1MEKFMNSCIE (CM Bewegingsoorlog tusschen de Seine en Loire Parijs is frontstad geworden Anglo-Amerikaansche aanval op Maastricht Amateurtabakkers, meldt U voor 31 Aug. voor het fermenteeren van uw tabak ZATERDAG 13 OOGSTMAAND (AUG.) 1944. A PAG., 58» JAARGANG. No. 195 [DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ÓNNES V/h BLANKENBERG Zn. SNOUCKAËRTLAAN AMERSFOORT Administratie: Tel. 6289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIO. LAMAN, SOEST. VERDUISTERING. Van 1320 Aug. van 21.006.30 u. 18 Augustus N.M.; 27 Augustus E.K. Advertentieprijzen: per m.M. regel 0.12. Ingez. mededeeling 0.24. „Doelpunten": a. personeel, t.m. 20 woordeD 0.55. Ieder woord meer 0.05: b alle overige 20 w. ƒ0.66. Ieder woord meer /0.06 max. 50 woorden. Bewijsn. 6 ct De adm. be houdt het recht adv. zonder opgave van redenen te weigeren. Abonnementen bij vooruitbetaling: p. kwartaal f2.05: p. post /2.25; p. mud. 10.69. p w 10.16, Losse nummers ƒ0.06. Corresp. over adv. en abonnementen aan Administratie. AMERIXAANSCHE FORMATIES RUKKEN WAAIERVORMIG OP Hot Nofniandische front heeft practisch opgehouden te bestaan, nu volgws de ver klaringen van militaire kringen te Berlijn de Ouitsche strijdkrachten zich door de nau we frontopeningen tusschen Falaise en Ar- gentan, graotendeels aan de dreigende om singeling hebben weten te onttrekken. In den sector van de Ome, op den Oostelijken vleu gel van het front, zijn hevige gevechten gaan de. De Canadeezen trachten zich hier de noo- riige operatieve bewegingsvrijheid te verschaf fen. Het belangrijkste acht men te Berlijn de gevechten tusschen midden-Seine en midden- Loire, waar een bewegingsoorlog op groote schaal gaande is. De Amerikanen volgen hier dezelfde tactiek als de Duitschers in 1940 en hun naar het Oosten oprukkende snelle tank formaties verspreiden zich thans waaiervor mig. Parijs is inmiddels tot frontstad ge worden. In Zuid-Frankrijk zijn de geallieer den met de verovering van Cannes in het bezit van de eerste grootere haven gekomen. De aan land gezette strijd krachten ontvangen voortdurend ver sterkingen. zoowel uit de lucht als van zee uit. Pogingen tot landingen op andere plaatsen werden afgeslagen. De Duitschers beschikken over gunstiger stellingen in de bergen, van waar uit de betrekkelijk smalle kuststrook wordt beheerscht. De situatie in Frankrijk staat thans, naar de Völkischer Beobachter schrijft, or.de andere militaire wetten dan in Juni of Juli. Herhaald moet worden, aldus het blad, dat dit ook voor de Duitsche legerleiding nieuwe beslissin gen noodig maakt. Het blad schrijft ver der, dat de tegenstander den wensch koestert, den oorlog nog dit najaar door een overwinning op Duitschland te be ëindigen, voordat nieuwe prestaties van Duitsche ingenieurs en arbeiders op het slagveld tot uitwerking komen. Daar tegenover stelt de Duitsche leiding den niet minder taaien wil, den oorlog eens door het resultaat van de reorganisatie op bewapeningsgebied weer een ander cachet te geven. Met dit doel voor oogen voert de Duitsche leiding op het oogenblik den bewegingsoorlog in het .Westen. Dit einddoel is voor hen be langrijker dan zelfs landstreken en ste den met in de geheele wereld bekende klank. Zij wil niet bepaalde provincies, doch de operatieve bewegingsvrijheid behouden, opdat tenslotte de totale mo bilisatie van het vaderland tot uitwer king kan komen. Zoo wordt de tegen woordige veldtocht in Frankrijk niet slechts tot een strijd der troepen en hun bevelhebbers tegen elkaar, doch tot een dramatische worsteling der opperste lei dende krachten aan beide zijden. Gevechten bij Rambouillet Het D.N.B. meldt: Van Chartres, waar do vijand na vergeefsche aanvallen om heen trok, zetten de Amerikanen hun druk naar het Oosten en het Zuiden voort. De voornaamste aanval werd ge daan in cle richting van Rambouillet. Nog vóór deze stad sloegen Duitsche for maties den vijand in harden strijd terug. Ter beveiliging van hun flanken voer den de Anglo-Amerikanen verkenningen met pantserafdeelingen uit naar het Z.- Oosten. naar het gebied van Etampes en naar het Noorden in de richting van de Aure. Do Canadeezen in Falaise kon den den straatweg van Conde naar Fa laise bereiken. Daartegenover verloor ae vijand terrein bij Argentan. Hierdoor bleef de opening tusschen Argentan en Falaise even groot. In het gebied van Brest duurt de verdedigingsstrijd voort, evenals bij Lorient, St. Nazalre en Con- cerneau. Aan de Zuid-Franse he kust wordt hevig gevochten in het dal ten N. van de Monts de Maures, een aaneen gesloten bergrug van ongeveer 50 K.M. breed en 25 K.M. diep, tusschen St. Ra phael en Hyeres. Buitengewoon felle ge vechten woedden bij Draguignan. Pogin gen om door nieuwe landingen aan weerszijden van Toulon het strijdgebied naar het Westen uit te breiden, mis lukten. V 1-vuur. Naar de Britsche berich tendienst meldt, worden de V. 1 aan vallen op doelen 1 n Zuid Engeland voortgezet. Politiek raadsman van Eisenhower afgetreden De Amerikaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat William Phillips, politiek raadsman van Eisenhower, is afgetreden en in September het hoofdkwartier van Eisen hower zal verlaten. Dat zijn da Duitsche grenadiers aan het front in Italië. De zware gevech ten der laatste weken en maanden hebben hun stempel op hem gedrukt Zijn gezicht heeft een ernstige uit drukking gekregen. Dagelijks zijn deze jonge grenadiers slaags met den vijand en door hun strijdlust trachten zij hun oudere kameraden, de Afrikastrijders na te streven PK Vack/Atl-H/P m Meer dan 70 dooden en ongeveer 150 gewonden 's-GRAVENHAGE, 19 AUG. In de late middaguren van 18 Augus tus is Maastricht door Anglo-Ameri kaansche vliegtuigen aangevallen. Ei ontstond aanzienlijke schade aan woonhuizen. Tot dusver zijn de lij ken van 71 Nederlanders geborgen 48 werden zwaar en ruim 100 licht, gewond. Aangezien het opruimings- werk nog aan den gang is, moet een belangrijke stijging van het aantal dooden worden verwacht. ^-Tot de laatste patroon Telegramwisseling tusschen den Fiihrer en Von Aulock Hoofdkwartier vaa deu Fiihrer. t3 Aug. De commandant van de vesting St. Malo. kolonel Audreas von Aulock, heeft in don middag van 17 Augustus het volgendo radiolclo- gram aan den Fiihrer gezonden: „Mün Fiihrer. de strijd om St. Mulo zal van daag of morgen ziin eindo nemen. On der de hovigsto beschieting valt het eene verdedigingswerk na het andere in puin. Indien wij tenonder gaan. dan zal het slechts na een strijd tot deo laatslea man zijn. Moge God bescher mend zün hand boven u houden. Leva iio Fiihrer. Kolonel von Aulock". Do Fiihrer heeft met het volgende radiotolegram geantwoord: „Aan don vestiugconiuiaudant van St. Malo, ko lonel von Aulock: „Ik dank u en uw heldhaftige manschappon in mijn naam en ia naam van het Duitsche volk. Uw naaai zal voor eenwig in de sescüiodo- nis voortleven. Adolf Hitler". j Bulgarije. De minister van Binnen- landsche Zaken, Stanisjeff, heeft bij het Bulgaarsche parlement een wets ontwerp ingediend betreffende de rang schikking van de gendarmerie bij de Bulgaarsche Weermacht. Duitsche terugtocht werd schitterend uitgevoerd Aldus meldt United Press Over de gevechtshandelingen in Normandië schrijft de United Press correspondent, Ed ward Beattle, woordelijk: „Het feit. dat de kern der tanks van het zevende Duitsche leger ontkomen is en nog bestaat, beteekent, dat do Britsche, Cnnadeescho en Amerikaan sche troopen hun doel. dat in do vernietiging van alle paniserstru'dkrachlen van genoraal- veldmaarschalk Von Kluge in de allereerste plaats bestond, niet hebben bereikt, en dat een nieuwe reeks gecombineerde aanvallen moet worden ondernomen, voordat een nieu we omsingelingsoporatic kan worden onder nomen." De correspondent spreekt verder van een „schitterend uitgevoerden terugtocht" der Duitschers. De Duitschers hebben thans een mobielo pantsergroep overgehouden, die in staat is de toegangen naar Noord-Frankrijk en naar Duitschland zelf te verdedigen. Te zamen met een aantal aan den strijd gewen de SS-lroepcn. pantsergrenadiers en andere stormcoutiugentcn vormt zti een strijdmacht waarop het opperbevel der Weermacht voor 100 pCt. kan vertrouwen". AMERIKAANSCHE OORLOGSUITGAVEN Volgens mededeeling van do Amerikaan srhe schatkist bedragen de oorlogsuitgavcn der Ver. Staten in Juli j.l. 7201 millioen do! lar tegen 7567 millioen in Juni 1911. De normale uitgaven zijn eveneens iets gedaald en bedroegen 8110 millioen tegen 8G25 mil lioen dollar. De normale inkomsten gaven echter oen daling te zien van 22.1290 mil lioen (ot 6.219 millioen dollar. Do süiging van do staatsschuld bedroog in Juli 7570 millioen dollar tegen 11.637 millioen in Juni. Finscli Weermachtbericht Op de Karelische landengte zijn op verscheidene plaatsen vijandelijke stoot troepen afgeslagen. Ten N.O. van het Ladoga meer is een aanvalspoging van een vijandelijke compagnie ten N.O. van Tolvajaervl afgeslagen. Van de andere fronten niets bijzonders te melden. FINLAND EN DE HERWONNEN GEBIEDEN De Finsche regeering heeft een per manente regeeringscommissie gevormd ter behandeling van problemen, die be trekking .hebben op de herwonnen gebie den en de verhuisde bevolking, Behalve de minister-president hebben in de com missie zitting de minister van Landbouw de minister van Financiën en de twee de minister van Binnenlandsche Za ken, die in de regeering reeds als voor naamste taak heeft de bchandelingvan de Karelische aangelegenheden. Bjj de aanvallen met boordwapens van 15 Augustus is het aantal doo den gestegen tot 32. Britsche luchtaanvallen op Bremen en Berlijn Britsche bommenwerpers eu. storings vliegtuigen hebben, naar het D.N.B. ver neemt, in den afgeloopen nacht terreur - aanvallen gericht op de stad Bremen, het Rij use h - West f aa Lsch e gebied en Ber lijn. Vooral in Bremen ontstond schade in woonwijken en aan cultuurmonumen ten. Verscheidene ziekenhuizen en scho len werden getroffen. Luchtverdedigings strijdkrachten schoten drie terreur-bom menwerpers neer. Bombardement op Falaise Een formatie zware Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht een doeltreffend bombardement gericht op het Britsch-Canadeesche steunpunt Falaise. Ongeveer een half uur lang kwam een dichte regen van brisant- en brandbommen neer op troe penonderkomens, stafkwartieren en ge parkeerde voertuigen. Talrijke branden en explosies konden worden waargeno men. Bij de felle luchtgevechten, die zich in den loop van gisteren afspeelden boven het frontgebied tusschen Falaise en Argentan, zijn volgens de tot dusver ontvangen berichten 22 vijandelijke toe stellen van het type Mustang en Thun derbolt door Duitsche jagers neerge schoten. „De gouden slad" terecht ,,De gouden stad", waarvan onlangs een copie uit den Bosschen casino- schouwburg werd gestolen, is weer te recht. Daags na de bekendmaking, waar in de theaterdirectie 1000 uitloofde voor terugbrenging van de rolprent of voor aanwijzingen, welke hiertoe zouden kunnen leiden, vond men 's morgens in de hal van het gebouw een pakket, dat de complete film, op acht spoelen ge wonden, bevatte. Nadere aanwijzingen ontbraken. De heer J. Dill benoemd tot chef der spoorwegrecherche Tot opvolger van wijlen den heer W. K. Veltkamp, die jarenlang chef is ge weest van de spoorwegrecherche, is .door de spoorwegen benoemd de adjunct-chef. J. Dill. Na 2 Sept. wear waschpceder Zooals reeds bekend is gemaakt, is voor de periode van 6 Aug. t/m 2 Sept. a.s. slechts éen bon voor zeep aangewe zen. n.l. bon 194 Algemeen, welke recht geeft op het koopen van een rantsoen eenheidstoiletzeep. Voor deze periode is dus geen bon „Algemeen" voor wasch- poeder aangewezen. Thans kan worden medegedeeld, dat het hier slecht.- een tijdelijke maatregel betreft. Er is n.l. toe besloten na 2 Sept. a.s. eventueel om de andere vierweekselie periode zoowe! op de algemeene als op de reserve bonnen weer waschpoeder beschikbaar te stellen. Het ligt tevens in de bedoeling ook zeep- vervangende waschmiddelen in distri butie te brengen. ZS-procedure voor Ned. lad. ondernemingen Vau bevoegde zijde wordt medegedeeld dat de procedure der Z.S.-kaarten ook van toepassing is op de hier te lande gevestigde of kantoor houdende, doch haar bedrijf geheel of gedeeltelijk ia Ned.-lndië, Suriname of Curacao uit oefenende ondernemingen, voor zoo. er zij niet reeds uit anderen hoofde aan deze procedure waren onderworpen. Voor cle bijzonderheden en formaliteiten wordt verwezen naar de publicaties betreffen de de industrie, voorkomende in de dag bladen van 8 Juli 1944. De vrljstellings- aanvragen moeten terstond, maar op zijn laatst op 31 Aug. 1044. worden inge diend bij de Hauptabteilung Wirtscbaft, Amersfoort. Koninginnelaan 14. Op Formosa bevinden zicli 2500 krijgsgevangenen Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft het Amerikaan sche Roode Kruis bekend gemaakt, dat ongeveer 2.500 geallieerde krijgsgevan genen in kampen op het eiland Formosa verblijven. Tweehonderd dezer gevange nen zijn Amerikanen, de overigen En- gelschen en Nederlanders. De de legatie van het Roode Kruis, die een onderhoud gehad heeft met generaal Wainwrïght, den vroegeren commandant van Bataan, zeide, dat hij haar had me degedeeld, dat de toestanden of Formo sa „zoo goed zijn als men, wanneer men zijn verstand .gebruikt, slechts kan ver wachten". BUCKINGHAM-PALACE BESCHA DIGD. Door de uitwerking van een V 1 is hefc Buckingham-palaee in de Britsche hoofdstad ernstig beschadigd. (S.P.T,) Londen koopt hout. Naar Reuter uit Rio de Janeiro meldt, heeft de Brit sche regeering in Rio Grande do Sul groote hoeveelheden hout aangekocht voor de wederopbouw van Londen en andere gebombardeerde steden. DE SOBRANJE BIJEEN IN BUITENGEWONE ZITTING In het paleis van Justitie te Sofia Ia gistermiddag het Bulgaarsche parlement in buitengewone zitting bijeengekomen. De Sobranje hoorde in deze vergadering een regeeringsverklaring van den mi nister-president aan en werd vervolgens verdaagd. Minister-president Bagrianof verklaar de o.a., dat het Bulgaarsche volk we gens de in de afgeloopen 25 jaar on dernomen vergeefsche pogingen om een gescliikten regeeringsvorm te vinden, in de vorige jaren niet de mogelijkheid heeft gehad z-ich op actieve wijze te uiten óver de politieke vragen van den dag. Dank zij een openbare meening. die zich spontaan uitte, doch die niet den vorm van een organisatie aannam, kon toen een regeering gevormd wor den, met welker plannen en koers hefc volk hefc geheel eens is, hetgeen tob uiting is gekomen in de houding va» het volk. Zooals bekend, is er in Nederland weer heel wat tabak uitgezet en van overheidswege zal wederom worden ge zorgd, dat de gelegenheid bestaat, het geteelde product deskundig te laten be handelen. Al is het zeer verleidelijk de tabak zoo versch van de plant te ge bruiken, in het belang van de gezond heid moet ernstig worden aangeraden dit niet te doen, doch de tabak eerst te laten fermenteeren. Ook het zelf be handelen in wecEketels, tusschen broei end gras of met andere fermenteerhulp- middelen moet sterk worden afgeraden. Het verdient daarom aanbeveling, ge bruik te maken van de van overheids wege getroffen regeling. De nieuw ont worpen regeling maakt het tevens mo gelijk, dit jaar den oogst geheel of ge deeltelijk tot sigaretten te laten verwer ken en wel tot 650 stuks per kilogram ingezonden winddroge tabak. Wie kerftabak, dus shag-, rook- of pruimtabak, wenscht terug te ontvan gen, diont zich te melden vóór 31 Aug. 1944 bij hot Bureau voor de Kerftabak- industrie, afd. Amateurstabak,' Rokin 93, Amsterdam. Voor sigaretten dient men zich vóór denzelfden datum te melden bij de Vakgroep Sigarettenindustrie, Jo« hannes Vermeerstraat 29, Amsterdam, in beide gevallen onder opgave van den fermenteur, aan wien men de voorkeur geeft. De namen en adressen van de aangewezen fermenteurs, zoowel van die voor kerftabak. ZEEGEVECHT VOOR DE NOORSCHE KUST In den afgeloopen nacht is het voor de Noorsche kust, in de wateren van Vardoe, tot een kort gevecht gekomen, waarbij escortevliegtuigen van een Duitsch konvooi twee vijandelijke rao- tortorpedobooten in den grond hebben geboord en een derde zoo zwaar hebben getroffen, dat zij zeer waarschijnlijk ia ondergegaan. Ook een Duitsch vaartuig is geaonken, doch de bemanning kon voor het grootste deel ongedeerd gere<J worden.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1