AMERFCOCTSME tOWM D X Septemberdagen Ten Z. van Maastricht binnengedrongen vijand in tegenaanvai teruggeworpen Ij Ons geloof: Hitier wint toch! MAANDAG 11 HERFSTMAAND (SEPT) 1944. 2 PAG., 58e JAARGANG. No. 214 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN Uitgave: N.V DRUKKERIJ ONNES v/Ü ÖLANKENB ERti t Administratie: Tel. 5289. Giro 86 362. Redactie: Tel. 6731 DE GELDÊftSCHE VALLEI Zn. SNOUCKAERTLAAN 4 AMERSFOORT Hoo fd redacteur: NIC. LAM AN, SOES»' VERDUISTERING Van 10 Sept. t.m. 16 Sept. van 20 u. tot 7.15 uur. 9 September L.K.: 17 September N.M.; 25 September E.K. E voor Nederland zoo veelbewogen Sep temberdagen liggen achter den rug. Zij, die den geallieerden stormloop vanuit het Zui den als een frisch en vroolijk windje over ons vaderland zagen aankomen, hebben zich schromelijk vergist. En wel in twecerlei op zicht. Ten eerste is die stormloop, welks uit- loopers reeds Breda, Dordrecht en zeifs Rot terdam zouden hebben bereikt, nog in Noord- België in bloed en staal verstikt en ten twee de weet men, dat wanneer dit niet het geval ware geweest Nederland thans een fel om streden oorlogsterrein zou zijn. De Duitsche voorzorgsmaatregelen, welke men aanvanke lijk meende te moeten aanzien voor ontrui mingsmaatregelen, rechtvaardigen dit laatste vermoeden. De tot op heden door het Opper bevel der Weermacht gevolgde distanciee- ringstaktiek kan men als geëindigd beschou wen in de toekomst mag men derhalve een sterken tegenstand der Duitsche troepen ver wachten. Dat een en ander met den inzet van nieuwe wapenen gepaard zal gaan is geens zins uitgesloten. Niet voor niets beklemtoon de dr. Göhbels dezer dagen ten zeerste, dat Duitschland krachtig genoeg is voor den laat- sten slag. Zoo staan dus nu de zaken na de geallieerde doorbraak in West-Europa. Ont houden wij ons hier van verderen commen taar in een oorlog als deze en vooral in een stadium als dit kan er zoowel in militair als in politiek opzicht veel gebeuren. De ver rassing is steeds de sterkste troef Zeggen wij echter wel een enkel woord over de naïviteit van ons voor nuchter door gaand volk. Behalve het feit, dat iu de ach ter ons liggende Septamherdagen brave huis moeders naarstig de nationale driekleur ver vaardigden en eerzame burgermannetjes met vlaggestokken zeulden, geloofde het moeren- deel van ons verstandige volk waarachtig aan een bevrijding van vandaag-op-morgen: de nacht zou dalen over een door Duitschland bezet gebied, de zon moest echter haar stra len uitwerken over een door de Anglo-Ame- rikanen bevrijd vaderland, waarin de culinaire producten voor het opscheppen lagen! Het is werkelijk beangstigend te moeten constatee ren, dat het overgroote deel der Nederlanders niets heeft geleerd van het jongste verleden. iviornn jijjior v.lj niet Hudnr i;-gar.r. wanneer men de historie als leermeesteresse afwijst, dan weigert men ten eenen male iets op te steken uit de dagelijksche nieuwsbe richten ever de politieke ontwikkelingen in de z.g. bevrijde gebieden. Welnu, dit zij zoo. Wie oogen en ooren sluit voor de werkelijk heid, zal dan aan den lijve moeten ondervin den wat hij zien noch hooren wil. In dit ge val, dat een geallieerde bevrijding in werke lijkheid betcekent: oorlog, vernietiging, hon ger, chaos enbolsjewisme, De critiek-geachte Septemberdagen zijn voorbij laten wij de Voorzienigheid smee- ken, dat wij die dagen niet in vollen ernst zullen moeten beleven, want waarlijk, een nieuwe oorlog, gepaard gaande met een bloedigen burgerkrijg, is de doodsteek voor volk en vaderland. Hevige strijd rond Besangou Zware Sovjet-verliezen Hoofdkwartier van den Führer, 9 Sept. (D.N.B.) In aanvulling op het Weérmachtbericht wordt medegedeeld: Tn het bruggenhoofd van den Weichsel, van Baranof, hebben de onder het op perbevel van den generaal der pantser troepen Balok en onder het bevel der generaals van de pantsertroepen Breith en Graser alsmede van den generaal der infanterie Hecknagel staande troepen de vorige maand de doorbraak van gecon centreerde bolsjewistische strijdkrachten verijdeld en het vijandelijke bruggen hoofd door succesvolle tegenaanvallen ingekrompen. De vijand leed zware ver liezen aan menschen en materiaal. Van 3 Aug. tot 7 Sept. werden 650 tanks en stukken stormgeschut, 942 kanonnen van allerlei kaliber vernietigd of buitge maakt en 3.000 gevangenen gemaakt. Vliegende formaties en eenheden lucht doelgeschut eener luchtvloot onder be vel van kol.-gen. Ritter von Greim ver nietigden tachtig andere bolsjewistische tanks, 156 kanonnen alsmede meer dan 1000 voertuigen van allerlei aard en scholen 374 vijandelijke vliegtuigen om laag. Evacuatie van N. Finland Volgens een bericht van den Zv.er.d- schen Omroep hebben de Finsche auto riteiten de bevolking van N.-Finland aangezegd zich gereed te houden voor evacuatie. Epidemieën in Bihar De Britsche berichtendienst meldt uit New Delhi, dat in Juli in de provincie Biliar 42.000 menschen zijn overleden aan cholera of malaria. In de eerste drie w-ken van Augustus bezweken 6000 per sonen aan deze ziekten. DOORBRAAKPOGINGEN OER SOVJETS IN HARDE GEVECHTEN VERIJDELD Hoofdkwartier van den Führer, 10 Sept. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede De bezetting van de zeevesting Brest sloeg ook gisteren alle met zeer groote hoeveelhe den materiaal ondernomen aanvallen van den vijand op de vesting zelf na verbitterde ge vechten af. Het schiereiland Le Conquet ging verloren. Overblijfselen van de bezetting bie den nog verbeten tegenstand. Vijandelijke bruggenhoofden ten Zui den van Gent en ten Noordwesten van Has selt werden in een tegenaanval verkleind. In onze linies ren Zuiden van Maastricht binnen gedrongen vijandelijke strijdkrachten werden weer teruggeworpen. Tusschen Verviers en Arlon viel de vijand over een breed front on ze stellingen aan en kon hij geringe plaatse lijke penetraties tot stand brengen. Tegenaan vallen zijn gaande. In liet gebied van Dole. dat door on ze tioepen werd opgegeven, alsmede ten Noorden en Oosten van Besangon zijn lievige gevechten gaande. Aan de FranschItaliaansche grens werden in de buurt van den Mont Cenis eu den Maddalena-pas enkele bergstel- lingen veroverd en van vijandelijke strijdkrachten gezuiverd. Aan de Adria- tische kust lag het zwaartepunt van de gevechten gisteren in den sector aan v.-eerszijden van Genimaiio. waar den geheelen dag verbitterd gestreden werd. Alle met sterke strijdkrachten onderno men aanvallen van den vijand misluk ten: plaatselijke penetraties werden af gegrendeld. Om de plaats Gemmano zelf, die In den loop vail den dag ze- Ven maal van bezetter wisselde, zijn nog lievige gevechten gaande. Aan de paswegen in Zuidoost-Zeven burgen ondernamen de bolsjewisten ver- geefsche aanvallen. Slagvliegtuigen sloe gen in Noord-Roemenië gemotoriseerde colonnes der Sovjets uiteen en vernie tigden verscheidene treinen met vloei bare brandstof. Bij Sanok en Krosno viel de vijand met verscheidene divisies infanterie en pantserformaties aan. Zijn doorbraakpogingen werden in harde ge vechten verijdeld. Etj OsLroienka mis lukten opnieuw Sovjet-aanvallen door het taaie verzet van onze troepen. Formaties vijandelijke bommenwer pers en jagers vielen overdag, veelal onder de bescherming van een wolken dek, West-Duitsch gebied aan, vooral de steden Diisseldorf, Mainz en Mannheim aan. 29 Vliegtuigen, waaronder 23 vier motorige bommenwerpers, werden neer geschoten. In den afgeloopen nacht wierp de vijand bommen op München- Gladbaeh en Brunswijk." Hevige strijd cm de citadel in Luik en N.W. van Metz Het Opperbevel van de Weermacht maakte Zaterdag bekend In Noord-Frankrijk zijn vijandelijke aanvallen op de zeevestingen Brest. Bou logne eu Duinkerken mislukt. In het vestingsgebied van Le Havre werden gisteren 29 vijandelijke tanks en twaalf pantserverkenningswagens stukgeschoten. In Vlaanderen zijn onze nakomende troepen nog altijd in harde afweerge- vechten gewikkeld met den ons volgen den vijand. Aanvallen van den vijand uit zijn bruggenhoofd Antwerpen naar liet Noorden werden uiteengeslagen. Vij andelijke bruggenhoofden ten Noord westen van Hasselt werden in een te genaanval ingekrompen. De vijand leed daar bijzonder zware verliezen en ver loor 21 tanks. Om de citadel in Luik en in het gebied ten Noordwesten van Metz wordt hevig gevochten. Tegen doorgedrongen vijandelijke troepen wor den tegenaanvallen ondernomen. Bij Be- sancon en verder Oostelijk aan de Doubs zijn onze uit Zuid- en Zuidwest-Frank rijk teruggevoerde formaties in strijd gewikkeld met den van het Zuiden uit aanvallenden vijand, die met sterke strijdkrachten probeert, naar de Bour gondische Poort door te stooten. De gevechten aan de Adriatische kust, die tijdelijk in lievigheid waren ver minderd, namen in den loop van den dag weer in verbittering toe. Onze troe pen sloegen evenwel alle vijandelijke aanvallen, die ten deele zesmaal her haald werden, in zware gevechten uit een. Een penetratieplek werd in een te genaanval ingekrompen. Voor onze her overde linies bleef de opnieuw aanval lende vijand met zware verliezen steken. Aan den punt van Szeklen in Zuid- Oostelijk Zevenburgen werden talrijke heftige aanvallen van den vijand afge slagen. Tegenaanvallen van Duitsche en Hongaarsche formaties wierpen den vij and op verscheidene, plaatsen terug. For maties van de luchtmacht bestookten doeltreffend het vijandelijke ravitaillee- ringsverkeer in het Roemeensche gebied. Aan den Noordelijken rand van de Woud- Karpaten en aan den beneden-Naref zijn hernieuwde vijandelijke aanvallen mis lukt door den taaien tegenstand van onze divisies. Van de overige deelen van het Oostelijke front worden geen ge vechtshandelingen van beteekenis ge meld. Amerikaansche formaties bom menwerpers ondernamen terreur aanval len op plaatsen in Zuidwest-Duitsch- land. Vooral in de steden Karlsruhe, Mainz, Mannheim en Ludwigshafen ont stond schade en leed de bevolking ver liezen. 22 Vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. Des nachts wierp een formatie Britsche vliegtuigen bommen op Neurenberg. Oversteekpogingen over liet Albertkanaal afgeslagen Het Intern. Informationsbüro meldt over de gevechten in het Westen: On danks zeer sterk Duitsch artillerievuur hebben de Britten ten N.W. van het bruggenhoofd Beeringen getracht met rubberbooten en veeren het Albertka naal over te steken. Na zeer zware ver liezen konden zwakke strijdkrachten vasten voet krijgen op den Noordelijken oever. Zij werden echter in een tegen aanval teruggeworpen. Eveneens zijn alle pantseraanvallen vanuit het brug genhoofd door de Duitsche valscherm jagers afgeslagen. De Britten hebben hier de laatste dagen 52 tanks verloren, waarvan de meeste vernield werden door middelen voor den strijd op den korten afstand. Een Duitsche stoottroep is bij verrassing in Beeringen doorgedrongen en heeft een groot benzinedépöt, een munitieopslagplaats en dertig vracht auto's vernield. Roosevelt en Churchill confereeren in Quebec De Canadeesche premier, Mackenzie King' is Zondagavond in Quebec aange komen, zoo meldt Reuter, teneinde bij de conferentie tusschen Churchill en Roosevelt de rol van gastheer op zich te nemen. Aan de conferentie zal later ook deel nemen de Britschen minister van Bui- tenlandsche Zaken A. Eden en de Ame rikaansche minister van Buitenland- sche Zaken Cordell Huil. Terreuraanvallen op trams 's-lilï.\ VENH.VGE, 11 Sept. Officieel wordt medegedeeld: Zondag ,jl. werden in verschillende deelen des lands door Angïo-Amerikaansche vliegers in sclieer- vlnelit, wpei* gedttcn* mi t Uoord- wrtpeus op personentreinen, trams en motorrijtuigen. Bij deze terreuraanvallen werden 19 Nederlanders gedood, 11 zwaar en 23 lichtgewond. De meeste dezer slachtoffers zaten in trams. *Ü)ctaldni<uiurt Naar da Britsche Berichtendienst meldt, is in Z.W.-Frankrijk de staat van beleg afgekondigd. Voorts wordt gemeld, dat de regeering van De Gaulle het Fransche sta tuut van maarschalk Pétain met al zija wetten heeft afgeschaft. Efe meldt uit Washington, dat de besnra- kingen van de V.S., Engeland en de Sov jet-Unie zijn verlengd. Reuter meldt uit Sofia, dat ander leiding van den vroegere» min.-pres. Kimon Geor- gieff een nieuwe Bulgaarsche regeering it gevormd. Interinf. meld,, dat een sterke Sovjet-Rus sische gemotoriseerde colonne yan Silistra uit zich in Z.W.-richting op Bulgaarsch gebied in beweging heeft gezet. BERICHT De bijzondere omstandigheden en de daar uit voortgesproten toestanden, nopen ont Uw aüer clementie in te roepen als da Amersfoortsche Courant U niet bereikt af te laat komt. Wij doen wat mogelijk is en blijven e» Uw steun vertrouwen. DE DIRECTIE Rijkscommissaris bezocht Limburg en Noord-Brabant 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. De Rijks commissaris dr. Seyss-Inquart bezocht in de afgeloopen dagen de provincies Limburg en Noord-Brabant, en wel in het bijzonder de steden Maastricht. Eindhoven en 's-Heriogenboseh, waar hij de daar gevestigde bestuursinstanties controleerde. Onbevoegd bezit van radio's is strafbaar •s GR.VVEXHAGE. 11 Sept. Het Rijks- commissariaat deelt mede: Er bestaat aanleiding er op te wijzen dat het Iie7.it en het gebruik van radiotoestellen zon der daartoe strekkende schriftelijke ver gunning verboden is. Dit geldt ook voor gevallen, waarin geëvacueerden. die tot luisteren bevoegd waren, hun toestel aan bekenden ot' vrienden hebben afgestaan De afgegeven luistervergunningen zijiL persoonlijk en niet voor 'overdracht vat baar. Dergelijke toestellen moeten on middellijk op liet nansu* politiebureau worden afgeleverd. Toepassing van de Verordening Beperking Betalingsverkeer 1944 Ter aanvulling- 'van haar mededeeling van 8 Sept. 1944 bericht de Ned. Bank, dat beschikkingen bij de in art. 1 vaa bovenaangehaalde verordening genoem de instellingen, diensten en onderne mingen niet onder de bepalingen dier verordening vollen: S. de Gen.:,., -gde voor den Oogst: 7. de bi.i de oogst werk zaamheden ingeschakelde uitvoerende lichamen, zijnde: a. de Ned. Heicle Mij.: b. de N.V. Grond-Mij.: c. het inge nieursbureau van Hasselt en de Koning. RADIOREDE VAN DEN LEIDER. Mijne volksgenooten De afgeloopen weck deed ia vele opzit-li- tcn denken aar de Meidagen van 1940. De dolste geruchten werden verspreid en grif geloofd, ouulat zü soms kwamen van een zijde, die geacht werd liet te kunnen weten. Velen werden zenuwachtig, anderen glim lachten zelfbewust, alsof zü wilden zeggen: Hoe hebben wü dat geleverd! Maar in het algemeen was er een gedrukte stemming, omdat ons volk in zün groote lagen begreep of voorvoelde, dat een nieuwe groote ramp dreigt. Waar ik ook verscheen, zag ik om mij een publiek dat de ernst van het oogeu- blik begrüpt. Het beeft niü getroffen, dat door woord noch blik iemand mij iets on vertogens beeft toegevoegd. Opnieuw dreigt nu de oorlog over ons land te komen en wat er na deze vier jaren nog over is aan welstand en be staansmogelijkheid ons te ontnemen. Van 1936 tot 1940 heb ik en vele van mijn medewerkers in honderden ver gaderingen en vele schrifturen aan re geering en volk voorgehouden, dat de vernietiging van millioenen kilogram men voedsel en het werkloos maken en houden van honderdduizenden arbeiders groote zonden waren, die zich eens aan ons volk zouden wreken. Van 1940 tot heden stond de NSB nog meer dan te voren in het teeken van den strijd tegen het communisme en het kapitalisme. Daarom stonden wij en staan wij naast en met het nationaal-socialistïsche Duitschland, dat niet zal kapituleeren, in een jarenlangen gigantischen strijd. 0 Maandagavond heo ik in het hoofd kwartier alle districtsleiders der Bewe ging' bijeen gehad om hun den order te geven de vrouwen en kinderen van le den. die zich bedreigd gevoelen, uit het Zuiden en Westen des lands te evacuee- ren naar het Noord-Oosten. Van Dins dag af is daaraan gevolg gegeven door duizenden, begeleid door mannen, die daarna hadden terug te keer en om in de Landwacht hun plaats in te nemen. Ik wil u mededeelen, mijne volksgenoo- ten, dat u daaruit niet moet opmaken, dat ik geloof, dat ons volk in staat is tot moord op vrouwen en kinderen. Dan zou het zijn een doortrapt slecht volk en ook na alles, wat ik in twaalf jaren heb ondervonden, ben en blijf ik van meening, dat ons volk een goed volk is, waarvoor het de moeite waard is het le ven in te zetten. Maar gij weet allen, dat het grauw op de loert ligt om zijn booze instincten bot te vieren. Geweld, aan vrouwen en kinderen door hen be dreven, zou ten laste komen aan ons ansche volk en den wederopbouw aan de volksgemeenschap, die straks gaat beginnen, onnoemelijk verzwaren. Dit moet voorkomen worden. De mannen hadden order op hun posten te blijven, met dien verstande, dat zij niet ver hinderd zouden worden in hun natuur lijk recht en hun natuurlijken plicht om vrouwen en kinderen eerst in vei ligheid te brengen. Natuurlijk zijn er, die hun posten on rechtmatig verlaten hebben, maar dit zijn de uitzonderingen, die altijd eu overal zullen voorkomen. Niet naar hen zien wij meer om. maar naar de hon derden en honderden, die op eenzame posten staan, vrijwel of geheel verlate» en die onverschrokken hun plicht doen. Zij dragen de vlag in hun handen on bezoedeld en fier. waarvoor mijn groote erkentelijkheid. Wat de naaste toekomst zal brengen, kan niemand weten. Wij, Nederlandsche nationaal-socialis- ten, vereend in de NSB. geloofden en gelooven nog, dat ons het nationaal- socialisme gegeven is om Europa te red den van de dreigende overheersching door Sovjet-Rusland en Amerika De strijd is zwaar, de ongunst der tijden is over ons gekomen, maar het geloof is gebleven. Het geloof: HITLER WINT TOCH. En een nieuw Europa, een vast verbond van vrije volkeren, zal onder zijn leiding ontstaan. En gij, mijne volks- genooten, die het geluk van ons volk en vaderland in andere richting zoekt, ook gij weet, dat de beslissing nadert. Twee dingen meen ik ook met recht aan u te kunnen vragen. In de eerste plaats om respect te hebben voor de taaiheid en den moed van het Duitsche volk, dat in Europa den strijd reeds jaren voert te gen drie vercenigde wereldmachten en niet op de knieën te krijgen is De ge schiedenis zal dit als een heldendom zonder weerga boekstaven. Voorts, en dit het laatst en bovenal: hebt uw vaderland lief en blijft onder alle omstandigheden gelooven in de goe de en groote gaven van ons volk. dat ook' gij wilt dienen. Uit deze moeilijke peri odes zal het opstijgen. Ons Godsvertrou wen, onze liefde voor volk en vaderland en onzen eerbied voor den arbeid zullen ons dragen, juist nu. VOOR VOLK EN VADERLAND HOU ZEE!

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1