v. «ei. Zaterdag 26 Maart 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. Over Lektuur voor Vrouwen. 2" Jaargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden roor Amersfoortf 1.85. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deie Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C». Utrechtschestraat Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVEBTENTIÊlt Van 1—5 regels0.75. Elke regel meer 6.15; Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bjj abonnement Eena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hen, die met I April a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die gedurende do maand Maart nog zullen verschijnen, KOSTELOOS toe gezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat. bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan I). Kamperman, wonende al hier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene bewaarplaats van benzine, in het per ceel aan de Kampstraat, wijk D, no. 4, kadas traal bekend gemeente Amersfoort, Sectie E, no. 3332, onder voorwaardenlo. dat de ben zine steeds bewaard worde in een onontplofbaar vat2o. dat deze bewaarplaats niet mag worden geopend tusschen zonsondergang en zonsopgang. Amersfoort, den 24. Maart. 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, B. W. Th. SAJNDBERG. WUIJTIERS. Politiek Overzicht De onderwijsstrijd in Frankrijk. Onder feilen strijd heeft de Frausche Kamer nagenoeg deze gansehe week besteed aan de verdere behandeling van het wetsont werp tot afschaffing van het congreganistiscli e onderwijs. Aan het einde van de vorige week was men zoover gekomen, dat artikel 1 in zijn geheel was aangenomen. De hoofdbe paling, die aan de congregatiën het geven van alle onderwijs, in welken vorm en van welken aard ook, verbiedt, was met 318 tegen 231 stemmen goedgekeurd. Eveneens waren vastgesteld de bepalingen omtrent de ont binding van de anderwijs gevende congrega- tiërs met deze wijziging van de voordracht, dat de termijn waarbinnen deze ontbinding moet geschieden van vijf op tien jaren word gebracht. Met de aanneming van 1 van artikel 2, bepalende dat de uitsluitend onderwijs ge vende orden, te rekenen van de afkondiging dezer wet, geene nieuwe leden meer mogen opnemen en dat hunne novicaten van rechts wege gesloten zijn, was in de vorige week de arbeid besloten Maandag werd de strijd hervat bij een amendement, dat op de bepa ling van 1 eene uitzondering toeliet voor die orden, die zich wijden aau het ouderwijs .in de koloniënaan dezen zou zij® toegestaan in het moederland noviciaten te onderhou den voor de vorming van het voor hunne scholen benoodigde personeel Dit amende ment werd aangenomen, maar het was toch geen volledig succes, dat de oppositie daar mede behaalde, want tegen haren zin werd bepaald, dat in de aldus behouden noviciaten geen kweekelingen beneden 21 jaren mogen worden opgenomen. De strijd werd daarna voortgezet over para graaf na paragraaf, over amendement na amendement. Met horten en stooten kwamen eindelijk de vier paragrafen van artikel 2 tot stand. Denzelfden sleependen gang nam de behandeling van artikel 3. Ofschoon de Kamer twee zittingen per dag aan de beraad slagingen wijdde, het ging den slakkengang. Het wetsontwerp telt in 't geheel dertien artikelen, en de vrees bekroop de meerder heid, dat het niet zou gelukken vóór de Paaschvacantie het geheele ontwerp tot af doening .te brengen. Een lid van de meerderheid, Raider, be I dacht daarop een redmiddel. Woensdag na middag tegen vier unr diende hij bij den I voorzitter een amendement in, dat. strekte j om op artikel 3 te laten volgen een artikel 4, dat in de plaats zou komen van al dc tien volgende artikelen van het wetsontwerp. De discussie over art. 3 was toen nagemaeg uit geput na de stemming over dat artikel zou het nieuwe artikel 4 in behandeling genomen kunnen worden, en men dacht door dezen kunstgreep eindelijk met de zaak gereed te zullen komen Maar de tegenstanders van de wet namen aanstonds positie tegen liet amendement. Zijl konden wel bevroeden, dat de regeering en de commissie zich er mee zouden vereenigen en den oorspronkei ijken tekst van het we ts ontwerp zonden laten vallen voor den meer beknopten tekst, dien dit amendement aan de hand deed. En nu namen zij hunnerzijds openlijk toevlucht tot- de ob structie om te beletten, dat de wet zou wor den gevoteerd. Zij) bedienden zich daartoe van een artikel van het. reglement van orde, dat, handig toegepast, zich leent om de ver gaderingen onbepaald te rekken. Dit art-:kei bepaalt, dat, als veertig leden het vragen, de stemming over een amendement of een arti kel moet plaats hebben op de tribune en bij hoofdelijke oproepingd. w. z. ieder afge vaardigde wordt opgeroepen op zijne beurt om zelf zijn stembriefje te worpen in de op do tribune geplaatste bus. Deze wijze van stemmen duurt een vol uur, in plaats van vijf minuten, zooals eene gewone stemming. Zoodra dus de tegenstanders van de wet kennis droegen van het amendement-Ra bi rr, vroegen zij hoofdelijke stemming over een amendement op artikel 3. De commissie advi seerde tegen dit amendement, en de verwe: ping er van was te verwachten; maar op aanvrage van 40 leden van de rechterzijde moest daarvoor deze omslachtige wijze worden toegepast. Bij de stemming zelve werd een an der obstructie-middel aangewendde oppo sitie onthield zich van deelneming aan de stemming, die zij zelve had aangevraagd. Dientengevolge bleek de vergadering niet en noimbro te zijn en er zat dus niet andei's op dan do zitting te verdagen. Maar de regeering verlangde de zaak ten einde te brengen. De minister-president be gaf zioh naar de tribune en verzocht eene nieuwe vergadering te beleggen om negen uur 's avonds. De rechterzijde had daar niets tegen, en zoo begon om negen unr eene nacht- zitting, die tot ;vier uur in den morgen aan hield. Het ging er kalm, maar natuurlijk erg vervelend toe. Een enkele maal kwam er eene kleine afwisseling. Een der vechters bazen van de Kamer, graaf de Baudry d'As- soii, voelde op een gegeven oogenblik lust om zich op den voorzitter te werpen. Een der boden kwam tusschen beide en men zag hera, worstelende met dezen bode, zijne ar men bewegen, die ronddraaiden, als de wie ken van een molen. "Maar dat was slechts een kort incident. De algemeene stemming werd weergegeven door een lid, die, toen weer eens een voorsteller van een amende ment op de tribune versoheen, hem toeriep: „Ga liever slapen Zeiven uren achtereen herhaalde zich telkens hetzelfde vervelende speleen lid van de rechterzijde lichtte een amen dement toe, waarover de Kamer moest be slissen terwijl hij sprak onderteekenden veer tig leden eene aanvrage om hoofdelijke stem ming, en wanneer die bij den voorzitter was ingediend, verliet de voorsteller van het amendement do tribune en begon do stem ming, die een uur du/urde. Hiermede wex4 voortgegaan, totdat om vier uur 's morgens physieke vermoeidheid de leden dwong liet op te geven en do zitting te verdagen Den volgenden dag (Donderdag) begon hetzelfde spelletje op nieuw1. Alleen was het nu niet meer gericht tegen artikel 3, want dat was eindelijk afgedaan, maar tegen het amendement-Rabier zelf, dat nu aan de orde kwam. Wij hebben verleden Zaterdag een- overzicht gegeven van het geheele wetsont werp. Daarnaar verwijtende, kunnen wij thans volstaan met de mededeeling, dat bet amendemeut-Ra,Wer het volgende inhoudt: „De artikelen 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 en 12 te doen vervallen en ze te vervangen door het volgende artikel „Artikel 4. De vereffening van de goede ren en waarden zal geschieden volgens de regelen, gesteld in artikel 7 van do wet van 24 Mei 1825. Echter zal, nadat vooraf zijn ingehouden de pensioenen, voorzien bij genoemde wet, of de bevoorrechte schulden bedoeld bij art. 18 van de wet van 1 Juli 1901. de prijs van de ouder bezwarende voorwaarde verkregen goe deren of van die, welke «iet terugkeeren tot de schenkers of erf mak eis of aan lvunne ver wanten in erf gerechtigden graad, dienen tot vermeerdering van de toelagen van den Staat voor het bouwen of vergrooten vau scholen en tot het t-oestaan van subsidiën voor het huren van localen. Iedere rechtsvordering of terugvordering zal, op straffe van niet-ontvankelijkverkla- ring, moeten zijn ingesteld tegen den liquida- teur binnen zes maanden, te rekenen van den dag, bepaald voor de sluiting van de inrich ting. Iedere rechtsvordering op grond van schen kingen of legaten, gedaan aan de gemeenten en aan de openbare inriolitingen, onder den last van oprichting van scholen of bewaar scholen bestuurd door oongreganisten, zal niet ontvankelijk verklaard worden, wanneer zij niet is ingesteld binnen twee jaren, te re kenen van denzelfden datuim- Een maatregel van inwendig bestuur zal de voorsohriften vaststellen, strekkende tot verzekering van de uitvoering van deze wet." Namens de commissie verklaarde haar voorzitter Sarrien, dat zij zich vereenigde met het amendement-Rabier. De commissie had allen eerbied voor de rechten van de mindert leid, maar tegenover de obstructie, die deze was begonnen en waarbij zij hetzelf de voorstel oij herhaling dienst liet doen om de beraadslaging eindeloos te rekken, moes ten er maatregelen van tegenweer genomen worden. Met de goedkeuring van het amen dement wilde de oommissie den vasten wil kenbaar maken, om aan het spel van de rech terzijde een einde te maken Voorshands is intussohen dat ednde nog niet bereikt. De oppositie begon weder haar spel van den vorigen dag. Nadat de alge meene beraadslaging over het amendement gesloten was, deelde de voorzitter «mede, dat tien sub-amendementen bij hem waren inge diend. Het eene voorstel na het andere werd na lange redevoeringen bij hoofdelijke stem ming verworpen, totdat de Kamer om over zevenen des avonds er genoeg van had en de verdere behandeling tot a.s. Maandag ver daagde. De zitting van Vrijdag werd ditmaal voor andere dringende zaken bestemd', waar over men onder de telegrammen mededeelin gen vindt; de beslissing van deze feilen strijd blijft dus tot de volgende week aanstaan. Frankrijk. In den loop der beraadslagingen gisteren in de Kamer over de aanvrage van een kre diet voor pres. Loubet's reis naar Italië pro testeerde graaf Boni de Castellane tegen het bezoek van den president aan Rome, dat een hulde schijnt te zijn aau de dynastie, die het pausdom beroofd. (Heftige protesten van de linkerzijde). De voorzitter verklaarde, dat hij onmoge lijk kou dulden, dat eene bevriende natie beleedigd! werd. Het geheele Fransche volk zal hiertegen protesteeren. Castellane ant woordde„Des tc erger voor de Fransche natie.(Spr. werd uitgejouwd). De presi dent verzocht de Kamer dergelijke onhebbe lijkheden met stilzwijgen te beantwoorden. Castellane wees er op, dat de Keizer van Oostenrijk nimmer den Koning van Italië te Rome heeft willen bezoeken. Koning Victor Emanuel I had de kroon slechts to danken aan de vrijmetselarij. Indien president Lou- bet niet naar het Vatikaan gaat, zal hij de betrekkingen tusschen Frankrijk en den Pauselijken Stoel verergeren. De Italiaan- sche natie geniet de voordeelen van onze misslagen. Spr. besprak vervolgens de wis seling van vriendschapsbetuigingen tusschen Keizer Wilhelm en Koning Victor Emanuel en verklaarde ten slotte, dat hij niet vóór het wetsontwerp zou kunnen stemmen. Lazies verklaarde, dat hij en zijne vrien den Castellane hier in niet konden volgen. Sembat begroette de toenadering tusschen het republikeinsche Frankrijk en de Itali- aansche natie toe. De Pressensé zeide, dat de republikeinsche beginselen zich er togen verzetten, dat het hoofd van den Staat een bezoek brengt aan den Paus. Millevoye verklaart voor zich en zijne vrienden, dat zij voor het ontwerp zullen stemmen. Het wetsontwerp werd ten slotte met 502 tegen 12 stemmen aangenomen. In den Senaat is het orediet voor dè reis van president Loubefc naar Rome toegestaan met 258 tegen 2 stemmen. De nationalistische Kamergroep hield gisteren voor het begin der Kamerzitting eene vergadering, waarin besloten werd, met alle middelen te verhinderen, dat de Kamer op reoes gaat. zoolang.de staat van zaken der Fransche Marine niot openlijk besproken is. Het zou e>en misdaad zijn, aan Pelletan. tot de Kamer weder vergadert, alzoo nog langer dan 2 maanden, de leiding der ma rine-aangelegenheden te overlaten. Donderdag heeft de ambtenaar van het openbar© ministerie zijn requisitoir uitge bracht in het proces van de repu- bliekColumbië tegen dePanama- maatschappij, dat gaande is voor de rechtbank te Parijs. Zooals men weet wil Columbaë de overdracht der concessie van de maatschappij aan de nieuwe republiek Pana ma nietig laten verklaren, of de maatschappij een hoogere som als schadevergoeding lateu betalen dan de prijs, die voor de concessie betaald is. De ambtenaar van bet O M. con cludeerde tot niet ontvankelijk-verklaring van den eisch der Columbiaansche regeering. Uitspraak over acht dagen. Engeland. Do kanselier van de schatkist heeft, schrif telijk aan het lid van het Lagerhuis voor Newcastle de stellige verzekering gegeven, dat in do aanstaande begrooting die belasting op steenkolen niet zal worden verhoogd. Bulgarije. Boris 8a r af of is Woensdagavond uit het buitenland te Sofia teruggekeerd. Op do vraag van een vriend, of de opstand in dit jaar weder beginnen zal, antwoordde hij', dat men daarmede wachten zal, tot ook do groote mogendheden het nuttelooze der hervormingspogingen in Macedonië inge zien zouden hebben. Turkije. Over den toestand aan den Balkan wordt uit Saloniki berichtDon 23. Maart, bij het aanbreken van den dag, beproefden die hoofd man Alexis met eene sterke bende, een onvor- hoedschen aanval op een versterkten vooruit geschoven: Tukschen post in de nabijheid vau Aielnik. ioeu er versterkingen kwamen, trok ken do Bulgaren in goede orde terug. Zij namen hunne gewonden mee, uitgezonderd drie zwaar gewonden. Do Turken verloren 14 dooden en vele gewonden. Uit Mitrowitza wordt bericht, dat 8 ja kir Pacha. door de Al ba neeeen bij Diakovo in do buurt van V ereaovits omsingeld is. De Albaneezen schoten op een trein, gaande naar Ueskoeb. De kogels dron gen in een wagen en verwondden een reizi ger. De hoofdconducteur werd door een kogel aan een been verwond. In allerijl zullen nog tien bataljons naar Albanië gezonden worden. Afghanistan. Volgens eetu afficdeelo med deeling uit Calcultta verheugt de Emir van Afgha nistan zich in eene goede gezond heid. De oorlog in Oost-Azië. De Daily Mail verneemt uit Tientsin, dat de laatste beschieting van Port Arthur geen schade aangericht heeft. De Japanners trok ken weg toen de Russische vloot naar buiten stoomde. Dte Pallada is hersteld em slagvaar- dig. Over den toestand in Korea wordt bericht Séoel 25 Maart. Men bericht, dat Russi sche troepenafdeelingen van 200 en 500 man bij In-joeen Sjoakow, in de buurt van Tomeu- ko, het land plunderen. Do bevolking vlucht naar het zuiden. Tokio25 Maart. (Times). Uit een bericht van de plaatselijke overlieden te Wijoe aan do Koreaanschc regeering blijkt, dat de Rus sische troepen den 2. Februari begonnen zijn de Yaloe over te trekken om zich naar Korea tc begeven. Van den 2. tot den 15. Februari kwamen 4500 man over, 3000 ble ven te Wijoe, 1000 trokken naar Chosan, 108 mijlen boven Wijoe gelegen, en 500 begaven zich naar Anjoe. Daaruit blijkt dus, dat Rusland met zijne oorlogshandelingen is be gonnen vier dagen voordat de diplomatieke betrekkingen door Japan eijn verbroken. ue weg tusschen Chinarapo en Ping-Yang, die nagenoeg geheel zoodanig wordt aange legd, dat hij het vervoer vau de voor een leger van drie diviaiën noodige voorraden gemakkelijk toelaat, is thans bijna gereed. Pingyang wordt belangrijk versterkt. Do Japanners nebben blijkbaar plan er eene belangrijke basis voor hunne operatiën in het noorden van Korea van te maken. VI. Als ik tegenwoordig de portefeuille van tijdschriften wil bijhouden, dan heb ik daar voor minstens vier avonden in de week noo- dig. 't Ding is zwaar van al wat er inzit aan gewicht van papier, want het gaat daar mee als met zooveel, de kwantiteit doet aan de kwaliteit te kort. Als ik gedurende vier avonden van 7 tot lOi ik, oud menscfli. ga graag op tijd naar béd en ik behoor nog tot degenen die om 7 uur al van een kopje thee kunnen genieten heb zitten lezen, krijg ik altijd weer het gevoel, dat er veel papier en inkt is verknoeid, en dat alleen de drukker en de zetter bij zulk werk voor deel hebibon. Schrijven heette in mijn jonge jaren een kunst, en wat voor eene zij be hoorde met de muziek tot de scheppende kunsten, en zij werd alleen beoefend dcor de van God begenadigden. Daarvan waren na tuurlijk uitgezonderd de journalisten en zij die der menschheid iets wetenswaardigs wis ten mec te declen, want in die gevallen was inhoud hoofdzaak, taal en stijl bijzaak. De couranten hadden een soort, apart-en stijl, die wol niet van de fraaiste was, dook welke men nu eenmaal aannam als te zijn de „courante" stijl voor couranten. En ik her inner me nog heel goed dat er in wetenschap- peliike week- of maandbladen dikwijls veel leerrijks te lezen was, al miste men vaak 't smakelijke sausje er bij,, dat den eetlust op wekt. Nu sausjes te over, maar de eigenlijke inhoud Hoe kan 't anderswaar men zoovéél schrijft is 't eene onmogelijkheid, dat alles eerste kwaliteit zij. Wat me 't meeste ergert in dezen tijd is de overvloed van tijdschriften voor vrouwen, moedors, meisjes, kinderen, voor vrije vrou wen, enz. enz. Toen ik jong, was, kende ik maacr twee tijdschriften die burgerrecht had den in de huiskamer en iedere vrouw eene aangename lektuur schonken,,de Huis vrouw" en de „Gracieus©". Wij waren er bijna allen op geabonneerd, want in de ecTste lazen wij veel wetenswaardigs en werd ons menige goede wenk gegeven op huishou delijk gebied, en voor wie zelf hare japonnen maakte was do laatste onontbeerlijk. Do Gracieuse heette destijds heb toonaangevende modeblad. En nu? Wie maakt er nogz'n eigen japon nen? Ja misschien zij, die op een dorpje wo nen, waar geen goede naaisters zijn en die zich zelf in dat vak. zóó hebben geoefend, dat ze in dit opzicht van niemand afhankelijk zijn. Maar w&t een 'beetje stad is, bezit eene of meer costuumnaaisters. In de groote ste den is 't confectiewezen zóó doorgedrongen, dat men een japon of mantelpak geheel klaar kan koopen voor een r>rih. waarvoor men 't zelf zij 't dan ook wat solicder niet kan maken. Ik zag onlangs een cost mini rok in eene étalage hangen voor den prijs van twee gulden vijftig cents. Is 't wonder dat onze dienstmeisjes zich zulk voddongoed koo pen, wat na enkele maanden weer versleten isDe tijden, dat. eene dienstbode met een Zondagsche, mooie rok zeven jaren deed, zijn voorbij, ca tooh kan ik dit aangehaalde voorbeeld zelf getuigen. Jonge meisjes, die haar eigen Idee ding ma ken, ze bestaan nog en gelukkig maar ze zijn zeldzaamheden wonderdieren zou freule Lohmau ze noemen, daar deze re dactrice van een anti-modern vrouwenblad alles wat ouderwetschrdegelijk is, als een wonder beschouwt in dezen tijd van emancipatie en uitmiddelpuntighcid dei- vrouw. Do „Huisvrouw", vroeger 't weekblad, zoo bij uitstek geschikt om ecu plaatsje zich too te eigenen in de huiskamer, doet ook ai mee aau t- moderne „gedoe, en ik kan sympathie voelen voor een blad als de Hollandsche Lelie, dat met krachtige riemslagen oproeit, tegen den machtigen stroom van den tijd Doch er is een groot bezwaar. Wie roeden, hebben niet altijd volkomen dé riemen in hun macht- Nu -- dan spat eu sputtert 't water nllar alle kanten en loopt 't schuitje zelf gevaar van om te slaan en dus meege sleurd te worden. Wie goed roeien kan, inoet scheren even onder de oppervlakte, moet kalm en regelmatig werken met z'n riemen, moot zich vooral niet te veel inspan tien, moot. zijn vaarwater kennen, en niet denken dat overal kolken zijn, of 't wier al tc* welig groeit. Er kan van de Lelie een groote opvoedende kracht uitgaan, ze kou wonderen van kracht ontwikkelen tegenover den forschcn stroom, die tegen haar inbruist, maar ze bruist zelf te veel tegen. Waar is de zachte drang, de echt vrouwe lijke macht, die meer verzet dan honderd mannekrachten Waar is 't zacht vermanen, 't droefverwijteud oog der vrouwe, de stemme waarin tranen klinken, wat meer vermag dan 't verontwaardigd opvliegen van oen driftig gemoed? Ik zoek tevergeefs in de „Lelie". Wie wil opvoeden moet niet 9cherp zijn, moet niet schelden, moet geen oude koeien uit. de sloot halen, moet niet zich op offeren met. een gelaat waarop te lezen staat ■Zie, mij zelf verloochen ik", zooals de Geue- stet zoo waar heeft gezegd. Wat zou 't gege ven hebben of ik bromde op m'n jongens en ze zagen geen liefde in mijn oog, of ik zo strafte en ze konden niet in m'n stem hoo- ren dat hun fout mij leed gaf Wat is er te wachten van een opvoedende kraoht, die wèl afbreekt maar niet opbouwt, die wèl hekelt en gispt, doch met hardheid en scherpte, altijd weer ophaalt en denkt aan de fouten en geen oog Heeft voor 't goede dat in elk onzer, zelfs in den meest falende, aanwezig is? Do Huisvrouw wa9 vroeger een raadgeef ster, waar anderer hulp ontbrak, con oudere vriendin van de jeugdige huisvrouw, die nog in menig opzicht hulp en steun van noode had. ook al werd ze door een degelijke moeder vóór haar huwelijk onderwezen in liet vak van huisvrouw-zijn. Nu ook dat blad naast enkele berichten en recepten niets verzuimt te melden van wat er voor valt op 't gebied der emancipatoria, is de .Lelie" zich haar taak bewust geworden en wijst Int- hedendaagsch vrouwelijk geslacht niet in de cerrte plaats op hare rechten, maar op hare plichten, en tracht zooveel tij kan 't tegenv. ordigo mevrouwtje, dat haar huishouden waarneemt, „faute de raieux" terug te brengen naar de tijden van mijn jeugd, toen een getrouwde vrouw, 't als haar hoofdwerk beschouwde om te zorgen voor de kinderen en de huishouding; 't was haar vak. en zo nam 't. als zoodanigwaar, met denzelfden ernst, als waarmede baar man op zijn kantoor of waar dan ook, zijne „zaken deod. Het doel is edel, schieten to kort maar de middelen., ik .'ergis me gaan over 't doel heen. Alle uiterste schaadt. Waar vrouwen redeneeren, betoogen, een doel voor oogen hebben en er op aanjagen, is er één groot gebrek, dat altijd hindert haar gebrek aan logica. Haar gevoel doet zo doorhollen, waardoor ze dikwijls 't eindpunt voorbijstreven. Zoo ook hier. Wat me in veel hedendaag- sche lektuur hindert, is bet neerhalen van elkanders doen en laten, het moedoogen 1 oos vcroordcclen van den éénen men.seh door den ander. Zeker, de ééne mensch kan fouten zien in den ander en die gispen, afkeuren, zelf hem tooiien, maar waar nu to kwader trouw zoo weinig wordt gezondigd is 't. dan wel verantwoord, indien do ééne mensch met zoo booze woorden den staf breekt, over den. ander, en juist dluu waar 't .eeldt vrouwen ouder elkaar Ik weet wel. dat vrouwelijke zachtheid behoort tot dc ideale deugden, die we in werkelijkheid maar heel zelden aantreffentoch moet, althans door eene. die opvoedt, dat ideaal worden hooggehou den en nagestreefd. En waar zacthcid' is,daar is ook liefde, waar liefde is, daar is vertrou wen. waar vertrouwen is, daar is hoop, en waar hcop is, daar is 't hart vol verwachting op de toekomst, die zich herstellen zaldaar klinkt geen wreed „Gij zijt schuldig", doch ©en vei trouwend „Ga heen en zondig niet meer". Alleen in dezen geest kan een op voedend geschrift kracht uitoefenen op do lezers. OUDE VROUW.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1