iMERfWMSMi tOUBM Vijand valt bij Beeringen Noordwaarts aan J Ook voorde politieke deelnemers de doodstraf 'WetddnicuutS //Naar eer en geweten v__ DINSDAG 12 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 2 PAG., 58c JAARGANG. No. 2(9 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEftSCHE VALLEI 11 September N.M.; Uitgave: NV DRUKKERIJ ONNES v/b BLANKENBERG Ae &n. SNOUCKAERTLAAN AMERSFOORT 25 September E.K. Administratie: Tel, 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN, SOES. verduistering Van 10 Sept. t.m. 16 Sept. van 20 u. tot 7.15 uur, Garnizoen van Le Havre blijft stand houden Hoofdkwartier van den Führer, 11 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In den sector van Brugge tot in het gebied ten N.W. van Hasselt sloegen onze gevechtsgroepen alle pogingen van den vijand, om zijn bruggenhoofden over het Albert-ka- naal uit te breiden, af. In het penetratiegebied van Bee ringen vielen valschermjagers op verrassende wijze den Britten in de flank, vernietigden een groote volge laden transportcolonne en bliezen munitie- en benzineopslagplaatsen op. In dit gebied werden in de afge- loopen dagen 52 Engeisclie tanks, voor het grootste deel met strijdmid delen voor den korten afstand, ver nietigd. Zware gevechten tegen den met tanks verder naar het Noorden de vijand over een breed front tegen aanvallenden vijand zijn daar gaan de. Op de lijn VerviersMetz dringt onze achterhoedetroepen op. Talrijke aanvallen werden afgeslagen. Sterke vijandelijke aanvallen op het landfront van de vesting Le Havre hiel den den geheelen dag en nacht aan. Eerst na zware gevechten kon de vij and- met zware verliezen een geringe penetratie tot stand brengen, die af gegrendeld werd. Ten Zuiden van den Mout Cpnis en aan den Maddalena-pas veroverden onze troepen belangrijke bergs tellingen. Aan de Engelsche kust en in het Kanaal brachten duikbooten elf schepen met 4".000 brt., alsmede een torpedoja ger. een fregat en een mijnenveger tot zinken. Drie andere transportschepen en een torpedojager werden door torpedo- treffers zwaar beschadigd. Aangenomen ka'u worden, dat een cleel dezer schepen gezonken is. Beveiligingsvaartuigen van de marine schoten boven de Duitsche bocht en in de Middellandsche Zee zes vijandelijke jachtbommenwerpers neer. Aan het ïtaliaansche Zuidelijke front werden de distancieeringsbewegingen naar de stellingen in de Apennijnen vol- de plannen en zonder vijandelijken druk beëindigd. Op den OastelJjken vleu- gei verijdelden onze troepen ook giste ren weer alle vijandelijke doorbraakpo gingen. In het Zuidelijke en Z.O. deel van Zevenburgen sloegen Duitsche en Kon go arsche troepen hernieuwde aanvallen der bolsjewisten in harde gevechten af. Bij Sanor en Krosno werd gisteren in den aanval en bij den afweer zwaar ge streden. In het gebied van Warschau hervatte de vijand tusschen Weiohsel en Narew zijn aanvallen, waarbij hij sterke formaties slagvliegtuigcn in den strijd wierp. Zijn stormloop mislukte als ge volg van den taaien afweer der troepen van het leger en de Waffen-SS. Ook ten N.O. van Ostrolenka werden hevige aan. vallen der Sovjets afgeslagen, penetra. tieplekken door tegenaanvallen afge grendeld. In het hoogs Noorden stortten in den Kandalaksja-sector talrijke vij andelijks aanvallen met, vele verliezen voor den vijand ineen. In d-en nacht be stookten formaties bommenwerpers en nachtslagvliegtuigen den Sovjetaanvoer in het Oostzee.frontgebied met goede uitwerking. Vijandelijke tsrreurbommen- werpers vielen overdag Z.W.- en Z.O.. Duitsch gebied aan Vooral getroffen werden de steden Ulm, Heilbronn, Stutt gart. Neurenberg en Weenen; 45 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 29 vier motorige bommenwerpers, werden neer. geschoten. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen neer op Berlijn. Bij de verbitterde gevechten om de Karpathen-passen .heeft zich het onder bevel van ritmeester Kohier staande fu selierbataljon van de 46ste infanterie divisie door aanvalsgeest en taaiheid bij den afweer schitterend gehouden. In hetzelfde gevechtsgebied heeft zich lui tenant Faltis, escadronscommandant in een fuseliersbataljon door dapperheid en omzichtige leiding bijzonder onder, scheiden. In de zware afweergevechten aan de Adriatische kust heeft zich het regiment bergjagers 100 onder bevel van luitenant-kolonel Ernst door bijzondere standvastigheid en succesvolle tegen aanvallen in het gebied van Gemmano tezamen met een hier in den strijd ge worpen artilleriegroep bijzonder onder scheiden. .^-Wees zeer zuinig met gas^v en elcctrïciteit De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt nogmaals nadruk kelijk de aandacht er op, dat een zoo zuinig mogelijk gebruik van gas en elcctrïciteit dringend geboden is. Slechts indien elke particulier en sik bedrijf het gas en electriciteitsver- bruik tot een minimum beperkt en daardoor mede helpt, dat het dage- lijksch totaal verbruik uiterst gering is, zal het mogelijk zijn nog eenigen tijd gas en electriciteit ter beschik king te stellen. De Japansche Rijksdag:. Beide hui zen van den Japansclien Rijksdag hebben het bijzondere militaire budget ten be drage van 25 milliard yen goedgekeurd. VOLKSGERECHTSHOF VONNIST INZAKE DEN AANSLAG OP DEN FÜHRER. BERLIJN (D.N.B.) Nadat op 7 en 8 Aug. het Volksgerechtshof de zaak der bij de gebeurtenissen van 20 Juli mili tair betrokken verraders had behandeld, heeft hij thans ook het vonnis uitgespro ken tegen de personen, die als politici aan den aanslag van 20 Juli hebben meegewerkt en die onder leiding van den vroegeren eersten burgemeester en commissaris voor de prijzen, Gördcler, toen een verraadsregeering onder uit levering van het Duitsche volk aan zijn vijanden wilden oprichten. De president van het Volksgerechtshof noemde deze opeenhooping van politieke misdadigers, die zich wilden vestigen als een „Duit sche Regeering" de „liquidatiecommissie van het Duitsche rijk en volk". Voor malige parlementsleden, zooals de vroe gere afgevaardigde Paul Lejeune-Jung, vroegere systeemministers, zooals de vroegere Hessische minister van Binnen- landsche Zaken Wilhelm Leuchner. een voormalige advocaat, Joseph Winner, vroegere diplomaten, zooals de vroegere ambassadeur Ullrich von Hassell, en de voormalige legatieraad in het departe ment van Buiteniandsche Zaken Trottzu Solz. de voormalige Polizeiprasident van Berlijn, Graaf Helldorf, die intus- schen uit de partij, den ambtenaren stand en den Rijksdag is gestooten. had den zich aaneengesloten met het doel om na den voorgenomen moord op den Führer met meineedige generaals een dictatuur op te richten, welke het strij dende front door zijn capitulatie zou verraden en het ge'neele Duitsche volk zou uitleveren aan zijn van haat ver- vudle venanden. De behandeling voor het volksgerechts hof heeft de verdenking, dat de samen- zweerdersbende van den aanvang af ver binding heeft gehad met de vijanden en van hen zoowel instructies als ook mid delen ter uitvoering van den aanslag op den Führer hebben gekregen, thans zekerheid doen worden. Bij Gördeler, die als hoofd der samenzwering uitgekozen was voor den post van „Rijkskanselier", kwamen alle draden bijeen. Hij was het, die het contact met de vijanden van Duitschland opnam en sedert 1942 het DUITSCHE TEGENAANVALLEN AAN DE ITALIAANSCH-FRANSCHE GRENS Ten Noorden van Mentone. dat door Enge lsche oorlogsschepen beschoten wordt, zijn de Duitsche troepen in het gebied ten Westen van Sospel tot den tegenaanval overgegaan. Zij hebben eenige plaatsen en een de vorige dagen verloten hoogte heroverd, aldus meldt Interinl. „Panzerschreckzüge" De pas opgestelde nieuwe Duitsche dl visies, die overal in het Rijk de laatste instructies krijgen of reeds op weg zijn naar het front, hebben uit vrijwilligers speciale „Panzerschreckzüge" opgesteld, die met de modernste middelen voor den strijd op den korten afstand voor de be strijding van tanks zijn opgeleid en uit gerust. onderscheiden. De Führer heeft den generaal der infanterie Otto Stapf, die reeds sinds 1941 het Ridderkruis bij het IJzeren Kruis bezit, het Ridderkruis bij het Oorlogskruis van Verdienste met de Zwaarden verleend. Generaal Stapf heeft zich sinds den zomer van 1941 in het kader van het. vierjarenplan als chef van den economischen staf Oost bijzondere verdiensten verworven Sterke Amerikaansche druk in Luxemburg Aan het Westelijke front was de af geloopen Zondag weer vervuld van har de gevechten. Zwaartepunten van En. gelsch-Amerikaansche aanvallen bleven evenals op de vorige dagen het gebied van Luik. de Zuidelijke Ardennen en de Bourgondische Poort. In Vlaanderen bleven de Britten en Canadeezen de zich distancieerende Duitsche troepen op den voet volgen, waarbij aan het ka naal Gent-Brugge zware gevechten ont stonden. Het Albertkanaal was even eens weer het tooneel van een verbitter den strijd. De hoofdaanvallen in het Belgische gebied hadden weer plaats in het gebied van Luik. Ten Zuiden van de stad konden de Engelschen en Amerika nen in oude Belgische grensversterkin. gen binnendringen en terrein winnen. Aan weerskanten van de Semois dron gen de Amerikanen met sterke strijd krachten naar het Oosten door en over schreden in het gebied van Arlon op verscheidene plaatsen de Belgisch-Lu. xemburgsche grens. De Amerikaansche druk in het. gebied van Luxemburg is zeer sterk. Ook ten Z. van Toul ver sterkten de Engelschen en Amerikanen hun druk en drongen met vrij sterke pantser formaties bij Mirecourt naar de Moezel door. m:d. kinderen in bodemen en MORAYIë. Blijkens een op 4 Sept. Jl. vandaar verzonden bericht, maken cie door den Ned. Volksdienst naar het protectoraat Bohemen en Moraviëuit gezonden kinderen het uitstekend. Zij zijn thans op één punt samengebracht, vanwaar zij, zoodra er een goede ver- voersmogelijkheid is, naar ons land zul len terugkeeren. contact tusschen de militaire verraders aan den een en en de politieke samen zweerders aan den anderen kant tot stand bracht en de talrijke besprekin gen en alle details van het complot en den aanslag voorbereidde. Na het wel slagen van den aanslag wilde hij een militaire dictatuur invoeren, standge- rechtshoven oprichten en voor den vij and capituleeren. Uiterst scherpe socia le reactie in het binnenland, en de meest onwaardige en laffe onderwerping aan het buitenland, dat waren de fun- damenteele trekken van het door hem opgesteld e .regeer ingsprogram Na het requisitoir van den Oberreichs- anwalt sprak de president van het Volks gerechtshof het vonnis uit: de doodstraf voor de verraders. Toepassing van Verordening Beperking Betalingsverkeer '44 Ter aanvulling van haar-mcdedeelin- gen van 7, 8 en 9 Sept. 1944 maakt de Ned. Bank het volgende met betrekking tot de toepassing der Verordening Be perking Betalingsverkeer 1944 bekend: .De Ned. Bank te Amsterdam, haar bij bank te Rotterdam en haar agentschap pen nemen Duitsche betaalmiddelen aan tegen crediteering van de tegenwaarde op een bank- of girorekening. Beschik king over saldi, ontstaan door creditee ring van de tegenwaarde van Duitsche betaalmiddelen, kan slechts geschieden overeenkomstig het bepaalde in art. 3 der verordening. De Ned. Bank te Am sterdam, haar bijbank te Rotterdan en haar agentschappen nemen Duitsche be taalmiddelen aan ter inwisseling in daar voor naar haar oordeel in aanmerking komende gevallen. Tot de hier bedoelde gevallen zijn te rekenen die van grens arbeiders voor de door hen als loon ont vangen bedragen en van uit het buiten land afkomstige reizigers voor hun nor male reisuitgaven. OVERLEDEN. Te Nijmegen is over leden de heer W. L. F. C. ridder van Rappard, directeur van de Rotterdam- sehe Bankver,, secretaris van de afd. Nijmegen van het Ned. Roode Kruis en bekend le klasse scheidsrechter van den N.V.B. De '/lucht der Noorsche burgerbevolking ui! Nocrd-Noorwegen neemt van dag tot dog toe. Weldra zulien engeveer 200.090 Neren zonder tehuis zijn. Moesjanoff. de leider van de Eulgaarsche delegatie, welke te Cairo met de geallieer- den zou confereercn, is na zijn terugkeer bij Sofia uit zijn auto gesleurd er gevangen genomen. S Rooseveit en Churchill zijn met hun gevolg te Quebec aangekomen voor het houden van een conferentie. Uitsluitend militaire aan- gelegenheden zullen besproken worden O Het Amerikaansche luchtoffens-cf In het Z.W. deel van den Stillen Oceaan duurt voort. De Philippijnen, Palau en Menada worden herhaaldelijk hevig aangevallen. Japansche troepen hebben de Chinsesche havenstad Wentsjau bezet. Gistermiddag hebben vooral boven het ge bied van KasseiErfurt en Eisenach groo te luchtgevechten plaats gehad. Minstens 71 Amerikaansche bommenwerpers zijn neergeschoten. Reuter meldt, dat graaf en gravin de Cham- brun gearresteerd zijn: Graaf de Chambrun is gehuwd met een dochter van Pierre Laval. Os tot dusver door Bulgaarsche troipen be zette gebieden zijn door sterke Duitsche formaties overgenomen. Een deel der Bui- gaarsclie troepen bleef trouw aan het bondgenootschap. Zeer sterke Sovjet-strijd krachten hebben het Balkangebergte over schreden en bewegen zich naar Sofia, om daar de nieuwe communistische regeering steun te verlecnen. Een tweede marschco- lonne is op weg naar de Egeïsche Zee. Alle leden van de 35ste Sobranje zijn gearre steerd. Zendag is door de Amerikanen voor 't eerst een groote terreureanval gedaan op de stad Weenen. Er werden zware vernielingen aan gericht onder de meest waardevolle histo rische monumenten. De hevige aanvallen der Sovjets op tiet bruggenhoofd van Warschau duren met on verminderde kracht voort. Het gedonder der kanonnen verminderde ook des nachts piet. Rantsoenbaniten geldig tot en met 23 December 1944 De Secr.-Gen. van Landbouw en vis. scherij maakt bekend, dat de geldig heidsduur van de rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes met den daarop ver melden datum van 30 Sept. 1944'wordt verlengd tot en ms' 23 Dec. 1344. Ontslag en leonbetaling De Centrale Persdienst van het Netl. Arbeidsfront meldt: Ontslag kan op grond van de ..Verordening veranderen van betrekking" (Verord. 20 19431 slechts plaatsvinden met toestemming van het Gew. Arbeidsbureau. Elk ander- ontslag is ongeldig en bovendien straf baar. Betaling van het overeengekomen of vastgesteld loon is zonder eer.ig mo gelijk beroep op overmacht verplicht, zoolang geen rechtsgeldig ontslag met inachtneming van den gestelden termijn heeft plaats gehad. Door het Ned Arbeidsfront zijn, in overleg met het Dep. van Sociale Zaken resp. de bevoegde Duitsche instanties, maatregelen getroffen om de gevolgen van onrechtmatig ontslag en het nala ten van looafcetaling zooveel mogelijk te verzachten. RMKSMISELM GMSi.OTliX. Het Rijksmuseum te Amsterdam is op last van het Dep. van Opvoeding. Weten schap en Kuituurbescherming tot na der order gesloten. HOOFDARTIKEL IN „VOLK EN VADERLAND" In een voor ons laud zeer ernstig uur. waarop do paiitscrlesers der geallieerden tot dicht bij do Ncderlandsche grenzen zijn ge-- naderd en het Kikt. dat hel doel van onzen strijd verder terugwijkt dan ooii to voren, is het zaak het hoofd koel to houden. Want de lucht is vervuld van de leugen, van de lenze en van de daverende, doch leego fanfare. Wel zeker, het is mogelijk, dat gemotoriseerde kleurlingen en voor den dienst in zware pantserwagens afgerichte Amerikanen eriu slagen ook ons vaderland to overs! rooiuen en het z.g. voor de uitgeweken regecriug to ..be vrijden", maar wat zou er dan gewonnen zijn? De volksgemeenschap werd door den Leider gesteld als de basis van elk stre ven en tegelijkertijd ais het doel van zulk een streven, en zoo werd de volks gemeenschap de bezielende kracht zoo wel van ons nationalisme als van ons socialisme. Toen Nederland in den oor log' werd betrokken, hebben wij den strijd voortgezet. Waarom? Omdat wij de heilige overtuiging met 0113 mede droegen, dat het formalisme, waardoor men vijand of bondgenoot wordt, niets te maken heeft met het wezenlijke volksbelang'. Weliswaar hebben wij als plichtsgetrouwe leden van den Neder- landschen staat, voor zoover de regee ring ons daartoe in de gelegenheid stel de. in 1940 onzen plicht te velde naar eer en geweten vervuld, doch toen de regeering ons volk regeeringsloos achter liet, heeft de Leider gedaan wat hij voor ons volk het best achtte en de Bewe ging in het bondgenootschap met Duitschland geleid, niet om Duitschland te gerieven, maar omdat wij, als natio- naai socialisten, voor ons Nederlandsche volk strijdend, elke. gelegenheid moeten aanvatten, ons van het kapitalisme, dat ook ons zooveel ellende heeft bezorgd, te ontdoen. Dit alles overwegende in dit ernstige uur van onze historie, stellen wij met trots vast, dat, wat de komende dagen ook mogen brengen, onze strijd, en ons zwoegen zooveel positiefs hebben opge leverd, „dat dit nimmer verleren kan gaan. Want, ofschoon honderdduizenden in ons volk ons streven nog niet begrij pen of er door misleidende propaganda of door domheid zich niet in verdiepen, kunnen wij tot- den huidïgen dag toe vaststellen, dat geen duizend of tien duizend pantserwagens der Geallieerden ons volk ertoe kunnen brengen hetzelfde stelsel als voorheen weer te doen aan vaarden. Zoo groot kan de lawine oor logsmateriaal niet zijn, dat de Neder lander den jood weer terugverlangt Geen honderd divisies zullen den Nederland- schen arbeider meer het stempelbureau kunnen aannemelijk maken en geen duizend „Liberators" zullen in staat zijn. den Nederlander geestdriftig te maken voor den eeuwigen glimlach van gene raal Biesterfeld. Wanneer de Geallieerden er in slagen Nederland te bezetten, dan zullen naast den velen, die wij reeds noemden, nog honderdduizenden de oogen worden ge opend. Zij zullen inzien, dat de Gealli eerden wel troepen, maar geen oplossing brengen. Pantserlegers kunnen wel an dere legers, maar geen ideeën meebren gen. En daarom zal onze idee altijd over winnaar zijn. Vroeg of laat!

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1