199. Vrijdag 16 Januari 1903. BUITENLAND. FEUILLETON. l"e Jaargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Pot 8 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idem franoo per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met oitzondering ran Zón- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., geliere men vóór 10 nnr 'smorgens bij de Uitgerera in te zenden. Uitgever»: VALKHOFF C«. Utrechtschestraat 1. Intercom m. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTIÈN Yan 1—6 regela f 0.79. Elke regel meer- 0.10. Groote lettert naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan roordeelige bepalingen tol het herhaald adrerteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. SAMENSTELLING DER RADEN VAN BEROEP voor geschillen., voortvloeiende uit de Ongevallenwet 1901. De Burgemeester der gemeente Amersfoort, Gelet op artikel 12 van het Koninklijk besluit van 8 December 1902 (Stbl. no. 210), tot vast stelling van een algemeenen maatregel van be stuur als bedoeld, in artikel 16 van de Beroeps- wet; Brengt ter openbare kennis, dat van af heden op mondelinge aanvrage gedaan door of namens den werkgever of werkman, die a vóór den aanvang van het loopende kalen derjaar (<L .i. vóór 1 Januari 1905) den leeftijd van 25 iaren heeft bereikt b. gedurende het laatste kalenderjaar (d. i. het jaar 1902) of, wat hg de bed rg ven bedoeld in art. 7III der Ongevallenwet 1901 daarvoor, volgens bjj algemeenen maatregel van bestuur gemaakte bepaling, geldt, bij voortduring werk gever of werkman is geweest in den zin van arti kel 2 dier wet, de laatste in dienst van ten hoog ste twee ondernemingen c. zijne woonplaats heeft in deze gemeente, ter Secretarie verkrijgbaar zijn formulieren tec bekoming van eene op naam gestelde werk gevers- of werkmanskaari. Deze kaart geef de bevoegdheid om lo. hetzij een werkgever, hetzij een werkman te machtigen mede te werken tot het opmaken van eene voordracht tot lid en plaatsvervangend lief van den Raad van beroep 20. tot het opmaken van eene dergelijke voor dracht gemachtigd to worden 3o. voorzoover de aanvragen een man is, be noemd te worden tot lid of plaatsvervangend lid van-een Raad van beroep Daar vóór den 15. Januari aan den Burgemees ter- schriftehjik is kennis gegeven, dat zich een Comité, hetzij van werkgevers, hetzij van werk lieden, heeft gevormd, dat zich binnen het res sort van den Raad van beroep met de leiding der aanwijzing vttn gemachtigden belast, worden aan de aanvragers twee formulieren uitgereikt, waarvan één aan een dergelijk Comité kan wor den overhandigd. Dé formulieren van aanvrage moeten uiterlijk den 6. Februari e. k. behoorlijk ingevuld en onderteekend weder ter Gemeente-Secretarie op werkdagen geopend van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur, zijn ingeleverd. Amersfoort, den 15. Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, WtJTJTlERS. Politiek Overzicht Marokko» Te oordieedm naar dl© bériohtietn uit Fees, de hoofdstad vaan Marokko, gaat het met den Sultan op ee af. In een brief van dén correspondent van dien Tempa te Tanger van 8 Januari wordt gezegd, dat toen de berich ten uif Fez geruststellend waren. De han delstransactiën hadden hun gewonen loop hervat en de Sultan ontving van de trouwe stammen in het zuiden cavallerie-contingen- ten, - die hem gelegenheid verschaften eene legermacht uiit ver soke troepen samen te stellen, -om den aanval tegen de rebellen te hervatten. Latere berichten, van 10, 11 en l'ï Januari, luidden veel pessimistischer. Zij hielden in, dat de pretendent opnieuw Fez bedreigde, dat. ex tuchteloosheid heerschte onder de troepen van den Sultan en dat hij misschien zou vertrekken naar Rabat, het geen zou zijn te bescnouiwen. als eene vlucht. Daarop zijn iintusschen weder meer genist- stellende tijdingen gevolgd, volgens welke mén te Fes niets wist van eene nederlaag of vlucht van den Sultan. Zooveel mag men uit deeei elkaar opvolgen de berichten wel afleiden, dat men hier te doen heeft met eene binnenlandache bewe ging, die het land niet zoo spoedig tot rust zal laten komen. De Spaansche oud-minister Canalejas, die pas uit Marokko is terugge keerd, heeft aan een medewerker van de Ma- drijdSche Tri buna opmerkelijke mededeelinr gein gedaan over den Sultan Abdul Azis, van wiens politieke en gees tos-gaven hij een zeer geqjjngen dunk beeft. Over de omstandighe den, die den Sultan, tot een vriend van Europeesche gewoonten hebben, gemaakt, deelt hij mede, dat nierin de invloed van den Engel schem troepen-inspecteur Mao Lean zich heeft doen gelden. Maar ook de liefde heeft daarin haar deel. Mao Lean heeft eene doch ter, jong en buitengewoon schoon; zij heeft eene donkere gelaatskleur en prachtige blauwe oogen.in, één woord zij is een ver rukkelijk product van. de kruising van het Engelsche en het Arabische ras. Deze schoone dochter van Mac Lean kleedt zich naar de landsgewoonte; zij rijdt al9 eene volleerde amazone. De schoone blauwe oogen van het meisje oefenden op Abdul Azis eene onweer staanbare bekoring uit, en zij beheerschte zeer spoedig het hart van den Sultan. Om haar te behagen, nam de Sultan Europee- sche gewoonten aan en kleedde zich ten slottw zelfs naar die Europeesche mode, zoodat zelfs de berm onvoorwaardelijk toegedane minis ters het noodig achtten, den Engelschen in vloed tegen te werkeai. Tevens beoefende de Sultan hert wielrijdetn, den automobdelemsport en andere Europeesche vermaken, en hij ver gat zich zelfs zoo ver dat hij zich liet schil deren en zelfs pbotiograaf werd. Dit allee ia in Marokko als een ware heiligschennis be schouwd. De heer Canalejas bevestigt overigens, dat Abdul Azis nai de groote nederlaag van zijne troepen tot heb inzicht gekomen is van den ernst van den toestand en zijn volk in een manifest heeft verzekerd, dat hij voortaan oen trouwe bewaker van het geloof en van de gewoonten en zeden der vaderen zal zijn. Hij heeft zijne afdwalingen laten varen en zal nu naar landsgebruik trachten, zijn gezag door bloedage onderwerping van de oproe rige stammen te herstellen. Of dat gelukken zal, blijft de vraag, waar op* do verdere loop der gebeurtenissen' het antwoord moet brengen. Het tooneel van den opstand breidt zich klaarblijkelijk uit. Tot onder de muren van Tanger, de kust plaats waar de vertegenwoordigers van de Europeesche staten gevestigd zijn, wordt ge vochten. Aan den anderen kant laat de lijf arts van dien Sultan, dr. Vernon, (een Britsch burger) in een. brief uit Fez zich nogal opti mistisch uit over den toestand. Hij, gelooft, dat de Sultan het ten slotte moet winnen. Ai blijven de vijandelijke troepen een poos bijeen, het zal met lang duren of zij zullen 't oneens worden en elkander bevechten. Die meening wordt ook gedeeld door een ande ren Engelaohman, die een kleme maand ge leden Fez heeft verlaten. Zelfs al moest de Sultan teruggaan naar Rabat of naar Ma rokko, de oude hoofdstad, dan zou hij er op kunnen rekenen daar met open armen ont vangen to worden. De stammen in den om trek. van Marokko zijn de trouwste onder danen en de beste vechters in het land. Inmiddels blijven de Europeesche regee ringen eene rustig afwachtende houding in acht nemen. Toen de opstand in Marokko uitbrak, namen Engeland, Frankrijk en Spanje zekere militaire toebereidselen, die schenen aan te duiden, dat er eene inter ventie voor de deur stond. Het gevaar, dat zulk eene interventie een Europe*» ih con flict ten gevolge zou kunnen hebben, heeft echter de betrokken staten tot omzichtig» •he&d genoopt. Men heeft zich de opvatting eigen gemaakt-, dat men, in Marokko te doen lieeft met een dynastiek conflict en dat de Europeesobe staten daarom., zoo lang niet leven en eigendom, van hunne burgers of van aan hunne bescherming toevertrouwde per sonen bedreigd zijn: eene afwachtende hou ding moeten bewaren. Deze politiek werd tot dusver door alle betrokken staten nauw gezet gevolgd. Of echter deze neutraliteit nog te handhaven zal zijn, wanneer Sultan Muley Abdul Azis valt en met hem rijn vertrouwde raadsman Sir Henry Mao Lean, de dra- gei' van den Engelsehen invloed, ondergaat, valt te betwijfelen. Telegrammen. Berlijn, 15 Jan. Bij de voortzetting van de beliandeling der vcorotellen van Heyl en Speek betreffende de opzegging der verdra gen van meest-begunstiging in den Rijksdag, verklaarde staatssecretaris Pasadowsky, in aansliting aan een opmerking van graaf Karate, dat de verbonden regeariiigen zeer verheugd zonden zijn indien het kon ge lukken met do Ver. Staten spoedig een tarief- verdrag te siuiten, waarbiv met de weder- zijdische economische belangen op dé beste wijze rekening zou worden, gebonden. Morgen, voortzetting. Parijs, 15 Jan. Bourgeois aanvaardde heden het voorzitterschap met eene rede, waarin hij opmerkte, dat het niet op den weg van deux voorzitter ligt de Kamer den weg te wijzen waarin de openbare zaken dienen te worden gestuurd. Dat is de taak der verant woordelijke regeering. Maar na de nieuwe raadpleging der natie, die op schitterende wijze de beslissingen van het algemeen stem recht bevestigde, is het een dringende plient zich te gedragen naar den wil, door de natie kenbaar gemaakt om te goeder trouw mede te werken tot den arbeid, dien rij verricht wil zien, en die strekt om de vrijheid en de rechtvaardigheid bij de verdeeling der lasten volledig te verzekeren en aldus den ma/te- riêelen vrede der geesten te grondvesten. De allereerste plicht is de begrooting van het loopende dienst jaar vast te stellen. Men moet breken met de gewoonte van de voor- loopïga crediet-webten. Alleen een op dien juifltm tij.d vastgestelde begrooting kan aan die Kamer tijd geven tot. eene geregelde be handeling van de noodige hervormingen.. Bij deze beraadslaging zal de Kamer rekening houden met de weraschen des lands in zake een nauwkeurige controle der uitgaven. Het is een eerste voorwaarde der repubükeinsche politiek, dat hetgeen door 'bezuiniging kan worden verkregen, gebruikt zal worden voor werkelijk noodige uitgaven. Het land ziet dan zijn krediet sterker, de verdediging beter gewaarborgd en heeft de zekerheid die het wnscht, dat de vrede kan worden gehand haafd. Het volk wil, dat door vermeerdering der hulpbronnen het middel gevonden worde om in de wet vast te leggen het wederzijdsche overleg tot maatschappelijke verzekering en voorzorg, welke men verschuldigd is aan de arbeiders op het Land, in de mijnen en in de fabrieken. De Kamer behandelde vervolgens de in terpellaties van Meunier en Plichon over de congregatiën. Minister-president Combes ver dedigde de door de regeering toegepaste maatregelen tegenover de congregatiën en toonde de wettigheid en rechtmatigheid hier van aan. Hij voegde hieraan toe, dat nu de republiek het enderwijs krachtdadig heeft georganiseerd, zij ook togen moet gaan alle c3o.nigreganist.ische scholen, die uit haat. tegen de republiek en de vrije gedachte rijn ge sticht, Een motie, van orde, waarbij do handelin gen, dier regeetring werden goedgekeurd, werd met 313 tegen 211 stemmen aangenomen Madrid, 15 Jan. Minister-president Silvela verklaarde, dar. de officieele inlichtingen uit Marokko niet bevestigen de pessimistische berichten, door de dagbladcorrespondenten gezonden. Tanger, 15 Jan. De gevechten, die Dins dag begonnen tusschen de stammen, die de in de buurt van Tanger gelegen dorpen bewonen, rijn heden hervat. Vele kuizen rijn verbrand. De troepen ruW--» uit op verzoek van den Britecben gezant bescherming van het huis van een Brit». onderdaan Twee soldiaten werden gewondeen der Ka- bvlen werd gedood Tanger, 15 Jan De Kabylenstammen Fahs en Anajera zijn in gevecht geraakt. De politietroepen in de stad rijn uitgezonden om do beide stammen te scheiden. De Aad- jera en fangeabalia stammen, die zich in hinderlaag hadden gelegd en gesteund wer- door door de regeeringstroepen, bobben de Fahs tot den terugtocht gedwongen. De op roerige stammen in de buurt van Tanger zijn geslagen. België. Volgens het, officieele verslag zijn tot dus ver 40 boringen verricht in de Belgische pro vincdën Antwerpen en Limburg, waar men nieuwe rijke steenkolen!agen hoopt te vin den. De kosten der borigen hebben 4A mil- lioeai bedragen. Voor de provincie Antwer pen rijn drie concessie-aanvragen ingekomen, voor Limburg reeds 23. Frankrijk. De commissie uit de Kamer, belast met het onderzoek der aanvragen tot autorisatie der orden, heeft besloten het voorstel in te dienen tot „eu bloc"-verwerping vau alle 63 aanvragen tot autorisatieIn een motie geeft rij: haar voornemen te kennen alle tegen woordige en toekomstige aanvragen der orden om autorisatie te verwerpen. De rechterzijde heeft daarentegen reeds van haar voorne men blijk gegeven, het plan tot afdoening dier aanvragen „en bloc" door obstructie te doen mislukken; zij zal beproeven door te zetten, dat aanvraag na aanvraag in behan deling genomen wordt. De staats procureur heeft gisteren na een onderhoud met den rechter van onderzoek Leydet, gelast, dat van de door kolonel Du Paty de Clam bij rijn verhoor gedane onthullingen, omtrent het verband der Humbert- tot do Dreyfus-affaire, geen notai genomen zal worden. Want al waren ze juist, dan zouden ze toch tengevolge van de amnestie, strafrechterlijk buiten beschou wing vanen. Oostenrijk. Uit Genève wordt aan d«n „Herald" ge meld, dat een© schikking is getroffen tus schen de vertegenwoordigers van den Prins en de Prinses. De scheiding zou toegestaan wonden op 28 Jamxari. Van G-irou zou verder zijn. Indien de Prinoes met Giron blijft leven, zal zij hare kinderen niet te rion. krijgen. De Prinses zou a. a. eene toelage ontvangen van 30000 Mark. Ooatenrijk-Hongarije. Uit den Rijksraad verluidt, dat het beeluit der grooto partijen met inbegrip der Polen, de obs truct ie door langdurige zittingen to breken, eerst heden zal worden doorge voerd. Rusland. DE HERVORMINGEN IN MACEDONTë. Do Nowojo Wremja noemt als de drie voornaamste punten van hervormingen vóór Macedonië als gevolg van de Russiscb-Oos- tenrijksche overeenkomst: financieel beheer, gendarmerie onder bevel van Europeesche of ficieren en onafhankelijkheid van den Stad» houder van Yildis-Kiosk. Marokko. VolgetiB de laatste uit Fee te Tanger ent- vangen berichten hebben deSemmui-endo Gcruanstcummendie nog voor kort in op- tand waren, den Sultan talrijke versterkin gen gezonden. Dit fedt is een bewijs voor dc onjuistheid der bewering dat de Sultan aan populariteit zou hebben verloresi. Men stalt alles in het werk cxm eene zoo werkzaam mo gelijke expeditie te ondernemenaan het Hof van. den Sultan heeft men goede hoop en ook de bevolking moet zich hoopval rót- laten. Een groote hoeveelheid graan en an dere lewensmidddlem zijtn in Fe?, aangekomen. De Spaansche gezant in Marokko, de CoLo- gan, meldit dat naar aanleiding van het. fedt dlat dé pretendent in de nabijheid van Fez sbaaifc, besloten is, dat vreemdelingen en de consuls de stad zullen verlaten. Vereenlgde Staten. President Roosevelt heeft oen doorslaand bewijs gegeven van zijn voornemen om de blanke en gekleurde bevolking der Vereenig- de Staten gelijkelijk te behandelen, niette genstaande de verontwaardiging der blanken Zoo had men den president medegedeeld dat hij rijn wil niet in zulk oen mate moest doordrijven, dat hij negers benoemde in ge wichtige openbare betrekkingen in de Noor delijke stedeD, zooals Boston of New-York. Deze steden, aldus jprak men, waren zóó anti-neger gesleind," dat de benoeming van een neger zeker een burgeroorlog zou veroorzaken. President Roosevelt heeft op al deze bewe ringen geantwoord met de benoeming van William H. Lewis, een zeer knappen neger, die aan de universiteit van Havard studeer de, tot advosaat-generaal in Boston. Zuid-Afrika» Minister Chamberlain zal den 19den dezer uit Johannesburg naar Potchcfstroom vertrekken, vandaar per wagen naar Mafe- king. dan per spoor naar Kimberley en van daar per wagen naar Blomfontein. Generaal Botha zal hem op weg naar Pot» chefstroom vergezellen. Allerlei. vIn een ballon over don Sahara. Uit Gabez wordt aan den „Figaro" gemeld, dat de heeren Duburean on Caatillon de Saint-Victor hun eerst© proefballon over de Sahara hebben losgelaten. vDe a. s. wereldtentoonstel ling te Luik. Vanwege het tentoonstel- li ngscomité is de tekst verschenen van de dusgenaamde „Proclamatie", die is gericht aan fabrikanten en vreemdelingen. Het vol gende is daaraan ontleend De lotgevallen van den Heer Jodocus Poggeman. 6 DOOR W. P. KOPS. „Ik herhaal het, u is bezig met u zeli te vermoorden. Indien u, met uw volbloedig ge- ■tel, -met uw aanleg tot vetvorming, voorgaat met. u te overvoeden, zooals ik u zoo even zag doen, dan lijdt het geen twijfel of het zal u vroeger of later het loven kosten. Door uw buikvct wordt uw middenrif in de hoogte gedrongen, uw hart, dat daarop rust, wordt van rijn gewone plaat» verschoven, de bewe gingen daarvan gestoord en daardoor de bloedt* omloop in. uw lichaam bemoeilijkt. De kracht van-uw hart wordt belangrijk minder, het is nu reedfe niet meer in staat rijm plicht te vervullen om namelijk uw bloed gelijkmatig door al uw lichaamsdeelon te drijven. U hebt nu reeds van tijd tot tijd hartkloppingen, en kel*' uwer ledematen, rijn gezwollen, u lijdt aan harfckramp, hoest, ademnood, weldra zul len u flauwten overvallen... en, indien u niet zeer spoedig onder verstandige leiding enfn kuur-ondernemnt, dan ontstaat bij. u een uit zetting -van het hart, die licht door hartver lamming m door den dood wordt gevolgd." Het was erbarmelijk te zien welke uitwen king deze woordenstroom op den ongelukki ge Poggeman maakte. Hij was weer op zijn stoel neergezonken, het klamme zweet stond hem op zijn voorhoofd, zijn oogen hingen haast uit hun kassen en onwillekeurig tastte zijn hand naar zijn hart, als voelde hij reeds dat het grooter wed en als wilde hij de slagen er van tellen. Vo'jt zijtn ontstelde, verbeelding verrezen weer dezelfde schrikkelijke visioenen, die hem dén vorigen nacht hadden gemarteld, maar thans zweefden hem niet magen in allerlei wanstaltige vormen, voor d© oogen, maar ge zwollen harten, die uiteen barstten, of met steeds flauwer klop het. aanstaande doodsuur voorspelden. En altijd, door staarden henii van de overzijde die groen-grauwe oogen met hun felle flitsen aan. alsof zij door z'jn borstkas heen konden oren en verkreeg het geelbleek gelaat eon uitdrukking, alsof roods dc dood in eigen per soon tegenover hem zat Ein.d)e],ijk na Ben ampitvall%) st'ilzwij(geri bracht Poggeman er haperend uit: „Maar hoe weet u dat? Ho© kunt ui dat zien?" Een glimlach van onbeschrijfelijke minach ting plooide de lippen van den Keer Leeu wenhoek. «Zelfs de oogen van een kind zouden dat kunnen, en ik. die jaar en dag de wetten die de spijsvertering bepalen, bestudeer, die de stichter zal worden van een meer rationeel© voeding, die de menschheid door mijn nieuwe natuurlijke geneeswijze tot volle gezondheid en kracht zal brengenik, die op e3n geheel nieuwe diagnose, de gelaatkennis, den aard der ziekte constateer, ik had uw gezicht, uw halsspieren, slechts een oogenWik gade te 3laan om tot do ontdekking te komen, dat u een ernstige hartkwaal hebt en tevens aan ■waterzucht lijdt." Een zacht kreunen ontsnapte aan den gefol- terden Poggeman. Met van ang3t half verstik te stem nokte hij „Ik, ik lijd aan een hartkwaal, aan water zucht!" „Ongetwijfeld", hernam zijn beul, „de over voeding,, waaraan /gij us hebt aahujldijj gj> maakt, heeft uw lichaam met tal van vreem de stoffen belast, die bij u den bloedsomloop en daardloor de voeding belemmeren. Dtezd stoffen hebben rich ik kan u dit niet in een3 geheel en al verklaren. in de nabijheid der afsoheidingsplaats?n vastgezet, maar gaan deweg rijn rij overgegaan naar meer verwijf derdc, vooral naar de bovenste lichaiamsdee» len. Aan den hals is dit het duidelijkste merk baar. Daar aan uw hals herken ik do veran deringen, de spanningen bij het draaien, do knobbels, die zich naast de spierweefsels onder Uw huid gevormd hebben..." „Heilige God in den Hemel!" riep Pogge man uit en betastte zijn hals... „Zijn hier spanningen, knobbels. ia mijn hart aange tast, lijd ik aan waterzucht! on mijn maag Ik die mij pas zoo gezond en gelukkig gewoel de... mensch," barstte hii in een vlaag va/n. woede los. .weet ie wel, dat je me krankzin nig naakt!" ,,'kHeb lang genoeg met- menschcu omge gaan, om te weten, zei Antonv Leeuwenhoek met onverstoorbare kalmte, „dat de waarheid hen of van schrik verstijven, of in toorn op stuiven doet. maar dat heeft mij nooit weer houden haar te zeggen. Do waarheid is zelden aangenaam te hooren en toch is rij onze b~ste vriepdin. Nu u weet, wat u deert, hangt het slechts van u zelf af uw gezondheid te herkrijg gen. Want dit is de groote zegen dor nieu we re geneeskunde, dat zij niet alleen den waren aard der riekte bepaalt, maar tevens de mid delen aanwijst, waardoor zij in den grond g© uezen worden kan." „Tk kan dus genezen wordenjuichte Pog geman en een lichtstraal blonk in rijn matte oogen. „O, wijs mij den weg. en ik zweer u. ik zal hem volgen." „Den weg te wijzen kost weinig- moeite, maar hem te loopen ten einde toe eischt strijd en volharding. Ik weet het. want ik zelf heb niet zonder moeite de overwinning behield. Ja-, mijnheer," riep hij uit rich opwindend en met groote stappen op en neerloopend, „ook ik ben niet dan door schade on schande wijs geworden. Yan mijn twintigste tot mijn der tigste jaar is mijn leven één lang lijden ge weest Ik zocht heul en troost bij de offici eele» wetenschap... had ik het maar nooit ge daan Eindelijk daar ging miji een licht op..." „Net als mij gisteravond op de meeting der geheel-onthoudersprevelde Poggeman. „Geheel-onthouders!" herhaalde Leeuwen hoek, „behoort, u tot de geheel-onthouders? Dat is de eerste stap op den goeden weg... maar nog slechts een enkele schrede... u moet verder gaan, waarachtig, u moet daar niet bij blijven staan. Zooals ik u zei, mijn gelaatkun de leert mij, dat u zwaar, heel zwaar belast rijt mot vreemde stoffen het allernoodzv kelijkste. dat u hebt te doen ts een geheele verandering van dieet, vooral geen biefstuk meer. dat is vergif voor u." „Vergif!" kreet Poggeman, biefstuk vergif! Dn ik dacht nog wel, dat het 't gezondste voedsel ter wereld was!" De medelijdende blik, hert minachtend schouderophalen van den heer Leeuwenhoek deden den on gelukkigen Pfoggemaai (geheel: zijn tramontane verliezen. „U wilt toch niet zeggen, dat ik vegetariër moet worden'" vroeg hij met angst in zijn stem. Voordat Leeuwenhoek hem kon antwoor den, kwam de kastelein en fluisterde hem iets in 't oor. Het scheen Poggeman toe of hij ontstelde, maar hij was terstond zich zelé weer meester en zei „Laat maar even wachten-" toen rich tot Poggeman keerend„ik hob in het vuur van ons gesprek geheel vergeten t© vragen met wien ik het genoegen had te spreken. Mag ik uw naam cn adros weten, dan zult u nader van mij hooren. Ik sta u borg, dat ik u door mijn behandeling binnen enkele maanden ge heel en. al genees „Maar mijn God mijnheer!" riep Pogge man met een wanhopige poging om zich kor daat te houden„ik ben niet ziek, ik man keer niets, ik ben zoo gezond al» een visch!" maar die laatste woorden kwamen er slechte haperend' uit, hij sloeg zijn oogen ncor, want hij kon aan de betoovering van Leeuwenhoek'a blikken geon weerstand bieden. Hij gevoelde rich als verlamd, een onverklaarbare loom heid overviel hem. weer brak het zweet hem uit. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1