IMEKSMTSdlE CWIUNI fH Felle strijd woedt in Hongarije WEEtLP - KRONIEK DE BESLISSENDE RONDE Duitsch Weermachtbericht. Gevechten bij Aken Duikbootsuccessen bij de kust van Moermansk Hoofdkwartier van den Füh- rer, 8 Dec. (D.N.B.). Het Op perbevel van de Weermacht maakt bekend: „Na drie weken vergeefsche doorbraakpogingen bij Aken heeft de vijand gisteren alleen In den sector ten Westen van Jülich met vrij sterke strijd krachten, maar vergeefs aan gevallen. Bij Vossenack kwam Het tot verbitterde gevechten om een heuvel en enkele secto ren, die nog voor auren. In den sector van Saarlautern heb ben onze grenadiers vooruitge schoven groepen kazematten, die de vorige dagen verloren waren gegaan, heroverd. Nieuwe pogingen van den vij and om de Saar over te steken, stortten ineen in het vuur van onze artillerie. Ook het meeren- deel der aanvallen, die de vij and op breed front ten Oosten van Saaralben ondernam, werd in ons hoofdgevechtsveld uit eengeslagen en kostte den te genstander opnieuw 22 tanks en 4 gepantserde verkennings wagens. In den Midden-Elzas hebben vastberaden tegenaan vallen den aanvallenden vijand- vooral in het gebied van Schlettstadt en Rappoltsweiler naar zijn uitgangsstellingen te ruggeworpen. De poging van vrij sterke vijandelijke strijd krachten om den Zuidelijken vleugel van ons front in de Vo gezen in den sector van Mas- münster in te drukken, misluk te eveneens onder aanzienlijke verliezen voor den aanvaller. De Gefreiter Josef Fink der Pantserbrigade 106 (Feld- herrnhalle) heeft bij de afweer- Êevechten in de beneden Elzas innen 24 uur door strijdmid delen op den korten afstand 7 Shermantanks vernield. Groot-Londen en het gebied van Antwerpen werden over dag en des nachts door onze lange-afstandsvuurwapens be schoten. In midden-Italië heeft het 8ste Brilsche leger ten Z.W. van Faenza zijn krachtige aanvallen gisteren tot in de nachtelijke uren voortgezet. De standvastig heid van onze grenadiers en pantsergrenadiers bracht hem tot staan. De den geheelen dag door omstreden plaats Piddeura bleef na wisselvallige gevech ten des avonds in Duitsche han den. Vijandelijke tankstrijd- k^achten, die in een verrassen den aanval trachtten de stad Faenze te nemen, werden aan de rand van de stad opgevangen. in kracht afgenomen Op den Balkan hebben eigen snelle troepen ten W. van de Fruska - Gora doorgedrongen bolsjewieken en bendengroe- pen teruggeworpen. Aan het gehecle slagfront in Hongarije wordt met groote felheid ge streden. Hernieuwde pogingen der bolsjewieken om tusscnen Drau en Plattenmeer naar het Westen door te breken misluk ten. Ook de omsingelingspogln- gen van sterke Sovjet-Russi sche strijdkrachten in het ge bied ten Z. van Boedapest kon den tegenover onzen hardnekki- gen afweer slechts weinig ter rein winnen. Daarentegen slaagden de bolsjewieken er in om begunstigd door mist hun penetratieeebied ten N. van de Hongaarsche hoofdstad te ver diepen. Hun aanvalstoppen wer den door tegenaanvallen op ver scheidene plaatsen teruggewor pen en daarbij werden 17 tanks vernietigd. Ten N.W. van Er- lau en in den gevechtssector van Miskolc bleven vijandelijke aanvallen vruchteloos. In het Zuidelijke deel van Oost-Slowa- kije kwam het tot plaatselijke gevechten. Van de rest van het Oostelijke front worden geen gevechten van grooter belang gemeld. In de wateren ten W. van Noorwegen hebben Duitsche ja gers van een formatie Britsche torpedovliegtuigen, die krach tig door jagers werd beschermd, 13 toesteilen neergeschoten, o.m. 11 torpedovliegtuigen, en ver hinderden daardoor den aanval op een Duitsch convooi. Duit sche duikbooten hebben van het voor het Sovjetfront bestemde ravitailleeringsverkeer aan de kust van Moermansk ondanks krachtige vijandelijke convooi- bescherming drie schepen met een inhoud van 22.000 brt. tot zinken gebracht en 30.000 brt. getorpedeerd. De ondergang van een groot deel ook van de ze schepen is waarschijnlijk. De vijandelijke luchtactivi- teit boven Duitsch gebied was gisteren beperkt tot geringe nachtelijke storingsvluchten. Overstrooming b\j Arnhem doorkruist de geallieerde plannen De militaire woordvoerder te Berlijn verklaarde, dat de over strooming der Engelsche stel lingen bij Arnhem een onover- komenlijke hindernis tusschen de Duitsche en de Engelsche troepen heeft geplaatst, zoodat nauwelijks nog rekening be hoeft te worden gehouden met een geallieerden opmarsch uit de richting Helmond-Venlo te gen de Duitsche grens. ZATERDAG 9 WIHTERMAAND (DEC.) 1944 58e JAAR8AHQ Ho. 242 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. 673' Administratie: Tel. 5289 Giro 86 326 Fransch-Sovjct-Russisch bond genootschap? De Moskousche Omroep heeft medegedeeld, dat de besprekingen van De Gaulle met Stalin en diens medewer kers geëindigd zijn. Radio Paris meldt- dat het bezoek van De Gaulle aan Mos kou waarschijnlijk gevolgd zal worden door het bezoek van een Sovjet-Russische militaire missi3 aan Parijs. Men kan dit beschouwen als een voorspel voor de onderteekening van een Fransch-Sovjet-Russisch ver drag van bondgenootschap. Exchange meldt uit Parijs dat De Gaulle zich naar hel Oost-Pruissische front heeft begeven om de Fransche troe pen der „Formatie Normandië" te inspecteeren. Weermachthelpsters. Dê Reichsreferentin van de B. D. M. en de Reichsfrauenführerin hebben een oproep uitgevaar digd- waarin meegedeeld wordt, dat de mogelijkheden om in dienst van de Weermacht te treden uitgebreid zullen wor den tot een korps van Weer machthelpsters, waarin iedere vrouw vanaf 18 jaar dienst kan doen op de plaats van een sol daat, welke haar in dit korps al naar haar geschiktheid wordt toegewezen. Ook 18-jarige Amerikanen naar het front. Naar Reuter uil- Washington meldt, heeft Pat terson. de onderstaatssecretaris voor oorlog, medegedeeld, dat thans Amerikanen onder de 19 jaar als reserve voor de infan terie en het tankwapen naar overzeesche gebieden gestuurd worden, daar de behoefte aan reserves is gestegen. Officieele publicatie. Rekeningengevorderde materialen De directie van het Rijksbureau voor IJzer en Staal maakt biermede bekend, dat met betrekking tot de door de Duitsche instanties gevor derde materialen, vallende onder de competentie van Rjjksijzer (wal- serijproducten, enz.) 2 copieënvan de desbetreffende rekeningen bij genoemd bureau, Lange Houtstraat 11 te 's-Gravenhage moeten worden ingediend. Japansche tegenactie op Ley te. Tn een frontbc1. icht wordt medegedeeld, da Japansche valschermjagers en luchtlan dingseenheden groot opgezette aanvalsoperaties on vijandelij ke vliegvelden op het eiland Ley te hebben ondernomen. De vijandelijke troepen werden volkomen door dit offensief verrasl. De Japanners rukken onophoudelijk verder voort en vernietigen het ecne na het an dere vijandelijke luchtsteun- punt op Leyte. Nieuwe Roemeensche regeering. Generaal Radescu heeft een nieuwe Roemeensche regeering gevormd- waarin do communis ten het sterkst vertegenwoor digd zijn. BEKEND MA KING Van den hoogeren ff- en po litieleider Noordwest en den commissaris-generaal voor de openbare veiligneid betref fende de IJssel-snerlinie. Op grond van artikel 47 van de verordening openbare orde 1943 no. b'1943 werdt bepaald: Artikel 1: Het overschrijden in beide richtipgen van de lijn, welke wordt gevormd door den loop van de iJsel, vanaf den Rijn tot zijn uitmonding met het Keteldiep In hot IJselmeer en welke wordt voortgezet door de kust van het IJselmeer en de kust van d; provincies Friesland en Groningen langs de Waddenzee, is verboden voor mannen, behoorenae tot de jaargangen 19051928. Artikel 2: (1) De bepalingen van artikel 1 zijn niet van toe passing op de leden van de Duitscne weermacht, de Waf- fen-ff en de Duitsche politie- almede op de leden van het Eersonee] van de bureau's van et Duitsche rijk of van de N.S.D.A.P. in het bezette Ne- derlandsche gebied en in het algemeen op personen van Duitsche national: teijt, voor zoover deze in het bezit zijn van een geldig van een foto voorzien legitimatiebewijs, waar uit hun Duitsche staatsburger schap blijkt. (2) De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid of de door hem aangewezen in stantie kan andere uitzonde ringen toestaan. Verzoeken daartoe moeten worden inge diend bij den politie-officier van de „Beauftragten" voor de provincie of voor de stad Amsterdam of Rotterdam, die met het oog op de verblijfplaats van den verzoeker bevoegd is. Artikel 3: (1) Handelingen in strijd met deze beschikking worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboeten van ten hoogste f 2000 of met een de zer straffen, voorzoover niet op grond van andere bepalingen een zwaardere straf is ver beurd. (2) Het nemen van maatrege len op het gebied "an de Sicherheitspolizei blijft onaan getast. Artikel 4: Deze bekendma king treedt in werking op 6 December 1944, om 0 uur. De hoogere M- en Politielei der Nordwest en de Commis saris-Generaal v. d. openb. veiligheid RAUTER. M-Obergruppenführer und General der Waffen-Jf und der Polizei. Den Haag, 4 Dec. '44. Kennisgevingen Gemeente AMERSFOORT Bekendmaking. In opdracht van den Beauftragte voor de Provincie Utrecht, maakt de Burgemeester van Amersfoort bekend De huidige kolenposltie dwingt een ieder zoo zuinig en econmisch mogelijk met electrische energie te zijn. Dientengevolge is ieder niet uitdrukkelijk toegestaan stroom verbruik ten strengste verboden. Deze is ook van toepassing, zoo om onverschillig welke reden de stroomafsluiting van een perceel achterwege mocht zjjn gebleven. Het gebruik van electrische verwarmingsapparaten, zooals straalkachels, kookplaten, strijk bouten enz. is uitdrukkelijk ver boden. Bij eventueele overtreding wor den niet alleen de electrische ap paraten, doch wordt ook het zich in het perceel waar de overtreding is geconstateerd bevindende meu bilair in beslag genomen. Het kappen en rooien van hoo rnen ZONDER hiertoe verstrekte bijzondere toestemming van de des betreffende Instanties dan wel het vervoeren van dit hout is uitdruk kelijk verboden en ZAL ALS SABOTAGE WORDEN AANGE MERKT EN DIENOVEREEN KOMSTIG WORDEN GESTRAFT. AMERSFOORT, 1 Dec. 1944. De Burgemeester van Amersfoort, WEND LING, Wnd. Dr. GobbeU over Rijksminister dr. Göbbels schrijft in zijn jongste hoofd artikel in ,-Das Reich", dat de oorlog thans een stadium bereikt heeft, dat voor de geallieerden het denkbaarst ongewenscht is. en wel als gevolg van de versterking der Duitsche verdedigings kracht in de afgeloopen drie maanden, ondanks zeer ongunstige omstandigheden. Weliswaar, aldus de minis ter, valt er in den luchtoorlog thans nog geen fundamenteele verlichting voor het Duitsche volk te bespeuren, maar dat zal komen, want er wordt in Duitschland met een fanatie- ken ijver aan gewerkt. De factor tijd heeft het Rijk de mogelijkheid geboden, zijn ver dediging aan alle fronten weer op te bouwen en bovendien een potentieel van strijdkrach ten te mobiliseeren, dat vol doende is om ook aan kritieke ontwikkelingen op het oorlogs- tooneel het hoofd te bieden. Daar komen nog enkele andere zeer belangrijke factoren bij- met name op het gebied van het gebruik der nieuwe wa pens, waarover in het open baar slechts in bedekte termen gesproken kan worden, doch die geleidelijk werkelijkheid worden. Duitschland lijkt thans op een tot de tanden gewapende ves ting, die zich uit eigen kracht voedt en uitrust. Een tot het uiterste opgevoerde productie van wapens en munitie begint de leemte, ontstaan door de te genslagen van den afgeloopen zomer, te overbruggen. De to tale oorlog heeft reserves voor het front beschikbaar gesteld in een omvang, die drie maanden geleden nog ondenkbaar was. De kracht van het Rijk voor den nationalen tegenstand is volko men ongebroken. Thans treden wij in de klassieke ronde van deze worsteling, resp. wij staan er reeds midden in. Hoe lang die zal duren, kan niemand zeggen, maar vast staat, dat zij over alles beslist. BEKENDMAKING Alle familieleden van chauf feurs in dienst van het transport korps Speer of de N.S.K.K.- groep Todt. die totdusver hun uilkeeringcn ontvingen door be middeling van de Abrechnungs- stelle Nijmegen- Oranjesingel 13, moeten zich thans wenden tot de postkantoren van hun woonplaats, waar zij de gelden voor de maanden September, October en November in ont vangst kunnen n^men. De ver dere uitbetaling geschiedt tel kens op den lOden van elke maand door de postkantoren der verschillende plaatsen. Transportkorps Speer, Abreeh- nungsstelle Holland, Gronin gen, Paterswoldscheweg 75a. Uitreiking^ 2e gezinskaart kruidenierswaren en aardappelen, Ter verkrijging van de nieu we gezinskaarten „kruiden' s- waren" en -.aardappelen", dient men zich ten distributiekantore kamer 1 te vervoegen met de volgende bescheiden: 1. de oude gezinskaart „le vensmiddelen" en „aardappe len". 2. De noodkaart no. 2. 3. De bonkaart KE 411-412. 4. Een schriftelijke opgave van naam, juist adres en huis nummer van den te kiezen kruidenier en aardappelhan delaar. waarbij men er me de rekening dient te houden, dat slechts één kruidenier en één aardappelhandelaar per ?ezin mag genomen worden, londer bovenstaande be scheiden kunnen geen nieu we gezinskaarten worden verstrekt. De uitreiking geschiedt als volgt: De letters A t.m. B op 11 Dec. van 912 en 1415 uur. De letters C t.m. G op 12 Dcc. van 912 en 14—15 uur. letters H t.m. K op 13 Dec. van 912 en 1415 uur. De letters L t.m. R op 14 Dcc. van 912 en 1415 uur. De letters S t.m. V op 15 Dec. van 912 en 1415 uur. De letters W t.m. Z op 16 Dec. van 912 uur v.m. Na ontvangst van de nieuwe gezinskaart dient men zich zoo spoedig mogelijk naar den ge kozen kruidenier of aardappel handelaar voor inschrijving als klant te begeven. Bij het afhalen van de distributiebescheiden bij geboorte dient men tevens de gezinskaarten ter bijschrij ving mede te brengen- terwijl bij vertrek uit de gemeente of bij overlijden tevens ten dislri- butiekantore kamer 7 de ge zinskaarten dienen te woracn aangeboden.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1