Amersfoortsche Courant DAG-BULLETIN VAN 13 APRIL 5 cent Iedere stad moet verdedigd worden Commandanten persoonlijk verantwoordelijk gesteld. Het Duitsche Opperbevel meldt Steden liggen aan belangrijke ver keersknooppunten. Zij moeten dustol het uiterste verdedigd en gehouden wor den, zonder dat men zich store aan beloften of bedreigingen, die door par lementairs of vijandelijke radio-uitzen dingen overgebracht worden. Voor de uitvoering van dit bevel zijn de in iedere stad benoemde commandanten persoonlijk verantwoordelijk. Handelen zij in strijd met deze soldaten-plicht en bevelen, dan woiden zij, evenals alle burgerlijke ambtenaren, die de 'commandanten van deze plicht pro- beeren te ontheffen of hen bij de uit voering in den weg treden, ter dood veroordeeld. Uitzonderingen betreffende de verdediging van steden bepaalt uit sluitend het Duitsche Opperbevel. Deze bekendmaking is onderteekend door Keitel, Himmler en Bormann. Laffe overgave van de vesting Königsberg. De vesting Königsberg werd na sterke aanvallen door den vesting commandant Generaal der Infanterie Lasch aan de Sovjets overgegeven. Generaal Lasch werd, aldus het Duit sche Weermachtbericht. wegenè laffe overgave aan den vijand door het krijgsgerecht tot den dood door den strop veroordeeld. Zijn sibbe wordt aan sprakelijk gesteld. Voorbij Braunschweig. Ten Zuiden van Bremen ondernamen de Britten talrijke aanvallen om de Duitsche verdediging aan den Weser te doorbreken. Ook tusschen den Aller en den Harz' zetten de geallieerden hun operaties over een breed front voort. Enkele formaties passeerden aan weers zijden de stad Braunschweig en trok ken verder naar het Oosten. Bochum verloren. De strijd in het Ruhrgebied en in het Bergischenland rond Olpe hield onver minderd hevig aan. Vanuit het Noorden drukten de Amerikanen de Duitsche divisies in den sector Utina en bij Bochum, dat voor de Duitschëre ver loren ging, verder flaar den Ruhr terug. Nog steeds straatgevechten in Essen. Via Olpe verkregen de Amerikanen een diepe penetratie. Erfurt omsingeld. Terwijl de druk tegen den Zuidelijken Harz toenam, duurden ook de gevechten Noordelijk van het Thitfingerwoud voort. De Amerikanen wisten ook daar naar het Oosten terrein te winnen. Zij richt ten concentrische aanvallen op Erfurt. De garnizoenen van Eisteld, Rodach en Coburg wisten zich nog te handhaven. Ten Z.O van Würzburg vielen de Amerikanen met sterke concentraties aan. Ook in de Noordelijke uitloopers van het Zwarte Woud zijn felle ge vechten ontbrand met den tegenstander, die in het Duitsche hoofdgevechtsterrein doorgedrongen is. In Italië duurt de afweerslag ten Z.W- van het Comacdhio-meer voort. De Duit sche troepen wisten de samenhang van hun front ondanks eenig terreinverlies te handhaven Op den Z.W. oever van het meer zijn Britsche gevechtsgroepen geland. München, Neurenberg, Regensburg en Berlijn werden zwaar gebombardeerd. Tusschen 1 en 11 April verloren de Anglo-Amerikanen 386 pantsers. Dramatische strijd in Weenen De verbeten strijd om het bezit van Weenen loopt ten einde. Aan sterke Sovjet-formaties gelukte het, na een taaie worsteling, het Duitsche Donau- bruggenhoofd bij Tulin in te drukken. Daarop lieten de Duitscners de groote spoorbrug in de lucht vliegen. In de buitenwijken van Weenen is lang stand gehouden tegen overmachtige roode troepen, die overdag en 's nachts vanuit het Zuiden, Westen en N.W. op de Duit sche versterkingen losstormden. Aan beide zijden waren de verliezen aan zienlijk. In de straten en op de kruis punten kwam het voortdurend tot ra zende vuurgevechten en vaak ook tot bloedige gevechten van man tegen man met handgranaten en blanke wapens. Ook bij het groote Weensche museum speelden zich dramatische tooneelen af. De Duitschers slaagden er in, in hel: N.W. van de stad een kritieke situatie te redden, toen de Sovjets doordrongen tot in Grinzing, nadat zij den Kahlen- berg en den Leopoldoberg veroverd hadden. Brandende tanks en huizen, het knallen van gewéerschoten en het springen van granaten kenmerkten het beeld van de wereldstad aan de Donau. K 78

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1