U*KfMMS(K (HOM Vijandelijke druk in Rijnland en aan de Saar opgeheven. Slag in België en Luxemburg in lieviglieif toegenomen Duitsche opmarsch ten W van de Ourthe gaat voort De ontwikkeling der krijgs- §ebeurtenissen tijdens de Keïsf- agen en vlak daarvoor geeft het volgende beeld: Op 23 Dec. werd gemeld, dat tot veertien maal herhaalde aanvallen der Amerikanen aan het Noordelijk front van het doorbraakgebied waren afgesla gen. Sindsdien verplaatste het zwaartepunt van den strijd zich naar de Zuidelijke flank van het Duitsche doorbraakgebied. waai de vijand onder het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten trachtte den Duitschen Zuidelij ken vleugel in te drukken én de bij Bastogne ingesloten troepen te ontzetten. In felle ge vechten werden de vijandelijke aanvallen uiteengeslagen cr werd de ring om Bastogne klei ner gemaakt. De opmarsch ten W. van de Ourthe gaat voort. In het her overde gebied werden ingeslo ten groepen vernietigd en wer den gevangenen en buit ge maakt. De luchtmacht was, nadat het weer in het Westen was opge klaard, zeer actief; de drie laatste dagen werden resp. 111, 87 en 44 vliegtuigen neerge schoten. Een Amerikaansch eskader tweemotorige bommen werpers werd geheel uiteenge slagen en verloor alleen al 44 toestellen. Als een belangrijk resultaat van het Duitsche offensief werd den 25en gemeld: „De druk van den vijand op het N.W. Rijn- landsche en Saarpaltische ge bied is opgeheven, zijn door- braakplannen naar den midden loop en benedenloop van den Rijn zijn verijdeld". In het Saargebied heroverden ge Duitschers tal van stellingen. De rechteroever van de êaar werd over een breed front ge zuiverd. Dillingen werd be vrijd. Oostelijk van Saargemünd werd de lang omstreden vesting Schiesseck bij verrassing geno men. Ook Zuidelijker werden een aantal hoogten en plaatsen ver overd. Hevige plaatselijke ge vechten worden ten O. van Kaysersberg in den boven-El- *as gevoerd. Drie dagen werden Londen en Antwerpen genoemd als plaat sen, die van verre beschoten werden. Zondag werd ook Man chester genoemd, Dinsdag Luik en Antwerpen. De aanvallen in Italië brach ten den vijand zware verliezen, in een kleinen sector Is de Lamo- ne gepasseerd. In Hongarije duren de zware afweergevechten .voort. De bols- jewiki konden In het gebied ten W. van Boedapest doordringen en drongen verder op in N.W. en N. richting. De aanvallen uit het Oosten op het bruggenhoofd zijn mislukt. De bolsiewiki le den zware verliezen. Ten O. van de Eipel en aan de beneden- Zagva handhaafde de vijand zijn sterken druk. Van de Beskiden tot aan de Memel werd op 26 Dec. slechts molding gemaakt van weder- zijdsche activiteit van verken- nings- en stoottroepen. In Koerland breidde de vij and zijn aanvallen uit tot ten N. van Vainode, waar hij even min succes had als in de be staande zwaartepunten ten Z. van Frauenburg en ten N. van Dobten. De bolsjewiki hadden zware verliezen aan manschappen tanks en vliegtuigen. In Koer land b.v. 123 tanks in 3 dagen en 142 vliegtuigen in 2 dagen. Na een periode van rust her vatten Engelschen en Amerika nen Zaterdag hun terreuraan- vallen. Op Kerstavond deden zij zware aanvallen langs den mid denloop van den Rijn. Op den, eersten Kerstdag vielen boven dien vijandelijke vliegtuigen in scheervlucht de burgerbevolking aan met bommen en boordwa- pens. Het garnizoen van St. Nazaire heeft Vrijdag een aanval naar het Oosten gedaan en 80 vierk. km gebied veroverd. 00NDERDAQ 28 WINTERMAAND (OEC.i 1944 58» JAARQANB Ho. 249 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKET BERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIG LAM AN Redactie: Tel. C731 Administratie: Tel. 6289 Giro 86 326 Duitsch Weermachtsbericht. Sovjet-terreinwinst ten Westen van Budapest. Duitsche duikbootsuccesscn. Hoofdkwartier van den Führer, 27 Dcc. Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: De groote strijd in het Zuid oosten van België en Midden- Luxemburg neemt verder in hevigheid toe. In het gebied ten N. van Laroche heeft zich gisteren een tankslag van groo- tcn omvang ontwikkeld. Bij geringe eigen verliezen werden daarbij 70 tanks der derde en zevende Amerikaanschc tankdi visie vernietigd of buit gemaakt. Uit het Zuidwesten en Zuiden aanvallende trachtten de Ame rikanen verder vergeefs hun rondom Bastogne cp nauw ge bied saamgedrongen formaties tc ontzetten. Ook in Midden- Luxemburg mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen. Alleen in het gebied ten Westen van Echternach kon de tegenstan der plaatselijk terrein winnen. Dr. Göbbels sprak aan den vo .vond van Kerstmis Zeker en onwrikbaar zijn wij voortgegaan Da wereld zal te rechtertijd ervaren wat de Führer haar te zeggen heeft Dr. Göbbels heeft op den vooravond van Kerstmis een ra diorede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat het Duitsche volk een jaar achter zich heeft, dat uniek is in de Duitsche geschie denis. Menigeen heeft wel eens gedacht, dat de last te zwaar was voor zijn schouders, maar ln goede tijden weet de mensch niet waartoe hij in slechte tij den in staat is. Het Duitsche volk toont ln dezen oorlog een maximum aan moreel weer standsvermogen. Zou dit niet zoo geweest zijn, dan stonden wij nu niet hier. Göbbels her dacht in zijn rede al diegenen, die aan het front en in het va derland voor het vaderland ge vallen zijn. Uit de geboorte weeën van dezen oorlog zal een hetere wereld ontstaan. Dit is de zin van dezen oorlog. Wij zijn reizigers tusschen twee we relden, de eene moeten wij win nen, de andere moeten wij over winnen. Dc weg daarheen leidt langs steile afgronden. In de afgeloopen maanden zijn wij enkele malen langs een smallen weg hieraan voorbijgegaan. Maar wij zijn niet gestruikeld. Zeker en onwrikbaar zijn wij voortgegaan. Göbbels maakte zich vervol gens tot woordvoerder van alle gevoelens en zorgen, die een ge volg zijn van ae luchtterreur. Voorts zei hij, dat het Duit sche volk in dit plechtige uur de gelofte aflegt om ook in de toekomst als een muur voor den Führer te staan. De Führer ver heugt zich in een prima gezond heid. Wat hij de wereld te zeg gen heeft, zal zij te rechter tijd ervaren. Hij ziet met een on wrikbaar geloof en standvastig heid de verdere ontwikkeling van den oorlog tegemoet. Nooit heb ik een Führer vol plan nen en toekomstbeelden gezien als ln de laatste weken voor het nieuwe offensief, toen do vijan den weer eens probeerden Führer en volk te schelden. Hij zal hun ook in de toekomst zijn antwoord niet schuldig blijven. Het groote aanta van ln totaal 158 vijandelijke ~anks. dat gis teren in het westen stukgescho ten of buit gemaakt werd, be wijst de hardheid der gevechten en de overmacht van ons tank wapen. Aan de Noorde.ïjke grens van Elzas Lotharinger drongen onze troepen den vijard in verschei dene sectoren vei der terug. Ten N.O. van Weisienburg werd het voorterrein van den West- wall gezuiverd en een reeks plaatsen bevrijd. Duitsche jagers schoten boven het Westelijke gevechtsterrein in felle ,den geh elen dag door voortdurende 1 uchtgevechten, 35 vijandelijke vliegtuigen neer. Met sterke strijdkrachten be stookten in den a:geloopen nacht eigen gevechts- (n slagvliegtui- gen het vijandeli ke ravitaillee- ringsvorkeer met-bommen. In Midden-ïtah zijn Duitsche en Italiaansche t'oepen bij een verrassenden aar? al' in het ge bied van Galll ano door de Amerikaansche spellingen heen gebroken en hebben formaties van de 92ste Amerikaansche divisie infanter: verscheidene kilometers naar iet Zuiden te ruggeworpen Talrijke gevangenen, in hoofd zaak negers, erden daarbij binnengebracht. Ten N.O. van Faenza herleefde de plaatselijke gevechtsactiviteit Vrij sterke Duitsche strijd- krachten hadden tot begin De cember in het g bied van Pod- gorico, ten N. va.i het meer van Skoetari, de Westelijke flank der uit Griekenland terugmarchee- rende eigen troi pen Deveiligd. Intusschen hadden overmachtige benden strijdkrachten de terug tochtswegen naar het Noorden versperd. In harde, verscheide ne weken voortdurende, gevech ten gelukte het t'e Duitsche ge vechtsgroep de binden terug te werpen en den doorbraak aoor de Montenegrijr. ïche bergen te forceeren. Ondanks uiterst moei lijke toestanden der wegen in het eerst overstr >omde en ver volgens met ijs bedekte berg- terrein hebben zi thans de aan sluiting op onz( in het Noor den van Montenegro staande hoofdstrijdkracht! n bevochten. In Hongarije hebben onze dekkingstroepen een poging van den vijand om het Plattenmeer over te steken afgeslagen. De uit het gebied van Stuhlweissen- burg uitgevoerde aanvallen der Sovjets mislukten. Ten W. van Budapest slaagde de vijand er ondanks dapper verzet van onze troepen in zijn penetratiegebie- den naar het Noordwesten en Noorden uit te breiden. Aan den Westelijken rand der stad wordt verbitterd gestreden. Ten N .van den Donaubocht zijn wis selvallige gevechten aan den gang. In het gevechtsgebied van Salgotarjan wordt in afzonder lijke penetratieplekken gestre den. Aanvallen der bolsjewieken bij Gross-Steffelsdorf en ten Oosten van Kaschau bleven in het afweervuur liggen. Voor ons front in Koerland stortten de groote vijandelijke aanvallen wederom ineen. On ze dapper strijdende divisies, schitterend gesteund door vlie gende formaties en afweerge schut van het luchtwapen brachten den aanvallenden bols jewieken wederom een bloedige nederlaag toe en vernietigden 111 tanks. Daarmede verloren de bolsjewieken sedert het be gin van den derden afweerslag in Koerland in totaal 334 tanks. Op den tweeden Kerstdag waren plaatsen in het W.-Duit- sche gebied, vooral aan den Midden-Rijn het aanvalsdoel van Anglo-Amerikaansche terreur- bommenwerpers en toestellen in scheervlucht. Amerikaansche formaties wierpen bovendien bommen in Opper-Silezië. Door jagers en afweergeschut van het luchtwapen verloor de vijand gisteren in totaal 61 vliegtuigen. Duitsche duikbooten hebben twee krachtig beveiligde sche pen met tezamen een inhoud van 12.000 brt tot zinken gebracht en een derde getorpedeerd. Voorts werd voor Cherbourg een 14.000 brt metend passa giersschip door torpedotreffers zoo zwaar beschadigd dat aan genomen kan worden, dat het is vergaan. Uit groepen bescher mende schepen en duikbootja- §ers zijn bovendien 8 torpedo- ootjagers en convooischepen tot zinken gebracht. VEDUISTERING. 28 Dec. Zon op 8.51 onder 16.32; maan onder 7.23. op 15.52. 29 Dec. Zon op 8.51, onder 16.33: Maan onder 8.31, op 16.40 (16.38 v.m.). 30 Dec. Zon op 8.51, on der 16.34; maan onder 9.29, op 17.36 uur. Op grond van art. 1 der ver ordening nr. 42/1941 betref fende de beperking ten aan zien van het veranderen van betrekking, zooals gewijzigd en aangevuld door dc veror dening nr. 48/1942 en op grond van een bijzondere machtiging wordt bepaald: Alle mannelijke Nederlanders en staatloozen. behoorende tot de lichtingen 1905 en met 1928, die thans hun woonplaats of vaste verblijfplaats hebben in dc pro vincies Noord-Holland. Zuid- Holland en Utrecht, zijn ver plicht te werken in het kader van den arbeidsinzet. De in schakeling in den arbeidsinzet geschiedt door een bijzonderen oproep. Tot het tijdstip van dc inschakeling in den arbeidsinzet zijn de bovengenoemde perso nen verplicht, met inachtneming van de bestaande voorschriften betreffende het veranderen van betrekking, hun tegenwoordige betrekking te blijven uitoefenen en in hun woonplaats of vaste verblijfplaats te blijven. Alle arbeidskrachten ,die nood zakelijk zijn voor het in stand houden van het openbaar be stuur, alsmede voor het voort zetten van de werkzaamheden van inrichtingen, landbouw-, veeteelt- en tuinbouwbedrijven, waarin een tak van nijverheid wordt uitgeoefend, alsmede an dere bedrijven, waarin een be langrijke taak wordt vervuld, dan wel voor den oorlog be langrijke opdrachten moeten v/orden uitgevoerd, worden vrijgesteld en worden niet op geroepen voor de tewerkstelling in het kader van den arbeidsin zet elders. Alle personen, die op grond hiervan moeten worden vrijgesteld, verkrijgen een bij zonder, algemeen geldig bewijs van vrijstelling. Op het tijdstip van de invoering van dit bewijs van vrijstelling worden alle be wijzen, welke tot dat tijdstip ter zaken van vrijstelling zijn afge geven, ongeldig. In geval van inschakeling in den arbeidsinzet wordt de ver zorging van de tewerkgestelde personen alsmede van hunne ge zinsleden, in ruim voldoende mate gewaarborgd. Hij, die in strijd handelt met de bepaling van deze bekend making of van de ter uitvoering daarvan uit te vaardigen voor schriften, dan wel deze tracht te ontduiken, wordt gestraft met gevangenisstraf op grond van art -4, der verordening nr. 42/ 1941, voor zoover niet op grond van andere bepalingen een zwaardere straf kan worden op gelegd. Uitlokkers, medeplegers en medeplichtigen worden als daders gestraft. Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft on aangetast. Huizen of gronden, waarin of waarop zich een op geroepen man verstopt, worden met inbegrip van de meubilee ring verbeurd verklaard. De bepalingen van deze be kendmaking treden onmiddellijk in werking. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied: De algemeen gemachtigde voor 'de Totale oorlogsin spanning: Liese. 's-Gravenhage, 14 Dec. 1944. Churchill en Eden te Athene. Besprekingen met de Elas. Naar Reuter meldt, zijn Chur chill en Eden in Athene aange komen. Na een ruggespraak met veldmaarschalk Alexander, als mede met den Britschen ambas sadeur in Athene, vond een be spreking plaats met den Griek- schen min, president Papan- dreoe. De aartsbisschop van Athene, mgr. Demaskinos, heeft zich bereid verklaard, het voor zitterschap van de conferentie op zich te nemen. Daarna zijn de besprekingen begonnen. Chur chill, Eden en de overige Brit- sche en niet-Grieksche verte genwoordigers hebben na de openingstoespraken de conferen tiezaal verlaten. De vertegen woordigers van de Elas nemen officieel aan de bijeenkomst deel. Uit Londen wordt gemeld, dat de Grieksche regeering alle po litiek verdachte personen heeft vrijgelaten, daartegenover beeft de Elas alle gijzelaars vol gens een officieel bericht waren het er 10.000, in vrijheid ge steld. Nader wordt gemeld, dat Churchill de hoop heeft uitge sproken, dat de Elas de voor waarden van Scobie zou aan vaarden en verklaard, dat de Britten slechts in Griekenland zijn om hun verplichtingen na te komen en slechts wenschen, dat door een geheime verkiezing een passende regeering ge vormd zal worden. De toespraak van Churchill duurde een kwartier, die van Alexander vijf minuten, waarop de aartsbisschop de vraag stel de of men nog meer verklarin gen wilde afleggen. Daarna leg- le Dimitrius Maximos van de volkspartij, een van gedelegeer den der Grieksche regeering, nog een verklaring af. Bomaanslag ontdekt. Radio Londen meldt dat te Athene een bomaanslag is ont dekt, waardoor het hotel, dat generaal Scobie tot hoofdkwar tier dient, moest worden opge blazen. De helsche machine is tijdig gevonden en verwijderd.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1