233. l"'" Jaargang. Dinsdag 24 Februari 1903. BUITENLAND. FEUILLETON. RSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Par 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur '«morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf *>72. Elke regel meer- 0.1». Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit J^lUlpbflbqnnemenL Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, worat op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De minister-crisis in Beieren. Hoogst' zeldzaam zijn veranderingen in de mik cnstelling vau liet ministerie m Beieren De thans hoog bejaarde prins-regent, die hei. bewind aanvaardde toen Koning Lode- wijk II krankzinnig werd en na diens dood h> - bewind voert voor Lodewijks broeder, deii eveneens krankzinnigen Koning Otfco, verwisselt zeer ongaarne van raadslieden. Van 1886, toen het regentschap werd inge steld, tot Juli van het vorige jaar, beeft van do burgerlijke ministers slechts één, de heer Van Lutz, rijin ambt nedergelegd, door eene dcodelijiko ziekte daartoe genoodzaakt. Ook moesten in 1887 de portefeuille van justitie en in 1895 de portefeuille van eeredienst we gens het overlijden der titularissen aan an deren opgedragen worden Voor het overige regeerde prins-regent Luitpold met de mi nisters, die reeds Koning Lodewijk II be- ïuxind bad. Sints den zomer van het vorige jaar schijnt daarin echter verandering gekomen te zijn. Toen trad de minister van eeredienst Von Landmamn af wegens een gesohil, dat uit ecu onder de professoren van de universiteit Wiirzburg uitgebroken, strijd' was ontstaan, tot groot misnoegen van do katholieke partij, die in den landdag de meerderheid bezit. Daarna nam, de 73-jatrigo minister van justitie Von Leonrodi zijn ontslag. En thans is do minister van buit-cnlandsche zaken Von Craisheim. die in do ministerraad het voor zitterschap bekleedde, afgetreden. Graaf Von Crailshoim heeft het ambt van minister van bmtenlandsche zaken sedert 4 Maart 1880, dus nagenoeg 23 jaren, bekleed. Sints het aftreden van Von Lutz, in Juli 1890, fungeerde hij als voorzitter van den ministerraad. Hij behoort tot eene oude jHotestantsche adellijke familie in Franken land. Als protestant en gematigd liberaal is hij nooit een, man, geweest naar- den zin van d<- in Beieren zoo machtige katholieke partij cu hij was dan ook steeds het mikpunt van do aanvallen der katholieke heethoofden in de Kamer en in do pers. Had hij niet in zoo liooge mate het vertrouwen van den prins- regent bezeten, dan zou bij allicht eerder zijn heengegaan. Maar ook thans heeft het bericht-, dat, hij zijn ontslag gevraagd en gekregen hoeft, een diepen indruk gemaakt. Met onverholen blijdschap hebben de cle- ncailo organen Van dit feit melding ge maakt. Zoo schrijft het Ncue Münchener Ta- geblatt, dat het Beiersohe volk reden heeft, rijn geliefden regent voor deze in waarheid verlossende daad te dam ken." Do beteekenia van dü.t ontslag wordt door den Schwabisehen Merkur aldus gekenschetst ..Het Beiersche centrum zal triomf eieren. Op de laatste Beiersche katholieken-vergadering werd de verwijdering van minister Von Crailslieim geëisciitde prins-regent is niet doof gebleven voor dezen wenscb, en zoo staat men nu voor het feit van eene zwaar wichtige concessie aan het ultramoutanisme. Denzelfden indruk vindt men uitgesproken in de artikelen van de overgroote meerderheid der liberale organen en in de mededelingen van liberale dagblad-correspondenton. En bij1 de pogingen om eene verklaring to geven van liet. feit, vindt men telkens zinspelingen op het bekende telegram, dat door den Duib- schen Keizer verleden najaar uit Swïnemüni- de aan den prins-regent gezonden weid naar aanleiding van een besluit der Beiersche Ka mer. Zoó werd aan, de Köln. Ztg. bericht: „De ware oorzaak vain den val van graaf Crailsheim is het Keizer-telegram uit Swino- münde geweest. Zelfs een ongegronde 9ehijn, alsof de grens naar boven, der verdrasen van Versailles zou kunnen worden overschreden, werkt hier als een roode doek. Dat wordt in Noord-Duitsckland niet altijd voldoende in bet oog gehouden." Is men hiermede op het goede spoor uij het zoeken naar de redenen, die tot deze verandering in het Beiersohe ministerie heb ben geleid? Het is ongetwijfeld waar, dat het van zwaarwichtige gevolgen zou zijn, voor Beieren zelf en ook voor do verhoudin gen in den Duitschen bondsraad, waarin Beieren de voornaamste plaats ma Prui sen inneemt, wanneer in do hoogste Beiersche regceringskringen de uiterste katholieke richting den toongevende» in vloed verwierf Maar het heeft wel eenigszins den schijn, alsof bij de be oordeeling van de jongste gel .rtenissen in Beieren het nuchtere oordeel bevangen gehouden wordt eenerzijds door vrees, an derzijds door hooggespannen verwachtingen. De waarheid is. dat. men nog niets posi tiefs Aveet omtrent het motief, dat graaf Crailsheim heeft genoopt tot de indiening van zijne aanvrage om ontslag. Eene uit officieede bron afkomstige mededeeling houdt in, dat die ontslag-aanvrage niets te maken had mot principieele verschillen van mee ning over de binnen- of buitenlandscihe po litiek. Daarover bestond volledige overeen stemming onder do ministers. Het waren al leen verschillen, die ontstaan waren over de behandeling van sommige zaken door den voorzitter van den ministerraad zonder zo vooraf in dien raad ter sprake te brengen, waardoor graaf Crailsheim zich genoopt vond af te treden. Dezelfde voorstelling vindt men ook terug in eefn interview, dat de aftredende minister toeetondi aan een vertegenwoordiger van den Berl. Lokal-Anzeigier. Op de vraag naar de reden, van, zijn aftreden, gaf "raaf Crails- i.'rini-Mezen ten antwoord, dat hij met zijne vroegere ambtgenoot en overeengekomen was slechts zooveel openbaar te maken. dat. ver schillen over den omvang der bevoegdheid van den voorzitter van den ministerraad de aanleiding geweest waren. Do correspondent vroeg verder„Dus is het niet waar, dat U.Exc. van den regent een votum van vertrouwen heeft verzocht en dat dit achterwege bleef?" Graaf Crailsheim„Tot het doen van zulk eqn verzoek heb ik geen oogenblik aanleiding gehad. Verschil in den ministerraad is de oorzaak, anders niets. Waarover dit verschil ontstond, daarop moet ik u het antwoord schuldig blijiven." „Is liet niet) te doen geweest om de mede deeling van Uwe Excellentie aan den rijks kanselier, toen deze de bekende rede in den rijksdag over de Keizer-dépêche uit Swine- münde gehouden had?" Graaf Crailsheim meende met een fijnen glimlach „Nu zijn. wij daar aangekomen waar, volgens het. gezegde van Bismarck, de diplomaat geen antwoord meer krijgt. Nog twee of drie verdere vragen en gij zijt op het juiste spoor."" Dat juiste spoor wil men liever voorshands nog bedekt houden. Om dus het fijne van deze zaak gewaar te worden, zal er geduld moeten, worden geoefend. Van liet meeste belang voor de beteekenia van de verande ring, die in het Beiersche ministerie heeft plaats gehad, zal de richting zijn, die do nieuwe minister-president baron Von Pode» wils en diens opvolger aan het departement van eeredienst, dr. Web mor, zullen inslaan. Geheel duidelijk zal men daarover wellicht eerst kunnen oordeeleu, wanneer in het aan staande najaar do landdag van Beieren we der bijeenkomt. Telegrammen. Londen, 2d Febr. In he. Lagerhuis verklaar de lord C ran bore, oat de Brusehe regeering op 13 Januari een circulaire heelt, gezonden aau de mogendheden welke de Brusselscho conventie hadden ondertoekend, mededeulon- de dat de regeering oudea geene omstandighe den zou toestemmen in hert, legge nvan straf recht op suiker uit Britsche zelf bes tuiende kolonies ïngevoerdl De lhuteche, regeering verschilde mot ons van meening en behield zich hare vrijheid van handelen voor, maar achtte overgens het meeningversohii omtrent dit punt niet van practised belang. De Oos tenrijk salie regeering was van oordeel, dat in de praktijk dergelijke strafbepalingen gaan nut hebben. De» Nederlangisohe regeering zond geen aubwooixL De Italiagiusche regeering be twist onze opvatting niet.. De Belgische re geering achtte de zaak van geen praktisch be lang. Do Fransohe regeering deed hare mee ning met kennen. Iu autwoord op eene vraag betreffende de doorlating van Russische torpedobooten door do Dardanelles zeide Cranborne, dat de Brit sche vertegenwoodiger te Konstantinopel last had ontvangen om eene nota bij dé Porte iu te dienen, waarin wordt geconstateerd dat het verlof tot doorvaren in strijd is met de bepalingen van het bestaande tract aai en waarin er op werd gewezen, dat daar de bepa lingen golden voör alle mogendheden, do Britsche regeering zicih hef. recht voorbehield gelijke voorrechten te eischen. Van de Turk- Rahe regeering was geen antwoord ontvangen. Bij de voortgezette beraadslaging over hot. adres van anitwoord srtel.de de conservatief Beckett eon amendement voor, waarin wordt betreurd, dat de organisatie van het leger niet oodanig was, als door de behooften van het rijk werd gevorderd en dat er geen aan winst verkregen was in sterkte en deugdelijk heid evenredig aan de verhoogde mili taire uitgaven. Majoor Seedy, eveneens con servatief, steunde het amendement. Minister Brodrick verdedigde het beleid van het. ministerie van oorlog. Groote voor uitgang was verkregen, door de oprichting van legerkorpsen in overeenstemming met de in het vorige jaar medegedeelde plannen. Er waren 56.000 recruten ingelijfd o nhet, ef fectief was thans 291.800 mom, d.w.z. 12.000 man hooger dan het effectief, door het. par lement bepaald. Het was daarom onmogelijk te beweren dat geen vermeerdering van ste- k- te was verkregen in verhouding tot de ver meerderde uitgaven. Wijzigingen rijn gebracht in de organisatie van den staf en de mobili satie. Het. helend van het ministerie van oorlog had ten doel een minimum van troepen rai der do wapens te hebben en een maximum in reserve. Maatregelen voor de verdediging van Indië zouden wonden overwogen op grond dier adviezen van deskundigen, In den loop der verdere debatten steunden nog twice conservatieven liet, amendement Beckett, terwijl twee andere conservatieve afgevaardigden verklaarden zich van stem ming te zullen onthouden. Andere conservatieve sprekers echter ver klaarden in te stemmen met Brodrick's plan nen. De verdere beraadslaging wend verdaagd. Rome23 Febr. In de Kanier beantwoord de Morin, waarnemend, minister van bui tenlandsche zaken, eene interpellatie over de Macedonische quaestie. BB: verklaarde, dat dc mogendheden, dfe deel namen aan het congres te Berlijn, reden hadden, te gedoo- ven, dat het tractaat van 1898 aan het'Öal- kansohiereiland vaste politieke verhoudin gen zou schenken. Het tractaat legde op de Porte do verplichting in, de Buropeeaohe pro vinciën van Turkijp organieke regelingen té scheppen. Men meende, dat zulke regelin gen de vroegere misstanden zouden doen op houden. en een einde zouden maken aan de godsdienst- en rasgeschillen.' Maar de ge mengd o oommissiën, die deze regelingen moesten voorbereiden, zijn nimmer in wer king getreden. Het land bleef bestuurd op een wijze, die Spr. niet nader wildo appre- cieeren. Wat Italië te doen had was duidelijk voor geschreven door zijn recht als een der onder teekenaars van het tractaat en door zijn. vasten wil om bij. t.e dragen tot de handha ving van den vrede. Nimmer was te Kon stantinopel of te Sofia, een vriendschappe lijke raad gegeven, of Italië had de mogend heden gesteund. Jammer genoeg echter, was geen maatregel genomen om den kritieken toestand in dé Buropeesche financiën van Turkije tc verbeteren Wij verheugen ons daarom thans te vernemen, dat bij de jongste samenkomst te Weenen van de minister van buitenlandsche zaken van Oostenrijk-Hon- garije en Rusland het initiatief is genome» tot het. voorstellen van hervormingsmaatre- gclen iu de vilajets. waar de - beroering het grootst is. De tijd, die thans aanbreekt, zal zeker oen zeer ernstige tijd rijn. voor het. Oosten- De minister verklaarde vervolgens, dab men tot oen gunstige oplossing hoopt te ko men, wanneer, zooals men hoopt, de Bul- gaarsche regeering in staat zal zijn haar be sluit uit. te voeren om m het vorstendom do beroering, die het land aan ernstige ver wikkelingen kan blootsteilen, krachtig te on derdrukken, en wanneer de Porte te rechter tijd de verplichtingen zal nakomen, welke zij tegenover Europa op zich nam. De tegen woordige crisis zou dan tot eene oplossing kunnen komen, die den vrede en de rust aan de bevolkingen van het Balkanschier eiland zou teruggeven. Dit is het doel van de pogingen der sa menwerkende mogendheden. Italië zal hier in geen beletsel rijn- Maar wanneer, tegen de meest, gerechtvaardigde verwachtingen in, het optreden der mogendheden een uoodlot- tigen loop van zaken niet zou k»innen voor komen, als de brand niet zou kunnen wor den gebluaaht, zou Italië zich niet met de rol van eenvoudig toeschouwer tevreden stel len het zou zijne houding regelen naar de voorschriften der omzichtigheid toch terzelf der tijd de kracht en de beslistheid aan den dag leggen, die de omstandigheden noodig zouden maken. De regeering zou niet nalaten te waken, dat geen aanslag zou worden gedaan op de rechten en belangen van het land. (Leven dige bewijzen van instemming). Konstantinopel., 23 Febr. Hcdenmiidldiag dteedde Tewfik Paclia, de Turkscihc minister van buitcailandbcthe zaken, aan de Oosten- rijkaehe en Russische gezanten, baron Calico en Sinowjef mede, dat de sultan de voorge stelde hervormingen iu Macedonië liecft goed gekeurd. Bloemfontein. 23 Febr. Bareud Celliers, die aangeklaagd was van mcord op luitenant Boylo te Lindlcy in het begin van 1902. is vrijgesproken. Dk> beklaagde erkende, dat hij Boyle had doodgeschoten, maar verklaarde dat hij dit deed «p bevel van rijn superieur Philip Botha. Dc Wet, die als getuige a décharge was gedagvaard, zen do dat Botha zich krachtig ten 'nadleele van Boylo uitliethij meende, dat Botha wel bevel zou hebben gegeven, dat Boylo moest, worden doodgeschoten Duitschland. Gisteren hield de nieuwe Pruisische mi nister vau Spoorwegen, de geweeen generaal Budde, in het Huis van Afgev. rijn program rede, waarin hij o m. zeide de leiding van de groote onderneming naar dezelfde oude gezichtpunten te zullen voeren, als eedert tien tallen van jaren was geschied. Voorzeker wel het moeielijkste punt in het beheer der spoor wegen, is het personeel. Hoe toch aan 36,500 mensöhen geluk en tevredenheid te verschaf fen. Zal dit wel ooit .gelukken. Doch ons stre ven imoet rijn in de eerste plaats te zorgen voor degenen, die dagelijks hun leven wa gen voor het algemeen. Hoofdvoorwaarde is gestrengheid en goede organisatie. Evenwel aspiiaties in onze organisaties, die Spr. kort weg met den naam van „revolutie" bestem peld, mogen wij niet dulden. (Applaus). Krachtdadig zal ik ook een dergelijk streven weten te koeren (Hernieuwd applaus). Mijn voorganger, zegt Spr., heeft in eene aanschrijving bepaald, dat wie aan een soc.- dem, agitatie onder het spoorwegpersoneel deel neemt, ontslagen wordt. (Opgewonden heid links). Wie als tijdelijk aangesteld be- trumè hetzelfde doet, dien wordt de dienst opgezegd, terwijl hij, die als beambte den eed 'van trouw 'heeft gezworen en ric?h er aan schuldig maakt, eenvoudig langs disci- plinairen weg wordt verwijderd. Dit is eene erfenis die ik héb aanvaard, en daaraan zal ik mij ook blijven houden. (Toejuichingen rechts). Do quaestie is van zooveel te meer belang zegt Spr., nu wij ineen naburig land hoogst treurige gevolgen gezien hebben van wat er gebeurt als men niet zoo krachtig handelt. Ik kan echter ook mededeelen, dat zoover ik weet op het oogenblik geen wijdvertakte organisatie bij ons spoorwegpersoneel bestaat. Er bestaat wel een Hamburgsche vereeniging onder sociaaldemocratische leiding, die voortdurend moeite doet om in onze sfeer van invloed te komen en die zich beroemt op een groot aantal leden. Maar juist dit opsnijden doet mij vermoeden, dat het opge geven cijfer overdreven is. Toch moeten wij oplettend en voorzichtig rijn. Er bestaan echter ook andere vereenigin- gen, die mij in vele telegrammen en brieven voortdurend verzekeren, dat zij trouw aan den Koning en trouw als beambten zijn en die ook verzoekschriften tot mij richten om verbeteringen Dab laat zich alles begrijpen. Wat voor de verzorging en het welzijn, van de beambteb kan gebeuren, moet .gebeuren. De lotgevallen van den Heer Jodocus Poggeman. 35 poor W. P. KOPS. Weer tien minuten verliepen, daarna stond l'oggeman op een wenk van Deris op en be gaf rich naar het reeds gereed, staande romp wrijfhad, een kuip, zoover met koud water gevuld, dat dit- tot aan do heupen reikte. Daarin nam hij plaats half rittend, half lig gend. de beënen buiten de kuip. dc voeten °P een houten bankje, terwijl Doris voort durend met. een gr oven doek rijn onderlijf tamelijk hardhandig afwreef. Nadat deze operatie vijftien minuten ge duurd had, stond Poggeman uit de kuip op f en werden hem hoofd, ;hals, borst-, airmen en beenen met koud water afgewasschen en daarmee was het. oohbendbad geëindigd Bit geschiedde volgens de theorie van Leeu. wenhoek „Hoe warmer het lidhaam is, des I to mirder voelt het de koude Het. is. zoo- I ',et zweet, niet geprikkeld, alleen de hird is door en door verwarmd daarom deina-- men I voor afwassehing uieb terug. Het staal, dat I door het vuur tot gloeihitte gebracht werd, I moet in koud water gedoopt worden om de I noodig hardheid te krijgen en niet week en onbnukbaar te worden op dergelijke wijze l hot ook met het menschelijke lichaam." Toon deze verschillende wasschingen waren afgeloopen, kleedde Poggeman zich aan on begon rijn dagelijksche wandeling in den tuin. Niettegenstaande al do hygiënische sport, waaraan de geduldige Jodocus zich nu gorui- mon tijd onderworpen had en waarvan hij vertrouwde, dat hot hem innerlijk en uiter lijk tot. een geheel nieuw en ander mensoh moest maken, voelde hij zich toch onbevre digd. Ofschoon zijn geneesheer-compagnon stoods herhaalde, dat. hij in beterschap toe nam. dat langzamerhand do ongezonde dik ten aan hals en lichaam verdwenen,, dat maag en hart meer en meer normaal werden, hij wilde het gaarne gelooven, en. hij geloofde het ook inderdaad maa- toch, heil. was ala- of hij slapper, morior en bstdoown me1 den dag werd'. Dat steeds uur op uur aan zijn li chaam te moeten denken, dat angstvallig toe- gjepast dieet, het halve gevangenisleven dat mij hier leidde, dat alle* begon hem te druk ken. te benauwen. Hij, betrapte er zich op, dat hij nooit meer een liedje neuriede of een wijsje floot, dat hij zelden meer glimlachte Hij. de vroeger spreekwoordelijk opgeruim de. vroolijkste onder de vroolijkcn werd met den dag somberderhij die zulk eon behoefte bad aan gezelligheid voelde rich hier eert kluizenaar Het scheen hem <o-\ hij kon niet zeggen hoe of waarom, dat zijn compagnon hem ont week. en. als hij hem sprak, dan waren rijn antwoorden kort. en afgemeten. Hij voelde zich mot hem niet op riin gemak, het was als of or iets tusachen hen was opgericht, oen onzichtbare muur waartegen hij vruchteloos storm liep. Hij, die er niet buiten kon zijn hart te luchten, die zoo gaarne al wat iu hem leefde meedeelde, stootte zich telkens tegen dc stugge koelheid van Leeuwenhoek. Het was of deze een bevrieaend vermogen op hem uitoefende. Hiui dagelijksche maaltijden werden haast zwijgend genuttigd en daarna sloot, Leeuwen hoek zich weer op in zijn studeerkamer, waar hij het niert waagde hem te storen. Eens had hij al zijn moed' bijeen geraapt» was naar hem too gegaan en had rijm hart willen uitstorten. Hij had gevraagd wanneer zij zouden aanvangen mot. werk to maken vau hun inrichting, wanneer rijn brochure zou uitkomen, of hij geen advertenties op stellen zouhij had rich beklaagd over dc geringe vertrowwe2i;fcheid en op de meest, roerende c*n hartelijk" wijze gepoogd meer vertrouwen en vriendschap bij hem op te wekken. Leeuwenhoek was toen wrevelig ge worden en haid hem toegoduwd, dat hij nog lang niet sterk en gezond ge noeg Was oor» die flank op zich te kun nen nemen. Sarkasfcisch had Ihij) hem aijjn avontuur te Bussum voor do voeten gegooid en gevraagd of hij soms ook do Heeser jeugd een proefje van rijn behendigheid en vlugheid wilde gewen Scherp en stekelig had hij uit geroepen. of hij mannen bekeoreu kon, die zoo kort geloden door boerenjongens was uit gejouwd cn voor studenten op de knieën go- legen had. En Poggeman had gezwegen, ofschoon zijn hart bloedde. Schaamrood was hij weggeslo pen. en fn zijn eenzaamheid tAruggekecrd. wrevelig en boos op rich zelf. Hij voelde, dat hij betel- was. dat hij in zijn daden toonde, maar liet was. alsof oen kwelduivel hem steeds parten spotlde en hem, waar liij heldhaftig optreden wilde, steeds eon dwaas figuur liet slaan. Onverklaarbaar ook kwam hem rijn bedrem meldheid voor tegenover Leeuwenhoek, die hem toch alles verschuldigd was en die hem uit de hoogte behandelde, erger nog. ak een kwajongen toesprak cn toch durfde hij niets telgen betm to /x-gjgeai, wat moor if>, hiji zag tegen hem op, hij vereerde hem, ja, hij moest; het zich bekennen, hij zou hem niets durven weigeren. Dat juist, dat beklemde hem, toen hij den tuin op cn neer liep, want hij herin derde rich, dat Leeuwenhoek gisteren op 2ijn korten" afgebroken toon had uitgeroepen „zoo is 'f allemaal kmmmelwerk. zoo gaat 't nooit, wij moeten veel meer veld hebben, maar als men niet wagen durft dan kan men ook niets uitrichten. En toen hij gevraagd had. wat dat bcteo- Kende, had hij norsch ten antwoord gekregen Och jij begrijpt nooit, iets, alles moet jou haarfijn uitgelegd worden, nooit kom jo zelf cons flink uit den hoek...'' Wat zou dat. bete eken en Was er nu al geld te kort1 Moest er, nu er eigenlijk nog niet# was uitgevoerd, alwer meer geld ri.in Hij kon 't zich niet begrijpen en zuchtte hoor baar, terwijl hij leunde tegen do houten schut ting, die het. erf scheidde- van dat van hun huurman. Hij schrikte op Het was alsof rijn zucht l>eantwoord word Hij hield den adem in, en. ia. er was geen twijfelachter de schutting aan den andoren kant vernam hij duidelijk eenig gerucht, alsof iemand in tranen uit barstte. Het altijd meelijdend gemoed van Pogge man deed hem zijn eigen verdriet vergoten, maar bracht ook rijn voorzichtigheid tot zwij gen. die hem aanried zich niet raat dingen to bomoeien. die ham niet aangingen Zachtjes riep hij: „is daar iemand?" Gocn antwoord... alleen eenig geritsel en een gesmoorde zuilit. Nog eens herhaalde hiji,,Is daar iemand"? „O! o! mijnheer Poggeman, dat komt er van," hoorde hij «eggen met een stem, die hem bekend voorkwam. „Wat is dat? Kent u mij"? vroeg Poggo- ttuan verbaasd en verschrikt en week van do schutting, alsof er een spook achter stond. „Beter dan gij u aelf... o. mijnheer Pogge man, wat ik u bidden mag, luister toch na.r den raad van uwe vrienden, van al wie het goed met u meen en en verbreek toch de ban den met dien gevaarlijken man, die u betoo- verd heeft"... „Hoe, u bedoelt toch niet don hoer Leeu wenhoek, dien braven..." „Den schavuit! De het op uw beurs en gezondheid toelegt, die u doodi ongielukkig zal maken". Een rilling voer Poggeman dnor de leden, toen hij zijn vriend juist op dat oogenblik zoo hoorde betitelen .waarop, hij, hij schaam^ de er zioh nu over. een zweehi van wantrou wen togen hem in zich had voelen ontwaken. Wordt vervólgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1