Toenemende strijd in October verwacht Massa-arresiati es in België StrocmlöGza us*an Toeslaybewijs bijzonderen arbeid builen werking personen in ziekenhuizen e.d. DINSDAG 3 ZflfllMAAND (OCTOBER) 1944. 2 PAG., 58e JAARGANG. No. 226 VERDUISTEREN van 24 t.m. 30 Sep tember van 19.30 u. tot 7.30. - E.K. 25 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI SE*---Y* 2 0ct Uitgave: NV DRUKKERIJ ONNES v/b BI.ANKENB ERU li in. SNOU<JKAEHTL.AAM I AMEKSFOOKl Aammlstfratie: Tel. 6289 Giro 86362. Redactie: Tel 6731. Hoofdred.: NIC. LAMAN ROEST U.K. 9 Oct. Nieuwe Duitsche formaties naar het Westen en Oosten Hergroepeering van de geallieerde strijdkrachten De opmarsch van nieuwe Duitsche legcrformaties naar het Westen en'het Oosten als mede de hcrgroepccring van do geallieerde strijdkrachten, doet voor October een intensi- vccring van het oorlogsgebeuren verwachten, aldus do militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallenslcben. De oorlog in Europa heeft'ziin hoogtepunt nog niet bereikt en zal het ook in October niet bereiken. Dit geldt in het bijzonder voor de gevechten te land en voor den strüd ora do locvocnvcgen over zee. Na het mislukte geallieerde plan om de gehcclo Duitsche verdediging in het Westen te doen ineenstorten, is duitlclük waar te nemen, dat het initiatief weer in Duitsche handen overgaat. Door de verstijving van hel Duitsche verzet in het Westen is een factor ontstaan die de geallieerden tot. een wijzi ging van hun plannen dwong. De thans aan den gang zijnde opmarsch van nieuwe Duitsche formaties tusschen do Noordzeekust en do Zwitserscho grens betcekent een ernstigo be lemmering voor de geallieerden. Het mislukken van de Anglo-Amerikaanscho plannen in het Nederlandscho gebied heeft do prestaticgrens der geallieerden in het Westen aange toond. evenals liet ongeschokte weerstandsvermogen van de Duitschcrs. Hoe hard de strüd in Nederland ook is, hot karakter van do vorming van een zwaartepunt heeft hü niet meer Sedert do dagen van Arnhem is do strüd meer een plaatsclüko onderneming ter verhree ding van do tot nu toe slechts 25 K.M. brcede corridor tusschen Eindhoven en Nümegcn Hevigs gevechten ten Z. van Tilburg en Helmond Interinf. meldt: De strjjd in het Wes ten bleef gisteren beperkt tot de uiterste vleugels van het ongeveer duizend kilo meter lange front van het Kanaal tot de kust van de Middellandsche Zee. In het gebied van Vlaanderen ten Westen van Turnhout wierpen de Engelschen opnieuw sterke formaties in den strijd tentinde in de richting van Tilburg ter rein te winnen. Met gevoelige verliezen slaagden zij erin ongeveer 1500 meter op te rukken, doch zij werden ^daarna door Duitsche tegenaanvallen tot staan gebracht. In dsn geheelen frontsector van Turnhout tot in het Nederlandsche gebied bij Eindhoven en Nijmegen mis lukten alle pogingen om de Duitsche Westelijke flank te doen ineenstorten, hoewel het tweede Engelsche leger op verscheidene punten sterke tankforma ties in den strijd wierp. Ook hier door. kruisten de Duitsche tegenaanvallen de Engelsche plannen. Ten Z.O. van Hel mond ontwikkelde zich uit aanvankelijk zwakke aanvallen een hevige tankslag. die voor de Duitsche troepen succesvol verliep. Hier en bij den strijd bij de ge noemde sectoren werden 45 tanks stuk geschoten. De beteekenis die de Brit ten aan dit strijdgebied hechten blijkt ook al uit het feit. dat zij voortdurend met jachtbommenwerpers en slagvlieg tuigen in den strijd te land ingrepen en probeerden de achterwaartsche verbin dingen van de Duitsche troepen te ver breken. In het gebied van Aken worden sleohta plaatselijke gevechtshandelingen gemeld. Daarentegen duren de concen traties van de Amerikanen voor een nieuwen grooten aanval ten N. en Z. van de stad nog steeds voort. Bolsj jewistische druk aan de IJzeren Poort Het Duitsche Weermachtsbericht van gisteren meldt o.m.: „Aan het kanaal Antwerpen-Turn- hout en ten N. van Turnhout zijn onze troepen in hevige afweergevechten ge wikkeld met de Canadeesche formaties, die uit hun penètratieplekken blijven aanvallen. Aanvalsgroepen van het le ger en van de Waffen-SS drongen tus schen Neder-Rijn en Waal de Britsche stellingen binnen en wierpen den taai vechtenden vijand naar het Westen te rug. Ten Z.W. van Gennep werd een vrij sterke vijandelijke aanval opgevangen. Daarbij werden de beide laatste dagen 32 tanks vernietigd. De druk van den vijand op Maeseijck is verminderd. In de aanhoudende zware gevechten bij Chateau-Salins en in het bosch van Parroy won dje vijand plaatselijk terrein. De gevechten om het volledig ver woeste Calais gaan hun einde tegemoet. De zware marinebatterijen bij Kaap Gris Nez zijn na dapperen tegenstand voor de vijandelijke overmacht be zweken. In September hebben de Anglo-Ameri- kaansche legers in het Westen toene mende verliezen geleden. Onze troepen maakten 10.650 gevangenen en maakten buit of vernietigden 1149 tanks en 243 pantserverkenningswagens, groote hoe veelheden vrachtzweefvliegtuigen enz. Boven het Westelijke gebied verloor de vijand 451 vliegtuigen. Op den Balkan is de Bolsjewistische druk in de lus van den Donau aan weerskanten van de IJzeren Poort ver der toegenomen. In de passen van de Oostelijke Beskiden wordt altijd nog verbitterd gestreden. SOVJETLANDING OP DAGOE Gisteren landden vrij sterke Sovjetstrijd krachten. op den N.O. oever van het eiland Dagoe. Het Duitsche garnizoen ging onmiddellijk tot den strijd over. Eenheden der marine storen het bolsje wistische veerverkeer. Pétain naar Duitschland Maarschalk Pétain heeft zich van Bel fort naar Duitschland begeven ter be scherming van de ware belangen van het Fransehe volk. Ambassadeur De Brinon heeft zich belast met het voor zitterschap van de „Fransche commis sie tot behoud van de nationale belan gen". In deze commissie hebben o.m. zitting: Marcel Deat, Joseph Darnand, generaal Bridoux en Jean Luebaire. De Brinon heeft een oproep gericht tot ae Franschen, waarin hij erop wijst, dat Pétain de eenige drager van de legale macht in Frankrijk blijft. GOUWLEIDER BiiRCKEL GESTORVEN Gouwleider en Rijksstadhouder Josef Bürckel is na een korte ziekte aan da gevolgen eener longontsteking te Neu- stadt a.d. Weinstrasse overleden. Met hem is een der oudste volgelingen van den Fiihrer, heengegaan. De Führer' heeft Willi Stöhr, tot dus ver Dienstleiter aan de „Parteikanzlei", benoemd tot waarnemend gouwleider en belast met de leiding van den gouw Westmark. Reeds 100 doodvonnissen in Brussel Da „zuiveringsactie" in het bevrijde Belgis is versterkt, zoo meldt de Lon. denscl-.e correspondent van Göteborgs Handcis och Sjccfartstidning. De gevan genissen loopen zoo snel vol, dat de eisch gesteld is. concentratiekampen te openen, opdat alle gearresteerden kun nen worden ondergebracht. Het aantal arrestanten te Brussel bedraagt 12000, in het geheele land 25.000. De gerechts hoven werken met groote snelheid. In enkele dagen zijn 100 doodvonnissen te Brussel geveld. Laatste verzet in Warschau Na ïle 'overgave van Mckctof is thans door de capitulatie van Zoliboz de laat ste weg voor de opstandelingen uit het centrum van Warschau gesloten. Neder. saksische pantserformaties dwongen te zamen met infanterie en stormpioniers de overgave van de opstandelingen in Zoliboz af; 25.000 gevangenen vielen daarbij in handen der Duitschcrs. Meer dan 25.000 burgers werden bevrijd. Na een feilen strijd in het ondergrondsche labyrinth van rioolgangen moesten de opstandelingen tenslotte het verzet sta ken. Duitsche voedselpositie Ter gelegenheid van den Dankdag' voor den oogst heeft de Rijksminister en Reichsbauernführer, Herbert Backe, tot het Duitsche volk o.m. gezegd: Wij kunnen terugzien op een middel- matigen tot goeden oogst. De oogst van broodgraan blijft niet be langrijk bij dien van vorig jaar achter. Wel staan tegenover dezen goeden broodgraanoogst verliezen, ontstaan door prijsgeven van bezette gebieden en uitvallen van Roemenië. De oogst van voedergraan, vooral ha ver, heeft door droogte sterk geleden. Hieraan is de vermindering van het broodrantsoen met gem. 200 gr. per week toe te schrijven. Ook werden onze hooge verwachtingen in zake den aardappel oogst niet vervuld. De Secr.-Gen. van het Dep. van H. N. en S. deelt m^de, dat het noodzakelijk is, dat de electriciteitsafgifte nog verder wordt beperkt. Hiertoe zullen, zoodra de daartoe noodige technische maatrege len zijn ingevoerd, stroomlooze uren worden ingevoerd voor alle verbruikers. Uitgezonderd zullen hiervan slechts zijn die inrichtingen en bedrijven, waarvan de stopzetting onmiddellijke gevaren zal medebrengen voor het leven of de voed selvoorziening der bevolking. Als eerste stap zal zoo spoedig moge lijk de algemeene stroomvoorziening worden onderbroken van zonsopgang tot zonsondergang. Naarmate de omstandig heden zulks eisehen, zullen deze stroom looze uren worden uitgebreid. Daar de kolenpositie in verschillende deelen des lands ongelijk is, zullen de regelingen niet uniform behoeven te zijn doch deze zullen aan den toestand ter plaatse worden aangepast. Ongeacht de zen maatregel blijft voor ieder de groot ste zuinigheid met het gebruik van eleo triciteit een gebiedende eisch. Bijzondere rechtbank eer N.S.B. ingesteld In „Volk en Vaderland" van deze week verschijnt het volgende ..Besluit inzake de instelling van een tijdelijke bijzon dere rechtbank" van den Leider ceda- teerd 2 October 1944. „Hierbij wordt door mij ingesteld een tijdelijke bijzondere rechtbank der be woging met opdracht te onderzoeken en te beoordeelen. welke leden der Eewe. ging, die op 1 September jl. belangrijke vertrouwensposten innamen, zich in de maand September in positieven of ne gatieven zin hebben onderscheiden. Onder onderscheiding in positieven zin versta ik eer. bijzonder laakbaar ge drag. Als leider van de rechtbank be noem ik den gewestelijk leider van Zuid- Holland M. J. A van ïersel: als leden: mr. A. van Levenhorst oud-kringleider van Haarlem, burgemeester van Delft en mr. H. A. M. van der Heyden, ge westelijk commandeur van de Land wacht voor Zuid-Holland en Zeeland. Als leider van opsporing, vooronder zoek en voorlegging benoem ik F. L. Rambonnet, adviseur van den Leider, districtscommandeur van de Landwacht voor Overijssel. Een ieder, die voor dit onderzoek wordt opgeroepen, is gehouden aan de zen oproep te voldoen Geen noodkaarten voor In verband met de huidige omstan digheden wordt het toeslagbewijs voor bijzonderen arbeid tijdelijk buiten wer king gesteld. Bij het inzenden der naam lijsten MD 22375 voor rantsoenbonnen zeep voor de 11de en 12de periode die nen werkgevers in plaats van de toeslag- bewijzen de distributiestamkaarten der betrokken personeelleden over te leg gen. De zgn. oogsttoeslag en de toeslag melk wegens giftigen arbeid worden tot nader order niet verstrekt. Zeep voor vuïlen arbeid. Personen, die zgn. vuilen arbeid ver richten, komen voor de 11de en 12de pe riode 1944 (1 Oct. t.m. 25 Nov. a.s.) wederom voor de gebruikelijke rantsoe nen eenheidszeep en waschpoeder in aanmerking. Aanvragen kunnen per for mulier MD 22375 bij den distributie- dienst worden ingeleverd. Ditmaal moe ten daarbij echter niet de toeslagbewij- zen, maar de distributiestamkaartên Worden overgelegd. Uitreiking rantsoen- bonnen van 8 t.m. 14 Oct. a.s. Zeep voor kappers, artsen enz. Kappers, medische studenten werkzaam in de anatomie, vroedvrouwen, verlos kundigen, gediplomeerde bakers enz., wijkverpleegsters, personen werkzaam in de genees- en verbandmiddelenindustrie, praktizeerende artsen, tandartsen, tand heelkundigen en veeartsen komen voor de 11de, 12de en 13de periode 1944 (1 Oct. t.m. 23 Dec. a.s.) voor de ge bruikelijke extra-rantsoenen scheerzeep, toiletzeep, eenheidszeep en waschpoeder in aanmerking. Zij dienen van 1 t.m. 7 Oct. a.s. een aanvraagformulier bij den distributiedienst af te halen en dit van 8 t.m. 14 Oct. a.s. wederom in te leveren. De distributiestamkaart wordt hierbij door de distributiediensten voor zien van een diagonaal kruis in het vakje 412 E. Deze afkruising geldt niet voor kappers. Noodkaarten van personen in ziekenhuizen e.d. De Secr.-Gen. van het Dep. van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat de distributiediensten géén noodkaarten uitreiken aan personen, opgenomen in gemeenschappelijke voeding in zieken huizen, bijzondere instellingen, gevan genissen e.d. en bij den Rijksdienst voor de Werkverruiming en Arbeidsdienst e.d. De noodkaarten voor deze personen wor den pas na hun ontslag door de distri butiediensten uitgereikt. Zij, die in deze inrichtingen worden opgenomen, moeten hun noodkaart bij hun opneming bij de administratie van de betreffende Inrich ting inleveren. Bij ontslag uit zieken huizen en bijzondere instellingen ont vangen deze patiënten de noodkaarten van de administratie terug. Deze inrich tingen leveren derhalve de noodkaarten niet bij de distributiediensten in. Aan gezien gevangenissen e.d. en de Rijks dienst voor de Werkverruiming en Ar beidsdienst e.d. de noodkaarten w e 1 bij de distributiediensten moeten inleveren, ontvangen de betrokkenen bij ontslag van de distributiediensten: a. bij ont slag vóór 15 Oct. a.s. een noodkaart te gen inlevering van bon algemeen 237 of tegen een ontslagbewijs; b. bij ontslag op of na 15 Oct. a.s. een aantal rant- soenkaartjes voor het resteerende aan tal dagen der periode. Het bovenstaan de geldt niet voor het personeel van ziekeninrichtingen, gevangenissen, hui zen van bewaring, tuchtscholen en rijks opvoedingsgestichten. Deze personen ont vangen wel een noodkaart. Honden- en kattenbrood. Van 1 t.m. 31 Oct. worden op bon no 9 van de distributiekaart voor hon denbrood dezelfde hoeveelheden honden brood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon no. 9 van de distributiekaart voor kat tenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode li/.> kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Oct. is bon no. 9 on geldig. Ook kaas op vleeschbonnen De Secr.-Gen. van het Dep. van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat op de bonnen.van de noodkaart, waarop in het tijdvak van 1 t.m. 14 October a.s. vleesch beschikbaar wordt gesteld, ook kaas mag worden gekocht. Hierbij wordt één rantsoen kaas gelijk gesteld met één rantsoen vleesch. Klantenbinding aardappelen In verband met de huidige omstandig heden is het gewenscht tot klantenbin ding voor aardappelen over te gaan. Hiertoe worden aan de aardappelhande laren z.g. gezinskaarten verstrekt, waar op de handelaar na inlevering van de noocibonnen: 124 en 224 en 324 en 424 van de noodkaarten o.a. het aantal ingeleverde bonnep vermeldt en U de kaart ter hand stelt. Dit houdt dus in, dat men thans- zijn vasten han delaar voor aardappelen kiest. Inleve ring moet geschieden voor Vrijdag 6 Oc tober. Het is verboden om aardappel- noodbonnen aan den handelaar ter hand te stellen zonder dat men hiervoor aard appelen ontvangt en de handelaar de kaart afteekent. Het publiek wordt er op attent gemaakt dat de voor deze week aangegeven aardappelnoodbonnen verlengd worden tot en met 14 October. In verband met moeilijkheden als rooien enz., zal in de week van 814 October geen aardappelbon worden aangewezen. Overwogen zal worden een aanvullend rantsoen alsnog bekend te maken. ledereen is voortean zijn eigen controleur Stormloop op de winkels mag niet meer voorkomen Nu Amersfoort, wat de distributie be treft, ook op zichzelf aangewezen is, liWben wij ons licht over den plaatselij- ken toestand eens opgestoken bij het Rijksbureau voor Voedselvoorziening te dezer stede. De inlichtingen, welke wij daar kregen, schenken ons vertrouwen, voor de toekomst. Men. heeft de distri butie voor onze stad tot in de finesses geregeld en wanneer wij allen vooral de huisvrouwen en winkeliers rustig doen, wat wij doen moeten, dan zal al les naar wensch gaan. In de eerste plaats zij vastgesteld, dat de winkelier verant woordelijk is, dat ieder zijn deel krijgt. Dat kan, omdat de winkelier bevoorraad, is naar het aantal bij hem ingeleverde bonnen. Een stormloop op de winkels, zooals vorige week Zaterdag, is dus niet noodig en absoluut fout. Heusch. men krijgt zijn deel. Vandaar ook. dat thans besloten is, dat de winkeliers niet meer op Zaterdag moeien afleveren, maar pas op Maandag. Wel kan men Zaterdags zijn boekje en bennen bij den winke lier inleveren. Dan kan die alles voor den komenden Maandag en Dinsdag van tevoren klaar maken en is het lange wachten voor de huisvrouwen afgeloo pen. Met de distributie van aardappelen gaat het thans op gelijke wijze, nu er klantenbinding en gezinskaarten inge steld zijn. Op elke gezinskaart" staat, wat de klant hebben moet. Men krijgt de volle honderd procent, zoo niet "direct, dan toch korten tijd later. Het verval len van toewijzingen op bepaalde bon nen, is absoluut afgeloopen. Met krijgt zijn deel. Thans is dus iedereen zijn eigen controleur! Laten wij vooral alle eigenbelang op den achtergrond stellen en beseffen, dat Amersfoort ook andere omliggende plaatsen en gemeenten moet helpen. De voedselpositie van onze stad is in goede handen. Op het bureau voor Voedselvoorziening is men tot alle me dewerking bereid. Zijn er toch nog moei lijkheden. dan wen'de men zich gerust tot Plantsoen West 2 .want daar staat de winkelier onder geregelde en blijven de controle, welke "zoo noodig. streng weet in te grijpen. WASCHP0EDERB0NNEN LANGER GELDIG De Secr.-Gen. van het Dep. van H., N. en S. maakt bekend, dat de geldig heidsduur van de bonnen „Algemeen 225" en reserve C 74, D 74 eii E 74, waarop waschpoeder verkrijgbaar werd gesteld, verlengd wordt tot en met 28 October a.s. voor de maand October behoeven voor het behandelen van dö wasch geen bonnen bij de wasscherijen te worden ingeleverd Zeepvervangende wasch mid delen op rantsoenbonnen waschpoeder De Secr.- Gen. van het depar' -n u van H.. N. en S. deelt mede, dat »p rantsoenbonnen waschpoeder tevens zeepvervangende waschmiddelen kunnen worden eekocht.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1