Vijandelijke druk in Frankrijk is toegenomen Gen. Dittmar bespreekt de militaire situatie J Geïnterneerden in Ned-Indië Strijdt in de Waffen hh mede voor een nieuw Europa "Hüztoldnieuui* Waarom waarschuwt de kansel niet meer tegen 't communisme? CONBERDAG 17 OOGSTMAAND (AUG.) 1944. 2 PAG.. 5Se JAARGANG. He. 193 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDÉRSCHE VALLEI uitgave: N.V DRUKKERIJ ONNES z/b BLANKENBERG Zn SNOUOKAEHTLAAN r AMERSFOORT Administratie: Tel. 6289 Giro 86362 Redactie: Tel 6731 - Hoofdredacteur: NIC LAMAN SOEST VERDUISTERING. Van 132G Aug. van 22.006.30 u. 18 Augustus N M.; 27 Augustus E.K Frontverbeteringen in het voorterrein der Karpathen EENIGE TERREINWINST VAN DE SOVJETS BIJ WILKOWISJKEN Hcofiikwartier van den Führer. 16 Aug let Opperbevel van de Weermacht deelt «ede: fn Norntandië woeden verbitterde gevech ten waarvan het zwaartepunt is gelegen in het gebied ten N. cn N.O. van faiaise. De vijand tracht steeds weer met het grootste gebruik van materiaal over een breed front in de richting van Falaise door te breken pm zich te vereenigen met de uit het gebied van Carrouges naar het Noorden aanvallen de Amerikaansche strijdkrachten. Pas na urenlangen strijd slaagde de vijand er met zware verliezen in binnen te dringen in ons met steunpunten bezette front en in Zuide iijke en Oostelijke richting terrein te win nen. Uit het gebied van Alencon naar het Oosten opdringende vijandelijke strijdkrach ten zijn in den sector ChartresDreux in zwaren strijd met onze beveiligingsstrijd- krachten gewikkeld. In Bretagne ging de stad Dinard na heldhaftigen strijd verloren. De resten van het garnizoen van St. Malo, die zichna den afweer van hevige vijande lijke aanvallen hebben teruggetrokken in de citadel, trotseeren daar nog steeds alle vijandelijke*bes&>rmingen. De drie maal herhaalde vijandelijke sommatie tot overgave bleef onbeantwoord. Aan de Zuid.Fransché kust werden verscheidene vijandelijke landingspogin gen tusschen Toulon en Cannes afge slagen. De vijand slaagde er echter in op eenige punten der kust vasten voet te krijgen. Hevige gevechten zijn hier gaande. De in den rug van onze verde. (ïigingszöne neergelaten vijandelijks luchtlandingstroepen worden door onze reserves aangevallen. In luchtgevechten, door luchtdoelge schut tan luchtmacht en marine en door vlootstrijdkrachten verloor de vij and boven de kust van West- en Zuicï- srffrsf.nkrlii: 23 vllegttïtgen. In het Franse he gebied werden 164 k terroristen ln den strijd vernietigd. Het gebied van Groot-Londen ligt nog steeds onder zwaar vuur van cle V 1. m Uit Italië worden geen gevechtshande lingen van beteekenis gemeld. In het voorterrein der Karpathen be reikten formaties van het leger en de Waffen-SS Westelijk van Sanok in drie- daagsche hardnekkige gevechten tegen zeven vijandelijke infanteriedivisies eeni ge frontverbeteringen. De Sovjets leden zware verliezen aan dooden en gewon - den en verloren 51 tanks en gemotori seerde kanonnen.''98 stukken geschut, veel oorlogsmateriaal en een groot aan tal gevangenen. In de groote bocht van de Weichsel, Westelijk van Baranof. namen pantser en pantsergrenadlersformatles tegen hardnekkigen vijandelijken tegenstand verscheidene plaatsen én sloten zij een leemte in het front. Z.O. van Warka, alsmede tusschen den Weichsel en den Boven-Narew werden talrijke aanvallen der bolsjewisten uiteengeslagen. Aait weerszijden van de Memsl vielen de Sovjets in het gebied van Wilko. wisjken en Raseinen met massale strijd krachten en sterken steun van vliegtui gen aan. Alleen bij Wilkovvisjken slaag den zij er in een weinig terrein te win nen. Alle andere aanvallen werden met aanzienlijke verliezen afgeslagen. Aan het Letlandsche front mislukten Noordelijk van Birsen hernieuwde met sterke strijdkrachten ondernomen vijan delijke aanvallen. De bolsjewisten ver. iortn hierbij 40 tanks. In het penetra. tiegebied ten Z.W. van het meer van Pskof duren de heen en weer golvende gevechten met onverminderde hevigheid voort. Sterke formaties slagvliegtuigen mengden zich hier bijzonder doeltref- De Sobranjc bijeen De Sobranje komt heden bijeen voor haar 7de buitengewone zitting. Mini sterpresident Bagrianof zal een rede houden, die om 16 uur 30 door alle Bul. gaarsche zenders wordt doorgegeven. fsnd in de gevechten te land. Dc- Sov jets verloren gisteren aan het Oostelijke front 52 vliegtuigen. Amerikaansche bommenwerpers vielen plaatsen ln West- en N.V/.-Du:tschland aan. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden 29 vijandelijke vliegtuigen, waar van 27 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten afzonderlijke vijandelijke vlieg tuigen bommen 'vallen 'op Berlijn en het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. Tn liet Invasiegeliied zijn Dinsdag 176 Britsch-Amerikaansche tanks, vijf verkenningstanks. verscheidene stukken paotserafweergeschut en tien vliegtui gen vernietigd of buitgemaakt. Valschermjagers vernietigd in Zuid-Frankrijk Eehalve de zware gevechten ten Wes ten van St. Raphael, bij Maxime is ook verder landinwaarts aan de rivier An gers tegen vijandelijke valschermjagers, evenals ten Westen van het schiereiland St. Tropez, zwaar gevochten. Zwaar vuur van vijandelijk scheepsgeschut lag gisteren nog steeds op verscheidene pun ten van de kuststrook, zonder dat daar echter tot dusverre nieuwe landingspo gingen werden ondernomen. De Duit- sche troepen hebben een reeks tegen aanvallen ondernomen, het meerendeel der vijandelijke valschermjagers ver nietigd en gevangenen binnengebracht. Banaanw(jzing Oekraïne sigaretten De diens' Perszaken van .liet Neder- landsclie Oost-Instituut deelt mede: „Voor de eerstvolgende distributieperi- ode der Oekraïne sigaretten zijii met ingang van 18 Augustus van de roode bonkaart de nummers 41 en 42 en van de blauwe bonkaart nummer 35 geldig verklaard. De aandacht wordt er op gevesigd. dat op 1 Sept. a.s. van de roode bonkaart de nummers 18, 19, 20 en 21 en van de blauwe bonkaart de nummers 10 en 11 hun geldigheid verbe ken. Hierop zal men na cUen datum geen Oekraïne-sigaretten meer kunnen 'koo- pen. ^Jongeren moeten opstnar.-x vcor ouderen of zieken Bij besluit van den Sccr. Gen van het Dep.. van Waterstaat is in het Aigemeen Regiem :nt Ver veer op de Spoorwegen ce vol. gende nieuwe bepaling opg' no men .Indien in een rijtuig niet vol doende zitplaatsen beschikbaar zijn, is een reiziger, jonger dan één en twintig jaar, op aanwij zing van de beambten en bedien den van den SpoOrweg verplicht, zijn zitplaats af te staan aan een van een behoorlijk plaatsbewijs voorzienen reiziger, voor zoover deze den leeftijd van ten minste veertig jaar heeft bereikt, dan wel kennelijk invalide of ziek is". In verband met de zeer beperkte pu. blicatiemogelijkheden. waardoor binnen gekomen interneeringsberichten vooral eerst na geruinten tijd in de pers kun nen worden opgenomen, wordt aan al len, die verwanten of bekenden in Ned.. Indië hebben, in overweging gegeven hiervan, voorzoover zulks nog niet is ge schied, mededeeling te doen aan ce 5c afdeeling van het Ned. Roode Kruis, Ju), van Stolberglaan 2729. 's-Gravenhage. Gevraagd wordt opgave van naam, voornamen, geboortedatum. beroep, werkgever en laatstbekend adres van deze personen cook van vrouwen en kin deren). alsmede de naam en het adres van dengene, aan wien, in geval bericht tan interneering is of wordt ontvangen, hiervan kennis moet worden gegeven. Voor zoover de mogelijkheid bestaat, dat bedoelde personen bij het uitbreken dei- vijandelijkheden in militairen dienst waren, gelieve men bovenbedoelde op gave tevens te doen toekomen aan de ie afdeeling van het Ned. Roode Kruis. Korte Voorhout 14 te 'S-Gravenhage, zoo mogelijk bovendien met opgave van rang, stamboeknuinmer en troepen. In zijn radiovoordracht over den mili tairen toestand, heeft It.-generaal Ditt mar o.m. gezegd: Wij mogen er heden wel in alle open lijkheid over spreken. In den loop van de maand Juli zijn er dagen van zeer ernstige bezorgdheid geweest. Wat aan Duitsche troepen in het midden van het Oostelijke front, van den Noordelijken rand der Pripetmoerassen, Noordelijk tot aan Witebsk aan het gevechtsfront stond, had na heldhaftigen tegenstand het onderspit gedolven tegenover mas sale bestorming der bolsjewisten, of was weggedrongen naar de onherbergzaam heid der moerassen en bosschen van het achterland. Vijandelijke tanks en gemotoriseerde formaties rukten langs de wegen en autobanen naar het Westen op. Wat hun in plaatselijke versperringsgrendels of geïmproviseerde fortificaties aan tegen, stand geboden werd. werd door om singeling ineffectief gemaakt. De weg naar Oost-Pruisen, naar het Gouverne ment-Generaal. dus naar den beneden en middenloop van den Weichsel, in het Zuiden tot het brongebied van Weich sel en Oder en via de- Beskidenpassen naar de Hongaarsche laagvlakten, scheen voor de bolsjewieken open te staan. Het Duitsche Oosten, de essen. tieele basis van onze nationale weer standskracht, moest beschouwd worden als ernstig bedreigd. Wat daar tegenover aan Duitsche zijde ter beschikking stond, bestond op vele plaatsen uit troepen van geringere gevechtswaarde, alarmeenheden, over schietende manschappen .van staven trossen, ravitailleerlngstroepen en soort gelijke instellingen, die tot formaties waren samengevoegd, beveiligings- en IC F IJ R I M FM $S-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Ne- iVkUIXIIi vCn derlander kan zich aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS (Wiking), SS Pantzer Grenadier-Brigade Nederland, SS-Pantzer Jager-Kompagnie Scheveningen, Landstorm Nederland en Germaan sche -SS in Nederland. (8.8.44 812 uur, Utrecht, SS-Ersafz-Kom- mando Niederlande, Nebenstelle, Vredenb. 19 18.8.14 1517 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duurder opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeld Ingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende de ver bintenis van de tewerkstelling vrijge steld. Officier in de Waffen SS kan ie der worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de offi ciersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: ge drag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de licen- en terugreis verstrekken de na volgende Nebenstellcn der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Lange- straat 56; Utrecht, Yredenburg 19; Heerlen. Saroleastraat 25; Groningen, Ifecrenstraat 46; Enschedé. Hengclosehe- straat 30 en eveneens bij het SS-Ersatz- Komhiando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, politie-eenheden, voor een groot deel bestaande uit oudere manschappen. Zij hebben dapper gevochten en zich goed gehouden onder uitstekende leiding en met een eenigermate behoorlijke voor ziening van zware wapens, zelfs in den moeilijken gevechtsvorm van den be weeglijk uitgevoerden afweer. Zij heb ben getoond, dat ook de Duitsche sol daat op gevorderden leeftijd nog onder bepaalde omstandigheden tot ongewone prestaties in staat is. Eén enkele oorzaak De omstandigheden, die tot een der gelijke verscherping van den toestand hadden geleid, kunnen in .hoofdzaak tot een enkele oorzaak worden terugge bracht: de numerieke overmacht van den tegenstander. Wij weten thans, dat de verhouding der groote eenheden aan Duitsche en Sovjet-Russische zijde over het algemeen 1 op 20 bedragen heeft. Dat hierbij het aantal gepantserde en overige gemotoriseerde formaties aan Sovjet-Russische zijde nog een bijzonder overwicht opleverde, verscherpte voer ons den toestand evenzeer als de vele malen grootere aantallen luchtstrijd krachten der bolsjewisten. Intusschen werd aan gevechtskrachti- ge formaties aangevoerd, wat elders be schikbaar was geworden, toen de hoofd stootrichtingen der Sovjets ondubbel zinnig vaststonden. Ook de strijd van deze. formaties was in hoofdzaak nog van vertragenden aard en moest dit zijn, aangezien ook haar aantal nog niet bij benadering een evenwicht der we- derzijdsche krachten tot stand bracht. Een essentieel ander karakter kon den de gevechten in het Oosten eerst krijgen, toen in steeds toenemende mate de aanvoer van formaties uit het vaderland merkbaar werd. In dit nog niet geëindigde mar eerst ingeleide sta dium der ontwikkeling staan wij thans. De invloed daarvan heeft zich reeds doen merken in eerste, vrij groote te genslagen voor den tot dusverre zoo succesvollen tegenstander. In Frankrijk De ontwikkeling die de gevechtstoe stand aan het Normandische front laat stelijk heeft ondergaan, vormt dat kan niet bestreden worden, een nieuwe zwa re belasting voor ons. De doorbraak van Avranches heeft gedurende bijna acht weken stabiel en plaatselijk be grensd gehouden front uitgebreid". Veel ernstiger is op het oogenblik de poging van de Britten en Amerikanen om vail Le Mans via Alengon het over het geheel naar het Noorden ge richte Duitsche front tusschen Ome en Vire uit het Zuiden in een tang te vatten. Er zullen van onze zijde zeer handige operaties noodig zijn, om aan dit gevaar het hoofd te bieden. 3 Reuter meldt, rist Woensdagavond vrttg heele golven vliegende bommen in Zuid- Engeland rijn neergekomen. Het geschut vuur aan de kust was vreeselijk. 31 Om de voedselvoorziening der groote ste den van Japan te waarborgen, zullen spe ciale rantsoenen worden verstrekt, die den inwoners van Tckio en Osaka een re serve van vijf en dien van Nccrd-Kioesjoe een reserve van drie dagen aan rijst, aard appelen en meel zullen verschaffen. 3 In den afgelocpen nacht hebben forma ties Britsche bommenwerpers plaatsen in het Gcstzeegebicd en Berlijn aangevallen. Er ontstonden hevige 'uchtgevechtcn met Duitscl a nachtjagers. Minstens 45 toestel len werden neergeschoten Gisteren hebben na een vrij langen ijd vier vijandelijke vliegtuigen boven Soera- baja gevlogen. Tevens verschenen 18 toe stellen boven het Vadereiland (Benin eilanden). Felle brand legt drie boerderijen in de ascfa Woensdagmiddag heelt in Oidebreek een hevige brand gewoed tengevolge waarvan zes gezinnen dakloos zijn ge worden. De brand ontstond m een met hooi en graan gevulden hooiberg bij cle kapitale boerderij van G. Morren Gzn. in de buurt van Lapstreek. Het vuur sloeg over naar de boerderij, welke mede bewoond werd door den arbeider D. Wensink. terwij! de boerderij, bewoond door den landbouwer D. Bovendorp en den arbeider C. Seliies. en de boerderij van J. W. van 't Oever, mede bewoond door J. Bovendo'.p. eveneens in de asch werden gelegd. Voorts gingen nog twee schuren cn drie hooibergen in vlam. men op. Een gedeelte van de inboedels kon worden gered, doch eenige varkens en wat jongvee kwamen in de vlammen om. Een en ander was slechts laag ver zekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Mussert op Limburgschen Volksdag: Dinsdag, een dag. die in Limburg algemeen ais Zondag werd gevierd, Is in het Valkenburgsche Open luchttheater dat geheel lie/et - was de LImburgsehe Volksdag van de N.S.B. gehouden. In zijn openingswoord sprak dc Ge volmachtigde van den Leider voor Lim burg, graaf de Marchant et d'Ansem. bourg, woorden van welkom. Vervolgens herdacht -spreker de gevallenen, ter na gedachtenis van wie allen zich van huil plaatsen verhieven, terwijl de muziek ..Ich hatt' einen Kamerade" speelde. De Leider van het Arbeidsfront. Wouden berg. zette uiteen, dat de vier jaren van dezen oorlog het inzicht van veien heb ben verdiept en dat zij beter hebben iee- ren inzien, waarom het in dezen strijd gaat. De heer Vlekke. adviseur van den Leider, achtte het mogelijk, dat nog in deze maand beslist zal worden over het lot van Europa en van ons land. Leden van den Jeugdstorm voerden vervolgens een spreekkoor uit. waarna Mussert het woord nam. ONZE BEGINSELEN ZIJN JUIST Men tracht tegenwoordig aldus spr. alle onaangename dingen in de schoe nen van het Nationaal.Soialisme te schuiven, maar dat is niet juist. Al die onaangenaamheden zijn het gevolg van den oorlog, dien de nationaal.socialisten niet hebben gewild, maar die hun is op gedrongen. Van 1920 tot 1940 is er van alle kansels tegen het communisme ge predikt. Thans geschiedt dit niet meer: heeft men zic.h dan twintig jaar lang vergist? Neen! Maar die waarschuwin gen mogen thans niet meer gegeven worden. Door de scheiding tusschen de Europeesche volken is het te Verklaren, dat de Russen en ae Amerikanen thans aan Europa's poorten staan. Indien het volk van Europa vereenigd ware ge weest, zouden zij niet gekomen zijn. Europa zal worden een stuk Sov jet-re publiek of een kolonie van de Ver. Sta ten, indien niet langzaam maar zeker in de volkeren de overtuiging rijpt, dat zij één geheel vormen. Europa moet het cultuurcentrum van de wereld blijven. Wij nationaal-socialisten laten het hoofd niet hangen Twee j'aar geleden hebben de tegenstanders gezegd: En töc.h wint Engeland. Nu, nu het niet meer zoo goed gaat, zeggen wij: en tóch wint Hitier! Zouden wij minder moed en minder geloof hebben dan onze tegen standers? Onze beginselen zijn juist, en na liet behalen van de zegepraal zal liet nieu we Europa groeien en bestaan uit vrije volken, die in sterke gebondenheid, ka meraadschap, vriendschap, trouw en eer zullen samenwerken. Dan zullen w(J trotsch kunnen zijn, dat wij in dezen tijd. vaak nog onbegrepen door de groo te massa, hebben meegestreden voor het bereiken van dit ideaal. Veemarkt te 's-Ilertogenbosch 16 .Aug. Op de markt van heden waren aangevoerd 575 stuks; 73 run deren, 57 nuchtere kalveren, 435 bigw gen, 10 schapen-lammeren. Rundvee kleine aanvoer, goed 20 stuks v. taxa tie. Weinig nuchtere kalveren, alleen voor levering. Kleine aanvoer van big gen. geringe handel met sterk gedaalde prijzen

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1