AMIKF Rijksminister Seijs-lnquart: „Waarom nationaal-socialisme?" Bommetiterreur ichtte bloedbad aan ia Dresden Het belangrijkste oorlogsnieuws Geallieerd bruggenhoofd over den Rijn niet aanzienlijk uitgebreid. Dr. Göbbels spreekt tot de frontsoldaten „Standhouden en pal staan!" luidt zijn advies Oproep van den Führer tot de Weermacht Weer een zending uit Zweden WERELDNIEUWSj in enkele regels Tusschen Nijmegen en Emmerich van oever tot oever een hevig artillerie-duel. Geallieerden schijnen het oude plan om vanuit het gebied van Arnhem het Noordelijk deel van het Ruhr- gebied aan te vallen te willen hervatten. Bij Iïemagen versterken de geallieerden hun actie. De bewegingen van den vijand liggen onder het concentrische Dultsche afweer- vuur, waardoor de Anglo-Amerikanen niet tot den grooten aanval kunnen overgaan. De Duitsche afwcersuccessen hebben de gevechten in het Oosten veel gewijzigd. Het front bij KUstrin biedt tegenstand aan drie Sovjet- legers. Het verloren gegane Noordelijk deel van deze stad is heden heroverd. De Sovjets trachten naar de Dantziger bocht door te stooten. Duitsche tegenmaatregelen zijn reeds getroffen. Het Opperbevel van de Weermacht meldt o.m.: Pogingen van de Sov jets om tusschen Drau en Plat- tenmeer de Duitsche stellingen In te drukken, mislukten. Onze formaties drongen verder op. Bij Schwarzwas- ser en ten N. van Ratibor vastbe raden Duitsche tegenaanvallen. De bij Strigau ingesloten Sovjetgroep werd verder samengedrongen. In Breslau wordt van huis tot huis gevochten. Bij hun tot dusverre vruchtelooze stormloopen ln dit gebied leden de bolsjewisten hooge verliezen. Aan den Oder, tusschen Ktlstrin en Frankfort zijn verschei dene Sovjet-aanvallen uiteengesla gen. Ook Maandag hebben de ver dedigers van Stettin stand gehou den tegen stormloopen van drie Sovjet-legers28 tanks werden stuk geschoten. Voor Kolberg zijn bolsjewistische aanvallen bloedig tneengestort. De zware afweerslag ln W.Pruisen duurt voort. Doorbraak pogingen naar Gotenhalen werden verhinderd. In O.Pruisen toegeno men verkenningsactiviteit van Sov jet-patrouilles. In Koerland woedt de hevige slag met onverminderde kracht voort. Aan den Rijn tus schen Emmerich en Keulen weder- zjjdsche hergroepeeringen. Ten O. van Remagen worden wisselvallige gevechten geleverd. Het is den vij and niet gelukt zijn smal bruggen hoofd over den Rjjn aanzienlijk uit te breiden. De vijandelijke druk in het Moezeldal bleef aanhouden. Aan den Beneden-Elzas mislukten geallieerde verkenningsaanvallen. Vijandelijke bommenwerpers on dernamen luchtaanvallen op plaat sen in N.W. Duitschland, Berlijn, Hamburg, midden-Duitschland en Ruhrgebied, in het bijzonder op Essen. Naar het D.N.B. berichtte heeft Rijksminister dr. Göbbels aan het Sllezische front vertoefd, waar hij bezoeken heeft gebracht aan de vechtende troepen, aan verschillende staven en aan nabij het front gele gen steden. Terstond nadat troepen van het leger, van de Waffen-G en Volks- •turmeenheden de stad Lauban weer vrijgevochten en daarbij sterke dee- len van het derde Sovjet-Russische gardepantserleger met zware verlie zen hadden verslagen, sprak dr. Göb bels op het Marktplein tot de be vrijders der stad. De Rijksminister tankte alle onbekende strijders en helden, die zoo Juist een nieuw roemvol blad aan de geschiedenis van dezen oorlog hadden toegevoegd. Millloenen moeders en kinderen, zoo verklaarde hij, roepen thans om on- se hulp, onze wapens en onze be scherming. Daarmede wordt een be- *sp gedaan op ons nationale gewe ten en op onze eer als man, want voor een volk als het Duitsche, dal-. 2000 jaar roemvolle historie ach- téf zich heeft, beteekent zulks dat het standvastig zal vechten en wer- ken om aan een nieuwe periode 2000 jaar roemvolle historie te beginnen. Evenals Frederik de Groote zal de Flihrer onze generatie tot de over winning leiden, wanneer het volk hem op elk uur, na elke overwin ning, doch ook na eiken tegenslag, met verknochtheid trouw blijft. Ook voerde dr. Göbbels het woord in de frontstad Görlitz tot duizen den soldaten, Volkssturmmannen, vrouwen, Hitlerjongens en bewape ningsarbeiders. De Duitsche solda ten, zoo zeide hij, houden met hei ligen toorn hun wapens vaster om klemd dan ooit, omdat hun de foto's van doodgeslagen kinderen en ge schonden vrouwen en moeders voort durend bijblijven en zij zich daarvan niet meer kunnen losmaken. Dr. Göbbels besloot zijn toespraak met een oproep, dien hij richtte tot alle Duitschers, tot de soldaten in het Oosten, Westen en Zuiden, tot de mannen van den Volkssturm, de Jeugd en de werkende bevolking in het vaderland: „standhouden en pal staan op den vaderlandschen bodem, zooals het echten mannen eigen is". WOENSDAG 14 LENTEMAAND (MAART) 1945 58e JAARGANG! No. 23 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur NIC. LAMAN RedactieTel. 6731 AdministratieTel. 5289 Giro 86 326 Het gaat alleen om onze jeugd en zij weet, waarvoor zij strijdt In een radio-toespraak heeft Rijksminister dr. Seyss-Inquart zich onder den titel: „Waarom Nationaal-Socialisme?" bezig gehouden met den eisch, welke Duitschlands tegenstanders op de Krimconferentie op nieuw gesteld hebben, nl. dat het Duitsche volk het nationaal-socia lisme opgeven moet. Hij stelt vast dat de gebeurtenissen in de Ostmark in Maart 1938 de vervulling zijn geweest van een eeuwenlange geschie denis van strijd en leed, waarvoor millioenen menschen gevallen ztjn en bereid zijn te vallen. Ook thans zullen wij ons door iedere hel heen- vechten, maar nooit onzen wil en ons streven naar eenheid van Rijk en volk opgeven. Het nationaal-socialisme is de levenswil van het Duit sche volk in het verzet tegen de onderdrukkingsbedoelingen van orr/e vijanden in 1918. Het is de opstand tegen het eeuwigdurend onderscheid van overwinnaars en overwonnenen, de handhaving van het eigen bestaan tegenover voortdurende ellende en werkeloosheid. Wanneer onze vijanden thans van ons verlangen, dat wij van het na tionaal-socialisme afzien, dan weten wij uit ervaring, dat ellende en on derdrukking ons lot zullen zijn. De poging om het nationaal-socialisme uit het Duitsche volk te bannen, is tegelijk een aanslag op de Euro- peesche ordening, daar zij den gees telijken, poiitieken en economischen chaos in het kerngebied van ons continent brengen zou en dit open zou stellen voor kapitalisme of bol sjewisme. In kritieke tijden leefde het communisme niet in de Oost provincies van het Rijk op, maar werd het meest bereidwillig aan vaard in de industriegebieden van Saksen, aan den Rijn en Ruhr, in Berlijn en Hamburg. De bolsjewisten schijnen zich ook voor dit stadium van hun wereldrevolutionaire plan nen grondig voorbereid te hebben, want zij beweren meer dan 20.000 Duitsch sprekende en dienovereen komstig geïnstrueerde commissaris sen gereed te houden. Stalin heeft er nadrukkelijk op gewezen, dat bij de massa van het Duitsche volk niet den indruk gewekt mag worden, dat de Sovjets aan de nederlaag van Duitschland schuldig zijn. De Sov jets, wier doel in dezen oorlog voor alles de vernietiging van Duitsch land en Engeland zijn moet, zullen daarom t.g.t. bereid zijn tegen En geland te vechten, om Sovjet- Duitschland tegen Engeland te be schermen. Onze tegenstanders zijn het in alle politieke en economische vraag stukken niet met elkaar eens, echter wèl in één opzicht, nl.. de vernieti ging van het nationaal-socialisme. Daarom ligt het verre van ons, po gingen aan te wenden in het vijan delijke kamp een scheuring teweeg te brengen bij wijze van laatste redmiddel. Het gaat er thans alleen om, aldus besloot dr. Seyss-Inquart, voor onze jeugd, voor Duitsch lands toekomst een leven in volk- sche vrijheid te bevechten. En juist deze jeugd begrijpt den oproep, dien het nat. socialistisch streven tot haar gericht heeft. Oiize jeugd zal naar het voorbeeld der vaderen haar keuze doen, nuchter en klaar, en haar weg gaan, onbuigzaam en vastbesloten. Zij zal stridden waar gestreden moet worden ei ons nat. soc. streven inhoud en waarden ge ven. D&érom nationaal-s acialisme Slechts één gebod geldt s verbeten standvastigheid Ter gelegenheid van den Hel dengedenkdag heeft Adolf Hitler een oproep gericht tot de Duitsche Weermacht. Hjj zegt daarin o.m. dat de jood- sche alliantie den sluier opge licht heeft over haar voorbe reidingen tot vernietiging van het Duitsche Rjjk. Wanneer het lot thans tegen ons ijjkt te zijn, is dit schijnbaar. Mjjn vaste besluit is, dat 1918 zich niet herhalen zal. Onze tegenstanders willen het Duitsche volk uitroeien. Uit hetgeen in de door de bolsje wisten bezette gebieden ge beurt, weten wjj ook, welk lot ons toegedacht is en wat ons te wachten staat, als wjj niet bereid z\jn om alle gevaren te trotseeren. Er Is één gebod, nl. om met verbeten vastbe radenheid alles te doen, ten einde den ommekeer t« be werkstelligen. De God der Werelden helpt slechts hem, die zich zelf lielpt. Tienduizenden dooden zijn in massagraven bijgezet De bijzonderheden over de gevol gen van de luchtaanvallen op Dres den leeren, dat de catastrophe, wel ke daar is veroorzaakt, de grootste ln dezen luchtoorlog is. Dresden was tot 13 Februari zoo goed als ongehavend, aldus meldt de Ber- lijnsche correspondent van de N. R. Crt., zoodat het vuur, veroorzaakt door honderdduizenden brandbom men, overal voedsel vond. Er is geen Duitsche stad, waar zooveel men schen het leven hebben moeten laten door voltreffers, verbranding en gebrek aan zuurstof, ais in Dres den het geval is geweest. Het zal wel onmogelijk zijn ooit het aantal dooden vast te stellen! Dresden had, toen de serie luchtaanvallen begon, ongeveer 600.000 Inwoners bovendien hadden circa 400.000 vluchtelingen er een voorloopig kwar tier opgeslagen. Tienduizenden zijn in massagraven bijgezet, zonder dat de mogelijkheid van identificatie heeft bestaan. De vernielingen in de stad zijn zonder voorbeeld. De bin nenstad is volkomen vernietigd, men schen ziet men er niet meer. Op 13 Febr. 's avonds bestookten Britsche bommenwerpers de kern van de stad aan weerskanten van de Elbe met een buitengewoon groot aantal bommen. Er ontstond een enorme vuurstorm. Zij, die er in slaagden uit de nauwe straatjes van de bran dende stad te ontkomen, vluchtten naar de open velden, naar het groote park en naar den Elbe-oever. Eenige uren later verscheen een tweede Engelsche luchtvloot. Mid den in den nacht bombardeerde deze het stadsdeel, dat bij den eer sten aanval niet was betrokken. De vluchtelingen bevonden zich daar door opnieuw in het centrum van de raid, zonder eenige dekking in de open lucht. Onder hen is een bloed bad aangericht, zooals geen Duitsche stad nog heeft gekend. Twaalf uur later kwam een derde aanval, waar bij verdere districten van Dresden werden bestookt. Deze stadsgedeel ten hadden juist tevoren vele slacht offers uit het reeds getroffen ge bied opgenomen. Den dag daarna had een vierde aanval plaats op de voorsteden van Dresden, waar de dakloozen toen in lange colonnes een heenkomen hadden gezocht. Men spreekt aan Duitsche zijde van den dood van Dresden. Er Is een tweede zending goederen alt Zweden in - ons land aangeko men! Een scbip van 4000 ton in houd, beladen met meel, marga- rine en grutterswaren voor de be volking, erwten, boonen en ge droogde groenten voor de Centrale Keukens en een hoeveelheid medi camenten voor de zieken is be reids Delfzijl binnengevallen en wordt daar thans gelost. De kos telijke lading is wederom bestemd voor de drie Westelijke provincies. Het zal ongeveer twee weken duren eer met de verdeeling van deze le vensmiddelen een aanvang kan wor den gemaakt. Er Is zelfs een derde zending on derweg, bestaande uit twee schepen van elk 1900 ton. Deze lading wordt op 15 Maart in ons land verwacht en zal dus waarschijnlijk kort na Paschen gedistribueerd kunnen wor den. Sovjet-doel isDuitschland Naar het D.N.B. uit Stockholm verneemt, schrijft Ilja Ehrenburg in een artikel onder het opschrift „Verder" ln de Krasnaja Swesda „Ons doel Is Duitschland. W\j zijn gekomen, wij gaan verder en wfl zullen door geheel Duitschland marcheeren. Ons offensief zal eerst teneinde zijn, wanneer Duitschland teneinde zal zijn, aangezien ons doel niet Berlijn, maar Duitsch land Is". DEPORTATIE VAN DUITSCHERS DOOR DE SOVJETS De Sovjet-Russische coumandant in de Silezische plaats Ols heeft op 12 Februari bevolen, dat de gq- heele manlijke Duitsche bevolking in den leeftijd van 17 tot 50 jaar binnen 24 uur zich moest melden ter registratie en transport voor tewerkstelling. Den opgeroepenen werd aangeraden winterkleeding, ondergoed, beddegoed en eetgerei, alsmede levensmiddelen voor ten minste 10 tot 15 dagen mee te brengen. Hieruit blijkt, aldus het D.N.B., dat de Sovjets reeds be gonnen zijn met oproeping en depor tatie van a'.ie manlijke Duitschers. Vlektyphus in Roemenië. De zender van Boekarest meldt, dat in Roemenië de vlektyphus steeds grooteren omvang aanneemt. Deze gevreesde ziekte woedt thans over het geheele land. Honderdduizen den Roemenen uit alle lagen der maatschappij sterven dagelijks. De Belgen doen liever zwart! De Belgische minister-president Van Acker heeft verklaard, dat op het gebied van de levensmiddelen- voorziening een volkomen anarchie in België bestaat. Wij hebben, zoo zeide hij, onverwijld een minimum- aanvoer van 82000 ton levensmidde len per maand noodig. Vele produ centen voldoen niet aan hun leve ringsplicht, maar voorzien wel de zwarte markt. De regeering zal op treden tegen deze zwarte markt zooals zij verdient. De Führer aan het Oderfront Adolf Hitler heeft vorige week een bezoek gebracht aan het front aan den Oder en daarbij de ver dedigingswerken, welke het dichtst bij Berlijn liggeD, geïnspecteerd. In verscheidene gevechtsstellingen van divisies heeft hij besprekingen gevoerd met den bevoegden leger- opperbevelhebber en de comman danten, die de Duitsche verdediging aan het Oder-front op verantwoor delijke posten leiden. Op foto's in de Berlijnsche bladen ziet men den Führer bjj de kaartentafel, omge ven door generaals van leger en luchtwapen. Frankrijk. Vanaf Mei 1940 tot Augustus 1944 zijn ln Frankrijk hoofdzakelijk door luchtbombarde menten 300.000 menschen om het le ven gekomen; 700.000 personen wer den gewond. In de oorlogsdagen tot Mei 1940 verloren de Franschen 90.000 dooden. Noord-Afrika. Naar gemeld wordt, heeft Stalin voorgesteld om de haven van Tanger volledig te in- ternationaliseeren. Bulgarije. De Sovjet-autoritei ten hebben aan de Britsche en Ame- rikaansche officieren ln Sofia geen toestemming verleend om de Bul- t gaarsche hoofdstad te verlaten. Japansche maatregelen in Fransch Indo-China. Het Keizerlijke Japansche Hoofd kwartier meldt„De Japansche expeditiestrijdkrachten ln Fransch Indo-China achten het onmogelijk voortaan de gemeenschappelijke verdediging van Fransch Indo-China op zich te nemen en wel als gevolg van het onoprechte gedrag der Fransch Indo-Chineesche autoritei ten. De aldaar gestationneerde Japansche strijdkrachten hebben derhalve overeenkomstig het besluit het land alleen te verdedigen om daardoor vijandelijke Invloeden uit 'c te roeien in den nacht van 8 op 9 Maart de hiertoe noodige stappen gedaan". Roode inquisitie in Bulgarije Onder het Bolsjewistische regime in Bulgarije vinden dagelijks massa- J arrestaties plaats. Tot op heden werden reeds meer dan twaalf hon- derd Bulgaren als z.g. „Collobora- teurs" ter dood veroordeeld. In alle gevallen ls het vonnis reeds vol- trokken. Annam onafhankelijk Het Keizerrijk Annam heeft het verdrag met Frankrijk ongeldig verklaard en zijn onafhankelijkheid uitgeroepen. In de uitgegeven ver-j^ klaring wordt gezegd, dat Annam vast besloten is met Japan samen te werken in den strijd voor Groot- Oost-Azië. Naar uit Tokio werd J gemeld, zal Japan zich nauw ver- - bonden weten met het onafhanke-1 lijke Annam.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1