buitenland. 73. I,lt Jaargang. Vrijdag 22 Augustus 1902. FEUILLETON. SI* SFOORTSCH DAGBLAD. mSU ABONNEMENTSPRIJS 8 mtanden voor Amersfoortf 1.25. im franco per poet- 1.75. mderlijke nummers- 0.05. j Courant verBcbijnt Dagelijks, met uitzondering van pn. en Feestdagen. erlentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur Borgen" bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF O. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER AD VERTESTIÉN: Tan 1—5 regelt0.7S. Elke regel meer - 0.15* Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bg abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De „wreker van Frankrijk"* Ie minister van oorlog in Frankrijk, ge- I tal André, beeft onlangs te Villefranohe de Rhone de onthulling bijgewoond van gedenkteeken voor de in het jaar 1870/71 341/ allen soldaten. Hij heeft daarbij! eene rede 70%, ouden en.' geziegd, dat de soldaat, dien liet Bument voorstelt, de soldaa' r toekomst die aan Frankrijk ook materieede «bad eruggéven en j wreker n Frank rijk zal zijn. Iraaf Waldersee, die in China zoowel Duit- e als Fransche troepen onder zijn bevel jft gehad, sprak er onlangs van, dat de ancheidee voor goed begraven was. Zoo- is het nog nietdat blijkt uiit de hierbo- aangehaalde woorden van den krijgsman, wien bet opperbestimr over het Fran- j leger is toevertrouwd. Toch behoeft men al te veel beteekenis te hechten aan do rden van generaal André. In Frankrijk rft zijne rede weinig aandacht getrokken. meest© bladen hebben, van den tekst jlits een uittreksel weergegeven. Wolff's eau, liet telegraaf-agentschap dat de Duit- t bladen bedient, heeft de zinsnede, die Vermeldden, aan de Duitsclie pers gezon- l Een paar bladen .Hebben zich daaraan Ktooten, maar hebben tegelijk verzekerd, zij volstrekt niet verontwaardigd, veel iuder er door verontrust zijn. Daartoe bestaat dan ook inderdaad geen inleiding. Redevoeringen zooals die, welke mcraal André gehouden heeft, zijn ook ceger meermalen voorgekomen, zonder dat jardoor de vrede is gestoord. Dat een ni>- lister van oorlog bij de onthulling van een ulttikteeken voor in den oorlog gevallen 'he soldaten een beetje met den sabel ettert, komt ook .elders dan in Frankrijk t. Wat generaal André zich gedaoht heeft de zinsnede, dat de soldaat, dien liet ge» Ipakteeken voorstelt, de soldaat der toekomst die aan Frankrijk zijne materieel® groot- leiti zal teruggeven, daarover behoeft men ioli niet het hoofd te breken. Duidelijker (Weckt de bijvoeging, dat deze soldaat de .wreker van Frankrijk' zal zijp,. Maar dec» Hul der toekomst moet met zich zelf in tegenspraak komen, wanneer hij verder van lm minister van oorlog hoort, dat alle Fraai schep enkel verplicht zijn „voor de integri- eit van hun vaderland volledig op te ko- ien". Deze integriteit is thans door niemand pdreigd, en zoolang dat niet het geval i», an men zich er mee vleien, dat het uur van igrooten oorlog" niet zal slaan en dat e „weker van Frankrijk" rustig ,op zijn wtatttk kan blijven. De rede van den Franschen minister van #rlog te Villefranohe is niets meer dan een® kssertrode, waaraan geene bijzondere betee- renis behoeft, te worden gehecht. In de Prankf. Ztg. wordt opgemerkt, dat die rede Diets ongewoons bevat, zelfs al neemt men sis juist aan wat daarvan is opgenomen. „De levoeringen, die men gewoon is te houden feesten van oud-strijders, zijn in Frankrijk lïen goed als in Duitschland aan historisch ingeburgerde formules gebonden, en zoolang men ia Duitschland bij zulke gelegenheden naar Frankrijk lrijikt, behoort men zichi er niet, over te ergeren, dat de Franschman bij een beroep op het volk onder do wapenen naar Duitschland kijkt, want welbeschouwd is het niet te verwonderen, dab do herinne ring aan het oorlogsjaar 1870 in heb Fran sche volk minstens even krachtig voortleeft als bij zijne oostelijke buren." De Münchener AUg- Ztg.. die dikwijls van Berlijn uit officieus bediend worert, zegt naar aanleiding der rede van generaal André „Men behoeft aan dergelijke uitingen, zelfs wanneer zij van officieele Fransche zijde uit gaan, geen al te groots actueele beteekenis te hechten. Genei-aal André heeft immers slechts in .het algemeen gesproken van den „soldaat d®r toekomst" en van zijne daden tot uitwissching van het litteieken van 1870, zonder aan te duiden, of hij daarbij eene toe komst op Het oog heeft, die mabij of veraf is. In ieder geval echter bestaat er voor ons, met het oog op eene zoo besliste vermelding van de revanches-idee, de dringende noodza kelijkheid, om voor en na aan de voltooiing van onze krijgstoerusting te land en te water met consoquenten nadruk voort te werken en de voorstellen tot ontwapening, die nu eens van deze, dan weer van gene zijde on der verwijzing naar de vredelievendheid van de regeeringen em van do geregeerdeoi ons bereiken, in het belang van onze veiligheid en integriteit met beslistheid van de hand te wijzen. Yoorloopig blijft. 0112a onvermin derde slagvaardigheid zoowel voor ons zelf als voor Europa de beste vx edeswaar borg' Telegrammen. Brussel, 21 Aug Generaal Botha kwam om half zeven hier aan. De perrons werden bestormd door eep zoo talrijke menigte, dat de gedelegeerden, die waren gekomen om den gcneraaJ te ontvangen, niet bij den trein konden komen. Toen de generaal was uitge stapt, werd bij door de menigte letterlijk ge dragen naar den uitgang, terwijl men riep „Leven de Boeren! Leve Bothal" Onder hen, die gekomen waren om den genviY.al^te ontvangen, waren ©enige leden van het Neder'audsche gezantschap Botha reed met zijne echtgenoot» en zijn zoontje naar hit huis, dat zijne vrouw be woont. Kaapstad, 20 Mkj. (Times). 21 proigreesisti- siclhe leden, hebben eenstemmig eene motie van wantrouwen in den premier Sir Goadon Sprigg aangenomen en dr. Smart tot leider gekozen. Negen progressisten zijn afweeig van Kaap stad. Er zijn nog maar vier anderen, behalve de ministers. Londen, 21 Aug. Siameesche oproerlingen vielen de Siameesche grenstroepen bij Moe- ang Pre aan, doodden een commissaris, twee officieren benevens vele ambtenaren en vermoordden hunne gezinnen. Prins Pre trok op Nan terug. De rebellen trachten deze plaats in te sluiten. De vreemdelingen wor den beschermd. Duitschland. Dé DuilocHe Keizer zal in October te Rome het bezoek beantwoorden, dat de Koning van Italië hean in de volgende week brengt. In November zal de Keizer een bezoek bmgew aan den Koning van Engeland op Sandringham Het Tageblatt meent in staat te zijn te berichten, dat de rijkskanselier graaf Bülow besloten heeft in October a.s. bijeen te roe pen eene con f érenffie wa%toa 11 met de Prui sische ministers vertegenwoordigers van alle bondsstaten zullen deelnemen. Hot doel van deze conferentie wal zijn de bez/warem betref fende liet njeuwe tarief van invoerrechten uit den weg te ruimen. België. I>e nieuwe minister voor nijverhedd^cn ar beid, de afgevaardigde Fran co t ito, is 51 jaar en van beroep advocaat. Hij heeft zijn Ka merzetel te Luik te danken aan do invoering van de evenredige vetriogePwoürdigmg. Die clericalo Gazette de Lióge getuigt, van hem, dat hij de eerste luitenant van Woeste is. Frankrijk, Terwijl buiten de strijd woedt om de sluitiug van de door niet erkende congrega tiën bestuurde scholen, zepdór dat men. merkt van bemoeiing van liet. Vaticaan, wordio er in alle stilte een andere strijd op het pa pier gevoerd tuseohen het Vaticaan en de Fransche regeering. Hot is oen strijd om een enkel woord. In het concordaat heeft de curie aan do regeering het recht toegekend, de bis schoppen en de pastoors in Frankrijk te „be noemen!." Aan de Kerk bleef slechts de kano- nieke insltiullartïïe, van do benoemde bischop pen als daad1 van bekrachtiging v'an het geestelijke gezag. Aan dit recht van benoeming hebben do Bourbons en het keizerrijk evenmin laten tomen als thans de derde republiek. Maar de curie heeft z-idh op andere wijze weten to helpen. Zij veaanijdlti in liare canonisatiebul- len van de nieuw benoemde bisschappen met. betrekking toit dei voorafgegane „benoeming" door dé regeering het woord „mominavit" aan te wonden en hoeft het vervangen, door „desi- gnaivit", omdat dit woord haar voorkomt be ter te passen op den aard der staaiösbenioeaing. De regeering echter deelt deze opvatting niet. Zij heeft bij herhaling bezwaar daartegen ge maakt, en twee jaren geleden weigerde zelfs de raad van state, op aandrang van den toenmaligen.' minister van eeredionsb, der halve van het kabinet Wal'! ock-Rousseaude pauselijke bullen in to schrijven, wanrieer daarin niet het woord „designavii" door „no minavit" weid vervamgen De pauselijke Kan selarij heeft daarop toegegeven, doch slechts toit. zekere hoogt»zij schreef „nominavit doch voegde er heit woord „noibis" aan toe; zoodat hot nu luiddeDé' regeering hoeft den bisschop „aan ons genoemd" in plaats van „benoemd." Waldeck-Rousseau heeft zich daarbij neergelegd,; de tegenwoordige mi nister-president Combes echter wil van de toevoeging „nobis" niets meer weten, maar verlangt kortweg „nominavit." De strijd is nus dus andermaal ontbrand. De Bond van het vrije onderwijs heeft rijn programma openbaar gemaakt, waaruit de volgende punten zijn te vermelden 1Wij staan den staat toeover iedere instelling van onderwijs door daartoe aange wezen ambtenaren van toezicht eene controle uit te oefenen, dié zich echter nooit mogen uitstrekken over die methodes in den geest van Het onderwijs. 2. Wij weigeren den staat: a. Het recht in offic-ieelen vorm en door daartoe aangewe zen commissie leerboeken, philosofische kate- chismen enz. te laten vervaardigen of wel aan den anderen kant na raadpleging van den hoogen raad van onderwijs het eene of an dere werk te laten verbieden b. het recht en ten behoeve van heb betreden van de amb tenaarsloopbaan en van de scholen, die daar toe leiden, bepalingen te maken betreffende de daartoe voorbereidende opleidingsscholen. Wij, verlangen a. dat aan ieder Fransch bur ger of burgeres zonder onderscheid van mee ning, het recht wordt toegekend, onder de wettelijk vastgestelde bepalingen scholen te openen en te houden b. dat geen huisvader wordt verhinderd zijne kinderen onderwijs te laten geven naar vrije keuze en dat ieder slechts het bewijs behoeft te leveren, dat de kinderen onderwijs genieten; c. dat in de vrij» of bijzondere scholen vrij onderwijs ge geven mag worden naar elke methode, ook in de door den staat erkende godsdiensten. Uit Le Mans wordt bericht-, dat verschei dene boeren de villa van den afgevaardigde d'Estournelles de Constant zijn binnengedron gen,; zij braken de kasten open en bonden het dienstpersoneel met. toaiwen vast. De boe ren, verklaarde dit alleeni to hebben gedaan, om den afgevaardigde, die voor de vereem- gittigswet heeft gestemd, een lesje toe te die nen. Italië. Alle ministers, behalve de lieer Prinetti, die te Milaan gebleven is om de volgende week 'met den Koning op reis te gaan, zijn eergisteren to Rome teruggekeerd De mi- nis t.r-p resident Zanardclli heeft hen bijeen geroepen 0111 over de wetsontwerpen te be raadslagen, die bij de Kamer zullen worden ingediend, waaronder die op de echtscheiding en op het onderzoek naar het vaderschap. Balkan-Staten. Vorst Ferdinand van, Bulgarije heeft bij' zijne terugkomst van zijn 'langdurig verblijf in het buitenland niet stilgehouden in de hoofdstad. Verleden iMaandag is hij onver wachts gekomen te Tirnovo, do residentie van de oude Czaren van Bulgarije, en heeft daar een gedeelte van den verjaardag zijner troonsbeklimming doorgebracht. Van Tirno vo heeft hiji zich begeven naar Roestsjoek, waar li,ij de onthulling heeft, bijgewoond van een gedenkteeken, opgericht ter- ecre van de Bulgaarsche reserve-soldaten, die gevallen zijn in don oorlog tegen Servië. Daarna heeft de vorst zich begeven naar den Séhipkapas, om de toebereidselen te inspecteeren voor de groote feesten tot herdenking van den in 1877 ge- voerden strijd, die in dit najaar zullen wor den gevierd. Servië. De Bulgaarsche postdirecteur Stojanow beeft tot het sluiten van eene overeenkomst tusschen Servië en Bulgarije, waardoor het tarief voor het post- en telegraafverkeer tus schen de beide landen met het binnenland- sehe tarief gelijkgesteld zal worden, cenigen tijd te Belgrado vertoefd. Rusland. De jonge man. die getracht hoeft, den gou verneur van Charkow, vorst Oixjlenski, t/» vermoorden, is een student van 18 jaar. Hij heeft erkend zijne misdaad te 'hel/oen, ge pleegd op bevel van hac< revolu' loiiaire co ma,té. Zaiiii naam zal niet. bekend gemaakt worden, omdat zijn vader een hoog slaats- amibteuaar is. Het revolution.'.re comité heeft? eene bekendmaking uitgevaardigd, waar in het zijn leedwezen uiulrukt., dat ziju af gezant -er niet, in geslaagd is den gouverneur te dooden Turkije. Het Russische eskader van de Zwarte zee is na een tiendaagsek bezoek in de Turkscba Zwarte-zee-havens. verleden Dinsdag wedea4 van. Trapezunt naai- Baitoem vertrokken. Vercenlgde Staten. Dé Amerikaansche generaals Cérbini en Young zijn naar Europa vertrokken, om de militaire organisatie van Engeland, Duitsch land, Frankrijk, Oostenrijk-Hongarije en ItOr lië te bestudeeren, inzonderheid met het oog op de invoering van een generaien staf bij liet leger der Vereenigdo Staten De beide officieren, van wio Corbin adjudant-generaal van het leger is en Young dé ciorlog op Cuba en de Pbilippijneu heeft meegemaakt, zullen ook deelnemen aan de Keizer-manoeuvres bij Posen Cuba. I11 het Cuhaansche kabinet is eene crisis ontstaan. De minister van landbouw Terry heeft zijn ontslag genomen. Aan den Morning Leader wordt uit Wash ington bericht: Het einde van de Cubaan- sche republiek schijnt, te naderen. Sedert de nieuwe regeering haren arbeid begon over weegt de regeering van de Unie de noodza kelijkheid van eene inmenging in de zaken van Cuba om hnar te beletten, zich door de uitgifte van schuldbrieven tob eon bedrag van 85 millioen of meer hopeloos in schuilden to steken. De inkomsten uit dé invoerrechten zijn van 40.000 dollars per dag tot 10,000 verminderd. Daar de invoeren niet in die mate teruggegaan zijn, wordt vermoed, dat. d"' Cubaansche mbtenaren zich aanhoudend schuldig maken aan belangrijke verduisterin gen, die eeoi spoedig tusschen beide komen van do Vereenigde Staten noodig zullen, ma ken. De uitbarsting van eene revolutie bin nen weinige maanden is niet onwaarschijn lijk. Inmiddels is er eene op annexatie doe lende beweging in gang, zoowel op Cuba als in do Vereenigde Staten. Zuid-Afrika. Een telegram van de Evening Press Agen cy uit Lissabon bericht: De met lord Milner gevoerde onderhandelingen omvatten, naar men zegt-, het. sluiten van de toltariefregeling tusschen de Brit9che en de Portugeesche ha vens in Zuid-Afrika, alsmede den afstand van eene aanzienlijke landstrook voor den ontworpen spoorweg van de grens van Swa ziland naar de kust.. Allerlei. Leoncavallo, die nog altijd niet het hem doorden Duitschen keizer opgedragen werk ..Der Roland von Berlin" voltooid heeft (waarschijnlijk, naar men zegt, ten gevolge van de voortdurende veranderingen die de sonxverein van zijn aiuteur eischö), is onder de hand reeds weer bezig met een ander on derwerp. Hij heeft n.1. van den Fransehetn, schrijver Pierre Louy3 de toestemming ont vangen, diens roman „Aphrodite'' voor een libretto te laten bewerken, en hoopt do com positie er vaiu reeds in. het. volgende jaar gereed te hebben, zoodat het werk dan te Milaan zal kunnen worden opgevoerd. vConstat in Mounicr is door de Belgische regeering belast met du uitvoering van het monument do Arbeid. Ilea gedenkteeken zal eerst over vijf jaar gereed zijai- De regeering zal aan Meunier 250000 franken voor het ge denkteeken uitbetalen. vEen der oudste diplomaten der wereld is de Visconde de Ba rbae un a tei Porte Alegre, die den 20. dezer maand' 100 jaar oud is ge- word: n. Hij heeft reeds Brazilië v^rtegeuwoor- EERZUCHT. door L. DE ROOY VAN HEERLEN. Hi, zag het langzamerhand, maar de eer- |®dit 'bleef in hem en woekerde voort... 1 wus immers nog niets... Een student, die den smaak viel, meer niet... Eh de eerste wildo hij zijn, d'e eea-sto overal, hij wilde de aa'v zijn, dien men elkaar wijst op straa't, J Wlc,i alle blikken zich richten bij zijn 'innenkomen in een mensolienvolle zaal, ptr ttien men schrijft in de couranten ^•'gzaineriiand werd heb een manie, dat K'oot-en-hoog-willenrzijn, oen gevoel dat al- in 'liern verdrong, dat hem, alles gering ,eo<' achtendé schoonheid van do natuur. 00 edele gedachten van denkers, dé mooie venzen van dichters... Hij genoot er niet IJ"' g'mieling had hij niet meer, al minder jj" "Milder 'hoe ouder hij werd... Zoo'n'go aiolit. zoo'11 gedachte was een middel voor en» geworden, hij gébruikte zo om ziju geest to doen uitkomen, maai* als gonoti voor Jezelf minachtte hij zei Hij werkte hard, nxaar ket etudeeren was geen vreugdö voor hemi, hij wist dat hij moest Weten, omdat kennis een middel was te bereiken wat 'hij 'begeerde, omdat 'iü andere alleen niet vol- doendle was... En het richten van zijin ge- dachten op dat ééne werd de manie, dié in hem verdorde a.l Het frissche en verhardde al het zachte van zijn goede gevoelens, dé liefde voor zijin moeder, de vriendschap vöor Anna... Langzamerhand, was dit gekomen, lang zaam maar gestadig had de kankerwonde van zijn eerzucht het. schoone, gezonde vleesch doorvreten'. Tm 'b begin van zijn stuidcntschap kwam hij Zaterdags thuis, blijde eerst zijn moeder terug te zien, gelukkig weer te zijn in Tiet- kleine kamertje waar hij als jongen altijd met. haar had, geleefd... Maar telkens was 't de volgende keer on of die vreugde zoo groot niet mieer was. of het hem doelloos- benauwd werd, dat hokje met do bekende dingen. Dan liep hiï -de straat <op verdrietig, ongelukkig, d'waalde weer langs de groote huizen der Singe's, zag benijdend de schitte rende equipage's rollen voorbij zijn oogen... "t- Werd hem hinderlijk dat altijd rijn moe der nog het winkeltje bad in do Hommel straat, aan. dén eerste dén beste met eeu a'v- jebliefb de sigaren of de tabak moest, rei- •1... Zij; was geti*ouwidi gewéest met eem Bergman, uiit do oude. bekende Arnhemsdlie familie... En zij voelde er niets van, dat Het, toch treurig was, zoo'11 liestaant-jc voor haar, die zulk een naam droeg... Zijn ontevreden heid daarover groeide aan, nam toe bijï el- ken koer, dat hi; in Arnhem kwam, en haar ca-g /bedienen achter dé toonbank, vriende lijk pratetnd met den treuzel en den klant. Tusschen ben 'beiden kwam een vreeande koelheid, toen zij iets begon te merken van zijn gedachten. Als hij thuis was, gebeurde het, dat ze langen tijd tegenover elkaar za- t-en, zwijgend, ieder koesterend zijin eigen denkineen, niet meer babbelend over lieve onbeduidende gebeurtenisjes, zooals in 't be gin. Dan ook weer voelde 'hij opeens heftig, dat hij zóó niet zijn mocht tegenover haar, die goedé moeder, die innige verzorgster van zijn jeugd, en hartelijk begon hij dan te vertellen1 over allerlei wat gebeurde in zijn studentenleven, en rij), glimlachend-ge lukkig, luisterde toe, liet do krant rusten, nu en dan pooi woordje voegend tusseuen zijn dmk-uitgestootem pralen Toen gebeurde het-, dat een oud-oom van juffrouw Bergman stierf en zii, de eenige verwante, een erfenisjö kreeg, dat haar in staat, steldé hef. sigaren-zaakje aan kant te doen en va-ni eeui .aardig jaarlijksch inkomen t-o leven... Ze had geweifeld of ze blijyen zou in 't zaakje, dat haar zoo lief was geworden... Zou ze scheiden van al die goede buurmen- sehen al d'io vaste klanten, wier leven zij kiende als was 't. haar eigen? 'ts Was zoo hard, zoo hard... Dagen, had» zo rondgeloo- pon, tobbend1 over heit te nemen besluit wikkend! en wegend, onzeker, opziende te gen die wreede scheiding... Antoon kwam, en bij hour was zoo'11 blijdschap over die erfenis, zoo'11 vreugde over dat plotselinge geluk, waardoor ze uit het winkeltje kon ko men. en zoo'11 verbazing, on tevreden geër gerde verbazing toen zij sprak over het wil len blijven im de Hom meistraat, dat ze, ab verschrikt, het zaakje, sinds eenigen tijd! haa. eigendom, had verkocht en was gaan wonen in een henedénhudsje op den Boule vard... Zoo gingen de jaren voorbij. Antoon Had zijin doctoraal gedaan, cMm laud'o weeren was beeig met. zijn proefschrift, dat. zijn naaim zou bekend maken in wijderen kring. Hij werkte voel, dagen achtereen, voortdu rend denkend over ziju promotie, die hem den weg naar een schitterende carrière moest openen. Zijn naarai zou genoemd wor den, 'hij zou misschien een voor ziju leef tijd niet onaardige betrekking kunnen krijt- gen, maar dan Hij zag zicihi met zijn reputa tie van knapheid tocli scharrelend in 't be gin. begiftigd met een eervol-lijkond, maar sleoht-bctaaid baantje Hij aou weer moe ten werken, hard werken om meer naam nog to maken, maar de Iukc, da grootheid zou ver 'blijven als een niet-te-bereiken, wonder- séhoone lucht spiegeling. En toclï smachtte hij er naar, leek dit hein Het hooge, dat hém zou maken tot den man. van aanzien dien hij- wil dö worden cofito que ooüte. In do eenzaamheid van zijn kamer was hij niet- de geestige student, die zulko tintelen de opmerkingen kon maken over kunst en politiek, daar was hij droef en ontevreden, zag 'hij biet. heele leven, de heolc maatschap pij als c.'ii wedren, oen jacht, naar grootheid, peinsde hij dof over de toekomst, had hij soms, even, een schrijnend gevóel alsof hij iets moois verloren had, alsof er nog wat anders was dan die wfrdrem, dfio jacht-, zag liij ook wel. in de stilte van zijn slaapka mer, als hij 't moegewerkte hoofd op 't koele kussen rustte, een oogembl ik, zooals het blikseanJioht een landschap doet verrijf- zen. Het winkeltje in Arnhem, de gestalte van zijn zorgende moeder, of, smel-vervluch tend weer, een tooneelfcje uit ziju kinderjar ren. maar d'it alles liet- geen sporen na, werd vernietigd in dén Hevigen gloed valn dat écnede eerzucht. I11 de dagen daib hij werkte aan rijn dis sertatie maakte hij bij ziju oom kennis met een nidftje van zijin tante, een meisje uit Rotterdam. Nelly de Reuver Troostwijk, de eenige dochter van een rijken Rotteodam- schen reeder, oud'-kauierlid', een bekende per soonlijkheid! im dén lande. Nelly was een paar jaar ouder dan Antoon, een bleek, ma ger mei9je, zacht en bedeesd, met. een goedi- gen blik in do lichtblauwe oogen. Toen Antoon haar eenige koeren ontmoet had, en bemerkte aan het lachje van "blijtF- so'hap als 'hijj kwam en het geheimzinnige plagen van oom en tam te, dat hij haar niet onverschillig was, werdl zijin dóen tégenover haar innemender, sprak Hij enthousiast ovér moderne kunst. Het d'weperige, onwetende meisje verbijsterend, las haar gedichten voor van Kloos em Verwey, en keek lang en diep' in haar oogen met een donkeren blik van weemoed Hiji leende haar boeken uit zijn biblio theekje en zijl .spraken d'aarover. Soma kwam hij twéé. driemaal op eem dag, dan dagen achtereen niet. en hij zag hoé zijn wegblijven haar verontrust had, hoo heerlijk zij zijn weer-verschijnen vond. Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1902 | | pagina 1