Voordurende aanva len aan het Albert-karaai Bij Luik sterke druk naaa het Oosten Uitzonderingen op Verordening Beperking Betalingsverkeer 1944 Deze week drie k.g aardappelen ZATERDAG 9 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 2 FAG.. 58e JAARGANG. No. 2i3 VERDUISTERING Van 10 Sept. t.m 16 Sept. van 20 u, tot 7.15 uur. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI i? N.M.Ï UltBavB- NV URUK.KEHJJ ON NES J.n Ö1.ANK.ENH Btu V Zn ÖNUUCK.AEH 1I.AAN AMEKSFOORi 25 September E.K w Administratie: Telefoon 5289. Giro 86362. Redactie: Telefoon 6731. Doorbraakpogingen aan de Adria-knst mislukt Hoofdkwartier van den Führer, 8 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In net gebied van Yperen hebben onze nakomende troepen in zware gevechten te gen vijandelijke pantsercolonnes bet uitwij ken van onze divisies naar het Noorden be schcrmd; 34 vijandelijke tanks werden daar bij vernietigd. Aan weerskanten van Luik houdt de sterke vijandelijke druk naar het Oosten aan. Aanvallen van den vijand in het gebied van Toul, bij Besanpon en ten Oosten daarvan, werden uiteengeslagen. Aan de Fransch-Italiaansche grens duren de gevechten op de paswegen voort, zonder dat de vijand successen kon behalen. In het Westelijke deel van het Italiaansche front stortten plaatse lijke aanvallen van den vijand ineen. De met de grootste verbittering aan de Adriatische kust gevoerde gevechten hielden ook gisteren den geheelen dag aan. Onze troepen deden opnieuw alle vijandelijke doorbraakpogingen misluk ken. De vijand leed bijzonder zware ver liezen aan dooden en gewonden. 27 Vij andelijke tanks werden stukgeschoten. In het Z.O deel van Zevenburgen en in de Oostelijke Karpaten werden tal rijke vijandelijke aanvallen afgeslagen en penetraties in onverwijlde tegenaan vallen gezuiverd. Duitsche slagvliegers ondernamen hier succesvolle aanvallen op het vijandelij ke ravitailleeringsverkeer. Aan den be- neden-Naref verijdelden onze troepen in harde gevechten de doorbraakpogin gen van de bolsjewieken. Aan de ove rige cleelen van het Oostelijke front vonden geen gevechtshandelingen van beteekenis plaats. In den afgeloopen nacht wierpen af zonderlijke Britsche vliegtuigen bommen op Karlsruhe." In Roemenië hebben zich de strijd groepen van den it.-gen. von Scotti en an den gen.-majoor Winkler, voortref felijk gesteund door formaties van de 15e divisie luchtdoelgeschut onder be vel van kol. Simon, bijzonder onder scheiden." Opmerkelijk afweersucces in Italië De onafgebroken zware vijandelijke aanvallen in het Adriatische kustgebied zijn ook Donderdag weer met een op merkelijk afweersucces der Duitsche troepen geëindigd. Ondanks de groote verliezen zette de vijand zijn groo'ten aanval in dit gebied voort en beperkte zich daarbij tot het middendeel van den kustsector, het gebied ten W. van San Clemente. Na voorafgaand trommelvuur kon hij slechts de kleine plaats Groce veroveren. Alle overige aanvallen stort ten ineen. Vergeefs pegen tie Sovjets aan de Naref tlocr te breken In de eerste vier dagen van den bol- sjewistiscben stormloop tegen den be nedenloop van de Naref, tusschen 3 en 7 Sept., hebben de Duitsche troepen in deze sector 308 vijandelijke pantserwa gens vernietigd. Dit is meer dan het effectief van drie Sovjet-pantsercorp sen en geeft een indruk van de verbitte ring der gevechten, die onafgebroken voortduren en waarvan het einde nog niet in zicht is. Tevergeefs probeerden de bolsjewisten de groote doorbraak tot stand te brengen. Duitsche slagvliegtui gen grepen overal in om de zwaar strij dende legerformaties te ontlasten. Zij vielen vooral het vijandelijke verkeer over de Naref aan. De benedenloop van de Naref blijft dus nog steeds het zwaar tepunt vormen van de gevechten tus schen Karpathen en Finsche Golf. Alle overige gevechten aan het Oostelijke front hebban voorloopig nog slechts plaatselijke beteekenis. (D.N.B.) Bulgarije verklaart aan Duitschland den oorlog BELGRADO, 9 Sept (D.N.B.) De Bulgaarsche regecring heeft over de ra dio in een proclamatie bekend laten ma ken, dat Bulgarije zich sedert Vrijdag met Duitschland in oorlog bevindt. De Sovjetrussischse berichtendienst heeft in den afgeloopen nacht een ver klaring gepubliceerd van het bureau voor de inlichtingen van het Commis sariaat van Buitenlandsche Zaken te Moskou. Onder verwijzing naar de ver breking der betrekkingen met Duitsch land door de Bulgaarsche regeering en het feit, dat Bulgarije den oorlog heeft verklaard aan Duitschland, deelt de Sov- jetregeering daarin mede, dat zij het thans mogelijk acht het verzoek der Bul gaarsche regeering om wapenstilstands onderhandelingen te onderzoeken. Sovjets trekken Bulgarije binnen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Bulgaarsche Omroep gisteravond medegedeeld, dat sedert Vrij dagochtend 9 uur 30 Sovjettroepen van de Dobroedsja uit Bulgarije binnentrek, ken zonder tegenstand te ontmoeten. Krosno zwaartepunt van de bolsjewistische aanvallen Het Intern. Informationsbüro meldt van den Zuidelijken sector aan het Oostelijke front: Tusschen San en Weichsel zetten de bolsjewieken hun aanvallen met Krosno als zwaartepunt voort. Zij wierpen in dezen sector sterke infanterie en tankformaties in den strijd, die gesteund werden door fel trommel vuur. Terwijl de eerste bolsjewistische aanvalsgolf in het Duitsche versper- ringsvuur bleef liggen, slaagden daarna opdringende formaties erin een plaatse lijke penetratie tot stand te brengen, die echter door de Duitsche grenadiers kon worden ingedijkt. Duitsche troepen zijn hier tot den tegenaanval overgegaan. Val van Lingiing bevestigd. Het Tsjoengkineesche opperbevel .heeft Vrij dagavond den val van Lingiing beves tigd. Nieuw bruggenhoofd ten N. van Antwerpen opgeruimd HERLIJN, 8 Sent. (D.N.B.) - Aan bet Wes telijke front stonden de gevechten in het midden-Belgische gebied en in het grens- gehiod van Lotharingen gisteren op den voor grond, zoo verneemt hel D.N.B. Sterke for malies tan het ie en 'Je Britsche leger drukten ten N. van do Lys naar de kust. Ondanks aanzienlijke verliezen kon do vijand ecliler slechts in do richting van Calais cenig terrein winnen. Verder Oostelijk, waar de Duitsche troepen thans in volle hrcedle don heheerschendcn. biina tol Gent reikenden heuvelrug bezel hebben, mislukten alle. ten deele hevige aanvallen. In Gent zelf ver ijdelden Duitsche troepen het voornemen van den vijand, overgangen over de. Lys Ie verkrijgen. Ds voornaamste druk van de in N.-België enereeremie vijandelijke legers lag tusschen het Albertkanaal en de rivier de Sambre. Herhaaldelijk viel de vijand met strijdkrach ten van wisselende sterkte aan het Albert kanaal naar het Noorden en Noordoosten aan en probeerde tevens, met vermijding van de taai verdedigde steunpunten bij Namen, zich verder naar het Oosten te ontplooien. Uit doze aanvalspogingen ontstond oen aantal zware gevochten en hevige tegenaan vallen. in welker verloop de Duitsche true pen het nieuwe, kleine, vijandelijke bruggen hoofd len N. van Antwerpen weer indrukten en Ooslelük van Namen den langs de Maas doorgedrongen tegenstander tot staan brach- leu. Aan de midden-Maas zijn ten Noord Ooslen van Sedan eveneens nog harde ge vechten aan den gang. Aanvallen afgeslagen. Het tweede zwaartepunt rag in .het grensgebied van Lotharingen Vooral ten W. van Metz ondernamen de Amerika nen talrijke verbeten aanvallen, die ech ter meerendeels bloedig voor den vijand werden afgeslagen Het urt den Fransch Duitschen-oorlog bekende stadje Grave- lotte werd door den vijand tijdelijk inge sloten. Duitsche tegenaanvallen evenwel ontzetten de verdedigers. Verder Zuide lijk stortten bij Pont a Mousson ver scheidene ter sterkte van een regiment ondernomen aanvallen der Amerikanen ineen op den taaien tegenstand der Duitsche trcepen Ook de van Toul uit naar het Oosten gestuwde vijandelijke pantserverkenning trok zich na hevige tegenslagen terug. Tegenover den ver bitterden strijd tusschen Maas en Moe zel traden de gevechten in het dal van d-e Saöne en in de Fransche Jura op den achtergrond. Hier blijft de vijand druk uitoefenen op het Duitsche versper- ringsgebied. dat voor de Bourgondische Poort is gelegen. Van een onbeteekenen. de plaatselijke penetratie afgezien, mis lukten de aanvallen en de overzetpogin. gsn van de Amerikanen over de Doubs in het gebied van Besancon. Aanvallen van Fransche terroristen op Duitsche beveiligingen in het dal van de Saöne werden eveneens bloedig afgeslagen. In het Fransch-Italiaansche grensge bied tracht het 7e Amerikaansche leger, na het mislukken van zijn afsnoerings- voornemens in het Rhönedal de ver sterkte grensplaatsen, die alle beneden de eigenlijke passen liggen, te veroveren. De aanvallen hadden weer plaats bene den kleinen St. Bernhard pas en de ri vier Durance stroomopwaarts in de rich ting van de pashoogte aan den Mont Genèvre. Na gevechten van verscheide ne uren bleven de aanvallende Ameri kanen en Marokkanen in het vuur der artillerie en in tegenaanvallen steken. Bistancieeringsbewegingsn in het W. goeddeels beëindigd Het Intern. Informations-biiro meldtc omtrent de gevechten in het Westen: De groote gebieden omvattende distan- cieeringsbewegingen, waartoe de Duit. sche leiding na de doorbraak van Ame. rikaansche pantserformaties naar Avranches het besluit moest nemen, kunnen thans in groote trekken als ge ëindigd worden beschouwd. Een aantal goed aangelegde en krachtig verdedigde vestingen in Bretagne en aan het Nauw van Calais alsmede krachtige verzet- groepen tusschen de ver naar voren ge stoten pantserwiggen buiten beschou wing gelaten, hebben de Duitsche divi sies thans een linie betrokken, die den benedenloop van de Schelde, het Albert, kanaal, de Maas en in groote trekken den bovenloop van de Moezel volgt. Van daar uit heeft zij in een ver naar het Westen vooruitspringende bocht van het front aansluiting met de Zwitsersche grens, ten N. van het Meer van Genève. Gisteren hebben Canadeesche gemo. torise-erde en tankformaties in het Vlaamsche kustgebied vergeefs getracht Duitsche gevechtsgroepen in te sluiten. Zij werden overal, ten deele met zeer zware verliezen, afgeslagen. Omirent de gevechten in de omgeving van Antwerpen, waar een vijandelijk bruggenhoofd kon worden ingedrukt, wordt nog gemeld, dat een snelle Brit sche pantserformatie in de omgeving van Beeringen er aanvankelijk in ge slaagd was aan de overzijde van het Albert-kanaal terrein te winnen Een onmiddellijk ondernomen tegenaanval op de flanken van dit bruggenhoofd leidde lot afgrendeling van het hiaat. Dertig reeds over het kanaal gebrachte tanks, voor wie de terugweg afgesneden was, worden thans door gemotoriseerde pant- ervernietigingstroepen, anti-tankgeschut en afdeelingen der luchtdoelartillerie achtervolgd. Totdusver konden acht van deze pantserwagens worden vernietigd. Drie kwamen in de mijnenvelden terecht en vlogen in de lucht. Wederom zware luchtaanval op I»e Havre Gistermiddag hebben opnieuw hon derden viermotorige zware bommenwer pers de stad Le Havre aangevallen. On ophoudelijk dreunden de zware machi nes oyer de stad en wierpen tonnen bri sant- en fosforbommen op de binnen stad neer. De Amerikanen probeeren op deze wijze de taaien tegenstand der Duit sche verdedigers te breken, maar ook nu weer tevergeefs. De burgerbevolking leed weer zware verliezen. Gisteravond waren meer dan 1300 Fransche mannen, vrou wen en kinderen geborgen. Daarentegen bedroegen de verliezen der Duitsche be zetting. die de vestingwerken rond de stad bezet houden, slechts zestien doo den en 34 gewonden. (D.N.B.) Amerikanen dringen door in Besancon Het Intern. Informationsbüro meldt van het Westelijke front: Op de histo rische slagvelden voor de Bourgondische Poort zijn de gevechten belangrijk in hevigheid toegenomen. De uit het Zui den aanvallende Amerikaansche en Al- gerijnsche formaties werden in buiten gewoon harde gevechten door de Duit sche troepen gestuit. Sterke Amerikaan sche tankformaties slaagden er na uren- langen strijd in de stad Besangon bin nen te dringen. In de straten kwam het tot zware gevechten. De Duitsche tank formaties verhinderden de Amerikanen de Noordelijke en Oostelijke buitenwij ken te bezetten. Ook de citadel bleef hecht in Duitsche handen. Volgens mededeeling van <3o Ned. Bank vallen beschikkingen bij de in art. 1 genoemde instellingen, diensten en ondernemingen door de volgende in stellingen en personen niet onder de be palingen der Verordening Eeperking Be talingsverkeer 1944: het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd; de prov. voedselccmmissarissen en de ge machtigden voor de voedselvoorziening voor de groots stadsgebieden; het aan- en verkoopbureau van akkerbouwpro ducten en zijn provinciale afdeelingen; het vee. en vleeschaankoopbureau: het aan. en verkoopbureau van tuinbouw- en sierteeltproducten; het in- en ver. koopbureau voor zuivel; het centraal bureau voor margarine, vetten en oliën; het verkoopkantoor voor fabrieksturf de vereeniging ter behartiging van den Nederlandschen aardapptlhandel; het bureau aardappelverbcuw; de stichting hooi en stroo; het centraal aan - en ver. koopbureau voor mosselen; het aan. en verkoopbureau voor garnalen; voorts groenten-, fruit-, bloemen en bioem- bollenveiiingen voor zoover betreft uit betalingen van veilinggelden; de zuivel fabrieken. rooi zoover betreft de uitbetaling van melkgelaen; de leiders van een combinatie van be- en verwer kers van vleesch, als bedoeld in art. 13 van de Vee- en Vlteschvero-.dening 1942. voor zoover betreft de uitbetaling van aan de combinatie toegewezen vee en vleeschafvallen; ce vischafslagen en de agentschappen van het Bedrijfssc-hap voor Visscherijproducten en de hande laren voor genoemd bedrijfsschap, ge machtigd tot hst in ontvangst nemen van visch. schaal, en schelpdieren, voor zoover betreft de betaling daarvan. Beschikkingen door of ten behoeve van bovengenoemde instellingen en per sonen kunnen derhalve zqndes eenige beperking plaats vinden Bij beschikkin gen overeenkomstig het bepaalde in art. 3 der Verordening en in de aanvullende mededeeling van 8 Sept. 1944 dient op de chèque of de quitantie de ondertee. kende verklaring te worden gesteld, dat het ontvangen bedrag is bestemd om den ontvanger van het bedrag in staat te stellen betalingen overeenkomstig art. 3 der Verordening Beperking Beta lingsverkeer 1944 te verrichten, waartoe zijn eigen kasvoorraad niet toereikend is. Van 10 tot en met 16 Sept. a.s. kan men op elk der bonnen ..aardappelen 38" 1!4 kg. aardappelen koopen. Op bon ..Toeslag 38" is kg. aardappelen ver. krijgbaar. Op deze bonnen mag eerst Maandag worden gekocht. Aardappeibon 3? verlengd De geldigheidsduur van de aardappel- bonnen 37, welke aangewezen waren voor het tijdvak van 3 tot en met 9 Sept., is verlengd tot en met Zaterdag 16 Sept. BOTER OF MARGARINE NAAR KEUZE Op de bonnen Boter 37A Reserve B 76, C 76, D 76 en E76 welke van 3 tot en met 16 Sept. geldig zijn verklaard voor het koopen van 125 gram boter, alsmede op bon 37 B Boter aangewezen voor het koopen van 125 gram margarine, mag van heden af naar keuze beter of mar garine worden gekocht. Melkbonnen 37 en 38 verlengd Van 17 tot en met 30 Sept. 1944 zullen in het z.g. wettelijk gebied in het Wes. ten des lands (zone I en II) voor hou ders van bonkaarten KC 410 bonnen voor taptemelk in plaats van melk wor den aangewezen. Houders van bonkaar ten KD 410 ontvangen voor een derde deel melk en tweederde deel taptemelk terwijl houders van bonkaarten KE 410 het volle rantsoen melk blijven behou den. Tevens wordt voor het geheele land de geldigheidsduur van de thans loopen- de bonnen fi en 38 voor melk verlengd tot en met 3u Sept a.s De bonnen 37 en 38. welke voor het koopen van taptemelk werden aangewezen, blijven geldig tot en met 16 Sept. Men houde hiermede met de vsrdeeling van het melkrantsoen rekening. Aan hen, die giftigen arbeid verrich ten, zullen totnader order geen rant, soenbonnen voor melk worden uitge reikt. De r^eds uitgereikte rantsoenbon nen melk blüven echter hun geldigheid behouden. PREDIKBEURTEN AMERSFOORT. St. Jorlskerk: 10 u. Ds. De Groot (Driebergen). Jeugddienst; 5 u. Ds. Monster. - 15 Sept., 7 u. Avond gebed. - 16 Sept., 11 u. Kwartierdienst. Nieuwe Kerk: 10 u. Ds. Blaauwen- draad; 5 u. Ds. Pannebakker. Emma- Kerk: 10 u. Ds. Blok; 5 u. Ds. Dönszel- mann. Voorber. H. A. Kapel Zon en Schild: 10 u. Ds. Steenbeek. Gast- huiskerk: 9.30 u. dhr. v. d. Heide. Rusth. ..De Lichtenberg" (Heiligenb.) 10.30 u. Ds. Dönszelmann. Kinderker- ken: Wijkgeb. Bethel: geen kinderkerk; Geb. Het Sluisje, 10 u.; Wijkgeb. (L. Costerpl. 14) 10 u. Jongerendienst (Kerkgeb. H.V.. Appelweg 15): 11.50 u. Ver. Vrijz. Herv. (Gasthuiskerk)11 u. Prof. dr. M. C. v. Mourik Broekman, Zuid-Laren, Geref, Kerk H.V.10 u. G'and. J. B. Rijnders. Doopsgez. Gem.: 11.30 u. Ds. S. Gosses Gzn. Ev. Luth. Kerk: 11.30 u. Ds. de Jongh. Rem. Kerk: 11.30 u. Dr. H. Mispelblom Beijer, R'dam. Geref. Gem. (Stoovestr.)10 en 5 u. Dienst. Vrije Kath Kerk (Sierkunst): 10.30 u. Gez. Mis. lederen Woensdagav. 7.45 u. Vesper en Lof. Leger des Heiis (Havik 25): 10 en 7.30 a. maj. C. Heilsbergen. Vrije Ev. Gem. (Concordia, Langestr. 113): 10 u. dhr. Dekker. Utrecht. Vrijz. Chr. Jeugd- kerk (15 j. en ouder) Rem. Kerk: 9 u. Mr. C. G. Mulder. BUNSCHOTEN. N.H.K.: 10 en 6.30 u. Ds. Schipper. HOOGLAND. N.H.K.10 u. Ds. Posthumus Meyjes. LEUSDEN. N.H.K.: 10 u. dhr. Schin kel. Scherpenzeel. SOEST. Oude Kerk: 10 u. Ds. Groeneveld: 5 u. Ds. v. Scliaick. Em- ma-Kerk: 10 u. dhr. Hartdorff (hulppr.) 5 u. dhr. Laurense, Scherpenzeel. Hees: 10 u. dhr. Laurense, Scherpenzeel, Zonnegloren: 10 u. Ds. Gerritsen, A'foort. El the to10 u. Kinderkerk. HUIS TER HEIDE. N.H.K.10 U. Ds. Tuinstra. I)EN HOLDER. N.H.K.10.15 U. Ds. Veldkamp. Den Haag. SOESTERBERG. N.H.K.: 10 U. dhr. v. d. Heuvel, Utrecht. NIJKERK. N.H.K.: 9.30 u. Ds. v. d. Graaf; 5 u. Ds v. Montfrans. Barneveld. Geref. Kerk: 9 en 11 u. Ds. v. Dijken; 3 u. Ds. Brinkman. „Volksheil": 10 u. Ds. Westenberg. Ger. Gem. (a. d. Brink): 9.30 en 6 u. Lccsdienst.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1