AMEPSFO€C!SCHE (MUNT Nseuwe verdedigirsgskrachfen naar het Oostfront Hevige gevechten in Normandië aan den gang Misdrijven tegen bezettende macht berecht Geallieerde invasievloot lijdt zware verliezen J Strijdt in de Watten hh mede voor een nieuw Europa DONDERDAG 10 OOGSTMAAND (AUG.) 1944. 2 PflG., 58e JAARGANG. Nc. 187 iD AG BI AD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDcRSCHE VALLEI Dltgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG «Sc Zn. SNOUCKAERTLAAN 4 AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289 Giro 86362. Redactie: Tel 6731. Hoofdredacteur: NIC LAMAN. SOEST. VERDUISTERING. Van 6 tot en met 12 Aiie. van 21.15 u. tot 6.15 u. LK. 11 Aug. If.M. 18 Aug. BERLIJN, 10 AUGUSTUS. Generaal-veldmaarschalk Model, opperbevelhebber Midden, heeft, naar het D.N.B. verneemt, in een gesprek over den toestand aan het Oostelijke front gezegd: „Na weken van terugwijken is thans weer de tijd van de standvastigheid gekomen, nieuwe krachten der verdediging stroomen in steeds sterkere mate naar het ;essort van de legergroep Midden. Ik stel vertrouwen in de inspanningen van den totalen oorlog, die aan het strijdende front reeds thans menschen en wapenen zenden om den muur tegen den Scvjet-Russischcn tegenstander weer hecht en onoverkomelijk te maken". De Londensche correspondent van de Journal de Génève" meldt: „men geeft in Londen toe, dat de Duitschers op het ©ogenblik in het Westen en in het Oos- Icn ontzaglijke krachtsinspanningen ver richten en dat deze krachtsinspannin gen niet zonder uitwerking blyven. Het is b.v. onbetwistbaar, dat de aanwezig heid cn het aankomen van aanzienlijke versterkingen in het gebied van War schau den opmarsch der Russen aan dit front tot staan hebben gebracht. Het is eveneens een feit, dat de Russen de grens van Oost-Pruisen nauwelijks heb ben overschreden." DE SEINE-BAAI ALS SCHEPENKERKHOF BERLIJN, 10 AUG. Uit de commandopost van de strijdmiddelen der Duitsche marine verneemt de marine-medewerker van hef Intern. Inf. Büro, dat in de afgeSoopen nach ten in de Seine-baai volgens de totdusver ontvangen opgave door de strijdmiddelen een torpedojager, twee koopvaardijschepen van elk ongeveer 5000 fart. en een landingsschip voor tanks getorpedeerd werden. Nader wordt uit Berlijn gemeld: „Be halve de reeds gemelde successen heb ben de- strijdmiddelen der marine in den afgeloopen nacht torpedotrcffers ge plaatst op twee transportschepen van elk 5000 brt., een vrachtschip van 2 a 3000 brt. en een niet nader aangeduid beveiligingsvaartuig. In totaal zyn tot dusver dus waarschijnlijk een torpedo jager, een beveiligingsvaartuig, vijf transportschepen van tezamen 22 a 23000 brt. en een pantserlandingsschip tot zinken gebracht. De geallieerde inva- sievloot heeft zoodoende opnieuw van de strijdmiddelen der Duitsche marine een zwaren slag ontvangen. Hoofdkwartier van den Führer, 9 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In Normandië zijn thans langs het geheele front, Zuidelijk van Caen tot Oostelijk van Avranches, zeer zware gevechten gaande. Met zeer groot gebruik van materiaal liep de vij and, gesteund door talrijke tanks en sterke luchtstrijdkrachten, steeds weer storm tegen ons front. Hij slaagde er echter alleen ten Zui den van Caen en ten Z. van Vire in, in ons front binnen te dringen. Vijandelijke aanyals- wiggen werden echter in de diepte der stel lingen opgevangen. In de overige sectoren bleven de vijandelijke aanvalsgroepen met de zwaarste verliezen aan dooden en gewonden reeds voor onze stellingen steken. In het gebied van Le Mans kwam het gisteren tot verbitterde gevechten, in welker verloop de vijand de stad zelf binnendrong. In Bretagne werden de naar Loriënt en Brest aanvallende Amerikaansche formaties afgeslagen en talrijke vijandelijke tanks ver nield. 0m St. Malo wordt nog steeds hard gevochten. Gevechtsvliegtuigen vielen de aan- voerbases Avranches en Brecey met goed gevolg aan. In de wateren voor Avranches werd in den nacht van 7 op 8 Augustus een vijandelijk koopvaardij schip van 10.000 ton door bomtreffers tot zinken gebracht. Boven Normandië en het Westelijke bezette gebied ver loor de vijand 20 vliegtuigen. In het Pransche achterland werden 69 terroristen in den strijd vernietigd. Het gebied van Groot-Londen ligt on der zwaar vergeldingsvuur van de V 1. In Italië ondernam de vijand slechts plaatselijke aanvallen Z.O. van Florence en in het gebied Noordelijk van Arezzo, die zonder resultaat bleven. Bewakings vaartuigen der marine brachten voor de Dalmatische kust twee Britsche torpe- domotorbooten tot zinken. Twee eigen vaartuigen gingen verloren. In het Oosten werden in het gebied van Baranof krachtige door tanks ge steunde Sovjetaanvallen afgeslagen of opgevangen en 47 vijandelijke tanks ver nield. Z.O. van Warka zijn pantserfor maties tot den tegenaanval overgegaan en in de door den vijand hardnekkig verdedigde stellingen binnengedrongen. Ten Z.W. van Bialystok hervatten de bolsjewisten hun aanvallen na hevige artillerievoorbereiding met sterke for maties tanks en slagvliegtuigen. In eeni- ge penetratieplekken duren de zware ge vechten voort. Noordelijk van de Me mel werden ook gisteren weer alle doorbraakpogingen der Sovjets verijdeld. Bij Raseinen binnengedrongen vijande lijke strijdkrachten werden in den te- Drie kilogram aardappelen Op den nieuwen bon reeds morgen 11 Aug. verkrijgbaar Het aardappelrantsoen is voor de week van 13 tot en met 19 Augustus a.s. vast gesteld op 3 kilogram. De aardappelbon nen 31 geven daartoe elk recht op het koopen van II/, kg. aardappelen. Op den bon toeslag 34 is 1 kg. aard appelen verkrijgbaar. In verband met het optreden van de aardappelziekte, waardoor spoedig bederf kan ontstaan, zijn de aardappelen minder goed houd baar. Mede daarom kan men reeds op Vrijdag 11 Augustus a.s. aardappelen op de nieuwe bonnen verkrijgen. Om de zelfde reden is het gewenscht, het rant soen niet terstond geheel op te nemen, doch het aankoopen van de beschikbare hoeveelheid te verdeelen over de gehee le periode van 11 t.m. 19 Augustus a.s. genaanval afgegrendeld; 66 vijandelijke tanks werden stuk geschoten. Aan het Letlandsche front stortten tal rijke vijandelijke aanvallen na zwaren strijd ineen. In scheeraanvallen mengden slagvlieg tuigen zich herhaaldelijk op doeltref fende wijze in de gevechten te land. Gevechts- en nachtslag vliegtuigen vie len met goed gevolg verkeersinstallaties en steunpunten der Sovjets aan. Ver scheidene pontonbruggen over den Weichsel werden vernield. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch konvooi en scheepsafweergeschut scho ten voor de Zuidkust van Noorwegen acht Britsche vliegtuigen neer. Vijande lijke storingsvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op plaatsen in West-Duitschland en Oost- Pruisen. Te Keulen ontstond schade aan gebouwen. In aanvulling op het Weermachtbe- richt van heden wordt medegedeeld; „In den Noordelijken sector van het Ooste lijke front hebben zich de Noord-Duit- sche 83ste divisie infanterie onder be vel van kolonel Goetz met daarbij ge detacheerde deelen van de Oost-Prui sische 61ste divisie infanterie en de 19e Letlandsche SS divisie onder bevel van SS-Brigadeführer en generaal-majoor der Waffen-SS Streckenbach bij aan val en verdediging bijzonder onderschei den. De wachtmeester Scharf bij een brigade stormgeschut en de Unteroffi- zier Janko van een af deeling kustartil- lerie van het leger hebben zich door bij zondere dapperheid in den strijd met Sovjet-tanks onderscheiden." Commissies van toezicht in zake tandheelkundige verrichtingen De Commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen, heeft een rondschrijven tot de algemeene zieken fondsen gericht, waarin wordt medege deeld dat de ziekenfondsen in onder ling overleg dienen over te gaan tot het oprichten van commissies van toezicht inzake de tandheelkundige verrichtin gen. De commissies zullen worden sa mengesteld uit tandartsen, een of meer vertegenwoordigers der ziekenfondsen en een buitenstaander. De taak der commissies zal o. m. be staan in het toezicht op een juiste tand heelkundige verzorging der verplicht verzekerden. Daarnaast zullen de com missies een administratieve taak hebben. De werkzaamheden der commissies zul len aanvangen op 1 Oct. e.k. Spoorwegverkeer beperkt De Ned. Spoorwegen deelen ons mede, dat ingaande Zondag 13 de- icr, uitsluitend op de geëlectrïfi- ceerde baanvakken, de dienst op werkdagen des avonds en op Zon en feestdagen over den geheelen dag wordt beperkt. De wijzigings bladen 4 en 5 op den reisgids van 17 Juli 1944 zijn van Zaterdag 12 dezer af op de stations verkrijg baar. Wyzigingsblad 3 volgt later. Naar Reuter meldt, zijn Zuid-Engeland en liet gebied van groot Londen in de vron- ge morgenuren van heden opnieuw met vliegende bommen bestookt. Er werd schade aangericht en er violen slachtoffers. Kort geleden is in het strijdgebied van de legergroen Midden een Soviet-Russisch pantsercorps omsingeld onder persoonlijke leiding van den opperbevelhebber, gene raal-veldmaarschalk Model. Ongeveer honderd hoogere officieren van het Italiaansche leger zijn in de afgeloo. pen dagen in Rome gearresteerd. Deze officieren verklaarden hun eed, op Musso lini afgelegd, niet fe zullen breken. In ric wateren van de Japansche eilanden hebben Japansche vliegtuigen 2 vijandelij. ke onderzeebcoten tot zinken gebracht. 3 In oen bericht van „United Press" uit Vaticaanstad wordt medegedeeld, dat do bolsjewistische bendeleider Tito zich met zijn staf te Rome bevindt. ■9 Naar het Finsche nieuwsagentschap meldt heeft de nieuwe regeering gisterochtend haar eerste zitting gehouden. jf Generaal vo.n Witzleben 'Éi voor het Volksgerechtshof. i;j Teicfoto Hoffmann Stapt. Pax n» Doodvonnissen volirokken aan 23 Nederlanders 's GRAVENHAGE, Aug. De Hü- here SS- unci Folizeiführer „Nordwest" maakt bekend: Het Polizeistandgericht s-Hertogen- bosch heeft op 5 Augustus 1944 onder staande Nederlanders wegens misdrijven tegen de verordening op de bescherming der orde ter doocl veroordeeld: 1. den installateur Willem Santema, geb. 2 Maart 1902; -2. den winkelbediende Jan van der Laan, geb. 14 December 1914; 3. den hulpmachinist Germanus Mooij, geb. 30 Januari 1923; 4. den belastingambtenaar Petrus van Gils, geb. 6 October 1916: 5. den vlashandelaar Friedrich Vogel, geb. 23 Mei 1909; 6. den student Rudolph van Baarle, geb. 31 Juli 1918; 7. den bestuursambtenaar Johannes Spits, geb. 18 Maart 1916; 8. den laborant Theodor Mooij, geb. 21 Februari 1920; 9. den ingenieur Jan William H. Pen ning, geb. 21 September 1917; 10. den bockhandelaar Douve Werkman, geb. 12 Juli 1914; 11. den winkelbediende Dionisius Engel sen, geb. 1 April 1921; 12. den handelsbediende Pïeter Pleurke, geb. 1 December 1920; 13. den kantoorbediende Johannes Ha- gedoorn, geb. 2 Juni 1911; 14. den drukker Everhardus Overeem, geb. 12 October 1919; 15. den conservator Steeven Bastiaans, geb. 7 Februari 1891; 16. den leeraar Hendrik Uittien, geb. 16 September 1898; 17. den kantoorbediende Josef van de Mortel, geb. 5 April 1910; 18. den patroonteekenaar Andries Gort, geb. 24 Januari 1914; 19. den schilder Cornells de Graaff, geb* 3 November 1914; 20. den advocaat Louis Cornelis Dijk man, geb. 5 Augustus 1919; 21. den studertt Lodewijk van Buuren» geb. 5 Augustus 1917; 22. den kantoorbediende Johannes Rai- ner de Mildt, geb. 26 Februari 1924; 23. den onderwijzer Jan Nauta. geb. 3 Mei 1917; 24. den magazijnbediende Arthur Viktor Martens, geb. 27 September 1917. 0 Alle veroordeelden waren vooraan staande actief deelnemende leden van een organisatie tot het verspreiden van ophitsende geschriften. Allen waren reeds voor de oprichting dezer organi satie werkzaam in andere illegale ver- eenigingen. Volgens een bepaald orga nisatieplan namen zij deel aan de sa menstelling en verspreiding van een vrij omvangrijk illegaal ophitsend geschrift, dat den laatsten tijd openlijk opriep tot strijd tegen de bezettende macht. Ook vereenzelvigt zich het geschrift met degenen, die Nederlandsche nationaal- socialisten vermoorden. Het bevatte ver der zeer onbehoorlijke caricaturen, die den Führer van het Groot-Duitsche Rijk en zijn soldaten moeten beleedigen, maar tegelijlegtijd Stalin verheerlijken. Het Standgericht heeft geconstateerd, dat in dezen kring van daders de auc tor es intellectuales moeten worden ge zien van talrijke misdaden tegen de be zettende macht, die de laatste maanden, gepleegd zijn. Op grond van deze over weging en omdat de in de verordening op de bescherming der orde genoemde strafbare feiten in meer dan één op zicht aanwezig zijn, moest de doodstraf worden uitgesproken. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie aan 23 veroor deelden voltrokken. De Nederlander Andries Gort werd be- 'genodigd tot 15 jaar tuchthuisstraf. If PI IPIKif* PM SS-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Ne- l\ C U l\ 1 H v7 LN derlander kan zich aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS (Wiking), SS Pantzer Grenadier-Brigade Nederland, SS-Pantzer Jager-Kompagnie Scheveningen, Landstorm Nederland en Germaan- sche SS in Nederland. 14.8.44 812 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschuie, Westerlaan No. 1. 14.8.44 1618 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 15.8.44 812 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 15.8.44 1618 uur, Arnhem, Café Royal. 16.8.44 812 uur, Zwolle, Hotel Geitenbeek. 17.8.44 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 18.8.44 812 uur, Utrecht, SS-Ersatz-Kommando Niederlandc, Nebenstelle, Vredenburg 19 18.8.14 1517 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmcldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder werden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen SS Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56: Utrecht, Vredenburg 19; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46: Enschedé. Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatz-Kommando Niederlande, Gen Haag, Korte Vijverberg 5. Bij enze vrijwilligers. Onze mannon nedienen de seinapparaten en zorgen voor hot door geven van de belangrijke berichten voor het front (SS P.K. l'achnicko 0/11P m.)

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1