Jaargang. Maandag 4 Januari 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. Rozenheuvel. W. 18S. SFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Par 8 maanden roor Amersfoort f 1.89. Idem franco per post1.75. Afzónderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dageljjks, met uitzondering tan Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nnr 'e morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgever»! VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER AD VERTENTIÊN ▼an M ragalaf fjTfr Elke regal meerOil». öroote letters naar plaats ruimte. Voor handel en bedrjff bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eénb circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op adnVridf toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester en, Wei houders van Amers foort, Gelet op de aanschrijving van Heeren Gede puteerde Staten der provincie Utrecht, van den 16. Juli 1844 (Provineiaalblad No. 53), .houden de uitnoodiging cm, ter voldoening aan een, op machtiging van Zi ne Majesteit den Koning, door Z. E. den Minister van (Binnenlandsche Zaken bij aanschrijving d.d'. 29 Juni 1844, no. 103, Ie afd. gedaan verzoek, jaarlijks de inge zetenen te herinneren aan de ibepalingen der wet van den 1. Maart 1815 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk de viering der Zon- en Feestda gen. Maken dientengevolge aan de ingezetenen bekend, dat de voormelde, wet is van den na volgenden. inhoud Wij \VlIiLEM„ 'bij de gratie Gods Prins van Oranje-Nassau, Sou erein Vorst der Yereendg- id'e Nederlanden, enz. enz. enz. Aan al degenen die deze zullen zien of hoo ren lezen, salutl doen te .weten Afeoo \Yy in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid omop liet voetspoor onzer godsdienstige voonvaderen, die daarop steeds d en hoogst en. prijs steld-en, Je plichtmatige v .e- ring van den dag des Heeren en andere dagen der openbare christelijke godsdienst toegewijd, door eenparig voor de gcheele uitgestrektheid der Yereenigdle Nederlanden algemeen werken de maatregelen, te verzeJceren. Zoo is het, dat Wij, den Raad van State ge hoord en met gemeen overleg der Staten-Gene- raal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden eni verstaan bij deze 1. Dat óp Zondagen, en. op zoodanige godsdien stige feestdagen, als door de kerkgenootschappen .van den Ohristelijken godsdienst dezer landen al gemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verricht worden, welke den godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de Plaatselijke Re- geering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2. Dat. op deze dagen,, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen, zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat koop lieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoo- pen. 3. 'Dat .gedurende den tijd voor de openbare godsdienstoefening bestemd, de deuren der her bergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt voor zooverre dezel'vo binnen, den. 'besloten kring dor gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dienzelfden tijd, gee- nerhande spelen, hetzij kolven, balslaan of der gelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openlbare vermakol ij killedenzoo als schouwburgen, pubTieke danspartijen, concer ten en harddraverijen, op de Zondagen en alge- meeno feestdagen zullen gedoogd worden zul lende het aan de plaatselijke besturen worden vrij gelaten hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na hot volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat. de plaatselijke politie zorg] zal1 dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen tot den openbaren eeredienst bestemd en in het algemeen alles wat derzelve zoude kunnen hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden. 6 .Dat de over tred ingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden, zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gul den, of met eene hechtenis .van niet- langer dan drie dagen, voor de overtreders die buiten staat mochten zijn deze boete te betalen. 7. Dat, bij een tweede overtreding, die boete of straf zal worden verdubbeld, en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen ver beurd verklaard, en de herbergen of andere pu blieke plaatsen voor ééne maand gesloten zullen worden. En dat door deze algeaneene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaatselijke reglementen en inrichtingen zul len worden, gehouden voor vervallen. Lasten en bevelen, dat. deze in het .Staats iblad zal worden geïnsereerd, en dat een genoeg zaam getal exemplaren, ged'rukt en aan de Sta ten in. de onderschei dene provinciën of Jand- schappen, ingevolge art. 06 der grondwet, ter uitvoering zal worden gezonden, met. last om dezelve alom te doen, publioeenen en affigeeren, en. van de predikstoelen der onderscheidene "Christelijke kerkgenootschappen te doen afle zen. Lasten en bevelen voorts, d'at Onze ministe rieel© departementen en andere autoriteiten justieieren en officieren, wien zulks aangaat, aan de nauwkeurige uitvoering Je hand zullen houden, zonder cenige conniventie of dissimu latie. Gegeven in 's-Gravenbage, den lsten. Maart des jaars 1815, het tWede van Onze regeering. (geteekend) WILLEM Ter ordonnantie van Zijne 'Koninklijke Hoogheid, (geteekend) A. R. FAsLOK. Gedaan te Amersfoort, den 2. Januari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, B W Th. SAN'DBERG WL YTIERS De 'Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 18 der Verordening op het ge Imiik ,van de havens, grachten en beken Brengt ter kennis, dat het tut nadere aan kondiiguig geoorloofd is, zich tusschen 'svoor- •midüags 8 uur en 'snamiddags 4 uur te 'bevin den <ip het ijs der binnengrachten, uitgezon derd op de plekken, die onder een brug gelegen zijn. Hel: verbod om zidh, op het ijs te 'bevinden blijft gehandhaafd voor de beken (buitengrach ten), waarvan het ijs onvert roumbaar is. Amersfoort, 2 Januari .1904. De Burgemeester voornoemd', WTYTIKRN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, brengen ter algemeen© kennis, dat bij bun besluit van lieden, ingevolge art. 8 der Hinder wet, aan H. KurperslKoek, wonende alhier, ver gunning is verleend tot-de oprichting van eene rund- en varkensslachterij, en vookeriji van vleescbwarcn, in het. perceel aam den. Arnhem seheniweg|, wijk'I, no. 46/48, 'kadastraal' bekend gemeente Aimevsfooi I, sectie B, no. .2567. Amersfoort, den 31. December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris., De Burgemeester, IB. W, Th. SAlNDDfHEDEÖG. WUYT1WRS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, brengen' tor algemeen© kennis,, dat bij: hun besluit van lieden, ingevolge a>rl. 8 der Hinder wet, aan. A. vam Maanem, wonendo alhier, ver gunning is verleend tot de oprienting van- eene dvoogerij, van sigaren., in hpt perceel aan het Havik, wijk F, no 2, kadastraal bekend ge meente Amersfoort, sectie E, no. 669. Alinersfoort, den 31. December 1903. Burgemeester en. Wethouders voornoemde De Secretaris!, De Burgemeester, iB. W. Th. SAND BERG WUYT1ERS Politiek Overzicht Be obstructie in Hongarije. Hoewel het. aantal obstructioniston in den Ilougaarschen rijksdag1 is afgenomen, duurt d obstructie nog onverpoosd voort. Het zijn nog maar anderhalf dozijn leden, die de obstructie voortzetten, maar hun aantal is voldoende oni te beletten, dat het parle ment zijne arbeid kan afdoen. De parlemen taire machine staat stil en blijft stilstaan. Na Kerstmis is de Kamer weder bijeen moeten komen, om te traabten, het drin gendst noodige af te doende behandeling van het wetsontwerp op het militiecontin gent ten einde te brengen en eene crediet- wot vast te stellen, die een einde zou maken aau den toestand dat de parlementaire sanctie ontbreekI. voor de uitgaven ten be hoeve van den staatsdienst. Het militie-ont werp strekt niet meer tot verhoogdng van het contingent, want dat is van de baan hef verlangt alleen de toestemming van het parlement am het contingent te bepalen op liet in de laatste jaren gebruikelijke cijfer. Maar de dwarsdrijverij! gaat zóó vei*, dat men ook dat niet wil t-odstaan. In de laatste zitting vóór Kerstmis liert. de minister-presi dent, graaf Stefan Ti^sa, eene dringende vetmaning hoeren om «den ellendigen en doelloozen strijd tegen dë obstructie toch te staken. In een van de zettingen vóór nieuW- jaat trachtte do miuistefc- van landsverdedi ging het hart van. de obstrueerende afge vaardigden te vermurwen door hen te wijzen op de ellende, die door hun drijven gebracht werd over 40.000 oudere miliciens, die onder do wapenen gero&pen rijn moeten worden, omdat er todh manschappen noodig zijn voor den dienst bij bet leger. Wanneer de oproe ping van de nieuwe miliciens in do eerste dagen van Januari kan uitgaan, dan duurt het tot Mei, voordat de nieuwe lichting vol doende geoefend is om de oudere miliciens weer naar huis te kunnen zenden. Maar het beroep, dat van do regeringstafel gedaan werd op het medelijld*» voor hongerende vrouwen, en schreiende finder en, wier kost- winners het 1even in do burger maatschappij moesten verwisselen voor den dienst bij het leger, is zond or uitwerking gebleven. Ook do zittingen tusschen Kerstmis en Nieuw jaar bleven zonder resultaat. Men. is dus de obstructie geen baas kun nen worden. Over don toestand, die nu in Hongarije heorseht, schrijft de correspon dent van hot journal des Dóhats t.e Bud ar pest ,,A1 de geestkracht van graaf Tisza heeft tot heden de obstructie niet kunnen over winnen van oen handvol ottverzoeulijken. At wat da minister tot dusver heeft kun nen bereiken, is dat het gros van de ob- struabionisten, de partij; van Kossuth, de obstructie heeft laten varen en haar nu met warmte bestrijdt. Die partij is tot de over tuiging gekomen, dat 'zij de dupe geweest was van de reactionaire partij, verlangend om in troebel water te vissollen. De reactionaire partij wendt dezelfde mid delen, dezelfde intriges aan als in Oosten rijk, om den haat van de nationaliteiten tegen, elkaar te zaaien en te onderhoudenom ze 'tot onmacht te brengen en zoo ze des te 'beter te kunnen overheerschen. Wie toch preekt in Oostenrijk den kruistocht tegen Hongarije Wie slingeren cle grofste belee- digit)gen tegen Hongarije in den rijksdag en iu den landdag van Neder-Oostenrijik. zool niet de anti-semieten, de voorhoede van de reactie, die hot mooie woord „Judeo-Ma- gyaren hebben uitgevonden om de Honga ren. aan te duiden Wie zoekt hier in Hon garije naar de gunst van de verschillende nationaliteiten, streelt en vleit hen en moe digt de nationale aspdratiën van de R.ume- nen. Slovonen en Kroaten aan, zoo niet de katholieke volkspartij? Door het prestige van het parlement te vernietigen, door den geregeklen gang van het bestuur tegen te houden, door overal on tevredenheid, een volledigestremming in de nijverheid en den handel t.e scheppen, hopen de reactionairen het liberalisme in het hart te treffen en hunne komst aan het gezag voor te bereiden. Dat is dwaasheid, maar er is systeem in die dwaasheid en men zal spoe dig de vreeselijke resultaten merken van dien veldtocht, dien men, nu een jaar gele den, luchthartig begonnen is. Het is dikwijls gevaarlijk te spelen met het vuur, want men loopt gevaar zich te branden daaraan moesten de otetructionis- ten denken, die ge*"eene zaak willen maken met de obstrueerende Czechen in Oostenrijk. De Slavische volken van Oostenrijk zouden ook wel eens op het denkbeeld kunnen ko men gemeene zaak te maken met de Slo- venen, de Kroaten en de Serven in Hongarije tegen de Magyaren, die in aantal geringer ziin dan de andere nationaliteiten te zamen in het rijk van Sint-Stefanus. Tot dusver is Hongarije ontkomen aan dien rassenstrijd, die Oostenrijk tot onmacht doemtmaar wie kan waarborgen, dat het zoo zal rijn in de toekomst, wanneer de tegenwoordige be- wegiug voortgaat? Hongarije bevindt zich iu een allerkritiek- sten toestand. Het regeeringsbeleid heeft aan de oppositie de wapenen verschaft, waar van zij misbruik maakt om het gezag te verzwakken. Men heeft dit jaar de uitwer king gezien, die de obstructie in het parle ment uitoefende op het volk in Kroatië, waar het tot bloedvergieten is moeten ko men, om de steeds aangroeiende beweging te onderdrukken. Die zwakheid heeft ook moed gegeven aau de vijanden van Hongarije te Weenen, waar sommige partijen nog aan het centralisme gehecht blijven, ondanks de droevige ervaringen van het verleden. Maai* liet geneesmiddel voor de kwalen, die Hon garij» hinderen, is moeielijk te vinden." Heden komt de rijksdag weder bijeen. Om den Sisyphus-arbeid van 't oude jaar opnieuw te beginnen? Het schij*tnt, dat er eene ver rassing in petto is voor de vergadering van heden. De fractie der katholieke volksj ar tij. die alleen nog de obstructie volhoudt, zou besloten hebben haar te staken, omdat zij meent haar doel bereikt te hebben, nu het tot stand komen van de militiew-et in 1903 is belet. Met het nieuwe jaar zou dus liet parlement weer tot werken in staat zij». Men zou reden hebben om rich hierover, te verheugen, wanneer dit besluit er van ge tuigde, dat de obstructionist®!! tot heb in zicht rij.n gekomen van het verkeerde hun ner handelwijze. Maar wel verre van zich te gedragen als berouwvolle zondaars, dra gen zij veeleer roem op hunne daden. Dit doet verwachten, dat zijl op nieuw zullen beginnen met de obstructie, wanneer dat in hun kraam te pas komt. Dat het op die wijze onmogelijk wordt het land te besturen naar het parlementaire stelsel, laat hen koud. Duitsehland. De Parijpohe Patvie verneemt uit Berlijn, dab de reis vam Keizer Wilhelm II naar het Zuiden, einde Februari of begin Maart zal plaats hebben. Frankrijk. Prinses MathiLde Bonaparte is eergisteren overledien. (Prinses Mathilde Laetifcia Wilhelmina Bonaparte was de dochter van Jérome Bona parte, den jongsten broeder van Napoleon I, die toen het eerste keizerrijk in het glans punt van zijne macht stond, dcor de genade van zjjn broeder tot koning van Westfalen verheven was. Hare moeder was dene Wur- tembergsche prinses. Zij is getrouwd geweest met den Russischen graaf Demidow, welk huwelijk na weinige janen weder ontbonden werd. Toen haar neef den Franschen keizers troon weder oprichtte, nam zij aan het hof de honneurs waar tot aan bet huwelijk van den keizer. De 83-jarige prinses zij was den 27en Mei 1820 te Triest geboren was in deize laatste levensmaanden ziekelijk; toen in de vorige maand op den 2en December de staatsgreep verjaarde, zeide zij, dat zij dieij herinneringsdag wel niet meer zou zien.) De sterfdag van Gambetta is gisteren herdacht in tegenwoordigheid van tal rijke parlementsleden van aanzien. Er werden verscheidene redevoeringen gehouden, waaronder ook door den minister van oorlog, generaal André, die in herin nering bracht, dat in het uur des ge- vaars Gambetta een beroep deed op de eens gezindheid van alle partijen en dat allen daaraan gehoor gaven. Hij eindigde met te zeggen, dat hij niet twijfelde of. ondanks al onze verdeeldheid, dal dio eensgezindheid zich weder vertoonen tegenover den vijand. Turkije. Over do zaken aan den Balkan wordt uit Rome bericht, dat do ministerraad generaal Degiorgis heeft aangewezen, om het hevel over do Macedonische gendarmerie op zich te nemen. Uit Saloniiki wordt bericht, dat vijftig Bul- gaarsche gendarmen zich met hunne wape nen en uniformen bij do opstandelingen heb ben aangesloten. Men vreest, dat opstande lingen van plan zijn Monastir aan te vallen. Oost-Azië. De berichten over don toestand in liet uiter ste Oosten blijven uiterst tegenstrijdig, zoo als blijkt uit de volgende berichten Parijn2 Jan. De Berlijnsohe correspon dent van het Journal des Débats moldt, dat men bij do gisteren gehouden diploma tieke recepties in de hoogste en best inge lichte kringen verzekerde, dat er volledige overeenstemming is met den Czaar en dat, behoudens onvoorziene gebeurtenissen, de vrede ïrieb verbroken zal worden. Alle pessi mistische aanwijzingen van Edgelsohe en an dere bladen betreffende het antwoord van Rusland aan Japan zijn vruchten der ver beelding, on dit te meer, omdat niemand nog den inhoud van het te geven antwoord kan kennen. Bizr.rta, 2 Jan. De Russisohe admiraal heeft een telegram ontvangen, waarbij het vertrek van het eskader wordt afgelast. Al leen de kruiser „Aurora" zal morgen ver trekken. Tokio, S Jan. D© aanhoudende versprei ding van optimistische opvattingen uit Ber lijn veroorzaakt hier oprechte verbazing en leedwezen. Do pers dring»; er op aan, onmid dellijk den oorlog te beginnen, die als onver mijdelijk beschouwd wordt. Alle banken houden hunne gelden in kas. Men gelooft, dat als gevolg van de voorschriften der re geering, het transport volledig geregeld is. Het volk wacht rustig af wat er komen zal. Canada. In het Canudeesohe Parlement werd door den minister van oorlog een voorstel iuge dictid tot vermeerdering der ar tillerie. Uit het Engelsch 67 vak FLORENCE M ARRYAT. „St.st. Zwijg toch prevelde hij hevig ontsteld. „Het is niet waar. Alles be rustte op een schromelijk misverstand dat heb ik je vroeger ook al gezegd. Ik heb geen valschen wissel gemaakt. het was een boos aardige leugen. Er is geen enkel afdoend be wijs." „Dat is er wel, Will Caryll, en ik heb het in handen. De wissel, waaronder gij oom Ro gers handteekening hebt durven zetten, werd hem na je vlucht ter hand gesteld. Oom heeft Item altijd onder zijn berusting gehou den'. Do firma wilde je gerechtelijk doen ver- ovlgon, maar uit eerbied voor oom's naam of misschien wel op zijn uitlrukkelijk ver zoek - heeft zij haar voornomen latent va ren. Na zijn dood vond ik den wissel onder rijn nagelaten papieren. Ik heb hem niet vernietigd. Als ik dien wissel aan do heeren Tyndall on Masters zend met de tijding, dat ge iu Engeland zijt teruggekeerd, wordt ga onverwijld in hechtenis genomen. En dat zal ik doen, vóór ge Agnes Featherstone in 't verderf stort door met liaar te trouwen." William Caryl!* gelaat werd doodsbleek. „Dat zult ge niet doen," sprak hij op smee kenden toon. „Zóó wreed kunt ge niet zijn, Eveline. „Hoe zou ik het ooit tegenover God en mijn geweten kunnen verantwoorden, als ik het met deed gaf zij ten antwoord. „Je weet niet, Will, wat Agues voor mij is. Ja ren achtereen van den tijd af, dat jij naar Amerika bent gevlucht i* haar liefde mijn eenige lroo3t, mijn eeuig gonot geweest. Zij is mij altijd dierbaarder geweest dan iets ter wereld dat is zij mij nog Zij is als 't ware mijn aangebeden dochter, mijn jongere zus ter. Mijn gedachten waren steeds bij haar en voor haar heb ik mijn beste krachten naar lichaam cn ziel veil. Nu het met eiken dag minder waarschijnlijk wordt, dat onze neef Hugh ooit terug zal komen, heb ik er ï^esds meer dan eens ernstig over gedacht, om Ro zenheuvel na mijn dood aan haar te verma ken. En denkt ge nu werkelijk, dat ik lijde lijk zal dulden, dat rij zich aan jou verguist denkt ge, dat ik ooit Rozenheuvel aan baar kinderen zou willen nalaten, wanneer die tevens jouw kinderen waren? Dat nooit! Duizendmaal liever zou ik zelf den boel in brand steken." In haar gekrenkte liefde en haar warme ge negenheid voor haar jonge vriendin was Eve line Rayne bepaald groot en verheven. Een gevoel van angst, en ontzetting greep William Caryll aan. Hij zag. dat zijn lot in haar han den lag, en in het. eerst matte hij zijn herin nen tevergeefs af met de vraag, welke argu menten hij, moest aanvoeren, om haar toorn te doen bedaren. Plotseling deed de liefde die zij hem eertijds had toegedragen, zich als een uitstekend redmiddel aan hem voor. Deze en haa.r innige vriendschap voor Agnes waren wapenen, welke ongetwijfeld1 hun doel niet zouden missen en hij was laaghartig genoeg, om er een gretig gebruik van te maken. „Zijt ge dan al de betuigingen van liefde, die ge mij in lang vervlogen dagen gedaan hebt, zoo geimel en al vergeten?" vroeg hij op zacht verwijtenden toon. „Weet ge niet meer, Eva, dat ge mij plechtig beloofd hebt, miji te allen tijde oen vriendin te zullen zijn, in den edelsten zin van het woord? Als mijn geheu gen mij niet bedriegt, hebt ge mij dat op het graf van je moeder gezworen. Je schijmt al zeer luchthartig over dergelijke beloften te denken. Wij spraken ook af als ik mij ten minste niet vergis dat wij Rozenheuvel eer lijk met elkander zouden deelen, onverschil lig "wie van ons beiden tot erfgenaam be noemd zou. worden. Je hebt ooms geld en zijn prachtig landgoed voor jou alleen. Eva, en nog ben je niet tevreden je misgunt mij het kleine beetje voorspoed, dat ik te genieten hel» gekregen. Je bent lang niet moer dezelfde Eveline, die je placht te rijn.". „Roer het verleden niet aan," gaf zij met een gesmoorde stem ten antwoord. „Dat meet ik wel doen," hernam hij, in de stellige meening. dat hij een aanmerkelijk voordeel op haar behaald had „Je hebt het zoo streng in mij afgekeurd, dat ik je nooit geschreven heb. Mijn hardnekkig stilzwijgen sproot echter niet voort uit gebrek aan lief de, Eva Ik weet zeer goed. dat ik je bij het afscheidnemer» iu den roes van het heengaan beloofde, zoo spoedig mogelijk iets van mij te zullen laten hooien, maar later, toen ik tot bezinning kwam en rijpelijk over de zaak na dacht, begreep tk, dat ik mij, door aan mijn belofte te voldoen, aan het. grootste gevaar zou blootstellen. Ik zag helder in, dat ik door aan de inspraak van mijn hart gevolg te geven, misschien als een gevangen tuchthuis boef in mijn vaderland zou terugkeereu ik wist, dat ge even smartelijk daaronder zoudt lijden als ik. Daarom besloot ik, mijn last alleen te "dragen en jo levenspad niet door de sombere wolk van mijn zorgen cn verdriete lijkheden te verduisteren. De uitkomst heeft geleerd, dat ik daar wel aan heb gedaan. Eva. Gij zi it- schatrijk en door weelde en pracht omringd wees thans edelmoedig. Laat mij datgene, wat je noch tot eenig voordeel, noch tot eenig nadeel kan zijn den naam van mijn weldoener en de hand van Agnes Feather- stone. „Dat nooitriep zij heftig uit ,.Ik gun je alles, behalve dat, Will. Als je een onafhanke lijke positie in de maatschappij inneemt en je met fier opgeheven hoofd onder je medemeu- sohen kunt bewegen althans naar den schijn' ben ik daar blijde om voor jou. Maar ik wil niet medeplichtig zijn aan een schandelijk bedrog. Ik wil niet. de vriendschapshand rei ken aan Jasper Lyle. als ik weet, dat hij Wil liam Caryll is. Je moet Agnes opgeven. A! leen oo voorwaarde, dat ge aan dezen eisch voldoet zal ik het stilzwijgen bewaren." ,.Ik kan haar niet opgeven." jammerde hij. „Welk voorwendsel moet ik te baat ne men, om mijn engagement te verbreken? Agnes heeft mij zielslief en haar ouders zijn ten zeerste met ons huwelijk ingenomen. Het zou schandelijk zijn, als ik mij thans terug trok." „Het zou nog veel schandelijker zijn. als je haar trouwde, zonder haar de waarheid mede te deelen. En als jo haar de waarheid vertelt, zal zij de eerste zijn, om je onver biddelijk af te wijzen. Je kunt thans naar goedvinden handelen, Will, maar mijn be sluit is onherroepelijk." „Je wilt mijn geheim dus verraden,?" „Ik zal niet dulden, dat Agnea met mijn neef trouwt., in den waan, dat rij haar lot verbindt aan dat van een rechtschapen eer lijk man. Dat heb ik je, dunkt mij, duidelijk genoeg gezegd. Ik zou even schuldig rijn als jij, wanneer ik niet sprak." „Dan zijn al mijn idealen van geluk en zaligheid voor altijd verwoest," sprak Will Caryll bitter, „en jouw hand is het, die ze vernietigd heeft, Eva. Ik had niet gedacht, dat ge zóó weinig meer zoudt gelijken op het liefhebbende, toewijdende meisje uit vroe gere dagen, toen jij en ik zoo gelukkig wa ren in. elkanders bezit. 19 bet mogelijk, dat gij dezelfde Eva zijt, die geen schooner le vensdoel kende dan do behartiging van mijn welzijn? Weet je nog we! hoe vaak je een standje van je tante hebt gekregen, omdat je altijd in de weer waart voor mij? Weet je nog wel, hoe moedig je om mijnentwil haar toorn durfde trotseeren Heb je de Zoü dagachtermiddagen vergeten, die wij te a - jneu op het kerkhof hebben doorgebracht, ©p dat stille, rustige plekje bij jo moeders graf Weet je niet meer. hoe opgewekt en hoop vol wij spraken over den tijd, als wij man en vrouw zouden zijn En die droevige laat ste dagen, Eva, toen jo zoo lief en hartelijk waart voor mij en mij jo eigen winterjapon aantroktoen wij te angstig en te be droefd waren, om te lachen om de dwaae vertooning, die ik als meisje maakte? Heb jo dit alles vergeten? Wordt 9€rmolgè,

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1