Gevechten in Soissons Zinloos Rouaan prijsgegeven V,J Hecht vertrouwen ondanks tegenslagen *Wetctdnieuutb r Deze week 3 K G. aardappelen DONDERDAG 31 OOGSTMAAND '(AUG.) 1944. 2 PAG., 58e JAARGANG. No. 205 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI VERDUISTERING Van 27 Aug. t.m. 2 Sept. v. 20.30 u. tot 6.45 uur. 2 September V.M.; 9 September L.K 17 September N.M. uitgave: N.V DRUKKERIJ ONNES J. h dLANKENb EKO *z Zn SNUUCKAEKTLAAN Administratie: Tel. 5289 Giro 86362 Redactie: Tel 6731 Hoofdredacteur: NIC AMERSFOOR'l LAMAN SOEST. zich een gevechtsgroep van de zevende infanteriedivisie onder bevel van kolo nel Weber en de zware pantserafdeeling 507 onder bevel van den drager van het Ridderkruis majoor Schmidt door on wrikbare standvastigheid en met groot élan ondernomen tegenaanvallen bij zonder onderscheiden. Èen jachtgroep onder bevel van ka pitein Lang schoot boven het gevechts- gebiecl in het Westen sedert het begin van de invasie 100 vijandelijke vliegtui gen neer en onderscheidt zich ook in het bijzonder bij aanvallen in scheer- vlucht op den vijand. In Bretagne heeft een door den vij and ingesloten steunpuntbezetting van de „Luftnachrichtentruppe" onder be vel van eerste luitenant Sasse weken lang ondanks de zwaarste aanvallen van overmachtige strijdkrachten in een heldhaftigen strijd standgehouden en de tot vier maal toe gezonden oproep om zich over te geven van de hand ge wezen. Dagorder van Zwitserschen opperbevelhebber Naar aanleiding van het oproepen van nieuwe troepen in Zwitserland, heeft de opperbevelhebber van het Zwitsersche leger, generaal Guisan, een dagorder Uit gevaardigd, waarin hij o.a. zegt: „In on ze onmiddellijke nabijheid bestrijden groote legers elkaar. Beproefde veldliee- ren en dappere soldaten staan tegen over elkaar. Vele vallen op de slagvel den. Soldaten, denkt steeds daaraan. Dit zal u helpen uw plicht te vervullen de daarmede verbonden offers op u te ne men teneinde zoodoende tot over de grenzen van ons land voor ons vrij va derland eer te behalen en achting af te dwingen." 100.000 JUTE ZAKKEN VERBRAND Door het overspringen van vonken uit een laschapparaat vatte een groote partij jutezakken, welke was opgesla gen in het zakkenentrepöt van de Coop. Groningsche beetwortelsuikerfabriek aan het Hoendiep, vlam In totaal wer den 100.000 zakken een prooi der vlam men. De schade, welke honderdduizend gulden bedraagt, wordt door verzeke ring gedekt. Den Iaatsten tyd duiken weer her haaldelijk berichten op over het vernietigen van te velde staande ge wassen, terwyi onontbeerlijke land bouwwerktuigen, zooals dorschmachi- nes e.d., evenmin aan den vernielings- drang van onverantwoordelijke elemen ten ontkomen. Deze handelingen van vertroebelde geesten, die met een enke len lucifer en een scheut petroleum het resultaat van vele maanden eerlijken boerenarbeid te niet doen, nopen ons tot een ernstig woord van waarschu wing niet zoozeer tot het adres dezer bezeten pyromanen, dan wel vooral tot dat deel van onze bevolking, dat ge neigd is geloof te schenken aan de in den verleidelyken mantel van vader landsliefde gestoken argumenten dezer voedselvernietigcrs. Want moet men deze lieden gelooven, dan gaat de oogst, welke door hen vernietigd wordt, niet naar Duitschland, wat vanzelfsprekend waar is, terwijl, naar zij zeggen, de hoe veelheden graan, die toch over onze Oostgrenzen gaan, door hun handels wijze worden verminderd. Hetgeen even nadrukkelijk niet waar is. Meer dan eens is het van Duitsche zijde gezegd: de voor den export be stemde quanta graan worden inderdaad uitgevoerd, en al verbranden er tien tallen oogsten, dan nog gaat er geen kilogram minder naar Duitschland. Waaruit dus onomstootelyk volgk dat datgene. dat dank zij onbezonnen brandstichters in vlammen opgaat, in mindering komt voor de voeding van ons volk overblijvende deel. En dat is waarlyk niet groot! Deze duidelijke taal van de bezettende overheid kan door niemand worden misverstaan, en het getuigt al van heel weinig waarachtige liefde tot zijn vader land, wanneer men ondanks deze we tenschap voortgaat met het verheerlij ken van daden, die onafwendbaar den honger \oor ons gansche volk ten ge volge hebben, indien zij niet bijtijds door fcet geheele volk worden onder kend als onverantwoordelijk en zonder zin. Aan het einde van hei vijfde oorlogsjaar A AN het einde van het vijfde oorlogsjaar hebben de leidende militaire en politieke krip- gen van Berlijn zich uitgelaten over de positie van Duitschland en Japan. Hoewel men de zware tegenslagen aan de fronten toegeeft, heerscht er een stemming van hecht ver trouwen. Aan beide zijden is het teeken voor den beslissenden slag gegeven. De vijand meent, in den roes van zijn huidige successen, Duitschland reeds te kunnen meten met de maatstaven van ineengestorte democratieën, terwijl de nat.-soc. staats- en levensvorm juist thans weder onder den dwang der omstandigheden den oorlog met nieuw revolutionair élan begint te voeren. Aldus bekeken, is de beslissing van den oorlog nog niet gevallen. Wel is de in volle sterkte cpmarcheerende vijand thans aan slag, anderzijds kunnen neutrale waarnemers constateeren, welke kracht Duitschland weer ontwikkelt. Zij zien een concen tratie van alle aan de fronten staande strijdkrachten in het voorterrein van het Duitsche Rijk en zij zien nieuwe Duitsche divisies naar de stellingen trekken. De stad Briancon heroverd KONINGSBERGEN EN STETTIN BESTOOKT Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 30 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Nadat onze divisies sterke, tot zevenmaal herhaalde aanvallen van den vijand uit zijn bruggenhoofden aan de Seine ten N.W van Parijs in harde gevechten hadden opgevangen, weken zij volgens bevel op nieuwe stellingen naar het Noordoosten uit. De stad Rouaan werd na verwoesting van de havenwerken en andere belangrijke militaire objecten prijs gegeven. Tusschen Parijs en Reims werden de naar het Noorden aanvallende sterke Ame rikaansche strijdkrachten in verbitterde ge vechten tot staan gebracht. In het Zuidelij ke deel van Soissons zijn hevige straatge vechten ontbrand. Ten Zuiden van de Marne hebben vijandelijke gemotoriseerde formaties in den opmarsch naar het Oosten de streek van Chalons sur Marne bereikt, waarom (ei gevochten wordt. In het Rhönedal hebben onze flankbeveiligingen talrijke vijandelijke aanvallen van het Oosten uit afgeslagen. Een vrij groot aantal vijandelijke tanks werd ver nietigd. In het Alpengebied ten Westen van de Fransch—Italiaansche grens werd de stad Briancon na harden strijd met Fransche ter roristen en Amerikaansche verkenningsstrijd krachten weer in bezit genomen. Torpedomotor booten hebben in den nacht van 29 op 30 Augustus ten W. van Dieppe een vija ndelij ken torpedo jager in den grond geboord. In dezelfde wateren hebben gevechtsveerbooten en beveiligingsvaartuigen der Duitsche ma rine een Britsclien torpedojager van de Huntklasse vernietigd, die na een zwa re detonatie in de lucht vloog. Het V. 1-vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië hebben gevechtshande lingen van eenige beteekenis alleen plaats gevonden in den Adriatischen kustsector. In de ochtenduren werden hier hevige aanvallen van den vijand met zware verliezen voor hem afgesla gen. In Roemenië zijn aanvallen van de bolsjewieken bij Büzan en in het Bisrizadal mislukt. De daartüsschen over dè passen van het Hongaarsche grensgebied doorgedrongen vijandelijke strijdkrachten werden op verscheidene plaatsen in tegenaanvallen teruggewor pen. Formaties slagvliegtuigen vielen Sovjet-Russische colonnes in de Kar- pathenpassen met bommen en boord- wapens succesvol aan. In het bruggenhoofd van den Weich- sel ten W. van Baranof bleven her haalde aanvallen van de bolsjewieken vruchteloos. Ten N.O. van Warschau, alsmede tusschen Boeg en Narel heb ben onze troepen nieuwe, door tanks en slagvliegers ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken, in harde pantser gevechten opgevangen. In den Noorde lijken sector zijn verscheidene aanval len van den vijand ten W. van Modohn en ten N.W. van Dorpat met zware verliezen ineengestort. Des nachts waren troepenconcentra ties en voor den opmarsch gereed staan de bolsjewistische strijdkrachten in de gebieden van Modohn en Dorpat het aanvalsdoel van onze gevechtsvliegtui gen en des nachts opereerende slag- vliegers. Amerikaansche bommenwerpers vielen de steden Moravisch Ostrawa en Oderberg alsmede Hongaarsch gebied aan. Des nachts ondernam de Britsche luchtmacht opnieuw met schending van Zweedsch rechtsgebied terreuraan- vallen op Stettin en Koningsberg. Af zonderlijke vijandelijke vliegtuigen lie ten bovendien bommen vallen op Ber lijn en Hamburg. Strijdkrachten der luchtverdediging schoten bij deze aan vallen 82 viermotorige terreurbommen- werpers omlaag. „Tusschen Boeg en Narew hebben PAASIKIVI SPREEKT GERUCHTEN TEGEN Volgens een bericht van het Zweed- éche telegraafagentschap uit Helsinki heeft de bekende Finsche staatsman Paasikivi tijdens een interview verklaard, dat alle geruchten over zijn persoon in verband met de houding van Finland, volkomen ongegrond zijn. Slechts tenge volge van de beëindiging van het bad seizoen in Nadendal is hij naar Helsinki teruggekeerd. Hij heeft geen politieke opdracht ontvangen en houdt er ook geen rekening mede deze alsnog te zul len krijgen. Ifet ZweetNclie af weer vuur heeft Donderdagnacht zes Anglo-Amerikaan sche vliegtuigen neergehaald. Neergestort. Boven Zweedsch gebied is een Engelsch koerier vliegtuig 'neergestort. Elf passagiers werden gdood, vier zwaar gewond. Generaal Catroux is volgens den Britschen berichtendienst, benoemd tot commissaris-generaal in Noord-Afrika. Een geallieerd vliegtuig is in Prest- wick omlaaggestort. Onder de slacht offers zijn de zeven leden der beman ning, veertien passagiers en vijf bewo ners van het huis, waarop de machine terechtkwam. De vijand zal tot inzicht komen, dat de oorlog noch in September, noch in October 1944 afgeloopen is. De beslis sende slag zal veeleer in dien zin ten gunste van Duitschland uitvallen, dat het den vijanden onder geen omstandig heden mogelijk zal zijn den strijd tegen Duitschland en Centraal Europa op een of andere wijze tot een einde te bren gen. In dit verband is het van zeer groote beteekenis, dat de slag om Ja pan in ernst nog in het geheel niet is begonnen. Duitschland en Japan wisten en weten, dat zij den oorlog moeten doorstaan om als volk voort te leven. Dat geeft beiden volken een groote moreele kracht, aldus meldt het D.N.B. Roemenië en Oostfront. Door het verraad van de Roemenen, zoo meldt Interinf., hebben de Sovjets zonder tegenstand te ontmoeten nog meer gebieden in Roemenië kunnen be zetten en de Oostelijke gebieden aan de Zwarte Zee in hun bezit gebracht. In al deze gebieden gaan de Sovjets voort de Roemeensche troepen te ontwapenen en naar Sovjetgebied over te brengen. Van uit Buzau zijn de roode troepen tot in het gebied van Ploesti naar voren ge bracht. In een gedeelte van Boekarest handhaven zich nog steeds Duitsche for maties. De Duitsche troepen, die aan de beneden-Proe^n ingesloten zijn. vechten hard om zich een" doortocht te banen. Bij Targu Orna zijn de Sovjets met steun van Roemeensc-he troepen Honga rije binnengedrongen. Hun aanvallen bij Oost-Pruiser. kunnen als volkomen in eengestort beschouwd worden. Het is hur. niet gelukt e;e in het Noorden van de Baltische landen staande Duitsche troepen af te snijden. On der li a nel el i n ge n Radio Moskou meldt, dat een Roe- meensche delegatie voor onderhandelin gen over het sluiten van een wapen stilstand in' Moskou is aangekomen. Van deze delegatie maken deel uit prins Stirby en eenige ministers. Arrestaties in Frankrijk In Frankrijk oefenen de geallieerden sterken druk uit in Noordelijke rich ting. Men beschouwt zulks als een nieuwe poging om de Duitsche strijd krachten in N.W. Frankrijk te over vleugelen. In Zuid-Frankrijk trachten de geallieerden thans ook in de rich ting van de Italiaansche grens terrein te winnen. Onder de talrijke persoonlijkheden in Frankrijk, die wegens hun politieke houding dor de Gaullisten gearresteerd zijn bevinden zich, de nobelprijswin- naar dr. Alexis Carrel, de vroegere mi nister van Onderwijs Carcopino, de voormalige politieprefect Bussiere, de vroegere burgemeester van Parijs, Pierre Taittinger, de chef van de natio nale loterij, Herricault, de leidende persoonlijkheden van het agentschap Havas-Ofi, de hoofdredacteur van de .Matin", Stephan Lauzanne de vroe gere burgemeester van Bordeaux, Mar- quet en vele honderden andere voor aanstaande lieden uit het openbare leven. In Parijs heeft de republikeinsche garde de Kamer van Afgevaardigden be zet om te verhinderen, dat gewapende benden het gebouw binnendringen. Schaarsche rantsoenen in Rome De levensmiddelenvoorziening van Rome, zoo meldt de Völkische Beobach- ter uit Milaan, vormt voor de regee- ring-Bonomi nog steeds een onoplos baar probleem, vooral daar de Anglo- Amerikaansche bezettingsautoriteiten op de dringende stappen der Italiaansche regeering hebben verklaard, dat zij niet in staat zijn een wijziging in de op het oogenblik toegestane rantsoenen aan te brengen. Voor September a.s. wordt een rantsoen van 79 gram pekelvleesch of vleeschwaren gedistribueerd, een maandrantsoen suiker bedraagt 45 gram, gedroogde groente 400 gram per maand per hoofd, voorts 100 gram ge droogd fruitpoeder. Versch fruit is niet ter beschikking voor de bevolking van Rome, de vruchtenoogst wordt voor het bezettingsleger opgeëischt. ERFBIOLOGISCH GONGRES. Van 7 tot 10 Sept. organiseert de dienst voor ras- en erfgezondheidszorg te Amster dam in hotel „Krasnapolskv" aldaar een erfbiologisch congres. O 0p 6 September zal een buitengewone Ja- pansche Rijksdanzitting bijeengeroepen worden, welke vijf dagen zal duren. Je Japanscho gezant in de Sovjet-Unie, Mo- risjima. die op terugreis naar Japan is. ii gisteren te Charbin aangekomen. Lt.-Ge- neraal Kanesjiro Skibayama is benoemd tot Japansch vice-minister van Oorlog. Zijn voorganger heeft eer anderen just gekregen. fit Radio Moskou meldt, dat Stalin aan Os Gaulle een geiukwenschtelegram gezonden heeft naar aanleiding van diens vestiging in Parijs. Op 0e Gaulle is te Parijs, toen hij een overwinningsparade wilde afnemen, een aanslag gepleegd. Men weet niet of hij gewond is. Onder voorzitterschap van den ministsr- president is de Bulgaarsche ministerraad gistermorgen gedurende verscheidene uren bijeengekomen. De leden van de uitgeweken Grieksche regeering, alsmede de plvv. premier Ve- nizelos zijn afgetreden, vermoedelijk in verband met meenigsverschillen over de in Rome gesloten overeenkomsten Roosevelt heeft verklaard, dat hij zeer spoedig een ontmoeting zal hebben met Churchill. De hoofdinspectie voor de luchtbe scherming vraagt Hebt gij uw htlis goed verduis terd, ook aan den achterkant? Van 3 tot 9 Sept. a.s. is elk der bon nen „Aardappelen 37" geldig ver klaard voor ll/> kg. aardappelen Op den bon „Toeslag 37" is 1 kg. aardap pelen verkrijgbaar. Ook ditmaal kan men reeds op Vrijdag 1 Sept. en Zater dag 2 Sept a.s. aardappelen op boven genoemde bonnen koopen. Bonnen voor motorbrandstof Van 1 t.m. 30 Sept. 1944 (51ste pe riode) geeft elk der bonnen .Septem ber" voor motorbrandstof zoowel de A- als B-bonnen recht op het koo pen van de op de bonnen vermelde hoe veelheid motorbrandstof. Nieuwe persgasbonnen Van 1 Sept.. t.m. 31 Oct. 1944 geeft elk der bonnen „Persgas September October" recht op het koopen van b,et aantal eenheden persgas. dat overeen komt met het op die bonnen aangege ven aantal. Bonnen honden- en kattenbrood Van 1 t.m 30 Sept. '44 worden op bon no. 3 van de distributiekaart voor honden dezelfde hoeveelheden honden brood beschikbaar gesteld als op den. bon voor de afgeloopen periode. Op bon no. 3 van de distributiekaart voor kat tenbrood (groep K) wordt voor dezelf de periode li/., kg. kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 30 Sept. '44 is bon no. 3 ongeldig. Hongaarsche bloem voor kinderen Schippers, die niet in staat zijn ge weest de bonnen B 70 en C 70, welke als voorinleveringsbonnen voor Hon gaarsche bloem aangewezen zijn, in te leveren, kunnen onder inlevering van bovengenoemde bonnen in het afleve ringstijdperk van 17 Sept. tot en met 14 Oct. a.s. bedoelde bloem bij „schippers- détaillisten betrekken". De distributiediensten zullen voor jeugdige personen van 418 jaar, die wegens verblijf in een ziekeninrichting, évacuatiekamp of uitzending naar een vacantiekamp e.d. de bonnen B 70 of C 70 van 20 tot en met 26 Aug. j.l. niet bij een détaillist hebben kunnen doen inleveren en die nu voor 17 Sept. a.s. uit de ziekeninrichting, évacuatiekamp, e.d. worden ontslagen bij het terug geven van de distributiebescheiden zeven rantsoenen tarwebloem uitreiken. Burgemeesters ontslagen Door den General-kommissar für Verwaltung und Justiz werd onmiddel lijk ingaan ontslag verleend: m.i.v. 21 Juli 1944: aan G. Hermans als burge meester van Rijnsburg; m.i.v. 25 Juli 1944: aan P. J. Goossens als burgemees ter van Bladel; m.i.v. 27 Juli 1944: aan W. Maas als burgemeester van Vrou wenpolder; m.i.v. 28 Juli 1944: aan H. P. J. Bloemers als burgemeester van Arnhem; m.i.v. 2 Aug. 1944: aan jhr. D. G. Just de la Paisières als burgemees ter van Nootdorp; m.i.v. 5 Aug. 1944: aan J. J. Klaarenbeek als burgemeester van Blaricum; aan jhr. mr. L E. de Geer van Oudegein als burgemeester van Diemen; aan H. A. Maas als burge meester van Helmond; aan jhr. mr. C* T. J. van Rijckevorsel als burgemeester van Nuenen C. A. Slachtoffers van terreur In den loop van Maandag vielen in' verschillende deelen van ons land Anglo-Amerikaansche vliegers opnieuw personentreinen, auto's en voetganger» met boordwapens aan. Tengevolge daar van waren er onder de Nederlandsche burgerbevolking weder veertien doo- den, 29 zwaar- en meer dan 60 lichtge wonden.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1