De zwaarste strijd woedt thans bij Baarle-Nassau Geen geageerde ferreIr.w nst ten Z. van Arnhem Oostelijk Oosterbeek is zwaar geteisterd Afsluiting electriciteit Het kernpunt Bekendmaking VRIJDAG 6 ZAAIMAAND (OCTOBER) 1944. 2 PAG., 58e JAARGANG. No. 227 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Uitgave: NV DRUKKERIJ ONNEÖ 9/t ÖUANKENH ERC> V óp SNUUDKAER 1'L.AAN ^MERSPÜÜRI Administratie: Tei. 5289 Giro 86 362. Redactie: Tel 6731 Hoofdred.: NIC. LAMAN SOEST V F R DUISTEREN Op 6 en 7 Oct.. van 18.15 u.—6.45 li.: van 8 Oct. t.m. 14 Oct. van 18 u.7 u. L.K. 9 Oct.: N.M. 17 Oct.; F..K. 24 Oct. DE hulp, welke de heeren ministers Wel ter en Van Kleffens cp 10 Mei 1340 per vliegtuig in Londen zijn gaan halen, is ons eerst in de maand September van liet jaar 1944 deelachtig geworden. Ruim vier jaren later dus heett Engeland de kracht en de middelen gevonden dank nog zij Ame rika! om het Netieriandsche volk den tce- gezegden steun ook inderdaad te verleenen Eisenhowers luchtlandingsdivisies hebben het echter moeilijk gehad, zéér moeilijk zelfs de puinhoopen van Eindhoven, Nijmegen, Arn hem alsmede van de tusschenliggende dor pen zijn de stille getuigen van liet vresselij- ke geallieerde bevrijdingsdrama. Maar ook het Nederlandsche volk moet thans den cijns betalen vcor zijn zg. verlossing uit de Duit- sche slavernij. Velen zijn door het oorlogs geweld in het bevrijde gebied van huis en hof verdreven en dolen rond in het bezette gebied, anderen zijn tengevolge van de be- vrijdingsemstandigheden werkloos geworden of zitten zonder inkomsten, terwijl het ge- heele volk den honger en de koude mot ras- sche schreden voelt naderen. Thans kenmerkt de herfst zich nog door zijn pracht, straks echter zullen de jachtende wolken koude, mist en regen met zich brengen en wee dan het vclk, dat zonder gas, zonder electriciteit, zonder eten en zonder warmte zit. Hopelijk zullen de Nederlandsche magistraten in Lon den zich een en ander realiseeren en dienten gevolge de spoorwegen het bevel geven zich wederom in dienst van het volk te stelien. Ongetwijfeld zal dan nog veel ellende kunnen worden voorkomen. Q IN de vier jaren, welke er tusschen de Ne derlandsche hulp-aanvrage en de Brit- sche tiulpverleening liggen, is er veel ver anderd. Doch wat niet aan de schomme ling der tijden onderhevig was, is het Duit- sche vredesdoel. Duitschland blijft het le vensrecht van zijn tachtig miliioen inwoners eischen en staat onwrikbaar op zijn stand punt, dat in het kader eener nieuwe wereld ordening de bestaansmogelijkheden van eik volk cp aarde moeten zijn gewaarborgd. Voor dit doel marcheeren thans gelijk als in '39 nieuwe divisies, uitgerust met niauwe wa penen, naar de bedreigde fronten. Duitsch- lands vredesvisie is en blijft de verwezenlij king van de nationaal-sociaiistische idee en hef betrachten der rechtvaardigheid waar het gaat om de schatten der wereld onder de vol keren te verdeelon. Niet zoo is het echter met Engeland ge steld. Bij monde van Churchill heeft de ge heiligde democratie verklaard, dat deze oor log zijn ideologisch karakter heeft verloren. Bij hen, die zich Polen als les voorhielden, heeft deze ontboezeming geen verwondering gewekt. Er zijn echter nog honderdduizenden brave zielen in ons land, die met een schnu der-cphalen aan Ghurchills beteekenisvolle woorden voorbij gaan. Deze menschen geloo- ven met kinderlijke naïviteit, dat de gealli eerden Nederland zullen bevrijden om zich vervolgens na de installatie van de oude re- gearing zeer discreet terug te trekken. Neen, zoo is het niet; Churchill zegt het zélf; deze oorlog heeft zijn ideologisch karakter verlo ren! En dat deze minister-president de waar heid spreekt, bevestigen ons Italië, Frank rijk en België, alwaar de bevrijding een jroo ten politieken en economischen chaos heeft geschapen. Burgeroorlog en hongersnood zijn. daar de gevolgen van de Anglo-Amerikaan- sche overheersching. En zoo zal het óók in óns land gaan, wan neer de drie miliioen geallieerde bevrijders als een sprinkhanenplaag over steden en dor pen komen, want een oorlog zónder ideolo gisch karakter is een oorlog om der wille van de wanorde. Hiermede raken wij dan tevens het kernpunt van het geallieerde oorlogsdoel: een verzwakt, verdeeld en uit zijn voegen gelicht Europa is ongevaarlijk voor de Brit- sche imperialistische politiek, is een goud mijntje voor de beurshyena's van Wall- streef en een vruchtbaar arbeidsveld sK voor de Sovjet-Unie. luterinf meldde Donderdag: Rcor het in den strijd werpen van sterke for maties infanterie, tanks, artillerie en sias'vüegtuigen probceren het tweede Engelsehe leger ten N. en N.VT. van Turnhout opnieuw de Duitsehe troepen Serug te dringen. De Duitschers konden echter bijna overal hun steüingcn handhaveji. Slechts langs den weg naar Xiiburg brachten de Engeischen een penetratie tot stand, die snel afgegrendeld en verkleind kon worden. Ten Z. van Arnhem wierpen de Engeischen vooral bij Eist sterke tankformaties in den strijd, zonder dat zij hierdoor terrein konden veroveren. Bij de poging der Engeischen om ten N. en Z. van Gennep hun Oostelijke flanken door infanterie en tankstrijdkraeliten te beschermen, werden 19 tanks stukgeseno ten. In totaal verloren de Engeischen in de afgcloopen 48 uur bij hun aan vallen in genoemde sectoren 168 tanks. Het B.N.B. meldde: Het plan van Montgomery om in het Vlaamsch"\eder- landsehe gebied liggende Duitsehe troepen van hun achtenvaartsche ver bindingen af te snijden, komt bijzender duidelijk tot uiting in de vorming van het zwaartepunt zijner aanvaisformaties in het gebied van Baarle-Nas- sau, ten Noorden van Turnhout. Hier woedt op het oogenblik wel de zwaar ste strijd van het geheelc Westelijke front en hoewel het tweede Engelsehe leger, ongeachte de zware verliezen, voortdurend nieuwe troepen in den strijd werpt, zijn alle pogingen als gevolg van het ongelooflijk taaie verzet der Duitsehe troepen mislukt. Verbitterde strijd ten N.O. van Belgrado Het Duitsehe Weermachtbcricht van Donderdag 5 October meldt o.m.: Aan de BelgischNederlandsche grens, ten Z.W._van Arnhem en aan de Maas, ter weerszijden van Gennep, duren de felle gevechten met zich versterkende Cana- deesche en Engelsehe formaties voort. De vijand won ten N. van Turnhout op nieuw terrein. Zijn pogingen om naar Tilburg door te stooten werden met ver nietiging van 25 tanks verhinderd. Na massale aanvallen ter weerszijden van Geilenkirchen slaagden de Ameri kanen erin hun penetratie bij Uubach uit te breiden. In het woud v£*i Parroy en op de heu vels voor de Westelijke Vogezen hand haafden onze corpsen in zware gevech ten hun stellingen tegen talhijke aan vallen van formaties van het zevende Amerikaansche leger en wierpen in krachtig uitgevoerde tegenaanvallen ge penetreerde tegenstanders weer terug. In Midden-Itaiië liepen wederom krachtige aanvallen op onze taai verde digde bergstellingen >der Etruskische Apennijnen vast. In de groote lus van den Donau zijn bij en ten Noorden van Zajecar zware gevechten met de verder opdringende Sovjet-formaties aan den gang. Ook ten N.O. van Belgrado wordt verbitterd ge streden. De doorbraakpogingen van nieuw aan gevoerde Sovjet-Russische divisies hij de passen der Oostelijke Beskiden bleven wederom zonder succes. Woensdag hebben Amerikaansche ter- reurbcmmenwerpc-rs München aange vallen. LAATSTE 'JPROEP TOT HET STAKEND PERSONEEL EER NED. SPOORWEGEN Als commandant van de stadsverdedi ging van Amersfoort heb ik de plicht d© belangen van de nationaal-sociaiistische Weermacht veilig te stellen. Ik eisch van de ambtenaren en arbeiders van de Ned, Spoorwegen voor de laatste maal, om Maandag 9 October om acht uur v.m. het werk te hervatten. Wie aan dezen oproep geen gevolg geeft, heeft strafver volging krachtens dc uitzonderingsbepa lingen van den Weermachlsbevelfcebbcr en clen Rijkscommissaris te verwachten en wordt voor ten Standgereeht gedaagd. Tegen zijn familieleden worden soortge lijke strafmaatregelen ten uitvoer gelegd. De commandant stadsverdediging Amersfoort, get. HELLE, SS-Sturmbannführer und Kommanöeur. Boter en vleesch voor de komende week In de week van 9 tot 14 October zijn de volgende bonnen geldig verklaard: 1-39, 2-39, 3-39, 4-39 op iedere bon 125 gram boter. 1-26, 2-26, 3-26, 4-26 op iedere bon IK rantsoen vleesch. .-Op de boterbon mag eerst vanaf Maandag en op de vleeschbon eerst van af Woensdag verkocht worden. Tabaksbon 42 wordt geldig op 1 5 October De Secr.-Gen. van H„ N. en S. maakt bekend, dat voor het tijdvak van 15 tot en met 28 Oct. a.s. op elk der bonnen „Tabak 42" éen rantsoen sigaren, tabak of sigaretten kan worden gekocht. Broodbezorging beperkt Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening delt mede, dat in verband met de beperking van het verbruik van gas, water en electriciteit wordt bepaald, dat te beginnen met Woensdag 11 Oct. a.s. alleen des Dinsdags, Donderdags en Za terdags brood bezorgd mag worden. DEN HAAG NA 12 OCTOBER ZONDER GAS Door uitputting van den steenkool- voorraad. zal met ingang van -Donder dag 12 October de gaslevering door de gasfabriek te 's.Gravenhage stop gezet woorden. Er zal getrachtworden nog eenigen tijd gas te fabriceeren ten be hoeve van de broodbakkeryen. De lei dingen blijven dus voorloopig met gas gevuld, doch niet onder druk. Generaal Bor-Komorowski in Duitsehe gevangenschap Naar het D.N.B. verneemt, bevindt do Poolsche generaal Bor-Komorowski, de onlangs tot opperbevelhebber van alle Poolsche strijdkrachten benoemde leider der opstandelingen te Warschau, zich na de capitulatie in Duitsehe gevangeschap. In z^.n. gezelschap bevonden zich al zijn stafofficieren, alsmede verscheidene Poolsche generaals. Beperkt uw post De posterijen zijn er in geslaagd het postverkeer door het geheele land, zij het met vertraging, gaande te houden. Van een landelijk georganiseerden dienst kan echter niet meer worden ge sproken. De plaatselijke postdirecties blijken evenwel zeer vindingrijk te zijn op verkeersgebied. Met allerhande ver voermiddelen: een enkele auto, paar- denwagens, motorvrachtdiensten, fiet sen en te voet worden postzakken van de eerie plaats naar de andere overge geven. Er komt ..post docr, ook uit afge legen deelèn des lands. De ambtenaren zijn er zich van bewust, dat het fami lieleven nu meer dan ooit behoefte heeft aan postverkeer. Aanvankelijk werd er weinig post aangeboden Dat vergemak kelijkte het vervoer met de beschikbare primitieve middelen. Thans neemt het aantal poststukken echter weer zoo toe, dat .het haast onmogelijk wordt de post te vervoeren. Daarom verzoekt P.T.T. met klem: verzendt alleen die poststuk ken, die werkelijk verzonden moeten worden, beperkt u zooveel mogelijk tot brieven en briefkaarten bezwaart de post in deze omstandigheden niet met drukwerken, monsters, e.d., anders loopt het vervoer vast. KANONGEBULDER IN DE BETUWE De zware gevechtshandelingen tus schen den Grebbeberg en Arnhem zijn reeds ruim een week beëindigd. Voor loopig althans wordt in dien neder-Ve- luwerand niet meer gevochten. Nog al tijd is vooral in de late avonduren en des nachts zwaar gedreun üic de Be tuwe waarneembaar en het overgroote deel van de bewoners in dien Rijnstreek achtte het maar het verstandigst zich naar rustiger en veiliger oorden terug te trekken. De groote stroom van hen, die zijn geëvacueerd, is langs de wegen naar Amerongen en Bennekom-Ede eenerzijds en naar de Vcluwe anderzijds nog steeds niet geheel afgeloopen. De bosschen hebben op sommige plaat sen ernstig geleden. Vele plaatsen links en rechts van den weg zijn platgebrand. Het schoone Oosterbeek blijkt het trefr punt te zijn geweest van de uiterst ver woede gevechten. Ontstellend groot zijn de vernielingen in Oostelijk-Oosterbeek, een der brandpunten van den strijd tus-, schen wereldmachten. Vrijwel geen huis is onbeschadigd uit den strijd te voor schijn gekomen. Of door de beschieting van verre of door bestoking van zeer nabij zijn heele straten in puinhoopen veranderd. Enorme steen- en metaal massa's met hier en daar nog smeulend vuur tusschen overblijfselen van muur vlakken zijn de droevige resten van eens riante heerenhuizen of straten van wel gestelde middenstanders. De in Westelijk-Nederland verbreide verhalen van een totaal vernield Arnhem Nederlandsche Volksdienst Het Hofffd N.V.D. Kring "Geldersche Vallei deelt mede: Gezien de tijdsomstandigheden zul len diverse aanvragen slechts behandeld worden op het kringkantoor van den N.V.D., Utrechtscheweg 129 te Amers foort. Spreekuren eiken Dinsdag van 10- 12 en 14—15.30 uur. Voor voorrangs. kaarten eiken Woensdag van 10—12 u. Nogmaals wordt het publiek er op at tent gemaakt, dat de Ned. Bolksdienst een geheel neutrale instelling is, die m«t geen enkele politieke of godsdienstige richting iets te maken heeft noch hier van een onderdes! vormt. SGHöENREPARATIE BIJ UITZONDERING De vakgroep schoenherstellersambacht vestigt er de aandacht op, dat de schoenherstellers onvoldoende van repa ratiemateriaal kunnen worden voorzien. Zij zullen dus slechts bij uitzondering reparatiewerk kunnen aannemen. Hst heeft geen zin klachten over het niet accepteeren van reparatiewerk door schoenherstellers bij de vakgroep in te zenden. BERICHT Heden en de eerstvolgende keeren zullen wij alle abonnees, voor zoover zij bereikbaar zijn, de courant doen toekomen. DE DIRECTIE. MEDISCHE DIENSTEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST ARTSEN: SCHMELLING, Fr. v. Blankcnheymstr, no. 6, Telefoon 3495. v. d. BERG, Ütr.weg 9, Telefoon 5924. (Boodschappen vóór 9 uur.) Apotheken: BOVENKAMP, Apotheek, ütr.str. 45a, Telefoon 3358. De Zondagdlcnst voor apotheken gaan in Zaterdagavond om 7 uur. Vroedvrouwen: MeJ. H. A. v. d. GRIEND, Breestraat 8b. Telefoon 6830. MeJ. M. A. J. DE LEUW, Soesterweg 15 Telefoon 4973. zijn ook al is deze mooie stad zeer ernstig toegetakeld gelukkig sterk overdreven. De stadsgedeelten rond de Rijnbrug zijn inderdaad aan een ver nietigend vuur blootgesteld geweeft en in een wijden cirkel staat geen huis meer overeind. In het centrum der stad waar evenals in Oosterbeek zwaar man. tegen man gevochten is, zijn tientallen, ja misschien wel honderdtallen, van huizen zoo ernstig beschadigd, dat zij straks slechts gesloopt kunnen worden. En bovendien zijn andere deelen van Arnhem door geduchte branden zwaar geteisterd, doch meer Oostelijk, den kant, van Velp op, staan minstens nog even groote stadswijken met huizen, waarvan slechts de ruiten en de dak pannen het ernstig te verduren hebben gehad. Van de Eusebius- of groote kerk is de spits afgeslagen. De R.K. St. Walburgkerk is ook uitge brand, evenals het gouvernementsge bouw en het huis van den commissaris der provincie. Voorts is een deel van het rijksarchief weggeslagen. De -stad is voor 90 pCt. verlaten, ver stoken als zij is van electriciteit en gas, maar dat Arnhem als het ware „van de kaart zou zijn weggevaagd" is een ge rucht, dat naar het bekende rijk der fa belen kan worden teruggewezen. In opdracht ran de Duitsehe overheid is bepaald, dat in verband met den ko. lennood de volgende regeling voor de electriciteitsvoorziening is getroffen: Met uitzondering van de vitale bedrij ven en inrichtingen, zooals ziekenhui zen, sanatoria, brandweer, politie, lucht beschermingsposten, waterleldingbedrij - ven, gasbedrijven, koelhuizen, telefoon centrales, telegraafkantoren, bemaling en graanmalerijen, centrale keukens, bakkerijen, zuivelfabrieken en fabrie ken voor de voedselvoorziening, zullen alle verbruikers zoo. spoedig mogelijk worden uitgeschakeld. Begonnen wordt: 1. Wat betreft het stroomleveringsgebied van het Electrici- teits Bedrijf Utrecht: met de gemeente Zuilen en alle buitenwijken van het stroomleveringsgebied der stad Utrecht, met name Ondiep, Kanaalstraat en om geving, Oog in Al, Rivierenwijk, Hoog raven. Tuinwijk, de omgeving van de Gasfabriek en het Ooglijdersgasthuis en verder met- de gemeenten Oudenrijn, Vleuten, Haarzuilens en Jutfaas. Daar. na volgen de overige gebieden ln de stad Utrecht. 2. Wat-betreft het stroom leveringsgebied van de PUEM met de wijk Tuindorp van Maartensdijk, alle buitenwijken van de stad Amersfoort en verder met alle overige gebieden m de provincie. Hiermede vervalt de op 5 Oct. aange kondigde regeling betreffende speiuren. Utrecht, 6 Oct. 1944. De Directies G.E.B. Utrecht en P.U.EAI. N.V,

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1