rOMIS(HE Voorloopig geen rantsoenverhooging! IKinterslag woedt met lie grootste verbittering voort Duitscheweerstand reeds merkbaar verstevigd Handhaving van het rantsoen bij aanhouden van de vorst de vraag DE STORMBAL GEHESCHEN Duitsch YVeermachtsbericht. Straatgevechten in Krakau ei Litzmannstadt Hoofdkwartier van den Füh- rer, 19 Jan. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Het garnizoen van Boedapest heeft in den afgeloopen nacht zijn stellingen naar den Weste lijken oever van de Donau te ruggenomen. De volgende bols jewisten werden op bloedige wijze afgeslagen. Ten N. van het Plattenmeer zijn verschei dene aanvalscolonnes door het bolsjewistische front gestooten en rukken naar het Oosten op. Ook ten N. van de Donau bra ken onze troepen in den aan val door de stellingen der bol sjewieken heen, wonnen ver scheidene kilometers terrein en brachten talrijke buit en gevan genen binnen. In het Hongaarsche-SIowaak- sche gevechtsgebied verflauw de de vijandelijke aanvalsacti- viteit. In Oost-Slowakije verlie pen onze distancieeringsbewe- gingen volgens de plannen. Ten N. van Neusandez duren de he vige afweergevechten voort. Aan het geheele front van de Noordelijke hellingen der Kar- pathen tot aan de Memel woedt de winterslag om het Duitsche Oostelijke gebied met de groot ste verbittering voort. Tusschen Krakau, Tschenstochau, litz mannstadt, Kutno en de Weich- sel opdringende sowjet-tank- voorhoedes werden tot den strijd gedwongen. In de straten van Krakau en Litzmannstadt wordt verbitterd gevochten. In de bocht van de Midden-Pilica brachten onze heldhaftig strij dende troepen den vijand bij den afweer van zijn talrijke aan vallen groote bloedige en mate- rieele verliezen toe. Ten N. van de Weichsel zijn onze formaties bij Ploehnen, Mielau, Krasno- sielc en Scharfenwiese in hevi ge afweergevechten gewikkeld. In de Beneden-Vogezen werd de ring om de ten N. van Rei- pertsweiler ingesloten vijande lijke gevechtsgroep verder ver nauwd, ontlastingsaanvallen uiteengeslagen. De Amerika nen liepen opnieuw vergeefs storm op de zich in onze handen bevindende kazematten der Ma- ginotlinie bij Rittershofen. Ten N.O. van Straatsburg werden de door den vijand taai verde digde plaatsen Sesenheim en Herlisheim stormenderhand ver overd, meer dan 300 gevange nen gemaakt en talrijke buit binnengebracht. Na een vrij zwakken aanval van Amerikaansche terreurvlie- gers gisteren overdag op Saar- paltzgebied, wierpen Britsche stoorvliegtuigen in den afgeloo pen nacht hier en daar bommen op het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Uit een formatie Sovjet bommenwerpers, dié naar het gebied van Breslau vloog, wer den door nachtjagers en lucht doelartillerie der Luchtmacht 7 vijandelijke vliegtuigen omlaag gehaald. (Door storing werd dit Weer- machtsbericht onvolledig ont vangen). Churchill sprak in het Lagerhuis In zijn rede in het Lagerhuis heeft Churchill verklaard, dat de Amerikanen vrijwel den ge- heelen last van den grooten slag, die sedert 18 December aan het Westelijke front woedt, hebben gedragen, tegen één Britsch legercorps stonden hier 30 of meer Amerikaansche di visies in den strijd. De Ameri kaansche verliezen Waren 60 tot 80-maaI zoo groot als de Engel- sche. Churchill vervolgde: te gelijk met dezen slag leveren de Amerikanen een biina even grooten slag op de Philippijnen. Wij moeten bewondering heb ben voor de militaire kraait van de Ver. -•Staten, die tilt hun com fortabel leven ontwaakt zijn om de grootste militajre mogend heid der wereld te worden. Tenslotte sprakj Churchill over het begrip „machtspoli tiek". Hii verwierp de beschul diging. dat het Britsche Rijk en Engeland machtspolitiek voeren. Spr. is het eens met Roosevelt, dat misbruik van macht machtspolitiek vormt. Engeland streeft niet naar ge- biedsverovering, niét naar oue- velden of bases vopr zijn troe pen. Het vormt een oud ge- meenebest, dat op iijn minst in eigen woonplaatsen wonen wil. Spr. zeide groote verwachtin gen te koesteren van de bij eenkomst met Roosevelt en Sta lin. Roosevelt vertrekt binnen zeer korten tijd voor die ont moeting. Eden en hij, Churchill, zullen met hun militaire en tech nische raadgevers daar naar toe gaan. Landingspoging op Schouwen Woensdagochtend vroeg heb ben de Engelschen naar Interinf verneemt, gesteund door motor- torpedobooten en stormbooten een landingspoging ondernomen op het eiland Schouwen. Zij slaagden erin met vrij zwakke strijdkrachten ten Z. van Zie- rikzee aan land te komen. Hier werden zij echter door Duitsche beveiligingsstrijdkrachten eerst tegengehouden, en vervolgens door alarmeenheden met uit zondering van restanten volko men vernietigd. Drie motortor- pedobooten werden in den grond geboord. ZATERDA6 20 LOUWMAAND (JAN.) 1945 - S8a JAARGANG No. 259 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 5289 - Giro 86 326 De bewering van een Sovjet-op- marsch naar Berlijn is belachelijk De militaire woordvoerder der Wllhelmstrasse zeide gisteren, dat de Sowjetaanval, waarvoor de stad Tschenstochau bezweken is, recht streeks naar het Westen gericht is. De bewering van Sowjetbladen, als zon het offensief der bolsjewis ten onmiddellijk op marsch zijn naar Berljjn, noemde de woordvoerder belachelijk. De Sow jets zullen onder vinden dat hun offensief aan de grenzen van het Duitsehe rijk een geheel ander beeld zal vertoonen. Bet gros der Duitsche formaties, die uit de groote bocht van de Weichsel terugtrokken, heeft de tankformaties der Sowjets buiten gewoon zware verliezen toegebracht De woordvoerder wees er op, dat de beweging dezer Duitsche forma ties volkomen stelselmatig ge schiedt, tot dusverre hebben alleen tankvoorhoeden der bolsjewisten het gebied ten Oosten van Litz- manstadt bereikt. Warschau enïomaschow ontruimd Interinf. meldde Donderdag: Als operatief gevolg van de Sowjet-Russische doorbraken in de richting van Krakau en Tschenstochau hebben de Duit sche troepen hun loopgraven tusschen de Oostelijke Beski- den en de Weichsel ontruimd en zijn naar het Westen terug getrokken. De gemotoriseerde Sowjet-Russische voorhoeden die opdrongen naar Neu-Sandez, werden afgeschud. Tusschen de Weichsel en het besneeuwde heuvelterrein ten W. van de Lysa Gora werden de Sowjets gedwongen tot voortdurende ergroepeeringen en baanden zich de Duitschers strijdend een weg naar het Westen. De ver liezen waren aan beide kanten aanzienlijk. Een deel der Sow jet-Russische pantsergroep kon door enkele Bressen de linie Krakau-Tschenstochau berei ken, welke laatste stad werd ontruimd. Ten W. van Kielce woedae een wilde veldslag. Of schoon de bolsjewisten «lus in eenige sectoren terrein hebben gewonnen, is de Duitsche weerstand reeds merkbaar ver stevigd. Ten W. van Radom wer den de bolsjewieken teruggesla gen. De stad Tomaschow werd prijsgegeven, evenals Warschau. Het grootste deel van het gar nizoen van Warschau is ontko men aan het gevaar der om singeling. Het tweede zwaartepunt van den sla? lag ten NL van de Weichsel-bocht, wair de Duit sche troepen, na df> ontruiming van Zichenau, diepere penetra ties verhinderden. Na krachtig trommelvuur slaagden de bolsjewieken er ten Z. van Ostrolènka in een bruggenhoofd te vormen over de Naref. In Oostpruisen sloegen de Duitsche troepen tusschen de heide van Rominten en het ge bied ten W. van Schlossberg wederom de aanvallen van 25 infanteriedivisies af. Ten N.O. van Gumbinnen, waar de slag zijn hoogtepunt bereikt, vingen volksgrenadiers tijdens voort durende sneeuwstormen de ergste aanvallen der Sowjets op. Beslissende slagboom De 155 divisies van Stalin en zijn meer dan 25 tankcorpsen vormen de stormgroep, aldüs de Deutsche Allgemeine Zeitung, die de heele overwinning, het heele succes en de heele Duit sche vernietiging moet bren gen. De bolsjewieken hebben in dit offensief niet eenvoudig hun sterkste huidige krachtsconcen traties geworpen, maar alles, wat het meedoogenlooze Krem lin gereed houdt. De griezelige macht van het Oosten toont thans haar griezeligste gebaar. Bij de Duitsche tegenmaatrege len gaat het niet om Warschau, Krakau en Tsjenstochau, maar veeleer gaat het erom, toch een beslissenden slagboom op te richten op den weg naar Duits chlancl. Secretaris-generaal van Landbouw en Vlsscherj) over den voedselnood Bestaande noodtoestand kan niet worden opgevangen Omtrent de voedselsituatie geeft de Secr.Gen. van Land bouw en Visscherij de volgen de uiteenzetting: Sinds 23 Dec. 1944 is er vorst ingetreden en wel op een wijze, dat ondanks afwisselende dooi de situatie steeds ernstiger is geworden. Teneinde een beter oordeel over de ontstane cri- tieke situatie te verkrijgen, ver dient het aanbeveling de cijfers over het vervoer per schip over het IJsselmeer naar het Westen des lands te publiceeren. 1944 30 Oct.-27Nov. (4 weken) 28 Nov.- 8 Dec. 4 Dec.-10 Dec. 11 Dec-.17 Dec. 18 Dec.-24 Dec. 25 Dec.-81 Dec. 1945 1 Jan.- 7 Jan. 8 Jan,—14 Jan. 11 weken alle levens middelen in tonnen 6580 2317 4550 3930 18206 8300 4653 2202 45788 waarvan aardapp. far tonnen 6580 2817 8849 2563 10823 6921 8897 8172 88122 Van medio September tot 30 Oct. was er practisch geen ver voer voor civiele doeleinden mogelijk. De week voor Kerst mis gaf een hoopvolle situatie te zien. Voor het eiret werden toen in ruime mate aardappelen aangevoerd. Iedere kilogram aardappelen, welke men per week en per hoofd van de be volking van het Westen wil be schikbaar stellen, eischt een aanvoer van rond 4500 ton per week. Midden Januari kwam de aanvoer practisch stil te staan. De conclusie, die hieruit in het bijzonder voor de aardap pelsituatie te trekken is, behoeft derhalve geen nadere toelich ting. Van een vermeerdering van den aanvoer van dit zoo noodzakelijke volksvoedsel zal tijdelijk geen sprake kunnen zijn, terwijl het bjj aanhonden van de vorst zelfs de vraag is, of dit rantsoen gehandhaafd kan worden, hetgeen het bestaande groote leed nog zal doen toe nemen. Er moet rekening mede wor den gehouden, dat ook al 2ou er een einde aan «ie vorstperio de komen, de stagnatie minstens eenige weken blijft aanhouden, voordat er van verbetering in de consumptiecentra sprake zal zijn. De smalle kanalen, wijken en monden, welke op de groote verkeerswegen in het N.O. van het land uitkomen, ziin het meest gevoelig voor vorst en zij behoeven langeren tijd voor 't ontdooien. De binnenscheepvaart is thans Nieuwe woeste golven rollen aan op Europa de bolsjewistische Slavenvolkeren slaan als een kokende branding op de Duitsche vesting- rots en dreigen allen en alles mede te sleuren In hun wilden, vernietigenden stroom. Europa voert thans den grootsten afweerstrijd zijner geschiedenis, millioenen bolsjewieken, met de beste wapenen uitgerust, vallen aan op zeven fronten en behaalden tot dusverre reeds aanzienlijke terreinwinsten. De roode kolos nadert Europa verkeert in noodl De stormbal is geheschen en met man en macht arbeidt men aan den dijk, welke met Gods hulp sterk genoeg zal worden om de brute oerkracht van den Aziatischen spring vloed te breken. Het doel van dit Sovjet-offensief, het machtigste, dat tot op heden door Moskou werd ontplooid, is de uiteindelijke verovering van ons werelddeel. Wanneer de Duitsche legers definitief zijn verslagen, dan zal vanuit het Kremlin dé wereldrevolutie worden afgekondigd en dan zullen in eerste instantie de Europeesche volkeren worden geproletariseerd en losgeweekt van hun volksche tradities; dan zal het Christendom worden geliquideerd en de Westersche beschaving overgaan in de door joden uitgedachte war- theorieën, welke de menschheid aan den zelfkant van het leven brengen. Duitschland, dat in den af weerslag tegen dit roode Azië veel kostbaar Germaansch bloed offert, heeft daarentegen de historische taak op zich genomen het oude verdeelde Europa een nieuw aangezicht te geven. Wil het Avondland blijven voortbestaan als het meest beschaafde en het meest cultuur-brengende werelddeel op Aarde en wil het zijn, der menschheid leiding gevende missie blijven vervullen, dan is naast een algeheelc om wenteling op elk gebied de ééndracht in de Europeesche volkerenfamilie noodzakelijk. En slechts het nationaal-socialisme kan aan deze voorwaarden voldoen slechts Duitschland kan, als de sterkste macht, de consolideering van Europa tot stand brengen slechts de Germaanschc Weermacht van Adolf Hitier is in staat de wet van den menschelljken en den Christelijkeu vooruitgang, een wet, welke het bolsjewisme, als zijnde absoluut negatief, heeft geschrapt in het leven der volkeren, door te voeren en haar naleving te garandeeren. A ngetwijfeld zou Duitschland het reeds hebben klaar gespeeld met dezen Sovjetkolos, ware het niet. dat democratische brandkast-bezitters uit En- feland en Amerika het socialistische Derde Rijk in het Westen belagen en at vijandige machten de ééndracht van het Europeesche vasteland sabo- teeren. De internationale haute-finance stelt zich te weer tegenover een econo mische eenheid in Europa zij ziet de economische vrijheid van Europa, gelijk Duitschland nastreeft, als -een gevaar voor hmtr eigen bestaan, dat juist is gebaseerd op de afhankelijkheid van ons continent, op wereld-crises en -malaise en op gewetenlooze speculaties. Door wapengeweld trachten de achterlijke geldstaten nu reeds sedert vijf jaren den economischen cn socialen vooruitgang van Europa te dwarsboomen. Met Moskou houdt de plutocratie het draaiende rad der ontwikkeling tegen. En hun helwrs daarbij zijn de uitgeweken schijnregceringen der door Duitschland bezette naties. Deze regeeringen ondermijnen via Londensche zenders de ééndracht der Europeesche volkeren, de eenige voorwaarde om d i e macht te kunnen vormen, welke den ondergang van ons continent kan voorkomen. Voor Nederland is de stoffige professor in de Godgeleerdheid, de wonderbaarlijke Gerbrandy, die devoot neerzinkt in het slijk voor den anti-Christ Stalin, de man, die middels spoorwegstakings- en sabotage-actie-bevelen ons volk een steentje wil laten bijdragen tol Duitschlands ondergang, daarbij in zijn anglophiele verwatenheid niet beseffend, dat Duitschlands ineenstorting Ó6k het einde beteekent het voortbestaan der Germaansche Nederlanden. Het nationaal-sorialtstlsche Duitschland en de met het Rijk ver bondenen werken en vechten, Ijjden en offeren voor het behoud van ons werelddeel en al zjjn volksche waarden. En ln deze groote worste ling om de beheersehlngsplannen van de Europa-haters te doorkruisen vertrouwen zij op de Voorzienigheid, op den Führer en op de bracht van eigen wapenen en tenslotte willen zjj, nu de noodvlag wappert boven het Europa-ln-de-brandlng, met dien Prnlslschen generaal vragenXIX) „God, wanneer Gjj ons niet kunt of niet wilt helpen, dan vragen yjC I wjj U alleen, help dan ook onze vervloekte vijanden niet." het eenige belangrijke verkeers middel. Óp welk tijdstip dit ver keer weer in voldoende mate hervat kan worden, hangt ge heel van de weersomstandighe den af. Herhaaldelijk is de vraag ge steld, in hoeverre deze stagnatie door het wegverkeer kan wor den opgevangen. De Secretaris- Gen. wijst erop, dat in norma le omstandigheden het lange af standsverkeer over den weg niet in aanmerking kwam voor ver voer van aardappelen en graan. Niettemin was het wegverkeer voor zoover mogelijk, reeds voor de intrede van de vorst ter hand genomen. Ondanks het feit dus, dat alle mogelijkheden op dit gebied benut zullen worden, kan de bestaande noodtoestand daar door niet worden opgevangen.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1