AMEKFOOOTStBE CMIMNI i Buitengewoon felie strijd aan de Dantziger- bocht en in het Rijn-Paltzgebied Het belangrijkste oorlogsnieuws WERELDNIEUWSj in enkele regels „De krant zegt *t", murmelt de buurvrouw Teeltplan voor den Akkerbouw in 1945 EEN KAPITAAL VOOR EEN OUD BOEK En de boekenscharrelaar wordt er rijk van In den Rljn-Paltz woeden verbitterde gevechten. In Hingen, alsmede in de buitenwijken van Worms duren de straatgevechten voort Tusschen Nahe en Ryn hebben de Duitsche troepen zich gcdistanciëerd In Hongarije zijn de bolsjewistische aanvallen tusschen het Platten- meer en den Donau in kracht toegenomen. De Duitschers wisten de aanvallen echter af te slaan In het gebied van Stuhlweissenburg woedt nog steeds een verbitterde slag. In de stad zelf z\jn straatgevechten aan den gang 9 Bjj den Dantzigerbocht heeft de slag buitengewoon hevige vormen aan genomen aan beide zijden werden groote verliezen geleden. In West-Pruisen werden de Sovjet-doorbraakpogingen verijdeld In Opper-Silezië zijn de bolsjewistische aanvallen in kracht afgenomen. De Duitsche troepen verbeterden hier hun stellingen 4 4 4 t Hevige aanvallen bij Mainz In Hongarije versterkten de Sov jets hun doorbraakpogingen tus schen het Plattenmeer en den Do nau. Ten W. van het Sarvizkanaal en aan weerszijden van Stuhlweis senburg werden de bolsjewieken tot staan gebracht. In Opper.Sile- zië verzwakte de aanvalskracht der Sovjets. Aan weerszijden van Neustadt leidden Duitsche tegen aanvallen tot stellingverbeteringen. Tusschen het Reuzengebergte en het Stettiner Ha£E ondernamen de Sovjets verkenningsaanvallen. De strijd aan weerszijden van de Dant- ziger Bocht nam nog in hevigheid toe; aan beide zijden werden hoo- ge verliezen geleden. De bolsjewis tische doorbraakpogingen naar Go- tenhafen en Dantzig werden we derom verijdeld; de vijand maakte geringe terreinwinst. Ook de be oogde doorbraak aan weerszijden van Frauenburg in Koerland werd den Sovjets ontzegd. Aan den midden-Rijn duurt de Amerikaansche druk naar het Noor den, vooral ten O. van Bonn, voort. Ten O. van Könlgswinter bleven de Amerikanen na de verovering v.w eenige plaatsen in het Duit sche vuur steken. In Bingen woe den nog hevige straatgevechten. De Duitsche bezetting van Rheyn- Essen trok zich in Mainz terug; de Amerikanen doen hier hevige aanvallen. Bij Oppenheim werden eenige Amerikaansche tankspitsen vernietigd. In Worms worden he vige straatgevechten geleverd. De doorbraakpogingen van het 7e A- Bommen op Japanscha steden Uit Tokio wordt gemeld, dat plm. 100 Amerikaansche bommenwer pers urenlang de stad Nagoja heb ben aangevallen met brandbommen. Er ontstond schade. De aanvallers leden groote, doch nog niet nauw keurig bekende verliezen. Voorts werden Osaka en en Kobe bebombardeerd. merikaansche leger in de Rijnpaltz werden verijdeld. In Italië mislukten Britsche aan vallen aan de Ligurische kust. In Kroatië wordt strijd geleverd met vijandelijke benden. De bergen ten Z. van Serajewo werden van vijan den gezuiverd. Bommen op Bremen, Plauen, Rijnland-Westfaalsch gebied, Z. O. Duitschland, Hamburg en Berlijn. Er werden 46 vijandelijke bommen werpers neergeschoten. Geallieerde concentraties tusschen Arnhem en Düsseldorf gereed De militaire woordvoerder in de Wilhelmstrasse te Berlijn heeft ver klaard, dat tusschen Arnhem en Düsseldorf de geallieerden over een breedte van 100 km. voor offen sieve operaties gereed staan. Britsche verliezen In het En- gelsch Hoogerhuis is door lord Croft medegedeeld, dat de Engelsche verliezen tot November j.l. 1.043-000 man bedroegen. De troepen van De Gaulle verloren tijdens de veldtocht van de laatste zeven maanden 10.000 dooden en 32.000 gewonden. Italië Moskou meldt, dat de echtgenoote van den uit geallieerde gevangenschap ontvluchten voor- mallgen chef van den Italiaanschen Generalen Staf, Roatta, in hechtenis la genomen. Zjj wordt ervan be schuldigd, deelgenomen te hebben aan de organisatie van de ontsnap ping van haar man. Roemenië In Roemenië is een aanvang gemaakt met de verdee ling van het grootgrondbezit onder de boeren. De grootgrondbezitters mogen slechts 50 van hun grond behouden, aldus radio-Moskou. Japan. Alle Japansche scholen met uitzondering van de lagere scholen, zullen vanaf 31 Maart a.s. gesloten worden, teneinde alle stu denten te kunnen mobiliseeren voor de verdediging van het land. ZATERDAB 24 LENTEMAAND (MAART) 194S 68a JAARQAN8 No. 25 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 5289 Giro 86 326 Sjacherende R.A.t.-piloten L_ Het Britsche. ministerie van Luchtvaart heeft dezer dagen straffe maatregelen aan gekondigd tegen de piloten van het Engelsche lucht wapen, daar deze soldaten zich in erge mate schuldig maken aan den zwar ten handel Onze koopvaardijvloot gehalveerd De minister van Buitenlandsche Zaken van de uitgeweken Neder- landsche regeering, van Kleffens, heeft verklaard, dat niet minder dan de helft van de vroegere ton nage der Nederlandsche koopvaar dijvloot is verloren gegaan. Engeland. Ellen Moorhead, de oorlogscorrespondente van de Daily Telegraph, meldt: Het bericht, dat een Duitsche brigade in de Arden nen strijd leverde in Amerikaansche uniformen, is beslist een leugen. Italië. Volgens minister-president Bonomi zijn in het door de geal lieerden bezette Italië meer dan twee millioen woningen door oor logsgeweld vernield. Rijnland. Het D.N.B. meldt, dat in het door de geallieerde bezette deel van Duitschland ten W. van den Rijn typhus is uitgebroken. Er zijn reeds 250 gevallen geconstateerd waarvan 75 in Keulen. Met een boekske in een hoekske", „Geef een boek!", „Het goede boek goedkoop" dat zijn een paar van de slagzinnen, die in vorige jaren den aankoop van boeken moesten stimuleeren, hetgeen even eens het doel was van een aparte, jaarlijksche Boekenweek. Ook met hun goedkoope „reeksen" deden vele uitgevers goed werk om het publiek in de rustige wereld van het boek binnen te voeren. Al deze moeite bleef helaas vaak tevergeefsde tijden waren er niet naar...., zei men. Ware windhandel. Doch ook op dit gebied zien wij een „Umwertung aller Werte" er is in onze dagen een vraag naar boeken ontstaan, die slechts ten deele haar oorzaak vindt in de schaarschte, waarmee nieuwe wer ken de drukpers verlaten men kan zonder overdrijving vaststellen, dat het ook hier de zwarte handel is, die een waren windhandel heeft veroorzaakt, bij gebrek aan andere objecten. De bona fide boekhandel is voorzoover de zolders niet liggen volgepropt met uitgaven „voor na den oorlog, als het geld weer waarde heeft" nagenoeg leeg gekocht. Resten dus de tweede. Bij de vaststelling van het teelt plan akkerbouw 1945 is rekening ge houden met de eischen, die de voed selvoorziening stelt, maar daarnaast moest ook in sterke mate rekening gehouden worden met de mogelijk heden, welke de boer in zijn bedrijf nog kan vinden. In dit tweezijdig licht dient men de regelingen voor 1945 te zien. Op bouwland en gescheurd gras land mogen als gewassen onbeperkt als hoofdgewas worden verbouwd met uitzondering van spelt, evene, vlas, voeder-gewassen en landbouw- zaden, karwij, gele en bruine mos terd, ruw-voedergewassen en land- bouwzaden voor eigen gebruik. Spelt en evene mogen niet worden verbouwd. De met vlas beteelde oppervlakte mag niet grooter zijn dan in 1944. De verbouw van kar wij is beperkt tot de oppervlakte in 1944 met dat gewas beteeld. De productiecommissaris kan van deze bepaling ontheffing verleenen. De teelt van gele en bruine mosterd is beperkt toegestaan. Een teelt vergunning is noodig. De opper vlakte ruw-voedergewassen (w) NIEUWE PROOI VOOR BEN ZWARTEN HANDEL, handsche boeken, die men voor den. oorlog voor een dubbeltje of een kwartje, een paar gulden hoogstens als het wetenschappelijke werken betrof, in de boekenkraampjes op Zaterdagavondsche markt kon koo- pen. Scharrelaars, die van het boek evenveel verstandhebben als een koe van koffie zetten, koopen met hun zwart verdiende geld een of meer bibliotheken op, smijten de boeken op een hoop in een of ander obscuur winkeltje en een nieuwe „Boe- kentoko", een nieuwe „Boekenbeurs" een nieuwe „Boekenmolen", een nieuwe noem maar op, is aan den duisteren hemel der zwarte verdieners verschenen. De „hoogste" waarde De nieuwbakken boekhandelaars geven de „hoogste prijzen" voor „uw gelezen boeken" en zij ver- koopen hun handelswaar een hooger niveau bezit het boek in hun oogen niet tegen fabelach tige prijzen of nog fabelachtigere hoeveelheden levensmiddelen. En de heeren deinzen er niet voor terug om den bouquinist, die met bloedend hart om der wille van een paar harde, hoognoodige cen ten want blijft er over van de beloofde „hoogste prijzen" zijn kostbare boeken van de hand doet, toe te voegen, „dat hij zjjn boeken toch al gelezen heeft". Wat weten deze vale geldverdie- ners van de waarde van het boeken- bezit Niets, evenmin als de nieuwe rijken, die een lapje van honderd neersmijten voor een paar werken, die voorheen bij elkaar niet meer kostten dan tien, twintig gulden. Doch de boekenkasten moe ten vol en de boekenmolenaar pro fiteert ervan, tot ergernis van den man, die met zorg en overleg een boek uit den hoop kiest en dan een prijs hoort vragen, die een veelvoud vormt van een nieuw exemplaar, al is dit dan t jj d e- ljjk! niet te verkrijgen. klaver en kunstweide, is beperkt tot de oppervlakte in 1944 met dit gewas beteeld. De teelt van land- bouwzaden voor eigen gebruik is voor eiken teler vrij tot een opper vlakte van ten hoogste vijf aren in totaal. Van spurrie, serradella, lupine en wikken kan teelt voor eigen rekening en risico worden toegestaan. Aanvragen hiervoor moeten ingediend worden bij het bureau van den provincialen voed- selcommissaris. Aanvragen voor afwijkingen van bovengenoemd teeltplan moeten zoo spoedig mogelijk ingediend worden bij de afd. Bodemproductie van het Bureau van den Prov. voedselcommisst.ris. Wijzigingen in de richtprijzen blijven voorloopig buiten beschou wing. Een uitzondering wordt ge maakt voor koolzaad en blauw- maanzaad, waaraan de premie ver hoogd wordt met resp. 110 en f 25 per 100 kg., zoodat de prijzen in clusief de teeltpremie wordenvoor koolzaad f 45 en voor blauwimaan- zaad f 85 per 100 kg. AMERSFOORT. Ongeval Door een te groote snelheid met haar fiets kwam mej. K. v. d. V. uit Rotterdam op den Utrechtscheweg te vallen. Met een lichte hersenschudding werd zij in den „Lichtenberg" opgenomen. Haverdiefstal P. v. d. H. werd aangehouden en in arrest gesteld wegens diefstal van een zak haver, welken hij van een wagen had ge stolen. (Zie verder pag. 2) In winkel gestaan. Met drie huls moeders van middelbaren leeftijd en eenige oudere heeren, althans boven de vijf kruisjes. Voorinleve ring Zweedsche Roode Kruis-bon. Onderwerp van gesprek: distributie en voedsel. Lichteliik kankeren dus. Zweedsche Roode Kruis gaven heel fijn, als ze maar niet in min dering gebracht werden op de ge wone wekelijksche toewijzingen. Zoo had je er nog niet veel aan. In geen weken olie gezien en waar bleven de smeersels en de kaas Maar ja, klein weten ze je altijd te houdenToen kwam de krant ter sprake. Ik eerst alleen maar geluisterd, toen mijn ooren gespitst. Eigenaardig gevoel is dat aan je hoofd. Krant ging over de toon bank. Betrof stukje cursief, geti teld: Het wittebrood is op, uit gave Amersfoortsche Courant van 21 Maart. Tja, daar kon je wat uit voelen, tusschen de regels door, als je 't maar voelen wilde. Die krant heeft zoo echt pleizier, dat 't nu weer op is. Misgunt Je gewoon, dat Je iets extra's krijgt. Hatelijk, spottend, dat stukje, vindt U ook niet mevrouw? Ander mevrouwtje las snel het vreeselijke bericht en voelde 't ook. Knikte tenminste met het hoofd. Bij de oude Grieken zou dat nee hebben beteekend, maar bij ons in het Noord-Westen is het ja. Soit. Amen. Daar ging ons har telijk en dankbaar gestemd cursiefje over de toonbank. In stukken en brokken getrokken door een rod deltongetje en ultgezeefd door Ar- gus-oogen, die niet vermochten te lezen. Ik mijn bonnetjes helaas maar twee vooringeleverd en de deur uit. Een 'desillusie rijker. Hoe moet je schrijven, om begrepen te wor den. Iets voor een -advertentie on der rubriek „Gevraagd". Tekst s.v.p.: Flinke partij copy ter plaatsing. Condities: voor iedereen te begrij pen, gemakkelijk te verteeren, door iedereen te waardeeren en abso luut van oude kwaliteit.... Vooroorlogsch dus, want toen werd alles begrepen, wat in de krant stond en werd er niet gekankerd bij gebrek aan smetstof. Ja, brave gemeenschappellngen, het moet uit de pen. Jullie kun nen niet lezen I Althans zeventig procent niet. Of wil men niet goed lezen, wat er wèl staat en vlscht men tusschen de regels uit, wat er niet staat? Voorbeelden te kust en te keur. Als het Duitsche Weermachtbe- richt niet overeenkomstig de praat- Jee op straat meldt, dan heeft de krant het gedaan. Die is immers altijd achter of achterlijk (naar keuze) en komt over eenige dagen pas met de eenige, volstrekte en ze' kere waarheid. Ook wanneer het distributielijstje heel beknopt is en weinig etens- waardlgs biedt, is de krant zonde bok. Er wordt maar één kg. aard appels beschikbaar gesteld en de heele stad weet b.v., dat er daar en daar stapels piepers liggen te rot ten. Die worden over een poosje in de distributie gebracht met drie of vier Kg. tegelijk en dan kim je de helft ervan weggooien. Dat ia allemaal de schuld van de krant, want die geeft maar zoo weinig^ aanAnder geval. Gesteld een be staand menschelijk wezen, dat wel ooren om te hooren en oogen om te zien heeft. Hij legge zijn oor te luister ook zoo'n typische uit drukking, nietwaar bij dezulken, die de nieuwsborden van onze krant staan te ontraadselen. Verneemt dan, hoe zij het „gelezene" over brengen. Er blijft geen spat van over. Tusschen de krijtregels wor den de eigen berichten gelezen en dat mengelmoesje vertolkt dan de tong. Meestal heel smakelijk en ge makkelijk te consumeeren! Laatst stond er gepubliceerd, dat Duitsche marinestrijdkrachten vele vrouwen en kinderen uit Oostzeeha vens naar veiliger oorden hadden gebracht. En hoe was de vrije ver taling van den borden-likker: Hé, zeg, de heele Duitsche vloot is uit de Oostzee verdreven Als er zeventig K.M. ten Oosten van een Duitsche stad gevochten wordt, dan vecht men in die stad en in de keistad is die Duitsche stad na eenige minuten gevallen. Vraagt men, waar dat bericht vandaan komt, dan staat het aangeplakt bij de krant, in de Snouckaertlaan Zelf gezien en gelezen. ZOO zouden we kunnen doorgaan. Ik houd er niet van om mede schepselen van domheid te beschul digen, van gezichtsbedrog of van on gepermitteerd lonken tegen madam meke Fama. Maar als ze het te bont r?aken, ja, dan moet er klare wijn en geen surrogaat geschonken wor den. Liever vooroorlogsche kost, zoo ik zoo zeggen. Vandaar m'n goed# raad: oefent U in het lezen en her lezen van wat er staat. Vermeld dan later de producten uit eigen bron. Heusch, dat eigen fabrikaat kan ook heel Juist zijn, maar laat de krant, die arme krant, die eeuwige zonde bok er buiten. Zij beeft er part noch deel aan. De krant zegt 't, zei huigmama in den winkel. Nee. mevrouwtje, dat maakt Uwe gratie ervan. Zoekt geen venijn, waar oprechte dankbaarheid in opgewekte wittebroodsstemming vertolkt is. Gij zaagt addertjes, i zij waren er niet. De krant sche geen leedvermaak in geringe zingen, zij distribueert niet en foM ook geen frontberlchten. zy wil v alleen nieuws brengen en dat beeeft ge toch blijkbaar ook! Anders aoudt ge niet Uwe nageltjes scherpe©, oeö een exemplaar machtig te wordem Ja, dat zegt de krant nu eens wel» Beterschap. P.S. Dit verweer wil gaarne goed verstaan worden. Leest het daarom nogmaals.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1