If4. 235. I*4* Jaargang. Vrijdag 27 Februari 1903. BUITENLAND. FEUILLETON. RSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort f l.«5. Idem franco per post - 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zonden. Uitgevers: VALKHOFF ft C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Vu 1—5 n|tlaf MS. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren iu dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorvaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De volksstammen op het Balkan- schiereiland. De openbaarmaking van de nota, die de hervormingsvoorstellen dei' mogendheden ten behoeve van Macedonië bevat, heeft den indruk bevestigd, dien men van den aanvang had over dezen stap. Zonder inbreuk te ma- keu op de souvoredniteitsreahten van den Sultan, worden maatregelen in overweging gegeven, die kunnen, dienen oin den toestand van de bevolking to verbeteren. Maar reeds nu kan met stelligheid: voorspeld worden, dait ook deze voorstellen waardeloos zijp, wanneer er niet de hand aan gehouden wordt, dat en hoe zij uitgevoerd worden. Het ont breekt in Turkije minder aan goede wetten, dan aan de mannen, die ze willen en kun nen uitvoeren. Nu is het zwakke punt in den thans ondernomen stap oni tot hervormingen van het bestuur in Macedonië te komen, juist dat er niet blijikt van eenig toezicht, dat op de uitvoering zal worden gehouden. wij hebben van den Franschen minister Delcassé eene uitspraak aangehaald, dat het Macedonische vraagstuk d dar om zoo inge wikkeld is, omdat de bevolking uit zoo uit- eenloopende elementen bestaat. Dat is eene opmerking, die van Macedonië in 't bijzon der geldt, omdat daar verschillende volks stammen te zaanen wonen, maar die op heit geheele Balkan-schiereiland van toepassing is Het is eene uiterst moeielijke, zoo niet onmogelijke taak de onderlinge verhouding der nationaliteiten precies af te passen. In den loop der eeuwen zijp tal van volken in de Balkan-landen gekomen en allen hebben er hunne sporen achtergelaten. In sommige streken zijp de rassen zuiver bewaard geble ven, in anderen zijp zij dubbel en driedub bel vermengd. Betrouwbare statistische op gaven bestaan er niet voor Turkije; hoogs tens worden de leden van de kerkgenoot schappen geteld en ook dezen slechts opper vlakkig. Do opgaven omtrent do sterkte van do verschillende nationaliteiten zijp ook hierom niet te vertrouwen, omdat zij veelal partijdig gekleurd zijn, want iedere natie tracht zich het grootst mogelijke aantal le den toe te kennen. In gemengde streken is soms de waarheid in 't geheel niet na te sporen. De hieronder volgende opgaven kun nen dus slechts, bij benadering als juist gel den. De Balkanvolken zijn in zeven hoofdgroe pen te verdeelen, aldus genaamdTurken, Grieken, Bulgaren, Albaneezen, Zinzaren of Kutzowalacken, Serven en Rum enen. Da Bulgaren en de Serven zijp Slavende Grie ken, Rumenen, Albaneezen en Zinzaren zijp Graeco-Latijnen. Do Rumenen kan men bui ten aanmerking laten, omdat zij ten zuiden van de Donau geen aaneensluitend gebied bezitten, waarop zij politieke aanspraak kun nen maken. Verwant met de Rumenen zijn do Zinzairexi of Kutzowalacben. Zij: komen nergens zuiver voor, maar zijn aan het Pin- dusgebc-rgte, waar zij ten getale van om streeks 300,000 leven, in het noorden met Albaneezen en Bulgaren, in het zuiden met Grieken vermengd. De Turken vallen niet samen met dë mo hammedanen, want onder de aanhangers van, den moharnmedaansölien godsdienst zijn ve len. van Albaneescbeu, Servischen, Bulgaar- schen en Grieksohen stam.. Het geheele ge bied, dat den Turken in Europa overgeble ven is, telt volgens eene opgave vap het Servische statistisahe bureau 6 millioen in woners daaronder zijp omstreeks 1 millioen Turken, die nergens aaneengesloten, maar onder de andere nationaliteiten verspreid) leven. Hun aantal neemt aanhoudend af, want zij trekken zich niet alleen uit de lan den, die zij verloren hebben (Servië, Rume- nië, Bulgarije en Bosnië), maar ook uit het gebied, dat hun, nog gebleven is, aanhou dend naar Konstantinopel en naar Klein- Azië terug. Het is alsof zij het gevoel heb ben, dat zijj ook de rest van hun Europeesch bezit op den diutur niet, zullen kunnen, hand haven. De Grieken werden vroeger als do meest verspreide en sterkste nationaliteit be schouwd, omdat men alle belijders van het orthodoxe geloof voor nationale Grieken hield. Daarvan is men than3 teruggekomen. Het geheele aantal Grieken op het) Balkan-schier eiland, die meest do kusten bewonen, zal 7 a 8 millioen bedragen; tot het koninkrijk Griekenland behooren slechts 2,200,000. In het zuidelijke deel van Macedonië rijn zij sterk vertegenwoordigdGriekenland zal dus wel een woord willen meespreken, wanneer het te doen is om. te beslissen over het lot vau Macedonië. Dfe, Bulgaren wonen in vrij compacte mas sa's in Bulgarije en Oost-Rumelië en in een groot deel van Macedonië. Volgens statistie ke opgaven van recepten datum telt Macedo nië omstreeks H millioen zielen daaronder zijn 410.000 christelijke en 46.000 moham- medaansche Bulgaren, 350,000 Albaneezen, 280,000 Turken, 145,000 Grieken, 120,000 Scrven, 95,000 Zinzaren en 40,000 Spaansche Joden (in en aai Saloniki). Dc Bulgaren vormen dus niet. eens het derde gedeelte van de bevolking, en zouden hun gezag, indien Macedonië hun toebedeeld mocht worden, op den duur bezwaarlijk kunnen handhaven. Serven zijp er, behalve in het koninkrijk van dien naam, nog in Bosnië, in Monte negro en in Macedonië, De Serven rijp er onder do Bal kan volk en, het slechtst aan toe, want zij stuiten op den weg tot hunne uit breiding niet alleen op Turkije, maar ook op Oostenrijk-Hongarije, dat Bosnië bebeerscht en van het Berlijnsche congres het recht gekregen heeft het Sandsjak Nowibazax tot .Mitrowitza te bezetten. Oostenrijk zal zich zijn weg naar Saloniki, ad rij dit ook alechts een economische weg, niet door de Serven laten versperren. De Albaneezen, ook Skipetaren en Arnau- ten genoemd, zijn de meest woeste volks stam van het schiereiland; bet is den Tuirken zelfs in den tijd van hunne groot ste macht niet gelukt hen er onder te krij gen. Hun aantal moet 1$ millioen bedragen; in het noorden zijn rij met Serven, in het zuiden sterk met Zinzaren en Grieken ver- mengd. Wegens uunne afstamming doet Ita lië eenige aanspraken, op hen geldenhet tracht handelsrelatiën met hen aan te knoo- pen. Iu Zuid-Italië zelf wonen omstreeks 100,000 Albaneezen. Met deze nationaliteiten is het mengel moes der -vplken, die het Balkan-schiereiland bewonen, nog lang niet uitgeput. Men vindt cr nog elementen van de volgende volken en volksstammenRussen, Polen; Duitschers, Magyaren, Joden, Arabieren, Armeniërs, Tsecherkesseni en Zigeuners. Het Balkan- schiereiland is altijd de wanhoop geweest van de ethnografen gelijk het dat ook is van de staatslieden. Telegrammen. Bonn26 Febr. In het groot-auditorium der universiteit had heden middag de plech tige Exmatrikulaition vau den kroonprins plaats. In antwoord op 'de toespraak van den rector dankte de krob,.prins de gezamen lijke hoogleeraren en moer in het bijzonder zijne speciale professoren. Tevens betuigde hij zijn dank aan de studenten voor de betoonde kameraadschap. Hij eindigde met de beste wenschen uit te spreken voor den bloei en den groei der universiteit. Parijs, 26 Febr. De Kamer behandelde heden de credietwet voor de maand Maart. Minister Rouvier beantwoordde de critieken op den financieelen toestand en bestreed de bewering, dat de moeilijkheden oorzaak von den in do politiek der meerderheid. Hij verklaarde verder er niet aan te denken een groote leening te sluiten; wel zou hij voor stellen honderd millioen uit te geven aan obligatiën op korten termijn. De credietwet werd met 370 tegen 87 stemmen toegestaan. Londen26 Febr. Het Lagerhuis heeft het adres van antwoord op de troonrede aange nomen. Londen, 27 Febr. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de Sultan de toepassing van het hervormingsprogramma in al de zes Rumelische vilajets bevolen heeft, en daardoor het gevoel van naijver in Adriano- pel, Janina en Skutari tot bedaren heeft gebracht. Rome, 26 Febr. Volgens den Teanpe rijn de audiëntiën, die de Paus heden voormiddag zou geven, op aandringen van de geneeehee- ren afgezegd. Morgen zal een korte audiëntie plaats hebben. De toestand van deai Paus is niet zeer verontrustend, maar een hoest, die reeds oenigen tijd aanhoudt, boezemt eeni ge bezorgdheid in. Ween en, 26 Febr. Het, Hoerenhuis heeft he den iin alle lezingen de 'wet tot verhooging van het militie-contingent aangenomen. Konstantinopel, 26 Febr. De Teimps bericht, dat de Sultan last heeft gegeven de her vormingen uit te strekken tot de vilajets Adrianapel, Scutari en Janina. New-York, 26 Febr. Frunpois Hirtzel, een jougmortaoh. van 17 jaren, is hier gevangen ge nomen. Hij wordt vei dacht te behooren tot eene bende anarchisten, die rich, heeft ver bonden rogeerende personen te vermoorden. Er rijn buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen tot bewaking van president Roose velt, tijdiens rijn bezoek heden aan deze stad. Men zegt, dat Hirtssel gebluft heeft cp zijne betrekking met de anarchisten en ver klaard heeft, dat hij naar Frankrijk zou gaan in opdracht van zijne club. De politie ge looft, dat er een plan bestaat tot vermooi- ding van president Loubet en van andere Europeesche regeerende personen. Washington, 26 Febr. Het protocol tot regeling van de vorderingen, die Nederland op Venezuela kan doen gelden, is gereed. Een scheidsrechter is nog niet aangewezen. België. De Etoile Beige verzekert. ,,uit goede bron," dat Koning Leopold In de Paaachva- cantie zijne lang voorgenomene reis naar de Ver. Staten zal ondernemen. Frankrijk. De agentuur Paria-NouvelleB meldt uit Rome als „vrijiwel zeker", dat de H. Stool besloten heeft, in zake hetgesch.il met de Fransche regeeriug een zui verpassievc houding aan te nemen. De Staatssecre taris zal omtrent de betwiste formule „no bis nozninavib" geen voorstellen doen en afwachten tot de regeering eene dusda nige verandering voorstelt. Ingeval dit niet geschied, zal men er niet op bestaan de registratie der mvestituurbullc.il te verlan gen. De vraag ia dan wat uit de door de Fransche regeering in overeenstemming met de Curie voltrokkene benoeming der beide bisschoppen van Carcassone en Annecy zal worden, en voornamelijk of harerrij|ds de re geering de kerkelijke preconisatie dezer bis schoppen zonder overreiking van bullen die overeenkomen met de eischen van Combes, zal toelaten. Blijft deze bekrachtiging uit, dan is de toestand dezer bedde bisschoppen dezelfde als die der drie anderen (van St. Joan de Maurienne, Bayonne en Constan- tine) die de regeering zonder vooraf daar in de Curie te kennen, besloten heeft te be noemen. Wat deze laatsten betreft; aldus verklaart het bovengenoemde agentuur-be richt, het Vaticaan zou ingeval de benoemin gen dm het Staatsblad' verschenen, ge-ene tegenvoorstellen indienen en de benoemin gen als nietig beschouwen. Het zou ook de drie geestelijken nooit preconiseeren. De H. Stoel is besloten onder geen voorwendsel dease verdedigingsstelling te verlaten. Der Fran sche rqgeering is daarvan mededeeling ge daan. Do Paus ia van meening, dat hij ver der niets te zeggen heefthij wijst voor de ter gelegener tijd te ontstane vacatures in het bezetten der bisschoppelijke zetels alle verantwoordeliikheid van zich. Deze „vacatures, ter gelegener tijd" zullen zich wanneer het bovenstaande bericht, zoo als waarschijnlijk is, juist is, ongetwijfeld'voor- doen. Want do mogelijikheddi zal wel buiten gesloten zijn, dat de regeering bisschoppen vindt, die bereid zouden rijm, een der vrij- gokomene zonder goedvinden dvr Cu rie aan te nemen. En vond de regeering een bisschop, dan zou deze noch een clerus, noch een kudde vinden, die hem wilde volgen. De heftige tegenstand van de koloniale kringen tegen het door Delcassé onlangs met S i am afgesloten verdrag, schijnt den mi nister van Buitenl. Zaken genoodzaakt te hebben, naar veranderingen in het verdrag heen te streven. De afgevaardigde Etienne deelde in de commissie voor 'Bui tenl aangelegenheden eene .brief van Del cassé mede, waarin hij verklaart dat het hem onmogelijk is, aan de oommissie de verlangde acten over de voorafgegane onder handelingen van het veTdrag over te leggen Deloassé voegt er echter aan toe, dat hij van den gouverneur-generaal van Indo-Chi- na, Beau, berichten ontvangen heeft, volgens welke het mogelijk is, nieuwe onder handelingen met Siam aan, te knoo pen, teneinde zekere veranderingen in het verdrag te zien aangebracht. De minister verzocht der commissie aan het slot van zijn brief, om de voortzetting van het onderzoek van het verdrag om die redenen te verda gen. Spanje. Opgewondenheid liee-recht in politieke krri- gen over een nieuw verkiezings- itecrocit van dien minister van Binnenlaaiicl- huIic zaken, waarin hij, den gouverneurs gelast ill bet gegevene geval met behulp van do gewapende macht en Ixnioetmring van bijzon- duro oaramissarissen do vrijheid van het ki ont recht te verzekeren Men vreest in oppcritickringen dat deze met. den inhoud der kieswet niet geheel in overeenstemming zijnde circulaire eerst. recht er toe zal lenden om de kiezers to bc-iuvloe den. Het zal nu juist geheel op de uitlegging van de voornemens van den minister door do gouverneurs en, cndiei'gesohnkte bea/mbtoai aankomen De op Voorstel dier liberale leiders Maan dag i,n het Congresgebouw te Madrid; bijeen- gekomierie centrale küeöoommnaadie kon het over die quaestie niet eens worden, daar tegen over de zeven liberale en repufblikmnsehe stom men. zeven oousarvatievo stonden. Oostenrijk. De Tsjecbischo storm op do Boleem- sche Spaarkas in Praag duurt nog steeds voort, dodli zonder vooruitricht op succes. Hongarije T)e Onaf iia n kol ijkheid spart ij hield gisterenavond eene vergadering, waar in da vraag ter sprake kwam of de o b- s t r u c t i e tegen de wetsontwerpen tot verbooging van het militie contingent al dan niet voortgezet moest, ■worden. Besloten werd met o-bstructie voort te gaan. Kossuth zelf stelde voor den strijd tegen de ontwerpen te doen voortduren. De partij verklaart, dat rij de beraadslagingen desnoods lot.September kan rekken. Turkije. Het Macedonische hervorm ingsprogram heeft den volgenden, inhond: De Oostcnrijiksch-Hongaarsoho en dë RusL siecha regeering, bezield d!oor den ernstige» wensch de oorzaken va» de onlusten, die zich' sedert eenigen tijid voordoen in de vila jets van Saloniki, Ko&sovo en. Monastir, weg te nemen, rij(n overtuigd dat dit doel slecht* kan bereikt worden door do toepassing van kervormingsmaatregelen, strekkende om verbeter ing te brengen in den toe- stand, waarin de bevolking van die provinciën leeft. Zooals blijkt udt mededeelingen, onlangs door de Porte gericht tot de te Konstanti nopel geaccrediteerde ambassadeurs, heeft de Ottomaansche regeering zelve de noodzake lijkheid erkend, middelen te beramen tot strengere toepassing der wette lijke bepalingen om misbruiken te keer te gaaa. De regeerimgen van Oostenrijk-Hongarijle en Rusland hebben daarvan kennis genomen, doch rijn niette min vam oordeel dat, in het belang der handhaving van rust en orde in de boven genoemde landstreken, het uiterst gewenschi zou zijn, de onlangs getroffen bepalingen aan to vullen; dienovereenkomstig zijn rij het oens geworden over de noodzakelijkheid, bij de Ottomaansche regeering de toepassing aa» to bevelen van zekere beschikkingen, welke aldus samengevat kunnen worden, Ten einde den goeden uitslag te verzeke ren van de zending, aan den inspecteur- generaal toevertrouwd, zal deze op riji» post gehandhaafd worden gedurende een tijdvak va-n verscheidene jaren, vooraf vast te stellen; hij zal binnen dat tijdvak niet worden teruggeroepen De lotgevallen van den Heer Jodocus Poggeman. DOOR W. P. KOPS. Eindelijk was do boom bereidt en van Meer bek© liet zich neer op een der handen er om heen en begon zich met zijn breedgerand em stroohoed in allo kalmte koelte toe te wuiven. Crayvanger wenkte lachend van den Ham zich te haasten, die puffend en blazend zich over den Heeser wog voortbewoog... maar Hoppenbrouwer gunde zich geen rust, eer bijl dat dool, waarnaar zij zochten, gevonden had. en liep verdei*. ,,'tls een moord'J" hijgde van den Ham1, toen hij onmachtig naast van Mecrbeke neer- v»el, ",'t is een klinkklare moord bij 5/uIk een temperatuur op 't heetst van den dag te gaan draven. Ik wou, dat die Pog op de Mooker- hei zat..." ..Hij is er niet ver van af," lachte Crayvan ger. en als hij niet oppast komt hij nog in Grave ookmaar, daar zullen wij tégen wa ken. Kom, Hammotje klaag nu geen steen en been, dat verandert niets aan de zaak, je moet voor je vrienden wat over hebben". „Mooie vrienden"bromde Van den Ham, „als Pog zoo gek is zich door een kwakzalver met open oogon te laten bedriegen, moeten *ij dan onze beenen uit het lijf loopen om hem vast te houden? Hij ia toch geen kind meer. Hij moet weten wat hij doet. Wil hij zich laten plunderen, dat gaat ons niet aan... En als jelui hem met alle geweld wilt bekce- ren, dan had je toch wet een koeleren dag kunnen uitkiezen." „Ham, Ham, wat ben je weer aan 't door gaan," zei Crayvanger. „Is 'tde warmte die je zoo egoïstisch maakt? Weet je dan niet, dat onze statuten uitdrukkelijk bepalen, hem, die van den, goeden weg, door onze club zorg vuldig afgebakend, is afgeweken, op te zoek n als de beider het verloren schaap, door rve*- schen, over bergen, langs afgronden; waar hij ook schuilen mocht..." ,.rk moet er qnzem vriend van den Ham ook nog op wijzen", viel Van Meerbeke in, ..dat juist bij die bepaling heeft verdedigd, toen wij twee jaar geleden onze statuten heb- "ben veranderd'. ïk|v daarentegen was van meening, dat men rotte loden moeat afsnijden, desniettegenstaande lieb ik mij toen onder worpen aan dc meerderheid en thans geen minuut geaarzeld1 om, toen wij vernomen hadden, waar de afvallige rich ophield, ham in zim eigen huis to gaan opzoeken. Ik be grijp de klachten en uitvallen van collega Van den Ham niet'.' Deze woorden met het aplomb. Van Meer beke eigen, uitgesproken, misten hun werking niet. Van den Ham zweeg en vergenoegde zich zijn bezweet gelaat af te drogen, tot dat bij zijn zakdoek uitwringen kon. Van Meerbeke bleef als een standbeeld zit ten uitkijken naar den weg, dien Hoppen- brouwer was opgegaan. Plotseling riep Cray vanger „daar komt hij aan, alle duivels, wat zet hij er een haast, achter!" Inderdaad was Hoppenbrouwer in zicht. Met groote stappen en de armen om zich heen zwaaiend, kwam hij als een stormwind aan vliegen Reeds uit do verte schreeuwde hij hen toe: „ik heb het nest ontdekt, waar rij Poggeman hebben heengetroond. Waarachtig do kerelhoe beet hij ook weer.die Leeu wenhoek heeft er eer vaneen nette, moo5o villa, mooie tuin... ik kan woedend worden bij de gedachte, zooals hij onzen vriend bezig is uit te kleeden... Ik zag daar nog zoo'n paar luibakken vlak voor het huis... ze keken mo aan, alsof ze mij ook.onder de pomp wilden, duwen... sacró bleu, wii zullen die waterobi- ueezen mores leeren. Komaan, lieeren, voor uit. de vesting bestormd „Hop!" zei Van Meerbeke. „kalmpjes aan. Ik zal als president het. woord voeren. Jou onstuimigheid zou meer kwaad dan goed doen Welaan, vrienndtm, celibatairen, wie Pog lief heeft, volge mij!"... en rijn zonnescherm weer opstekend schreed hij met de waardig lieid van een mandarijn voorwaarts naast. Crayvanger, wion de ondeugd uit de oogon straalde, terwijl Hoppenbrouwer den weg wees en Van den Ham pruttelend volgde. Tien minuten later stonden rij voor villa Hygieia.. Terwijl zij het hek doorgingen en langs het kiostein ad' de voordeur nadarden. zag Cray vanger een lange gedaante voor oen der ven sters. die hen opmerkzaam gadesloeg. „Daar heb iei hem. als ik mij -niet. bedrieg fluisterde bij, terwijl bij Hoppenbrouwer aan stiet. „Die schoelje!" riep deze en baldo do vuis ten, Ondwtusscilien had van Meerbeke aange scheld en wachtte met een waar Jobsgeduld tot. hem werd opengedaan. Hiermee scheen men niet veol haast t« maken, ten minste Van Meerbeke voelde ricli genoopt nog eens bedaard aan de bel te trekken. Weer verliepen eenige minuten. Toen kon Hoppenbrouwer zich niet meer bedwingen, hij greep de schel en luidde zoo lang en zoo hand1, dat. al waren de bewoners evenals in heb sprookje in een honderdjarigen slaap veraonken geweest, zij hadden moeten ontwaken Juist wilde Van Meerbeke een boetpredi katie gaan houden, toen de deur mot een ruk geopend werd en het brutale gezicht van. Rioerd hen togengriinede „Denken de hoeren soms. dat wij liier doof zijn?",.. .Dat lijkt er wel wat op, wij hebben ten minste driemaal gebeld..." zei Van Meerbeko. „Geluid alsof or brand was!" repliceerde Sioerden met het wed nemen van dë. liee ren, liet is hier geen logement, zooals ze wel licht mecneu, maar een ziekenhuis. Tk zou de hoeren du* aanraden maar iloor te gaan naar het. dorp*, daar kunnen ze net zooveel kabaal schoppen als zo willen, als zo ons hier maar met. vrede laten." Dit zeggend wBde liü de deftrr dicht slaan, maar te juister tiid zette Hoppenbrouwer rijn forschen voet t nsschen de deurpost en de deur en drukte die daarna met zooveel geweld open dat Sjoerd liaaat tegen den gangmuur werd pint geduwd. „Wou je ?<wn9 binnen dringen als een dief. wacht', vrind, dan ben ik je man..." riep Rjofird driftig on wilde op z'n zeemans Hop penbrouwer to lijf... maar deae, die al lang naar een voorwerp zocht, waarop hij rijn ver kropte woede kon koelou, greep hem met rijn ijzeren knuisten aan, tilde hem van den grond en smeet hom a s een zak midden in een perk heesters voor de deur. „Vooruit nu Van Meerbeke, niet langen* ges&mmeldDie kerel van een EftsnwenhaeJc is hier naast iu de zijkamer. Ik heb hom zoo- even gezien. Doe de deur open! Tk zal wel zorgen, dat die sinjeur van daareven jelui niot lastig valt." In rich zelf grinnokend van prat. opende Crayvanger d!o deur en liet Van Meerbeke voorgaan, daarna volgde hij met Van den Ham, die zich hnj de worsteling op een vei- ligen afstand gehouden had Ieta later trad Hoppenbrouwer binnen en posteerde zich vlak voor de deur, nadat hij dio gesloten had. Het was de stift, van een Braakenriek waar dig het tof er rel to schetsen, dat de net gemeu bileerde zijkamer deT villa Hygieia op dien zomermidd'ag aanbood Daar sond1, geleund tegen den schoorsteen mantel, achter de tafel, dio mot' prospectussen en brochure» beladen was, de heer Antony Leeuwenhoek met. moeilijk bedwongen toorn on tegelijk inwendig trillende van vrees, dio zich verried door rijn gluipende blikken op de indringer, en trachtte zijn gemoedsaandoenin gen te boheorschen en woorden fee vinden" om rijn verontwaardiging lucht, to geven. Worèt Nrvolfif.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1