TROUW EN EER OfiGS Inzameling van uniformstukken voor Ned. krijgsgevangenen GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! J Sportvaria op/ANf/c K, ré05 AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 26 OOGSTMAAND (AUGUSTUS) 1944 Dr. GöBBELS SCHRIJFT IN „DAS REICH" de absolute principes der oorlogvoering In het nieuwe nummer van het weekblad „Das Reich" schrijft Rijksminister 'clr. Göbbels over „De principes der cor logveering". Trouw en eer, zoo zegt de minister, zijn de principes der oorlogvoering die absoluut zijn en waaraan niets valt af te dingen en die derhalve geen discussie of uitlegging verdragen. Wat zcu de eed van trouw anders ook beteekenen, wan neer het iedereen vrij stond hem al naar gelang van den oorlogstoestand of van zijn eigen schijnbaar beter inzicht stilzwijgend op te zeggen en zijn eigen weg te gaan? De groote historische successen van volken en staten in het verleden en in den huidigen tijd berusten i:i hoofdzaak hierop, dat deze hun principes trouw blijven, ook en juist dan, wanneer zij bedreigd worden en hun kracht ver loren schijnen te hebben. Een staat zonder principes kan niet bestaan. Deze zou zeer spoedig in den chaos geraken, vooral in een zoo bewo gen tijd als de onze. I-Iet is derhalve de plicht en de taak van een nationale lei ding. vooral in den oorlog, streng en oru "verbiddellijk te waken over de nakoming van de staatsprincipes. deze te verdedi gen en te beschermen tegen arm en rijk en hoog en laag en ook het geringste vergrijp er tegen met de scherpste en onteerendste straffen te vergelden. Want "wanneer wij dezen oorlog winnen kun. pen en zullen, dan zeker slechts als een door één gedachte en onder één Führer vereenigd volk. Dr. Göbbels wijst dan vervolgens op den 20sten Juli, die een triomf van de staatsgedachte over het bevelsmechanis me was. Het apparaat bleef in gebreke op het moment, dat de levende in een wereldbeschouwing opgevoede en ver sterkte politieke mensch in actie kwam. Voor het Volksgerechtshof heeft een der beklaagden verklaard, dat de voornaam ste fout van het geheele putchplan ge weest is, dat zij, die op den achter grond ervan stonden, zich in het ge heel geen voorstelling gemaakt hebben van het doordringen van de natlonaal- socialistische gedachte in de Weer macht en haar van meet af aan na- tionaal-socialistische houding. Tegen over den staat en zijn dragende natio- paal-socialistische gedachte te staan of dezen staat en deze gedachte ook maar met reserve tegemoet te treden, moge thans nog het eenigszins belachelijke voorrecht van enkele overgebleven, ver ouderde gestalten zijn, maar wat heeft dat te maken met ons volk van krij gers. arbeiders, boeren, geestelijk schep penden, ingenieurs, uitvinders, organi satoren en politiek denkend en hande lende richting gevende mannen van het openbare leven op alle terreinen? De oude wereld is definitief verdwenen en Kal nooit meer opstaan. Een staatswe zen zonder principes kan in dezen wer- Lombok-strijdsfs ter herdenking bijeen Eeretaak der overheid door particulieren overgenomen Op initiatief van eenige oud-Lom- bokstrfjders werd Vrijdag in Kras- napolskv te Amsterdam een bijeen komst. gebonden ter herdenking van de expeditie naar Lombok, 50 jaren geleden. Nadat de voorzitter der voorloopige commissie -wflke later door de ver gaderden werd gesanetionneerd de heer M. van Santé, een woord van wel kom had gesproken, gaf de heer G. Vrij dag. oud-officier van het K.N.IL., een historisch overzicht van den krijg op Lombok, waarin hij talrijke bijzonder heden aanhaalde. Een scherpe aanklacht tegen de vroe gere regeering vormde het betoog van den secretaris, den heer G. Eekhof, die een schril bseld gaf van den nood. waar in de oud-Lombok-strijders verkeeren. Er zijn er bij. die gedecoreerd zijn met de Militaire Willemsorde, menschen, die ten gevolge van de toen opgeloopen ver wondingen met krukken moeten loopen, maar die niet naar deze bijeenkomst konden komen, omdatzij geen pak meer hebben, waarin zij fatsoenlijk voor den dag kunnen komen. Het moest toch niet noodig zijn, dat deze helden, die alles voor het vaderland hebben gege ven. nu van de philantropie moeten leven. FONDS GEVORMD Dat de commissie niet stil zit, bewees de mededceling. welke na de pauze waarin den aanwezigen dank zij een goede geste van enkele firma's een siga ret en twee consumpties kon worden aangeboden werd gedaan, dat nl. de eerste grondslag voor een particulier fonds was gevormd, dank zij een gift van 5000, welk fonds men spoedig hoopt te kunnen uitbreiden en waaruit althans de ergste nooden van de meest behoeftige oud.strijders met een maan- delijksche bijdrage kunnen worden ge lenigd. Deze weg moest wel worden in geslagen, nu blijkens de recente mede- deeling, welke men van den Secr.-Gen. van Koloniën had ontvangen, van re- geeringswege vooralsnog niets in deze materie ken worden gedaan. Het adres van den secretaris is: G. Eekhof, Sluis, straat 20 hs. Amsterdam-Zuid. Banklooper van 50.000.beroofd Cp klaarlichten dag is in het druk ste deel van Rotterdam een brutale overval gepleegd op een banklooper van de Incassobank. Deze man, de vijftigja rige C. P., liep op het Hofplein, toen 3*iij plotseling bij de kraag werd gegre pen en onder bedreiging met een re volver in een auto werd geduwd. On derweg werd P. gewelddadig beroofd van een bedrag van ruim 50.000.Ter hoogte van de Kralingsche Plassen stop te de auto en werd de onthutste bank looper uit den wagen geduwd, waarop «le auto verdween. velstorm, die over de continenten veegt en alles neerslaat, wat niet hecht en sterk is. niet. bestaan. Het zal ten on der gaan mét het volk, wiens leiding te zwak is principes te vertegenwoordi gen of deze zoo noodig met alle midde len te verdedigen. De oorlog, dien wij thans gedwongen zijn te voeren, is inderdaad een heilige volksoorlog en van zijn afloop hangen leven en toekomst van het Duitsehe Kijk af. Deze zijn in onze trouwe handen ge. lcgd en wij moeten hen bewaren en hooghouden, juist dan wanneer gevaar dreigt en de wankelmoedigen menig maal geneigd zouden willen zijn zwak te worden en door de donkere w olk, die den horizon verduistert, de ster uit het oog te verliezen, d>e wij moeten volgen. Tien jaren jeugdstorm JEUGDST0RMFR0NTF0NDS INGESTELD Ter gelegenheid van het a.s. tienjarig bestaan van den Jeugdstorm, heeft de Hoofdstormer een Jeugdstormfrontfonds ingesteld. Dit fonds heeft ten doel te ko men tot de op- en inlichting van een Jeugdstormherstellingsoord bestemd voor: 1. Gewonde jonge Nederlandsche soldaten, die als lid van den Jeugd storm naar het front zijn vertrokken. 2. Stormsters. die zich aan het front hebben onderscheiden als Roode Kruis. zuster of zich op andere wijze aldaar hebben verdienstelijk gemaakt en jier- stel van krachten behoeven. 3. Stormers en Stormsters uit de geteisterde gebie den, die zich aldaar hebben ingezet en/ of gewond zijn geraakt. 4, Leden van den Jeugdstorm, die zich aan het thuis front voor honderd procent inzetten en die vanwege hun lichamelijke toestand een periode van rust behoeven. De actie voor dit fonds is reeds in gezet. Op 30 September zal den Hoofd stormer worden gemeld, hoe groot het bedrag Is, dat tot op dien datum is binnengekomen. Voor het herstellingsoord is een enorm bedrag noodig, voor het tot stand ko men van dit gebouw is aller hulp nood zakelijk. Honderd vier en vijftig jonge Stormers van den Jeugdstorm hebben aan de fronten reeds hun leven gege ven voor Europa's vrijheidsstrijd. Vele anderen zijn ernstig gewond en honder den staan momenteel aan het front. Ook alle giften in natura zijn van harte welkom. Bijdragen te storten op: Postgironummer 2 5 0 0 0 Jeugdstorm frontfonds. Voor giften in natura, in lichtingen, mededeelingen, enz. wende men zich tot het stafkwartier, Oor sprongpark 8 te Utrecht, afd. Frontfonds. In het verleden Ligt het heden, Het Hoofdbestuur, van het Ned. Roode Kruis deelt mede: Het opperbevel van de Duitsehe Weermacht zorgt in over eenstemming met de bepalingen van het volkenrecht in oorlogstijd voor het klee- den der Nederlandsche krijgsgevange nen. Het is evenwel niet verplicht noch in staat aan de krijgsgevangenen uni formen ter beschikking te stellen, die met de wensehen der Nederlandsche krijgsgevangenen in overeenstemming zijn. Het Ned. Roode Kruis doet daarom een beroep op alle Nederlanders, die in het bezit zijn van uniformstukken van de voormalige Nederlandsche weer macht, deze voor de kleeding van hun zich in krijgsgevangenschap bevindende landgenooten ter beschikking te stellen. In het bijzonder zijn benoodigd: uniform jassen, pantalons, overjassen, mantels, képi's, veldmutsen, distinctieven, schoe nen, laarzen, beenkappen en beenstuk ken, beenwindsels. Deze vrijwillige ga ven, waarom het Ned. Roode Kruis dringend verzoekt, kunnen aan het ma gazijn der 5de afdeeling van het Ned. Roode Kruis, Groeneweg 1416, Den Haag, wórden afgegeven of per post toe gezonden. Het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis belast zich met de doorzending van alle ingezamelde goe deren. Texiielafval gevraagd voor de kinderclubs van het N.A.F. De Centrale Persdienst van het Ned. Arbeidsfront schrijft ons: De kin derclubs in het kader van de actie „Door het kind, voor het kind" mogen zich in steeds meer plaatsen van het land in een groote belangstelling ver heugen. De meisjes breien en naaien vooral poppenkleeren. Dit laatste dreigt echter door gebrek aan materiaal vast te loo pen. Het is dan ook daarom, dat de ge meenschap „Vreugde en Arbeid" een dringend beroep doet op een ieder, die textiel-afval te missen heeft, om dat voor de kinderclubs te willen afstaan. De kleinste strookjes en bandjes, in de kleinste hoeveelheid, zijn van harte welkom. Inzendingen worden gaarne ingewacht bij de betreffende plaatselijke kantoren van het N.A.F. desgewenscht zal het materiaal ook gaarne worden afgehaald. De Z.S.-proeedure voor de Ned. Bouwindustrie Van bevoegde zijde wordt herinnerd aan de toepassing van de procedure der Z.S.-kaarten op het geheele gebied der Ned. bouwindustrie. De mededeeling hieromtrent verscheen in de bladen van 8 Augustus 3.1., waarbij de sluitingsda tum werd vastgesteld op 31 Augustus. Ondernemers, die in gebreke blijven voor 1 September hun aanvraag in te dienen, stellen zich daarmede zichzelf en hun werkkrachten ter beschikking voor gebruik elders. In 't nu wat worden zal. BILDERDIJK Cornells Tromp 9.9. 1629/29.5. 1691, zoon van M. H. Tromp. Kapitein in 1650. Schout-bij nacht in 1653, na den slag bij Livorno. Later Luitenant-ad miraal van Holland en West- Friesland. O.H. P. m. Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsehe kameraden. OH P.m. Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschie den bij de Marine Annahmestelie West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, de aan meldingsbureau* voor Marine-vrijwiSligers te Amsterdam, Kalverstraat 143, en Rot terdam, Nieuwe Binnenweg 98100, bij alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS. Alle gewenschte Tnlichtingen, zoowel voor dienst- name bij de marine als bij de Waffen SS, worden aan bovenst, adressen verstrekt. - Ml V v WÊÊIÊÈmMËWÊÊÊèêM Bij het kasteel -De Camp' te Neede bevindt zich een oude drinkwaterput, welke dateert uit het jaar 1609. De put, welke gemaakt is van Bentheimer steen, is voorzien van twee familie wapens van vroegere bewoners van het eeuwenoude kasteel CNF/Hartgerink/Pax m Hongaarsche regeering gereorganiseerd In Hongarije zijn de als gevolg van de ontwikkeling in Z.O.-Europa noodzake lijk geworden maatregelen genomen. Daartoe behoort ook een reorganisatie der regeering, waarover op het oogen- blik nog geen bijzonderheden worden meegedeeld. In Berlijnsche politieke kringen is men van meening. dat door de gebeurtenissen in Roemenië ook ze kere spanningen, die in den laatsten tijd op het gebied der binnenlandsche poli tiek in Hongarije zijn ontstaan, met een slag opgeheven zullen worden en wel in verband met de gevaren, waarvoor het Hongaarsche volk zich geplaatst ziet. Sztojay spoedig hersteld. De Duitsehe minister van Buitenland- schs Zaken, Von Ribbentrop. heeft tele grafisch geïnformeerd naar het welzijn van Sztojay. den Hongaarschen minis ter-president. Sztojay heeft in antwoord daarop uiting gegeven aan de hoop, dat hij na een spoedig verwacht herstel van zijn gezondheid opnieuw kan deelnemen aan den gemeensehappelijken strijd en aan de versterking der Duitsch-Hon. gaarsche wapenbroederschap. Turkije breekt met Vichy Naar radio Ankara meldt, heeft Tur kije besloten den Turkschen ambassa deur bij de regeering te Vichy terug te roepen. Aan den ambassadeur van de regeering te Vichy in Ankara werd mee gedeeld, dat hij geen volmachten meer bezit. Amerikaansche verliezen Volgens Reuter heeft Stimson ver klaard, dat de verliezen van het Ame rikaansche leger aan gesneuvelden, ge wonden, vermisten en krijgsgevangenen tot 6 Augustus tezamen bedragen 261.589 man. De Amerikaansche verlie zen in Zuid-Frankrijk zoo wordt ver der medegedeeld bedragen volgens het voorloopige rapport van 20 Augus tus 1.221 dooden en vermisten en 1.754 gewonden. De verliezen van het leger aan grond- en luchtstrijdkrachten in het Middellandsche Zeegebied bedragen se dert de eerste landing op het Italiaan- sche vasteland tot 7 Augustus aan ge sneuvelden, gewonden en vermisten 91.823 man. Lt. HARTMANN ONDERSCHEIDEN De Führer heeft den 25sten Augustus den eersten luitenant Erich Hartmann, escadrillekapitein in een eskader jacht vliegtuigen het Eikenloof met de zwaar den en briljanten behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren kruis ver leend, naar aanleiding van diens 300ste overwinning in dó lucht. Hartmann is de l&öe soldaat der Duitsehe weermacht, wien deze onderscheiding ten deel valt. 1 G E M A I BETEEKEI BEROEP jo '-■Mi INHCHTINC MARINE ANHAI WES1 miGSTEUE Nil TE UTREI (N Bil ALU H 0RTSK0MMANI IN ANNAHM B OORDENI Heeft U wit katoer maken boorden voo H.V.C.-Tubantia. Zondagmiddag om twee uur speelt H.V.C. op Birkhoven een vriendschappelijken wedstrijd tegen den Oostelijken Eersten Kiasser Tuban- tia uit Hengelo. De gasten komen uit in de volgende formatie: De Kok (d.), Ha- verkate Sloot (a.), Scholten - Booy v. Tellingen (m.), Assink Heetjans Schuurman Visser Van Raalte <v.) H.V.C. komt met hetzelfde elftal uit als j.l. Zondag tegen Amersf. Boys, De Hoofd-lnspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Weet u, dat, als u geen papie ren zakken voor zand meer kunt krijgen, u 6 a 7 kranten kunt uit spreiden, en na vulling met zand u een z.g.n. zandbal kunt maken door de punten van de kranten bij elkaar te binden? Mutaties by den Ned. Landstand. Het wnd. hoofd van den Ned. Landstand heeft per 1 Aug. j.l. eervol ontslag ver leend aan den heer H. Witteveen te Vaassen als boerenleider der prov. Gel derland en tot diens opvolger benoemd de heer H. C. Henny te Steenderen. 4^ U hebt Het was noodzake ving voor het bew< van eigen teelt te Deze regeling biedt deelen. Geeft nog I kaan Uw naam en Bureau voor de Ker Afd. Amare Rokin 93 Ar Shag - rook- ol Hei Rijksbureau voot T garandeert de terugzent tabak zoowel naar kwalii Vakkundige bewerkin geur en kleur aan Ut met het verzeke oorlogssi VTt'l Z E R S G R. Waarom zeg fOmdatkalk iwstpf-is, vo ^toekomstig /Vitamine D oavdie'kalk' ehaam"' kan w< merii* Daarom: f ^D-Ade Graaft Har 04GPA C.V. Po»»b

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2