Geallieerden voorbij Brunswijk naar de Elbe DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Het Duitsche West-leger voelt zich niet verslagen Kort Nieuws Gemsenta - arcUlel AxaertioMl ZATERDAG U APRIL 1945 - 2 PAG., 59e JAARGANG - No. 31 AMEfóFOMTSCHE COMANI uitgaveN.V ÜRUKKEKU UNNEb »/b BLANKENBERG «f. n Administratie: Tel. 5289. Giro 86 362. Redactie: Tel 6731. SNÖUCKAEKTLAAN AMERSFOORT Hoofdred.: NIC. LAMAN. SOEST VERDUISTERING Van 15—22 April van 20.455.30 uur 19 April E.K. 27 April V. M. De officieele berichten van Duitsche zijde over den strijd op Nederlandsch gebied zijn schaarsch. Het laatst wer den gevechten bij Deventer en Meppel gemeld. Niet bevestigd kunnen dus worden de geruchten, dat deCanadee- zen Westetijk van den IJsel bezig zijn met het vormen van een bruggenhoofd en dat Deventer door geallieerde af- deelingen bezet is. Wij brengen hier met opzet deze in omloop zijnde be richten ter sprake, om nogmaals met nadruk er op te wijzen, dat het in dezen tijd meer dan ooit gebod is, om het hoofd koel te houden en niet diréct geloof te hechten aan alles, wat op straat de ronde doet ovèr de militaire operaties in Nederland. Door den Chef van het Duitsche Opperbevel, Keitel, Reichsfiihrer SS, Himmler en Partijleider Botmann is tot de conijr.apdar.teo van ^l'e Duitsche steden een bevel gericht, dat aan dui delijkheid niets te wenschen overlaat. Geen enkele stad mag zich zonder strijd tot het uiterste overgeven. De com mandant van Königsberg, de generaal der infanterie Lasch, heeft b.v. in strijd met dit bevel gehandeld en de groote vesting aan de Sovjet-Russen uitge leverd na slechts enkele dagen tegen stand. Hij is tot den dood door ophan ging veroordeeld, terwijl zijp _sibbe aan sprakelijk werd gesteld. Thans, nu de geallieerden met over machtige strijdkrachten' het Duitsche kerngebied diep binnengedrongen zijn, kan geen enkele wankelmoedigheid ge tolereerd wolken. Ernstige toestand. De ernst van den toestand valt op te maken uit de feiten. In het Noorden is Hannover gevallen, wordt Bremen rechtstreeksch bedreigd en richtten ster ke geallieerde formaties zich naar Ham burg. Meer naar het Zuid-Oosten zijn de Amerikanen Brunswijk aan heide kanten gepasseerd en rukken zij dus op naar de Elbe, de laatste natuurlijke hindernis voor Berlijn. Een blik op de kaart doet ons zien, dat Noord-Duitsch- land steeds verder ingesnoerd wordt, eenerzijds naar de Elbe, anderzijds aan de Oder. In Zuidelijke ridding buigt deze nauwe hals iets meer naar buiten' toe uit, loppt via het omsingelde. Etfurt en Coburg, waarna de „frontlijn" scherp naar het Westen uitspringt, naar den sector Heilbronn. Deze lijn vormt het uiterste randge bied van den geallieerden opmarsch, daarachter immers bevinden zich tal van punten en gebieden, welke nog geheel' in Duitsche handerf^zijn of waar een hevigg guerilla gevoerd wordt, waar door de Anglo-Amerikanen in hun aan voer zeer gehinderd worden en hooge verliezen lijden. Wesflegvr niet verslagen In dit verband is een P.K.-bericht van Günlher Weber opmerkelijk. Hij haalt een mededeeling van den Duitschen .Staf Hoofdkwartier-West aan: De laat ste strijd in het Westen is nog niet ge streden. De Duitsche opperbevelhebber beoordeelt den toestand rustig en koel. Het Duitsche Westfelijke leger wordt ook thans nog volgens de plannen ge leid. Zijn armeeën voelen zich niet ge slagen. Groote Duitsche troepencontin genten zijn niet vernietigd. Achter de doorbraken is het Duitsche verzet niet gestaakt. In het bijzonder wordt daarbij gewezen op Ivet Ruh'^ebieti eh het We- serfront. Besluit van den Füturer. Door dep Führer is bepaald, dat alle tot nu toe op het gebied van den Kring nog be staande „Personalunionen" tusschen ambten van den Staat en de Partij of tusschen verschillende Partij-ambten op geheven moeten worden. Mr. M. M. Rost van Tonningen is kort geleden in actieven frontdienst getreden. Thans is wnd.- secr. gen. van Financiën G. G. Blom; secr. gen. van bijz. Econ. Zaken: C. A. Piek; presi dium der Ned. Bank: de directeur J. Robertson. Schepen voor de Sovjets. De Britsche regeering heeft het slagschip Royaal Sovereign van 29000 ton als leen- en pachtleverantie aan de Rus sische marine overgedragen. De Ameri kanen hebben den kruiser Milwaukee afgestaan. Personalia. Te Den Haag is over leden op 76-j. leeftijd gep. It.-gen. der artillerie Jhr. E. J. M. Wittert. Ook is overleden, 73 jaar oud, de gep. gen. maj. der artillerie C. M. G. Ph. Couvée. Foppe Seekïés. Te Gorinchem is op 82-j. leeftijd overleden FoppeSeék- les, een van Nederlasdsch grootste mcnschenredders. Hij was o m. 27 jaar lang stuurman van de „President van Heel" te Hoek van Holland. Te vroeg gejuicht! Door een on schuldige opmerking uit het Witte Huis te Washington is het kort geleden in verschillende plaatsen in de ver. Staten doorvredesgeruchtemtot een voorbarige feestviering gekomen. De gemeenteraad van Los Angelos vierde de Duitsche capitulatie officieel. De verklaring van Eisenhower, dat nog harde gevechten te wachten, waren, helderde de vergis sing op, aldus meldde Globereuter. Een ,.Jan Steen" verkocht. Tijdens een verkooping van oude meesterschil- derijen bij Freaerik Muller in Amster dam is een werk van Jan Steen, dat een vroolijk gezelschap in het binnen hof van een dorpsherberg voorstelt, voor f 18.500 verkocht. Volksduitschers naar de Sovjet- Unie gedeporteerd. Uit Zevenbur- ;en ontkomenvluchtelingen bevestigen, at de deportaties van Volksduitschers voor het verrichten van dwangarbeid in de Sovjet-Unie voortduren. Het ligt in het voornemen, in da iiofaanda wokeft alle mannen tusschen 16 en 45 en alle vrouwen tusschen 18 en 40 jaar' weg te voeren. Schandaal in Rome. De hertog van Aosta, die openlijk verklaard had, dat hij alle rechters, die Roatta veroordeeld hadden, dood zou laten schieten, is deswege van zijn admiraalspost ont heven en tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. Piet Dumortier overleden. Einde vorige week is te Utrecht overleden de bekende voetballer en internationaal Piet Dumortier. Aanvankelijk had hij diphterie, daarna werd zijn toestand zoo ernstig, dat hij verpleegd moest worden in een z.g. ijzeren long. Niets heef echter meer mogen baten. Daar mede verliest ons land een voetballer van reputatie. Ook voor zijn vereeni- ging, D.O.S., is het onverwachte ver scheiden van dezen speler in de volle ki«acht van zijn leven een gevoelig en smartelijk verlies. AMERSFOORT. Diefstallen. Van B. deed aangifte van diefstal van een rijwiel, aardappe len en een braadpan. Uit den ker miswagen van van V. werden ontvreemd 9 wollen dekens, gramafoonplaten en een hoofdkussen. MEDISCHE DIENST..- Arisen: A F. Baten- burg, Utr.weg 18; H. Soersma Dollardstr. 2. Apotheek; bok, Langestr. 71. Verloskundigen: H. A. v. d. ürient, tfreestr. SB; M. A. J. de reaenngDOOTLeuw, Soesterweg \<o

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1