%«loir Hitler: Plechtige herdenking der dooden van den 9en November 1923 te München. „Ik twijfel er geen oogenblik aan, dat wij den tijd van beproevingen met succes zullen doorstaan en dat dan het uur nadert, waarin de Almachtige ons Zijn zegen evenzoo zal schenken als gedurende lange perioden van vroeger." dinsdag 14 slachtmaand (nov.) T44 - 58e JAARGANG - No. 231 - a abibm iv Redacties Telefoon 6731 - Hoofdredacteur: NIC. LAMaN A M W Bli B RlT C B I B Ml fl 8 Hl a Ellp PRIJS ADVERTENTIES: per mUllmeterregel f0.12. Ingez. mededee- UitgavcN.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG ZN. H M Ha B Bwh ML B 1B 1 B I B fl BJ Ha B llll H JB |M B* ling f 0.24 p.r. „Doelpunten": a. personeel t.m. 20 woorden f 0.55. Ieder Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT - Directeur: F. HALEWIJN Bb B»7b B Hy jB Bj MJ B# WK I uL. Se 1 9 BJ Bsff bTO [Tvi S woord meer f 0.05; b. alle overige t.m. 20 woorden f 0.66. Ieder woord Abonnementen alleen by vooruitbet.: p. kwartaal f2.05; p.post f2.25 #BI T I ML B\ %r B W W HHa B w W 9 I Ba v W Br SRiïMI >1 meer f 0.0S max. 50 woorden. Bewijsnummers 6 cent. De administrate p.week f 0.16. Losse nummers f 0.06. Correspondentie over advertenties behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave en abonnementen aan ADMINISTRATIE, TELEF. 5289. GIRO 80S62 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI van redenen te weigeren. Volk aan het geweer. Op 9 November 1923. nu 21 jaar geleden, knaldo In de straten yan München plots een aantal schoten de marsch naar de Feldherrn- hallc, uiting van den vurigen levens wil der nog jonge nationaal-socia- listischc arbeiderspartij in Duitsch- land. werd hiermede een der dagen ln de geschiedenis van een volk, welks herdenking als ccn waar schuwend fanaal den zwakke en weifelmoedige het fanatieke en opofferende voorbeeld der oude strij' dors weer levendig doet beseffen. Want liet bloed der zestien mannen, die door de kogels vielen, heeft niet voor niets gevloeid werden destijds de Führer en zijne trouwe aanhangers door deze blinde moord partij slechts gestaald in liun vast- leradcn wil het Duïtsche volk op te heffen uit de schande van 1918, :hans heeft datzelfde Duitsche volk jijn plaats in de rij der volkeren >pgee:scht en het zal dit blijven loon met denzelfden onwankelba re wil als waarmede de zestien mannen waren bezield, toen zij met open oog en fier geheven hoofd de loerende reactie trotseerden. „Und lkr habt doch gesiegt" kon de Führer zeggen na de overname van de macht in 1933. En telken- jare kon hij dit wederom getuigen aan het graf der gevallenen, want steeds meer naderde do verwezen lijking van het nationaal-socialisti- sche ideaalbrood en arbeid voor icderen Duitschen volksgenoot, haar voltooiing. Doch steeds nader ook kwam de dag, waarop wederom de schoten der reactie zouden knallen, nu niet meer gericht op een hand vol moedige mannen, doch op een geheel volk. En deze dag kwam, op 3 September 1939, toen Enge land en Frankrijk als vertegen woordigers van een vermolmd re giem het jonge Duitsche Rijk den oorlog verklaarden. Jaren van op gang volgden, jaren, waarin de zege voor het grijpen scheen. Doch ook jaren van neergang werden het Duitsche volk niet bespaard. Juist ln dezeu tijd, waarin de machten der vernietiging dreigen der dan ooit voor de poorten van het Duitsche Rijk staan, bewijst het offer der gevallenzestienman nen, dat het zooals bet zaad in den vruchtbaren akker, wortel heeft geschoten in het, Duitsche volk. In November 1944 staat het Rijk van den Führer aangetreden als één man is het Duitsche volk aan het geweer getreden. Dit is wel de die pere zin van de Heldenherdenking van 9 November Want de Volkssturm Is de belicha ming van den onbuigzamen wil van het tot een vastberaden eenheid gesmeede Duitsche volk om tot den laatsten ademtocht weerstand te bieden aan de dreiging, welke het zoowel uit het Oosten als uit het Westen belaagt. Als één man staat ce Vokssturm aangetreden hon derdduizenden uit allo Duitsche gouwen zijn in deze dagen beëedigd en de heroïeke afweerstrijd in het Oost-Pruisische grensgebied tegen een wreeden vi and is voor de gan- sche wereld het bewijs, dat de Duitsche grenadier weet, waarvoor èn waartegen hij strijdt. Zoo kan men den Volkssturm zien als het sluitstuk in de weerbaar making van een volk, welks tragi sche lot het is geroepen te zijn tegen een wereld van onmacht en blind egoïsme in te strijden voor bet behoud dier volkeren, die in waanwijs zelfbedrog den ondergang van het Avondland bewerken, juist zooals op 9 November 21 jaar ge leden de reactie in de straten van het trotsche München. Honderdduizenden mannen grijpen naar de wapenen Beëediging van den Voikssiurm in alle Duiische &3uwen KROON VAN NAPOLEON GESTOLEN De kroon van Napoleon en zijn gouden horloge zijn van hun plaats in den Döme des Invalides te Parijs gesto len, zoo meldt Associated Press. De materieele waar de van de kroon is niet zoo groot, daar zij van ver guld zilver was; het gewicht van de kroon bedraagt on geveer 1,4 k.g. Zij werd on der een glazen klok be waard in de ruimte, waarin het graf van Napoleon zich bevindt. De kroon werr' Napoleon in 1804 door Cher bourg geschonken. Het Roode Leger verloor bijna 33 millioen man. In den bijna 41 maanden durenden oorlog tegen de Sovjet-Unie zijn de totale verliezen der bolsjewis tische strijdkrachten te land, ter zee en ln de lucht bijzonder zwaar. Volgens Duitsche berekeningen ver loren de Sovjet Russen in dien tijd aan dooden, gewonden, gevangenen en door andere omstandigheden 32.6 millioen man, onder wie 13.4 millioen dooden. LAATSTE BOODSCHAP DER VERDEDIGERS VAN WALCHEREN. De oorlogsverslaggever van het D.N.B. in het Westen, Alex Schmalfuss, schrijft o.a.: Het eerste Canadeesche leger, dat in de gevechten om den mond van de Schelde geweldige verliezen heeft geleden, schijnt op aanvul ling te wachten. De laatste ver dedigers van Walcheren heb ben zich intusschen met de vol gende radioboodschap, uitgezon- van den watertoren ten N. van Vrouwenpolder, afge-1 ..Wij strijden tot de laatste I p 'oon. Leve Duitschland. Heil! den Führer". München, 12 Nov. By do herdenking der dooden van 9 Novem ber 1923 heeft gouwleider Paul Giesler het woord gevoerd. Hij zeide o.ni., dat zich thans In den strijd om de Duitsche vrijheid twee marchccrende colon ie» vereentgd hebben. Bü de colonne, dio ln den tyd van de Duitscbe vernedering gevormd en in het geloof aan de Duitsche herrijzenis met Adolf Hitler aan het hoofd naar de Fcld- herrnhalle gemarcheerd is, heeft zich thans do groote heerban van den Deutsche» Volkssturm gevoegd. Uit de duizenden, die eens den schijnbaar kansloozeu strijd begonnen, is een strijdende volksgemeen schap geworden. Het parool isin elk uur, op elk oogenblik met eiken ademtocht cn hartcklop slechts voor Duitschland en zyn vrijheid te leven cn te strijden, tot een gelukkige vrede verzekerd is. Do hoofdstad der Beweging stond in hot teeken van de herdenking der dooden van 9 Nov. 1923, waarvan het hoogtepunt werd gevormd door de voorlezing dér proclamatie van den Führer door den Reichs- führer Ify en bevelhebber van het reserveleger, Hoinrich llimmlor. Na deze voorlezing nam do Reichsführer den formaties van den Volkssturm den eed af. De bijeenkomst werd tot een demonstratie van den heiligen Duitschen volksoorlog. Gemeenschappelijk spraken de duizenden den eed nlt: „Ik zweer by God dezen heiligen eed, dut ik onvoorwaardelijk trouw en gehoorzaam zal zyn aan den Führer van het Groot-Dultsche lijjk, Adolf Hitler. Ik beloof plechtig, dat ik voor myn vaderland dapper zal strijden en liever zal sterven dan do vrij heid en daarmede do sociale toekomst van mijn volk prijs te geven." ^Aa-ctamcdie u~an den ln zyn tot het Duitsche Volk uitgevaardigde proclamatie, zegt Adolf Hitler ojn,: „Do eischen van de totale oorlogvoering zijn voor niy aanleiding geweest, de herdenking van den negenden November uit te stellen tot den eersten daaropvoigenden vryen Zondag. Voorts laat mijn arbeid ln bet Hoofdkwartier niet toe, dat ik op hot oogenblik het ook maar voor enkele dagen verlaat. Daarvan afgezien zie ik myn taak thans toch al minder in hot houden van redevoeringen dan in du voorbereiding en tenuitvoerlegging van do maatregelen, die noodzakelijk zyn voor de zegavierende bekroning van dezen strjjd. Want precies als in de crisis van 1923 beweegt my slechts een enkele gedachte, die al het andere beheerscht: Nu eerst recht alles ln te spannen voor het noodzakeljjko succes. En zooals toen tien jaar later den dooden kameraden met recht kon worden gezegd, dat de zege toch hnn doel geworden was, zoo moot en zal ook in do groote wor steling van ons sdk op '.even en dcod tenslotte de overwinning toe vallen aan dit volk, het strijdende front en het niet minder heldhaftig worstelende vaderland". „Als kern van den aan Duitsch land opgedrongen strijd noem de de Führer: „1. Ons eigen doel, n.l. de handhaving van ons volk, de beveiliging van zijn toe komst met alle middelen. 2. het doel onzer vijanden: de vernietiging van ons volk, de uitroeiing en daarmede het einde van zijn bestaan." De Führer vervolgde: „Dat dit niet een stelling van de na- tionaal-soc:alistische propagan da was en is, is eens bewezen door het Duitsche verval in het binnenland en wordt thans bevestigd door de proclamaties onzer vijanden. Geen nationaal- socialistische minister van pro paganda zou de oogmerken on zer vijanden duidelijker kunnen omschrijven dan de joodsche pers het sinds tientallen jaren gedaan heeft en het in het hij- zonder nü doet en dan vooral de vijandelijke staatsleden openlijk mededeelen. Het door de demo craten bevorderde bolsjewisme heeft eens getracht in het bin nenland onze beweging door terreur te vernietigen. Het door de democratieën gesteunde sovjettisme streeft er naar het Duitsche Rijk te vernietigen en ons volk uit te roeien. Dat de burgerlijke wereld, die toen onbewust of bewust handlan- gersdiensten voor het bolsje wisme in het binnenland ver richtte, in een door God ver oorzaakte blindheid haar eigen ondergang tegemoet ging, veran derde niets aan de feiten van haar houding. Dat de huidige democratieën na de overwin ning van het bolsjewisme on middellijk haar eigen graf zou den vinden dat de democrati sche staten met hun ideeën te gen den muur zouden worden geslingerd, verandert evenmin iets aan de realiteit van hun optreden van toen. Verklaar baar is de op zichzelf onbegrij pelijke zinneloosheid van aeze handelwijze, zoodra men weet, dat achter de menschelijke dom heid en zwakheid, achter de ka rakterloosheid aan de eene en de onvolkomenheid aan de andere wijze steeds een jood staat, die evenzeer bij de democratie aan de touwtjes trekt als hij de schepper en menner van het bolsjewistische wereldbeest is. Slechts het nieuwe Duitsch land is in staat het roode gevaar te keeren Het besef voor dit gevaar in het binnenland was ook voor het nationaal-socialisme reeds bij velen aanwezig. De doeltref fende bestrijding begon echter pas toen het vage besef tot een levende belijdenis werd en in :'e nat'onan'-socialistische Parlij r'"n organisatie vond. Het inzicht in de nood zakelijkheid van de redding van Europa voor het bolsje wistische monster bestaat ook thans bij talrijke buitenland- sche staatsmannen, parlements leden, partijpolitici en econo men. Tot een practisch resultaat echter kan dit inzicht pas lei den, als een sterke Europee- sche macht er in slaagt, buiten het kader der theoretische ver wachtingen den gemeenschap- pelijken strijd van allen om het bestaan te organiseeren en met succes te voeren. Hiertoe kan en zal echter alleen het nationaal- socialistische Duitsche Rijk in staat zijn. Europa is bijna altijd een veel heid van onderling concurree- rende volken en staten geweest Niettemin heeft het begrip Eu ropa zijn geestelijken vorm meestal slechts gevonden in een staat of een gemeenschap van verwante volken. De eeu wige strijd der Europeesche volken onder elkaar had daar bij zeker ook een groot voor deel. Zooals iedere wedkamp bevorderde hij de capaciteiten en de kracht der verschillende volken, maar in de tijden van den strijd van allen op leven en dood bestond het groote ge vaar van een versnippering der krachten van dit continent te genover den dreigenden storm loop van het Binnen-Aziatische Oosten, dit eeuwig latente ge vaar voor Europa. In lange tijd vakken der Europeesche ge schiedenis was de these van het Europeesche evenwicht voor het geborneerde Westen maar al te vaak identiek met het verlof om, in strijd met het gebod der Europeesche solida riteit, zich met het gevaar, dat Europa bedreigde, te verbinden om den een of anderen onge- wenschten concurrent gemakke lijker te kunnen worgen. Eeu wenlang moest het oude Duit sche Rijk ziin strijd tegen Mon golen en later tegen Turken met eigen krachten en enkele bondgenooten voeren, om Euro pa te bewaren voor een lot, waarvan men zich evenmin een voorstelling had kunnen maken als thans van een werkelijke bolsjewiseering. Als deze wor- bolsjewiseering. Overigens is het bii histori sche conflicten niet anders denk baar dan dat ten slotte niet in maanden of jaren maar na lange tijdruimten de worstelin gen beslist worden, waarin de Goddelijke Voorzienigheid klaar blijkelijk de menschen laat aan treden om hun uiterste waarde te beproeven en daarmede te be slissen over de rechtvaardiging van hun zijn of niet-zijn. Dat nu de nationaal-socialis- tische staat deze historische proef zal doorstaan, wordt reeds gemotiveerd dooi de houding, tot dusverre dooi de Beweging aangenomen. Wat klein, laf e ongeschikt tot leven iviel van on:, af Volken en staal: lieden, veld- heercu en soldaten hebben te allen tijdo dagen 'an geluk cn van zichtbaar succi gemakkelijk gedragen, iiet Opmerkelijke in de groote mannen der wereld geschiedenis en i de volken, die voor grootheid bestemd waren, was echte.- hun stand vastigheid in de dagen van moeite, hun vertrouwen in de tijden van een schijnbare kans loosheid van hun positie, hun trots en moed na ondervonden tegenslagen. Wij zien ook in de zen geweldigste» volkeren- strijd van alle i j den slechts van ons afvallen wat klein, laf en daarom ongeschikt tot leven is. Dat monarchen met volle dige miskenning v. n hun eigen positie, die nu no;; slechts als prae-hlstorisch kan worden be schouwd, den moed verliezen en verrader worden, wordt ver klaard door eigen geestelijke en moreele tekortkomingen, ver oorzaakt door eeuwenlange in teelt. Volken verlangen in dergelijke tijden andere leiders dan ziek en ziekelijk geworden oudere ge slachten. Maar overal, waar een dergelijke capitulatie geschiedt of overwogen is en nog overwo gen zou worden, zei net resul taat niet zijn een goedkoop weg sluipen uit een historische crisis, maar de onvermijdelijke uit roeiing der betreffende volken en daarmede ook de vernieti ging van hun veran woordelijke mannen, want boljewistische chaos en burgerooriog in deze staien zullen het ciiste gevolg zijn. De tweede phase begint met de uitlevering der zg. „oor logsmisdadigers", d.w.z. van de oorspronkelijke waardevolle mannen en eindigt met de onaf zienbare colonnes van menschen die den weg naar de toendra's van Siberië aanvaarden om daar weg te kwijnen als slachtoffers van de zwakheid hunner regee ringen. Al ziin ook de gevolgen van dergelijk verraad voor Duitsch land als voornaamste factor van den strijd van het begin af in mi litair opzicht zeer ernstig ge weest. Zij hebben niettemin het Rijksgebouw niet kunnen doen wankelen, noch den geest van den tegenstand kunnen over winnen. Integendeel, de natie werd in haar strijdswil gehard en pas goed fanatiek. Het ver heugt ons, dat in een aantal volken, op welke de verschijn selen van verval betrekking hebben, elementen van weer stand gevonden zijn: in Italië zich scharen om een schepper van een nieuwen staat, Benito Mussolini als Duce, in Honga rije zich scharend om Salassi, in Slowakije onder leiding van president Tiso, in Kroatië onder die van den poglavnik Ante Pa- welitsj, als leiders der jonge naties. Onze grootste bondgenoot, Japan, heeft een strijd van den eersten dag af gezien zooals bij ook werkelijk is: het beslissen de conflict op leven en dood. Het voert dezen strijd sindsdien met de dapperheid van een waar heldenvolk. Het verraad heeft de hoop van Dnitschlands vijanden niet verwezenlijkt Sedert Russische legers in No vember 1942 het Roemeensche front aan den Don doorbra ken, heeft verraad op verraad Adolf Hitler, de groote Duitsche volksleider, die als de trouwe Eckart waakt over de toekomst van het Europeesche werelddeeL ons volk getroffen. Niettemin heeft zich de hoop onzer vij anden niet verwezenlijkt. Steeds weer zijn wij er in ge slaagd onze fronten op te van gen en den vijand tot staan te brengen. Zoo bleef hun slechts de eene hoop een be slissende dolkstoot in het bin nenland zelf toe te brengen zoo als altijd als zij tegen Duitsch land op andere wijze geen suc cessen wisten te behalen. Ka- rokterloozc sujetten, een meng sel van feodale arrogantie, bur- ger'iijke onbekt» aamheiu ea vroe gere parlementaire corruptie hebben zich aaneengesloten om den Duitschen tegenstand inden wortel aan te_ tasten in de hoop voor deze meinecdige daad on middellijk een loon te ontvan gen. Een ding hebben zij ove rigens volledig juist gezien: zoolang ik leef, zal Duitschland niet het lot ondergaan van de door het bolsjewisme over stroomde Europeesche staten. Zoolang er in mij nog één adem tocht voorhanden is, zullen mijn lichaam en mijn geest slechts deze eene gedachte dienen, mijn volk sterk te maken in den af weer en den aanval tegen het doodelijkste gevaar, dat het be dreigt. Want terwijl vroeger oorlogen zijn gevoerd om dy nastieke of economische belan gen, gaat deze strijd om het be staan van ons volk zelf. Als logische conscauentie van alle offers kan in dezen oorlog dan ook alleen de Duitsche volks- staat versterkt worden. Als nu enkele Individuen uit de over wonnen en achter ons liggende partijen, klassen of andere sec- ten_ meenen, dat voor hen mis schien de tijd voor een weder- opstaan gekomen kon zijn, dan zullen zij slechts hun volledige uitroeiing beleven. Het nationaal-socialisme, dat zelf eens grenzeloos bloedig ver volgd werd, heeft tegenover zijn politieken tegenstander na de aanvaarding van de macht niet alleen een waarlijk verzoenende maar zelfs een grootmoedige houding aangenomen. Tallooze mannen, die mij vóór de machts overneming vervolgden, zijn in dezen staat door mij met pen sioen bedacht of zelfs tot nieu we en hoogere ambten geroepen. Dezelfde minister van Justitie van een der Duitsche landen in wiens ambtsperiode ik eens tot dertien maanden vestingstraf veroordeeld werd, werd niette min door mij tot Duitsch rijks minister van Justitie benoemd. Slechts hij, die den nieuwen staat zelf in woord en daad den oorlog verklaarde werd door dezen staat volgens de wetten behandeld. Enkele uren waren genoeg om de revolte poging van 20 Juli te verstikken, enkele maanden om de geheele samenzwering de zer eerlooze catelinische indi viduen te ontmaskeren en vol komen te vernietigen. Party, Volk, Staat en Weer macht staan onwrikbaar achter den Führer De tijd van de compromis- en gereserveerde naturen is voor goed voorbij. De Rijksoorlogs- vlag is in deze dagen als sym bool van de nationaal-socia- listischc revolutie- en staatsge- gedachte de regimen tsvlag der Duitsche Weermacht geworden. De Duitsche groet is inge voerd. De Volksgrenadiersdivi- sies zullen met den stroom der Duitsche jeugd medehelpen de nation aal-socialistische geöach- tcnwereld volkomen te doen zegevieren. Wat mij echter na dien 20sten Juli het diepst heeft bewogen en met de dankbaarste vreug de heeft vervuld, is het besef, dat leger, marine en lucht macht, de Waffen '/i kan hier bij voorbaat buiten be schouwing blijven in hun ge heel, zonder dat dit helaas mis schien vroeger zoo zeer tot uiting was gekomen, den na- tionaal-socialistischen geest zoo in zich hadden opgenomen, dat er vrijwel niets anders te doen was dan de onwaardige uit party, staat en weermacht te stooten, om een volkomen een heid der opvattingen en van den wil van Partij, Volk, Staat cn Weermacht tot stand te brengen. Niettemin zijn de gevolgen van dezen dag bitter geweest. In een oplaaien van verwach tingen hebben onze vijanden al hun kracht verzameld in de meening, dat zij Duitschland nu zonder meer onder den voet konden loopen. Dat zij daarin niet geslaagd zijn, is te dan ken aan de dappere houding van Weermacht en Waffen-f maar vooral ook aan het dappe re gedrag van het Duitsche va derland, dat boven eiken lof verheven is. (Vervolg op pag. 2) Kor' nieuws uit het buitenland Naar het Zweedsche Tele- graafagentschap meldt, vloog onlangs een groot aantal „on bekende vliegtuigen" over het Westen van Noord-Zweden. Toen het Zweedsche afweerge schut ingreep, verlieten de toe stellen net Zweedsche gebied. Een der vliegtuigen moest een noodlanding maken, waarbij bleek, dat het een Engelsch toe stel was. Naar de Finsche omroep meldt, heeft Paasikivi de teak op zich genomen een nieuwe Finsche regeering te vormen. Naar verluidt heeft Paasikivi over de regeeringskwestie con tact gehad met Mannerheim en al een officieuse ministerlijst sa mengesteld. In het kader van de militaire ontwikkeling wordt medegedeeld dat het operatiegebied in de Oostzee weer is uitgebreid. E!k schip, dat dit gebied bevaart, stelt zich aan vernietiging bloot. De Duitsche Rijksregeering waarschuwt derhalve voor het bevaren van dit operatiegebied, waarvan de grenzen nauwkeu rig zijn vastgesteld en vermeld. De leiding van de commu nistische partij in Italië heeft c-en uitvoerige principieele uit eenzetting gegeven ten aanzied van den huidigen politieke^ toestand in Italië en daarin o.a. gezegd, dat zij bereid is de re* geering-Bonomi te steunen, doch versterking van haar invloed in het kabinet verlangt. De uitgeweken Poolsche ry» geering heeft, naar de Londschf correspondent van Stockholms Tidningen uit welingelichte kringen verneemt, de voorwaar den van Moskou voor een oo- lossing van het Sovjet-Russisch» Poolscne conflict van de han£ gewezen. De V.S., Engeland en de Sov jet-Unie hebben de voorloopigt Fransche regeering uitgenoo- digd zitting te nemen in d* Europeesche Consultatieve Com missie. Waarschijnlijk zal Mas- sigli, Fransch ambassadeur te Londen, daarheen afgevaardigd worden, Londen meldt, dat alleen In het uistrict Greenwich S5 pcu der huizen zijn beschadigd; ll'/t pet. is verwoest, 10000 ge zinnen wonen in beschadigde huizen, 2000 in zwaar beschadig de woningen, 500 hebben geen woning meer. Rijksminister von Ribben- trop heeft den leider van de Vrijheidsbeweging der Volkeren van Rusland, generaal Wlassof, ontvangen. Vincent Auriol, voondtter der Fransche Socialistische Par tij, heeft de fusie van zijn par tij met de communisten bekend gemaakt. Exchange Telegraph meldt, dat men in politieke kringen te Washington groot bezwaar er legen maakt, dat de conferentie tusschen Roosevelt, Churchill en Stalin te Londen zou plaats vinden. Naar de meening van vooraanstaande Amerikanen mag Londen niet in aanmerking komen, omdat het onder de Duitsche beschieting van V. 1 en V. 2 ligt. Men acht het derhalve waarschijnlijker, dat de ontmoe ting zal plaats vinden in een stad aan de Middellandsche zee, waar de staatslieden geen gevaar loopen. Het keizerlijke hoofdkwartier maakte bekend, dat het Japan- sche Kamikazecorps op 12 Nov. in de Golf van Leyte twee groote transportschepen te. zin ken gebracht en zeven andere vaartuigen beschadigd heeft. Bovendien konden denzelfden dag nog een vijandelijk slag schip en een groot transport schip tot zinken gebracht wor den. In het Noordelijke deel van het eiland Leyte is nabij Cariga- ra een omsingelingsslag van de Japanners tegen de 24ste Ame- rikaansche divisie ontstaan. Het is den Japanners gelukt de ge heele vijandelijke strijdmacht in een moerasgebied te dringen en haar tevens den aftocht on mogelijk te maken. Beëdiging van den Volkssturm. „Nooit zullen wij de wapenen strekken". Bezielende rede van Rijksminister dr. Göbbels. Honderdduizenden Duitsche mannen hebben Zondag in alle Duitsche gouwen uiting gege ven aan ae gedachte van den Volkssturm en den eed op den Führer afgelegd. Berlijn leek dezen Zondag een groot leger kamp. In alle wijken waren de bataljons van den Volkssturm aangetreden. Op tien groote pleinen stonden zij om hun vlag gen, het geweer, het machine pistool en den „Panzerfaust" aan den schouder, om te luisteren naar de rede van hun gouwlei der Rijksminister Göbbels. Ter wijl in Dantzig de stafchef der S.A. Schepmann, tot de daar aangetreden bataljons sprak, hebben reeds de eerste batal jons tegen den vijand gevochten cn hun vuurproef afgelegd. In zijn toespraak tot de man nen van den Volkssturm zeide dr. Göbbels o.m.: „Gij hebt zoo even den eed afgelegd op den Führer, op de vrijheid van Duitschland en op de sociale toekomst van ons volk. Gij zijt aangetreden om de wereld te be wijzen, dat Duitschland niet al leen aan het front, maar óók in het vaderland beschikt over millioenen tot afweer bereide en tot afweer vastberaden mannen en nooit de vlag zal strijken voor de vijanden van Duifsch- land en laf zal capituleeren. Met de vreeselijkste terreur- aanvallen tracht de vijand het moreel der bevolking te breken. Hij meent dat het Duitsche volk in het vaderland onder de ter reur van de bommen en fosfor- bussen de witte vlag zal hij- schen, maar overal, aan het front en in het vaderland, heeft het Duitsche volk bewezen, dat het een natie is van mannen m de toekomst ook een natie van vastberaden vrouwen en niet een natie van laffe kletskousen. Nóóit zal de tragedie van ons volk van 9 November 1918 zich herhalen. Nóóit zullen wij de wapens strekken in vertrouwen op een vijand, die geen genade kent, wanneer wij weerloos worden. In de eerstvolgende drie maanden zullen wij tallooze di visies naar binnen en naar bui ten naar het front laten mar- cheeren. Daarbuiten in de ka- naalhavcns bewijzen Duitsche mannen op kansloos lijkende posten, dat zü weten, wat het beteekent in den oorlog tijd te winnen om de gevechtskracht van een natie te mobiliseeren. Uitstekend bewapend. Er kan geen sprake van zijn, zoo zeide dr. Göbbels, dat het voornemen zou bestaan de man nen van Berlijn zonder wapens den vijand tegemoet te zenden. Integendeel, het zal mijn eer zucht zijn den Berlijnschen Volkssturm zoo op te leiden en IP* te d^t v.*0"*"-- komende maanden eens op een plaats aan het front een crisis mocht ontstaan, wij te allen tij de in staat zijn drie of vijf of twintig regimenten van den Berlijnschen Volkssturm aan 't front te werpen. De honderd duizenden, die bijeen gekomen zijn op de pleinen van Berlijn, zijn mannen, die weten wat 'zij willen, die nooit bereid zouden zijn hun vaderland aan den vij and te vevkoopen. Wij hebben in dezen oorlog onzen plicht gedaan. Geen an der volk verdedigt zoowel men schelijke als ook beschavende idealen, geen ander hoeft meer de overwinning verdiend als wij. Zij aan zij met onzen even heldhaftig strijdenden Japan- schen bondgenoot, door denze'f- den geest vervuld ais het Ja- pansche volk van helden rusten wij ons uit voor de laatste ron de van dezen oorlog. Deze lr.ai- ste ronde willen wij zoo moge lijk, met de laatste ademkracht winnen. Dr. Göbbels besloot ziin toespraak mot een geestdriftig or>"cnr-ton Steg Heil op den

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1