MKFMOTS(IIE t® II PANT Ontoereikendheid van middelen ontzegt ons succes IDAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEftSCHE VALLEI uK.iVsept. N'M. Antwerpen en Brussel in het strijdgebied Slowaaksche regeering gereorganiseerd Amerikaansche pantsers in Leuven doorgedrongen Betrouwbare berichtgeving Betalingsverkeer in Nederland beperkt Lt. Generaal Dittmar over den toestand ia het Westen. WOENSDAG 6 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 2 PAG., 58e JAARGANG. No. 210 Uitgave; N.V. DRUKKERIJ ONNES 9/h BLANKENBERG Zn SNOUCKAERTLAAN 4, AMERSFOORT Administratie: Telefoon 5269. Giro 86362. Redactie: Telefoon 6731. POGINGEN OM DE MAAS IN DE ARDENNEN OVER TE STEKEN, VERIJDELD Hoofdkwartier v. d. Führer. 5 Sept. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Noord-Frankrijk handhaven onze troe pen zich hardnekkig tegen sterke vijandelijke aanvalsgroepen, die gisteren vrij diepe pene traties konden bereiken. De gevechten hebben zich verplaatst naar het gebied van Antwer pen en Brussel en nemen voortdurend in he vigheid toe. Lonclen lag- in den afgeloopen nacht woer onder het vuur van de V 1. Zware batterijen verdragend geschut van de Duitsche marine beschoten opnieu-.v Zuid-Engelsche havensteden en barak kenkampen alsmede vijandelijke batte- rijstellingen met goede uitwerking. In de Ardennen werden pogingen van den vijand om de Maas over te steken verijdeld. Ten N, van Charleville over de Maas gezette vijandelijke strijd krachten werden in een tegenaanval teruggeworpen. In het dal van de Saone verloopen onze bewegingen, ondanks vij andelijken druk, verder volgens de plan nen. Om Brest werd ook gisteren ver bitterd gevochten. Onze bezetting sloeg opnieuw alle vijandelijke aanvallen, die door sterke artillerie, tanks en lucht strijdkrachten -werden ondersteund, uit. een. In Italië sloegen onze troepen in den Adriatischen kustsector alle aan vallen van den vijand af. Plaatselijke penetraties werden in een tegenaanval afgegrendeld. De laatste vijf dagen van den grooten strijd aldaar werden meer dan 200 tanks vernietigd. In het Z.O. deel van Zevenburgen du ren de harde aanvals- en verdedigings gevechten voort. In de woud-Karpaten hebben Hongaarsche troepen een be langrijk aandeel in den succesvollen af weer van verscheidene Sovjet-Russische aanvallen. In het bruggenhoofd van den Weichsel ten N.W. van Baranof leidden succesvolle aanvallen van verscheidene dagen, ondanks taaien vijandelijken te genstand. tot een frontverkorting. Tus- schen Boeg en Naref wierpen de Sov jets nieuwe formaties in den strijd. De zware vijandelijke aanvallen werden op gevangen door tegenaanvallen in de LE HAVRE NOG IN OUITSCHE HANDEN BERLIJN, 5 Sept. (D.N.B.) De duuk van de Canadeesche troepen op liet voorterrein van Le Havre is op 4 Sept. verder versterkt. Aanbiedingen om te capituleeren werden door de Duitsche bezetting met beslistheid van de hand gewezen. Teneinde bij den ko menden strijd om Le Havre de Fransche burgerbevolking te ontzien, heeft de Duitsche bezetting den vijand het aan bod gedaan. 50.000 Fransche burgers te laten wegtrekken. Het voorstel werd af gewezen. Sovjets staakten het vuur op de Finneu pas gisterochtend STOCKHOLM. (D.N.B.). In strijd met den tusschen het Finsche en Sov jet-Russische gezantschap te Stockholm overeengekomen wapenstilstand, hebben de Sovjets het vuren aan het Finsche front voortgezet tot Dinsdagochtend 8 uur. Hierover publiceert T. T. het vol gende officieele bericht uit Helsinki: „Onze troepen hebben alle vijande lijkheden op 4 September om 7 uur ge staakt. In de meeste frontsectoren zet ten de Sovjets het vuren voort, terwijl de infanterie onbestemde bewegingen maakte. Finsche groepen officieren be zochten in eenige frontsectoren de Sov jet-Russische bevelhebbers en protes teerden tegen de voortzetting van het vuren, dat in strijd was met de over eenkomst. Op 5 Sept. om 8 uur staak ten de Sovjets de vijandelijkheden in «11e frontsectoren. GUBERIAN DANK) OOSTELIJKE GOUWEN BERLIJN (D.N.B.) De chef van den Generalen Staf van het leger, General, ©berst Guderian. heeft een danktele. gram gezonden aan de Gouwleiders van de Oostelijke Duitsche gouwen, welker bevolking een beschermende stelling van vele honderden kilometers lengte heeft aangelegd. Hij deelt daarin mede, dat de Führer met buitengewone bevredi ging kennis heeft genomen van de uit stekende prestaties van de volksgenoo. ten, die werkzaam zijn geweest b,ij den aanleg van de stellingen in het Oosten. PRESBURG, 5 Sept. (D.N.B.) De reorganisatie van de Slowaaksche regee ring, die eiken dag verwacht werd, is thans geschied. Dr. Tiso heeft het ont slag van de regeering Tuka aanvaard en de volgende regeering benoemd: Minister-president: dr. Stephan Tiso. voorzitter van het opperste gerechtshof te Presburg. Deze is tevens belast met de leiding van de ministerie van Buiten, landsche Zaken en van Justitie. Van de vroegere regeering zijn dus af getreden de minister-president, dr. Tu ka. de minister van Landsverdediging, generaal Catlos. de minister van Justitie, Fritz en de minister van Verkeer, Stana. diepte van onze stellingen, waarbij 74 tanks werden stukgeschoten. In Estland werden tusschen het Wirz-meer en Dor- pat Sovjet-Russische gevechtsgroepen, die over den Embach gezet waren, in de pan gehakt. Bij Dorpat wierpen on ze troepen de bolsjewieken in zware boschgevechten naar het Zuiden terug. Slagvliegers schoten bij een aanvals- poging van bolsjewistische torpedo- vliegtuigen op een Duitsch konvooi in de wateren ten W. van Libau negen vij andelijke vliegtuigen omlaag. In den af geloopen nacht wierpen afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen bommen op Karlsruhe. Felle strijd aan de Maaslinie BERLIJN (Inlerinf.). Een van liet gebied Rijsscl-Doornik uit ondernomen aanvat vau een BrilscliCauaileescho vooruitgeschoven divisie, die via Brussel naar Antwerpen leidde, heeft daar do bcncden-Schelde be reikt. Be Uuilsche bovciligingstroepen staan daar aan bet Albert-kanaal. Het vestinggebied van Pas do Calais bevindt zich nog steeds hecht in Duitsche banden. Een ten Zuiden van Antwerpen waargenomen pantsorconcen- tratio van bet Britscb-Canadeesche leger, die blijkbaar tot dezelfde divisie behoort, kon door het afweervuur der Duitscho artillerie uiteengeslagen worden. Ten Zuiden daarvan slaagde een Amerikaansche pantsertop erin tot Leuven door to stooteu. De hoofdgroep van dezo Amerikaansche stoolgroep bevindt zich nog in het gebied BergenCharleroi. Overigens wordt de Maaslinie van Di- nant tot ten Zuiden van Sedan door de Duitsche troepen gehandhaafd. Op en kele plaatsen gelukte het vrij zwakke Amerikaansche pantserafdeelingen den Oostelijken oever van de Maas te berei ken. doch zij werden in een tegenaan val van Duitsche strijdkrachten terug geworpen of zoo doeltreffend afgegren deld, dat zij zich niet konden ontplooien. Alleen in het gebied van Charleville kwam het tot grootere gevechten op den Oostelijken cever van de Maas. Een an dere penetratie in de Maaslinie bij Montherma tusschen Charleville en Gi- vet, waarbij de Amerikanen met behulp van amphibiepantserwagens den ande ren cever trachtten te bereiken, werd dopr Duitsche pantserjagers verijdeld. Ten Z. van Besangon werd een vrij ster ke pantsercolonne op marsc.h naar het Noorden waargenomen - die blijkbaar de opdracht heeft de Bourgondische poort te forceeren. 's-GRAVENHAGE, 6 SEPT. Sinds Maandag liepen er geruchten en de Britsche radio verspreidde het officieel als bericht van Eisenhowers hoofdkwartier als zouden de Engelsch—Amerik. troepen Nederlandsch grondgebied hebben bereikt en Breda bezet. Deze geruchten hebben een groote verwar ring teweeggebracht. Het behoeft nauwelijks vermeld te worden, dat Breda niet bezet is en dat deze geruchten volkomen uit de luchi zijn gegrepen. Het Duitsche Weermachtbericht heeft sinds den aanvang van den oorlog een onbetwist bare autoriteit verworven door de hards juistheid en betrouwbaarheid zijner gegevens. Ook ten aanzien van oorlogsgebeurtenissen, die het Nederlandsch belang zouden raken, kan men de Duitsche legerberichten veilig als richtsnoer nemen. Sovjet-Rusland verklaart Bulgarije den oorlog STOCKHOLM, 5 SEPT. (D.N.B.) Volgens een bericht van het persbu reau Tass heeft de Sovjet-regeering den oorlog verklaard aan Bulgarije. In een nota zegt de Sovjetregeering, cfat Bulgarije Duitschland de facto in den strijd tegen de Sovjet-Unie drie jaar lang gesteund heeft. Dan wordt verklaard, dat Bulgarije met het oog op de nieuwe militaire en politieke situa tie van de gelegenheid gebruik wilde maken om, evenals Roemenië en Fin land, zich van zijn betrekkingen met Duitschland los te maken. De facto echter onderhoudt de Bulgaarsche re geering nog steeds betrekkingen met Duitschland en volgt zij de politiek van een z-g. „neutraliteit" alleen, om op deze wijze Duitschland diensten te be wijzen. Om die reden kan de Sovjet regeering deze politiek van Bulgarije niet anders beschouwen dan als een oor logvoering in het kamp van Duitschland tegen de Sovjet-Unie. Wapenstilstand gevraagd Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Bulgaarsche regeering door be middeling van de Sovjet.Russische le gatie te Sofia, de Sovjet-regeering om een wapenstilstand verzocht. De secre taris-generaal van het Bulgaarsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, dr. Sarafoff en de leider van de politieke afdeeling van dit ministerie, Iwan Ai li no ff hebben stappen gedaan liij den Sovjet'-Russischen zaakgelasiigie te Su- fia en hebben hem meegedeeld, dat zij door de Bulgaarsche regeering ermede zijn belast de Sovjetregeering om ten wapenstilstand te verzoeken. AMSTERDAM. 5 Sept. De Neder, landsche Bank kondigt op grond van d9 verordenende bevoegdheid haar toege kend in artikel l. lid 2. van de Verorde. ning no. 58/0943 de volgende bepalin gen af: ART. 1. Het afgeven van geldsom, men en het doen van betalingen in con. tanten is den volgenden ondernemingen, lichamen en diensten tot nader order verboden a. eredietinstellingen in den zin vau besluit no. 225 1941 betreffende het bank- en ersdietwezen, alsmede de rijks, postspaarbank, de postchèque. en gi- rodiènst en de sociale volkscredietinstel- lingen; b. diensten, als bedoeld in de Giro- wet (Staatsblad 1923 no. 307) c. levensverzekeringsmaatschappijen, als bedoeld in de wet op het levensverze keringsbedrijf (Staatsblad 1922 no. 716). ART. 2. Duitsche betaalmiddelen, met uit^pndering van Reichskreditkas. senscheine, mogen door de instellingen en diensten als bedoeld in art. 1 niet meer in betaling ot ter verwisseling worden aangenomen. ART. 3 Over de met ingang van 6 Sept. 1944 uitstaande bedragen bij endernemingen, lichamen en diensten, als bedeeld in art. 1, zal door de recht hebbenden slechts vrijelijk in contanten als volgt kunnen worden beschikt: a, 100.per week; b. onbeperkt voor zoover deze benoo- digd zijn voor: 1. betaling van loonen, salarissen en aan personen in dienst van rechthebbenden; 2. voldoening van verplichtingen uit hoofde van de sociale wetgeving alsmede voor betaling van pensioenen. ART. 4. Deze verordening vindt geen toepassing op de uitbetaling van bedragen, die na 5 Sept. 1944 in contan ten op een bankrekening zijn gestort. ART. 5. De in art. 1 bedeelde on. dernemingen, lichamen en diensten moeten verlangen, dat de ncodige be wijsstukken werden overgelegd, waaruit blijkt, dat de aangevraagde bedragen noodig zijn voor de doeleinden ais ge noemd in art. 3, sub b. Zoo mogelijk zien zij toe, dat deze bedragen cok metter. daad voor genoemde doeleinden worden besteed. ART. 6. Een ieder is verplicht tot geheimhouding van al hetgeen hem in verband met de uitvoering van deze ver ordening is bekend geworden ART. 7. Overtreding van het be paalde in de voorafgaande artikelen kan worden gestraft met sluiting van de on derneming. instelling of dienst. ART. 8. Deze verordening kan wor. dsu aangehaald als „Verordening be perking betalingsverkeer 1944". ART. 9. Deze "verordening treedt op 6 Sept. 1944 in werking. Amsterdam. 5 September 1944. DE NEDERLANDSCHE BANK. Het Canadeesche korvet ..Albury" is tot zinken gebracht, waarbij \ier oifi- cieren en 55 matrozen om het leven ge komen zijn. Erkenning van 's vijands operatieve prestaties BERLIJN. 5 Sept. (D.N.B.). De spreker van den groot.Duitschen om roep. lt.-gen. Dittmar, heeft over den militairen toestand o. m gezegd: „Met bijzonder veel zorg richten wij op het oogenblik den blik naar het Wes ten. Engelschen en vooral Amerikanen hebben hier van de numerieke meerder heid aan formaties en strijdmiddelen ge bruik gemaakt op een wijze, die een ver gelijking met onze doorbraak door de Maginot-linie en den daarop volgenden opmarsch tot den mond van de Somme in -1940 volledig toelaat. Daarbij moet steeds in herinnering worden gebracht, dat wij toen vernietigingsoverwinningen behaalden op een vijand, wiens totale sterkte niet belangrijk bij de onze ach terbleef. De operatieve vruchten, die onze Westelijke tegenstanders thans plukken, zijn niet ontworsteld aan een vijand van vrijwel dezelfde gevechts kracht en geen resultaat van een betere, d. w. z. meer vermetele en consequente leiding. Slechts met verbittering kunnen wij bedenken, wat er zou gebeuren, wan neer wij tegenovei Engelschen en Ame rikanen thans in een krachtsverhouding zouden staan, die ook maar bij benade ring overeen zou komen met de omge keerde verhouding van. 1940. Dit zijn geen ijdele gedachten, inte gendeel, zij leeren ons. dat het wederom, niet anders dan in het Oosten, de ontoe reikendheid der middelen is. die ons thans het succes ontzegt, dat ons vroe ger in een meer evenwichtige verhou ding nauwelijks ernstig betwist kon wor den. Deze gedachtengang is niet het uit vloeisel van een militaire aanmatiging, die, om niet voor het heden de vlag be hoeven» „te strijken, in het verleden vlucht. Integendeel, wij erkennen voile, dig", dat de operatieve prestaties, vooral van de Amerikanen in opzet en uitvoe. ring op een peil van aanzienlijke hoogte hebben gestaan. Maar juist tegen dezen achtergrond worden de prestaties van onze legers in het westen bijzonder be langrijk, Wat hier door Duitsche solda ten gepresteerd werd in een strijd, waar bij alle uiterlijke voorwaarden, aantal, bewapening, aanvoermogelijkheden, zoo ongunstig mogelijk waren, waar brok stukken en resten van Duitsche divisies, die sinds maanden gevochten hadden, zich steeds weer met versche vijande lijke formaties moesten meten, is volko men genoegzaam om ons zelfbewustzijn nieuw voedsel te geven. Zeker, de won den, die ons geslagen werden, zijn daar om niet minder smartelijk. Maar wij weten toch, hoe het kwam, dat Britten en Amerikanen doorstieten tot het ge bied van Metz, tot in de Argonnen en den Westelijken rand der Ardennen.dat zij zich door Picardie en Artois den weg naar de Kanaalkust banen. Wat totdusverre tegenover lien ge plaatst kon worden waren meesral slechts numeriek zwakke formaties, die over een breed front vochten en der halve nauwelijks in staat waren tot uit gebreide actie, en welker dunne versper ringsgrendel, geenszins gevechtsfroihen in den gebruikelijken zin van het woord, het opdringen der vijandelijke tank- strijdkrachten wel konden vertragen en in andere richting dwingen, maar op den duur niet tegenhouden. Hun taak was uitsluitend van vertragenden aard. Onder de bestaande omstandigheden konden zij die niet beter volbrengen dan zij gedaan hebben en nog doen. Conclusies als deze raken wederom aan de diepste oorzaak van onze moeilijkhe den, het gebrek aan een totale krachts inspanning. Dit feit kan eigenlijk slechts verrassend zijn voor dengene, die geen volledige voorstelling heeft van de sterk te der wederzijdsche krachtsgroepen. Dit wordt thans anders. Juist op dit beslis sende punt is immers de groote mobi lisatie begonnen. Wij hadden den groo ten strijd nooit tot op dit oogenblik kunnen doorstaan zonder de breede rna- terieele en personeele basis. In de eer ste jaren van den oorlog verworven. Dat wij haar thans voor het grootste deel hebben moeten prijsgeven, is ongetwij feld bitter en geeft aanleiding tot me nige smartelijke vraag. Wij staan thans voor nieuwe noodzakelijkheden. Wij strijden thans* op een aanzienlijk gere duceerd gebied. Het zou geheel onjuist zijn, deze ontwikkeling voor te stellen ais gewenscht of beoogd. Het strategi sche evenwicht, dat thans in het Wes ten verloren is gegaan, zal op dezelfde wijze hersteld kunnen worden als aan hét Oostelijk front gebeurd is. Niemand zal over het hoofd kunnen zien. dat. tot een nieuwe .stabiliseering ook van het Westelijke front bereikt is, nog ongehoorde inspanning en buiten, gewone standvastigheid noodig zullen zijn. Daarbij megen wij niet belemmerd worden door de verwijtende vraag, waarom alles, wat thans gebeurt, niet reeds vroeger kon geschieden. Vragen als deze belasten, zonder ens tot een doel te brengen. Wij allen dragen een deel van de verantwoordelijkheid voor het feit. dat het zoo gegaan is. omdat al te diep in het Duitsche karakter de nei ging tot het vastklemmen aan een be ginsel ook in bijzaken en tot overschat ting van het eigen werkterrein veran kerd liggen. Want dit gezichtspunt blijft in ieder geval in onze positie het beslissende. Den tijd bevechten, die noodig is voor de verwezenlijking daarvan, is de stra tegische wet. waaronder wij thans staan. Daarvoor moet al het andere wijken. Wij zeggen het nogmaals, onze forma ties hebben vaak en lang genoeg moeten vechten zonder voldoenden aanvoer uit het achterland. Wij denken daarbij evenzeer aan den strijd in de lucht als aan de fronten in engeren zin wij zul len moeten opbrengen en ook kunnen opbrengen, wat ons ontbreekt. De tijd van ongerechtvaardigde egards is voor. bij. De vraag naar den zin van een der gelijke inspanning ligt te zeer voor de hand. dan dat wij ons aan de beant woording daarvan zouden kunnen ont- trekkeh, waarbij wij beseffen, dat de vraag naar de vermoedelijke kansen een „levee en masse" in de eerste plaats ant woord verlangt. Een Duitsch volk. dab vastbesloten tot het uiterste, zich in nieuwe groote taken tot den strijd op maakt. is de eenige factor, waarop ook de meest verbitterde vernietigingswi! van onze vijanden moet breken. Gedeeltelijke mobilisatie van Zwitsersche grenstroepen BERN (D.N.B.) Naar officieel wordt meegedeeld, heeft de Zwitsersche Bonds raad op voorstel van den opperbevellreb- ber van het leger besloten tot een ge deeltelijke mobilisatie der grenstroepen.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1