfsgroep Bouw- industrie of bij de vak. en ondervak groepen, moeien, voor zoover zij eigen arbeidskrachten in dienst hebben voor werkzaamheden van bovengenoemden aard, aan de Z.-S.-procedure deelnemen. Ondernemingen, welke zich behalve met dergelijke werkzaamheden ook nog be zighouden met industrie (b.v, de beton- warenfabricage) of handel (b.v. handel in bouwstoffen) en voor dit deel van haar bedrijf reeds behandeld zijn, zijn 53 Naar het Internationale Informatiebureau verneemt, hebben de Anglo-Amerikaansch# luchtstrijdkrachten de laatste twaalf uur in totaal 23 vliegtuigen boven het Rijksge bied verloren. Bij een aanval van Ameri kaansche formaties bommenwerpers op het gebied van Gpper-Siiezië warden 24 vijan delijke vliegtuigen omlaag geschoten Japansche troepen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. de in de zeven de corlogezcne liggende stad Lienkiang in genomen. Het Jeoansche hoofdkwartier meldt, dat tijdens dc op 4 en 5 Augustus ondernomen aanvallen op de Bonin-eiianden 41 vijande lijke vliegtuigen zijn neergeschoten Een vijandelijke kruiser werd beschadigd, Als een onderdeel van de onlangs aange kondigde tata'e oorlogvoering in Japan heeft hot kabinet besloten de geheele Ja- pa.nsche bevolking van wapenen te voor zien. Met deze bewapening zal zoo snel magelijk worden begonnen, aldus meldt S.P.T uit Tokio. In Hongarije heeft een wijziging in de re- geering plaats gevonden. Tot minister van Binnenlandsche Zaken is thans benoemd Nikolaus Bonczos. De leiding var, het mi nisterie van Handel berust voor'oopig bij den minister voor industricele aangelegen heden, terwijl het economisch ministerie onbezet blijft. Ce vroegere opperbevelhebber der Britsche expeditie-strijdkrachten, lord Gert, is van Malta vertrokken cm zijn nieuwen post als hesgen commissaris voer Palestina en Transjordania te aanvaarden. in dit geval slecnts met. hei gedeelte van haar bedrijf, waarmede zij bij de be drijfsgroep Bouvindustrie zijn aangeslo ten. bij de procedure betrokken. Er dient vooral aandacht aan te worden geschon ken. dat ook die firma's tot aanmelding verplicht zijn. welke reeds bij een andere gelegenheid verzoeken hebben ingediend en intusschen haar Z-kaart-en, voorzien, van een beslissing, hadden achtergehou den. Hieronder vallen ook die bedrijven, welke voor de Weermacht werken. In dit geval dient echter slechts het voor dit doel bestemde gekleurde formulier te worden ingevuld Z~-kaarten moeten niet opnieuw worden bijge\oegd ~De aanvraagformulieren zijn bij de Kamers van Koophandel en haar fili alen verkrijgbaar. Bevoegd voor het be handelen der in te leveren Z-kaarten- aanvragen is alleen de „Bcvolmachtigte für die Bauwirtschafl", Amersfoort. De aanvragen moeten op de enveloppe worden voorzien van de aanduid!^ Z-S-procedure". Duitsche ondernemin gen waarvan de eigenaars of de meer derheid Rijksduitschers zijn, alsmede on dernemingen. waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pCt zich in Rijksduit sell bezit bevindt of di% een Rijkduitschen Treuhander hebben, moeten haar aan vragen indienen bij de Deutsche Han delskammer für die Niederlande te Am sterdam of Rotterdam. De formulieren en Z-kaarten zijn voor deze bedrijven eveneens bij de Deutsche Handelskam- mer verkrijgbaar. Buitenlandsche onder nemingen in Nederland, d.w.z. onderne mingen, waarvan de eigenaars of de meerderheid van de eigenaars geen Rijksduitscher en geen Nederlander zijn, alsmede ondernemingen, waarvan het kapitaal zich voor meer dan 50 pCt. niet ln Duitsch en niet in Ncderlands'ch bezit bevindt, moeten haar aanvragen evenals de Duitsche ondernemingen indienen bij cle Deutsche Handelskammer für die Nie derlande te Amsterdam of Rotterdam. De formulieren en Z-kaarten zijn. voor deze bedrijven eveneens bij cie Deutsche Handelskammer verkrijgbaar. VOOR 31 AUGUSTUS De opgaven moeten onmiddellijk, tot uiterlijk op 31 Aug. 1944, bij den Be- vollmachtigte für die Bauwirtschaft te Amersfoort worden ingediend. Later binnenkomende opgaven worden behan deld als niet-ingediendé aanvragen. De verantwoordelijkheid voor het op tijd inzenden der aanvragen berust bij de inzendende firma'j. Voor haar rekening blijft ook het gevaar van verlies bij de verzending. Onjuiste, onduidelijke en onvolledig ingevulde aanvragen gelden als niet Ingediend en worden niet be handeld. Onjuiste opgaven kunnen bo vendien bestraffing tengevolge hebben. Ondernemers, die in gebreke blijven uiterlijk 31 Aug. 1944 hun aanvraag in te dienen, stellen daarmede zichzelf en hun werkkrachten ter beschikking voor gebruik clclcrs. Bouwvergunningen wor den voortaan nog slechts verstrekt on der voorwaarde, dat bewezen wordt, dat dc werkzaamheden worden verricht door firma's, welke hebben deelgenomen, aan de Z-S-procedure. Nadere bijzonderheden kunnen ont leend worden aan het bij de Kamers v. Koophandel verkrijgbaar gestelde toe- lichtingsvel. De Führer ontving in zijn hoofdkwartier een aantal Nationaalsocialistische FührungsoHiriere. Achter den Führer Generaal-veldmaarschalk Keitel en da chef van den NS Führungsstaf van hel leger, General Ritter von Hengl Hoffmann/Staof/P.ax m pe r.;ket3üm een nieuw Duitsch wapen? een artikel van het Britsche dagblad „Daily Express" wordt gewag gemaakt \an een nieuw Duitsch vergeldingswapen. Ge. noemd blad schreef dezer dagen o. m.: „De strijd tegen de vliegen, dc hommen en tegen den drei genden raketbom V 1 is een groote militaire cperatie gewerden."

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1