"binnenland. KOLONIËN. horvat hebben, op 30 September nl'e arbei ders te ontslaan. Bij deze dreigende staking resp. uitsluiting, betreft het minder een loon strijd dan wel de poging van de socialist) scne werklieden,-wreeuiging, om den werkgevers voorwaarden op te leggen, die met een ge- regelden voortgang van het bedrijf onver- eenigbaar zijn en waardoor den werkgevers de leiding in hunne fabriek zoo goed als ontnomen wordt. Zoo wordt o. ni. verlangd dat do ^arbeiders ook bij stukwerk een mini mum-loon; van 5060 pfennigc per uur wordt gewaarborgd Voorts wil de vereoniging ook mede beslissen over het. al-dan met-ontslaan van eeu werkman op een der fabrieken vEerstdaags wordt voor het hof der ge zworenen te Florence in behandeling geno men de zaak tegen den voorraaligen afgevaar digde van Palermo en hoofdman van de maf fia aldaar R a f f a e 1 e P a 1 i zzoil o, en diens medeplichtigen. Het proces Palizzolo dat betreft het plegen van een tweetal moor den, tusschen de 10 en 15 jaar geleden, heeft sedert herhaaldelijk de openbare meening in beroering gebracht. Voor twee jaren heeft het gerechtshof te Bologna, de beklaagden schuldig verklaard en veroordeeld. Tegen1 dit vonnis werd door den verdediger van Palizzolo hoogor beroep aangoteekend en van daar eene nieuwe behandeling der zaak, de derde sedert vier jaren, want aan He be handeling der zaak te Bologna was nog eene voorafgegaan in Milaan. Er zullen ongeveer 300 getuigen en ongeveer 20 advocaten wor den gehoon!, welke alle wel ruim de sluizen hunner welsprkendheid ?mllen geopend hou den. Op een langdurig en aan incidenten rijk proces kan dus wel gerekend worden. vVerschrikkelijk ongeluk. Een reiziger deelt- ons het volgende mede over een versdhrikkalijjk ongeluk, dat heden nacht in de onmiddellijke nabijheid van Cleef heeft plaats gehad. Van ten uitstapje terugkeereiule, passeer de de lieer O. piel. zijn familie in zijn victoria! den overweg van de spoor aan de Calcaren- strasse, toen plotseling de om 12 uur te Cloef aankomende trein kwam aansnellen, waar door het rijtuig werd govat. Vrouw etni déoh- ter van don lieer O., benevens een da-me, die bij de familie O. gelogeerd was. werden letterlijk in stukken gereden, terwijl de heer O in eeu greppel werd geslingerd en bewus teloos hleef liggen. Een kwartier na het ongeluk was geneeskundige hulp op de plaats van het onheil aanwezig, die thans ook den dood van den heer O constateerde, als ge volg van zware inwendige kneuzingen. Al leen het paard doolde nog onbeheerd op de rails rond. Een gereehtelijk onderzoek is in gesteld. vTe Marseille ia gisterennacht brand ontstaan in de oliefabnek Gounette. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat 20 naburi ge perceelen moesten worden ontruimd. Het gehikte de brandweer uiet den brand meester te warden. Men schat de schade op 1 milli- oen francs. OOST-IN Dl Hot telegram aan generaal Van Heutsz. Ter bevestiging van het hulde-telegram, dat op 9 dezer aan generaal Van Heutsz werd gericht, naar aanleiding van de onderwerping van Panglima Polèm, ia thans dien generaal een op Japansdh par pier gedrukte oorkonde toegezonden, ver sierd met. een symbolische afbeelding en ver meldende de namen en titels der mede-on- derteekenaars. Elk van deze ontvangt nu ook eeu afdruk vau deae oorkonde. Een gisteren te 'a Gravenhage ontvan gen officieel telegram uit Atjeb luidt.: „Toekoe Tji Geudong (do schoonvader van Panglima Polom) heeft zich onderworpen. De correspondent van „Do Telegraaf" te Kota-Radja seinde): „Als direct gevolg van de onderwerping van Panglima Polem meldden zich Toekoo Bon Pira Keureutoe, Toekoe Aji Geudong, diens jongere fanatieke broeder Toekoe Rad ja Meungkoeta, al hunuo familieleden met ruim 300 mannelijke volgelingen en voorts Keudjroeën Mbang ter onderwerping aan." Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering vau Dinsdag 22 September. Aan de orde was Int gewijzigde adres van antwoord op de Troonrede, thans lui dende Afie vrouw! Het verheugd© de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, te midden van de Volksver tegenwoordiging te zien. tot opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal. Voor de mededeelingen omtrent de betrek kingen met het buitenland en den toestand van het moederland en de koloniën betuigen wij Uwe Majesteit onzen eerbiedigen dank. Met de betuiging van lof on dank door Uwe Majesteit gebracht aan de zee- en land macht on het korps burgerlijke ambtenaren voor de door ben betoonde plichtsbetrach ting, stemmen w;i gaarne in. ï'o indiening der aangekondigde voorstel den van wet zien wij met groote belangstel ling te gemoet. Het zal ons ernstig streven rijn te beantwoorden aan liet vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit eon beroep doet op onze toewijding aan de belangen dos volks. Van harte beamen wij den wonsch van Uwe Majesteit, dat do Almachtige God Zijn zegen op onze werkzaamheden doe rusten Er worden geen algemeene beraadslagin gen gevoerd. Paragraaf 1 word zonder disetlSBte goed gekeurd. Do heer Van Kol oppert bezwaren teg.»n paragraaf twee. De toestand wordt onjuist voorgesteld. Door Nederland werd geen hulp verleend aan de koloniën, en er heerscht- hongersnood zoowel in Oost- als West-Indië, en reeds 30 jaren wordt een gruwelijke oor- log gevoerd voor bet- geld van de inlanders. Verder vraagt- Spr boe gehandeld zal worden tegenover Panglima Polim. Zal m?n dien persoon onzen flarden vuist doen voe len. omdat hij zoolang zijn eed is getrouw gebleven? Spr. verwacht dit niet van den ridderlijken generaal Van Heutsz, die slechts buigende voor de militaire tucht in den aan vang van den oorlog de woning van Panglima Polim verbranddo. Spr. waarschuwt tegen het opnieuw wekken van verbittering door eene onridderlijke behandeling. De Minister van Binnen). Zaken (de heer Kuvper) zegt. dat de heer Van Kol zich eene onjuiste voorstelling heeft- gemaakt van hetgeen het vorige jaar in de Troonrede is gezegd. Do regeering blijft zich bewust dat do oeconomische toestand van Indaë hulp eisoht. Het accu te van de ellende is echter niet hetzelfde gebleven a!s ten vorigen jare o»i daarop slaat hetgeen thans in do Trooiii- rede is gezegd. Hel onderzoek heeft geleerd dat er in, 12 residontiën geen onzekerheid of bezorgdheid bestaat voor hongersnood. Tn enkele res id en tien bestaat nog onzekerheid en in een- paar bezorgdheid. De cijfers zijn daar om aan te tooueii, dat de Regeeriug zioh haar taak bewust is, ook wat lx-treft het bicden van hulp. De regeering is met geen andere gevoelens bezield, ten aanzien van Panglima Polim, als de ridderlijke generaal Vati Heutsz. wiens deugden, zoo even, door den heer Vaw Kol geprezen werden. Xa repliek van den heer Van Kol en du pliek van den minister, werd 2 goedge keurd. Bij paragraaf drie kwam- de heer Troel stra op tegen hetgeen; in de derdei zinsnede van de Troonrede gezegd wordt ten aanzien van de soo-dem. partij en wel speciaal tegen do woorden„misdadige woelingen". Spr. constateert met genoegen, dat de Eerste Ka mer eene andere vertaling voor die woorden heeft, gevonden, waartegen Spr. en zijne partij geen bezwaar hebben Spr. verwijst naar hetgeen het Handelsblad over het ant woord fier Eerste Kamer heeft gezegd, waar mede do soc.-demoeraten geheel instemmen. Ook de Tweede Kamer heeft, blijkens haar ontwerp-adres van antwoord, de betrekke lijke uitdrukking niet voor hare rekening willen nemen, en ook verscliij-lende liberale bladen keurden haar af. Zoo zegt Het Vader land o. a„ dat men de Koningin dio woor den niet in den mond had mogen leggen en de Zutphensahe, Arnhem se !ie, zoomede De Telegraaf, sloten zich hier bij aan. Nu de Regeering een dergelijke militante houding heeft aangenomen te-gen do sociaal democraten en blijkbaar :het doel heeft ge had een nieuw debat uit to lokken - over de April-beweging, zullen de soc.-dem. zich daar- too laten vinden. Uitvoerig b sprak dc lieer Troelstia het geen in de pers is gezegd over dc Troonrede, om tot de conclusie te komen, dat niet de Koningin, doch dr. Kujyiper aan het woord! is geweest. Had dc Koningin werkelijk gespro ken. Zij zou 'een Koninklijk, een Moe derlijk woord hebben gesproken, in plaats van weer op die arme slachtoffers los te ranselen. De woorden in de Troonrede zijn klein, onridderlijk en kunnen slechts inge geven zijn door partijzucht, die alle gervoel doet. verstommeu. Zijn do slachtoffers inder daad misdadigers, d,an zijn zij reeds genoeg gestraft en had de Koningin" gesproken. Zij zou gezegd hebben het is genoeg. Ik zal dio ougelukkigen onder mijne beschermende vleugelen nemen. Naar Spr.'s oordeel zijn de bewuste woorden alleen gesproken om eigon fouten te dekken. ,De titel misdadigers wordt door de soc.-dem. aanvaardt- al ware het maar alleen omdat er dan over hen ge sproken wordt. Meent men op die manier de soc.-dem. te kunnen bestrijden, dan ver gist men zich. Integendeel, men speelt in hun kaart Met de soo.-dem. eenvoudig bui ten do gemeenschap te stellen bereikt- men het doel niet, evenmin met de Koningin to gen hen te laten optreden. Men wendde het oog eens naar Duitschla-nd en denko aan de redevoering van den Duitschen Keizer on aan den uitslag van do verkiezingen te Essen. Ten slotte zei Spr. tot de Regeeriug, hits niet 1 anger aan. Wendt uw invloed aan bij de spoorwegdirectiën om de 9takers weer :u dienst te nemen en piaat9 niet langer (le soc.-dem. buiten de gemeenschap. Haal street» aoor de rekening en begin met eene schoone lei. Dat- is christelijk, en daarme de komt men verder dan met ruw optreden. De ^oc.-dem. zijn geen automaten, maar mon- schen. Spr verheugt er zich over dat ook deze Kamer getoond heeft de fed le hartstoch telijke overbodige woorden niet voor hare rekening te willen nemen. DteMinigtorvan Binnenlandse)] c Zaken verklaarde uit het- debnl te zullen laten vallen hetgeen gezegd is omtrent oen vreemden soulverein, e.u hetgeen gezegd is in do pers. ook hetgeen gezegd is omtrent de l'berale partij. Even min zal de minister spreken over hetgeen, ge zegd is omtrent de motieven van den minis ter Alleen zou do minister spreken over den zin en beteeken is van hef. adres der Eerste Kamer. Wanneer het- de bedoeling dier Ka mer was geweest de Regeering te desavoueer ren zijn er te goede sprekers en stylisten in dat lichaam om dat niet scherper te doen uitkomen. De Regeering zon er intusschen niet den minsten prijs op hebben gesteld waaneer de bewuste woorden der Eerste of Tweede Kamer waren overgenomen Het woord misdadig had in de Troonrede een zedelijken zin. en wees noch mr. Troelstra, noch iemand anders aan als misdadiger in den gewonen zin de9 woord9 Een debat over een zedelijk oordeel is niet met vrucht bier te voeren nvt den heer Troelatra. Dat zou meer op zijn- plaats zij» in eene academische vergadering. De regee riug kan dus f ledlits herhalen, waarom zij de beweging .in Ik' begin «lés jaars misdadig noemde, on zij handhaaft haar oordeel, waar mede do mecid rlie d der Kamer, getuige de aanneming der RtrafwOt-novelle, heeft inge stemd. D" woeling was een toeleg en poging om in de groote steden /iIJc licht te blussc-hen, de water-toovoer ai te «luiten, het bakken van brood to beletten en aanvoer tegen te hoor den. waardoor hongersnood en ellende moest ontstaan. Het was den tot*leg doctors te ver hinderen hun patiënten t.e bezoeken, om «.e pers te belemmeren on hot was een poging om soldaten over te halen tot plicht verzuim. En het- was een poging om handel m bedrijf 9til te leggen, om strem ming van verkeer, ook met het buitenland', te bewerken en diplomatieke verwikkelingen in hot leven re roepen. Dat alles was niet spontaan, maar die woeling was georganiseerd door een Comité van Verweer dat zich tegen over het wettig gezag stelde. Het was de bedoeling om .aan te dringen, om den werkgever te noodzaken met liet petje in de hand bij den arbeider te komen, om hier de vrije gedachten-wisseling te be lemmeren. En allen, behalve zekere groep, zullen niet aarzelen om dat een misdaad, een crime te noemen. Voorts wijst de minister er op, dat er wel degelijk een verzoenend woord in de Troonrede wordt gezegd, waar gespro ken wordt van de gezonde ontwikkeling van den arbeider. Bij de dankbetuiging aan leger, vloot en ambtenaren moest van zelf 'het object ge noemd worden, al kon dit op andere wijze gedaan zijn. maar er bestond reden om dat uiet te doen en \ve.l deze, dat men het deed voorkomen, alsof de lichtingen voor niets of zoo goed als niets waren opgeroepen. Wat de Troonrede betreft, zij is en kan nooit zijn do stem van 'het hoofd van den Staat. Een Troonrede kan niet neutraal zijn. En wanneer men zegteen Troonrede mag geen partijstuk zijn, dan zegt de minister: ook deze Troonrede is dat niet. Wanneer wiji te doen hadden gehad met eeu opstootje, dan zou de qualificeering van misdadig niet houdbaar zijn geweest. Waar het gezag openlijk werd aangevallen daar mocht de Regeering het hoofd van den Staat woorden in den mond leggen als zijn ge sproken. Sloeg een troonrede alleen op de toekomst, dan zou er geen plaats zijn voor fle bewuste woorden, maar zij slaat ook cp het verledene, en daarom releveerde zijl een zoo beteeken isvol evenement. De geheeld Re geering draagt en aanvaardt de volle ver antwoordelijkheid voor hetgeen in de troon rede is gezegd. Die heer De Savornin Lobman, lid' van de Comm. van redactie van het adres, zette do zienswijze dier commissie uiteen. Na tuurlijk heeft de commissie haar aandacht geschonken aan de bewuste woorden, maar de comm. v. redactie achtte het niet noodig eene discussie uit te lokken door middel van het adres, dat in de laatste jaren niet- anders is dan een terugslag op de troonrede. Uit het stilzwijgen over de bewuste woorden mag de heer Troelstra echter geenszins afleiden de beteeikenis welke hij er aan hechtte. De Commissie meent de Kamer aanneming van de zinsnede, gelijk'zij wordt voorgesteld, te mogen aanbevelen. Bij ziin repliek handhaafde mr. Treel- str.n zijne beweringen. De persoon der Koning'.]; is door spreker geen-zins in. liet debat gebracht- De veronderstelling1 hete de Troonrede er urit. gezien zoude hebben, wan neer de .Koningin dü« gemaakt- had. wafl nninder aangenaam, voor de Regeering, maar niet onaangenaam voor de Koningin. De heer Goeman Borgesius ver klaarde. dat- uit het weglate» van eenigen weerklank op de woorden der Troonrede zelfg indirect geen bewijs van instemming der Kamer is af te leiden. DteMinister van Bi n «v eul. Zaken antwoordde dat na al hetgeen hij gelezen heeft over het venaacl-rapport enz. het niet de overtuiging heeft gekregen, dat- in die kringen het besef van eerlijkheid en oprecht heid het meest in het- oog springt. Dc heer D e S a ver n in La h mi am her haalde daifc de redactie zoo gekozen is, om-dat- de meerderheid der commissie geen discussie wilde uitlokken. Maar dan moet men het nu niet doen voorkomen, alsof wij niet durfden instemming te betuigen. Had men dien twijf- fel uitgesproken, dan had de commissie eeui duidelijjker redactie voorgesteld, waaruit blij ken zou, dat de meerderheid der commissie wel instemt met, de bewuste woorden. (Bra- voi's). Do overige paragrafen werden goedgekeurd' en het geheele adres aangenomen met 78 tegen; 8 stemmen. Tegen stemden de aanwezige socialisten. Het adres zal aan de Koningin worden, aangeboden door de commissie van redactie aangevuld met, de heeren Van Vlijmen, Smidt en Fruijit-ier en den voorzitter der Kamer. Herkozen zijn als leden der gemengde commissie voor de stenographie de heeren Do Savornin Lohman, Pijp acker Hordijk en Van Vlijnnen Donderdag 11 uur afdeel mgsonderzoek der Indische begrooting. Dinsdag aanstaande af- doelingsonderzoek der Staat-sbegrooting met- bïjbehoorende wetten. De aftredende leden der huishoudelijke commissie, de heeren Kolkman en, Goeman Borgesius, werden iu den loop der vergade ring herkozen. De vergadering werd hierna gesloten. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 23 September 1903 bevat de volgende Konink lijke Besluiten op verzoek eervol ontslagen ails consul dor Nederlanden to Dublin R. M. Taduteau; iu deze hoedanigheid benoemd J. Mooney, die als zoodanig door do Britsche regeeriug is erkend H. AL do Koningin zal zich tijdens Haar aanstaand verblijf in Mecklenburg doen vergezellen door freule Snoeck, bof- d me, en luitenant ter zeo lo klasse jkr. Van Geen, adjudant; Z- K. H. de Prins door kapitein jhr. Van Suchtelen vau de Haare, adjudant. Van wege Hr. Ars. Kabinet- is aan den dienst verbonden do referendaris baron De Vos vain Steen wijk. Aan het groote diplomatieke diner, gisteren door den Amerikaanscben gezant bij ons hof, den heer Stanford Newel in het Hotel den Ouden Doelen gegeven, namen ongeveer een 40-tal personen deel. O. m. zaten aan onze minister van buiten- l&ndsche zaken, baron Me'vil van Lijnden, do Russische, Portijgcesche, Érigelsdhe en Italiaaiischo geen 11 teu bij ons hof, mr. Bo- wen. gezant der Vereonigdc Staten in Vene zuela. vertegenwoordiger van Venezuela in liet bekende geschil voor het Hof van. Ar bitrage, mr. Mac. Veigih. regeeringsagent voor Venezuela in dat geschil, verscheidene legatie-secretarissen, de meèste met hunne dames en verschillende andere autoriteiten. Onze gezant bij| de Fransche Repu bliek, ridder De Stuers, is van Parijs met verlof vertrokken. Hij brengt dit echter dit jaar niet in Nederland door. Mr. Westenberg, ouzo gezant te Rome, die geruimen tijd in Dm Haag vertoefde, vertrok gisteren naar Amsterdam, vanwaar hij;, na een verblijf van oeniga dagen, naar Rome terugkeert. Jhr. v. d. Staal vau Piershil, gezant bij het Hof te St. Petersburg. wordt in de volgende maand met verlof te 's Gravenhage verwacht. De heer Doruela Nieuwenhuis, fx- noemd zaakgelastigde en consul-generaal te Bangkok, d'ie laatstelijk in. Zwitserland ver toefde, heeft dezer- dagen van daaruit de reis naar zijn post aangenomen. Dc minister van Oorlog heeft den commissaris der Koningfin gemachtigd om aan verlofgangers van de landweer, die zich voor lauger dan 1 jaar- in dien vreemde in Eiiropa wenschen op te houden, daartoe na mens Z.Exc. de vereisebte schriftelijke toe stemming voor ten hoogste twee achtereen volgende jaren te verleenen. Bij die toestem ming kan tevens vrijstelling van het jaar- li jksoli onderzoek worden verleend, indien de omstandigheden, dit noodig of wenschelijk maken. Bij beschikking vau den minister van oorlog rijn benoemd tot vaandrg de reserve serg.W. A. C. v. Dam, F. A. H. de Alares Oyens, J. P. Loeffen, G. W. J. Bruins, van het regiment grenadiers en jagers J. Severijn, J. P. Boots, H. C. J. M. van Dijk van het 2o regiment infanterie8. B. H. Göpner van het 3e regiment, infanterie, C. Knook, J. Of- fringa, J. A. Ladago, van het 6e regiment infanterie. Opgeheven is het wapendepot t.e Go- rinchem. Tegen 1 Alei 1904 is do opheffing van 's Rijksgescbutgieterij te 'a Gravenhage voor genomen, Voor de vervulling eener vacature van raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam is opgemaakt de volgende alphabetische lijst vaw aanbeveling mr. F. N. L. Aberson, mr. Th. Henny en miB. Simons, allen thans rechter in d'e rechtbank aldaar. De komst van den heer Wolmar&ns té 's Gravenhage staat uitsluitend iu verband met eenige kerkelijke zaken, meer bepaald liet beroep op ds. Vermeer uitgebracht als predikant te Pretoria-, voor welk beroep deze evangelie-dienaar evenwel, zooals men weet, hoeft bedankt. Do heer Wolmarans vertrok 31 Augustus uit Pretoria. Eenmaal hier te lande vertoevende, is de lieer Wolmarans ook voornemens tegenwoor dig te zijn "Bij de inscheping Van het voor Zuid-Afrika bestemde "vee, dat binnenkort' daarheen zal worden vervoerd. Gisteren ochtend vertrok d'e 'lieer Wol ma- rans naar Hilversum, tot het brengen van een bezoek aan deu oud-president Kruger. De heer L. J. AL van Waesberghe Jans- sens, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land te Hulst, die Zondag nog aanzat aan het diner in het stadhuis te Hulst, docth dia toen naar men meende wegens een lichte ongesteldheid, de tafel moest verlaten, moet, naar wij vernemen, in zorgwekkenden toe stand verkeer eu. De grootste draaibrug. Do nieuwe spoorbrug bij Velsen;, de grootste draaibrug van Europa-, .wordt in dé eerste dagen van October .in bijzijn van het rijks- Bpoortoeeicbt, beproefd, en dan voor het ver keer opgeleverd. N. A. S. Het 10-jarig bestaan van het Nationaal Arbeids-secretariaat wer-d) Zondag te Amsterdam geivierd met- een meeting in het Paleis voor Volksvlijt, gevolgd door eeu optociht met ontplooide banieren. In verband met de oefeningen in de stelling Amsterdam schrijft men aan de O. H. Ct. „Zijn op aanschrijving van een der polder besturen de vuurmonden diei bij de oefenin gen -gebruikt worden, aanmerkelijk' lichter dan oorspronkelijk de bedoeling was, op aan merking van eenige veehouders, is met- het oog op ongevallen met het nog in dé weiden loopende vee, een gedeelte dei- te lessen scho ten van 6 en 8 kg., verminderd op 4 kg.; toch verklaarden ons eenige- veehouders dat het lossen der schoten-, zoomede liet werken met- zoeklicht., zeer zeker nadeetlig op de drachtige runderen zal werken, terwijl het te voorzien is, dat de beesten uit angst te water zullen raken." Sclio o 1 ba d en. Te- Haarlem zijn Maandagavond! dc sohoolbaden geopend in het douche bad huis van het Witte Kruis aan het Lcidsoheplein De wethouder van onder wij? was daarbij tegenwoordig. Alles gaat on der toezicht en op commando van eeu onder wijzeres of onderwijzer, en voor ieder onder deel het uitklefden, inzeepen, wasschen, enz. wordt een bepaalde tijd gegeven. Pokken te Amsterdam? Het N. v N. meldt: Allerlei geruchten omtrent pokkengeval- len te Amsterdam doen in den laatsten tijd de ronde. Mocht man ze gelcoven, dan zou men denken, dat deze vrecselijko ziekte daar weldra epidemisch zon worden, verklaard. -Gelukkig zijn die praatjes schromelijk overdreven. Wel worden thans enkele pa tiënten iu het Wi lhc-1 mi na-gasthuis verpleegd, die u.ui deze besmettelijke ziekte lijden, maar hun getal bedraagt slechts zeven. Drie „pok ken-biljetten" zijn in de stad aangeplakt-: een in de Vrolikstraat, een in de Lijnbaansteeg en een in dé St. Antlioniebreostraatde lij ders in die woningen zijn intussaben naar het gasthuis gebracht, tegelijk met hun geheel o gezin, dat daar eenigen tijd in observatie blijft öok het Onze Lieve Vrouwé-Gasthuig in dc Oosterparkstraat herbergt een potkkenpar tiënt, maar deze is afkomstig uit Water graafsmeer. De Haarlemsobe krach- De instructie in de zaalc-Lanoy loopt nu reeds, naai' de N. R. C. verneemt., over een bedrag vau f 280,000 aan effecten, die of -geconver teerd of verkocht moesten worden en die verdwenen zijn iu de zaken der Noord- en Zuid-Hol land salie Bank, en men is er nog lang niet, schijnt het. Elke da» brengt lee- 1 ijker dingen aan het licht- Poging) tot doodslag. Voor het gerechtshof te Amsterdam is behandeld het honger beroep in de zaak van den 20-jarigen koopman Jaoobus de Wit, aldaar woonach tig, thans gedetineerd, die door de Vierde Kamer der rechtbank aldaar werd veroor deeld tot twee' jaren gevangenisstraf, wegens poging tot doodslag op zijn vroegere verloofde Vrouwtje Hartlooper, gepleegd iti den avond vau 9 Maart 1903 in dc» Zanddwarsstraat al daar Hij loste een schot uit aen revolver oj» Vrouwtje, die niet meer met Dé Wit wilde uitgaan, omdat haar vader dit niet wilde Deze had eerst in do verloving toe gestemd, dooli die later, tegen Israëlietisch Nieuwjaar, wegens verschil vau geloof, uitge maakt. Aangezien twi jfel is gerezen of de jongeling wel geheel toereken Iviar is t achten, vroeg de procureur-generaal deskundigen te benoemen, die een onderzoek naai* de geestvermogens van den beklaagde zou instellen en hangende dit onderzoek de zaak te schorsen. De verdediger mr. Va-n Gigcb sloot ziob hierbij aan. net. Hof zal a s Dinsdag uitspraak doen. Werd vroeger bij ruzie of vechtpartij veelal dadelijk het mes getrokken, tegen woordig schijnt men met een revolver in den zak te loopen, die bij dergelijke gelegenhe den dienst moet doen Een paar dagen ge leden meldden wiji, dat in Den Haag oen keiluer een koetsier had doodgeschotennu wordt weer uit Groningen een dergelijk feit gemeld, waarbij 't slachtorter gelukkig niet doodelijk is getroffen. Dé Prov. Groninger Oouraut, deelt, hier over het volgende mede Bij de Dresseerschool te Groningen was werkzaam de 38ja-rigo Elzo Schutt, wonende aan de zuidzij/de vau het Nieuwe Kerkhof. Tegen halfzeven kreeg S. vermoedelijk woor den met den directeur, den heer F. A. van Zeelst, welke woordenwisseling zóór hoog liep, dat 9. in drift ontstoken een revolver nam en daarmee a bout partant een drietal schoten op den heer Va-n Z. loste. Deze werd in den rug en aan d,eu arm gewond. De direc teur, die aan den Korreweg woont, is naar huis gegaan en daar door den politiedokter verbonden, waarna hij per brancard' naarh-^t. academische ziekenhuis is vervoerd en on der verdere behandeling van prof Koch is gekomen. De toestand van deu gewénde was giste renmiddag vrij gunstig. Dé dader, die vroeger bij de politie te Groningen heeft gediend en daar wegens drift is ontslagen, is naar zijn huis gegaan, waar hii pl. m. f 100 aan geld van de Dres seerschool uit de kast heeft genomen, tot zijne vrouw zeggende: „Ik ga er van door. Ik heb den directeur doodgeschoten". Hijj Is daarop naar den stalhouders den heer Boerma gegaan, heeft een rijtuig besteld, voorgevende voor zaken uit te moeten, en is daarmee in de richting van Nieuwe Schans of Het zuidoosten der provincie gereden. Schut is gisterenmiddag te Nieuwe Schans aangehouden. D o Haagse h e d o- o d s 1' a g, Hét lijk van den.' op de Vaillantlaan door een re volver-schot getroffen koetsier is naai' het academische ziekenhuis te Leiden overge bracht ter gereohterlijke sahouwing. Naar het. wapen, waarmede de daad ge pleegd werd, wordt nog steeds gezocht door het af dreggen van de grachten in den om trek van dé plaats van het. misdrijf. De 1 o t e r ijf-q uaeatiete Sneek. De gewezen makelaar te Buiksloot, J. C. Helliug die wegens valschheid in geschrif te (lotenjfcwendel te Sneek) door het ger rechtshof te Leeuwarden in boo-ger beroep is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis heeft af gezien van zijn recht van cassatie. Hij- berust in zijn straf en zal die, op zijn verzoek, te Amsterdam ondergaan. Aangehouden De politie te Leeuwarden heeft aangehouden en. ter ba- schikking va-n do justitie .gesteld zekeren P. H S.. schippersknecht te Sliedreoht, die ziob Zaterdagnacht heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een niet onaanzienlijk bedrag aan geld ten nadeele van een schipper dia met zijn vaartuig lag nabij dat waarop de verdachte ala knecht werkzaam was. Al het gesto'lene is opgespoord- P o s t d i e f s t a-1. Wedörom is een aangefeekende brief van een groot deed van zijn inhoud beroofd. Vrijdag werd van Am sterdam een aangeteekendy brief met aange geven waarde, l>evattende f 440, naar Mep- pel gezonden. Bij aankomst aldaar bleek, dat dc brief was opengemaakt en weer dichtge plakt en dat de geheele inhoud er uit was gestolen op twee muntbiljetten van f 10 na. De justitie is met de zaak in kennis ge steld. N. v. N L ij k gevonden. Te Edam is door de Zuiderzeepolitie aangebracht het lijk van schipper W. F. van der Stel, omgekomen bij de jongste stormen met zijn vaartuig. „Tho- leu 61." Ernstig ongeval. Eeu vreeeelijk ongeluk had gisteren ochtend plaats op 'a Rijkswerf te Hellevoetsluis. Bij het ver plaatsen van sluisdeuren in het natte dok, braken enkele deelen van de tuigage en viel een deur naar benedon op de bezig zijnde werk lieden. De werklieden R„ D. en v. B. werden onmiddellijk naar de verbandkamer gebracht, w«ar de toegesnelde doctoren helaas deu dood van R. moesten oonstateeren. terwijl D ook zwaar verwond, toch tot het be-wustzijin te rugkeerde- v. B. moet er het best. afgekomen zijn. Gasontploffing. Gisterenmid dag had iu de lakkerijl van dé rijwielfabriek Vitesse te Arnhem door onbekende oorzaak: een gasontploffing plaats. Alen hoorde eens klaps een hevigen knal en de ruiten in dé lakkerijl sprongen, ne werkman, die zicb' daar bevond, vluchtte ijlings; zijn gelaat eii

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 2