Ne. 840. Eerste Blad. 1"* Jaargang. Zaterdag 20 Juni 1903. BUITENLAND. FEUILLETON. Militair Schetsboek. AfHERSFOORTSCH ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.85. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummerso.OS. Deze Conrant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 8> Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. f 0.75. - 0.15. PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 15 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsroimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot bet herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag Zij die zich met I Juli a. s. op dit blad abonneeren ontvangen de num mers, die deze maand nog moeten verschijnen, gratis. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van den. verlofganger GKKA'WDUK F1REIDERIK NTNG'ELS, behooronde tot bet Korps Rijdende Artillerie, lichting! 1898, dat het aan hemi verleend verlof wordit ingetrokken en hij op Donderdag, den 30. Juli 1903 onder de wapenen, behoort te komen, .waartoe hij zich op dien dag, vóór des namiddags vier uur, 'bij zijn korps moet aanmelden in. uni form! gekleed en voorzien, van. verlofpas en. alle kleeding- en uitrustingstukken, bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen Amersfoort, den 20. .Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, WUJJTIERB. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van de 'heeren Minis ters van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Financiën1 Gelet op de Koninklijke besluiten van1 8 De cember 1870 (Staatsblad no. 194). 14 Augustus 1888 (Staatsblad no. 142) en. 3 Februari 1902 (Staatsblad no. 15) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor in- eii doorvoer van bloedmelassevoeder voortaan geen bijzondere vergunning wordt ver- eischt. Amersfoort, 19 Juni 1903. "De Burgemeester voornoemd, WCTJT1ERS. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 15. Juni 1903, no. 1 A.Z. (Provinciaal blad no. 86) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat "bij de van 22 tot 27 Juni a. s. door de compag nie n van het lo Regiment Vesting-Artillerie te houden practische oefeningen dagelijks, zoowel bij dag als na het invallen van de duisternis, losse schoten zullen moeiten worden gedaan' uit kanonnen, opgesteld, achter de Ridderscliajk*- kade, op de forten Hoofdelijk en. Rijn ouwen en uit andere opstellingen gelegen in de gemeenten De Bilt, Zeist en "Bunnik. De laatstbedoelde op stellingen zullen zoodanig gekozen- en verder de noodige maatregelen genomen worden, dat geen gevaar of schade voor nabijgelegen woningen en voor menschen of dieren zal ontstaan. Amersfoort, den 19. Juni 1903. De Burgemeester voornoemd. WUUTtERS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinder wet. aan de Vereeniging ,,de Drukkerij Vrede" alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene drukkerij, te drijven door eene gasoline motor van drie paardekrachten, in het- perceel Schimmelpenninokstraat, wijk H. no. 11, kadas traal bekend gemeente Amersfoort, sectie A, no. 1773. Amersfoort, dein 18. Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, B. W. Th SAND BERG WUIJTTFÏRS Op. ten Strijde Matigheid kweekt, kracht en zuivre zeden, Overdaad maakt krank van see&t en - ïij». La ar i 11 a rd. „Heil den Volksbond, die door den strijd tegen drankmisbruik het peil van het stoffe lijk en geestelijk wel zijl» van het Ne der land sheil e volk tracht te. verheffen!'' Zoo sell reef onze on vergefelijke' prof. Stok vis, en zijn woord geeft weêr, wat ook onsi in. het harte ligt- Een reusachtig monster dreigt ons volk met ondergang, duizenden reeds werden ver pletterd onder zijn ijzeren vuist, pestilentie, oorlog en hongersnood, zooals Gladstone eens heeft gezegd, kunnen nog altijd niet» bogen op een aantal slachtoffers zoo groot, als Jiij| deed sneven, de ellende, door die drie booze machten te zaraen veroorzaakt, weegt nog steeds niet op tegen al den jammier, door den drankduivel alleen bewerkt. Wat. eons Philippona, de stichter va;n. den Volksbond, schreef, blijkt hoe langer hoe' meer waarheid te zijm ..de dronkenschap is de moeder van de meeste misdaden, de oor zaak van een groot aantal ziekten, van krankzinnigheid, van zeden- en karakterbe- deif'v en, zouden wij er garustelijk mogen bij voegen, van armoe en ellende. Read's de ouden hebben, dit. geweten. Pit- taems, een van de zeven wijzen, van .Grieken land, nam ini^de door hem uitgevaardigde wetten deze bepaling op, d'a.t» iedere misdaad', in dronkenschap gepleegd, met dubbele straf geboet moest worden. In onzen tijd wordt jammer en dwaas genoeg diezelfde dronken schap vaak als verzachtende omstandigheid! aangemerkt Zelfs zijn, in bun ijver tegen het groote kwaad der onmatigheid, sommigen, zoo ver gegaan hun geslacht, is niet. uitgestor ven dat zij ook het gebruik veroordeele», gelijik Lyeurgue deed, die alle wijnstokken in Spartai liet uitroeden. En wij kunnen slechts eerbied koesteren voor mannen als Lycur- gus en Mohamed, welke laatste zijn volge lingen alle gebruik van bedwelmenden drank verbood en den besohonkene met tachtig gee- eelslagen liet straffen voor bet overtreden vaai 't gebod. Zoo eerbiedigen wij het doen van zoovel en in onze dagen, die mecnen, dat in geheelonthouding het zekerst middel ligt om ons volk uit de macht van den drank duivel te verlossen Zoowel voor dézen als voor de anderen, die allereerst matigheid prediken, is plaats in den Volksbond, een groote vereeniging van mannen en vrouwen, die, ten getale van ongeveer vijftien duizend te zanten werken en streven, de handen ineenslaande om te doen vrat in hun vermogen is, op velerlei wijs en. langs velerlei weg. om tegen te gaan het drankmisbruik en te voorkomen de ellende', die er door veroorzaakt wordt. Dat deze ver eeniging levensvatbaarheid bezit, ia genoeg zaam bewezen in de aoht en dertig jaren: van haar bestaan. Veel, veel heeft zij' in dien tijd! gedaan en tot. stand gebracht, veel, ontzag lijk veel staat ha.ar nog te doen., kan en moet nog door haar tot stand gebracht worden- Treffend was wat in een ccurant van 't jaar 1884 onder de berichten te lezen stond, hoe n.l. in Engeland ergens in een rivier was opgehaald liet lijk van een jongen man, op wien gevonden werd een briefje vain dezen inhoud!: ,,Doe geen onderzoek, naar mij, ik sterf a.ls een offer der dronkenschap, mijn; leven is nutteloos verloren." Nauwelijks was de courant, waarin dit be richt. stond, verschenen, of van alle kanten werden bij de politie inlichtingen gevraagd door niet minder dan een tweehonderdtal be zorgde ouders, die hel ergste vreesden van hun kind. En wie zal zeggen, hoe groot het aantal is nog in onze dagen, hier en elders, van ramp zalig eindigende, nutteloos verloren levens, slachtoffers der dronkenschap Wie. zal ze tellen., de verloren zonen en dochheren - het hart breektl mij als ik er aan denk die zwerven ver van t ouder huis. wie ook ze tellen de onwaardige ouders, vaders til moeders, die misschien zelf den eersten kiem gelegd hebben tot het kwaad, de eerst- oorzaak waren van al de ellende van hun kind En immers, iiergen is het zoo waar als hier, dat! de misdaad der ouders bezocht wordt aan do kinderen en kindskinderen heeft daarom niet een. Eingelseh sohrijjver er gens gezegd „d'e opvoeding van 't kind moet beginnen honderd, jaar voor zijn geboorte Als dat waar is, dan- te meer dient ons te vervullen een gevoel van ernstige verant woordelijkheid voor de geslachten, die na ons komen, wier wel en ww? voor een goed deel ook in. onze hand zijn, en te zwaarder voelen wij op ons rusten de plicht, niet maar om ons zelfs wil, maar ook t-n vooral uit solidari teit, d w. z. gemeenschapsgevoel met heeil het menschel ijk gc-slaeht, om dier wille van die na ons komen het dier in ons aan de rede tri onderwerpen. Het woord van Peabody is ook tot ons gezegd „Wees vriji niet slechts van d'ijzreu keten, maar ..Van die. gesmeed door hartstocht, weea altijd ,,U zeiven meester!" Dit wat" ons betreft, en wait anderen aan gaat, stellen wij ons leven in hun dienst, dcor samenwerking^wordt veel tob stand gei- bracht. Duizendepj zijn. de slachtoffers dei' onmatigheid, wie weet) hoe velen nog te red den zip onverbeterlijk is niemand op aarde elk middel moet aangegrepen, alles moet) in bet werk gesteld, de Volksbond heeft zich ten strijde aangegord tegen den machtigen reus, nog heft. deze trotsch het hoofd omhoog, en toch, ik zie hem in de toe komst wankelen, vallen, sneven, misschien Een matig volk een groot volk", hoeft iemand gezegd, Welnu, hier is iets. waarin ook liet 'kleine Nederland! groot, kan zijjn, hierin nil. dat heti zijjn millioenen gouds niet langer ten offer brengt aan. een afgod, wiens dienst onheil en verwoesting brengt over land en volk beiden, maar dat* het zijn geld besteedt aan betere voeding c» j^'ere hui vesting, dat liet zijn kinderen geeft, wat nu helaas dézen nog door al te velen wie zal zeggen hoe velen? wordt onthouden? Behartigenswaard is het woord,, zoo duide lijk en zoo goed door onzen Laurillard ge zegd: „Wees maitig, opdat niet' verongeluk- kc, wat. er goeds en groots in uw hart is; wees maitig, Opdat uwi .l'rjsohheid en veer kracht niet. worden bedwelmd en gebroken.; wee» matig, opdat er helderheid blijve in uw geest en reinheid in uw gemoedweea ma tig, opdat gij ïaeosoh moogt blijven en niet afdaalt tot het peil van een dier of een dui vel. En waar wij zelf die les hebben leeren op volgen, waair w"ij ons dankbaar verheugen in genoeg gezond, verstandwilskracht, zelfbe- lioerscihing om hartstochten, ook. die dér on matigheid te beteugelen, laten wij geen oogenblik aaizelcn, wijl. die ons de sterkeren weten, dc zwakkeren te steunen, dc geval lenen op te richten. Sluilen wij, gedachtig aan de spreuk eendracht maakt, macht", we tend „dat veel handen maken licht werk", ons aan bij den Volksbond, die een zegen wil zijn voor ens volk, die het los wil maken va.n dem slaviseheu band, waarmee de hartstochten het nog geketend houdt, die welvaart en geluk wil doen wederkeer©» in zoo menig hui», die vrede en blijdschap wil meededen aan zoo menig hart. Op ten strijde aam den drankduivel den gemeenschappelijken oorlog verklaard, hij verdient die vijandschap en dien tegenstand ten volle, immers terechti kon iemand zeggen „Ziet gij eenmaal dezen duivel ..Over uwen drempel treên, „Dan. zijn. vrede, hoop en blijdschap, „Uit uiw huis voor altijd heen F. W. DRIJVER Politiek Overzicht. De verkiezingen voor den Duitschen rijkedag. Dé volledige uitslag van de eerste stem ming voor den rijksdag verschilt niet veel van de cijfers, die wij eergisteren hebben ge geven. Hij is gisteren, ouder de telegrammen vernieldmaar wij-, nemen hem luier nogmaals op en voegen, ter vergelijking, er bij hoe dé vei "houding der partijen was in, den vorigew rijiksdag. toen hiji aan het. einde zijmier dagen gekomen wa& Gekofcen. In her- Vorige stemming sterkte. Conservatieven 31 37 52 Rijkspaal ijl 6 16 20 Centrum 88 35 103 Naitionaal-libera'leni 5 65 53 Vrijz. vereeniging 0 11 15 Vrijz. volkspartij 0 24 28 Z.-Duit. volkspartij 0 8 7 Soenaal-demoera/ten 55 121 58 Polen 14 8 14 Wcifen 0 8 7 Elzaesere 5 2 10 Denen 1 1 Bund! der Landwirto 1 1 3 Boerenbond! 2 6 3 Christelijk-sociale»» 1 2 1 Antisemieten 1 13 12 .„Wilden'' 4 9 10 Eene vergelijking van- de cijfers, die de verhouding in den ouden rijksdag aangeven, met die van de thans gekoeenen, geeft reden om aan te ueuneii, ciat de herstemmingen over de 183 plaateen, diie nog te bezetten zijfn, de verhouding, aooals die uit de eerste stem ming voortvloeit, belangrijk zullen corri- geerem. Wanneer men. ziet, dat slechts 5 na tion aal-lilberaJen gekozen zijin en geen. en kele van; de drie fractdën, die dé liberale oppositie vertegenwoordigen., in tegenstelling tot de nation aal-liberalendie het liberale clement uitmaken vau de partijen, waarmee de regeering gewoon is saanéni te gaan, dan zou men kunnen meeneu, dat het liberalisme in zijne verschillende sdhakeeringen in den nieuwen rijksdbg liaast niet vertegenwoor digd zal zijn en dat in: d!ie vergadering të- geanoivcr eene aanzienlijk versterkte sociaal democratische minderheid zal staan eene meerde rillend „reactionair" tot in het merg." zdoals d'e nat i on aal-1 i beral e leider Bassermann zich verleiden jaar op hét comgrce ran die partij te E'sennch uitdrukte. Zoo erg nu zal het niet worden. "De er varing levrt, dat de herstemmingen juist eu' toe dienen om de partijen, die bij de eerste stemming te kort gekomen zijn, ei- weer wat boven op te helpen. Het feit. dat de soci aal- deimocraten bij twee derden vaai de herstean- mii.ngm betrokken zijn;, is niieb zoo schrik wekkend! als het er uit ziet. Ini 1898 kwamen i»« 101 districten sociaal-demiocratischiei ean- dijdiaite» in herstemming, maar er werden slechts 24 soéia,listen bij de herstemming gtv- kozen Iets dergelijks is ook mi te verwach ten;. De regevrmg heeft- dooi- haar orgaau. de Ncmdd. AJlg Ztg., eenne dringende rarmanuig aan de burgerlijke partijen laten richteno-m do sooiaaL-democratio als bun. gemeenschap- pel ijk en tegcinstamdier to beschouwen. Zij acht liet den plicht ran. allo partij)e»ni, bij dia beratemaning iedenei andere overweging ter zijde to laten, eu overal waar sociaal-dlennocra- töodiia candidature» in aanmerking komen, ee»»i»geai.nd tegen dezen te stamanen. Eu. ani door een voorbeeld aan dezen raad kracht bij te zetten, verklaart de Noatid. Allg. Zei- tung het als vau zelf sprekend te beschou wen, dat in het district Berlijn I alle niet sociaal-dleimiocratisah gez'i.ndé kiezers hunne storasneii) aan den vrijiziniiigen oandidiaat ge ven,. Niet overal zal deze raad opgevolgd, wor den. Er doen zich gevallen, voor, waarin het nog moer overwinning moet kosten, testera men op den tegenover den sociaal-democraat staande-u caudidaat, dan op den .sociaal democraat. Zoo zou men b.v uit eene op uierking van de National Ztg. kunnen, op maken, dat deee 't, niet zon berouwen, wan neer de nationaal-libcralen in het district Döbeln niet medewerken tob do verkiezing van dr. Oertel, een der vinnigste woordvoer ders van den Bund der Landwirte. -De Kreuz Ztg. keurt, dat ten zeerste af, maar doet precies hetzelfde in het geval van dr. Barth, een lid van do vrijzinnige vereeniging zij zegt, dat de conservatieven 't zich niet drulc zullen maken voor dr. Barth. bij, wiens ver kiezing zij den doorslag kunnen geven. Ook zij houden 't dus niet onder alle omstandig heden voor verwerpelijk, de verkiezing van een sociaal-dcinokraat diTect of indirect t« bevorderen. Wanneer de burgerlijke partijen overal hunne onderlinge versdhillen konden verge ten, dan zou hunne aaneensluiting ten ge volge hebben, dat de sociaal-democraten vau hunne 121 herstemmingen nagenoeg geen voordeel hadden. Eene 7.00 volkomen aan eensluiting is niet te verwachten, en. dus zullen ook de herstemmingen voor een deel den sociaal-democraten ten goede ko men en. daar- zij bij cle eerste stem ming reeds nagenoeg het vroeger door then bezette aantal plaatsen, hebben veroverd, zal dat dienen 0111 hen uumeriek te versterken. Maar wanneer er strijd is van allen tegen één, dan is het te verwachten, dat in de meeste gevallen die ééne de neder laag zal lijden. De eerste stemming is hoofdzakelijk ten goede gekomen aan die partijen, die kunnen bogen op een vast bezit. In de overwegend katholieke streken heeft het centrum1 zijne vaste mandaten. Hetzelfde is ook heb geval in de districten, waar rassenstrijd den strijd aan de stembus beheerseht. In de groote middelpunten der bevolking en in de in- dustrieele centra gaf de groote massa der arbeidersbevolking den doorslag voor, de ean- didaten der sociaal-democratif. Maar bij de herstemming zijn betrokken de districten met eene gemengde bevolking, waar geen der partijen het overwicht heeft. Daarom mag men aan nemendat het groote aantal herstemmingen zal werkela als correctief van de eerste stemming en dat ook die par- door MUL VAN HOORN. (Hei auteursrecht is verzekerd). xxvni. Ziek zijn. Hij is laat opgestaan, 0111 slapende een paar uur op den langen dag zich te -paren. Hij heeft het laatste uur 111 bed wakende doorgebracht, in een lialf-dommel overden kt nd. of hij er uit zou komen, om op een luierstoel op zijn voorkamer d'e voorgeschre ven „rust" te vervolgen. Zonder tot een be sluit. lie komen, is hij blijiveni liggen en. heeft de oude barsten in het plafond weêr tot meetkundige figuren gegroepeerd, uit de bloe men van het behangsel de bekende gezich ten opgezoolitden ouden kleerkoop, den var kenskop, den moiuuk. En toen heeft hiji zich plotseling omgekeerd op zijn kussen: hoe dikwijls had hij diezelfde figuren al bekeken en opgezocht om wat ander- te willen zien dan zijn kleine wasclitafel, de» scheerspiegel, de» kapstok, het. bovenlicht en de twee foto graf ures van Noordsche landschappen? Nu i» hiji op, en op de voorkamer! weer te ruggevallen in diezelfde stemming van kijken en turen naair .overbekende dingen van dé kamer en de straat. Vóór liet raam nu kijkt hij in zijn stille straat, waar ochtenddrukto reeds verstorven ri Aan de overzij zit de oude juffrouw in haar raamhoekjo te handwerken het schijnt weinig op te schieten het handwerk, of het moet heel groot zijn, want dagen lang al ziet hij haar werken er aan. Vóór de deur van den sigarenwinkel ligt de groote dog met zijn grimnng-goedig gezicht ei- spreekt) wei nig energie uit dien. sigarenhandel sinds vier weken is de étalage dezelfde, door het zonlicht verschoten de kistje» in eentonige boogstapeling, reclame platen door warmte verlept en ki omgetrokken. Het is, of alles aan het winkelhuis afsterft; saaigoor zijn de naamletters boven d'e deur, slecht in de verf de deur- en vensterlijstentriestig ligt de do<g in1 halfsluimer op den stoep. Als hij bemerkt, dat. hij bezig is dé op schriften van de winkel aan dé overzij weer en wéér te spellen, keert de zieke zich van het raam. Het ontbijit met de op-tbeelicht-kokende thee. de twee bleeke cadetjes, de koek, het ei, lijken hem afgezaagd van zelf-verveling hij; zal cr maar niets van nemenhet is toch' al laat. Dan neemt hij de courant en zet. zich op de canapé bijl liet. andere raam en zorgvul dig, nauwgezet plaatst, liij zijn zieke voet nu in rusti-houding. „Rust. rust beeft, de- dokter hem gebo den. De courant, heeft weinig nieuws, of bijstelt, er geen belang in als je niet meeleeft bui ten. laati het je koud. wat er gebeurt in de wereld. Zijn wereld is beperkt tot zijm ka mer, het- stukje straat, met den sigarenwinkel en de handwerkende juffrouwHiji maig nu toch niet' meedoen en loopem. emhij, legt! de courant naast zich, ontevreden over het telkens door alle» terugdenken op zijn zieke voet ..Zoii de dokter komen?"' Waarschijnlijk vandaag niet. Dan zal hij straks maar eens zelf wrijvenhet helpt ook wel, heeft de dok ter gezegd. Daar hoort hij hoefslagen. Twaalf uur al drommels, dat helptNu naar het raam... Ai' wat is die voet nog gevoelig; dom, om zoo in eens op te springenZijn men- Fchen en paarden. Niemand kijikt. Zouden ze in vergeten?. Wat? die korporaal op den bles? Dat zou hij tegengehouden hebben; 't is zonde van 't beest.Kon nu niet een anderEn daarachter ook al verwissel in- ge.11 Mij voelt zich alléén nu. vergeten alléén, niu ze zijn paaiden door elkaar gooien,; hij tuurt starend vóór zich, als hij weêr op de canapé zit", en probeert te lezen en mokt te gen zijn „manke poot" Er wordt geklopt Binnen! Heeft meneer nog iets? vraagt, de op passer. Haat '3 dénken, Stuwer. Neen; ik ge loof ïniet. Of tooü ik zou 1111 111001 m'n laar zen em, schoenen een» kunnen laten opknap penBreng z's hier. Allee meneer? Jaofja. alles. Terwijl de oppasser da schoenen haalt, soest hij in denken wegwat een tijd heb je-, als je ziek bent' Anders komt. er van schoe nen bekijken nooit iets. en bepaalt Stuver wat er hersteld moot worden. Stuver wekt hein uit zijn denken. Allen present, meneer. Wat is 't, Stuver? De batterij staat aangetreden, me neer. Daar staan, ze volgens de grootte, in gelid geschikt eerst de laarzen, dan de bot- tines en eindelijk de lage schoenen En'I Twee man nog in het hospitaald'oor- geloopen hielentwee op het ziekenrapport) gewond aan den kuitéén vermist. - Vermist: Ja, sedert het avondappèl van denI Dat zul je niet meer weten, Stuver. Verleden week was ie er nog, me neerEn ik heb m eigens naast, z'n slaapic zien staanMaar nu zien ik 'm nergena niet Nu worden de gewonden uit het gelid ge nomen cn nader onderzocht. Stuver brengt, door een paar oppassers-grappen bijl het bepa len van dé diagnose, zij'n lieer in een, betere stemming. En als het „zieken-schoenen-rap- pórtis afgeloope», glimlacht, hij zoetjes biji liet ontvangen van een sigaar. Hoe is b met de bruine, Stuver? Goed, meneer, bestHeeft u d'r van morgen niet gezien? Neen, was ze bij den troep? Neen. meneer de wachtmeester is vroeg met d'r uitgereden hierlangs- Och, ziet u 't gaat liest, best zeg ik, hét) dier eet. goed, ziet er goed uit maar Nu, wat? Och. ziet. u, rijden en rijden is twee, Zoo. Ja, je weet nu eenmaal, dat ik het jou liever niet. laat doen Jawel, meneerHeeft, meneer an ders nog wat Moet. ik ook nog medicijnen halen Dankje. Stuver. Neem de schoenen meê. hè. Ah Stuiver heen is, lijkt het weer emg-al- Icen op de kamerGoeie vent toch', met zijm ziekenrapportze komen toch wel eens aardig uit den hoek" 'legen half vijf in den middag loopt liet. Dc stemming van den zi°ke is nu een on- götluldig verlangende. Hij verwacht de kame raden. die op zijn verzoek liet nos^partijtje s middags op zijn kamer maken in plaats I van op de «ccieteit. Een paar maal al heeft 1 hij naar buiten gekeken, dan gezien of do steenen, de karafjes, de glazen klaar ston den. of er stoelen genoeg waren. Daar komt iemand. E11 t 13 of, meti het binnentreden van de» collega, ec.i verfrissching over hem. komt; de handdruk, het- joviale ,,hoe gaat 't nu?", hot opbeurend vroolijke in den toon, het.geeft hem liet gevoel, dat hij nog nieti vergeten wordt. En als ze zitten, en dé vriend! w'ait Vertelt vani de paarden, den kapitein, de menschen, dan gaat hij weêr belangstellen in wati 111 de wereld voorvalt, en hij glimlacht om zijn klein-zijn van morgen, toen hij als „de" wereld achtte zijn straa.t en zijn» kal mer. Nu komen meer vrienden, cn komt druk gepraat en gelach de kamerruimte vullen. Za zetten zich om het speeltafeltje, de. zieke op do canapé in half liggende houding, meê- spelendéén zorgt, voor do glaasjes en de 'igare,n. Spoedig hult,tabakswalm de kamer 111 moet er een ïaam méér open. En een genoeglijk intieme -.temming komt tiu ook over den ziekp, die zijn voet vergeet, en zich inleeft weêr in de belangen dér an deren en liet wt-rk-vaii-alle-dag, dat- hem zoo echt heerlijk lijkt» nu. Maar straks, als ze naar tafel moeten, trekt, even, oen nevel over zijn juist-opgevroo- Jijkt. gezicht!. Dan, bij het. heengaan der vrienden, laab' zijp intimus do anderen voorgaan,, treuzelt wat, in de deur, keert, om en vraagt Zeg, kau ik hier eten? Zekerwou jezeker, graag». Och, ja, ik dacht zoo, misschien i? 'tj gezellig. Dol graag. hoor. En nu is het den, zieke of het zick-zijn cv» lieel gélukkig ie te is, zoo warm klopt hei» het hart.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1