Slowakije blijft trouw aan Duitschland Nog felle strijd in Parijs V. J Bommen op Noord-DuitscHland en BoHemén GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! Sportvaria AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 28 OOGSTMAAND (AUGUSTUS) 1944 WEERMACHTBER1CHT VAN ZATERDAG: Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend Ten W. van den benedenloop der Seme hebben onze divisies in de ver nauwde bruggenhoofdstelling alle vijan delijke aanvallen afgeslagen. Bijzonder hevig is om Elbeuf gestreden, waar de .vijand tijdelijk kon binnendringen, V/aarna hij echter in een tegenaanval weer teruggeworpen werd. Verbitterde gevechten auren daar voort. Gevechts- .viiegtuigen hebben vannacht een ge- concentreerden aanval uitgevoerd op vij andelijke troepenconcentraties in Brion- 31e. Ten N.W. van Parijs werd de poging jvaii een vijandelijk bataillon de rivier over te steken uiteengeslagen. Met vrij sterke strijdkrachten is de vijand giste ren het Zuidelijk deel der stad binnen gedrongen, waar den geheelen dag straatgevechten aan den gang waren. De tegenstander leed zware verliezen aan dooden en gewonden en verloor ruim 50 tanks. Ten Z. van Parijs slaag- dfc de vijand er in tusschen Corbeil en Montereau op eenige plaatsen de Seine over te steken en zijn bruggenhoofden Jn felle gevechten eenigszms uit te breiden. Ten O. van de Yonne dron gen vijandelijke verkenningsstrijdkrach ten naar het Z.O. op. Voor de Westkust jan Frankrijk hebben beveiligingsvaar tuigen drie vijandelijke torpedobootja- gers en een torpedomotorboot bescha digd. De garnizoenen onzer steunpunten an de gevechtsgebieden van Toulon cn Marseille handhaven zich nog steeds in Ewaren strijd tegen sterke vijandelijke aanvallen. In het dal van de Rhone zijn felle gevechten aan den gang met ge motoriseerde formaties van den vijand, die pogen onze marschbewegingen in de richting van Lyon te verhinderen. Door strijdmiddelen der marine zijn ,voor de Zuidkust van Frankrijk een vij andelijke torpedoboot jager en een cor- vet getorpedeerd. Het yergeldingsvuur op honden duurt voort. In Italië heeft de tegenstander in den sector van de Arno .verscheidene vergeefsche- verkennings- sianvallen ondernomen. Aan de kust der Adriatische Zee werden vrij zwakke vij andelijke aanvallen uiteengeslagen. Bij een vrij groote actie tegen de scheep vaart der benden op de Aegeische Zee hebben de communisten zware verlie zen aan dooden en gewonden geleden; 142 vijandelijke kustvaartuigen en zell- booten werden vernietigd of opgebracht. In het Roemeensche deel van het Oos telijke front hebben onze divisies zich onder het afweren van talrijke bolsje wistische aanvallen verder gedistancieerd haar de bevolen gebieden. In*'Moldavië sloegen op 24 Aug. Duitsche en het i bondgenootschap trouw gebleven Roe meensche tanktroepen gemeenschappe lijk verscheidene vijandelijke aanvallen cf. Hier en daar voorgekomen tegen stand van aanhangers der Roemeensche koningskliek werd gebroken. In het ge bied van Boekarest en in de^st-ad «elf werden herhaalde aanvallen der verra ders afgeslagen. Tusschen de Karpathen en den Weichsel zijn op een breed front ondernomen ?_anvallen der bolsjewieken gestrand. Tusschen Weichsel en Narew breidde zij hun aanvallen uit tot ver dere sectoren en werden in harde ge vechten teruggeslagen. In eenige pene- tratieplekken werden de bolsjewieken door tegenaanvallen tot staan gebracht. Talrijke felle aanvallen der bolsjewie ken ten W. van Modohn en ten N.O. Van Walk zijn bloedig ineengestort door den taaien tegenstand onzer troepen. Om Dorpat zijn verbitterde gevechten ontbrand. Eskaders slagvliegers hebben bijzonder doeltreffend ingegrepen in de- v.e gevechten en 28 vijandelijke tanks en ruim 100 vrachtwagens vernield. In luchtgevechten en door afweèrgeschut van de luchtmacht werden gisteren bo ven het Oostelijke fropt 87 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den nacht hebben gevechts- en slagvliegerformaties het bolsjewistische ravitailleeringsver- kecr ten W. van het meer van Pskof met goed gevolg aangevallen. Een op het oogenbllk aan het Oostelijke front Alle weerbare mannen moeten htm plicht vervullen Zaterdagavond heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, Mach, namens de Slowaaksche regeering een oproep aan het Slowaaksche volk voorgelezen, waarin o.m. erop gewezen wordt, dat de vijanden van Slowakije er naar stre ven orde en rust in den staat te versto ren en lot dat doel personen met val schermen neerlieten, die trachten het Slowaaksche volk op verkeerde wegen te brengen. Het Slowaaksche volk kan er echter nooit en door niets toe ge bracht worden zijn vriend en bondge noot, het Duitsche volk, te verraden, doch het zal, ondanks alle pogingen der vijanden, trouw en eervol aan de zijde van dat volk volhouden, zooals het ©ok in goede tijden aan zijn zijde stond. Het Slowaaksche leger en de veilig heidsorganen zullen zoo noodig met alle energie optreden, teneinde zelf orde en rust in het land te herstellen en te handhaven. Alle geruchten over bezet ting van Slowakije door vreemde troe pen zijn leugens van de vijandelijke pro paganda. De regeering der Slowaaksche repu bliek heeft besloten het aantal werk krachten in het staatsapparaat tot een minimum te reduceeren en de vrijge komen werkkrachten voor het leger beschikbaar te stellen. Hetzelfde zal in het bedrijfsleven geschieden.-Elke weer bare man moet thans zijn plicht jegens jtaat en volk vervullen. strijdende divisie afweergeschut der luchtmacht onder leiding van generaal- majoor Schalier heeft sedert het be gin van den oorlog ruim 1000 vijande lijke vliegtuigen vernield. Eenheden af weergeschut van een luchtvloot in de bezette Westelijke gebieden hebben se dert het begin der invasie, vaak onder bijzonder harde gevechtsomstandigheden 1600 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Vijandelijke formaties bommenwer pers hebben overdag bommen geworpen op eenige plaatsen in N.-Duitschland en in Bohemen, o.m. op de steden Ros tock, Wisnlar, Schwerin en Brünn. Ame* rikaansche jagers hebben herhaaldelijk in scheervlucht de op het land .werken de bevolking beschoten. -Des nachts hebbefi vooral Rüsselsheim en Darm stadt het doelwit gevormd van Brit- sche terreuraanvallen. Vijandelijke' vlieg tuigen hebben bovendien bommen ge worpen op Berlijn en omgeving en in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Luchtverdedigingsstrijdkrachten hebben boven Duitsch gebied en boven de be zette Westelijke gebieden 75 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 45 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. 5000.voor een moord Een 41-jarige bewoonster van de Zaanstreek, die doende was van haar man te scheiden, had het plan opgevat dezen uit den weg té doen ruimen. Een koopman, met wien zij relaties onder hield, wist wel een mannetje, die voor f 5.000 bereid zou zijn den moord te plegen. De koopman sprak met zekeren G. af, 'dat het slachtoffer naar Brum- men zou reizen, waar de moord zou worden gepleegd. Vervolgens wist men onder een listig voorwendsel het slacht offer te bewegen naar Brummen te gaan. Inderdaad vond de ontmoeting in Brummen plaats, maar ,,G" zeide onmiddellijk tegen het slachtoffer, dat hij slechts naar Brummen was gelokt, om daar van kant te worden gemaakt. ,,G" had de afspraak gemaakt met den koopman, dat hij, wanneer de moord gepleegd was, den koopman een tele gram zou sturen met den volgenden in houd: „Rijwiel zeer gehavend aange komen, Vrijdag 10 uur breng ik het terug". Dit laatste was de aanduiding van het tijdstip, waarop „G" de f 5.000 in ontvangst zou nemen. Inderdaad werd het telegram verzonden, maar in- plaats dat het slachtoffer vermoord werd, reisde het tezamen met G. naar Amsterdam terug. Daar volgde aan gifte bij de recherche, en toen Vrijdag morgen „G." volgens afspraak de f 5.0OO in ontvangst kwam nemen, wa ren twee rechercheurs aanwezig, die den koopman en de vrouw arresteer den. Beiden hebben een bekentenis af gelegd. Het is gebleken, dat G. slechts de opdracht had aanvaard, wijl hij vreesde, dat anders een ander persoon daartoe zou worden uitgezocht, die wel licht den moord inderdaad zou hebben bedreven. Aanval op Brest begonnen Ook Zondagochtend weerklonk in Parijs het rumoer van dep strijd. Hoe wel de Amerikanen en de Gaullistische formaties aanzienlijk versterkt zijn, verdedigen zich de Duitsche nesten van verzet met zeer groote verbetenheid. Zij hebben nieuwe oproepen om zich over te geven afgeslagen en zich in de door hen verdedigde districten, zoowel ten Zuiden van de Seine, aan den bou levard St. Germain, in den tuin van het Luxembourg en op den boulevard Montparnasse, alsmede achter de Seine- eilanden bij het raadhuis, de Place de la Bastille en de Place de la Republique zoo vastberaden verdedigd, dat de Amerikanen ertoe overgingen de Duit sche steunpunten met zware granaat werpers en geschut te beschieten. De omvang van de vernielingen in Parijs is daardoor nog grooter geworden Bij zonder zwaar werden de N. en N..Ó. stadswijken getroffen. Duitsche pantserformaties en afdee- lingen stormgeschut wierpen voor Le Bourget de Amerikaansche pantser voorhoeden, die zich van het vliegveld meester wilden maken, terug en dron gen op tot aan den rand van de stad. Strüd om Brest begonnen In de vestingzönes van Bretagne heb ben de Amerikanen alle beschikbare formaties geconcentreerd op het land- front van Brest, zoodat de aanval op de vesting ieder oogenblik verwacht kan worden. Hierop duiden ook de onop houdelijke luchtaanvallen der formaties Amerikaansche bommenwerpers op de haven en de vesting alsmede het voort durend krachtig wordende artillerie vuur. Een oproep om de vesting over te geven werd niet beantwoord. De Amerikanen hebben de gebieden van Loriënt en St. Nazaire .overgelaten aan de georganiseerde soldeniers en Bre- tonsche terroristen. Opstand in midden-Frankrijk bloedig onderdrukt In Toulon en Marseille duren de zwa re straatgevechten voort. Zaterdagnacht hebben de Duitsche verdedigers ver scheidene totaal vernielde steunpunten wegens de uitgestrekte branden prijsge geven. De verdedigers van deze steun punten werden door de in het havenge bied strijdende fomaties opgenomen. Pogingen van vrij sterke benden om in Midden-Frankrijk een Sproei' te ontke tenen, werden door vastberaden ingrij pen van de beveiligingsorganen in de kiem gesmoord. Daarbij bleven 356 ter roristen op het slagveld. Wellington Koo. de Tsjoenkineesche ambassadeur te Londen, is te New York aangekomen, om deel te nemen aan de conferentie tusschen China, Engeland en de Ver. Staten. Cherbourg. De ..News Chronicle" meldt uit Cherburg, dat dag aan dag pioniers en speciale troepen bezig zijn met het vrijmaken van een vaargeul-in de haven. -In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. EILDEP.DIJK Jacob van Wassenaar, Heer van Obdam. 1610/13.6. 1665. Lt.-admiraal van Holland en IVest-Friesland, voorheen ko lonel der ruiterij. Graftombe i. d. Groote Kerk te den Haag O/H P. m. Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P.m Zet bok gij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschie den bij de Marine Annahmestelle West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, de aan- meldingsbureaux voor Marine-vrijwiiligers te Amsterdam, Kaiverstraat 143, en Rot terdam, Nieuwe Binnenweg 98100, bij alle Haten en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Watten SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienst- name bij de marine als bij de Watten SS, worden aan bovenst, adressen verstrekt. Biljarten Van de Pol weer kampioen Tijdens het tournooi voor het kam pioenschap eerste klasse groot biljart anker-kader 45/2 zijn de acht beste Ned. biljarters tegen -elkaar aangetre den. Het is een tournooi zonder weer ga gewQrden en de bereikte resultaten bewijzen, dat onze biljartsport zich nog steeds in opgaande lijn beweegt.. De Maasstadspeler van de Pol heeft voor de derde maal beslag op den titel weten te leggen. In. de eerste plaats bracht hij het re cord van het hoogste gemiddelde op 80 in en partij tegen Swecring, waarvóór hij slechts vijf beurten noodig had. Daarnaast heeft hij het record voor het algemeen gemiddelde, dat Piet de Leeuw in 1942 op 26.20 bracht, zeer be langrijk verbeterd en gesteld op 40.73. De eindstand werd: 'l. v. d. Pol, 2. Van Vliet, 3a De Ruyter, 4. Sweering, 5. Van Eymeren, 6. De Leeuw, 7. Kobus, 8.. Metz. Athletiek Ned. damesploeg verbetert wereldrecord 4x200 M. estafette Te Hilversum is de Ned. damesploeg er in geslaagd het wereldrecord vier maal 200 meter estafette, dat op naam van Duitschland stond, met een tijd van 1 min. 44,6 seconde, belangrijk te verbeteren en te brengen op 1 min. 41 sec. Onze nationale estafetteploeg, be staande uit de dames L. Sluyters, F. Blankers-Koen, beiden van Sagitta, N. Timmer,Zeeburg, en B. Koudijs, Vic toria, had twee ploegen, o.a. een van Sagitta, tot tegenstanders, welke resp. 25 en 40 meter voorgift hadden. Zwemwedstrijden te Doorn De uitslagen van de Zaterdag te Doorn gehouden wedstrijden waren: 60 M. vrije zwemwijze jongens adsp.: 1. J. de Gans, Nept. 33.4; 3. G. Mos terd, A.Z. en P.C. 33.6. 50 M. vrije zwemwyze meisjes adsp.: 1. T. Felix, U.Z.C. 35.8; 2. H. Hellebrink, D.K.R 37.6. 100 M. borstcrawl heeren: 1. A. Overhagen, U.Z.C., 1.8.2; 2. W. Dekkers, Nept., 1.8.4. 100 M. borstcrawl dames: 1. A. Wiersma, U.Z.C., 1.13.4; 2. I. de Gans, Nept., 1.19.2. 100 M. schoolslag heeren: 1. T. Kuiper, Nept., 1.25.5; 2. M. Brak, W.Z.C., 1.26.2. 100 M. school slag dames: 1. D. Michels, U.Z.C.1.31.8; 2. B. Buket, A.Z. en P.C. 1.32.6. 100 M. rugslag heeren: 1. J. Rühl, Nept., 1.20.8; 3. W. Dekkers, Nept., 1.25.2. 100 M. rug slag dames: 1. I. de Gans, Nept., 1.29.7; 2. L. Lagerwaard. A.Z. en P. C. .1.33.6. Schoonspringen heeren: 1. B. v. Dalen, Liesbosch; 2. H. Mol, Nept. Schoonsprin gen dames: 1. S. Wesselo, U.W.V.: 3. J. Tientjes, Nept. 3x50 M. wisselsl. est. heeren: 1. Neptunus 1, 1.48.3; 3. A.Z. en P.C. 1 1.51.1. 3x50 M. wisselsl. est. dames: 1. U.Z.C. 1, 1.57.6: 2 Neptunus 1, 2.5x50 M. vrije slag heeren: 1. U.Z.C. 1, 2.36; 2. Neptunus 1. 2.41.6. 5x50 M. vrije slag dames: 1. U.Z.C. 1, 2.58.4; 2. Neptunus 1, 3.8.4; 3. A.Z. c-n P.C. 1, 3.14.6. Annie Veldhuizen verbetert het Ned. record 1500 meter De officieel aangekondigde poging van Annie Veldhuyzen om het Ned. record op de 1500 meter vrije slag te verbete ren, ls geslaagd. Het Hilversumsche zw'emstertje heeft dit record, dat sinds 1936 met 23 minuten 18,4 sec. op naam stond van Tinl Wagner, met niet min der dan 44.3 sec. verbeterd en thans op 22 min. 34.1 sec. gebracht. Voetbal. H.V.C. 1—Tubantia 4—-7. H.V.C. werd gistermiddag met 47 door den Oostelijken Eersten klasser Tubantia geklopt. De ruststand was 14. Voor H.V.C. doelpuntten Huizer driemaal en De Groot eenmaal. A.R.L.O.-tournooi. r- A.F.C.Z.F.C. 1—2; U.V.V.—A.G.O.V.V. 2—4; D.W.S.— E.D.O. 5—1; H.B.S.—Zeeburgia 5—1. Zilveren Bal-totunooi. Enschedé Vlos 30; R.F.C.Overmaas 21; R.C.H.Quick 21; FeyenoordS.V.V. 11 (S.V.V. wint na 12 strafschoppen). Halve finale: EnschedéR.C.H. 30; R.F.C.—S.V.V. 3—0. Voetbaltournooi om den Nieuwen Dag cup, georganiseerd door L.V.V. te Laren, 't GooiDonar 01, HilversumLaren 20, Actiefde Zebra's 33 (Actief wint door strafschoppen), E.M.M.-Groen Zwart 40. Uitslagen: District 4. 1ste klasse: Lim- burgiaMVV 30; NO ADBW 35; De SpechtenWillem 2 05; Longa Eindhoven 1—2; PSVNAC 1—1; Roer mondSpekholzerheide 31. Hand boogschieten. Persoonlijk hand boogkampioenschap van Nederland, te Eindhoven gehouden. Evenals vorig jaar wist Th. Hendrickx uit Swalmen den kampioenstitel te veroveren en wel met 719 punten in 162 pijlen. Wielrennen Schulte weg-kasoipioen Onder bijzonder gunstige omstandig heden werd in Valkenburg de wedstrijd gehouden om het nationale kampioen schap op den weg. Bij de amateurs won Blauw in 1 uur 42 minuten en 30.4 sec. Daarna startten 50 der 76 ingeschreven prof 3 en onaf hankelij ken. Het tempo was hoog totdat in de veertiende ronde Schulte alleen de Cauberg opstormde en na een fantastische rit als eerste over den eindstreep ging in 3 uur 17 min. 41 sec. Tweede werd Fijen in 1 minuut en 46 sec. Derde was Middelkamp in jKiin, en 15 sec.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2