S°. 89. Tweede Blad. 3de Jaargang. Zaterdag 26 September 1903. KOLONIËN. BINNENLAND. FEUILLETON. Indische Penkrassen. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden toot Amersfoort 1.25. Idem franco per post. - 1.78. Afzonderlijke nummers 0.05. Deze Conrant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF O». Utrechtschestraat t. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES: f. 75. 0.15. Van regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-IN Dl Onder dagteekening van 20 Augustus seinde de civiele en militaire gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden als volgt Onder-luitenant Oristoffel patrouilleerde van 20 Juli tot en met 11 Augustus in Bo ven Ileureutoë en hield in het geheel twee en veertig dood en van den vijand met wa pens in lianden. 14 Augustus kwam in on derwerping T. Ben Ara Boengkoe met twee zijner familieleden, ook T. Tjoet, broeder van T. Moed a Rramat Matang Oobi, die zelf we gens ziekte achter bleef, doch zijn gezin zond. T. Ben leverde voorloopig twee achterladers en zes voorladers in. Een driehonderdtal uit gewekenen van Ara Boengkoe kwamen zich aanmelden. De sultan van Toeankoe Mach- moet drongen bijl bestuur sterk aan op tijde lijke staking actie in verband onderwerpings plannen Polem. Dit verzoek wederom gewei gerd. Java Ct. Onderluitenant C h r i s t o f- f e 1. De onderluitenant Christaffel, wiens naam zoo dikwijls in onze Atjeih-telegrammeu wordt genoemd als de onvermoeibare' aan voerder van patrouilles marechaussee, welke nimmer van een soms wckendangen tocht teru|gkeieren alvorens den, vijiand, gevoelig afbreuk te hebben gedaan, moet, naar wij vernemen, reeds geru-imen tijd geleden, we gens zijn loffelijk gedrag te velde, zijn voor gedragen voor ecu bevordering tot officier Vreemdeling van geboorte, kam hij als soldaat in Inidië, doorliep snel de verschil lende graden, om op te klimmen tot onder luitenant, ini welken graad hij te Atjeb werd geplaatst. Daar deed hij zich spoedig kennen als een handig en dapper aanvoer der; niet tevreden met de reeds opgedane kennis, legde hij zioh met hart en ziel op het Atjehsch toe en met zooveel succes, dat hij thans tot de weinigen behoort, die deze taal vloeiend spreken. Toen hij bij de mare chaussee werd geplaatst., kwam deze kennis herni meer dan ooit te tadcbijl was er door in staat bij gidsen en gevangen geno men Atjehers deugdelijke inlichtingen in te winnen omtrent door hem gezochte vijan delijke hoofden en wist hij waar een hun ner zioh bevond, dan handelde hij zoo door tastend en voortvarend; dat de prooi hem zelden ontsnapte. Zoodoende weid hijj de schrik zijner vijanden, gevreesd tot ver bui ten het terrein waarin hij zich bij voorkeur beweegt, het gebied beoosten Pedir en ten noorden der Gajoo-landm. Reeds vroeger werden de verdiensten van dezen fermen onderluitenant door de Ko ningin erkend en verwierf hij zioh het rid derkruis der Militaire Willemsorde en een eervolle vermeldingde krachtige wijze waarop hij ua dien tijd aan de vervolging van den Sultan en Panglima Polem deel nam), moet generaal Van Heutsz hebben bewogen dien jongen man, wiens overige eigenschappen daarvoor geen beletsel zijn, voor te dragen tot een bevordering tot of ficier. Het wekt eenige 'bevreemding, dat die benoeming zoo lang op zich laat wachten, te meer daar de tweede luitenant Christoffel in het officierskorps een uitstekend figuur zou maken. B. N. Onder, dagteekening van 15 Augustus seinde de gouverneur van Sumatra's West- kust als volgt: 14 Augustus geheel Korintji rustig. Ver sterkingen der hoofdkampong Poelau Tengah zijn reeds geslecht. Met wegaanleg werd be gun neu. voornaamste aanstokers van verzet zijn Hadji Mohamad Soeltan en Hadji Moo lah Kirim. Op 9 Augustus zijn ongeveer 48 aanvoerders gesneuveld. Alsnog ingeleverd 79 geweren eu vele blanke wapens- Gehoede landschap Poelau Tengah is reeds door pa trouilles afgezocht. Drie sectiën 2de compag nie 9de bataljon zijn te Poeilan Tengah, le sectie 2a comp. 9e bat. één detachement van 16de bat., artillerie en genietroepen te San- d ar an Agoeng vereanigd. Hoofden Lempoer en Lolo behalve Depati Poexbo, die ergens gewond moet liggen, maakten opwachting bij kapitein De Klerk te Dolo; naar Depati Poerbo wordt gezocht. Met patrouille kapi tein Beyerinck te Aar Liki (Djaunbd) werd! aanraking verkregen. Kapitein Filet gaat daarheen. Gezondheidstoestand goed, toe stand gewonden bevredigend. Java Ct. De expeditie-commandant seinde dato lb Augustus: Poelau Tengah betaalde he den f 6900 boete, waarvan f 5000 als eerste termijn van een boete groot f 10,000 en f 1900 voor gestolen, prauwen. Sendaran Agoeng betaalde f 100 voor het vermoorden van een dwangarbeider. De politieke toe stand iu Korintji is zeer gunstig. De aanwe zige rijkssieraden werden heden ingeleverd. Uit Biandjermasin werd o.m. aan de Locomotief geschreven. ,.Zoo is dan 10 Augustus eea der Prioek Tjalioehoofden, Goesti Arsad, zoon van den pretendent hier aangekomen met eenige pan- gcrans, vrouwen en gevolg onder geleide van der. assiteut-residient Hosselaar, deu kapitein der Arabieren en hadji Indra, districtshoofd van Marabahan. Welk een onuitputtelijk geduld heeft het gekost om hem zoover te brengen, kan zich alleen iemand voorstellen, gewoon met in- landsche hoofden te onderhandelen. Voorloopig heeft hij slechts vrijgeleide om hier te komen onderhandelen, en mag op hoog bevel geen Europeaan zich met hem inlaten, totdat men of tot een overeenkomst is geraakt, of hij onverrichterzake terugkeert-. Het schijnt dat het gewestelijk bestuur tele graph] scli met do regeering bespreekt hoe nu te handelen. De uitslag hiervan zal zoo spoe dig mogelijk gemeld worden." Het Bandj. Nbld. meldt verder: Gisteren, 13 Augustus, om half één, maak ten Goesti Arsat en de hem naar herwaarts gevolgde pangerans, goesties en temenggons, onder geleide van den assistent-resident der Doesoenlandeu, op zeer behoorlijke wijze hun cpwadhting "bij dien- resident. Goesti Arsat verklaarde zich aan het ge zag to onderwierpen en bood, daartoe gemach tigd, ook do onderwerping aan van den pre tendent, met het verzoek, om zich daarna te mogen blijven vestigen binnen de grenzen van het oude Bandjesmasinsche-rijlk. De welwillende wijze waarop Goestie Arsat door ons hoofd van gewestelijk bestuur werd ontvangen en werd toegesproken zal, dit ho pen wij, veel bijdragen, om het vertrouwen in het gouvernement en zijn ambtenaren te bevestigen. Goesti Arsat en de met hem meegekomen hoofden en volgelingen, zullen dezer dagen naar de Boven Doesoen terugkeeren. Het antwoord van den resident luidde dat het verzoek aan de regeering zou worden overgebracht. Staien-Generaal. De Oorlog» begrooting voor 1904. Bij de samenstelling is, voor zooveel mogelijk, rekening gehouden met de denkbeelden der Staatscommissie. Yan de wijze van inrichting der begrooting op dien voet wordt een algemeen overzicht gegeven, benevens enkele aanteekenin- gen omtrent sommige afdeelingen en artikelen in het bijzonder. Het eindcijfer is f 1,127,916.00 hooger, hoofd zakelijk uitgaven betreffende de uitvoering van bestaande wetten en voorschriften of daarmede verband houdende. Voor verhooging van de traktementen der offi cieren wordt f 200,000 aangevraagd. Met betrekking tot de legerorganisatie zijn de noodige gelden uitgetrokken tot oprichting in 1904 andermaal van een nieuw regiment infan terie terwijl voor 1905 gelden zullen worden aangevraagd behalve tot oprichting van het derde of laatste nieuwe regiment infanterie, ook die tot oprichting van den staf der 4e divisie infanterie, waarna met deze volledige formatie vermoedelijk geen verdere uitbreiding van sta ven en korpsen zal noodig zijn. Het eventueel vormen van 24 voltallige reserve- bataljons zal dan nog niet dadelijk kunnen ge schieden. Na definitieve besturing omtrent de invoering van het snelvuurgeschut zal de reorganisatie dei cavalerie en der bereden artillerie kunnen wor den vastgesteld, die verband houdt met die der infanterie. De vesting-artillerie zal in hoofdzaak als de tegenwoordige zijn ingericht. De voorstellen der commissie tot reorganisatie van het korps genietroepen zijn eerst onlangs in gekomen. Eenstemmigheid is verkregen omtrent de organisatie der spoorwegafdeelmgen. Het was niet mogelijk bij deze begrooting hiermede reke ning te houden. In 1904 is de oprichting noodzakelijk van 6 nieuwe bataljons landweer-infanterie en 8 com- pagniën landweer-vesting-artillerie. De herziening van de officiers-traktementen binnen de grenzen Tan ihet financieel bereikbare berust op het behoud van de bestaande aanvangs- traktein enten, gepaard met periodieke verhoo gingen voor de cerste-luitenants en kapiteins van grooter bedrag en met korter tusschenpoozen van de thans geldende, en met afzonderlijke ver goedingen voor het houden van dienstpaarden, ook in de rangen van majoor en luitenant-kolo nel. De bezoldiging van de kolonels en die der opper-officieren blijven, (behoudens de bijzon dere regeling bij het wapen der genie, zooals zij zijn. Bij het uitwerken van het stelsel is o. a. het \olgende in acht genomen Het le luitenant-traktement blijft bij aanstel ling hetzelfde als thans, doch wordt telkenraate verhoogd met f 200 na 8, 12 en 16 jaren dienst, als officier na 20 jaren officieTsdicnst in den luitenantsrang wordt een vierde verhooging van f 200 toegekend, hoewel dit slechts hoogst zelden zal voorkomen. Het kapiteinstraktement, bij aanstelling in dien rang op het tegenwoordig bedrag gehand haafd, wordt na 20, 24 en 28 jaren dienst als officier telken male verhoogd met 200 de trak tementen, ook voor de majoors en luitenant-kolo nels daarenboven verhoogd met f 200 voor elk dienstpaard. Voor de officieren der genie woitlt een geheel nieuwe regeling ingevoerd met verhoogde aan- vangstraktementen in eiken rang en periodieke verhoogingen tot eenigszins hooger bedrag dan voor de bovengenoemde officieren. De algemeene toelagen vervallen. Ieder officier ontvangt bij aanstelling eene te gemoetkoming in de aanschaffing van zijne uit rusting van f 200- Overigens zijn b.v. in de bezoldiging van som mige officieren van den plaatselijken of den pro vincialen staf enkele onregelmatigheden wegge nomen. De toelage der officieren in de residentie in garnizoen, kunnen naar de meening van den Min. van Oorlog vervallen de toelagen voor lui tenant-adjudant evenzeer. Een post is uitgetrokken om aan allen, die ten gevolge van de nieuwe regeling schade lijden, persoonlijk een toelage te kunnen geven. De Min. wenscht de traktementsverhooging te doen ingaan op een later tijdstip dan 1 Januari 1904. Militie. Een wetsontwerp is ingediend tot vervulling on wijziging van eenige l>epalingen der Militie- wet 1901. aangevuld bij de wet van 20 Jum 1902. Het bevat o. a. de bepalingen voorgesteld in hel in Juni 1903 ingediende gelijknamige wetsont werp en strekt in vervanging daarvan. Wijders beholct het, behalve enkele bepalingen van on dergeschikt belang, voorziening, waarvan de tot standkoming in den jongsten tijd wenschelijk gebleken is. De Regcering wil voorts de -bevoegdheid zien verkregen om de manschappen van onbereden korpsen zoo noodig tot een maximum van acht maanden voor den in art. 108 bedoelden dienst onder de wapenen te houden of te roepen. Mocht dit -voorstel tot iwet worden verheven, dan zal de bepaling van art 80 van -het Kon. besluit van 9 Dec. 1901 betrekkelijk de ploegsgewijze aanwij zing (welke regeling nu reeds door de ervaring als ompractisch is veroordeeld) dienen te ver vallen. Het wettelijk maximum van het blijvend ge deelte, thans 7500, wordt voorgesteld op 8000 man te stellen. Daar ide mogelijkheid niet i,s uitgesloten dat te ceniger tijd de noodzakelijkheid mocht blij ken om de zeemilitie geheel of gedeeltelijk we gens omstandigheden als bedoeld in de eerste zinsnede van art. 110 in werkelijken dienst te houden of op te roepen, is invoeging van een nieuw desbetreffend artikel voorgesteld. Wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het middelbaar o n d e r w ij s. Uit de Memorie van Toelichting op bovenge noemd wetsontwerp blijkt dat (thans de tijd ge komen wordt geacht tot wegneming van bestaan de belemmeringen -voor de vrije ontwikkeling ook van het middelbaar bijzonder onderwijs. Voorts mogen ten opzichte van vakonderwijs dat gerekend wordt binnen den kring dezer wet te vallen eenige nadere voorschriften in de wet zelve niet langer ontbrekenbehooren de voorschriften ten opzichte van het eindexamen der H. B. Scholen met 5-jarigen cursus verbete ring en dient niet langer bestendigd de bevoegd heid, voortvloeiende uit art. 89. Onaangetast wordt gelaten al wat thans op liet gebied van algemeen ontwikkelend middel baar onderwijs gebrekkig wordt geacht totdat de Staatscommissie voor de betere ineenschake ling van de verschillende deelen van het onder- wijt. ook daaromtrent hare voorstellen aan de Itegeering zal kunnen hebben voorgelegd. Op liet voetspoor van hetgeen voor het lager onderwijs is bepaald behoort de snbsidieëring van bijzondere hoogere burgere scholen alleen van het Rijk en dan volgens vaste regelen uit te gaan. Bij het ontwerpen der voorwaarden voor deze subsidieert ng is getracht in de zelfstandig heid dier inrichtingen slechts zoover in te grij pen als strikt noodzakelijk voor genoegzame ze kerheid van de deugdelijkheid van het onder wijs wordt geacht. Eenig vereischte voor de subsidieën is dat de bijzondere H. B. S. uitga van eene vereeniging met rechtspersoonlijkheid. Uitgesloten worden: a. die scholen waarvan het schoolgeld per leerling en ner jaar gemid deld meer dan f 100 opbrengtb. die waarvan blijkt dat zij gehouden worden als winstgevend bedrijfc. dezulke, waarin het onderwijs in de voor openbare hoogere burgerscholen verplicht gestelde vakken gegeven wordt door wettelijk on bevoegden of niet-volledig bevoeigden. Voor de berekening van het maximum der te verleenen bijdrage komen slechts in aanmerking de door art. 16 en 17 der wet op het programma van apenbare H. B. Scholen met 3 en 5-j. c. gestelde vakken. Het aantal aan deze vakken bestede volle uren onderwijs moet om aanspraak op sub sidie te geven gemiddeld- per klasse minstens 25 per week bedragen, terwijl niet meer dan 30 uren per week in aamqerking komen. Voor het Rijks subsidie wordt f 50 per wekel. uur onderwijs als maximum vastgesteld. Alleen scholen met 3-, 4- en 5-i. cursus komen in aanmerking. Een in 2 parallelafdeelingen gesplitste klasse guldt voor 2, ten hoogste 3 parallelklassen komen bij voortge zette splitsing bij de berekening in aanmerking. Een grens dient echter aangenomen voor liet aan tal leerlingen eener klasse boven hetwelk alleen de splitsing op het subsidie invloed zal oefenen deze ware te trekken onderscheidenlijk bij klas sen van meer dan 25 en van meer dan 50 leer lingen. Bij ongesplitste klassen zal het hoogstmogelijko Rijkssubsidie voor een bijzondere H. iB. S. met 5-j. c. bedragen f 7500, voor een met 3-j. c. f 4600. Voor pas geopende scholen zal subsidie worden uitgekeerd al is nog slechts ééne klasse geopend, mits uit liet plan blijkt, dat de soüool bedoeld is als een 3-, 4- of 5-jarige. Wat het vakonderwijs betreft, behooren de onderscheidene inrichtin gen op dit gebied in de wet uitdrukkelijk erkend. Onnoodig verbuigen of verwriifgen van allengs ontstane vormen een nieuwe gedaante is hierbij echter buitengesloten, terwijl beknopt heid bij de regeling een eerste eisch is geweest. Het ligt in de bedoeling omtrent al wat. middel baar en lager land- en tumbouw-onderwijs be treft te gelegener -tijd bij afzonderlijk wetsont werp voorstellen ter noodige voorziening te ont werpen. Voorgesteld wordt: de bestaande wet op het Middelbaar Onderwijs te splitsen in twee hoofd- afdeelingen1. algemeen middelbaar onderwijs, 2. middelbaar vakonderwijs, d. i. zoowel het eigenlyk gezegde middelbaar als het lager vak onderwijs de afdeeling vakonderwijs wordt n.l. onderverdeeld in twee titelsde eene gewijd aan de hoogere vakscholen", do andere aan de „vak scholen." Het middelbaar en het lager vakonderwijs wordt onderscheiden in technisch-, handels- en landbouwonderwijs. Omtrent de vraag, of men bij het technisch onderwijs met een vakschool der hoogere of lagere sooit te doen heeft, zal in vele gevallen de Koninklijke beslissing moeten wor den ingeroepen. Voor de hoogere technische en handelsinrich tingen (de te stichten middelbare technische school), waarvoor de plannen nog in 't eerste stadium van voorbereiding zijn, de AmsLerdam- sehe Kweekschool voor machinisten, de Ensche- descho school voor nijverheid en handel, de ge meentelijke handelsschool te Amsterdam en daar mee gelijk te stellen inrichtingen, wordt onder 's-Ministers oppertoezicht naast het door inspec teurs te oefenen toezicht eene Rijkscommissie voorgesteld. Voor het landbouwonderwijs wordt het toezicht onveranderd, voor het lager han dels- en industrieel onderwijs het thans voor ambachts- on dergelijke scholen ingestelde in spectoraat, mits uitgebreid, gehandhaafd door één inspecteur voor het laatstbedoelde onderwijs nan te stellen met een oantal adjunct-inspec teurs daaronder, terwijl naast, het Rijkstoezioht plaatselijk schooltoezicht door de gemeenten aan bevolen blijft. Voor het in het leven roepen van vakteeken akten dient de thans niet bestaande bevoegdheid daai toe in de wet uitdrukkelijk verleend, waarbij eahter volstaan worde met het sanctionneeren bij de wet van het splitsen der teekenakte in meer dere akten. De eischen en voorwaarden betreffende toe- zioht der Overheid en het onderzoek naar de be kwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers, al leen te stellen voor vakscholen of hoogere vak scholen die voor Rijkssubsidie in aanmerking willen komen, zullen bij algomeenen bestuurs maatregel dienen geformuleerd. Burgeravondscholen in gemeenten met min der dan 10,000 zielen, uitgebreider cursus dan de 3-jarige, onderwijs in andere vakken dan de verplicht gestelde, worden van de gemeenten niet geëisebt, maar willen zij daartoe overgaan, dan zullen zij op krachtigen Rijkssteun kunnen rekenen. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XXIX. Wat in 'tvat is, verzuurt niet en de trou we lezers mijner Penkrassen hebben daarom altijd nog hun rijtoertje te goed. 't Is va»' morgen juist heerlijk frisck eu lekker weer ua 'U nacht van regen! We zulleu dus maar eens 'n „wagen" met twee paarden laten voorkomen en van 6 uur 's morgens tot 12 uur s middags gSSH gemeten van alles, wat er zoo oip Insu- Unde's hoofdplaats te rien valt. Het rijden ig hier betrekkelijk goedkoop. Voor zes gulden plus twee kwartjes fooi rijn we 't heertje1 JVe zullen nu maar eerst „naar beneden", naar de oude stad gaan. 't Is daar thans nog uit te houden. Over n paar uur echter, zou ons genot vrij twijfelachtig zijn. Zoo rijden wc dan weêr langs ons Molen vliet, dat zijn naam aan het in 1648 gegra ven kanaal ontleent. We weten reeds, dat ook hier de stoomtram langs loopt. Voor den nieuweling moet het zeker al een zeer vreemd gozient we»en, om maar Open en bloot Chineezen cn Inlanders, man nen vrouwen en kinderen sans gêne hun bad to zien nemen. Het kanaalwater is alles behalve frisch en riekib ook minder aangenaam, doch daar schijnen de luidjes zioh maar weinig aan te storen, want zelfs mond en tanden worden met 't bruingele vocht „gereinigd"Van bac teriën en bacillen hebben ze dan ook na tuurlijk nog nooit gehoord. Niemand sterft er vóór zijn tijd, zoo wordt wijsgeer ig gere deneerd, dus waartoe rich in acht te nemen? En als dan over eenigo maanden weêr eens cho'lejra of 'n andcfre venijnige riekte uit breekt, och dan sterven ze tevreden en ge laten, omdat hun tijd dan blijkbaar daar is Het- hotel Molenvliet ligt vrij wel op do grens van 't Europeescho gedeelte dezer wijk en we passeieren nu een aaneengesloten rij van kleine winkelhuisjes en werkplaatsen, bewoond door Inlanders en Chineezcu. Hier cn daar wordt die rij onderbroken door oen steeg of „gang", zooals ze hier zeg gen, en daar Batavia bij Molenvliet op zijn smalst is, loopon die steegjes, ook aan do overzij van 't kanaal binnen weinige minu ten door een kampong op een sawah of rijst veld uit. Al spoedig komen we aan de „oude stad" en wel op het bekende eu beruchte Plein 1" 1 k, vlak tegenover hot Stadsverband, do Gevangenis en het z.g. Kettingkwartier, de verblijfplaats der rantéi's, kettingjongens of dwangarbeiders, waarvan daar juist een troep je onder geleide van een mandoer, zich naar hun work begeeft. Het is een merkwaardig gezicht al die Inlanders en Chineezen, in hun bruin boevenpak, heel kalm zich tfi zien lei den door een der hunnen, dus ook een ge strafte, die tot mandoer of opzichter over hen werd aangesteld. Er loopon gevaarlijke roovers, ja begena digden moordenaars onder en toch eten die lui schijnbaar uit de hand en blijven ze binnen de grenzen van liet touwtje^ dat 't clubje bij elkaar moet houden. Eingenaardig volkje toch dia dwangarbei ders, lui die later ook wel een Penkraa waard zijn, want in Holland kan men zich nu een maal geen voorstelling maken van de mogo lijkhcid om zware misdadigers dagelijks, be trekkelijk vrij, buiten de poorten van den kerker te laten rondtippeleu, bewaakt, niet door marechaussee's met scherp geladen ka- rabijn, doch door een der hunnen, met een stokje gewapend, die zich woet te doen go- hoorzanien en hen met militaire stiptheid op t vastgestelde uur weêr thuis brengt Enfin, later hierover meer, 't onderwerp ia belangwekkend genoeg, doch wij hebben nu geen tijd, we moeten verder. We slaan dan bij Glodok links af on ko men nu plotseling midden in de Chineesche Kamp. Bepaald typisch, dat doolhof van grachten cn straten en steegjes, die echt Chineesche huizen van telkens afwisselenden stijl, die gevels met hello kleuren beschilderd cn beplakt met roodo langwerpige papier- strookeu, waarop groote zwarte Chineesche letters misschien wel naam cn kwaliteit van do bewoners vermelden. Men kan zich hier best voorstellen in een der volkswijken van Peking te zijn, want het Chineesche element is hier verreweg overhoersohend cn de druk- doendo staartmenschon. van wie velen nog niet zoo heel lang hun Homelscho Rijk ver lieten, maken een leven als een ooi-deel. De meeste huizen zijn beneden tot toko's (win kels) ingericht, toko's waar men van alles en nog wat krijgen kan cn ook daarbinnen wordt het oog aangenaam geboeid door kleu ren en verguldsel, rood en zwart lakwerk cn niet te veTgeton het eigenaardig huisaltaar tje met zijn offerstokjes, roodc kaarsen on grillige Tao Pekong. eene voorstelling uit de Chineesche godenwereld, 'tls nog vroeg in den morgen en do meeste langstaarten loo- pen daarom met naakt bovenlijf van de och tendkoelte te genieten, hun beenen bedekt door do wijdo Chineesche pantalon, Ook do „dames" dragen broeken. Zo rijn In 't zwart gekleed en hebben haar kleine (misvormde?) voetjes gestoken in de bekendo muilen met dikke zolen. Ze zien or grappig uit! Ik spreek hier natuurlijk van do onvervalscht echte Chineesche vrouwen, want menig Mongool kiest zich eene dochter van het la-nd hier tot levensgeze llfin" en wordt dan de stam vader van eene generatie baba's en ncmna's, die feitelijk geen Chineezen meer zijn gaar ne de Westersche gewoonten overnemen, zioh meer Europeesch kleedeu, hun kinderen be hoorlijk naar school zenden, ja zelfs Hol- landsch eu Engclsch doen leerea cu werke lijk heel wat aangenamer indruk maken dan de schreeuwerige, domme, onbeschofte, bot- grinnCikende <„sin-khch's" of geïmporteerde „staarten" van den overwal. Zoo'n Chineesche wijk doet in vele op- zichteu donken aan do bekende z.g. Joden buurten van Amsterdam en 's Gravonhage, doch 't is hier nogwel zoo druk, wat niet te verwonderen valt als men weet, dat de Chineesche handwerkslieden hun vak meest al in 't publiek beoefenen. Overal ziet men yQ bezig, de nijvere meubelmakers, smeden, rijtuigherstellers, timmerlui, schoenmakers, blik- cn koperslagers, kleermakers enz. ter wijl we daar juist een barbier pesseeron, die druk aan den arbeid is, op don openbaren weg, met een zijner patiënten. Niet alleen, dat hij vlug en handig scheert, maar met allerlei tangetjes, mesjes en sponsjes bewerkt hij do ooren, oogleden en neusgaten van zijn cliënt. Hier weêr wordt gebakken en gekookt, want men eet en drinkt nu eenmaal ook op straat en wil tegelijk wel eens ziens zien, boo on wat er wordt klaargemaakt, 't Is wel jammer, dat t in deze buurt wat verdacht riekt, want werkelijk do verschil lende straattoonecltjcs in do Chineesche Kamp te aanschouwen, zouden een langer vertoeven niet onaardig maken. Over eeu oud-Hollandscho ophaalbrug ko men wc plotseling weêr in het Europeescho gedeelte der stad en wel aan een breede gracht met hooge oudorwetscho huizen, 'tls de z.g. Kali besar (groote rivier), do hecrcn van den handel to Amsterdam en Rotterdam zeker wel bij namo bekend. Aan die Kali besar toch vindt men do voor naamste handelskantoren en pakhuizen van Batavia. Nu 't is er nog betrekkelijk stil, doch straks tegen 8 uur, komen ze hier per tram, dos a dos of fiets, de ijverige dienaren van Mcrcurius, den god van deu handel, terwijl hun chefs in „eigen wagen" met twee Austra liërs bespannen, zich als echte pacha's naar dez^ hartader van den importhandol voor West-Java laten vervoeren. De grootste Australische paarden zijn hier bij de rijken zoer gewild. Wo zeiden vroeger reeds, dat do oude stad met haar voor Indie zoo onpractische Euro- peesche bouworde vau vlak aan elkaar slui- tcudo huizen, zonder tuinen of orven, thans als woonplaats door do Europeanen is ver laten en de vroegere woningen der Compag- niesdicnaren rijn nu de handelskantoren, waar de kooplieden overdag hun zaken doen. om zich na afloop daarvan weder naar hunne in do nieuwe wijken gelegen villas te bege ven. Nadat we de Kali besar, zoowel westelijk als oostelijk rijn langs gereden, komen we van

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1