MRFOMÏSUE (OllftlNT Sterke druk in hel gebied van Leuven-Sedan Göbbels kondigt nieuwe Gewogen en te fieht bevonden maatregelen aan VRIJDAG 8 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 4 PftC 58e JMRGANC. Ho. 212 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEftSCHE VALLË» ültgave: N.V. DRUKKER]J ONNES v/h BLANKENBERG Zn. SNOUCKAERTLAAN J. AMERSFOORT Administratie: Telefoon 5289. Giro 86362. Redactie: Telefoon 6731. VERDUISTERING Van 3 Sept. t.m. 10 Sept. van 20.15 u. tot 7 u. 9 Sept. L.K.; 17 Sept. N.M. Strijd oai de paswegen aan de Fransch-Italiaanscbe grens DE STAD OSTROLENXA ONTRUIMD; TERREURAANVAL OP EMDEN Hoofdkwartier van den Führer, 7 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Een vijandelijk bruggenhoofd ten N. van Antwerpen werd in een te genaanval uiteengeslagen. De sterke vijandelijke druk in het gebied van EeuvenSedan duurt voort. Ten Z.O. van Sedan drong een gepantserde aanvalsgroep verrassend de stellingen van den vijand binnen en rolde te op. Er werden gevangenen gemaakt. Ten Oosten van Verdun, bij Pont a Mousson en bij Toul zijn sterke vij andelijke aanvallen mislukt. Bij Bau- me-Les Dames kon de vijand tijdelijk op den Noordelijken oever van de Doubs vasten voet krijgen. Hij werd echter terstond in een tegenaanval teruggeworpen. Na zeer krachtige voorbereiding door artillerie en luchtstrijdkrachten zetten de Amerikanen gisteren hun grooten aanval op de vesting Brest- voort. Pas na uiterst zwaren strijd kon de vijand tegenover den verbitterden tegenstand van onze troepen en met zware verlie zen in eeuige sectoren het voorterrein van de vesting binnendringen. De pene. t-ratieplekken v/erden afgegrendeld. De gevechten om de paswegen in het Fransch-Italiaapsche grensgebied ne men na het optredch van Marokkaan- 6che troepen In hevigheid toe. Herhaal de pogingen van den vijand, zich in het bezit van de grensversterkingen te stel len. mislukten. Aan de Adriatische kust lijdt de vij and bij zijn dagenlangen vergeefschen stormloop op ons afweerfront zware ver liezen, die hem dwingen, steeds nieuwe strijdkrachten in den slag te werpen. Onze troepen behaalden daar ook giste ren weer na zeer hevige gevechten een volledig afweersucees en schoten dertig vijandelijke tanks stuk. In het Zuidelijke deel van Zevenbur gen maakten de Hongaarsche tegenaan vallen tegen versterkten weerstand van de Roemenen verdere vorderingen. In het Z.O. deel van Zevenburgen en in de Oostelijke Karpathen werden aanvallen van de bolsjewieken uiteengeslagen. Aan de overige deelen van het Oostelijke front ontstonden slechts aan den be nedenloop van de Naref zware gevech ten. De plaats Ostrolenka ging na har den strijd verloren. In Warschau werd thans ooit de geheele Weichselwijk van benden gezuiverd. Des nachts bestookten sterke forma ties gevechts- en slagvliegers Sovjet- Russische concentraties in het Baliische gebied. Luchtaanvallen van den vijand waren gericht op eenige plaatsen in Servië en Hongarije. Overdag drongen vijandelijke jacht- formatles in Westduitsch gebied door. Vijandelijke bommenwerpers onderna men onder bescherming van het wol kendek een terreuraanval op Emden. Er ontstond schade aan gebouwen en de bevolking leed verliezen. Des nachts wierpen eenige vijandelijke vliegtuigen bommen op Hamburg." Be Rijkscommissaris voerde besprekingen te Rotterdam 's GRAVENHAGE. 7 Sept. Naar wij vernemen, heeft Rijkscommissaris dr. Sevss.Inquart Donderdag te Rotterdam uitvoerige besprekingen gevoerd met burgemeester Mti'ler en den gevolmach tigde voor de stad Rotterdam, dr. Vol kers, alsmede, in aansluiting daarop, nijpt den Leider Muesert. De besprekin gen hadden in hoofdzaak betrekking op de positie der voorziening van de stad en van land en het uit den weg ruimen van de uit den gespannen verkeerstoestand voortvloeiende moeilijkheden. Gt3ii melk in flesscken meer De Persdienst van de Departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij deelt mede: Teneinde tot besparing 'op het koïengebruik te komen, is het aan de melkinrichtingen met ingang van heden verboden ilesschenmelk te bereiden. Der. halve zal dus slechts lossemelk in con sumptie werden gebracht; deze losse mq!k zal in vele gevallen niet gepasteu riseerd zijn. Waar het in normale tijden reeds noodzakelijk is de losse melk te koken, is dit in de huidige omstandig heden een eerste vereischte. Alle melk dient dus voor toet gebruik te worden gekookt. Omsingelende beweging aan het Nauw van Calais Geallieerden aan Albertkanaal wederom teruggeslagen HERLIJN'. S Sopt. (D.N.B.) Van Duitscüe militaire züdo wordt gemeld, dat een tweede poging van de geallieerden om in liet gebied vati Antwerpen bij Mcrxem een bruggenhoofd aan het Albert kanaal to vormen mislukt is. waarbij de geallieerden zeer gevoelige ver liezen leden. In dit gebied opercereu het le Canadeesche leger onder generaal Cre- car en het 2e EngclscUe leger onder gene raal Deuipsey. Deze twee legers hebben het zwaartepunt naar den rechtervleugel ver plaatst, waarmee een omsingelende bewe ging werd uitgevoerd aan het Nauw van Ca lais. In aansluiting aau den rechter vleugel van deze Britsdie legergroep opereert vol komen zelfstandig de 12e Amcrikaansche legergroep onder generaal Bradley. Deze is samengesteld uit hot le en 3e Amcrikaan sche leger, die opdracht hebben in een breed front door to stooten in de gebieden ten W. van Reims. Gepantserde verkenniugsspitsen van do Auierikaansche legergroep drongen eveneens vanuit het gebied van Diest tot aan het Albertkanaal door, maar werden door de Üuitschers teruggeworpen. Bijzonder zware gevechten kwamen tot ontwikkeling in het gebied tusschen Maas en Ourthe, waar een Amerikaan sche stoottroep uit het gebied van Na men over Huy naar Luik oprukt en eveneens aan het geheele overige Maas- front. Voorbij Charleville probeeren de Amerikaansche tankformaties naar het N.O. voorbij Sédan terrein te winnen in Oostelijke richting. De opmarsch van de Amerikaansche tankspitsen werd ver traagd door den voortdurend sterker wordenden Duitechen tegenstand, ook ai slaagden de Amerikanen erin eenige vrij diepe penetraties te verkrijgen. Tus schen Argonnen en Vogezen leefde de gevechtsactiviteit krachtig op. Vooral ten W. van Metz ondernamen de Ame rikanen talrijke hevige aanvallen, die over het algemeen konden worden af geslagen. Het uit den Duitsch-Fran- schen oorlog bekend geworden plaatsje Gravelotte, dat tijdelijk door de Ame rikanen was bezet, ging later weer in handen van ae Duitschers over. Interinf meldt: De pogingen van de Amerikaansche strijdkrachten, om de Bourgondische Poort te forceeren, zijn door succesvolle Duitsche tegenaanval len en door de taaie Duitsche verdedi ging mislukt. Thans pogen deze Ameri kaansche strijdkrachten in meer Zul delijke richting door te stooten. Gaull. strijdkrachten hebben in het dal van de Deranze opnieuw het grens gebied van Briangon aangevallen. Hier bij hebben de Gaullisten gebruik ge maakt van verschillende hulptroepen De troepen slaagden er weliswaar Briangon te bezetten, maar de beoogde doorbraak door den in de nabijheid van de stad gelegen pas werd afgeslagen. Na een dag van spanning Aan een beschouwing van den Ned. Correspondentie-dienst ontleenen wij: Het spreekwoord zegt, dat alleen sterke beenen de weelde kunnen dra gen. De grootste weelde, die een man ten deel kan vallen, maar die bijge volg ook het moeilijkste te dragen is, is die der verantwoordelijkheid. Juist in dagen van spanning, zooals wij die nu beleven, blijkt, waar deze verant woordelijkheid inderdaad op sterke beenen rust en waar zij ten onrechte gedragen werd door lieden, die klaar blijkelijk tegen hun taak niet opge- Nu de oorlog onze Nederlandsche grenzen genaderd is en nu er de laat ste dagen zelfs geruchten rondgingen, dat de gevechtshandelingen onze Zuidgrens op enkele punten gepas seerd waren, nu was het oogenblik gekomen, waarop blijken zou, in hoeverre vele dappere woorden, in het verleden uitgesproken, gedragen werden door den wil, achter deze woorden zoo noodig daden te stellen en in hoeverre deze woorden maar leege, holle en looze praatjes waren. De spanning, verwekt door geruchten, die inmiddels zijn tegengesproken en door een rustiger kijk op de zaken zijn achterhaald, heeft intusschen toch dit goede resultaat gehad dat zij een oogenblik de schalen van het lot in be weging bracht. En op de schommelende schalen van het lot .hebben verschillen de tot dusverre vooraanstaande figuren in den lande door hun houding getoond, wat zij nu eigenlijk, wanneer het er op aan komt, wel waard zijn. Er moet dan geconstateerd worden, dat verschillende hunner gewogen en te licht bevonden zijn Wat anders kan men immers ztggen van lieden in voor aanstaande functies als de directeur- generaal van Winterhulp en Volks. dienst. van hoogere en hoogste departe mentale gezagsdragers. Heden, die in woord en geschrift en achter een veilige microfoon altijd zoo dapper over de nieuwe orde wisten te praten, maar die, nu het er misschien op aan zou kunnen komen, voor dat vurig beleden ideaal persoonlijk iets te rlskeeren. ijlings de beenen namen? Door de vraag te stellen, nemen wij toet antwoord al in den mond, het ant woord, dat bestaat uit een enkele korte, kernachtige en den laatsten tijd nogal populaire karakteristiek: labbekakken! Men zou, nu een enkele dag van overigens ongemotiveerde spanning, gelijk het schudden van de wan. toet kaf van het koren heeft gescheiden, rustig weer tot de orde van den dag kunnen overgaan, ware het niet. dat de lieden, die louter en alleen voor een gerucht, als een kleine jongen voor een schaduw, op den loop zijn gegaan, juist, omdat zij ten onrechte verantwoordelijkheid hebben gedra gen, verschillende anderen, die blind op hun woorden en nu ook op hun daden hebben vertrouwd, nu ook door hun voorbeeld hebben aange stoken. Ti-test schouwspel. Wie de laatste dagen eens een kijkje heeft genomen op en nabij de stations in de groote steden, heeft de treurige gevolgen kunnen zien van een verkeerd voorbeeld, gegeven door valsche leidslie den. Duizenden en nog eens duizenden zijn, bevangen door een paniek, aan Pruisisch ministerie van Financiën opgeheven BERLIJN. 6 Sept. (D.N.B.) De rijks- gevolmachtigde voor tie totale oorloos» inspanning, rijksminister dr. Gobbêls. deelt mede: 1. Het Pruisische ministerie van Fi. naneiën wordt met onmidcleliiikcn in gang opgeheven. 2. Toe uitvoering van de beperkende en opheffingsmaatregelen op het gebied van de Opvoeding zijn fundamenteels beschikkingen getroffen. Deze bepalen welke studeerenden hun studie moeten opgeven en wie een studie mogen be ginnen. Een aantal hoogescholen kan samengevoegd of opgeheven worden. Verder regelen cle beschikkingen wat er met scholieren van de achtste klasse van hoogere onderwijsinrichtingen en met leerlingen van de 8ste en 7de klasoo der Oberschulen voor meisjes zal ge schieden. 3. Op het gebied van de tijdschriften zijn vergaande beperkingen en ophef fingen ingevoerd. Het. grootste deel de lotduovei in D ui', rilland schijnende ongeveer 1500 :al niet meer uitkomen. 4. Alle ambulante tentoonstellingsbe- dry ven, worden opgeheven. 5. Het Duitsche Roode Kruis heeft maatregelen getroffen, waardoor tien duizenden arbeidskrachten vrijkomen. 6. De diensturen der overheidsstellin gen, die voor de ai beidende bevolking van bijzonder belang zijn worden zoo noodig tot 21 uur verlengd. Bovendien worden deze bureaux ook op Zondagen minstens drie tot vier uur open gehou den. Op soortgelijke wijze kunnen de ver- xoops tijden der winkels opnieuw geld worden. van nog vet- tijdschrlftea geve- het trekken geslagen. Mannen en vrou- went kinderen, ouden van dagen, inva liden, allen opgeschrikt door het be richt. dat nu deze bekende figuur, dan die -bekende politieke leider de beenen had genomen, waanden zich in hun eigen omgeving niet langer veilig en gingen trekken. Waarheen? De meesten wisten het niet, En terwijl de sneltrei nen en de auto's met de bonzen en huil gezinnen snel Oostwaarts rolden, za ten die duizenden hunner volgelingen verlaten, hulpeloos op de perrons, een triest, beklagenswaardig schouwspel. Wij willen er dit keer niet meer over zeggen. Er zal mettertijd nog genoeg op gezcgcl worden. Alleen 'nog dit: juist de lieden, die nu de eersten waren, om met de Noorderzon te verdwijnen, hebben in de yjftv jigugccsuc NtmeiWiKisCne regiering, die in de Meidagen van 1940 naar Londen vertrok. Neen, dan wisten zij, de dapperen, beter wat een manne lijke houding was. Zij wisten het beter. Ja, met hun mond! Want toen het er op aan scheen te zullen komen, gingen clie mondhelden als eersten op den loop en nog wel op een veel eerder tijdstip, dan de regeering in 1940. Laat men daarom het Nederlandsche volk niet meer met dergelijke historische herin neringen aan boord komen. Het be schikt nu immers in deze Septemberda gen van 1944 over instructief vergelij kingsmateriaal. Deze korte crisis, veroorzaakt door het falen der verantwoordelijke is thans weer snel overwonnen. Nu de nevels, die het verschiet kortstondig verduisterden, zijn opgetrokken en er weer duidelijk tusschen een feit en een gerucht wordt onderscheiden, nu is ook de orde en rust weer allerwege teruggekeerd. Wij weten, dat ons land thans onmiddellijk achter het front ligt en wij begrijpen, dat dit nog ernstige gevaren met zich mee kan brengen. Maar een gevaar wordt al dadelijk minder groot, als men het rustig onder het oog durft zien. Orde en discipline is het 'parool, da zoowel door de Duitsche bezettende overheid als naar verluidt door het geallieerde opperbevel werd uitge geven. Wanneer orde en discipline door een ieder worden gehandhaafd, zijn ook ons aller belangen het best gewaar borgd. in de eerste plaats de belangen der voedselvoorziening, die onder alle omstandigheden moeten worden ont zien. Vooral onze boeren kunnen daar om. door juist thans rustig door ie werken en de bevolking te voorzien van hetgeen zij voor haar eerste levensbe hoeften noodig heeft, land en volk voor groote rampen behoeden. Wij kunnen thans rustig erkennen dat zulke rampen zich een oogenblik als cle dreiging van een donderwolk boven onze tooofden schenen samen te pakken. Wij kunnen dat erkennen omdat deze donderwolk nu weer voorbij gedreven is. Nog is de toestand ernstig, maar toch kan er allerwege een opklaring worden vastgesteld, nu de lieden, die getoond hebben, dat de verantwoordelijkheid vis jaar lang ten onrechte aan hen was toe. vertrouwd, tenminste zijn verdwenen Dat zij. hoe de ontwikkeling ook verder verloopt, weg mogen blijven is een wensch, die men thans allerwege kan hooren en die de vier jaar lang schijn, baar zoo brandende kwestie van de te. genstelling tusschen pro en anti plotse ling tot haar ware verhoudingen terug, brengt. Want nu de nood aan den man scheen te komen, bleek ook deze bran, dende kwestie maar een poover stroo vuurtje. Met op hun post Be Sovjets zijn Bulgarije binnengerukt Betrekkingen met Britsctiland verbroken BERLIJN, 7 Sept. (Interinf.) Het buinenrukken der bolsjewisten in Bul garije. dat nog vcor de Sovietoorlogs- verklaring aan Bulgarije plaats vond. geschiedde op drie plaatsen tegelijk. De ten Noorden van de Donau verzamelde bolsjewistische strijdkrachten trokken over de Donau in de omgeving van Giurgiu en Russe. Hun algemeene op- marschrichting is naar de Egeïsche kust. Naar vernomen wordt, hebben voorhoe. den reeds het Demoticagebied bereikt en is een andere pantsercolonne op weg naar Sofia. Ais gevolg van de verwarde politieke verhoudingen in Bulgaria schijnt het nergens lot noemen, v«ctivve uut%.SCUt -tJUlgEQl'SCtie l'e- geeriug besloten hebben het Bulgaar, sohe grondgebied zonder strijd aan do bolsjewisten over te laten. Omtrent het verbreken der betrekkin gen met Duitschland door Bulgarije, ordtin de Wil.helmstrasse vernomen, dat tijdens de zitting van den minis terraad. waarin dit" besluit genomen werd, de Sovjet-Russische zaakgelastig de opdook, om de oorlogsverklaring der Sovjet-Unie t-e overhandigen. In dit- erband wordt verklaard, dat tot heC erbreken der betrekkingen met Duitsch land door de Bnlgaarsche regeering was besloten in cle hoop, gunstiger wapen stilstandsvoorwaarden van de Engel- schen en Amerikanen te krijgen en om de Sovjet-Unie welgevallig te zijn. Steeds dreigender taal van Moskou jegens Turkije BERN. 7 Sept. (D.N.B.) Het Zwit. sersche telegraaf agentschap meldt uit Moskou: De ontstemming van Meskou over de houding van Turkije kemb steeds duidelijker tot uiting in de Sov jet-Russische persstemmen en in het bij. zonder in den internationalen berich tendienst van den Moskouschen omroep. Trekkingen der Staatsloterij tijdelijk uitgesteld Naar wij vernemen is h"t wenschelijk gebleken, in verband met het beperkte betalingsverkeer de trekkingen van da taatslotei'ij tijdelijk uit te stellen. Zoo dia deze trekkingen hervat zullen wor. den, zal hieraan weder bekendheid wor den gegeven. Een ieder wordt dringend aangeraden, zijn lot zorgvuldig te be waren, aangezien van zoekgeraakte lo ten geen duplicaten kunnen worden verstrekt. Woning van koningin Wilheliniua door vliegenden bom getroffen Naar verluidt, is in Londen het ver blijf van koningin Wilhelmina getroffen door een vliegenden bom. Een lid van het personeel vond hierbij den dood. Koningin Wilhelmina heeft zich thans buiten Londen gevestigd. (C.D.) Hongarije. Alle kinderlooze vrou wen tusschen 18 en 30 jaar in Honga rije moeten zich aanmelden voor den arbeidsdienstplicht Door tak gedood. Te Rotterdam kreeg de 60-jarige heier S. Kapitein een. afgebroken zware boomtak op het hoofd, waardoor zijn schedel verbrijzeld werd. In het ziekenhuis is de man overleden. ,,De Courant" zegt naar aanleiding van de publicatie van de N.S.B., dat ,,de leidende functionarissen der beweging op hun post gebleven zijn", het volgen deHet Departement van Volksvoor lichting was Woensdag gesloten: de lei. ding bevond zich dus niet op haar post. De Nederlandsche Kultuurkamer was Woensdag gesloten: de leiding bevond zich dus niet op haar post. De bureaux van den Ned. Volksdienst waren welis waar niet gesloten, maar de landelijke leiding was niet op haar post. Ten be wijze hiervan diene liet feit, dat een nieuwe landelijke leiding is samenge steld en het financieel beheer in han den is gegeven van de Algemeene Re kenkamer.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1