BINNENLAND. Uit den omtrek. verklaarde, dat toen de Duitsche Keizer hem, zijn broeder naar Amerika zond, hij. tem den wenk meegaf, dat de hoofdredacteur van een groot) dagblad daar een man was, die evenveel had in te brengen als een kommand «erende generaal in DuiisdhlaJid en dat hij hcan als zoodanig moest, behandelen. Dat gaf toen in Duiteohland ei* ook in Oos tenrijk aanleiding tot het uiten van den wen sob. dat de overheid, zonder zoo vei* te gaan ala in de nieuwe wereld, tooh wel wat meer waardeering mocht toonen van de be- toekenis, die de pers bezat, en van de dien sten, die zij aan de gemeenschap bewijst. Dit wetsontwerp nu kan worden begroet als een stap in die richting. Met ovl- doening doen de Oostenrijksohe bladen oip- merken, dat de memorie van toelichting zich niet er too bepaalt, de voorgestelde hervor mingen aan te bevelen in naam van de vrijheid, die aan ieder verschuldigd is bin nen» de grenzen, door het algemeen belang aangegeven, maar dat daarin ook' gewaagd wordt van do door de pers bewezen diensten. Er wordt namelijk in gezegd, dat „eene open- lijk gevoerde discussie eeno natuurlijke vol doening verschaft aan de meeningen en aan de neigingen, en minder kwaad doet dan ge heime ophitsingen of het vervolgen van mee- ningeu en neigingen, die zich gerechtvaar digd rekenen." Verder laat zich de memorie van toelichting over „de onmiskenbare l>c- teekenis van de pers ten aanzien van do al gemeen o opvoeding van liet volk" aldus uit „Ofschoon een groot aantal van de door de bladen behandelde onderwerpen in die mate van de partijtwisten den invloed ondervin den. dat men misschien nog heden van ver schillende zijden verlangt, dat de versprei ding van die bladen zooveel mogelijk zal wor den beperkt., is hot toch verstandiger zich neer te leggen bij sommige misbruiken om liet voordeel te verzekeren, dat gelegen is in do verstandelijke ontwikkeling van de groote massa der bevolking." "Uit dergelijke woor den spreekt een andere geest dan die, welke tot dusver do verhouding van de overheid tot de pers behecrschte. De gewichtigste wijziging in den bestaan- den toestand, die door dit wetsontwerp wordt voorgesteld, bestaat hierin, dat de verkoop van dagbladen op den openbaren weg voort aan zal zijn toegelaten. Tot dusver moesten de bladen 't alleen van de abonnementen hebbende verkoop op straat was niet toe gestaan. Niet alleen de dagbladen en het pu bliek zullen aaardoor gebaat worden; de me morie van toelichting wijjst er op, dat, wan neer de economische omstandigheden van do ]>ers verbeterd worden door de meerdere ont vangsten die de publieke verkoop haar zal brengen, hare innerlijke waarde daardoor even zeer zal verbeteren. Want, ..hoe meer de ex ploitatiekosten van een blad verminderen, des te onafhankelijker is dat blad en des te veel- zijdiger is rijn inhouddes te meer ook kan men v a-wachten, dlat het een getrouwe spie gel van de openbare meening zal rijn." Eene andere wijziging van aanbelang heeft betrekking op de strafvervolgingen tegen de pers. Daarin zal do „objectieve" procedure vervangen worden door de „subjectieve" pro cedure. Dat rijn technische termen, die voor Nederlandsche ooren e nigsrins onverstaan baar klinken. De beteekenis er van is, dat een blad niet meer zal worden vervolgd, ver oordeeld cn, zoo noodig onderdrukt, terwijl dc schrijver van heb geïncrimineerde artikel ongemoeid blijft. Deze laatste zal ter verant- diug geroepen word 11 door toepassing van do subjectieve procedure', cn de objectiovo procedure zal slechts worden toegepast in de gevallen, waarin het onmogelijk zal rijn do [lersooulijke aansprakelijkheid vast te stellen. Het recht van antwoord zal ook anders geregeld worden. Do dagbladen zullen b.v. niet meer verplicht zinv rectificatien van liet openbare gezag op te nemen zonder dial, rij in hetzelfde nummer hunne opmerkingen er mogen bijvoegen. Zij zullen ook gerechtelijk kunnen vervolgen degenen, die, bet recht, van antwoord misbruikende, ben dingen hebben doen opnemen, die later als onwaar worden erkend. De voorloopige inbeslagneming van de dagbladen, voorafgaande aan de beslissing van don rechter, zal ni -t meer toegelaten rihi, behalve in sommige bijzonder ernstige en bepaald omschreven gevallen. Dit rijn de voornaamste veranderingen, die het wetsontwerp bestemd is te brengen in den bes taan den toestand. Er is echter eene scha- duwyifde aan de voorgedragen regeling de lasterprocessen zullen voortaan niet meer door de jury maar door dc? ..Bezirksgerichte". sa mengesteld uit berrvepsrechters, worden be recht. Zij, die daarvan duchten, dab bni de bestraffen van de misbruiken, die de vrijheid van de pers met rich brengt, met meer streng heid dan tot, dusver zal worden te werk ge gaan. kunnen daarin eene bevestiging zien. dat er niets is zoo vrijgevig of er blijft altoos wat. te wenschen over. Telegrammen. Aken, 20 Juni. In een rede. die de Keizer hield, toen heni in liet raadshuis de eore- dronk werd aangeboden, wees ilij op hc-t oude Roomscb-Duitsche Rijk waarvan de wieg in Aken stond. Hij legde er nadruk op dat het nieuwe rijk ecu andere roeping heeft te vervullen. Duitsehland moet andere natiën voorgaan op het gebied der wetenschap, dat is het wereldrijk waarnaar thaiiade Germaan- scbe geest streeft. De Keizer deelde mede, dab de Paus den geeant bij zijn jubileum General-Oberst von Loë had gezegd, dat hot land, waar nog tucht-, orde, achting voor overheid en kerk heersdht uu ieder katholiek ongestoord naar zijn geloof kan loven Duitsehland is en dat liet. dat den Keizer dankt. De Keizer voegde er aan toe, dat dit hein recht gaf tot de uitspraak dab beide confes sies het groote dool in 't oog moeten houden om godsvrucht, en eerbied voor den gods dienst te versterken on te bewaren. Wio zijn leven niet op den grondslag van den gods dienst stelt, is verloren. De Keizer legde do gelofte af. dat hij liet Rijk- het volk en zichzelf onder het kruis en do bescherming des Heilands steldo en besloot met een „Hooh" op de aloude stad Aken. Krefeld20 Juni. In antwoord op de toe spraak van den eersten burgemeester, bij do begroeting van Keizer "Wilhelm, herinnerde Z. M. aan de zorgen van rijue voorouders voor dc ontwikkeling van Krefeld als industrie stad. Hij voegde diaiaraan toe, dlait arbeid zaamheid slechts vruchtdragend] zijn, kan, wanneer een krachtige sehepter den wereld vrede handhaaft, hetgeen zijne voorvaderen eu hij naar hunne beste krachten hadden gedaan. Nadat het Duitsche rijk was gegrondvest, was er een macht geschapen, die het mogelijk maakte, dat. Europa in rust en viede zijn taiak vervullen kan. Het Duitsche leger beschermt bet land; maar een handelsstad als Krefeld zal begrij pen, dat het bovendien noodig is, dat een sterke, machtige vloot de handels vlag be schermt. De Keizei- gelooft-, door met alle macht te rijn opgetreden voor de ontwikke ling der zeemacht, te hebben gehandeld in het belang van handel tni industrie. Hij is overtuigd, dat. mot ieder nieuw oorlogsschip de zekerheid voor den vrede zal toenemen. De Keizer wijdde daarna een dronk aan. het weirijn der stad- Düsseldorf, 20 Juni 1902. De Keizer zeide zijn bezoek aan Düsseldorf af wegens het over lijden van den Koning van Saksen doch druk te tevens de hoop uit, dat hij rijn bezoek in Augustus zou kunnen inliaien. Londen21 Juni. Lord Kitdnënea* vertrekt Maandag van Kaapstad naai- Engeland. Engeland. Dc ziekte van Koning Eduard VIL van Engeland wordt met de uiterste geheimzin nigheid behandeld, wat natuurlijk aanleiding geeft tot allerlei geruchten, waarin de zaak ernstiger wordt voorgesteld dan allicht b. Zoo wordt van ééne zijde beweerd, dat de Koning lijdende is aan een. hartkwaal, die zich heeft geopenbaard dloor een langdurige flauwte. In verband daarmede wordt- bo- weerd, dat de Koning na- de kroning een ont- vettingskuur zal ondergaan te Mariënbad. Het gezantschap, dat het Vatioaan zendt naar Londen, zal te Parijs eenigo dagen blijr ven en eerst na de kroningsplechtigheid te Londen aankomen, oan niet genoodzaakt te zijp eene godsdienstige plechtigheid bij te wo nen in een protestantsch kerkgebouw. In lord' Metbuen's woonplaats had rich een comité gevormd voor eene plechtige ont vangst van don generaal bij zijn terugkeer. Bij den voorzitter van clit comité ia thans een sahrijveai ontvangen van Methuen, waar in deze, uit eerbied voor de v-ele in den. oor log gevallen vrienden en kameraden, verzoekt niet ingehaald te worden. Lord Methuen kiest daarmee de wijsste partij. Was liet plan om hem in te halen, doorgegaan. Jan had men niet mogen ver zuimen De'arey eveneens uit te noodigen, als de eigenlijke held van. het laatste groote wa penfeit in den nu geëindigden ooi-log, waar in lord Mcthkien gewond in handen van do Bucreu viel on zijne gehoelo afdecling uit elkaar gedreven en meerendeels krijgsgevan gen gemaakt, wertl. In den loop van eene terechtzitting te Sligo (Tcrland), waarin eetie aanklacht behandeld werd tegen het lid van, heb Lagerhuis M'Hugli en twee andoren, dat zij do afspraak hadden gemaakt zekere op Ierscbe grond gevestigdk) pachters aanhoudend in angst en schrik to houden, noemde M'Hugh een van de rechters een ..vervloekten leugen aai''. Toen van Hem verlangd werd daarvoor verontschuldigingen te maken, verklaarde 'lüj, dat hij zich. nog nooit verontschuldigd had tegenover dergo- Iijjke ollendlclinge'H als zijl waren. M'Hugli word op staande in voet wegens beloedkging van liet gerechtshof tot. drie maanden go vangeni3etraf veroordeeld- Spanje. Zelfs een half conservatief blad als de lm- pa rei al zegt, dat, de cijfers over de geestelijke ordo eene voldoende verklaring zijn voor da anti-clericale beweging, omdat rij eene diene, govaorli'ike stoornis in het maatschappelijk evenwicht beteekenen. die door de srwiakhead van de regeering steeds grooter wordt. Daar bij zijn de cirfors nog geenszins volledig. Oe oud-minister Ca tv. Ie jas heeft rich van Valencia bweven naar Catalonië. Te Castel- lon werd hij met groote geestdrift ontvan gen. Fransch West-Indlë. Dei Mont-Pelée ig nog steeds niet, tot de rust teruggekceid. Eeu paar dagen geleden wierp de berg eeu modderzuil van vijf meter hoogte uit, die op Basso-Pointo neerstortte en daar 22 huizen vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Zuid-Afrika. Wanneer men ,de cijfers, die lord Kitche ner geseind heeft van do Boeren, die zich hebben overgegeven, tirtii basis neemt, dan kan men nu komen tot eeno vrij nauwkeu rige berekening van de ster kite, die dc Boe-, ren in het void geliad hobben. Dc minister Brodrick komt er da-n heel slecht af met zijne schatting in Novoni/ber jl. De bereke ning is aldus: Overgavon m Transvaal 11,225 Orangia 5.395 „de Kaapkolonie 1,810 Nog te verwachten (naar do opgaven van generaal French) 150 Totaal 18,580 Verliezen. van de Boeren na dc mededeel ing van Brodrick in November 9,151 Totaal in het veld 27,731 Het cijfer was dus in werkelijkheid onge veer driemaal zooveel als do raming van minister Bind riek bedroog Allerlei. vHet feestplan voor de kraningsfeeste- lijkhéden te Londen, kan thans vastgesteld worden. De feestelijkheden zullen don 23sletn Juni met d® ontvangst van vertegenwoordi gers der vreeande mogendheden een aanvang nemen. Daarna diner in Buckingham-Palast en aankomst van het gevolg. 24 Juni. De Koning en Koningin ontvangen do deputaties cn afgevaardigden Regeeringsdiner in Bu- i ckingham-Palast. 25 Juni. Ontvangst van den premier-minister der Britsobe kolocuëu en vorder van afgezanten on afgevaardigden. Diner bij don Prins van Wales in St. Jam es- pal ast, waarbij "tegenwoordig alle vorsten en afgezanten. 26 Juni. Kroningsfeeste lij kb o i d. De Koning verlaat het paleis om 10 uur 30 minuten voormiddags. De Koning eu do Koningin dineeren in het paleis in den kring hunner familie. 27 Juni. Feestelijke op tocht dopr Londen De Koning verlaat het paleis om 10 u. 30 min. voormiddags. Familie maaltijd in het paleis. Des aivondg officieel© ontvangst in het Lamsdowne house. 28 Juni. Het Koninklijke paar begeeft zich mot gevolg van Londen naai- de vlootrevue nabij Spit- hoad'. Dc Koning en Koningin zullen des nachts aan boord van het Koninklijke jacht blijven. Vreemde vorsten en afgezanten kee- ren naar Londen terug. 29 Juni. Do gezan- schappen en ambassadeurs bieden dein ver tegenwoordigers van hunne vorsten een maal tijd aan. 30 Juni. Do Koning en Koningin keeren naai- Londen terug eu wonen des avonds de feestvoorstelling in de opera bij 1 Juli Bijeenkomst in het park te Windsor om 4 uur 30 minuten s namiddags. 2 Juli. De gezamenlijke vreemde vorsten en ambas sadeurs nemen afscheid. De Koning en de Koningin gebruiken hun maaltijd in bet Lon donderry house. 3 Juli. De Koning en (je Koningin wonen de godsdienstoefening in de St. Paulskerk bij en dineeren daarop in de Guildhall. 4 Juli. Ontvangst van Indische vorsten in India Office iu tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin. 5 Juli. De Koning biedt aan de armen een feestmaaltijd aan. vBiji Duisburg (D.) kantelde een tram wagen, waarin een dertigtal schoolkinderen gezeten. Allen beilrwamen meer of minder ernstige verwon dingen. Voor het leven van enkelen wordt gevreesd. Dia Staatscourant vau Zaterdag 21 Juni 1902 bevat dc volgende koninklijke be sluiten bevorderd tot gezantschapsraad mr. W B. R. van Wel deren baron Rengers, gezant schapssecretaris 1ste klasse te Parijs; jhr. dr. J. Loudon, gezantschapssecretaris lste klasse t» St. Petersburg, is in die hoe danigheid overgeplaatst naar Londen bij do Kon. Ned. Marine-reserve zijm 1. bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst lste klasse D. van dén Ent; bot adelborst lste klasse de buitenge wone adelborsten S. A- van Oven en J. van Ewijk 2. benoemd tot buitengewoon adelborst H. M. Kluijskons en J K Versteeg: opnieuw gepensionneercl voor 3 jaar de tijdelijk geponsionueerde luitenant ter zee 2e kllasso G. O. van Kuyk. Vorstel ij ko gift De commissie voor de oprichting van oeai monument voor den m China vermoorden bisschop Ilamer to Nijmegen ontving van'de Konaugiu en van de Koningin-Moeder ieder f 100. De minister van Buitenlandsohe zaken legde gisteren middag weigelia dern dood van Z. M. den Koning van Saksen, een bezoek van rouwbeklag af bij dcu Builscken gezant. *- - Op bel Duitsche gezantschapsgebouw tc 's Gra venhage is ten teeken van rouw over den dood van den Koning van Saksen dc Duitsche Rijksvlag halfstoka geheschcn, ter wijl aan alle vensters de luiken gesloten of do gordijnen neergelaten rijn. Gisteren kwam, do Duütecho gezant graaf Dc Pourtalès, die eeniige dagen te Bonn ver toefde, ter deelneming aan de feesten gedu rende de Keizerwook, in Den Haag terug. Het. Koreaansoh gezantschap bezocht gisteren Amsterdam. Graaf Forgach, secretaris van het Oos- tenrijksche gezantschap, is in die hoedanig heid verplaatst naar die ambassade te Co#v- stantinopel, welken post 'hij op 1 Juli a. s. zal aanvaarden. De legatie-secretaris le 3d. graaf Van Limburg Stiruim, chef van het 'kabinet van den minister van Buitenl. zaken, is eenigen tijd met verlof van 's Gravenhage vertrok ken. Zijn functies als kabinetchef worden waargenomen door den. gezantscbaps-attaché mr. Royaards. Dc 8b.-Cti. na 142 bovat do wet van 9 Juni (Stibld no. 86) tot regeling van de bevordering, het ontslag eu het op pensioen stellen van de militaire officieren bij do zee macht de wet van 9 Juni (Subld. no. 87) tot regeling van de militaire pensioenen bij de zeemachten ,do wet van 13 Juni (Stbld. 110. 98), 'houdende bepaling, dat, de vóór 1 Jan. 1902 door ceinige ambtenaren bij 'a Rijks Munt bewezen diensten, vermeld op den bij deeu wet behoorenden süaat, bij 4e regeling van luui pensioen iu aanmerking zullen ko men. Verder bevat, de St.-Ct. eenigo koninklijke besluiten van 13 Juni no. 26 eu 31 tot vrij stelling van de lotelingen Ricnts Koop mans uit du gemeente Barradetil voor zijn geheel en diensttijd. Jan Hendrik Kranenborg, uiib de geim.ee li te Markelo. Ludovlcus Joseph Maria Donders, uit do gemeente Tilburg en Sies de Hoop uit de gemeente Groningen tot 1 Maart 1904. Hr. Ms. pantserdeksokip „Holland", bestemd om beden naar Spithead te vertrek ken, ter Ihjjwoniug van de bij gelegenheid der kroningsfeesten te honden vlootrevue, zal als dan door middel van gloeilampjes schitterend worden geïllumineerd. Donderdag werd' deze illuminatie te Nieuwediep beproefd. Zij lever de een fantastischeu aanblik op en trok dan ook niet ben onrechte honderden kijklustigen naar de Buitenhaven. H. M pantserdekschip Holland, oom- man dan t de 'kapitein ter zee J. Wentholt, keert 3 Juli ter reede van Texel terug en blijft dan ongeveer 2 uren om de post en ververscliingen in te neimen en vertrekt daar na naar Christian!a, waar het vaartuig den lOen d. a. v. aankomt. Vervolgens doet deze bodem Stockholm en Kopenhagen aaa en komt den 9en September weder to Nieuiwo- diep terug. Door den minister van Oorlog rijn ondorsitaando officieren aangewezen voor bet bijwonen van de tactische schietoefeningen der bereden artillerie in de legerplaats bij Oldébroek Bij bot lo regiment veld-artilleriede lui- tcnantrkolcmels der infanterie Vetter, ba ron Van Voorst tot Voorst, en Niersfcrasz be nevens de kapitein van den gen-.ralen staf Van der Hoog. Bij liet 3e regiment veld-artillerie: de lui tenant-kolonels der infanterie Van den Hoff, Weve en Draaijjer benevens do le luite nant der artillerie van hot Oost-lndlische le ger Pabst, leerling van de Boogere Krijgs school. Een vraag, die men onzen premier nog nimmer deed! Toen de opening van het sanatorium te Helleu- doorn geëindigd was, aldus schrijft men aan de Nijni. Ct., word de plechtigheid mejti eeu diner hm den omtrek besloten Aan dat diner, of liever in die korte oogeublikken voor het, aan tafel gaan is onzen premier con vraag gedaan» die tie zijnen opzichte indlerdaad eonig mag worden genoemd en waaromtrent do persoon in kwestie ziuh danig vroolijk maakte. Met het oog op den Vrijdag, was er ook zorg gedtragerii datj do Katholieke incde-aan- zitteuden een „diner maigre" konden krij gen. De kcllners nu gingen rond, oni to die nen, maar wilden eerst vernomen wat men verlangde. En. nu trof dr. Kuyper het', dat men tot hem lcwam, niet met de vraagver langt u 'n diner maigre of... maar leuk-weg stelde de kellner, die denkelijk de platen van Braakensiek nimmer gezien heeft, zijn infor matie aldus: „Is u Roomsch of Protestant"? Dr. Kuyper, die do vraag zelf heel leuk vouid en er mot zijn naast-bij zittende tafelgasten hartelijk om moest lachen, verklaarde dat zoo n vraag hem nog nimmer was gedaau. - Gisterenmiddag had in den foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden de plechtige aanbieding plaats van bet huldeblijk d°°r vrienden, vereerders, leerlingen ou oud-leer lingen vereerd aam. prof. S. 8. Rosemstein, hoogleeraar aan de Lcddlswhe universiteit, die met- bet einde van den tegenwoordigen acar demisfehdn cursus, wegens volbrachten 70- jarigen leeftijd, zijn ambt nederlegt. Het huldeblijk bestaat uit een sierlijk fraai gebonden wetenschappelijk album, waaiwoor niet minder dan een 50-tal Nederlandsche go 1 eerdén, de meesten gunstig bekend op heel kundig- of geneeskundig gebied, bijdragen hebben geleverd'. Dp aanbieding geschiedde bij monde van prof. dr. Pel, hoogleeraar te Amsterdam den eersten assistent, van prof. Rosenstein Verder wae aan het. huldeblijk toegevoegd een portret van prof. Rosenstein, geschilderd door Jozef Israels aangeboden door leerlingen en oud-leerlingen. Zichtbaar verrast dankte pa-of. Rosen steiin voor dl© beim gebrachte hulde. Ti en dem. .De Boerenleenbank te Udenhout- is voor f 45,000 eigenares gewor den van de z.g. Lacastro-tiend, welke sedert 1812 onafgebroken ia dezelfde familie was eai bijna do geiheede gemeente omvat. Het vornemeu bestaat nu tot delging dier bieu- dori over te gaan. Haringvissober ij: Gisteren ein digde de laatst© bom. S 'C b 80, van de roe de rij A. de Niet- te Scheveningen de schrob- netvisscherij om voor de harmgvisscherij go- reed te worden gemaakt. Er liggen nu nog 35 bommen aan t strand, wcLke over 12 a 14 dagen ter haringvangst in zee zullen rijn. De werkstaking to Haarlem. Do stakende opperlieden, metselaars en stiui- aad'oora hloiudcul thans ook wandeltochten., niet alleen in Haarlem zelf, doch ook in de otturt-rokeu, teneinde de werklieden die daar nog aan den arbeid zijn, le bewegen liet werk neer te leggen Heb stakingscomito vergadert steeds en houdt tweemaal per dag appèl. Gisteren och tend' had de burgemeester een onderhoud met de bestuurders van den patroonsbond de heeren Geyl, Van Servellen cn Groene- wegen. Nog twintig bazen hébben zich bij de mo tie tot uitsluiting aangesloten In: een vergadering vanI den R. Kaülh. Volksbond, het Ned Werkliedenverbond en bet Christelijk Werkliedenverbond ïs een motie aangenomen, waarin de houding dei opperlieden zeer wordt afgekeurd. Een tweede works taking is te Haarlem uitgebroken. De werklieden bij de drukkersfirma Ruyg- x-ok aldaar, kwanum steeds te laat. Zij wer den gewaarschuwd, on vonden gisterenoch- 'tond do dcnir gesloten. Nu do patroon wei gert! do verzuimdo uren uit te betalen, is er staking gevolgd. UibEnsokede. Donderdag morgen vertrokken weder 44 der nieuwe werklieden van de firma Van Heck en Co. en in den loop van den dag do rest, op drie na. Twee dezer zijn gisteren afgereisd, terwijl do dorde wegens hem toegebrachte verwondingen, iu hot. ziekenhuis wordt verpleegd en dat voor- loopig nog mot zal kunnen verlaten, daar zijn toestand, naar gezegd wordt, niet bui ten gevaar is. Het vertrek dezer arbeiders ia oorzaak dat reeds alle vroegero arbeiders, die zich aan de fabrieken aanmeldden, wter plaatsing heb ben gekregen Hefi totaal ingekomen bedrag voor de vroegere stakers en uitgesloten arbeiders der firma Van Heek en Co. bedraagt tot en met 16 Juni jl. f 141.118. De vroegere werklieden, diio Maandag cn Dinsdag jl. niet onmiddellijk aan bet werk konden worden gezet en dus nog eenige dagen zonder werk zijn geweest, zullen in hei, be gin. van de volgende week neg eene uitkco ring ontvangen. Het grootste gedeelte der marechaussees cn. Rijksveldwachters is reed; vertrokken, en de gewone rust en kalmte zijn wéér in Enschede teruggekeerd. Eindelijk Over het vertrek van de nieuwe arbei ders der firma Van Heek-en Co. schrijft do Zw. Ct. De laatst en der nieuwe arbeiders van de firma Van Heek en Co. zijn beden vertrok ken, gedwóngen door de vijandige hoiv ding in de fabriek van de nu weer aan het werk gekomen oude arbeider-s, die do eersten op allerlei manieren tijdens bun werk on op straat het leven lastig maakten. De mioedig- sten onder ben zagen zalf» geen kans, hoe gaarne rij aan 'het werk wilden blijven, aan de plagerijen, tegenwerking en molestation weerstand to bieden. De moesten vajn ben waren reeds zoover gevorderd, dat rij met een middelmatig vroe ger wever gerust konden wedijveren, sommi gen waren zelfs in staat geregeld tegen een geoefend wever te werken, net, is voor deze mensoben zeer tc betreuren, dat do amstani digiheden hen verbind eren in bun nieuwe am bacht brood voor zich zelf en bun gezin te verdienen. De firma hooft alle mogelijke maatregelen genomen om de plagerijen en molcfctatien tegon te werkenmot een gere geld opricht zelfs was het totaal ondoenlijk de bescherming zoover* uit te strekken, dat do nieuwearbeiders konden blijyen door werken. Dé firma, beeft deze arbeiders, onder welke rij zeer velen heeft loeren kennen als degelijke nette werklui, noode zien vertrek ken en gaf als bewijs barer tevredenheid elk hunner boven rijn loon een gratificatie. De moord te Tilburg. Naar bei N. v. d. D. uit 's Hertogenbosoli verneemt, kan, na do uitspraak van hetl gerechtshof aldaar, op Donderdag 26 dezer, zoo goed als zeker oen plaint© tegen den gewezen koster Van Isterdael, wegens meineed, worden te geonoob gezien. Over het moord-procea schrijft „een rech terlijk ambtenaar" aan de Haagsche Cou rant „Wie dit proces in de beide instant ïën met aandacht beeft gevolgd, die vraagt rich afwaarom is de kapelaan der kerk niet gehoord Evenals do pastoor, die wel als getuige gehoord is, was do kapelaan toch ook een dergemen, die dagelijksch in de kerk kwa men. Te meer omdat de pastoor tijdelijk af wezig was. Van waar dan dat men in het lieede proces va,n dien i-soon niets hoege naamd bespeurt' Waarom i.s hij, voorloopig in de instructie, niieti als getuige gehoord Waar was hiji vóór. tijdens on ria. fiófc ge beurde? Waar is hij sedert geweest? Waar is hij nu Niet alleen tor wille van do verdachten, maar ook in heb belang van den kapelaan zelven moet ook voor de openbare mee ning over een en ander het volle licht schijnen." School vrees. Bijl de behandeling van de zaak gisteren voor bet kantongerecht te 'e Gravenhage van een man, die in vervet was gekomen tegen zijne veroordeeling bij ver stek wegens een leerplicht-overtreding, deelde de man mede dat rij'n zoontje schoolvreee had, tengevolge van de straf van opsluiting in een kolenhok of zandbergplaats, het kind op «'e openbare school aan de Blcekerslaanj opgelegd. Do knaap had zulk een angjst voor de school dat hij er door begon te lijden' aan zenuw toevallen. Een zenuwdokter nam hem in be handeling en schijnt er in geslaagd de vrees bij den knaap te overwinnen. Althans hij gaat thans weer op dezelfde school. Dit verhaal van den vader scheen echter geen bijzmxderen indruk te maken op den ambtenaar van het Openbar© Ministerie d;e eenvoudig bekrachtiging van het vonnis vroeg. Een vondeling. Een bewoner van do Kattenburgergracht te Amsterdam word Woensdagnacht uit rijn rust opgeschrikt door het geklingel der huisbel. Hij begaf zich naar dc deur, d'och zag niemand, maar wel hoorde hij kindergeschrei. Hij stolde een niader onderzoek in en vond een pakje, waarin ©en kind. vaan het vrou welijk geslacht, netjes en zindelijk gekleed, voorzien van een zuigflesch met melk. Het kind is niet naar het Stadsbestedeluigenhuis overgebracht, daar de vrouw verklaard hoeft voor het kind te zullen zorgen, totdat het der politie za,l zijn gelukti de moeder op to i In een vergadering, welke te Utrecht gehouden is van keakolijke ambtsdragres, is besloten de lih. J H. Gunning, Pli. J. Hoede- maker, Chr. Hurnningher, P. J. Kromeigt en B. van Meer uit te noodigen, in het belang van eene, ook in het oog dezer heeren, drin gend noodige reorganisatie der Hervormt o Kerk werkzaam te rijn. Daarbij werd echter in het midden gelaten, af rij zich, naar den wensch van een deel der vergadering met de bekende commissie uit de classiale vergade ring van Amsterdam zouden trachten te ver staan, dan wel, volgens bet advies van een ander deel, geheel zelfstandig hunnen weg zouden gaan. Genoemde heeren hebben niu in een schrij ven aan de classiale vergaderingen medege deeld. dat het bun voorkomt, dat zij zich het. best van de 'hun opgedragen taak kunnen kwijten, door aan de classiale vergaderingen, evenals ten vorige jare, te verzoeken de be noeming van een commissie van advies te de zer zake te willen uitlokken. Dozo door de Synode uit de opzieners der Hervormde Kenk te benoemen commissie zou b. i. hebben te onderzoeken, of d« van mec-r dan eene rijde aanbevolen reorganisatie in derdaad geacht kan worden, noodzakelijk ol zeer gewensoht te rijn in het belang der Kerk en zoo ja. naar welke beginselen en langs wel ken weg rij dan tot stand zou moeten komen. Naar wij met zekerheid vernemen be staat biji de Ver. t. 'b. v. het Vreemdelingen verkeer te Utrecht het voornemen om in het volgende jaar aldaar een zang- oni muziek- wedstrijd te organiseeren. Uit Baarn schrijft men aan bet Hbd. Lu tegenspraak met allerlei plaatselijke geruchten kunnen wij van bevoegde zijde me dedoclon, dat het kapitaal voor de bad- en zweminrichting nog niet. volteekemd is. Men hoopt, echter, dat d:e nog niet geplaatste aam doelen spoedig door eenige ingezetenen genot men zullen worden. Om, echter reeds binnen kort met den bouw te kunnen beginnen, heeft een der heeren van bet comité voor

Amersfoortsch Dagblad | 1902 | | pagina 2