KOLONIËN. BINNENLAND. ■Steel, Maart. (Times). Markies Ito heeft Dinsdag aan het departement van buitea- landsche zaken gedineerd. Hij hield daarbij eene rede, dio groote indruk maakte op de Koroanen. Hij schetste stap voor stap hoe Japan zich had bevrijd van de ocetersche begrippen, en bood de Koreanen de voordec- len aan van Japan's met moeite gewonnen ondervinding. Hij wekte hen op, er van af t« ricn om alleen zich zelf te zoeken en to arbeiden voor het belang van het land. Door dat te doen, zouden zij hunne nationale on afhankelijkheid behOitden, terwijl zij anders onvermijdelijk zouden opgaan in een van de oeido njken, die thans met elkaar strijden op het Koreaanse he grondgebied. Gisteren was markies Ito de gast van het •Britsehe gezantschap. Hij vertrekt morgen weer naar Japan. Uit Tokio wordt bericht: Het huis van Afgevaardigden heeft gisteren een votum van dankbetuiging uitgebracht aan admiraal Togo en zijne officieren eu manschappen. Alle leden stonden op tot het brengen van hulde aan de vloot. Vóór de stemming hield de minister van marine eene belangwekkende rede, waarin hij eoido, dat eene vloot, minstens tweemaal zoo sterk als de vijandige krijgsmacht, gevorderd werd om de blokkade van Port Arthur met succes te kunnen verrichten. Volgens do laatste berichten beechikkeu de Kussen over vier linieschepen, vijf kruisers en tien tarpo dojagors, waaruit moet worden opgemaakt, dat de herstelling van de beschadigde sche pen met good gevolg ten uitvoer gebracht was. Do minister verklaarde te hopen op een spoedig einde van den oorlog, maar hij waar schuwde do loden toch niet te optimistisch te zijn, hoewel hij hen verzekerde, dat de vereenigdo pogingen dor troepen en der bur gera van hcog tot laag zeker den oor log tot een gunstig einde zou brengen. Do Amerikaansche kanonneerboot „He lena", die thans te Nioetsjwang ligt. heeft bevel gekregen nog deze week, indien het ijs het toelaat, naar Shang hai te s toornen. De „Helena" aou Sn de vuurlinie liggen, wanneer de Japansche vloot een aanval op Nioetsjwang mocht doen. Ook is de bevelhebber van het Amerikaan sche groote Oceaan-eekader van oordeel, dat de toestand te Nioetsjwang niet een ver- «ter TTblijf van de „Helena" in die haven uoodig maakte. Allerlei vOpheffing der Eerste klas se bij de spoorwegen. Een missive van het spoorweg-ministerie in Oostenrijk wijst er op, dat in den laatsten tijd, zoowel op de Badensche als op de Beiersdhe Staatsspoor wegen op verauhillende personen-treinen (de internationale sneltreinen uitgezonderd), de eerete klasse, wegens het weinig gebruik dat er van gemaakt wordt, is afgeschaft. De directies der vorechillende spoorwegen wor den in dit schrijven uitgenood igd, do vraag van afschaffing of aanzienlijke vermindering van eerste klaasoooanpartimenten in pereo- nen-treinen, goed to overwegen, cn het mi nisterie te dier zake van advies te dienen. vIn het proces, dat de Pransche af gevaardigde en gewezen minister van Bui- tenl. Zaken Flourena tegen den Ma- tin op touw gezet heeft, omdat dit blad zijne briefwisseling met madame Thérèse Humbert publiceerde, werd do hoofdredac teur van den Matin tot 100 francs boete en 1 francs schadevergoeding veroordeeld. vUit de diamantindustrie. Jef Groesser, leider van den Antw. Dia- inaiitbe werkers bond, die tot dusver is ons land vertoefde, heeft gisteren van de Belgi sche overheden een vrijgeleide verkregen en ia onmiddellijk naar Antwerpen vertrokken. Bartels, dio nog eenige dagen gevangenisstraf te goed had, is vrijgelaten eu zal heden met Jef Groesser een onderhoud hebben met de patroons. Alles laat voorzien, zegt het Hbld. van Antw., dat van deze samenkomst belangrijke gevolgen mogen verwacht worden. vDeschatder luca's. In de New- Yorker „Tribune'' wordt door een Zuid-Ame- rikaanscho autoriteit bevestigd, dat eenige Engelscho en Amerikaanscho ingenieurs to Chayaltaya den begraven achat van Atahual- pa, koning van de Incas, gevonden hebben. De waarde wordt geschat op 16,000,000 dol lars en zelfs zijn geruchten in omloop, dat nog voor 30,000,000 dollars i» opgegraven. De ,,St.-JajneB' Gazette" deelt mede, dat Chayaltaya op verren afstand ligt van do plaats, door de overlevering in de t&llooze legenden van den „Begraven schat der In cas" aangeduid; naar welke plaats reeds veie expedities werden op touw gezet, ech ter zonder het minste gtwolg. Men zal ach herinneren, dat de Inca's de „kinderen dor zon" in Peru woonden van 1130 tot 1571, en er de macht in han den hadden op het oogenblik, dat Piaaro het land veroverde (1532). Atahualpa word b«j die gelegenheid gevan gen genomen, doch hij bood aan, zijne vrij heid te koopen door het huis, waarin hij gevangen genomen was, met goud to vullen. Reeds was eene groote hoeveelheid goud aangebracht, toen Pizarro'a volgelingen on geduldig werden cn Atahualpa doodden, daardoor tevens den goudstroom afdam mend. Intusschen had echter do bevolking al hare schatten begraven, uit vrees ze andetra te moeten uitleveren voor 'a koning» losprijs. Bij Malaga werden 30 personen door eene aardafso huiving bedolven. Reeds zijn eenige lijken te voorschijn gehaald. OOST-IN DIÉ. De correspondent van hot Hbld. te Ba tavia seint: „De heer Ds Meestor is wegens ziekte out neven van zijn ambt van n co president bij den Raad van Indift. De onhandige wijze waarop do neutralitoita bepalingen aan Chineexon en inlanders zijn afgekonoigd, verwekt groote onrust. Velen vertrokken naar de bovenlanden mot mede neming hunner preciosa". gDie Staatscourant van Zaterdag 20 Maart bevat de volgende Koninklijke beslui ten belast met het gezondheids-onderzoek van uit zee te Ylissingen aankomende schepen A J. de Koning, arte aldaar, en met het ge neeskundig onderzoek van uit zee te Rotter dam aankomende schepen dr. H. Bitter, al daar; op verzoek eervol ontslagen als 2e luite nant bij het vrijwilligerscorps de la Redj te Nijverdal, gem. Hellendoorn, R. J. Brink; bij de zeemacht bevorderd tot officier van administratie le klasse de officieren van ad- zoinistrame 2e klasse E. G. de Wijs en C. Valkenburg; bij de directie van de grootboeken voor de Nationale Schuld te Amsterdam benoemd tot commies H. C. van Santen van Sprang, Ch. Straub eu J. Pli. de Graaff Jr., allen thans aajunct-oommies bjj die directie; tot adjunct-commies B. M. Alberts, thans le klerk bij genoemde directie; met 1 jaar verlengd de duur der 3-jarige detacheering van den len luitenant A. C. Couvee, van het wapen der infanterie bij de landmacht in West-Indie overgeplaatst in rang: bij de infanterie hier te lande bij het 4e regiment de 2e luitenant der infanterie G. F. van Hoogenhuyze van het Neder 1 andsch- Indischo leger; hij do infanterie van het Nederlaadsch- Indische leger de 2e luitenant J. Zijlstra van het 2e regiment infanterie van het leger hier te lande; op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de kapitein A. H. P. Th. Bru- net do Roahébrune, van het 7e regiment infanterie, en is (hem de rang van majoor verleend eervol ontslagen uit den militairen dienst do kapiteins J. H. A rends en Hedn, de 1ste luitenant B. Th. van Leleyveld, beiden van de infanterie, benevens de le luitenant der artillerie M. Faasson, allen thans op non- activiteit. vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan eene inrichting van hooger onder wijs te Oud Ehrenstein, gemeente Kerkrade, aan G. Dauge, geboren te Montfiquet in Frank rijk E. Logend re, geboren te ChAteaubouxg in Frankrijk P. le Conté, geboren te Carentan in Frankrijk L. Meligner, geboren te Frémery in DuitschlandO. Crouen, geboren te Lassy in FrankrijkH. 'Belliot, geboren te ThuryHar oourt in Frankrijk J. Faudoire, geboren te Lu- sanger in FrankrijkE. Lebaiilif, geboren te 'Hambye in FrankrijkJ. Darcel, geboren te Coütlogon in Frankrijk, en A. Lecler, geboren te Neufmesnil in Frankrijk; H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prius boden Donderdag aan Hun nog aan wezige logeergasten en verdere geuoodigden een muziekavond aan, waarop bet volgende programma ten gehoore werd gebracht Eerste gedeelteMurmeindes Lüftchen van Von Jensen en Wie bist du ineine Königin van Brahms, gezongen door den heer Urlus; Rêverie van Vieuxtemps en Polonaise A dur van Winiawsky, gespeeld door den heer Pe tri; der Nuesbaum van Schumann en Ruhe Süssliebchen van Brahms, gezongen door me vrouw A. Oldenboom; Blond Elslein van v. Rennes en Out Lieken, gezongen door den heer Urlus; Romance F dur van Beethoven en Sarabande-Double Bourrée van Bach, ge speeld door den heer Petri; verbeidend van Arnold Spoel en Wiegenlied van Mozart, ge- zo ngeu door mevrouw A. Oldenboom. Tweede gedeelteVieille chanson van Bi- zet en Serenade du Passant van Massenet, gezongen door movrouw A. Oldenboom; Ada gio aus dom 9e concert van Spohr en Intro duction et Rondo capriccioso van St. Saëns, gespeeld door don heer PetriTraum durch die DKmmerung, van R. Strauss en der Hi dalgo van Schumann, gezongen door den heer Urlus. De heer A B. Verhey begeleidde wederom de verschillende nummers. H. M. de Koningin eai Z. K. H. de Prins hebben gisteren avond de godsdienst oefening ter voorbereiding tot het H. Avond maal bijgewoond in de Groote Kerk, waar voorganger was ds. Van do Flier. Naar de Asser Ct. meldt, heeft H. M. de Koningin aan de Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord een gift van f 500 geschonken. H. M. de Koningin-Moeder maakte gisteren middag met de Prinsessen van Bent- hedm een rijtoer door Scheveningen en langs den strand boulevardwaar stapvoets werd gereden. Hertogin Mare en Hertog Paul van Mecklenburg hebben gisteren in de kerk aan de Prinoessegracht de Hoogmis bijgewoond ter gelegenheid van den katholieken feestdag. HH. KK. HH. Hertogin Marie An toinette en Hertog Paul van Mecklenburg, vertrokken heden ochtend 6 u 21 m. per Staatsspoor naar hunne woonplaats. Alle ministers, hoofden der departe menten, de voorzitters van de beide Ka mera der Staten-Generaal, de directeur vai het kabinet der Koningin en nog ©en"go andere gonoodigden, namen Donderdagavond deel aan bet door den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Van Swi ade ren, gegeven diner. „Het Hertogdom Limburg." Boven oen officieel aanplakbiljet, van Ge deputeerde Staten van Limburg, bo tref f en- do de provincialo keuring van springstieren, staat: „Hertogdom Litmburg", en noemen Gedeputeerden zich „Gedeputeerden Staten van het Hertogdom Limburg." Maar waar om dan van „Provincialo" zeuring gespro ken, vraagt de Bredasche oorrespondent van do Ned. In oen officieel stuk past juiste for muleer! ngi M u n t g a s wordt to Haarlem zooveel gevraagd dat B. en W. boven dc reeds toe gestane sommen nu nog f 40.000 vragen voor muntgasmeters en f 45.000 voor leiding. In de Donderdagmiddag gehouden rit ting van den gemeenteraad van Leiden wer den do geloofsbrieven van het nieuwbenoemd lid, mr. W. van der Vlugt. onderzocht, in orde bevonden en tot diens toelating beslo ten. De Raad der gemeente Renkum gun de de gasconcessie voor het dorp Ooe- terbeek aan W. v. d. Does aldaar. De prijs voor kook- en lichtgas is bepaald op 7 cent per kubieke meter, de prijs voor de straat verlichting op f 12.75 per lantaarn bij 1400 branduren per jaar. De dezer dagen ingestelde Staatscom missie van burgerlijke en militaire leden voor de vee-verzorging in de stelling van Amster dam, zal in do volgende week worden gein stal leerd in de hoofdstad, alwaar de commis si© tevens hare vergadering houden en zete- leu zal. De minister van Staat, minister van Oorlog, brengt ter kennis van belanghebben den 1. dat in het jaar 1904 geen studenten in de geneeskunde van de Universiteiten hier te lande, op den voet der bepalingen van liet Reglement, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 30 October 1880 (Staatsblad no. 187) eu gewijzigd bij Koninklijk besluit van 14 Sep tember 1883 (Staatsblad no. 135), zullen worden toegelaten tot de verbintenis, be doeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880 (Staatsblad no. 145), om, na 'het ver krijgen van den titel van arts, eene benoe ming tot officier van gezondheid bij het per soneel van den geneeskundigen1 dienst dier landmacht aan te nemen 2. dat er voor vijf burgergeneeskundigen (artsen), die voor den militairen geneeskun digen dienst physiek geschikt zijn, gelegen heid bestaat om te worden benoemd tot of ficier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, onder het genot eener premie voor eens van twee duizend vijf honderd gulden (f 2500). Voor zoodanige benoeming komen alleen in aanmerking ongehuwde Nederlanders, van goed zedelijk gedrag, die het diploma als arts bezitten en niet ouder zijn dan dertig jaren. Nadere bijzonderheden bevat de Staats courant No. 72. Als raadsheer in het geiecbtshof te 's Hertogenbosch is gisteren voor den Hoo- Raad beeedigd jhr. mr. F. X. A. Ver en. Door de rechtbank te Almelo is opge maakt de volgende alphabetische lijpt van aanbeveling voor rechter in dat college Jhr. mr. J. A. van der Does, ambt. van hot O. M. bij het kantongerecht te Zutphen mr. E. Jannink, substituut-griffier bij ge melde rechtbank, en mr. H. van der Wal, advocaat-procureur te Groningen. Door de rechtbank te Zwolle is opge maakt de volgende alphabetische lijst van aanbeveling voor rechter in dat ooilege: Mr. F. D. van der Dussen, kantonrechter te Ka"- penmr. A. J. van Slooten, aubsti- 1 uut-griffier bij giemeld college, en mr. E. O. Umbgrove, rechter in de rechtbank te Alk maar. In de kolonie Curasao is op het eiland 9t. Eustatius de betrekking van gouverne- mentsgeneeskundige vacant. Nadere bijzonderheden zijn te vinden in de Staatscourant no. 75. De Staatscourant bevat de Konink lijke besluiten van 16 Maart, tot nadere wij ziging van het Koninklijk besluit van 12 Februari 1879 (Staatsblad no. 36) tot rege ling der examens als arts, tandmeester, apo theker, vroedvrouw en apothekersbediende; van 16 Maart, tot wijziging van het regle ment voor do Rijkskweekscholen voor vroed vrouwen van 21 Maart, houdende aanwijzing van de gemeente Leiden, als losplaats van goe deren, ingevoerd met spoortreinen. Bij beschikking van den minister van Marine is met ingang van 1 Mei a. s. lo. de opzichter der verlichting 2de ge zagvoerder aan boord van 'sRijiks lichtschip Maas, J. Kunst, benoemd tot opzichter der verlichting 1st© gezagvoerder aan boord van 's Rijks lichtschip Schouwen bank 2o. de 1ste 1 iah t wachter-stuurm an aan boord van 's Rijks lichtschip Maas, G. J. Tielkes, benoemd tot opzichter der verlich ting 2de gezagvoerder daar aan boord; 3o. de 1ste licht wachter-stuurman, aan boord van 's Rijks lichtschip Terschei linger- bank, J. Stobbe, in gelijke betrekking over geplaatst aan boord van 'sRijiks lichtschip Maas. Te 's Gravenhage is op 77-jarigen leef tijd overleden de heer M. E. van der Meulen, em.fprefd., Ridder in de Orde vau Oranje- Naasau. De bekende kapelmeester Rebioeck is overleden. Zijn dood is een groot verlies voor het Phil harmonisch orkest, dat 's zomers te Scheveningen optreedt. Zijn liefde ook voor Hollandsche kunst en kunstenaars deed hem verleden jaar de hooge onderscheiding te beurt vallen van zijn benoeming, door H M. do Koningin tot officier van de Oranje-Nas- sau-orde. Rebioeck, ook om zijn beminnelijke eigenschappen als mensch geacht en geëerd, zal in dankbare herinnering in de kunstwe reld en speciaal te Scheveningen blijven voortleven. Een reliquie. Dit jaar wordt in do kerk van den H. Martinus te Wijck bij Maastricht het 500-jarig bestaan vau het wonderbaar H. Kruis plechtig gevierd, dat in deze kerk bewaard en vereerd wordt. Ver schillende bedevaarten zijn georganiseerd van de omliggende gemeenten. Zelfs de bisschop van Luik heeft beloofd, het H. Kruis met zijne geloovigen te komen vereeren, daar deze vereering van oudsher in 't Walenkwartier zeer verbreid is. De legende zegt, dat dit Christusbeeld ge groeid is uit notenhout, door een pelgrim van het heilige land medegebracht. Paus Pius X heeft, bij Rescript van den 20. Januari 1904, buitengewone gunsten willen verleenen aan de vrome vereerders van het H. Kruis te Wijck. Nbr. Gisteren is te 's Gravenhage het exa men afgenomen aan adspiranten naar de betrekking van kapelmeester van het fanfare corps bij het 9e regiment infanterie. De Arnhemsche Orkestver- een i g i n g. In een gisterenavond gehouden vergadering van de Arnh. Orkest-Vereeniging werd, na mededeeling, dat. de rentelooze lee ning ad f 3300 volteekend was, en de inkom sten belangrijk versterkt zijn door meerdere leuen, grooter subsidie der gemeente en het vormen van een waarborgfonds, besloten de exploitatie voort te zetten. De bekende „Salon des Variétés" in de Amstelstraat te Amster- lam is gesloten, omdat de directie (mevr. Van Westerhoven) niet langer de huur kon be talen. Waarschijnlijk zal echter de Salon vanaf Zondagavond' weer bespeeld worden door het gezelschap van den heer DeLmoute, onder directie van de hoeren Van Aalderen. De traditie van den Salon, dat onder het niet te hooge entreegeld consumptie is begrepen, blijft gehandhaafd. Op deze wijze zal de Salon tot 1 Mei bespeeld worden, terwijl van de zomermaanden zal worden gebruik gemaakt om het gebouw inwendig eene algehèele ver andering te doen ondergaan. Met het nieuwe seizoen wordt begonnen met de opvoering van Duitsche blijspelen met zang. Een nieuw weekblad. In het begin der volgende maand zal bij den uitgever W. Hillarius Wzn. te Almelo een nieuw geïllustreerd weekblad voor school eu huis verschijnen. Ddt blad wil, blijkens een ons toegezonden aankondiging, meer leven, meer frischiheid, meer gloed brengen in het onderwijs. Het wil het belangrijker maken voor leerling en onderwijzer beiden. Het zal de strijdvragen buiten zijn kolom men houden, geleid door de overweging, dat daaraan reeds voldoende aandacht geschon ken wordt door het orgaan van den bond vian Nederlandsche Onderwijzers en dat der Hoof- denvoreenigmg. De redactie en medewerkers worden gevormd zoowel door klasse-onder wij zera als hoofden. Ook voor niet-onderwij- zers zullen de kolommen gaarne openstaan. Voor bepaalde onderwerpen, alaSchool- hygiene, Alcoholisme, Spel en Sport, Han denarbeid, Landbouwonderwijs, Nuttige en fraaie Handwerken, Zang en Muziek worden aparte rubrieken geopend, die door eerste krachten verzorgd zullen worden. Zoo is re dacteur voor Schoolhygiène, de heer G. Oos- terbaan, inspecteur van Volksgezondheid te Zwolle; voor Handwerken zijn redactrices de dames Teunissen en van der Velden te Am sterdam. Onder de gewone medewerkers be vinden zich o.a. de heeren: Dr. O. te Lin- tum, KI. de Vries Szn., H. H. J. Maas, J. Faber, D. v. d. Meulen, P. Teunissen, dr. G. A. Ootmar en M. Schoonbrood, terwijl nog van verscillehde kanten medewerking is toegezegd. Wandelen. Twee Leidsche studen ten hadden Woensdag een weddenschap aan gegaan, dat zij den afstand van. Leiden naar Amsterdam (41 K.M.) over Aalsmeer wan delend binnen 5 u. 16 min. zouden afleggen. Zij wonnen, want zij deden er precies 4 uur 19 minuten over. De laatste 11 K.M. liepen zij in 40 min. Iemand in gewonen pas legt ongeveer 5 K.M. per uur af. Wellicht kan het voor sommigen on der onze lezeressen van nut zijn kennis te nemen van hot onderstaande, dat wij lazen in do „Kampioen" Wielrijden voor dames. Het zadel omlaag! We hebben meermalen gehoord, dat wael- rijdende dames zich beklagen dat het trap pen zoo vermoeiend is. Als men echter ziet, hoe de meeste dames op haar fiets zitten, kan men zich over die klachten niet verwonderen. Er lieersckt namelijk een onzinnige fiets- mode, die aan het schoon© geslacht decre teert, de pedalen te bewerken met het uiter ste puntje van den grooten teen, wijl een elegant gestrekt voetje ia oen covuet fiets- laarsje zoo uiterst gracieus staat. Wij weten niet in hoeverre onze lezeressen den trippel gang van een prima ballerina op de verti caal gestrekte voet vingers gracieus vinden. Wel weten we dat al onze lezeressen, prima ballerina's incluis, er voor zouden bedanken, deze teteninoordende wijze van voortbewe ging op den openbaren weg in practijk te brengen. Nu pleit het sterk voor den gevleugelde® gang van het rijwiel, dat zelfs dames het paard in matigen draf voorbijstreven onder de zwakke impulsie van lichte groote-teen- drukjes op de pedalen. Maar voor den prac- tischen zin onzer dames en voor haar dank baarheid jegens koningin Yelo pleiten deze rijimethode en dë daaruit voortspruitende klachten over moeheid zeker niet. Laat u gezeggen, o dames, en vergeef mij de wellicht wat krasse terminologie, dat het efven onzinnig is op de punten van de groo te teenen een wandeling te maken, ah met do uiterste neuspunten van uw coquette laarjses een rijiwiel voort te stuwen. Om een rijwiel gemakkelijk voort te drijven, moet men zóó gitten, dat men de pedalen tot het vau deu arbeidscirkel gemakkelijk met den dichtst bij den grond zich bevindende punt horizontaal gestrekten voet kan neerdrukken. Op die manier alleen is het mogelijk te rij den zonder abnormale vermoeienis. In de meeste gevallen zal men na het laten zakken van het zadel ook bespeuren, dat zadelpijn, spierkramp, vermoeienis in de enkels en an dere dameskwaaltjes tot het verledene be- hooren. De installatie voor draad- looze telegrafie op de Marinewerf te Amsterdam heeft telegrammen gewisseld met een dergelijke installatie op Helgoland, die tevens in telegrafische gemeenschap was met een mailboot in de haven van Hamburg. N. v. N. Naar de Tel. met zekerheid verneemt, is aan het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie een nieuwe tractameuteregeling voor de directeuren van poet- en telegraaf kantoren in bewerking. Vanwege de Holl. IJz. Spoorweg-maat schappij heeft de zoogenaamde watertrein weer gereden, om, nu door do langdurige droogte gebrek aan drinkwater is ontstaan, de lijiiarbpidera daarvan te voorzien. Öa trein uit speciale daarvoor ingerichte wagons bestaande, rijdt des nachts en beurtelings op de verschillende trajecten. O. H. Ct. Een door den wethouder Mouton. voo - gestelde wijziging op de tramotvereenkomst in Den Haag, strekt om geen bevoegdheid te geven aan de Traanweg-maatschappij, o.Q do conducteurs en koetsiers, indien zij dit weusohen, langer dan den vastgestelden ar beidstijd te doen werken, tegen extra-loon. Door het polderbestuur van Lakerveld, is besloten een atoomgemaal te stichten. De kosten zijn geraamd op p. m. f 20000. Het werk is opgedragen aan de firma J& Smulders en öo. te Utrecht. Ingevolge besluit van de afdeeling Am sterdam van den Ned. Barbiers- en Kappers- bond, zullen aldaar op den 2en Paaschdag alle kappers- en barbierssalons gesloten zij] u Heb hoofdbestuur der Ned. Vereen i- ging tolt bescherming van dieren zet een b.v •weging op 't getouw om de invoering vau het schietmasker te bevorderen bij de vleesch- houwers. Dezen zal gevraagd worden of z j het schietmasker willen gebruiken en daarna zullen de vleeschverbruikers worden uitgenoo digd zich te doen bedienen door deze slagers, van wie een lijst zal worden opgemaakt. Uit de diamant-were 1 dl Op de Donderdagavond in Velox te Am sterdam gehouden vergadering waren ook Romeo en Jef Groesser uit Antwerpen aan wezig, van wie de eerste op verzoek van den lieer Polak verslag deed van de Antwerpscbe staking, voornamelijk omdat er verschil ia tusschen de berichten der werklieden- en der patroons v erec nagingen aldaar over het cijfer der arbeiders, die onder de patroonsvoorwaaë- den werken. De heer Romeo deelde mede, dat er ie Antwerpen 3000 diamantbewerkers zijn. Daarvan werken er 1669 onder de Bonds voorwaarden en er zijn 1,405 stakers, dat maakt circa 3000. De patroons bewerer daarentegen dat er 700 werklieden aan du-u arbeid zijn gegaan, maar spreker rekende voor dat er slechts zijn 130 pas aangenomen leerlingen, 138 patroons (eigenwerkmakers), 68 knechten, z.g. onderkruipers en 56 ver stellers. En ook in de toekomst zal de Ant werpscbe Bond even flink weten te strijden als de A. N. D. B. te Amsterdam. Aan de glasfabriek te Nieuw-Buinen bedraagt het aantal der stakenden thans 130, daar behalve de aainhcohtsters nog 70 glasblazers eai 30 personen, die anderen ar beid verrichtten, het werk neergelegd hebben. Adv.-gen. bij den Hoogen Raad mf. Ort heeft geconcludeerd tot verwerping vau bet cassatieberoep tegen het vonnis der An> sterdamsobe rechtbank, waarbij de A. N. D. B. was veroordeeld tot uitkeering van zieke- geld. Dë A. N. D. B. had aangevoerd dafc krachtens de statuten alleen het bestuur daarover te beslissen heeft, doch de recht bank had dit verweer gepasseerd, omdat de statuten niet in behoorlijken vorm, d. w. z. geregeld en geregistreerd aan de rechtbank waren overgelegd. Tegen die beslissing was door de A. N. D. B. in cassatie aangevoerd, dat dan ook de rechtbank de vordering tot uitkeering van ziekegeld ook niet had mogen toewijzen,, omdat deze ook steunde op de srtastuten. Doch adv.-gen. was van oordeel, dat dit cassatiemiddel afstuitte op der reohtb. feitelijke beslissing, welke hierop neerkomt dat de vordering naar 's rechters oordeel ten slotte geen tegenspraak ontmoette. En dat de vordering, welke blijkens dë dagvaarding steunde op de statuten van den Bond, alleen door die statuten had kunnen bewezen weid den, volgt, zoo meende mr. Ort, uit geen enkele wetsbepaling. Uitspraak 6 Mei a. s. De dienstweigeraar Jan Terwey, van het 7e regiment infanterie, ia door den Haarlemsohen krijgsraad veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf, met ontzegging vau het recht om binnen 5 jaar als militair te dienen. Men meldt uit Amsterdam aa^i de N. R. C.: „Gdsterenochtend riep in de strafkamer der rechtbank alhier de deurwaarder, nadat de president berm had toegevoegd„volgende zaak," met luider stemme plechtig een voornaam en naam op, en binnen kwam een 12-jarige kleuter, die schuchter in de bank fcr beklaagden trad. Hij moest antwoorden op de vragen van den president, lioo hij heette, waar hij geboren was, hoe oud hij was, hoe zijn vader en moeder heetten. Daar op verkreeg de rechter-rapporteur het woord deze releveerde, dat beklaagde voor den kan tonrechter in kanton II te Amsterdam had terecht gestaan, en door dien kantonrechter was ontslagen van rechtsvervolging, als heb bende hij gehandeld zonder oordeel des on derscheids. Vervolgens las de griffier eeno acte voor, plechtig, met zware stem, en weder werd de naam van den beklaagde uitgespro ken, naam en voornaam, en eindelijk verkreev het.O. M. het woord, betoogende, dat heb eene vaste gewoonte scheen van den kanton rechter in kanton II te Amsterdam, om bij" jeugdige personen zooals beklaagde het oor deel des andersclieids niet aan te nemen; dat het O. M. zich natuurlijk niet kon ver eenigen met deze gewoonte van den kanton rechter en dat het O. M. mitsdien requiTeer de 1 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. Daarop vroeg de president aan den beklaag }de, of hij' nog iets te zeggen hadhiji had niets te zeggen, maar keek sip. Toen sprak de president: „mannetje, pas op; doe het. niet meer, want dan wordt het niet f i, maar f 10, steeds hooger, en dan gevangenis straf, o, dan loopt het zoo op." Hierna ver klaarde de president het onderzoek in deze zaak gesloten, en bepaalde de uitspraak in deze zaak over 14 dagen, des morgens ten 10 ure. Aan welk gruwelijk feit had deze jeugdige beklaagde zich schuldig gemaakt? De wet noemt het misdriifstrooperij. Deze jonge strooper liad echter niet, van top tot teen gewapend, op verboden terrein gejaagd, neen, hij had van een struikjekruisbessen ge kaapt! De jongen was, toen hijj en zijn ka me-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2