r. «so. 2ie Jaarganf. Zaterdag 29 Augustus 1903. BUITENLAND. FEUILLETON. ,,'t Was maar 'n Model ARRERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENT8PRIJ8: Por 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzónderlijke nummors- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeolingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C«. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTLÊN Vin 1—5 regal.f 0.73- Elke regel moer- Óllo. Oroote lette» naar plaatsruimte. Voor handel en bedriff bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonneriïenk circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op ufavniS$ toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt tor kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 1. September aanstaande, de» namiddag» te li ure. Amersfoort, den 28. Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJ TIERS Politiek Overzicht Üe troebelen in de Balkanlanden. Alsof de Turksohe regeering nog niet ge noeg te doen had met den toestand in liet Balkangebied en met de verwikkelingen, die daaruit voortvloeien, dreigden er moedelijk- heden te ontstaan met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De woede van de be volking tegen de vertegenwoordigers van vreemde staten, waarvan in Macedonië twee Russische consuls het slachtoffer geworden rijn, is ook naar Syrië overgeslagen, en vol gens de eerste berichten was te Beiroet de Amerikaanscke vice-consul gedood. Gelukkig blijkt dat voor een deel valsch alarm te zijn geweest; wel is een pogiing tot moord op do zen vice-consul beproefd, maar hij is niet ge deerd. Die donkere wolk schijnt dus voorbij te zullen drijven. Van de noodlottige Russische vloot- demonstratie komen daarentegen steeds duidelijker de gevolgen aan het lichit. De oproerfakkel waart nu rond in een geheel nieuw1 gebied, gelegen in de on middellijke nabijheid van Bulgarije, waar uit die beweging, eenmaal in gang ge bracht, aanhoudend nieuw voedsel kan be komen. De berichten van den vali van Adria- nopel aan zijne regeering leveren de bewijzen van de beestachtige wreedheid, waarmee de Bulgaarsche komitadjis tegen de andersden kenden optreden, hoe zij branden, plunderen en moorden, en daarbij vrouw noch kind ont zien. De opstandelingen treden steeds ver- ïm teler opdat bewijst de herhaalde aan val, die beproefd is op Tirnowo, de om streeks 5000 bewoners tellende hoofdplaats van de ïstrandjastreek. Zelfs de kazerne van Tirnowo hebben zij trachten te overrompe len. Alle mohammedaanscihe dorpen in den omtrek van Tirnowo zijin in brand gestoken; ren onder den rook van de hoofdstad van het vilajet Adrianopel gelegen dorp is met dynamietbomroen aangetast. Over 't geheel begint het. dynamiet in do oorlogvoering van de opstandelingen weder eene groote rol te spelen. Ook het verkeer moet het weder ontgeldende dynamietaan- slag tegen den doorgaanden trein,, die eer- g'sterenmorgen om half zeven te Konstan- tinopel moest aankomen, levert daarvan het bewijs. Dit was de trein, die eene dageliiik- sche verbinding tusschen Weenen en Kon stantinopel moet onderhouden daarnaast voorziet alleen nog de tweemalen per week loopendo Orient-exprestrem in het spoorweg verkeer naar en van Konstantinopel, waar van een. paai' dagien geleden werd bericht, dat hij in den tegenwoordige» omrustigen tijld wegens gebrek aan reizigers zou, worden gestaakt. Het station KuleliBurgas, waar men den trein in de lucht heeft laten vlie gen, ligt tusschen Adrianopel eu Konstanti nopel op de plek, waar de lijn naar Dedea- gatsoh zich van de hoofdlijn afscheidt. Men kou dus moeielijk een punt bedenken, waar men beter in staat was het verkeer te hin deren. Men kan nu moeielijk meer clo bewering volhouden, dat dit gevaarlijke ontploffings middel, welks aanwending; in den regel grooto verwoestingen ten gevolge heeft, over Turk sohe havens binnengesmokkeld i3. De toe stand van de wegen is in het oostelijk ge deelte van het vilajet Adrianopel zoo weinig gunstig, dat het transport van zoo gevaar lijke ontploffingsmiddelen over den lak and jar Balkan met groote moeieliikhedeu verbon den moet zijn Veel wiaarsc mjn 1 ijk er is het, dat het dynamiet uit het naburige Bulgaar sche vorstendom over de grens gesmokkeld is. Men beschuldigt elkaar over en weer van wreedheid in de wijze van oorlogvoeren. Uit Sotia komen de bitterste klachten tegen de Turken, en de regeering te Konstantinopel beantwoordt die klachten met de verklaring, dat de verantwoordelijkheid voor 't geen ge schiedt niet op haar gelegd kan wordenzij wqrpt die terug op de henden, die de vaan van den opstand geplant hebben in Saloniki, Koesovo en Monastir en nu laatstelijk haar hebben overgebracht naar Kirkkilis.se. Het is overal dezelfde methode, die wordt toege past met het doel, in het land zelf en in EUropa schrik en ontsteltenis te verspreiden en daardoor de 'nterventie af te dwingen. Een edgenaardigen indruk maakt do hou ding van Griekenland. Men volgt daar do be- weging in Macedonië en Rumelie met de grootste spanning. Vooreerst omdat de Bul gaarsche benden naast de muzelmannen bij voorkeur Grieken tot hunne slachtoffers schijnen gekozen te hebben. Voorts ook, om dat men in Griekenland beducht is voor el ke verandering in den status quo, want de gedachte, die do Grieksche staatalieden be- heorscht, is dat Macedonië ouder het geziag van den sultan moet blijven tot tijd en wijle, dat het in een meer of minder afgelegen toe komst onder dat van Koning George I kan overgaan. De autonomie, zelfs met prins Ni- colaas van Griekenland als commissaris van de mogendheden, waarvan onlangs gespro ken werd, wordt te Athene met afschuw af gewezen, en als een misdadige dwaasheid be schouwd. Een gevolg van deze stemming is eene in het oog looponde vriendelijkheid je gens Turkije. Dé officieuse bladen te Athene verklaren, dat de Turk werkelijk al te groot moedig is. En de regeering heeft de daden van geweld, waaronder het Grieksche element heeft moeten lijden, schriftelijk onder de aan dacht van de groote mogendheden gebracht. De minister Ralli heeft mondeling nog eens de puntjes op de i's gezet hij heeft de gezan ten te Athene op het hart gedrukt, bij hun ne regeeringen er op aan to dringen, dat er aandacht zal worden geschonken aan den toe stand der gevol'king van Heil een schen stam, en dat er volstrekt geen belemmering in den weg zal worden gelegd aan do bestraffing van de schuldigen. In den mond van Griekenland, dat zes ja^ reu geleden tegen den Turk schen erfvijand ten strijde is getrokken en toen door de groot moedige tusschenkomst van de mogendheden voor vernietiging bewaard gebleven is, klinkt een dergelijk verzoek wel wat zonderling. Toch is het wel de behartiging waard, want bij de beoordeeling van wat Turkije doet om aen opstand meester te worden, mag niet uit het oog verloren worden, dat het door de noodzakelijkheid gedwongen wordt tot de maatregelen, die het daartoe neemt. Men vindt die opvatting ook uitgedrukt in de Berlijnsche National Ztg., die schrijft „De Oostenrijksch-Hongaarsche en de Rus sische regeering hebben tot Turkije de drin gende aansporing gericht, den opstand in Macedonië zoo spoedig mogelijk te onder drukken. Hieruit zijjn ook ,de veelvuldige! troepenbewegingen van het Turksche leger te verklaren Het is verwonderlijk, dat zelfs Oostenrijksche organen van de bedoelingen van hun eigen regeering zoo weinig inge licht zijn, dat rij met het oog op de bij do maatregelen van de Porte onvermijdelijke botsingen van dagelijks toenemende teu gelloosheid der Turksche soldateska spreken. Het bezoek, dat de Czaar binnenkort aan den Keizer van Oostenrijk te Weenen zal brengen, kan er slechts toe bijdragen, de volledige overeenstemming van Oostenrijk- Hongarije en Rusland ten aanzien van de noodzakelijkheid om den Macedonische^ op stand spoedig te onderdrukken, volledig te bekrachtigen. Deze bemoeiingen vinden te gelijk van de zijde van andere Europeesche groote mogendheden, naar wij vernemen, be slist ondersteuning." Oosten rljk-HongariJe, K e i z ei r Frans J o z ei p hi keert heden uit Pest te Weenen terug, en begeeft zieih 3 September, na- het vertrek van Koning Edua.rd, naai- de korps-manoeuvres in Zuidelijk Hongarijevandaar keert hij, 7 September weer naar Weenen terug. Den 10 September zal de Keizer het requiem (voor de overledene Keizerin Elisabeth bij wonen en dan 1-2 Sept de reis naar Lemiberg aanvaarden. Denv 16 Sept na afloop van de cavallerie-manoeuvres in Galioië, keent, de KeizeT naar Weenen terug eu ontvangt den 18. Keizer Wilhelm Turkije. Hot Amerikaansohe slaatsdepartement heeft een telegram van den gezant te Kon stantinopel Leidhman ontvangen, inhouden de dat de Turksche minister van buiten- landsche zaken met nadruk ontkent iete te weten van den moord op den consul te Bei roet en zijn best doet dat bericht in twijfel te doen trekken Het zenden van het eskader naar Beiroet wordt, hier beschouwd als een voorzorgsmaatregel. Totdat de omstandighe den, die met den moord in verband staan, officieel met juistheid bekend zijn, zullen er geen krasse maatregelen genomen worden. Het, marine-departement seinde te midxler- nacht. aan admiraal Cotton te Nice het bevel om terstond naar Beiroet te vertrekken. El-nige uren voordat het fcolegram van Leislnna» ontvangen werd, gaf een telegram uit Boston aan het staatsde-pairtement ken nis, dat eene poging beproefd was om de gebouwen, van het Euphrates-college in brand te steden, welke het eigendom zijin, van, het AnieriKaansch a genootschap voor de bui- tenlandische zending. I>a ambtenaren van het genootschap koesteren de vrees, dat het. leven van 15U0 Amerikanen in, Turkije in gevaar verkeert. Het Amerikaanscke eskader vertrok gis t,era,vond om acht urn- van Villefranoe, koers zettende naar Genua. Van daar zou het he denmorgen vertrekken naar Beiroet. Me» verzekert te Washington, dat wanneer Turkije niet in alle opzichten de Amerikaanscke eascthen inwilligt,, het eska der bevel zal ontvangen een of twee Turk sche havens te nemen, om deze te bezetten totdat aan de eischen is voldaan. In dit geval zal de gezant teruggeroepen worden, terwijl de Engelsche ambassade zich zal belasten met de behartiging der Ameri- kaansohe belangen. Uit Konstantinopel wordt nader bericht: Ten gevolge van eene vergissing in het cijfertelegram is gemeld, dat dö Amerikaanscke vice-consul to Beyroet ver moord i9. Thans blijkt, dat slechts eene poging tot moord plaats had. Door een onbekend gebleven persoon werd t>p den vice-consul een schot gelost. De kogel ging rakelings langs hem heen. De Vali van Beyroet bracht den vice-oonsul een bezoek, om hem zijp leedwezen te kennen te geven over heit gebeurde. Hij; heeft maatregelen ge last oiu den schuldige op .te sporen. In verhand hiermede wordt uit Was hington gemeldDe gezant Ledshman seinde aan het staaUdepartement. de beves- tiging van het bericht, dat vice-consul Ma- gelsen niet vermoord is. Uit Oysterbay wordt bericht, dat presi dent Roosevelt er zeer veriieugd over is, dat Magelf-en aan den dood is ontsnapt. Er is echter volstrekt geen verandering geibrackt ■in de lie velen aan het Europeesche eskader om zicih naar Beiroet te begeven. In plaats van terug te keeren naar zijn buitenverblijf te Est wale (New Hampshire) ging staatssecretaris Hay naar Washington, waarüit bfijkt, daft, hij den toestand ernstig inziet Volgens den te Londen gepubliceerde^ tekst der voorstellen, die het M a oe do- nis oh e comité den Sultan eu de Europee sche regeeringen togezoiAden heeft-, verlangt het, dat Macedonië een Europf.eseh bestuur verkrijgt, waarin inlaiulsdhe vertegenwoordi gers hun zetel hebben, en voorts, dat Mace donië door een internationale troepenmacht bezet gehouden wordt. Uit Konstantinopel wordt aan de Parijsche bladen bericht, dat de op stand zich snel uit-breldt in het vilajet Ues- ku-b. Te Kojle vochten opstandelingen en- ge regelde troepen gedurende elf uren, vier dagen geleden. Er vielen vele doodeu en ge wonden. Volgens de geruchten drongen do Turksche troepen eu Baschaboezoeks de stad Korjle binnen, waar zij, den, bewoners ver schrikkelijke martelingen deden, ondergaan. Er heersoht een schrikbewind iu bet dis trict Ueakub. Do Macedonische Grieken, die wonen in Athene, hebben een memorandum tegen de Bulgaren opgesteld, dat zij deden toekomen aan do regeering en de gezanten der vreemde mogendheden. Uit Saloniki wordt berichtDen 2b. Aug. werd door Bulgaren een aanval gedaan op Neveska, waar een garnizoen lag. bestaande uit 240 soldaten. De Bulgaren doodden er 200 en wierpen rondom de stad verschansingen op. Den 27en zijn zeven bataljons Turksche tiroepeu op bet. terrein gekomen, die een bombardement op do verschansingen begon- De spoorwe'gaan slag bij Kuleli Burgas is dioor eene h e 1 sake m a chine teweeggebracht, die waarschijnlijk in Sofia of Plhi'ippopel in een coupé der derde klasse is geplaatst eu nadien, door een uurwerk gedreven, ontplofte. De 6 gedooHeu en. 18 gewonden zijn bijna allen Turksohe vrou wen en kinderen. Dte aanslag op den doorgaand-en trein werd gepleegd, toen deze in Kuleli Burgas stopt®. Dtrie wagens weiden verbrijzeld, zes perso nen gedood, waaronder twee Turksohe vrou wen. Onder de verwonden zijin- er vijf, wier verwondingen ernstig zijin. De verwonden alsmede een deel der reizigers en de pöst. werden met, den in plaats van 's morgens eerst s, middags te vier uur daar aanko menden Orient-ex press naar Konstautino- ]>el gebracht. I>e overige reizigers kwamen met den gewonen trein, die in den dienst tusscihe-n Adrianopel en Konstantinopel voorziet. Bij aankomst van den Orient-express wa ren op het stat ion .van Sirkedsdhi verschei dene Mohammedanen aanwezig; er viel evenwel niets voor. Di Zeit m-ejd'- uit Sofia, dat vermoedelijk onderweg komitadschis in don conventie-trein zijn gestapt, die den aanslag hebben ge pleegd. Volgen» de N. Fr. Pr was. de door gaande w-agen naar Konstantinoi el van Pest uit geheel bezet geweest. Columbië. De New-York Herald meldt uit Bogota van den 22 dezer. Tot president van den Senaat is Caro, tot vice-president Ro driguez gekozen. Beiden zijn nationalisten. De oorzaak van dezen uitslag der verkie zingen is waarschijnlijk het gevolg van den wensch der regeering, zich met de nationa listen tegen do liberaleu voor de in 1904 plaats 'hebbende presiclents-verkiitzing te verbinden. Aleu gelooft dat een d-nsdanig verbond op de ratificatie van het Panamu- kanaalverdrag een gunstige» 'uvloed zal uit oefenen. daar de nat'onalisten tot dusverre jegens heL verdrag vijandig gezind waren. Allerlei. vHa ii delsmoge ii dhedeu. Het wereldstatistiekbureau vau Antwerpen heeft do vergelijkende tabel afgekondigd der lan den, wier handel bij in- en uitvoer een milli ard overtreft. Ziehier de cijferg van verleden jaar Invoer: 1. Engeland Fr 13.221.507.100 2. Duitschlaud 7.139.959.000 3. Vereenigde-Staten 4.514.556.000 4. Frankrijk 4.415.725.000 5. Nederland 3.955.300.000 6. België 2.276,670.000 7. Italië 1.774.240.561 8. Oosteurijk-Hongarije 1.728.800.000 9. Australië 1.642.618.000 10. Engelsch Itidiö 1.635.750.000 11. Rusland 1.317.737.500 12. Zwitserland 1.128.519.735 13 Canada 1.013.957.975 Uitvoer: 1. Engeland Fr 8.733.516.605 2. Vereeniede Staten 6.910.167.035 3 Duitschlaud ft 258.389.000 4. Frankrijk 4.236.918.000 5. Nederland 3.407.400.900 6 Engelsch Indië 2.020.750.000 7 Oostenrijk-Hong. 1.912.500.000 8. België 1 837.326.000 9. Rusland 2.063.192.500 10. Australië 1.738.406.350 11. Italië 1.472.408 198 12. Canada 1.058.627.815 13. Brazilië 1.015.549.825 Vrij naar het Hoog-Duitsrh 7 DOOR J. L. VAN DER MOER. „Dat zal immers van den winter nog ge»- beuien? Heib 'k u niet 'hooren zeggen in Januari? U zult er wel naar verlangen, niet?" ,,Zeker, dat is te zeggen, ja en neen Er is hier in Berlijn ook veel dat, me aan trekt maar, natuurlijk, mijn beste, ouwe moeder en mijn Thüringen... Ik zou wel wil len dat u 't kende en wist -hoe mooi 't is. Om alleen mijn geboorteplaats maar is te noemen, 'n Lief, kle-in sbadlje, aan alle kan ten door bergen omringd. Daar ontspringt 'n riviertje, dat er midden doorheen stroomt U moest dat wafer hooren bruisenDat heeft altijd zoo n indruk op me gemaakt »k kan ir'et zoo precies zeggen hoe, maar ik geloof prettig en treurig tegelijk. Hier, in zoo'n groote stad, met al dat lawaai en die drukte, verbeeld "k me soms dat 't maar 'n droom is. Maar men kan er zoo .niet over praten, want dan lachen zei je nog uit ook. Nu, dait zult u zeker niet doen, wel? Ons huisje staat d-ialit bij de poort, en «Is men achter 't tuintje uitgaat we .hebben er 'n prieel van kamperfoelie in, en 'n massa bloe»- men,, meest allemaal soorten die lekker rie ken, zooals reseda, violieren, anjelieren en ooik 'ni paar mooie stamrozen miaar, waar was ik ook weer over beizig? O ja, als men ons tuintje uitgaalt, onder de poort door, en dan al verder en verder langs de rivier, dan komt men eindelijk aan de berg kloof. Daar is 't pas recht mooi. heerlijk lom merrijk en koel en zóó eenzaam 1 Er is ook 'n watermolen, eu als dan 't water bruist en, 't. molenrad kleppert, dan wuiven da hoornen zoo zachtjes l'aeen en weer en ■zingen de vogels hun hoogste lied!" Hij zweeg on zag het meisje aan. In ge- d'achten ven-zonken keek zijl vóór zichhet borduurwerk lag stil in haar schoot. En iu haar heerlijke, wondlerschoone oogen was een droonnenigc uitdrukking gekomen. „Hi einem kühden Gromde Da geht ein Miihlenrad." fluisterde zij eensklaps, ah sprak zij tot zich zelve. Sohulze lachte tevreden, terwijl hij haar zacht, niet zonder eenige aandoening in zijn st'emi, toevoegde: „Niet waar? Precies, eendér als in dat. ouiwe liedje. Ik dacht er ook al tijd aan als 'k in de kloof kwam." Paula nani haar werk weer op. „Ja, ja, meneer Schulzc. ik zou 't wel aardig vinden als ik eens 'n kijkje kon nemen iu uw mooi geboorteplaatsje maar daarvan zal natuurlijk wel nooit iets komen' En met. vernieuwden ijver teekenden haar fijne vingert,jes, met do zijden dradon, de bonte figuren cup het olijfkleurig kleed. „Juffrouw Paula!" Zijl keek haastig op, als was zijl geschrikt. Zijin; woorden hadden ook zoo eigenaardig geklonken. „Wat wilt u zeggen?" „U meent, dat daarvan Wel nooit iets ko men zal, maar ik geloof, dat 't tioch niet zoo heelemtaal onmogelijk is. Als u me miaar eens zeidedat ui me 'n heel klein beetje ge negen bentWeer bleef hij steken, wamt hij vo: 1de, dat haar groote, ernstige oogen vragend, met een kinderlijk verbaasde uit- d'rukki.ng, op hom bleven rusten. „Maar u weet immers, dat 'k u genegen ben en dat ik u heel graag genoegen doe? Ik begrijp evenwel niet, in welk opzicht dit met uw geboorteplaats kam te maken bobben?" „Begrijpt, u dat. werkelijk niet?" vroeg hij zacht, terwijl hij zijn blikken voor de ha.ro neersloeg. En hij dacht bij- zich zalf„ziji begrijpt je niet, Karei, rij vermoedt niet eens weit je bedoelt. Zul je 't haar nu zeggen, of maar weer zwijgen, zooals je tot nu toe gedaan hebt? Zwijgen en wachten totdat ja wel, tol er iemand komt, die meer moed heeft dan jij. die haar voor goed meeneemt, en daa.rmee tcveue t geluk en I zonnetje van jouw leven M.aa,r nu was nok zijn 'beeluit genomen en stortte hij het overvolle hart, voor haar uit. Als die wateren van een lang tegengehouden, plotseling doorhrnkendeii bergstroom; vloei den de woorden van rijn lippen Op zijn een Youd'ige, som» onbeholpen wijze, zeide hij haar alles: hoe hij haar nu ïoeds sedert twee jaren trouw en innig had bemind en met zou ophouden haar lief te hebben dat hij het als e» n hemelsche tenade zou be schouwen., indien zij besluiten kon lieni aüs zijn vrouwtje te volgen naar zijn Thiiringsch stadje., naar zijn ouido moedoram, dinar met hem samen te leven in liet kleine huisje aan die rivier; om samen te genieten in het aar dige tuintje, waar tot laat in den herfat, de reoerda^ de violieren en de anjelieren bloeien hoe hij, zijn gehe.de leven werken en zwoegen zou voor haar en voor hiaar ouden vader, die ongetwijfeld d'aar ginds, in d!at stille kalme stadje, te midden van een vredig, huiselijk verkeer, weer een andier, een matig en ge lukkig mensch zou worden. Hij toch zou zeer zeker, ter wille van zijn geliefde dochter niet weigeren met hen naar Thüringen te ver trekken. Dit aliles voerde hij aan, én zij liet hem kalm uitspreken, zonder hem ook mtaar één enkele maal in de rede te vallep zonder hem door haar btik in do war te brengen. Met de bandlen in den schoot en met neergeslagen oogen zat zij stil te luisteren. En indien het onrustig op on neergaan van haar boezem niet liet tegendeel luidde bewezen, dan zou hij hebben kunnen meene», dat zij niet eens hooide wat hij zeide. En toen hij eindelijk zweeg, omdat hij al les gezegd had, wat hij die twee lange jaren geduldig in het lia.pt had, bewaard, toen. sloeg Paula Borgius de sdhioiono, donkerblauwe oogen tot hem op, waarin twee dikke tranen a.la paarlen schitterde», „Ik dawk u, beete meneer Sehulze, en toch aan den anderen kant. ben ik u oigenlijk weer niet dank Kaarwant al maakt 't mij ook gelukkig en troteoh, dat een goed en braaf man, a-ls u, mij tot zijn vrouw be geert, en al kan ik ge=m woorden vindtsr oati voldoende mijn erkentelijkheid uit te druk ken voor hetgeen u ten opzichte van mij» armen vader hebt gezegd, tooli zoui ik veel liever willen, dat ik er in 't, geheel niets vau had gehoord1 Want wat van mij verlangt:-, daaraan kan ik niet voldoen, mijn vriend, 't is onmogelijk, ik kan u niet toobehooren Er ging een siddering door zijn lichaam, eeni storm., die daar binnen alles seilieen te vernielen'. Dwaas die hij wasTweie jarew lang 'had hij hot gedacht en liet zich telkens herhaald, dat het hom. toch niets helpen zou, indien hij al ooit den. moed vond haar te vragen hij had het gevoeld, dat zij hem onmogelijk zou kuunen toebehooren1 En nu. nu hij dit uit haar edgen mond vernam, nu was het als of een w reedie liared hem het hart samen kneep; on h.ij moest rich met geweld be ddingen om het niet uit te schreeuwen ,,'t Is onmogelijk," herhaalde zij, „wamt al mag ik u nog zoo gaarne lijlden, toch „Ik begrijp u„ juffrouw Paula., u mag mij wel lijden, maar u hebt me niet lief' Zij tuurde op het. werk in haar schoot, wiet uit verlegenheid, maai' peinzend „Liefhebben hernam zij. „Ik weet, waar lijk niet wat liefde is. Ik kan 't. niet begrij- pen, ik kan 'l niet vatten, dat er ecu gevoel lwstaat, dat den eenen mensch zoo onweer staanbaar aantrekt tot. den ander. En ik zal 't ook wol mi mme r begrijpen, diat, weet, ik zeker en Vflist, en daarom wil ik niet trou wen. Want ziet u, al kan ik niet vermoeden wat liefdo eigenlijk is, ik mag u toch niet verbloemen, dat iets in mij» binnenste mij zegt, diat vriendschap alleen niet voldoende is voor eon werkelijk gelukkig huwelijk." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1