mtmmmt «mant X Michael I levert Roemenië aan de Sovjet-Unie uit Slechts één parool: „Verzet tot den laatsten ademtocht7' Amerikanen werden aan Seine teruggeworpen Nationale Roemeensche regeering poogt het volk te behoeden voor de zeer ernstige gevolgen van het koninklijke verraad Terreinwinst van de Sovjets Proeth en Sereth aan Doodenaantal tot 89 gestegen VRIJDAG 25 OOGSTMAAND (AUG.) 1944. 4 PAG., 58e JAARGANG. Ne. 200 lOAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEftSCHE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ÜNNEÖ V/h BLANKENBERG Zn. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: Tel. 6289 Giro 86362. Redactie: Tel 6731. Hoofdredacteur: NIO. LAMAN. SOEST. VERDUISTERING Van 21 Aug. tot en met 26 Aug. moet verduisterd worden van 20.45 uur tot 6.30 uur. 27 Aug. E.K., 2 Sept. V.M., 9 September L.K., 17 Sept. N.M. Advertentieprijzen: per m.M. regel ƒ0.12. Ingez. mededeeling f 0.24. „Doelpunten": a. personeel, t.m. 20 woorden 0.55. Ieder woord meer 0.05; b alle overige 20 w. ƒ0.66. Ieder woord meer '0.06 max. 50 woorden. Bewijsn 6 et. De adm be houdt het recht adv. zonder opgave van redenen te weigeren. Abonnementen bij vooruitbetaling: p. kwartaal '2.05; p. post ƒ2.25; p. mnd. '0.69; p w '0.16. Losse nummers ƒ0.06. Corresp. over adv. en abonnementen aan Administratie. £[ET is een adembeklemmend schaakspel geworden in Europa tusschen het nationaal- socialisme aan den eenen kant en de kapitalistische en bolsjewistische stelsels aan de andere zijde. Wie dit spel, waarvan de inzet het voortbestaan der gezamenlijke Europeesche volkeren vormt, zal winnen, is een vraag, welker beantwoording, gelijk wij op deze plaats reeds zoo vele malen neerschreven, zich laat aflezen uit de historie. Vooralsnog is het bloe dige koningsspel in vollen gang en de laatsie zet is die van Roemenië. Deze zet is meer sen sationeel dan geniaal, hij is veeleer gedaan uit domme kortzichtigheid dan uit een meester lijke berekening. Laten wij echter het Duitsche Nieuwsbureau aan het woord. Gistermid dag gaf dit bureau vanuit Berlijn het volgende bericht door Koning Michael van Roemenië heeft in een oproep het Roemeensche leger bevolen den strijd tegen de bolsjewistische indringers te staken. De staatschef van Roemenië, maarschalk Antonescu, is door een laffe hin derlaag van den koning en zijn verradersclique, bestaande uit anglophiele politici en rcactionnaire hovelingen uitgeschakeld. Een door den koning in het leven gero epen zg. democratische regeering, die onder de vlag van Maniu en Bratianu, in feite ecliter door de communisten gevormd is, heeft aan Moskou de uitlevering van het land aangeboden. ANDERMAAL heeft dus een koninklijke Judas verraad ge pleegd aan de Europeesche zaak na deze misdaad staal de bleeke Michael thans als pias voor het forum der wereld. Want met de verloochening der bloedoffers zijner soldaten heeft deze door zijn hofkliek in het geallieerde kielzog ge dreven jeugdige monarch zijn kroon verpand. Reeds thans staat het vliegtuig klaar om den vorst naar hei buitenland in veiligheid te brengen. Wederom is dan een onwaardig koningshuis door het volk gesloopt. Een volk, dat zich is be wust van zijn nationale grootheid, Iaat zich immers niet vrij willig in het ongeluk storten door een verraderlijke regee- ringskliek reeds zijn in geheel Roemenië als antwoord op des konings proclamatie onlusten uitgebroken. In een nieuw bericht over den toestand in Roemenië wordt verder gezegd Een nationale groep patriotten heeft zich aan het hoofd gesteld van «en beweging, die gericht is tegen den koning en zijn verraad en heeft het Roemeensche volk en het Roemeensche leger in een appèl opgeroe pen den strijd tegen het bolsjewisme voor vrijheid en leven tegen dood en ondergang voort te zetten. T7ERUIT boven de om zich-zelf geweven tragedie van den koninklijken |V slappeling rijst de tragiek van het Roemeensche volk zelf. Het is nog niet zoo lang geleden, dat Roemenië werd beheerscht door den jodenknecht Carol II den vader van den huidigen ex-koning, een man, die zich niet ont zag zijn koninklijke waardigheid aan de voeten te leggen van zijn mai tresse, de sluwe hofjodin Lupescu. Deze gevaarlijke vrouw heeft het Roe meensche volk tot voor den afgrond gebracht zij was het, die van het land de vergaarbak maakte van allerhand internationale oplichters en in triganten, die het volk beroofden van het laatste wat het bezat; deze Lu pescu heeft de nationale eer van gansch Roemenië vele jaren door het slijk gesleurd. Zwaar was de strijd van een Codreanu, die met zijn IJzeren Gar disten het behoud van Roemenië in zijn vaan had staan. Vele jaren beukte deze vrijheidsheld op de poort van het geweten der natie. Codreanu stierf met een door kogels doorzeefd lichaam ergens in de onherbergzame zout mijnen. Het door hem uitgestrooide zaad der revolutie schoot echter wor tel Antonescu voleindde het levenswerk van den vermoorden Codreanu. In September '40 volgde de troonafstand van Carol II. De lichtende geest kracht der nieuwe Roemeensche volksleiders bracht het volk toen zijn zelfrespect en zijn eer terug. Het wereldgevaar onderkennend trad dit land, de bufferstaat tusschen de Sovjet-Unie en den Balkan, toe tot het anti- kominternpact. Roemenië koos hiermede vóór Europa, tegen de misda digers van Moskou. koning, blijkt te klein om ook maar iets te begrijpen van het groote ster ven voor de nationale eer. Michael ruilt zijn zwaard voor zilverlingen, hij wisselt de koningskroon voor de slavenketenen Velen, die na den afval van Roe menië den gezichtseinder feller zien gekleurd door het morgenrood eener geallieerde bevrijding, zullen weldra merken, dat zij het slachtoffer zijn van een luchtspiegeling. Zonder op de militaire gevolgen van Michaels verraad nader in te gaan uiter. aard zijn de berichten dienaangaan de scliaarsch kan men als vast staand aannemen, dat de gepantserde Duitsche vuist eens als een moker slag zal neerkomen op hen, die Euro pa's leven in het Zuiden, Oosten en Westen aantasten. Zij zal dan ook het Europeesche judaïstische uit vaagsel, de ontwortelde verjoodschte adellijke en intellectueele bo venlaag der volkeren ver nietigend treffen. ALS consequente uitvoering van dezen levenswil van het Roe meensche volk was de toetreding tot het anti-kominternpact reeds een half jaar tevoren voorafgegaan door de daad; op 22 Juni '41 bond Roe menië den strijd aan met het bolsje wisme. Schouder aan schouder met de Duitsche en Finsche troepen over. schreden de Roemeensche soldaten onder bevel van generaal Antonescu de grenzen van de door Rusland be zette Roemeensche gebieden. Dapper strijdend drongen zij diep het Sov jet-land in, ja, zelfs in den Kau kasus woei de Roemeensche vlag.... Het getij keerde echter. Duitsch- land is in de verdediging. In een ver bitterden strijd moet het den vijand, die op vele plaatsen in Europa op rukt, halt toeroepen. En naarmate deze strijd harder werd, werden de Roemeensche hof-intriganten laffer. Michael plunderde in het geheim de Roemeensche schatkist en trof de noodige voorbereidingen om zijn per soonlijke veiligheid te waarborgen. De bekroning van dit verraderswerk is nu de uitlevering van het in volle wapenrusting strijdende volk aan de joden van het Kreml. Michael, de Roemeensche divisies boden Sovjets weinig tegenstand FRONT WORDT VERDER TERUGGENOMEN De toestand aan den Zuidelijken vleu gel van het Oostelijke front wordt be paald door het optreden der Roemeen sche divisies. De koningspartij had in het kader van haar verraderlijke voor bereidingen militaire bureaux voor het plan gewonnen, nog voordat de Sovjets den grooten slag in het Zuiden begon nen. Toen zij met sterke strijdkrachten de doorbraakpogingen begonnen, ont moetten zij bij eeh deel van de Roe meensche troepen bijna geen tegen stand, ook al streden enkele contingen ten dapper. De tegenwoordige toestand wordt van Duitsche zijde met een koel bloedig realisme beschouwd. Door al strijdende het front aan weerszijden van de Proeth en den middenloop van de Sere tb terug fct neme**, vvUköó aan sluiting gezocht met verder Westelijk gelegen natuurlijke verdedigingslinies. De bewegingen zijn reeds gaande. Hongaarsch P.T.T.-verkeer met Roemenië verbroken Naar de directeur-generaal van de Hongaarsche P.T.T. mededeelt, is ieder post-, telegraaf- en telefoonverkeer met Roemenië tot nader order stopgezet. (ZIE LAATSTE NIEUWS PAG. 4) Oproep tot het volk In een oproep tot het Roemeensche volk zegt de nieuwe nationale re- geering, waarin een aantal interna tionaal bekende personen zitting hebben genomen, 0.111. het volgende: Roemenen! Ons leven, het leven van onze kinderen en het Roemeensche land verkeeren in het grootste gevaar. Na dat de dappere Roemeensche soldaten het Roemeensche grondgebied jaren lang zoo heldhaftig verdedigd hebben, heeft koning Michael den staatsleid ïr Antonescu uitgeschakeld en is hij van plan ons allen smadelijk te verraden en het land over te geven aan onzen dood: - vijand de bolsjewisten. Koning Michatl belooft U den vrede. In waarheid echter beteekent deze vrede niets anders dan de bezetting van Roemenië door het roo de leger en zoodoende de bolsjewiseering van Roemenië en het uitschakelen en uitroeien van het Roemeensche volk. In dit uur, waarin het Roemeensche land en het Roemeensche volk in den hoogsten nood is komen te verkeeren door het verraad van den koning en een kleine Roemeensche Badoglio-clique, is een nationale Roemeensche regeering gevormd, bestaande uit mannen, die vastbesloten zijn het land, dat onze voor vaderen sedert eeuwen tegen het Oos ten verdedigd hebben, onder geen om standigheden in handen der bolsjewisten te laten vallen. Roemenen! de nieuwe nationale regee ring roept u op, aan den verrader koning Michael en zijn hofcamarilla en aan de corrupte clique sjacheraars in Boekarest onder geen omstandigheden meer te gehoorzamen en geen van hun bevelen uit te voeren. Roemenen! Gij allen weet, dat deze strijd tegen het Russische bolsjewisme zwaar is. Maar is er één Roemeen, die wil, dat het bloed van zijn vaders en zonen in de afgeloopen jaren tevergeefs vergoten is en dat nu het Roemeensche land en volk toch aan het bolsjewisme worden prijsgegeven? Neen! Iedere Roe meen, die dergelijke gedaciiteii teren, is een verrader van de heiligste goederen der natie. Er bestaat voor iede- ren fatsoenlijken Roemeen, die zijn land en volk liefheeft maar een parool: ver zet tot den laatsten ademtocht en niet versagen. De bolsjewiek is door den jarenlangen strijd reeds tot het uiterste verzwakt. Roemenen! Wanneer wij thans stand houden en het laatste in den strijd wer pen, wordt Roemenië gered. Leve Roe menië! De nationale regeering. Verder distancieering in het Rhdne-dal Hoofdkwartier van den Führer, 24 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In Normandië slaan onze troepen aan den Tougues-sector in het gebied van Lisieux en verder Zuidelijk alle aanvallen van den vij and af. Een vijandelijke gevechtsgroep, die ten W. van Evreux in Noordelijke richting opdrong, werd door onze pantserformaties aangevallen en tot staan gebracht. Eskaders slagvliegtuigen steunden deze gevechten en vielen het vijandelijke overzetverkeer alsme de tank- en voertuigcolonnes met goede uit werking aan. Twee bruggen over de Seine werden door bomtreffers vernield. In lucht gevechten werden twaalf vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Ten N.W. van Mantes wierpen onze troe pen de Amerikanen bij La Roche-Goyon met zware verliezen over de Seine terug en zui verden de bocht van de rivier ten Zuiden van deze plaats van den vijand. Ten N.O. van Fontainebleau werden over de Seine gebrach te vijandelijke strijdkrachten in een tegen aanval op den cever der rivier teruggewor pen. In den nacht ondernamen formaties bommenwerpers een doeltreffenden aanval op Evreux. Zware branden en ontploffingen wer den waargenomen. Aan de Zuid.Fransche kust bieden de bezettingen van Marseille en Toulon een verbeten verzet tegen overmachtige vij andelijke strijdkrachten. Ten N. van de Durance zijn harde gevechten gaande met vijandelijke strijdkrachten, die pro- beeren onze distancieeringsbewegingen in het Rhöne-dal voor fe zijn. In het Fransch-Italiaansche Alpen gebied rukken onze gevechtsgroepen on danks de taai verzet biedende terroris ten over de paswegen naar het Westen op. De Maddalena pas is na harden strijd weer in ons bezit. Londen en de buitenwijken liggen nog steeds onder het zware vuur der V 1. In Italië kwamen behalve levendige wederzijdsche verkenningsactiviteit geen groote gevechtshandelingen voor. In de Adriatische Zee torpedeerden motortor- pedobooten op de reede van Ancona een vijandelijke torpedoboot. In de Egeïsche Zee bracht een van onze duik bootjagers twee vijandelijke duikbooten lot zinken. In het Zuiden van het Oostelijke front drong de vijand met gemotoriseerde in fanterie- en pantserformaties tot in het gebied aan weerszijden van den bene denloop van de Proeth door. Ook aan den middenloop van de Sereth zijn bij Roman hevige gevechten gaande. Ten N.O. van Warschau sloegen formaties van de Waffen.SS in harden strijd tal rijke aanvallen der bolsjewisten uiteen. Tusschen Boeg en Narew werden de sterke aanvallen der Sovjets in verbit- terdo boschgevechten tot staan ge bracht. In het penetratiegebied van Mo- dohn werd de vijand veder terugge worpen. Ten Westen van het meer van Pskof mislukten hernieuwde hevige aan vallen der bolsjewisten. Doorbraak pogingen van verscheidene bolsjewisti. sehe divisies infanterie in de richting van Dorpat werden opgevangen. (Zie voor vervolg pag. i) 's-GRATENHAGE, Aug. Hel aan tal clooclen tengevolge van den Anglo- Amerifcaan.sclien luchtaanval van IS Aug, op Maastricht Is thans tot 89 gestegen Elf Nederlanders worden nog vermist. Inlevering bonnen Boter 34A en 34B mogelijk op 26 Aug. De bonnen Boter 34A en 34B, welke men dient in te leveren, opdat de han delaren zich met boter resp. margarine kunnen bevoorraden, kan men in af wijking van het reeds gepubliceerde als nog op Zaterdag 26 Augustus bij zijn gewonen boter- resp. margarineleveran cier inleveren.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1