AMEPSrOCOTSCHE COUMNf Dit jaar treedt de historische ommekeer in Verbitterde straatgevechten in Ireslau en Siegan Het belangrijkste oorlogsnieuws Adolf Hitler profeteert de zege van het Duitsche Rijk Proclamatie van den Führer tot het Duitsche Volk Turkije en Egypte storten zich op bevel der geallieerden in den oorlog met Duitschland In Silezië mislukten alle Sovjet- Russische doorbraakpogingen. Aan het front aan de Oder en In YV. Pruisen deden de bolsjewisten ver scheidene verkenningsaanvallen. Aan het Zuidelijk deel van het front in O.-Pruisen handhaven zich de Duit sche stellingen. Ten Z.O. van Li- bau werden de bolsjewistische door braakpogingen afgeslagen. Ten Z.O. van Kleef werden vijan delijke concentraties uiteengeslagen. In den slag aan de Roer tusschen Linnich en Diiren en vooral in het gebied van Jillich werpen de Ame rikanen pantserstrijdkrachten inden Strijd. By Jülich werden veertien vijandelijke tanks vernietigd. Aan het Eifelfront werd de Prüm-sec- tor op enkele plaatsen door de ge allieerden overschreden. Duitsche miniatuurduikbooten brach ten voor de Engelsche kust een ge allieerd troepentransportschip van 8000 brt., benevens een torpedojager en twee geleidevaartuigen tot zin ken. De strijd tegen de benden in Kroa tië by Serajewo is weer opgeleefd. De geallieerde luchtmacht onder nam wederom terreuraanvallen tegen W. en Z. Duitschland, waarby vooral In München zware schade aan cul tuurmonumenten werd toegebracht. Er werden, deels in luchtgevechten, 61 vyandelijke vliegtuigen neerge schoten. De slag aan de Roer neemt in felheid toe. De slag aan de Roer is nog in hevigheid toegenomen. De zwaarte punten van het offensief van het 8e Amerikaansche leger liggen nog steeds ten N. van Linnich, by Jü lich en by Düren. Het gelukte den Amerikanen door overmachtig ge bruik van materiaal hun bruggen hoofden over de Roer iets uit te breiden. Ten O. van Linnich werden de Amerikanen door Duitsche tegen aanvallen over verscheidene kilome ters teruggeworpen. Maandagavond handhaafden de Duitschers zich nog steeds in enkele steunpunten in Jü lich, terwyi op dat tydstip ook in het Oosteiyk deel van Düren nog bard werd gevochten. Tusschen Maas en Nederryn von- On slechts gevechten van plaatse- Onlusten in Roemenië In Roemenië vinden demonstraties tegen de regeering-Radescu plaats. Er werden meerdere aanslagen ge pleegd, o.a. op de ministeries van Buitenlandsche- en van Binnen- landsche Zaken. Men eischt het af treden van de regeering. Volgens Radescu houdt het leger zich rustig. De troepen openden het vuur op de demonstranten; op bevel van de ge allieerde controlecommissie werd het vuren echter gestaakt. Radio- Woskou noemt de onlusten „provo- ceer»nd optre-tsn van Roemeensche rwvtionn» irrn". ïyke be teekenis plaats, al droegen deze ook een hardnekkig karakter. Ten O. van Gogh mislukten geal lieerde aanvallen; ten Z. van de stad werd eveneens zwaar gevochten Tusschen Moezel en Saar konden de Amerikanen hun bruggenhoofden aan weerszyden van Saarburg niet uitbreiden. Uit Lotharingen werd Maandag slechts geringe gevechts activiteit gemeld. De Amerikanen trachten door te s too ten naar Saar- brücken. Hardnekkig Duitsch verzet tegen Sovjet-aanvallen. Aan het Oosteiyk front handhaven zich nog talryke Duitsche steun punten achter het eigeniyke front en het lukt den bolsjewisten slechts zeer langzaam deze stellingen op te ruimen. In Breslau woeden verbit terde straatgevechten; in het Z.W. deel der stad doorgedrongen Sov- jet-strydkrachten werden wederom teruggeworpen. Van Duitsche zyde wordt gezegd, dat de Sovjet-Russen rekening houden met een beleg vari weken. Ook In Glogau wordt ver bitterd gestreden. Van het front tusschen Liegnitz en Gruben konden de Duitschers Maandagavond melden, dat het vry- wel gestabiliseerd was, terwyi de bolsjewistische bruggenhoofden over de Neisse alle konden worden In gedrukt. Hun pogingen om naar Stettin op te rukken moesten de Sovjet-Russen staken wegens het hardnekkige Duitsche verzet. Daar entegen behaalden zy tusschen Neu- stettin en Konitz terreinwinst in N. W.-richting. Voorts berichtten de Duitschers, dat de land- en zeever bindingen met de vesting Konings bergen waren hersteld. Partijleiders in het Hoofdkwartier bijeon HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. Naar aanleiding van den 25sten verjaardag van de afkondi ging van het partij-programma heeft de Führer ln zyn Hoofdkwartier de Reichsleiter, Gauleiter en Verbande- führer der N.S.D.AP. ontvangen, teneinde hun richtiynen te geven voor de zegevierende voortzetting van den stryd, voor de omvangrijke organisatie van alle krachten voor het verzet en voor den inzet zonder voorbehoud van de Party in den stryd om het lot van het Duitsche Volk. Niet naar de conferentie Reuter meldt, dat Portugal, Span je, Zwitserland, Zweden en Ierland niet zyn uitgenoodigd voor de geal lieerde conferentie, welke op 25 April a.s. te San Francisco wordt gehou den. Ook Italië werd, als voormalig vyandeiyk gebied, niet uitgenoo digd. WOENSDAB 17 SPROKKELMAAND (FEBR.) 1845 —68e JAAR6AN8 No. 19 UitgaveN.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAM AN Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 5289 Giro 86 326 Beriyn. Bij de herdenking der afkondiging van het Partyprogram ma vóór 23 jaar, is te München een boodschap van den Führer voorgele zen door Staatssecretaris Hermann Esser. In deze toespraak wordt o.m. het volgende gezegd: Egypte. Uit Cairo wordt gemeld, dat eenige weken geleden het eerste geallieerde konvooi door de Darda- nellen is gevaren. „Plichtsbesef en arbeid verbieden my het Hoofdkwartier te verlaten op een oogenbllk, waarop voor de 25ste maal de verjaardag valt van de afkondiging en aanvaarding te München van het fundamenteele programma onzer beweging. Dezelfde coalitie van onverzoen- ïyke vyanden was toen reeds ln den stryd tegen het Duitsche volk ver- eenlgd als thans. Het annatuuriyke bondgenootschap tusschen uitbultend kapitalisme en menschenvernietl- gend bolsjewisme, dat thans tracht de wereld te verstikken, was de vyand wien wij op 24 Februari 1920 tot behoud van de natie den strijd aanzegden. Het internationale Jodendom be dient zich sedert lang van beide vormen ter vernietiging van de vrij heid en het sociale geluk der vol keren. Doch- er bestaat een gewel dig onderscheid tusschen 't Duitsch land van 1920 en dat van 1945, toen een volkomen verlamde natie, thans een zich met uiterst fanatisme te weer stellend volk, toen een over leefde, de ontbinding ten prooi ge vallen maatschappeiyke orde, thans een in opbouw zynde onwrikbare volksgemeenschap. Het groote keerpunt Daarom zal de 24ste Februari 1920 in de geschiedenis eens worden be schouwd als een der grootste keer punten der ontwikkeling van de menschheid. Dat de nationaal-socialistlsche Be weging in 1933 er na een stryd van rond 13 jaar in slaagde uit niets langs legalen weg de macht in het Duitsche Ryk in haar handen te krygen, was het resultaat van een strijd, die, zy het ook vaak byna zonder kansen schijnende, taai en fanatiek ten uitvoer is gelegd. Alleen een burgerhjke zwakzinni ge kan zich echter Inbeelden dat de vloed uit het Oosten niet zou zyn gekomen wanneer Duitschland hem boteert, zullen zy gemeenschappeiyk verhinderen dat de natie wordt ver nietigd. Dan moet aan het einde van dezen stryd de Duitsche over winning staan. De gestaalde generatie Wanneer deze oorlog zijn einde zal vinden, leggen wy de overwin ning ln handen van een jonge ge neratie, die in duizendvoudig leed en vuur gestaald, het beste Is wat Duitschland ooit zijn eigen heeft ge noemd. zy zal ln stad en land het voorbeeld zijn voor tallooze komen de generaties. Ook dit is het werk der nationaal-socialistlsche opvoe ding en daarmede een consequentie van die aanzegging van den stryd die 25 Jaar geleden van München uitging. Myn eigen leven heeft daarby slechts de waarde, die het door de natie bezit. Ik werk daarby on afgebroken aan de wederoprichting en versterking van onze fronten voor den afweer en den aanval, aan de productie van oude en nieuwe wa pens, aan him gebruik, aan de ver steviging van den geest van onzen weerstand en aan het uit den weg ruimen van alle schadelijke indivi duen, die zich ofwel niet aanslui ten bij het behoud van ons volkswe zen, ofwel zich zelf daartegen wil len verzetten. Ik heb dezer dagen in Britsche kranten gelezen, dat met het voor nemen heeft myn „Berghof" te ver nietigen. Ik betreur byna, dat dit niet reeds is geschied, want wat ik ook maar zelf mijn eigendom noem, is niet meer waard dan dat wat mijn volksgenooten toebehoort. Ik zal ge lukkig zyn in zooverre het een mensch mogeiyk is tot het laatste alles mede te dragen wat ook an deren te dragen hebben. Het eeni ge wat ik niet zou kunnen verdragen zou het teeken zijn van zwakheid van mijn volk. Wat my derhalve het meest gelukkig en trotsch maakt is de overtuiging dat het Duitsche volk zich in zyn grootsten nood in zijn hardste karakter laat zien. Zooals wy derhalve voor 25 jaren zijn uitgetrokken als een gemeen schap tot herstel van het onrecht jegens ons volk, zoo strijden wij tot herstel van het leed dat zij ons ook thans weer als een gemeenschap op nieuw hebben aangedaan, van de bedruktheid waarin zij ons hebben gebracht en de schade, die zij by ons hebben aangericht. 25 jaar geleden verkondigde ik de overwinning der Beweging. Thans profeteer ik evenals altyd doordrongen van geloof aan ons volk ten slotte de overwinning van het Duitsche Ruk. in plaats van met kanonnen, tanks en vliegtuigen met papieren volken rechten tegemoet zou zyn getreden, aldus de Führer. Hoe zwaar deze stryd nu Is, dat weten wy allen. Wat wy daarby echter ook verliezen, het staat in geen verhouding tot datgene wat wy verliezen zouden, wanneer hy niet met succes zyn einde tegemoet zou gaan. Verbeten standvastigheid Wat het bolsjewisme is, ondervin den thans enkele gebieden in het Oosten van ons Rijk aan eigen ïyf. Wat daar onzen vrouwen, kin deren en mannen door deze Joodsche pest wordt aangedaan, is het af schuwelijkste lot, dat een mensche- ïyk verstand vermag uit te denken. Tegenover deze Joodsch bolsjewisti sche volkerenvernietiging en haar West-Europeesche en Amerikaansche profiteurs bestaat derhalve slechts één gebod: met uiterst fanatisme en verbeten standvastigheid ook de laatste kracht in den strijd te bren gen die een genadig God den mensch in zware tyden ter verdediging van zyn leven laat vinden. Wat daarby zwak wordt valt, moet en zal ver gaan. Er mag echter geen twijfel over heerschen, dat het nationaal-socia listlsche Duitschland dezen strijd zoolang zal voortzetten tot tenslotte ook hier en wel nog in dit jaar de historische ommekeer Intreedt. Wanneer front en vaderland ver der gemeenschappeiyk besloten zyn ieder te vernietigen die het ook maar waagt te versagen jegens het gebod van het behoud, die zich of wel laf toont, of zelfs den strijd sa- Ook Syrië het slachtoffer van de Yalta-agitatie Naar Radio Ankara meldt heeft de Turksche minister van Buiten landsche Zaken voor het parlement onder verwijzing naar de vertroebe ling der Duitsch-Turksche betrek kingen, die geleid hebben tot het verbreken der diplomatieke betrek kingen, met Duitschland en later ook met Japan, verklaard, dat Tur kije, met aanvaarding van het voor stel van den ambassadeur der Ver- eenigde Staten, alsmede van den Britschen ambassadeur, aan de zyde van de geallieerden in den oorlog is getreden tegen Duitschland en Ja pan. In aansluiting op de verklaring be sloot het parlement het voorstel goed te keuren, volgens hetwelk Turkije zich met ingang van 1 Maart a.8. ln staat van oorlog acht te be vinden met Duitschland en Japan. „Van weinig bc teeken is voor het verloop van den oorlog" De oorlogsverklaring van Turkye wordt in Berlijn beschouwd als in geen enkel opzicht verrassend en als van weinig beteekenis voor het ver loop van den oorlog. Men verklaart dat Turkye reeds verleden Jaar zo mer, toen het zich door Engeland en de Sovjet-Unie liet verleiden tot het verbreken der diplomatieke be trekkingen met Duitschland, zyn vryheid van politiek handelen had verloren en automatisch op den weg Strenge straffen voor onbevoegd gebruiken van electriciteit Een dezer dagen heeft te Amster dam het Duitsche Hooggerechtshof als bijzondere rechtbank in twee gevallen ter zake van het onbe voegd gebruiken van electrisehe stroom een tuchthuisstraf van tien jaar opgelegd. De thans bijzonder moeiiyke ko- lenpositie in Nederland noopt tot de allergrootste bezuiniging, opdat al thans de kolen en electriciteltsvoor- ziening van de meest vitale inrich tingen, in het byzonder van polder gemalen, graan- en oliemolens enz. kan worden gegarandeerd. Iedere onttrekking van electrischen stroom is daarom, afgezien van de uitdruk- keiyk toegestane uitzonderingsge vallen, verboden. Hy, die zonder by- zondere vergunning op een of an dere wijze en tot een of ander doel electrischen stroom onttrekt, dan wel tracht te onttrekken, brengt de voortzetting van de meest vitale be drijven van het land in gevaar. Hem staan op grond van de bestaande voorschriften de zwaarste straffen te wachten. 's-Gravenhage, 24 Febr. 1945. De algemeene plaatsvervanger van den Rijkscommissaris Dr. Dr. W1MMER. Commissaris-generaal voor be stuur en justitie. is geraakt waar het zich thans be vindt. De motiveering van de Turksche regeering voor de oorlogsverklaring aan Duitschland, zoo verklaart men in Beriyn verder, is bijzonder ken merkend. Daaruit biykt, dat Enge land aan Turkije heeft meegedeeld dat als gevolg van een besluit der Krimconferentie Turkye slechts dan aan toekomstige vredesregelingen kan deelnemen, wanneer het vóór 1 Maart aan Duitschland en Japan den oor log heeft verklaard. Deze stap van Turkije zal voor de toekomst van het land en van het Turksche volk ernstige gevolgen hebben. Egypte's premier doodgeschoten De Egyptische premier, Achmed Maher, heeft in het Parlement me degedeeld, dat Egypte aan de Spil- mogendheden den oorlog heeft ver klaard. Het land zal zich beperken tot een defensieve oorlogvoering. Na het verlaten van het Parlementsge bouw werd de premier door onbekend gebleven personen doodgeschoten. Er is reeds een nieuwe premier be noemd; de samenstelling van het ka binet bleef ongewyzigd. De gearresteerde moordenaar van Maher is de 26-jarige advocaat Is- sawi. De Egyptische politie stelt een omvangrijk onderzoek in by de Jong-Egyptische party, waarvan Is- sawi lid zou zyn. By wyze van voor zorgsmaatregel is een aantal arres taties verricht. P. S. Gerbrandy vormt een nieuwe emigranten-regeering Van Heuvcn Goedhart gewipt! Naar Reuter uit Londen meldt, heeft prof. Gerbrandy een nieuw kabinet gevormd. Prof. Gerbrandy neemt zelf de al gemeene oorlogsvoering. Verder is de verdeeling van de functies: Buiten landsche Zaken; mr. E. N. v. Klef- fens; Justitie: A. I. Gerbrandy; Bin- nenlandsche Zaken: dr. L. W. M. Beel; Onderwijs, Kunsten en Weten schappen: dr. G. Bolkestein; Finan ciën; dr. G. W. M. Huysmans; Oor log a.i.: J. M. de Booy; Marine' J. M. de Booy; Sociale Zaken en a.i. Wa terstaat: ir. F. C. M. W«ffels; Han del, Nijverheid en Landbouw; drs. J. H. Gispen; Scheepvaart en Vis- scheryJ. M. de Booy; Overzee- sche Gebiedsdeelen; prof.' dr. ir. J. I. M. N. Schmutzer; zonder porte feuille: Jhr. mr. Michiels van Ver- duynen. Het merkwaardige aan dit ka binet dat biykbaar niet zon der moeite tot stand is gekomen is niet alleen het feit, dat de „minister" van Justitie, Van Heu- ven Goedhart, de man, die de on beperkte jacht op N.S.B.ers en „col laborateurs" proclameerde en de z.g. Volkstribunalen instelde, is ge wipt, maar ook dat de sociaal democraten schitteren door afwe zigheid ten gunste van een sterken R.K. inslag!

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1