MBSHXOTStHE CMIMN1 fluierikaansclie fep, opnieuw in den aanval. Weergalooze chaos in Athene DE V ERELDCRISIS. Doorbraakpogingen der Sovjets in Hongarije aiie mislukt Hoofdkwartier van den Führer, 15 Dec. (D.N.B.). Het Opperbe vel van de Weermacht deelt mede: „Aan de Roer ten W. en Z.W. van Düren staan onze formaties in zwaren afweer tegen sterke infanterie- en pantserstrijd krachten van het eerste Ameri- kaansche leger, dat sedert gis termiddag opnieuw over een breed front aanvalt. De hevige gevechten duurden tot in den nacht voort en leefden van och tend opnieuw op. Aan de Ooste lijke randen van het bosch ten Z. van Düren veroverden de aanvallers, voor zoover zii niet door onverwijlde tegenaanval len naar hun punt van uitgang werden teruggeslagen, slechts een smalle strook van het mod- derachtige terrein vol trechters. In het gebied ten Z.O. van Röt- gen wordt om enkele in ons front liggende dorpen gestre den. Aan de Saar, vooral bij Dillingen en Saarlautern, ver hinderden onze troepen door ge concentreerd vuur en herhaalde tegenaanvallen ook gisteren, dat de vijand diep in ons bunker- veld kon binnendringen. In het Strijdgebied tusschen Saarge- münd en Bitsch sloegen pant sertroepen van het leger en de Waffen S.S. vijandelijke aan vallen uiteen en brachten zij daarbij den Amerikanen zware verliezen toe. Ten N. van het. bosch van Hagenau kon de vij and onze beveiliging iets naar het Noorden terugdrukken.. In den boven-Elzas zetten onze formaties in verscheidene secto ren haar succesvolle aanvallen voort. Ten Z. van Rappoltswei- ler werd de vijand van een do- mineerende hoogte teruggewor pen. de in de opper-Vogezen geleden burcht Hoheneck werd heroverd. Bij beide aanvallen waren de verliezen van den vij and hoog .In totaal maakten wij meer dan 300 gevangenen, on der wie etu kolonel. Het sloringsvuur op Londen en Antwerpen duurt voort. In midden-Italië werden vij andelijke aanvallen in de ber gen ten O. van de Ligurische kust afgeslagen. Sterke aanval len van Britsch-Italiaansche formaties ten Z.W. van Imola mislukten door ons vu -r. Een bataljon van de zesde Engel- «che pantserdivisie, dat na zwa re gevechten onze stelling had kunnen binnendringen, werd in een tegenaanval vernietigd. Ten Z.W. van Faenza zijn de Brit ten na zeer zware voorbereiding door de artillerie tot een groo- len aanval overgegaan. In de nog voortdurende zware ge vechten konden zij tot dusver slechts in onbeteek'enende mate opdringen. De na den aanvoer van versche strijdkrachten in den Viglio-sector opnieuw tot den aanval overgegane Cana- deesche formaties leden bij de tevergeefsche poging om haar bruggenhoofden uit te breiden, wederom zware verliezen. In N.O. Kroatië werd de zui delijke oever van den Donau en de Drau van verstrooide groe pen en benden gezuiverd. Nieu we vrij sterke aanvallen van den vijand ten Z.O. van Vuko- var bleven tevergeefs. In Hongarije ondernamen de Sovjets ten Z. en ten N.O. van het Plattenmeer, alsmede voor Boedapest, slechts enkele tever geefsche aanvallen. Ten Z. van de rivier de Ei pel probeerden sterke bolsjewistische strijd krachten sedert dagen ons af- weerfront bij Szeczeny te door breken. Door het taaie verzet van onze troepen mislukten al le doorbraakpogingen in harde gevechten. Ook ten N. van Er- lau bleven de aanvallen, waar mede de vijand de uitgangen van het gebergte van het Zui den uit wilde forceeren. tever geefs. In het gebied tusschon het Bükgebergte en den Hemad bleef de vijand in het vuur van onze grenadiers en bergjagers na geringe beginsuccessen ste ken. Aan weerszijden van don weg Ungvar-Kaschau en aan den snoorweg Debica-Tarnow in Galicië mislukten sovjet.aanval- leii. Bij den afweer van hevige luchtaanvallen op de haven van Libau schoten luchlverdedi- gingsstriidkrachfen van de ma rine vijf Sovjetbommenwerpers neer. Boven het. Westelijke Rijksge bied heerschte gisteren overdag levendige wedcrzijdsche activi teit van jagers. Lichte Ameri- kaansche bommenwerpers vie len het gebied van den Saar- platz aan'. Kruiser „Tromp" beschadigd. De Nederlandsche kruiser „Tromp", die deel uitmaakte van het Britsch-Indische eska der, dat de aanvallen op Sa- bang en Padang uitvoerde, is volgens Engelsche berichten in beschadigden toestand in een Australische haven aangeko men. In den loop van één nacht werd de „Tromp" elf maal ge troffen door granaten van 15 en 20 cm. De ..Tromp" is in Amsterdam in 1937 afgebouwd met specia le bestemming voor de tropen. ZATERDA6 16 WINTERMAAND (DEC.) 1844 58e JAAR6ANG No. 245 Radiorede van den Leider: Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/li BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAM AN Redactie: TeL 6731 Administratie: Tel. 5289 Giro 86 326 Wij Nederlanders moeten tesamen herbouwen wat verwoest werd Bijna geheel Griekenland onder controle der Elas In Saloniki moeten de Britten met de Elas samenwerken... Dc toestand in Athene is be slist ten ongunstc van dc Brit- sche troepen gekeerd, zoo meldt Exchange Telegraph uit Athe ne, ondanks dat versterkingen zijn aangekomen. Alle heuvels van de stad, die een dominee- rende positie hebben, zijn in handen van de Elas. die thans ook meer dan de helft van het centrum van Athene bezet bondt. Er heerscht een weergaloo ze chaos in Athene, aldus Exchange Telegraph. Ook van het eiland Enirus komen alarmeerende berichten. Het schijnt., dat het daar de Elas gelukt is de overhand te krijgen en het kleine Britsch- Grieksche garnizoen te over weldigen. Volkomen verward is de toestand te Saloniki, waar de Elas de politieke leiding heeft. De Earn en zelfs de Brit- sche autoriteiten zijn genood zaakt met de Elas samen te werken, daar anders de gehee- 1e bevolking aan den hongers nood zou worden blootgesteld. Kleinere formaties Indische troepen, die in Saloniki lagen, zijn met de politieke organisa ties, die in nauw contact staan met de Elas en de Earn, een samenwerking begonnen. Voorwaarden en tegen- voor waar don. Scobie heeft de Elas de volgen de voorwaarden gesteld: De Elastroepen moeten aan zijn bevelen gehoorzamen en onder meer Attica ontruimen. Allen aanhangers der Elas in Athene en den Piraeus moet worden bevolen den tegenstand op te geven en de wapenen in te le veren. In antwoord op deze voor waarden heeft de Earn vijf eischen als „eenig practische oplossing" gesteld en wel: 1. on verwijlde staking der interventie van gen. Scobie; 2. staking der bombardementen; 3. vorming eener waarlijk democratische re geering; 4. bestraffing der ver raders en der personen, die ver antwoordelijk zijn voor den bur geroorlog; 5. zuivering van het staatsbestuur van alle „fascis ten" zonder buitenlandsche in terventie en stichting van een democratischen volkstaat met een leger voor verdediging van de binnen- en buitenlandsche vrijheden. De Times ht het on waarschijnlijk, dat de leiders van de Elas tot onderhandelen be reid zijn. Staking in alle groote steden. Volgens United Press hebben de Elastroepen zich in hot. bezit gesteld van het Athoensche ra diostation. De voedingstoestand in Athene is zeer zorgwekkend. De algemeene staking in Athene en Saloniki heeft zich nu tot alle groote steden in Griekenland uitgebreid. De Grieksche regeering heeft bij de geallieerde wapenstil- standscommissie te Sofia gepro testeerd tegen Bulganescho wa- nenleveranties aan de Elas troepen in Macedonië. Volgens een Amerikaanschen radiospreker staat geheel Grie kenland tbans onder de heer- :chappii van de Elas. met uit zondering van do ond.rstc helft van bet schiereiland iiaéus. Keichspressechef «Ir. Dietrich Snelle verval der moraal nu kenmerk van den oorlog. In een Duitsche stad is het derde congres van de Unie van Nationale journalistenbonden begonnen. De Reichspressechef, dr. Dietrich, hield een rede, waarin hij o.m. zeide: In de laatste drie jaar heeft de oorlog op ons continent een anderen aanzicht gekregen. Het beslissende kenmerk van den fundamenteelen ommekeer in de oorlogvoering is niet de snel voortschrijdende opbouw van de menschelijke techniek, maar het snelle verval van de men schelijke moraal. In de plaats van den strijd als oorlogsmiddel hebben de Engelschen en Ame rikanen den moord geplaatst, wie misdaden begaat, als Enge land en Amerika met hun lucht- torreur op de burgerbevolking van Europa, mag- aldus Die trich, zich niet verwonderen, als de hardste straf hem treft. Ons programma is de redding van Europa van de vereenigde barbaren uit Oost en West. barbaren uit Oost en West. Het congres heeft een telegram gezonden aan den Führer en hierop een antwoordtelegram te rug ontvangen. Dr. Gölihols over: Deze oorlog is de grt tste cri sis der avondlandsche mensch- heid. zoo schrijft Rijk ninister dr. Göbbels in „Das Rc h". On der den titel „De wei -Idcrisis" Deze wereldcrisis is door de Westelijke democrati: h-pluto- cratisclie wereld te orschijn geroepen en wordt th rts door haar in stand gehot den on danks de omstandigheid dat zij zelf het eerste slachtoi er van haar ontstellende ont\ ikkeling is. Niemand zal willen bewe ren. dat de Führer niet alles ge probeerd heeft, die cri is langs vreedzamen weg te 1 .ten uit werken, omdat hij wist. tot wel ke vernietigende gevo ^en een ontwikkeling met wap<.igeweld zou leiden. Geen mensch en get t volk zal dezen oorlog ver iten in den toestand, zooals hij hem is ingegaan. Niet alleen (Je huizen van onze steden en de kathedra len en cultuurmonumer. on van Europa vallen in puin. doch met hen gaat ook een wereld ten on der: de wereld van het burger lijke egoïsme en superindividu- aïisme. Duitschland staat thans voor de historische noodzaak, zich door middel van een verde digingsoorlog .in stand te hou den. Door het voornemen van onze vijanden, ons met wapen geweld te overvallen, is de sinds den eersten wereldoorlog latent aanwezige wereldcrisis opnieuw losgebroken. Wij Duit- schers zijn thans de voorvech ters eener nieuwe gezindheid onder de volken en daarmede ook van een betere en edelere menschheid. Het resultaat van dezen oorlog zal voor ons zijn een volksstaat van het zuiver ste karakter. De vlammen van onze brandende steden staan als fanalen op zijn weg naar de voltooiing. Vurig geloof in de zending van den Führer. 's-Gravenhage, 14 Dcc. Ter herdenking van het 13-jarig bestaan der N.S.B. heeft dc Leider Mussert een radiorede gehouden. Hij herinnerde aan h^t doel der Beweging: handhaving van de eer, verhooging van het wel zijn en vergrooting van de wel vaart van het Nederlandsche volk. Na een korte historische beschouwing zei de Leider: Bezet gebied te zijn is de meest ongunstige omstandigheid voor den politieken opbouw van een volk. De N.S.B. werd door den Führer erkend als draagster van den politieken wil van het Nederlandsche volk en ondanks de toenemende on gunstige omstandigheden is het aan de Beweging gelukt om haar denkbeelden te doen door dringen in alle lagen der be volking. Het ledental steeg tot honderdduizend, tienduizenden van de manlijke leden trokken het militaire uniform aan. Zij kwamen niet alleen voort uit W. A. en fi, maar ook uit on zen Nationalen Jeugdstorm, die aan het front reeds groote of fers heeft gebracht. De Jeugd stormcompagnie van den Land storm trok den vijand eind Augustus in de Zuidelijke Ne derlanden zingend tegemoet en weerde zich heldhaftig. Een .Teugdstormbataillon zal van de Hitlerjugend-Division deel uilmaken. De oudere leden staan in de Landwacht. De bevrijding kwam En zoo kwam begin Septem ber voor de tweede maal de oorlog in het land. ditmaal in veel gruwelijker mate dan in Mei 1940. De z.g. bevrijding is geko men, zooals zij komen moest, n.I. als een ramp, als een oor- logsgeesel met een zee van on recht en geweld, vernieling en verminking en niet. zooals zoo vele naïeve zielen dachten, als een verkwikkend briesje uit zee. Het lijden van dezen tijd brengt dit goede mede: de ver sterking van de samenhoorig- heid van ons volk. De droom van het feest der bevrijding is uitgedroomd. Wij Nederlanders zullen met elkander moeten herbouwen, sterker en schooner, al hetgeen in dezen oorlogstijd verwoest wordt. Maar deze heropbouw is al leen mogelijk, wanneer Europa wint. Het diepste wezen van den oorlog wordt daardoor gevormd, dat zich buiten Europa twee wereldmachten hebben ontwik keld, die ieder voor zich de leiding van de wereld aan zich willen trekken: de Staten van N. Amerika en de Sovjet-Unie. wil Europa's macht vernietigen om in andere werelddeelen de erfenis over te nemen, Stalin wil Europa's macht verneigen om de Vereenigde Sovjetrepu blieken uit te breiden met het grondgebied en de volkeren van Europa. Nog geen solidariteit. Aan dezen vernietigingswil zou Europa in eendracht het hoofd moeten bieden, en sinds 1931 hebben wij gestreden voor deze solidariteit. De Europec- sche volkeren hebben deze so lidariteit tot nu toe niet kun nen opbrengen. Maar nog altijd geloof ik even stellig als twee jaren ge leden. dat Ged aan Europa het nationaal-sc.eialisme gegeven heeft en den Führer gezonden heeft om Europa te redden van den dreigenden ondergang. Straks, wanneer Europa dooi de bezetting der Sovjets en de Amerikanen een harde les heeft gekregen, zullen millioenen bc- seffen de grootheid van ons streven: Nooit weer oorlog bin nen Europa. In een zee van bloed en tranen moet dit helaas geleerd worden. Is dit begre pen, dan is de weg vrij naai den wederonbouw. Vurig hoop ik, dat. dit de winst zal zijn. die voortkomt uit den grooten nood van onzen tijd. Von Steiger president van Zwitserland. Als opvolger van den huidigen president van Zwitserland. Stamofli (vrijzin nig), is voor 1945 door de ver eenigde federatieve vergade ring de vertegenwoordiger der boeren- en burgerpartij bonds raad E. von Steiger gekozen. Voorts is in plaats van den afgetreden Zwitserschen bonds raad Pilet-Golaz den canaidaat der vrijzinnigen prof. dr. Pe- titpierre gekozen. BERICHT. Nogmaals vesti gen wij de aandacht onzer le zers op het volgende: De tech* nische moeilijkheden, waarme de wij te kampen hebben, zijn van dien aard, dat wij niet kun nen zorg dragen voor een fout- looze uitgave. In het bijzonder heeft ons hoofdartikel van 14 dezer het moeten ontgelden. Gebrek aan plaatsruimte staat echter niet toe, dat wij recht zettingen van verminkte arti kelen opnemen. Redactie.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1