Nieuwe stormloop eau heide fronten spoedig verwacht DE PRIJS3EHEERSCHÏNG SLAAPT NIET Verbitterde strijd in Kolberg. Maar zij verlangt, dat het publiek haar roept Verbouwt zooveel mogelijk aardappelen Stervend Italië Ko«s Speenhoff, dichter van den simpelen zang Zaaigoed verdween in dan zwarten handel Amerikaansche troepenconcentraties ten Noorden van KrefeM Volgens de militaire medewerker van het D.N.B. kondigen de voorbe reidende gevechten in het Oosten en het Westen door hun toenemende intensiviteit den op handen zijnde algemeenen stormloop op beide fronten aan. Over den „relatieven" stilstand van het oogenblik schrijft deze deskundige, dat hij de voorlooper is van het losbreken van den naar de beslissing strevenden orkaan, welke in felheid en omvang het karakter van de beide vorige maanden zal overtreffen O De militaire woordvoerder te Berlijn heeft verklaard, dat zich nieuwe Amerikaansche troepenconcentraties af teekenen ten N oorden van Href eld. Door den sterken Arnerikaanschen druk op het Saarfront zullen de Duitsche troepen waarschijnlijk hun achterhoede-formaties op de Saarlinie terugtrekken In het gebied van Kemagen vallen wederom nieuwe Amerikaansche concentraties waar te nemen. De Amerikanen ondernemen kramp achtige pogingen om hun bruggenhoofd aldaar uit te breiden. Hun terreinwinst bleef echter heperkt tot eenige meters. Eveneens tracht ten de Amerikanen een doorbraak te forceeren naar den autoweg tussclien Koblenz en Frankfort. Al hun aanvallen werden echter met bloedige verliezen teruggeslagen Andere Amerikaansche troepen wisten den Moezel over een breedte van acht tot tien kilometer te overschrijden in Zuidelijke richting rond Ahrenfeld woeden felle gevechten Het zwaartepunt van de actie van het derde Amerikaansche leger ligt tusschen Koblenz en Kochem. De vijand tracht naar het Zuiden op te rukken, teneinde een verbinding tot stand te brengen met het zevende Amerikaansche leger in den Beneden-EIzas, dat momenteel in den aanval is tusschen Saarbrücken en Saarlautern De zwaartepunten van den strijd aan het Oostfront liggen thans in het Westelijke en Oostelijke gebied van Pruisen. Er valt een sterke Sovjetdruk waar te nemen nabij Gotenhafen. Alle gevechten hier, welke ten doel hebben de Duitsche bastillons op te ruimen, worden echter gekenmerkt door de Duitsche afweersuccessen Bij Schwarzwasser zetten de bolsjewisten hun aanvallen voort. Zij werden met zeer hooge verlie zen teruggeslagen. In de havenstad Kolberg aan de Oostzee woeden verbitterde straat gevechten tusschen de Duitsche verdedigers en overmachtige bols jewistische krachten. De stad brandt aan alle kanten. Huis voor huis stort door den feilen strijd ineen. Bij Stettin en adn den Oder bleven talrijke Sovjet-aanvallen in het geconcentreerde Duitsche af- weervuur steken. Woensdag werd door het Duitsche Weermachtbericht gemeld, dat de Sovjet-Russen een nieuwen, grooten aanval waren begonnen in het ge bied Brandenburg-Pruisen. De he vigheid van de gevechten bleek wel uit het feit, dat reeds op den eer sten dag 106 vijandelijke tanks door de Duitschers vernietigd wer den. Nader werd omtrent dezen gevechtssector bericht, dat de Sovjets er door hun aanvallen in geslaagd waren de tevoren door de Duitschers met Koningsbergen her stelde verbinding te doorstooten en te verbreken. Het lot van Küstrin De militaire woordvoerder te Ber lin heeft Woensdag verklaard, dat het bericht van vijandelijke zijde, als zou Küstrin door de Sovjets veroverd zijn, volkomen uit de lucht gegrepen is. De vesting Küstrin, aldus de Duitsche woordvoerder, bevindt zich hecht in Duitsche handen. Ten Oosten van het geallieerde bruggenhoofd by Remagen over den Rijn warden hevige gevechten geleverd.De Amerikanen hebben hier buitengewoon veel materiaal, troepen en artillerie ingezet. Van Duitsche zijde worden concentri sche tegenaanvallen ondernomen, waarbij een dorp heroverd en meer- vijandelijke bataljons vernietigd werden. In het Zuidelijk deel van het bruggenhoofd wisten deDuit sche troepen hun stellingen te handha ven. Bij Koblenz zijn de gevechten herleefd. Bij Forbach wordt nog steeds hevig gevochten. Ten Zuiden van Trier zijn de vijandelijke aan vallen in kracht verminderd. Aan den Beneden-EIzas deden de geallieerden wederom zeer hevige aanvallen, welke ten doel hadden om overgangen over den Moezel te forceeren. Op twee punten is het den Amerikanen gelukt den Ooste lijken oever van de rivier te berei ken. De strijd duurt hier ln alle felheid voort. Reuter meldt Duitsche gevechts activiteit boven Zuid-Engeland en Londen. In het Oosten hebben de Duitsche operaties tusschen Drau en Plat- tenmeer nog steeds een succesvol verloop. Tegenaanvallen der Sovjets werden afgeslagen. Op verschil lende punten drongen Duitsche for maties de vijandelijke stellingen binnen en werden Sovjet-groepee- ringen en steunpunten uiteengesla gen en vernietigd. ZATERDA8 17 LENTEMAAND (MAART) 1945 58e JAAMAN8 No. 84 MKFMHSdiE mm Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur NIC. LAMAN RedactieTel. 6731 AdministratieTel. 5289 Giro 86 326 Churchill kan Nederland helaas niet helpen I Hij voorspelt de wereld honger Volgens de B.B.C. heeft de En- gelsche eerste minister Winston Churchill zich uitgelaten over de groote bezorgdheid van het Engel- sche volk ten aanzien van honge rend Nederland. Hoewel het Neder- landsche volk niets aan sympathie betuigingen heeft, kan Brittannië toch niets doen om ons iand te helpen. Engeland zal echter wel zgn medewerking verleenen, aldus Churchill, aan de levensmiddelen zendingen van het Internationale Roode Kruis! Churchills barmhartigheid bestaat dus slechts hieruit, dat de Zweed- sche schepen bp de gratie van En geland ongestoord Delfzijl kunnen aandoen Na den oorlog gebrek Churchill heeft voor de conser vatieve partij gesproken en zich over een spoedig einde van den oorlog uitgelaten. Hg gaf als zijn meening te kennen, dat de oorlog voering tegen Japan uitermate wordt geremd door de groote ruim ten in Groot-Oost-Azië en door het gebrek aan geallieerde scheepston- nages. Voorts zeide Churchill, dat de wereld na den oorlog met een groot gebrek aan levensmiddelen te kampen zal hebben. De Eerste Nederlandsche en de Nieuwe Eerste Nederlandsche De directie van de Eerste Neder landsche en van de Nieuwe Eerste Nederlandsche deelt mede, dat de gebouwen te 's Gravenhage op 3 Maart vernield zijn. Gedurende den eersten tijd zal een groote ver traging bij de afhandeling van zaken onvermijdelijk zijn. Aangezien de inhoud van de kluizen gespaard gebleven is, kan de reconstructie van de administratie zoo spoedig mogelijk ter hand genomen worden. De dienst van lijfrente-uitkeeringen zal in het vervolg wederom door het administratiekantoor te Dord recht, Bellevuestr. 2, worden ver zorgd. Tenslotte zij, ter gerust stelling van het publiek, nog op gemerkt, dat de flnancieele kracht der maatschappij onaangetast is gebleven. Tot nader order Is het adres voor de Eerste Nederlandsche postbus 5 en voor de Nieuwe Eerste Nederlandsche postbus 6, Den Haag. Ziekenfondspremie weer 4 procent I De Secr. Gen. van Sociale Zaken heeft over het jaar '45 de zieken fondspremie voor de ingevolge het Ziekenfondsenbesluit verplicht ver zekerden onveranderd vastgesteld op 4 °/0 van het loon ingevolge de ziektewet. DE ECONOMISCHE DIENST ZEGT Naar aanleiding van ons artikel „Prijsbeheersching, waarom slaapt gé?" in ons blad van Zaterdag 10 Maart j.l., ontvingen wij van den chef van den Economischen Dienst bjj de politie te Amersfoort, den Hoofdrechercheur H. G. Vermeulen, de volgende opmerkingen, waaraan wy gaarne plaatsing verleenen. „De dagelijksche ondervinding be treffende het koapen en verkoopen van levensmiddelen en andere goe deren, ook luxe-artikelen, tegen woe kerprijzen is ons allen bekend. Alleen staat by my steeds de vraag open, waarom het publiek op het koopen van artikelen, waarvoor abnormaal hooge prijzen worden gevraagd, in gaat. Het zal toch een ieder bekend zyn, dat in iedere plaats, dus ook Amersfoort, een Economische Dienst is ingesteld, die tarten handel en prysopdrgving meet tegengaan. Doch wanneer dit apparaat goed wil wer ken, moet het de hulp van het pu bliek hebben. Het komt echter zeer zelden voor, dat het publiek klach ten doet van prijsopdrijving of zwar ten handel. Ik vermoed om de vol gende redenen: le. omdat het pu bliek, zooals meermalen is gebleken, geen verrader wenscht te spelen of bang is, dat het als zoodanig wordt betiteld; 2e. omdat het tegenwoor dige publiek, over het algemeen ge sproken, zeer egoïstisch is en van het standpunt uitgaat: als ik het maar In het gepubliceerde teeltplan 1945 akkerbouw zijn geen voor schriften opgenomen omtrent de verbouw van aardappelen, hoewel deze wel ernstig zijn overwogen. De noodzaak om voldoende voed sel voor* ons volk te produceeren klemt zoodanig, dat aan de aard appelteelt bijzondere aandacht moet worden geschonken. De verbouw van dit gewas moet in elk geval op peil blijyen en zoo mogeiyk worden uitgebreid. In verband met uiteenloopende omstandigheden in de verschillende gebieden en van de afzonderiyke bedryven is er echter van afgezien, uniforme re gelen te stellen voor de aardappel teelt. Langs dezen weg doet het dep. van landbouw en visschery een beroep op de landbouwers om in 1945 zooveel aardappelen te ver bouwen als in hun vermogen ligt. heb, koste wat het kost; geld speelt geen rol. Indien het publiek werkelijk had medegeholpen de volksmisdadigers aan te wijzen en den Economischen Dienst ter plaatse te steunen door aangifte te doen, dan waren de zwarte handelaars en prysopdryvers thans allen ridder te voet en zouden thans de levensmiddelen en andere goederen niet tot zulke abnormaal hooge prijzen gestegen zijn. De Prijs beheersching kan een zaak contro leeren en vindt alle goederen nor maal geprijsd, doch de heeren winke liers hebben nog meer afdeelingen, waar goederen opgeslagen zijn, niet toegankelijk voor het publiek. Deze goederen behoeven niet geprijsd te zijn en men kan daarmee knoeien zooveel men wil. Hier weer de vraag: waar biyven de klachten van het publiek? Laat het publiek tot ons komen; wy sleepen de zaken leeg en de goederen komen ten goede van het minvermogende publiek." Met deze opmerkingen van de Prijsbeheersching kunnen wjj het eens zijn inderdaad betoont het publiek een veel te groote lankmoe digheid met winkeliers, die zich ten koste van den algemeenen nood trachten te verrijken. Dit neemt ech ter niet weg, dat naar onze meening de Prijsbeheersching méér heeft te doen dan ajleen maar te wachten op de aangiften van het publiek. Even als de man-in-de-straat dagelijks tientallen malen kan ervaren, hoe men hem het vel over de ooren pro beert te halen, zoo moet het ook den ambtenaren van de Prijsbeheersching mogelijk zijn, nit eigen ervaring overtredingen tegen de prijsvoor- schriften vast te stellen! (Red. A.C.) Wee den overwonnene Een Amerikaansch journalist heeft volgens het persbureau „United Press" dezer dagen den tekst ge publiceerd van het wapenstilstands verdrag, dat de geallieerden des- tyds met Badoglio hebben gesloten. Onder meer houdt dit verdrag, dat 21 paragrafen telt, in: De volledige ontwapening van Italiëbetaling van de door de geallieerden gemaakte bezettings- onkostenhet uitzenden van twee millloen Italiaansche arbeiders naar de geallieerde landen voor het ver richten van arbeid en voorts aan zienlijke gebiedsverdeeling tusschen Engeland en Frankrijk. „Die ln alleroudste vormen, Afgemeten klaar en waar, Iets onletterkundigs voortbrengt, Is gelukkig kunstenaar". Deze slotregels van een boekske- op-rgm, dat nog niet zoo lang ge leden door Koos Speenhoff werd geschreven, zyn wel heel bijzonder van toepassing op zijn eigen leven, dat op Zaterdag 3 Maart j.l. zoo wreed in Den Haag werd beëindigd. Een schok van ontroering zal gaan door menigeen, die „Oome Koos" in zgn glorietijd heeft ge kend engehoord. Het was geen groote kunst, de kunst van Koos Speenhoff, maar zijn simpele zan gen vonden haar stimulansen in het volk, dat stoere en toch tot sentimentaliteit zoo graag bereide volk, dat lachte om den ruigen humor van de Rotterdamsche schut ters en dat weende om den brief van de moeder aan haar zoon, den bajesklantWant dat was Speen hoff: formidabel bespeler van het volksgemoed. Zóó zal hg voortleven in de herinnering van zgn tallooze bewonderaars. Op 23 October 1869 zag Jacobus Hendrikus Speenhoff te Kralingen Nu de tgd nadert, dat iedereen aan het zaaien gaat, bemerkt een ieder tot zgn groote schrik, dat er practisch geen zaaiboonen en- erw ten te verkrggen zgn en wellicht ook niet zullen komen. Een onder zoek bracht aan het licht, dat vrg- wel alle telers van zaaigoed, meer speciaal die in Holland, hun zaai boonen en -erwten clandestien en tegen zwarte prijzen (tot zelfs f 10.— voor een K.G. zaaiboonen!) hebben verkocht aan de bewoners der groote steden en dat dit zaai goed als consumptie-artikel in de magen is verdwenen. Dat bracht de telers veel meer op, dat zg by levering als zaaigoed ooit zouden kunnen ontvangen. Dat de stads bewoners poogden boonen te koo pen, is nog begrgpeiyk. doch dat de telers daarvoor de zaaiboonen verkochten tegen zwarten prys is een groot schandaal. De instanties, die aangewezen waren hier het noodige toezicht en de noodzake- lgke contróle op uit te oefenen, hebben wel héél erg gefaald in hun taakTot onberekenbaar nadeel van de bevolking, want het is te voorzien, dat thans groote stukken grond braak zullen moeten biyven liggen by gebreke aan zaaigoed. Hollywood staakt I In de Amerikaansche filmstad Hollywood zgn zeventiendui zend arbeiders der film-indus trie in staking gegaan. Als gevolg hiervan zullen thans duizenden bioscopen in de Uni ted States worden gesloten. het levenslicht. Zgn hart trok naar het water, en zoo zien wij hem in Hellevoetsluis op de machinist**- school. Toen by de marine en daar na in de fabriek van zgn vader te Krimpen a.d. IJssel. Doch dat beviel hem niet lang. Hij trok weer naar Rotterdam, raakte in de bohème van de negentiger jaren verzeild en belandde vervolgens in de jour nalistiek. Het jaar 1901 bracht zjjn debuut als dichter-zanger in Tivoli, en toen begon zijn zon te rgzen. In deze jaren ontmoette hij Césarina, zgn Césarina, en als het echtpaar Koos en Ceesje oogstten zg beiden roem. Koos junior hoopt thans de traditie van zijn vader voort te zetten. Het succes? De tgd zal het leeren. Doch „Oome Koos" ver geten we niet. H. In de Jor daan Als er een in deze vetvrije dagen zienderoogen achteruit rent wat zyn voormalige tonronden omvang betreft, dan is het toch wel myn goede vriend Lamme, schrijft Uilen spiegel in de Telegraaf. Daarom vanmorgen, luidkeels zingend van den lepel, die eens in den brijpot stond, de Jordaan maar weer eens gepenetreerd. Ge waant u in de 2de Rozendwarsstraat in een grys verleden, toen je volgens m'n grootmoeder zoo maar zondereen bonnetje of een zak met aardappe len en een verleidersglimlach zoo de melksche zelf achter de toon bank met d'r leelijkheid te koop liep een melkzaak kon betreden om boter te koopen tegen den prys waar je nu in die rooskleurige dwars straat twee borstplaatjes (die noch plaat noch borst zijn, overigens, en de borst slechts schade berokkenen en de maag nog meer) kunt ver krijgen. Vooroorlogsch alles alleen zyn de prijzen niet meer vooroor logsch en ge ziet er geen vooroor- logsche baljuws maar mag daar de gein minder om zyn? Want laat ik u de prijzen eens noemen en ga zult moeten toegeven, dat ge onge lijk hadt, toen u beweerde, dat geld ln deze dagen geen waarde meer heeft en dat ge er immers niets meer voor kunt koopen. Want wat is vijftien gulden voor een pak lucifers en tien gulden voor een schyf kaas van een centimeter dikte en vijl gulden voor een tarwepunt en vijf en twintig gulden voor een kilo zout en twintig gulden voor een reepje schyn-chocola en zestig cent voor genoemd borstplaatje en vyf gulden voor een beetje sprot en twee gulden voor een pannekoekje en veertig cent voor een zouteloos zout dropje en negen gulden voor een klein rolletje pepermunt de pry- zen van de dikke plakken worst vergat ik helaas te vragen.... Moet Je dan nog verbaasd staan te ky- ken, als je hoort, dat circa 30 pet. Jordaners hun eten van de Centrale Keuken betrekken?

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1