MKFMOTSME (MUNT De verraders van 20 Juli ter dood veroordeeld Zware strijd ten N. van Baranof en Birsen Misdadigers leggen volledige bekentenis af Oost-Pruisen ziet zich zijn grenzen bedreigd Nieuw Finsch kabinei geyormd WOENSDAG 9 OOGSTMAAND (AUG) 1944 4 PAG., 58a JAARGANG. No. 180 VERDUISTERING. Van 6 tot en met 12 Aug. van 21.15 u. tot 6.15 u. - «i L.K. 11 Aug. NM. [DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI is Aug Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES V/h BLANKENBERG Zn. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: TeL 5289. Giro 86363. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. Advert ent le pry zenper m.M. regel ƒ0.12, Iiigez. mededeeling ƒ0.24. „Doelpunten": a. personeel, t.m. 20 woorden 0.55. Ieder woord meer 0.05; b. alle overige 20 w. 0.66. Ieder woord meer ƒ0.06. max. 50 woorden. Bewijsn. 6 ct. De adm. be houdt liet reclit ndv. zonder opgave van. redenen te weigeren. Abonnementen bij vooruitbetaling: p. kwartaal ƒ2.05; p. post ƒ2.25; p. mnd. /0.69; p w. 0.16. Losse nummers 0.06. Corresp. over adv. en abonnementen aan Administratie. BERLIJN, 8 AUGUSTUS. Het Volksgerechtshof van het Groot-Duitsche Rijk heeft op 7 en 8 Augustus de zaak behandeld tegen acht uit het leger uitgestooten verraders, die deelgeno men hadden in leidende functie aan de misdaad van 20 Juli. Be beklaagden Erwin von Witzieben, Erich Hönpner, Hellmuth Stieff, Albrecht von Hagen Paul von Hase, Robert Bernardis, Friedrich-Karl Klausing en Peter graf York von Warten» burg werden als meincedigcn, eerloozen, eerzuchtigen wegens hoog- en landverraad ter dood veroordeeld. Hun vermogen vervalt aan het Rijk. Het vonnis is twee uur na de uitspraak voor alle veroordeelden met den strop voltrokken In de groote zaal van het Kammer ge rich d te Berlijn kwam op 7 Augustus de eerste senaat van het Volksgerechts hof bijeen. Door een zijdeur worden de acht beklaagden door politieagenten in de zaai gebracht. Zij dragen geen uni form. In een dubbele rij zitten zij, wach tend op hun rechters, aan de lange zijde van de zaal. Met de lippen opeen voor zich uit starend zit de vroegere gene. raal-veldmaarschalk Von Witzieben. r.aast hem de vroegere Generaloberst Höpprer, die reeds in 1942 wegens laf heid tegenover den vijand uit de Weer macht was gestooten. De vroegere gene. raal-znajoor Stieff werpt schuwe blik ken in de zaal. Met nerveuze en onrus tige gebaren grijpt hjj steeds weer naar zijn hals, terwijl de andere beklaagden dof voor zich uit staren. Intusschen heeft ae Senaat in de wijn roods toga's, die dit hoogste Duitsche gerecht draagt, de zaal betreden, aan het hoofd ae president, ar. Roland Freisler. De aanklacht wordt ingediend door den Oberreiehsanwalt, Lautz, die vergezeld is van den Oberstaatsanwalt, Gorisoh. voor de beklaagden hebben de acht toegewezen verdedigers plaatsgeno men. Voor de accessor, de koopman Seuberth. aan de behandeling deel neemt, wordt hij door den president be. ëedigd. De behandeling begint met de verkla ring van den president, dat de Ober reiehsanwalt een aanklacht indient te gen de vroegere generaal-veldmaarschalk Von Witzieben, Generaloberst Höppner, gener aa X- ma j oor Stieff, reserve eerste luitenant Von Hagen, luitenant gene raal Von Hase en luitenant-kolonel bij den geueralen staf Bernardis, die op de vragen naar zijn personalia zoo onhoor baar antwoordt, dat de president hem moet vermanen luid te spreken. Voorts zitten op de beklaagdenbank de vroegere kapitein Fried rich Karl Klausing en de vroegerea reserven. luitenant graaf York von Wartenburg. Als de president den eersten beklaag de Erwin von Witzieben oproept en deze de hand wil opheffen om den Duitschen groet te brengen, verzoeke de president hiervan verschoond te blijven, met de woorden.: ..De Duitsche groet wordt slechts gebracht door volksgenooten, die hun eer nog bezitten". De Oberreiehsanwalt Lautz dient de aanklacht in met de korte motiveering dat de beklaagden in den zomer van 1944 als deelnemers aan een kleinen kring van samenzweerders getracht heb ben den Fülirer door laffen moord te dooden, om daarna door een revolte in het binnenland de macht over leger en staat aan zich te trekken met het doel om zich smadelijk aan den vijand over te geven. Als eerste beklaagde treedt Stieff voor de tafel der rechter. Uit zijn verhoor blijkt, dat hij op 30 Januari 1944, dus, zooals de president opmerkt, op den verjaardag van het overnemen van de macht is bevorderd tot generaal-majoor. De president constateert, dat de be klaagde bij het eerste politieverhoor, waarbij hij voorgaf van alles wat met deze vreeselijke gebeurtenissen samen hangt. pas na den moordaanslag te heb ben vernomen, heeft gelogen. Als Stieff uitvluchten tracht te zoeken, verlangt de president een ondubbelzinnig ja of neen, waarop de beklaagde toegeeft bij het eerste verhoor onwaarheid te heb ben gesproken. De president houdt dan den beklaagde zijn bekentenis voor de politie woord voor woord voor. President: ..Hebt u in den zomer v^n 1943 kolonel Von Treschkow, den late- ren chef van den staf van een leger van de legergroep centrum, bezocht en heeft hij er over gesproken dat de Füh- rer door een dynamietaanslag bij de be spreking van de militaire situatie ver moord moest worden?" Beklaagde: „Ja". Pres.: „Hebt u uw chef en hebt u den Führer rapport uitgebracht over dit sc handelij ke voornemen?" Bekl.: „Neen. dat heb ik niet". De be klaagde geeft verder toe, dat hij heeft deelgenomen aan een latere bespreking met den inmiddels standrechterlijk dood geschoten generaal der infanterie Ol- bricht en daarbij ook kennis maakte met den vroegerên generaaloberst Von Beck, die er direct bij hem op aandrong, den Führer door een dynamietaanslag uit den weg te ruimen. Pres.: „Heeft men u gevraagd, of u daaraan wilde deelnemen?" Bekl.: „Ja". Pres.: „Is het juist, dat In October 1943 graaf Von Stauffenberg bij u heeft aangedrongen en dat u niet ge weigerd hebt, aangezien u de hand in de zaak wilde hebben?" Bekl.: „Ja". Pres.: „Beseft u, dat u niet alleen de hand om van uw hoofd niet eens te spreken maar uw eer erin gemoeid hebt en door uw toestemming uw eer voor altijd verloren hebt?" Bekl.: „Ja". Stieff geeft op desbetref fende vragen toe, dat hij, toen Von Stauffenberg hem voorstelde den aan slag uit te voeren, weliswaar dit van de hand wees, doch de ontplofbare stof fen, die voor den aanslag gebruikt wer den, heeft bewaard, ofschoon hij wist, dat zij bestemd waren voor het Arglistige moordplan. De president wijst erop. dat hier spra ke is van een ontplofbare stof van En- elsche herkomst. Bij het verdere verhoor doet Stieff mededeelingen over een vroe ger plan. dat wel voorbereid, maar niet uitgevoerd was. In de uitrusting van drgelooze frontsoldaten zou een bom met tijd ontsteking worden gepakt, op dat zij zou ontploffen op het oogen- blik, dat de soldaten bij den Führer werden gemeld. Bij het verdere verhoor van Stieff wordt gesproken over zijn onmiddéllij- ken chef. den kwartiermeester-generaal van het veldleger, den vroegeren gene raal der artillerie Wagner, die na den mislukten aanslag zelfmoord pleegde. Hierbij blijkt, dat Stieff reeds in de laatste maanden van 1943 met Wagner over den moordaanslag heeft gesproken en dat Wagner op de hoogte was. De beslissende vraag Onder de groote spanning, komt dan ter sprake, dat reeds op 6 en op 11 Juli de moordenaar, graaf Von Stauffenberg. die zich in het hoofdkwartier van den Führer had gemeld om rapport uit te brengen, de voor den moordaanslag be stemoe springstof bij zich heeft gehad. Pres.: Waarom is de aanslag niet op dezen dag uitgevoerd?" Bekl.: ..Omdat de reichsführer.SS niet aanwezig was. Deze moest ook uit den weg geruimd worden." Thans volgt de beslissende vraag: „Hebt u voor 28 Juli geweten, dat graaf Stauffenberg op dezen dag zijn moord plan wilde uitvoeren?" De beklaagde geeft toe. dat hij den 19den Juli des avonds door Wagner er van in kennis werd gesteld, dat de mis daad on 20 Juli zou plaats vinden. (Zie voor vervolg pag. 2.) Auto door trein gegrepen Burgemeester van Voorschoten en twee wachtmeesters gedood Hedenmorgen zeven uur is op den spoorwegovergang De Vink in het baan vak Voorschoten-Leiden een auto door een trein gegrepen. In de auto bevon den zich de 43-jarige heer M. F. Berk hout, burgemeester van Voorschoten, en de wachtmeesters der politie A. Leeu- wis en H. de Vry, beiden 31 jaar oud. Allen werden gedood. Heel de bevolking werkt aan verdedigingslinies KONINGSBERGEN (S.P.T.) Honderdduizen den Pruisen, 15-jarige jongens zoowel als 65-jarige mannen zwoegen aan de grenzen van hun land om verdedigingslinies en pant servalien aan te leggen en verschansingen te bouwen, waar dat maar mogelijk is- ledereen wordt beheerscht door die eene gedachte: zich te verdedigen tegen de oprukkende Sov jet-Russische troepen. Thuis, d.v.\z. cp het land werken de vrouwen, de meisjes, de kin deren zelfs om den oogst in veiligheid te bren gen. Overal werken vrouwen en haar presta ties overtreffen vaak die.der mannen. Vee) is vereenvoudigd. In de restaurants gaan de gasten zelf naar het buffet om zich van spijzen te voorzien en als zij gegeten hebben, was- schen zijzelf het gebruikte vaatwerk. De kellners, spoelers en koksjongens zijn naar de grens. De krantenbureaux geven geen locale edities meer uit, slechts een standaarduitgave verschijnt 's avonds. De redacteuren, zetters, monteurs en krantenbezorgers zijn naar de grens. Er rijden geen taxi's en rijtuigen meer, de tramdiensten, zijn beperkt en de post- bestelsters verschijnen alleen 's mor gens. Van de loketten In de postkanto ren en banken is de helft gesloten en portiers van groote gebouwen en in richtingen van vermaak zijn niet meer te bekennen. Alle zaken, die niet voor den oorlog van belang zijn. en. de se lectie is streng, zijn gesloten. Kortom in Oost-Pruisen heeft men alles opge offerd voor de verdediging van het land. Er is geen gezin, dat niet een dierbare aan de grens of verder aan het front heeft staan. Doch van wanorde 'is geen sprake. Overal lieerscht regel en in de nog open zijnde winkels, kan aan alle wenschen der klanten worden tegemoet gekomen. De national-sozialistische Partei-kor- respondenz meldt o. m.: „de militaire gebeurtenissen zijn voor de bevolking van Oost-Pruisen het signaal voor eer. waarlijk totale krachtsinspanning ge worden, die in de geschiedenis van Duitschland nauwelijks haar weerga heeft. Binnen drie uur vertrok de uni versiteit te Koningsbergen met alle pro fessoren en studenten. Ook 30.000 jon gens van de Hitlerjeugd namen aan het werk deel. Zoo was het ook in alle ad ministratieve bureaux en in de bedrij ven. Sedert 16 Juli werkt de geheele be volking van Oost Pruisen hard en inge spannen met volledige toewijding aan de bescherming harer grenzen. Reeds bin den 24 uur was vrijwel ononderbroken een eerste linie van honderden kilome ters lengte voor de grenzen opgeworpen. Waarom?, Winston Churchill De Nationale raad van de onaf hankelijke Britsche Labourparty eischt een verklaring van de re- geering-Churchill, waarom de hon derdduizenden g callieerde soldaten in Nor mandie geriskeerd worden. De regeering dient cindelyk eens te zeg gen, waarom dit gebeurt en waar voor deze offers gebracht worden. Steeds werd gezegd, dat de gealli eerden door dezen oorlog de demo cratie in de geheele wereld wilden waarborgen, doch dit schynt thans niet meer het geval te zijn, daar reeds enkele Europeesche staats grenzen zijn vastgesteld zonder dat de bevolking hierover ook maar iets is gevraagd." VERDUISTERING IN TURKSCHE STEDEN In Turkije is, naar de Britsche be richtendienst meldt, een wet van kracht eworden, volgens welke alle valiede mannen in den leeftijd van 16 tot 60 jaar en alle vrouwen tusschen 20 en 45 jaar worden opgeroepen voor een binnen- landsche defensie-formatie. Voorts wordt gemeld, dat radio Ankara heeft bekend gemaakt, dat de Turksche regeering het bevel heeft gegeven tot algeheele ver duistering van de steden Ankara, Istan- l)*oel en Izmir. Het bevel is onmiddellijk in werking getreden. *Waïeldnieiiiii!> Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Gaullistische comité te Algiers den „hooge.n commissaris voor de buiten- landsche politiek" Guerin benoemd tot ver tegenwoordiger bij het Vaticaan. 9 Naar de B-itschs berichtendienst meldt hebben dezer dagen 17.000 moeders en kinderen Londen verlaten om zich te he- geven naar gebieden, waar geen vliegende bommen neerkomen. 22 extra-treinen waren hiervoor ter beschikking gesteld. 9 Volgens een fronthericht hebben de Japan- sche strijdkrachten Dinsdagmorgen om 6 uur de stad Hsngyang ingenomen. Als een gevolg van do totaio oorlogvoering zijn in Duitschland met ingang van 5 Aug. alle zeilwedstrijden en draverijen verboden. Voorloopig geldt deze maatregel voor den tijd van drie maanden, aldus S.P.T. .1 Engelsche maarschalk Tudor Boyd gesneuveld Officieel wordt in Londen bekendge maakt, dat de maarschalk van de Brit sche luchtmacht Owen Tudor Boyd ge sneuveld is. Pas enkele dagen geleden was Boyd weer in actieven dienst geko men en was hij belast met den post van bevelhebber In Normandië. Gisteravond is een nieuwe Finsche re geering gevormd. Zij bestaat uit de vol gende personen: Minister-president: Hackzell (conservatieve concentratie- partijl; Buitenlandsche Zaken: Carl Enckell (partijloos); Oorlog: luit.-gen. Walden (onveranderd, partijloos)Bin. nenlandsche Zaken: Kaarlo Hillilae (totdusver gouverneur van Lapland en lid van de Agrarische partij); Justitie: Baron von Born (leidei van de Zweed, sche volkspartij). Van de tot dusver uit zestien minis ters bestaande regeering komen de vol gende personen niet terug: minister president Linkomies. minister van Fi nanciën Tanner minister van Buiten, landsche Zaken Ramsay, minister van. Binnenlandsche Zaken Ehrenrotn. mi. nister van Justitie Lahtonen en da plaatsvervangende minister van Ver keer en Arbeid Kaasalainen. minister van Landbouw Osara en de plaatsver vangende minister van Financiën Rei- nikkae. De strijd om het bestaan wnrdt voortgezet De opperbevelhebber van de Finsche weermacht, maarschalk Mannerheini, heeft gisteren een dagorder tot het leger gericht. Hij zeide daarin o.in.: „Soldaten! De strijd om het bestaan en de toekomst van het land wordt voortgezet. In mijn kwaliteit van opper bevelhebber der weermacht doe ik een beroep op uw uithoudingsvermogen en standvastigheid. Een onwrikbaar weder- zijdsch vertrouwen en de eenheid van ons volk zijn de sterkste bescherming van toet land." O Hoofdkwartier van den Führer, 3 Aug. De Führer heeft den maarschalk van Finland, Freiherr von Mannerheim, naar aanleiding van diens benoeming tot president van Finland een in harte lijke bewoordingen gesteld gclukwensch- telegram gezonden. Naar ..Svenska Dagbladet" bericht, heeft koning Gustaaf van Zweden den nieuwen Finschen president het volgen de telegram gezonden: „Mijnheer de Maarschalk, op het oogenblik dat u het hoogste ambt van uw land, in een voor de toekomst van Finland zoo belangrijk oogenblik, op u neemt, bied ik u mijn hartelijkste gelukwenschen aan". Roe ineen scli Weermacht bericht. Dinsdagochtend ondernam de Britseh.- Amerikaansche luchtmacht terreuraan- vallen op verscheidene steden en dorpen in Oost- en Zuid-Munt enle. Verschei dene openbare instellingen, waaronder ziekenhuizen, alsmede boerenhoeven wer den beschadigd. Onder de vreedzame -dorpsbevolking zijn slachtoffers gevallen. Sterke doorbraakaanvalleii der Amerikanen in ürctagne Hoofdkwartier van den Führer, 8 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Na een trommelvuur van verscheidene uren ging de vijand in de ochtenduren van heden Zuidelijk en Zuidoostelijk van Caen opnieuw tot den aanval over. Hevige gevechten zijn ontbrand. Westelijk van de Orne ondernam de vijand krachtige afzonderlijke aanvallen, die uiteengeslagen werden. Zuidwestelijk van Vire en Oostelijk van Avranches zetten de Amerikanen over een breed front hun doorbraakaanvallen voort met zeer sterk gebruik van materiaal en lucht, macht. In zware gevechten, die tot in de avonduren voortduurden, werden zij met zwa re verliezen voor onze tweede stelling afge slagen. Verder naar bet Zuiden wierpen pant serdivisies van het leger en de Waffen-SS den vijand aan weerskanten van Mortain in weer wil van zijn verbeten tegenstand naar het Westen terug. Vijandelijke tegenaanvallen mislukten. In het gebied ten Oosten van Laval ver sterkte de vijand zijn druk. In Bretagne sloe gen onze beveiligingsafdeelingen vijandelijks aanvalstoppen uiteen en distancieerden zich vervolgens volgens bevel op de sectoren Brest en Loriënt. 0m St. Malo wordt verbitterd ge vochten. In den nacht van 6 op 7 Augustus werd een vijandelijke torpedojager in de Seinebaai door luchttorpedo's zwaar be schadigd. Boven Normandië en het Wes telijke bezette gebied werden negentien vliegtuigen in luchtgevechten neerge schoten. In het Fransche gebied werden 80 terroristen in den strijd vernietigd. Londen en zijn buitenwijken liggen nog steeds onder het zware storingsvuur der V 1. In Italië vonden gisteren geen ge vechtshandelingen van betcekenis plaats. In het Oosten mislukten N.W. van Mielec herhaalde Sovjetaanvallen. N.W. van Baranof drong de vijand met sterke strijdkrachten onze stellingen binnen. Reserves gingen onverwijld tot den te genaanval over. Zware gevechten zijn gaande. In Litauen verdort Noordelijk van de Memel .hernieuwde doorbraak pogingen der Sovjets verijdeld, waarbij 60 vijandelijke tanks werden stukge schoten. Noordelijk van Birsen en Noor delijk van de Duna is de afweerstrijd onzer troepen met de binnengedrongen Sovjetstrijdkrachten nog gaande, terwijl aan de rest van het front tot aan heb meer van Pskof alle bolsjewistische aan vallen bloedig ineenstortten. Amerikaansche bommenwerpers vie. len gisteren eenige plaatsen in Opper- Silezlë aan. In den afgeloopen nacht vlogen vijandelijke stormgsvliegtuigen over Z.O.-Duitschland. Duitsche ent Hongaarsche luchtverdedigingsstrijd krachten schoten 28 vijandelijke vlieg tuigen neer.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1