ff*. 1». 1"* Jaargang. Vrijdag 27 Juni 1902. BUITENLAND. FEUILLETON. In het Zonneland. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS P«r S maanden voor Amersfoortf Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deae Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve mèn vóór 10 our 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VAI KHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—-5 regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.10. Groots letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tofc het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. lila den strijd. Wij hebben gisteren het oordeel vermeld, dat mr. 8. van Houten inj „Die Nation" heeft uitgesproken over den tusschen de Ehgélsobeu en de Boeren tot stand gekomen vrede. E'en andere eminente Nederlander, de Leadsche hoogleeraar Van der VLugt, heeft dat gedaan ih- het weekblad „1'Européen." Ook deze be schouwing willen wiji hier weergeven. „Weer een nederlaag, <jie gevoegd moet worden bajj de eindelooze Lij^t- van de tegen spoeden, door de goede zaken geleden1" zoo vangt zij aan. Maar de bittere beker bevat ook eeuige druppels honig. Er is geen reden, dat onze ontgoocheling zon moeten verkeereu »n wanhoop. ,,ffet einde van dezen strijd' heeft ons niets nieuws geleerd. Het. verbiedt ons niet ons vertrouwen ongeschonden te.bewaren in den bescheiden, stillen arbeid van de krachten, die werken voor het goede. Het is de over tuiging van de uitnemendste geloovigen, da ondervinding van alle eeuwen geweest, ^at die krachten langs omwegen werken. Over wonnen op klaarlichten dag, in de groote his torische gebeurtenissen, herwinnen zij het verlorene in de duizend en één détails van bet intieme leven der volken. Er is reden om te hopen, dat deze historische les zich zal herhalen in d© naaste toekomst van de volkan van Zuid-Afrifea. Het gezegde, dat het tegenwoordige succes van lord Kitchener ver gelijkt met de overwinningen van Pyrnhus, i9 niet enkel eene boutade van een vergram-, den Engeland-hater. Veroveren is niets, het komt er op aan te behouden. En hier begin nen voor Engeland de bezwaren. Sedert hel Engelse he platteland meer en meer ontvolkt is, heeft het groote eiland opgehouden eene kweekplaats van landbouwers-kolonisten te zijn. Het. voert slechts stedelingen uit. Zie slechts de Australische koloniën en de groote wanverhouding tusschen de opeenlhooping bij bonderdduizjenden in hunne reuaensteden en de dungezaaide landelijke bevolking. En ouder die akkerlieden- vi.11 piatwland, Ju? tooh op den duur de kracht van het land uit maken, d'oet het matige, werkzame, geduldige en bovenal zich voortplantende Duitsche ele ment eehe steedis ernstiger concurrentie; aan de landbouwers van Britsch ras. Wanneer er voor den vreemdeling eene toekomst is over de zeeën, dan is zijl daar. En zou men geloo- ven, dat die Angelsaksers, wier kolonisee- rend veimogen zioh zichtbaar uitput, in staat zouden zijn eene ernstige mededinging aan te doen aan het heldhaftige volk der Bo.\ '.'j geworteld in zijn aardkluit, kuïsch, vrucht baar en meer dan ooit een en ondeelbaar aan bet einde van zijn titanenstrijd? Laat ons den heer Chamberlain zijne illusie laten van eenige- duizenden Tommies-kolonisten, tegen dat renzenras den strijd om te leven aanbindende. Ziet gij dien straatjongen, dat achterlijke kind der armenbuurteii, dien ver loren kleinburgerzoon, uitgeput door uitspat tingen, opgepropt met alkohol en verteerd tloor syphilis, ziet. hem eensklaps kolonist ge worden, zich metende met. een der helden van Spionkop of met een der overwinnaars van lofd Methuen Zoolang de toekomst van Zuid- Afrika is in het veld, zal tusschen die aan gevreten kolonisten van den heer Chamberlain en de kloeke zonen van den grond de partij kostelijk ongelijk blij/ven. „Ev is meer, en er is iels beters. Dezer da gen zijn berichten tot ons gekomen over eeri tamelijk ernstig geschil, dat zou zijn vc-orge kramen i.n den boezem van de Engebcho par tij der Kaapkolonie, Dó aanhangers van den tegenwoordig en eersten minister, den heer Gordon Spriigg, zouden een spoedig terug leeraren. tot de wettigheid en tot de praktijk der parlementaire in-atedlmgeh: verlangen. Daarentegen zonden de uiterste loyalisten, geleid door den heer Smartt, gestemd zijn voor do handh aving voor ran bepaalden tijd van den onwettige n status quo. Er was in die berichten- iets, wat de lozers moest ver zen „Hoe?" vroegan zij zich af. .Wat heb ben de loyalisten te vreczen van het herstel dor parlementaire vormenIs thans, nu de „rebellen" hun stemrecht zullen verliezen de meerderheid niet. verzekerd aan de kiezen van, Britsch ras'; Ons komt drt verschil van meaning voor als eene evolutie van denk beelden, die wel ingelichte lieden sedert eeni gen tijd in de Engeisohe bevolking van de "kolonie hadden geconstateerd Vóór den corlog voelde deze Engelsohen van de Kaap zich als Engelschen, omdat zij nooit hadden betwijfeld, dat dc- suzereiniteit van bet, moe derland tan slotte aan hun geboortegrond ten goede kwam. Zij hadden Afrika lief, en daarom vereerden zij het moederland. Maar de oorlog heeft velen hunner de oogeu voopend. Die hebben ingezien (huns ondanks aanvankelijk, maar toch zij hebben het in gezien), dat in handen van eetn eerzuchtigen venu de Britsbhe regeering niet altijd de poking kon weerstaan, om den vrede van ka> op te offeren aan de grootheids asp. afw-n van een bij slot van rekening tame lijk hol imperialisme. En daar zij bo venal Afrikanen waren, zijn zij geëin digd met ziob in het hoofd ta zetten, dat eene zou ruim mogelijke autonomie hun dier baar vaderland vrij wat. beter te pas zou komen, dan de suzereiniteis van de eemicli- 1 ige warhoofden van Downingstrect. Voort aan ateant een deel van dit element met de Hollandei's overeen in de erkenning, dat de vreedzame ontwikkeling van het gemcensofiap- el.ike .vaderland.. wogGjjV 1 door de uitwerping van die snzereina macht, de eeuwige oorzaak van tweedracht. Derhalve, zoo besluilb mr. Van der Vlugt, ondanks de duisternis ontbreken de stralen van hoop niet geheel. Wel waarschuwt hij, dat. men zicih" hoeden moet voor een lichtiziii- niiig optimisme; vooraf van tien tegenwoor dige n minièber van koloniën kan nn-n, moet, men zelfs in den vollen. zins des woords alles verwachten. Maar de grondtoon van zijn .betoog is tooh, dat hij niet wanhoopt aan de toekomst van bet Boeren-element in Zuid- Afrikau In dat opzicht 19 hij niet. zonder ver trouwen. zooals ook mr. van Houten dit., is. Telegrammen. Kiel, 26 Juin. De Keizer benoemde Ko ning Eduard van Engeland, tot admiraal a la suite van de Diütsche- mar ine. De oorlogs schepen 111 de haven vuurden op last van den Keizer 21 saluutschoten, en de manschappen riepen, driemaal hoera' Londen, 26 Jum. Het om 10.30 vm. uit gegeven bulletin luidt De Koning heeft een beteren nacht gehad en een korten verkwikkenden slaap genoten. De toestand is in alle opzichten vooruitge gaan. De algemeene toeetand is geheel gun stig; de toestand van de wond is eveneens bevredigend. Londen, 2(1 Juni Het bulletin van heden middag twee uur meldt dat de. toestand, van den Koning .bevredigend blijft. Londen, 26 Juni Het bulletin, van. 6 11. 15 min. luidt: ,,Z. M..bracht een goeden dag tloor. Hij heeft eenig voedsel tot zich geno men,, on is minder awtik. De temperatuur is thans normaal." Het bulletin van H uur meldt „De Koning had een vrij, goeden dag. De krachten nemen niet. ai Z M. heeft een terugkeerenden trek. naar voedsel, dat met. voorzichtigheid wordt toegediend De Koning had heden weder eenip,e pijn in de wond Londen, 26 Juni. indrukwekkende, dien sten voor het herstel Van den Koning werden hedenmiddag gehoudél. in St. Pauls Cathedral en in de St. Margaretha-kerk in Westminster. Vele peers met hunne dames en leden van het parlement waren aanwezig. Londen, 26 Juni De Nederlaaidsehe bui tengewone gezant is heden vertrokken. Madrid, 26 Juni Heden morgen heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gehad in de kruitbergplaats in het militaire kamp re Carabanchel bij Madrid Bij do instorting geraakten talrijke slachtoffers onder de puin- hoopen. Te Madrid en in de naburige dor pen werden vele ruiten gebroken door de geduchte ontploffing Tweede telegram Het aantal slacht offers is zeventien fv Koning begaf zich naar de plaata van het onheil. De schok werd bijzonder zwaar gevoeld in he»t koninklijke paleis waar de rauien. en de deuren plotseling opensprongen. Duitschland. In hel gebruikelijk. - schrijven van dankbe tuiging, dat dé Keizer aan den minister Von Thieleu hij zijn aftreden heeft gezon den, wordt den m inder in 't bijzonder dank gebracht voor de maumoedige wijze ./waarop hij "rads si^na bedoelingen heeft uitgevoerd en. de zware taak tot. uitbreiding van het verkeer heeft vervuld." In deze zinsnede ligt opgesloten de ver klaring van 'demi Keizer, 'dat hij nog steeds met geheel zijn hart hangt aan het kanaal- ontwerp. Dat 1 's Keizers antwoord op de beiwfering vain conservatieve tegenstanders van .het. kanaalplan, dat het- Middellandkanaal zou worden opgegeven. Generaal Budde moet diis Thielem's erfenis in baar vollen omvang aanvaarden Wat, trouwens bet. kanaalplan betreft, dat heeft, hij reeds helpen verdedigen. Engeland. De ziekte van den Koning. Men. bewondert, iu Engeland algemeen den moed en de geestkracht van den Koning, die tot het laatsa de hoop had sterker te zullen zijn dan de ziekte, welke hem onder mijnde, en zoo de verdaging van de kro- nfeg^pleohltijghedd te kunnen voorkomen. Maar tegelijk windt mer er geen doekjes om, dat he., in de genceshec-ren zeer is af te keuren, dat zij niet mei meer gezag hebben weten op te treden en den Koning hebben teruggebracht van een besluit, welks "hand having zijn leven in gevaar bracht. De ziekte schijnt nu een goeden loep te nemen, volgenB de bullet ins, die driemaal per dag worden uitgegeven. Mpar meoisuit den aard der zaak wantrouwend, en de medische autoriteiten hebben't daarnaar in dit geval gemaakt, Dé voorzichtig gestelde bulletins mo gen do waarheid mederieelen; vertellen zij die gébéeile waarheid Beschouwt men die beidé laatste bulletins van gireren. in verband met. elkaar', dan krijgt mem den indruk, dat tegen den nacht den toestand minder goed was dan in dear laden namiddag. Het bulletin van ü.15 zegt ,,Z. M. bracht een goeden dag door" en. „Hij i9 minder zwak. Dat van 11 uur meld:- „Dra Koning had een vrij goeden dag" en „Da kraohten ne men niet af." Volgecns eeoi bericht van Laffan's bureau antwoordde een der bij den Koning waken- de geneeaheeren, Sir Francis Laking, toen hij in den eereten nacht na de operatie de ziekenkamer een korte poos verliet om iete te gebruiken, op de vraag naar den toestand van den zieke, dat men, het beate moest ho pen, maar dat de toestand zeer ernstig was. De Koning uam tegen middernacht een wei nig voedsel tot zich en kreeg eene nitrogly cerine inspuiting cmder de huid, omdat de werkzaamheid van het har.» zeer zwak was. De Koning kwam weer iets op krachten en herkende verscheidene der aan zijn bed vertoevende person eat, maar verviel spoedig daarna in een toes&and van slaapzucht Eene beschouwing, waarin de gunstige en de ongunstige omstandigheden gelijkelijk m aanmerking zijn genomen, schijnt ons die van de Daily News, waarin wordt gezegd „De berichten over den Koning zijn een beetje, een heel kle-in beetje beter. Niet dat de bulletin» met hunne omzichtige bewoor dingen veel zeggen maar liet. feit van nog een dag levens zender koorts of eollapsis 13 op zich zelf iets goeds Voeg bierbij het be richt, dat het gezwel werd ontdekt op eene plaats, d'e buitenzijde van liet buikvlies, die eenig voordeel oplevert, voor de geneesheeren en eenig© hoop op den tamelijk gezonden toe stand van de maag en de belendende orgar nou. Dit- is de bemoedigende zijde van de inzichten. De minder optimistische meening van de medici steunt op het feit, dat do cpe- ratie uit. den aard der zaak slechts verlich ting beeft gebracht en dat. de kwaal zelve ver dere chirurgische behandeling kan noodig maken. Dan is er de groote uitgebreidheid van de wond en de bijzondere omstandig heden, die die aanwezigheid van de buizen meebrengt. De jeugd is niet bij de hand om d'e gen ee sheer en te helpen, en ook missoKiem niet eene ideale keuze van d'en tijd1 voor de operatie. „Een koning kan nietl zoo vrij bee liandeld worden' als een- boer", zeide een me dicus van aanzien in het Lagerhuis. Redenen van staat, gevoegd bij dé eigen vurige be geerte van den Koning cm de zaken te laten begaan, wat het ook moolit kosten, zijn niet bevorderlijk geweest aan eene goede behan deling. Dit is alles, wat voor 't oogenblik valt te zeggen. Er moet nog een tiid' van wachten doorgemaakt worden, en zelfs wanneer het gevaar van septische vergiftiging voorbij is. dan moet het tijdperk der behandeling nog zijne bijzondere zorgen meebrengen. In zeke ren zin moeten dus de berichten worden opge vat als gelijkstaande met „geen nieuws". Over den duur van het uitstel der kro ningsplechtigheid valt natuurlijk niets te zeggen er worden datums genoemd, maar het is ijdel daarover te spreken. Eén ding schijnt zeker, wanneer de kroning later plaat» vindt, dan zal zij veel eenvoudiger zijn. Het publiek en de ondernemers kunnen de zeer groote sommen, die nu onnut zijn uitgegeven, niet andermaal bij het zooveel grootcre risico bestoden. Aan den anderen, kant kunnen de troepen en de gasten uit da koloniën niet voor oubcpaalden tijd in Rn- geland blijven vertoeven; en de tribunes be nevens de houten aanbouw bij, de Westminr ster abdSj zijn ook geen werken van blijyen- dfen aard. Inmiddels komt er eene ernstige constitu- lioneele kwestie op namelijk de vraag van. het regentschap. Een regentschap scbijot on vermijdelijk voor dan tijd, «lira moot verloo- pen I usfichen hot tijdstip waarop 's Koning} leven buiten gevaar i% en zijn herstel. Het ambt Vftu regent zou natuurlijk moeten wor den opgedragen aan den prins van Wales, en zoodra het levon van den Koning in veilig heid is, kan er eene wet wordien verwacht, waarbij die opdracht geschiedt. Rusland. Aft onmiddellijk gevolg van de boerenKitt- lusten in Rusland een in den Regeering»- bodè opgenomen bevel van den Czaar te be schouwen, waarbij het bijeenbrengen van star tistisohe gegevens over de agrarische omstan digheden van de hoeren in twaalf gouverne menten geluH-1 gestaakt nueot worden en in de andere gouvernementen van de goedkeu ring van het hoogere gezag afhankelijk is ge maakt. Aan Let keizerlijke- bevel is een rap port van den minister van- binnen'andsche zar keu toegevoegd, waarin vermeld staat, dat politieke agitators als statistici het rijk be reizen en \t»ii den omgang met d'e boeren partij trekken ram dezen tegen de gegoeden en tegen de overheid op te ruien. Vereenigde Staten. Het comité van bet huis van vertegenwoor digers voor de conferentien tusschen de beidé huizen betreffende het Isthmus-kanaal heeft besloten evenals de Senaat, zich te verkla- ïeu ten gunste van de Panama-r/nite, wan neer de president, in staat ia eene g- de rege-, li rag te maken 117et.de betrokken pariiiieii.JP'Ti besluit doet den voorbereidenden arbeid' voor de verbinding van de beide oceanen een groo- ten. stap vorderen, want. als de Panama- route onbereikbaar mocht zijn, dan kan dé presidénl terstond' de> werkzaamheden! voor het Nicaragua-kanaal ter hand nemen. De gewezen president Grover Cleveland heeft: in de Tilden-club eene rede gehouden, waarin; hij tot alle democraten dc uitnoodiging richt te, de bestaande geachvllen te vergeten eax zichi te vereenigen. Hij verklaarde tevens, dat hij niet meer streefde naar eene benoeming als candidaat voor het presidentschap. Zuid-Amerika. Uit New-York wordt van 25 Juni bericht, dab president- Castro van Venezuela verschei dene zware nederlagen heeft geleden, waar onder eene bif Coro, waar dé rebellen-gene raal Riera na een. strijd van vijf uren den eersten vioe-preeident Aval a versloeg en dezen gevangen nam. Eveneens vermeesterde bij 17 generaals, 1700 man en 5 stukken geschut. Allerlei. vEngelse he hoogmoed. Hoe laf en smakeloos de hoogmoed der Engelschen is. bewijst de uitlegging, die Engelsche bla den geven aan een geschenk, dat. aan Koning Eduard VII bij gelegenheid van zijne kroning uil Britsoh-Indif 13 toegezonden. De Gorakshanee Sabba van Nagpoer heeft 17 Indische Roman DOOR Mevr. O U K—SOER. Dien. eerstèn morgen bemerkte Nitai al spoedig, dat Gabriel vlug, Charles vriji lui en Wiesje een recht „eendenltuikentje" was. Het juffertje telde wel is waar nog geen zes jaar, maar zelfs; voor dien prillen. leeftijd was dj; erg achterlijk. Zoo- beweerde Wieaje; dat een larern (een soort wesp) een vogel was era toen de jongens haar uitlachten, begon zij te huilen en vertelde, dat ze een vlinder be doeld had Volgens Wiesje kad'den bruine menachen bruin en blanke menscben, wit bloed en toen Nita. haar door een speldeprik liet zien, dal Jufs bloed en dat van Gabriel precies oven rood zag, keek de kleine meid verbaasd, doch bleek een half uur later alles vergeten te zijn. Nita's leerlingetjes hadden vaste stopwoorden, die zij, waai- het kon, trouw te pas brachten. Bij iedere fout, ver gissing of verkeerde gewoonte, waarop Juf hen opmerkzaam maakte, klonk het ..Och laat maar," en ab zij zich ten onrechte van iets beschuldigd achtten, was Gabriel er dar delijk bij met zijn „Niet eens'Al de Wie- Iers, groot en klein, hielden er een verba zend gemakkelijke levensbeschouwing op na allee kwam terecht, en zorgen voor morgen was maer onzin. Nita was nog geen maand in bare betrekking of zij wigt precies wat rij aan de familie had. 't Was eigenlijk een dol huishouden; het ging er zoo ongegeneerd mogelijk toe, ieder leefde vrij en blij en. deed wat hem of haar in den tin kwam. Dc kinderen werden vrijer dan vrij opgevoed, hoorden van alles, spraken over ieder onderwerp mee en konden onuit staanbaar wijsneuzig uit den lw>ek komen. Ook met bare bedienden ging de familie allerwonderlijkst- omnu' eens werden zijl de huid volge6cïïolden, dlan. weêr aangehaald on bedorveni. Mevrouw en Mien verzorgden hare rieke meiden alsof aijj leden van het gezin waren, maar sloegen haar bij een klein ver grijp om de ooron. of smeten haar de sloffen achterna.. Bijl zulke sloffenscènes kon Nita. haar la chen niet bedwingen de gebombardeerde raeidl hield hare lïand-eni voor het hoofd, ter wijl rij, zooveel mogelijk uitweek, en de dar mes schoten onder een verbazend en woorden vloed hare projectielen, af, lot beiden bloots- voeta(«tonden en de meid: bevalen de sloffen terug te brengen, aan welk bevel deze, oui zeer begrijpelijke reden, slechts schoorvoeten 1 voldeed. Tiet gebeurde dikwijls dat Nita een poos later Mien heel vertrouwelijk met. do be? tr af te meid van oen of andere inland&ehe snoeperij aag genieten, onderwijl belangstel lend luisterend naar allerlei schandaaltjes uit de dessa.. Hooghartige Nita was aoo'n. om gang met ondergeschikten een raadsel. Wan neer zij niet zulk een geostdoodend. treurig leven op Djoerang djero had geleid, als rij rechtstreeks uit het- beschaafde gezin van oom en tante Brijer bij de familie Wie- Ier was gekomen, zouden al deze za ken haar veel meer gestuit, hebben. Nu zag zij- den belacht iijken of grappigeu kant slechts, en poogde ha-re .omgeving te nemen zooals zij was. Dit viel het meisje des te ge makkelijker, omdat eir van al d€Ze menscten zulk eene warme hartelijkheid tioit haar kwam, dal deze haar eenzaam hart bepaald goed'deed Binnen een dag of wat had men haar geheel opgenomen in cl^n familiekring; iedereen, van den bedaarden heer des buizee tot het kleint je toe, beschouwde Nita als een der hunnen. Zonder dar hier een woord over gewisseld' was, noemden de volwassen leden van .het goain haar bij, den voornaam, en toen Nita Mientjo als „juffromw" bleef aanspre ken, vroeg hef achttienijariig dametje mot verwijtenden blik „Waarom geen Mien?" Nita mocht Mientje wel, zij wiae volstrekt niet diorra, handig met japonnen maken; zij hield vam lezen, speelde- goed. piano en kon allerliefste attenties hebben. Jammier, dat zij er echte Indische1 kuurtjes op nahield en driftig en koppig kon zijn als een on- deirgend kind de opvoeding droeg &r schuld aan, dat jonge plantje was zander lei ding opgegroeid. Met ,U> kleintje? jolig het denzelfden weg op all ijd kregen zij hun zin. Het hinderde Nita, dat rij, ook bij het onderricht geven er volstrekt geen 01de èn regelmaat, in kon krijgen en dit was de schuld van hare mees- tont Onophoudelijk kwam mevrouw Wieier de leerkamer in en hield do kindéren van hun werk af, of, wat n.og erger was, zij troonde Nita mee om haar aan eon of ander te helpen. Ze had ontdekt dat Nita uitste kend fijne schoteltjes kon. bereiden en nu was het af en toe„Wil jij. nog eena ragout maken, Nita, jij kan zoo lekker, pa lust zoo graag, als jij maakt ik heb veel IccmH vleesch, ia?" Een anderen keer morst het. meisje hel pen kioa?n, wanneer er kooplui kwaonen, die zulk een schitterende uitstalling hielden van ttof jes, snuisterijen enz. enz., dat het koop ziek hart der dames Wieier zelden bestand bleek tegen zooveel verleidelijks. Op hare hurken, precies als InlandSche vrouwen, za ten moodier en dochter om de trommels heen. lieten alles door de hand gaa/ra, dongen on beschaamd' af rap liet drieste overvragen, en kochten ten slotte cera massa prullen, na den geheelen morgen nagenoeg verbeuzeld! te hébben. Bij die gelegenheden kreeg Ni tal bijna ook altijd wal moois: een zijden doek je, lekkere zeep oT odeuren zoo hartelijk en gul werd een en ander haar in die hand: gestopt, dait zij liet hart niet had er voor te bedankeTi. Van baar leant verraste zij me vrouw -of Mie-n eien pooa lalter met- een eigen gemaakt handwerkje of bevredigde een lieve- lmgswensoh van een der kleintjes, daarmee liet hart der moeder stelend. Nita borat do bjinainelijfcei eigenschap al tijd l»et laatst ann zich zelve te denken. Voor ieder had zij .^teods haar tijd beschikbaar en toonde, bij alles wat zij voor een ander deed, zulk een lust en oj^ewoktheid, dak men niet ander- dacht of zij werkte of speelde voor eigen genoegen Zelfs de kinderen bewon derden onbowust in „Juf" dit volkomen ge mis aan egoisane ©n haar voorbeeld miste rijn invloed niet op de kleine hartjes. Vooral mevrouw Wieier begon zioh zeer aan Nita. te hechten en had haar gaarna met geschenken overladen. Doch Nita wist dit met tact te voorkomen. Toen rij eens met baar lieven glimlach, doch zeer nadruk kelijk, Alieutje aan hel. verstan/d. had ge braakt, dat zij geen kleedingstukkonge bruikte sarongs of balf afgedragen japonnen, wilde aannemen, presenteerde moeder noch dochter haar ooit- weer iéts van dien aard et» zij naaien Nita hare weigering ook niet kwa llik. ai sprak mevrouw Wieier „Odh. jij trotsohe meid; jij draagt jouw hartje wel hoog, fjoed-a-li maar. Af en toe waagde Nitn. hét er togen op te kramen, wanneer de huisvrouw haar mid den in de schooluren kwam halen. „Maar lieve mevrouw," zei) vc dan, „Gabriel' is al zeven jaar en als hij niet- geregeld leert, gaat hij. niet. vooruit." „Ja, Nita, jij wel gelijk," gaf hare mees teres dan toe, ;,als Gabriel knap wordt hij naderhand geen geld noodig" (de da-me be doelde met dit gezegde, dat. Kennis macht is 01 iets dergelijks), „maar jij moet. nu even meegaan en mij helpen, jal,r Het- jongé meisje stond zuchtend op, rij hield er zich van overtuigd dat da heer Wie- Ier het volstrekt niet goed zou vinden, als hij wist, dat er bijna eiken dag oen deel van den morgen vacantie went gehouden. Do goede man was 's ochtends zelden thuis; na. het- eten informeerde hij af en toe wat de jongens dien dag geleerd hadden en be wonderde hunne hanepooten of zag mot aan dacht de sommetjes na, die rij netjes op de lei hadden geschreven. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1902 | | pagina 1