MKFOCOTS(HE tOIIMNÏ Verbitterde strijd woedt om Toulon Dattrnar over den ernsügen toestand in Frankrijk Draganoff verklaart Bulgaarsche vredespolitiek Nieuwe tangbeweging teekent zich ai WOENSDAG Li l<uu0i.1tó-.0 (J...J-) tii4. IDAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLSI Uitgave: NV DRUKKERIJ ONNEÖ i/h BLANKENb ERG Zn. SNUUUKAEKTLAAN Administratie: Tel. 6289 Giro 86362. Redactie: Tel 6731 Hoofdredacteur: NIC. Van <-i Aug tot en met 26 Aug. moet verduisterd worden van 20.45 uur tot 6.30 uur. 27 Aug. E.K., 2 Sept. V.Ivï., AMERSFOORT ?7 |ooteiNbM L'K'' LAMAN SOEST. L' b"-pL' JN,M* Strijdlust van den Duitschen soldaat bleef onaangetast tb-generaal Dittmar heeft gisteren ever den toestand aan de fronten o.a. gezegd: De gevechtsgebeurtenissen in het Westen hebben in de afgeloopen weken een ontwikkeling geloond, die het Duitsche volk nieuwe, zware zorgen geeft. Over het verloop der dingen hebben de weermachtsberichten welker onopgesmukte voorstelling zelfs de vijand onlangs heeft erkend, zich zeer duidelijk uitgelaten. Dit alles voltrok zich, terwijl het Duitsche af- grcndelingsfront aan den voet van het Normandische schiereiland met het front naar het Noorden nog in zware gevechten gewikkeld was met Engelschen en Canadeezen. Het was een. gezien dit feit, volkomen voor de hand liggende operatie, dat de Amerikanen vanuit hun penetratiegebicd sterke strijdkrachten naar het Noorden in den rug van het Duitsche lievechtsfront deden afbogen, teneinde zich met den bondgenoot, die vanuit het gebied van Caen aanviel, ongeveer ter hoogte van Argentan te vereenigen. Daaruit moest een omsinge ling van grooten omvang voortvloeien, en wel des te zekerder naarmate het Duitsche ge vechtsfront verder naar het Noorden, dus in het gebied van Falaise en Fiers, onwrikbaar standhield. Het onder den vijandelijken druk van het Noorden, Westen en Zuiden uit, lang zamerhand op een naar het Oosten geopend hoefijzer gelijkende front, bood gunstige voor uitzichten voor een tangoperatie, welke van het Zuiden en Noorden uit gelijktijdig werkte en zoover mogelijk naar het Oosten en op de diepe Duitsche flanken werd uitgevoerd. trouwen gelooven, omdat de belangrijk- De Duitsche leiding heeft het buiten gewoon moeilijk gehad om deze met zeer groote overmacht toegebrachte sla gen te pareeren. Het strijden op een nauwbegrensd gebied, het op terug tochten overwinnen van sterke sectoren als Orne en Dives, vormt in elk geval op zichzelf reeds een buitengewoon moei lijke taak, dubbel zwaar onder de om standigheden van het Westelijk front, waar de enorme vijandelijke overmacht in de lucht elke beweging kan bemoei lijken. Tot dusver mislukte deze groote omsingeling. Doch er zullen nog buiten gewone gevechtsprestaties van onze troepen en een zeer koelbloedige leiding noodig zijn, om de Duitsche formaties ook door den eerstkomenden moeilijken tijd heen te brengen. Reeds teekent zich naast de nauwere, directe omsingeling van het Noorden en Zuiden uit, van welke onze formaties zich wisten te be vrijden, een tweede belangrijk verder grijpende tangbeweging af, die bij Man tes en Vernon den vijand reeds op den Oostelijken oever van den beneden- Seine ongeveer halverwege Rouaan en Parijs heeft gebracht. Daarbij zal in de eerste plaats de ge dachte een rol spelen gebruik te maken van den huidigen stand der weder- zijdsche krachten en middelen in eigen voordeel, alleer daarin een belangrijke .wijziging ten onzen gunste kan intreden, een mogelijkheid, waarmede zij, vol gens alles, wat wij weten, ernstig reke ning houden. Doch ook andere redenen zijn daarbij ongetwijfeld van belangrijk gewicht. Redenen, welke, hoewel zij .voorloopig zuiver militair werken, toch een sterken politieken invloed niet ont beren. Niet voor niets zijn de Amerikanen in feite de dragers van het vergaan de doelen nastrevende offensief, dat met de doorbraak van Avranches be gon. Wellicht geleid door het gevoel, dat het nu de tyd is de matelooze aanspreken op politieken invloed door militaire successen te steunen, niet in de laatste plaats met het oog op de tegenwoordige bondgenooten, die zeer wel als vijanden van mor gen kunnen gelden. Met alle terughoudendheid moeten wij thans nog de geallieerde landing in het gebied van Toulon en in het gebied der zee-Alpen aansnijden. De sterke deel neming van Gaullistische troepen duidt er op, dat deze wel ten doel heeft zoo enel mogelijk ook van het zuiden uit een opneming van Fransche strijdkrach ten in het geallieerde front te bereiken een minder militair dan wel politiek doel. Stabilisatie Is mogelijk Niemand kan den ernst van- den hui digen toestand in het Westen zorgeloos opnemen. Doch wij twijfelen er niet aan, dat het mogelijk is ook hem te stabili- seeren en wel in een vorm, die ten te genstander dwingt opnieuw de volledige hardheid van den strijd, waarvan hem de slagen in Normandië een voorproefje hebben gegeven, op zich te nemen. Deze strijd zal hoe langer hoe minder onder de zelfde ongunstige voorwaarden staan, die kenmerkend waren voor de totnutoe gevoerde gevechten. Integendeel, hij zal het risico, dat de vijand op zich moet nemen, in belangrijke mate kunnen ver- grooten, wanneer slechts ontwikkelingen rijp worden, waaraan wij met vol ver ste grondslag van onzen tegenstand on aangetast bleef, de onwankelbare strijd lust van den Duitschen soldaat. Hier voor is ons de heldhaftige tegenstand van St. Malo een bewijs. Het is over bodig over het militaire nut van een dergelijk heldendom te sprekèn. Dit ligt vooral bij den huidigen toestand voor de hand, waarbij het er met name op aankomt den tijd te geven tot overbrug ging van een overgangstoestand van zwakte op menig terrein van groot ge wicht. Het Sovjet-offensief. Het is geen grootspraak, wanneer wij het front in het Oosten als voorbeeld noemen van de wijze, waarop de Duit sche leiding zelfs een buitengewoon ern- stigen toestand meester wist te worden. Dat de tijd van zeer harden afweer ook daar nog geenszins voorbij is, weten wij. Juist in deze dagen, nu de Sovjets in het gebied van Dnjestr en Seret tot een nieuw groot offensief zijn overgegaan het derde in den loop van dezen zomer na hun aanvallen, welke op een be slissing aanstuurden eerst in den cen- tralen sector en dan in het gebied van Lemberg en Kowel, wordt ons duidelijk dat neg steeds belangrijke deelen der Sovjetkra-chten tot dusver niet betrok ken zijn geweest bij de gevechten van dezen zomer. Doch de totale gebeurte nissen in het Oosten toonen toch een toenemend evenwicht der krachtsverhou dingen, waarop in dezen vorm eenige weken geleden nog niet gehoopt kon worden. Wij hebben er al eens op gewe zen, dat het verbazingwekkende bij het opvangen der dingen in het Oosten ge zien moet worden in het feit, dat het met naar verhouding geringe aanvoer van strijdkrachten gelukte. Wij zullen ons nauwelijks vergissen, wanneer wij in dit feit een bevestiging zien van onze herhaalde uitspraak, dat ook de Sovjet- Russische gevechtskracht geenszins on uitputtelijk is. Richten wij nog eenmaal den blik naar het Westen. De strijd, welke daar op het oogenblik ontbrand is, dreigt veel van alles twijfelachtig te maken, wat wij sedert den zegevie renden zomerveldtocht van 1940 als essentieel onderdeel der grondslagen van onze militaire machtspositie mochten beschouwen. Wellicht zijn wij gedwongen ook hier de oorlog voering op een nieuwe, smallere basis te plaatsen. Wij moeten .ook de ze consequentie vastberaden orider het oog zien. Zware worsteling ten Z.W. van Tiraspol 40.030 BRT. TOT ZINKEN GEBRACHT Hoofdkwartier van den Führer, 22 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Normandië werden nog meer onderdee fen van onze uit het gebied ten Noorden van Argentan doorgebroken gevechtsgroepen ach ter onze linies opgenomen. Bij Lisieux en ten Zuiden van Evreux viel de vijand met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten aan. Na harde gevechten slaagde hij erin om in het gebied ten Westen van Lisieux een penetra tie in ons afweerfront tot stand te brengen, waartegen tegenaanvallen worden onderno men. Ten W. en N. van Dreux ken de vijand pas na verbitterde gevechten in Noordelijke richting enkele kilometers terrein winnen. De bij Mantes op den Noordelijken oever van de Seine overgebrachte vijand werd door onze tegenaanvallen tot staan gebracht. Vij andelijke strijdkrachten, die in den sector van de Seine ten Z. van Parijs het terrein verkenden, werden door onze beveiligings strijdkrachten in de vooruitgeschoven stellin gen afgeslagen. In Zuid-Frankrijk volgt de vijand onze dis- tancieeringsbewegingen tusschen de kust en de Durance naar het Westen snel. Om Tou Ion woeden verbitterde gevechten. Bij Aix en in het dal van de Durance werden vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval teruggeworpen. In het Fran sche gebied werden bij verscheidene zui veringsoperaties 229 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Londen. In Italië hervatte de vijand zijn doorbraakaanvallen in den sector van de Adriatische kust gisteren middag na krachtige voorbereiding door de artillerie. Enkele heuvelstellingen kwamen in zijn bezit. In het Zuidelijke deel van het Ooste lijke front staan de Duitsche en Roe- meensche troepen ten Z.W. van Tiraspol alsmede tusschen de Proeth en de Sereth. In een zware worsteling met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten van de Sovjets. In het verloop van deze ge vechten werden totdusver 200 vijandelij ke pantserwagens stukgeschoten Ten Z.W. van Mielec duren de ver bitterde gevechten voort. In de bruggen hoofden over den Weichsel alsmede ten N.O. van Warschau aan weerszijden van PYTPA YPIIPlKlfiFKl voor Waffen-SS (Wiking), SS-Wachtbataillon, Landstorm Ne- LAliXfA l\LUi\in\JLM derland, Germaansche SS in Nederland. Wegens de zeer vele ibimhi ii»*ii.,!wj.run.™rw,'ajui aanmeldingen zal nog een extra-keuring worden gehouden op: Donderdag 2-1 Aug. 813.00 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15; Vrijdag 25 Aug. 813.00 uur, Amster dam, Dam 4, waar iedere gezonde Ne derlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keurin gen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Tersonen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich c\cnecns aanmelden en worden gedu rende liun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waf- fen-SS kan ieder worden, die na mIn stem! een jaar diensttijd ztfn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Waclitbataillon re Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en te rugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgen de Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 4G; Enschedé, Hengelo- scliestraat 30 en Utrecht, Vredcnburg 19. Eveneens bij het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag. Korte Vijver berg 5 en Marlne-annahmestelle West, Utrecht, riompetorengracht 24. Wilkowisjken en bij Raseineri werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Her nieuwde aanvalen der bolsjewisten bij Bauske en in het penetratiegebied ten Westen van Modohn stortten door den vastberaden tegenstand van onze divisies ineen. Ten Westen van het meer van Pskof zetten de Sovjets -hun hevige aan vallen voort. In de enkele penetratiege- bieden wordt nog gevochten. Door ja gers en iuchtdoeiartiilerie van de lucht macht werden aan het Oostelijke front 43 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Bij de gevechten in het gebied van Moclohn heeft zich de Rijnlandsch-West- faalsche 263ste infanteriedivisie onder bevél van kolonel Hemman door bijzon dere standvastigheid onderscheiden. Ten W. van het meer van Pskof heeft zich een gevechtsgroep der SS-stormbrigade ..Wallonië" onder bevel van den SS- Sturmbannführer Leon Degrelle door taaiheid en aanvalsgeest schitterend ge houden. Bij aanvallen van vijandelijke bommen werpers op Hongaarsch gebied schoten Duitsche en Hongaarsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten negen vijandelijke vliegtuigen neer. Duikbooten brachten van konvooien en tijdens afzonderlijke tochten zeven vijandelijke schepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 40.000 brt. alsmede drie bewakings vaartuigen en een motorkanonneerboo't. Bovendien werd een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. De stad Jassy opgegeven Het Roemeensche weermachtsbericht van 22 Augustus luidt: Ten Z.W. van Tiraspol en aan het front van Moldavië tusschen Proeth en Sereth staan Roemeensche en Duitsche troepen in zware gevechten met sterke Sovjet-Russische infanterie- en tank strijdkrachten. Na zeer zware gevechten met een verre overmachtigen vijand werd de stad Jassy opgegeven. In den ochtend trachtten verscheidene Sovjet- Russische bommenwerpers de stad Con- stanza te bombardeeren. 8 De Japansche regeering zal heden een kei zerlijk decreet betreffende de mobilisatie der vrouwen voor de oorlogsindustrie uit vaardigen. Gswaldo Sebastiani, die vele jaren privé- secretaris van Mussolini is geweest en laatstelijk een functie bekleedde ais pre sident van een der opperste gerechtsho ven, is op 3 km. afstand van zijn woning door gewapende mannen vermoord. 9 Sirio Corbari. de Italiaansche bendehoofd man, is in het openbaar opgehangen. Cor bari vermomde zich meestal ais priester of bedelaar, massamoorden en folteringen stonden op zijn naam. In Spanje zijn de doodstraffen voltrokken aan zes Spanjaarden, die ongeoorloofde ver bindingen met extremistische elementen uit het buitenland onderhielden en landver raad pleegden. 9 Vermoedelijk zal begin September te Go- tenburg een nieuwe uitwisseling van Duit sche en Britsche zwaargewonden, artsen en verplegend personeel, plaats vinden. De regeering van Peter van Joegoslavië is met den partisanenleider Tito overeenge komen de beslissing inzake de monarchie uit te stellen tot na den oorlog. S.P.T. meldt, dat SS-Obergruppenföhrer en generaal van de Waffen SS, Hans Jüttner, de permanente plaatsvervanger van den Rijksleider SS, Himmlcr, is in zijn fuctie van bevelhebber van het reserveleger. Het eiland Jamaica is op 20 Aug, door een zwaren storm geteisterd. Alle aanplan tingen leden zware schade. Duitschlanrï zal cok thans Parijs sparen „lil 1940 hebben wij Parijs gespaard en dat willen wij ook nu doen" is Maan- dagmiadag van officieele Duitsche zijde verklaard. Onder verwijzing naar de berichten uit geallieerde bron over. de activiteit van Maquisards in Parijs zei- de de Duitsche woordvoerder: de Parij- zenaars dragen nu zelf de verantwoorde lijkheid voor het lot van hun stad. Wanneer zij de voorkeur geven aan oor logsrecht in hun stad, kunnen zij het krijgen. Daarover hebben zij zelf te be slissen." (S.P.T.) Het A.N.P. meldt: Op een desbetref fende vraag werd in de Wilhelmstrasse verklaard, dat de meeste leden van de Fransche regeering zich in een plaats in Oost-Frankrijk bevinden. De Duitsche ambassadeur Abets is eveneens daar aanwezig, terwijl het diplomatieke corps in een andere plaats in Oost-Frankrijk is, Toulon binnengedrongen Nader wordt gemeld, dat de gealli eerden Toulon binnengedrongen zjjn. Maglione overleden Naar Interinf. mededeelt, is kardinaal- staatssecretaris Maglione overleden. Weer margarine op een deel der boterbonnen Boterbonnen 34 A en B inleveren Te beginnen met de maand Septem ber zal wederom op een deel der boter bonnen margarine verkrijgbaar zijn. Om de handelaren in de gelegenheid te stel len zich met margarine te bevoorraden moet men den boterbon 34 B voor 26 Augustus a.s. bij zijn margarineleveran cier inleveren. Teneinde het den hande laren mogelijk te maken zich van boter te voorzien, moet men voor bon boter 34 A vóór 26 Aug. a.s. bij zijn boterleve- rancier inleveren. De Hoofd-lnspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Hebt u in uw trappenhuisje of bij de trap brandbluschmidde- len (water, zand, een ladder tje of een trapje, een vuur- zweep, een hark of een schop en zoo mogelijk een emmer- pomp) klaar staan OORLOGSVERKLARING AAN ENGELAND EN AMERIKA WAS EEN VERGISSING! De Bulgaarsche minister van Buiten- landsche Zaken, Draganoff, begon zijn uiteenzettingen voor het parlement met behandeling van de betrekkingen met Duitschland. Hij herinnerde aan den ge- meenschappelijken strijd van beide lan den tijdens den wereldoorlog, waaraan Bulgarije heeft deelgenomen, teneinde het ideaal van het Bulgaarsche volk de vereeniging van alle Bulgaren te verwezenlijken. Niet zoo zeer de wapen broederschap verbindt de beide landen, zoo verklaarde hij, als het onrechtvaar dige lot, dat aan belde landen ls opge legd door de overwinnaars in den vori- gen oorlog. Wat Turkije betreft, zeide Draganoff, dat de wederzijdsche betrek kingen altijd goed geweest zijn en Tur kije ingezien heeft, dat Bulgarije een uit gang naar de Zwarte Zee noodig heeft. 'Wanneer het tot verwikkelingen mocht komen, geschiedt zulks tegen- den wil van beide volken. In aansluiting hierop wee 3 Draganoff op de vriendschappelijke betrekkingen met Rusland. De oorlogs verklaringen aan Engeland en Amerika noemde spr. een vergissing. Hij stelde echter in het licht, dat de Engelschen zelf de schuld aan deze ontwikkeling dragen, aangezien hierin een consequen tie gezien moet worden van de niet» nakoming der garantiebeloften van 1919. Voortgaande kwam minister Draganoff te spreken over de politiek van koning Bo- ris, dien hij een staatsman van Euro» peesch formaat noemde. Hij verklaarde, dat zijn regeering in rechte lijn deze po litiek zal voortzetten, welke afgebakend is volgens deze gezichtspunten: 1. vreed- zamen regeling van alle aangelegenhe den: 2. overeenstemming met alle na burige landen: 3. vermijding van den oorlog voor het Balkan gebied» Crisiscontrale-ambtenaar doodgeschoten Maandagmiddag werd een driewieler, die op den Hoogeweg in de gemeente Zeist reed, door een crisiscontröle-amb- tenaar aangehouden. Hierbij werd de ambtenaar door een tot nu toe onbe kenden man van achteren aangevallen" en met een schot in den rug getroffen. De ambtenaar is aan de bekomen schot wonden bezweken. De dader wist te ont komen.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1