37». 3de Jaargang. Dinsdag 12 April 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. 's ZOMERS BUITEN. ERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post. - 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adverténtiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTÉNTIËN: Van 1—5 rebelsf 0.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. EóA* circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De Fransch-Engelsche overeenkomst. In den bunJel regelingen, die zijn samen gevat in de tusscben Frankrijk en Engeland gesloten overeenkomst, zijn met alle punten van evenveel gewicht. Er zijn een aantal punten onder, die niet meer dóen dan den feitelijke® toestand bevestigen. I>at is niet liet geval met de bepalingen, die op Marokko betrekking hebben. Marokko is het punt. waar de tegenstrijdige belangen het meest tegen elkaar indrnischen, en waar ook der den bij eene vreedzame en bevredigendb op lossing in hooge mate geïnteresseerd zijn. Marokko is ook bet punt. waarop Frank rijk de meeste aanspraken, deed gelden en waai' het de meeste conoessiën gekregen heeft. Het Fransche standpunt werd onlangs uiteengezet door de Temps in oen artikel, waarin gezegd werd: ,,Onze aanspraken steu nen op de stevigste grondslagen. Het is duidelijk, dat met het oog op de reusachtige bemoeiingen die bezig zijn de voorwaarden der productie op de ganscbe oppervlakte der aarde te wijzigen, een land, dat tot het ge bied der Middellandscbe zee behoort en glrooto rijkdommen in zijn schoot bergt, niet ten eeuwigen dage braak kan blijven liggen a'at schendt, zou men kunnen zeggen, de openbare belangen, want het is een klaar blijkelijk verlies voordo beschaving. Daarom hebben wij het recht verlangd, Marokko te helpen, opdat liet uit de chronische anar chie, waaraan liet wegkwijnt en waaruit het uit eigen kracht zich niet kan verlossen, eindelijk worde bevrijd. En wij hebben dit recht uitsluitend voor ons geëischt, omdat wij eene lange grens met Marokko gemeen hebben, en omdat in Marokko en in Algerie .volksstammen leven, die door banden van ras en godsdienst met elkaar verbonden zijn, zoadat stoornissen in het eene deel terstond hun terugslag moeten vinden in het andere deel. Dat brengt voor ons een toestand te weeg1, die haars gelijjke niet heeft". De Temps constateerde dan, dat ondanks deze goede redenen het nog niet zoo lang geleden is, dat de Fransche regeering 't niet waagde met hare eisclien op te treden voor Europa, dat ook volstrekt niet van zins zou zijn ge weest ze te erkennen. Thans echter zijn er nog slechts weinigen, die zioh tegen de voor waarden van Frankrijk verzetteneene schrandere, vooruitziende en vasthoudende di plomatie heeft dit resultaat bereikt, dat oen van de grootste vreedzame overwinningen is, die Frankrijk ooit heeft behaald. Men vindt deze uitspraak bevestigd in de nu gesloten overeenkomst, want daarin wor den ten aanzien van Marokko alle wenschen van Frankrijk vervuld. Engeland kent aan Frankrijk het uitsluitende recht toe Ma rokko onder zijne financieele, economische en administratieve leiding te nemen. De weinige beperkingen zijn, dat voor dertig jaren handelsvrijheid gewaarborgd wordt, dat aan de noordkust, geen versterkingen mogen worden aangelegd en dat de nominale onafhankelijkheid van Marokko gehandhaafd blijft De overeenkomst staat den Fransohen oen feitelijk protectoraat over Marokko toe. ongeveer als dat wat zij reeds in Tunis uit oefenen of wat Engeland uitoefent in Egypte. De bepaling. Waardoor het aanleggen van versterkingen aan de kust tegenover Gibral tar wordt uitgesloten, is zoodanig geformu leerd, dat Engeland en Frankrijk zich ver binden, aan geene andere natie toe te staan de kust tussohen Melilla en den mond van de Sebu te versterken. Deze bepaling zal Spanje beletten de bezittingen die het in de Presi dios heeft aan de Marokkaansehe kust, ver der uit te breiden of ce versterken. Dat Spanje in den loop van de onderhandelingen, die aan het sluiten van deze overeenkomst zijn voorafgegaan, zich zijne rechten heeft voorijehouden, maar geeno principieel© be zwaren heeft gemaakt., is als zeker te beschou wen. De Panjsolie correspondent van do Frankf. Ztg. verzekert, dat zoowel Italië als Rusland gedurende de onderhandelingen door Frankrijk op de hoogte gehouden zijn. Men mag aannemen, dat ook Duitsdhland door 't sluiten van het verdrag niet verrast is. De Nordd. Allg. Zeitung merkt in haar week overzicht op, dat uit den tot dusver bekend geworden inhoud van het verdrag blijkt, dat- de Duitsohe handelsbelangen in het Marok kaansehe sultanaat geen stoornis hebben to vreezenintegendeel belooft eene op de over eenkomst steunende bemoeiing van Frankrijk oan aan de openbare toestanden in Marokko grootere vastheid te verzekeren, ook den Duitsohen handel voordeelen te brengen." In Fransche oppositiebladen is betwijfeld of deze overeenkomst in Rusland gunstig zou worden opgenomen. Eene officieuse mededeo ling uit Parijs verzekert daartegenover, dat het streven van Engeland en Frankrijk om door vriendschappelijk overleg-over eene reeks van vragen bronnen van woderkeerig wan trouwen te verstappen en de mogelijkheid van wrijvingen, zooals in het verleden menig maal di'eigdeu, te ontgaan, in Petersburg vol strekt geen argwaan heeft verwekt. Veeleer kan worden verzekerd, dat men in Rusland de vertrouwelijke aankondiging van de tus- schen Parijs en Londen ingeleide onderhan delingen en de aanwijzing van hun doel gun stig heeft opgenomen en dat dit. optreden van de zijde der Russische diplomatie steeds be oordeeld is als een uitvloeisel van de gcueigxi- heid om den vrede te bewaren. Duitsehland. Het bestuur van de vereeniging voor huis- arbeidsters is bij den staatssecretaris Voor de binnenlandsche zaken van liet Duitsohe rijkvgraaf Posadowskyop audiëntie ge weest om hem te verzoeken het zijne te doen om den huisarbeid bij het confectievak in de verplichte verzekering voor invalidi teit te doen opnemen. De minister had daar tegen deze bedenking, dat hij eerst de verze kering tegen ziekte wenschte in te voeren en daarnaast die wegens invaliditeit te be zwaarlijk vend, omdat voor de arbeidsters bij de lago loonen de last van dubbele bij dragen te zwaar zou worden. Toen hem ech ter verzekerd werd, dat zij bereid waren die offers te dragen, verklaarde do minister in dien geest de zaak nog eens te zullen over wegen. Hij wees er echter op dat de geheele regeling niet zou zijn uit te voeren, wanneer niet de huisarbeidsters zich ter inschrijving aanmeldden. Frankrijk. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Delcassé heeft aan een dagbladschrij ver medegedeeld, dat de onderhandelingen over de Fransch-Engelsche overeenkomst be gonnen zijn bij gelegenheid van het bezoek van president Loubet aan Londen, den 7eu Juli 1903. De stelregel, waarvan men is uit gegaan, is geweest, dat daar, waar het belang van den cenen staat in een kwestie bepaa-ld overwegend was, de andere staat offers moest brengen. Men had kunnen denkeu, dat de Russiscli-Japansche oorlog den loop van de ouderhandelingen had moeten belemmeren dat is eenter met zoo geweest. De onderhan delingen hebben tot het. doel geleid, en ieder, die hot. belang van Frankrijk en van den wereldvrede voor oogen heeft, moet zich daar over voldaan toonen. De diplomatieke perio de van de Marokkaansehe kwestie is thans geëindigd. Zeker is Engeland niet de eenige staat, die economische of andere belangen in Marokko kan doen gelden, maar zoomin Italië als Spanje zullen Frankrijk trachten tegen te werkendaarvan kan Frankrijk verzekerd zijn. De Fransche politiek tegenover Marokko zal vreedzaam zijn. Frankrijk zal den Sultan van Marokko in het bestuur, bij het opspo ren van financieele hulpbronnen en bij de reorganisatie van het leger bijstand verleo- nen, den aanleg van een spoorweg garandoc»- ren, die de verlenging vormt van de lijn OranTunis, en de laatste kiemen van den opstand verstikken. Dat alles zal tijd vorde ren. Maar heeft de militaire verovering van Algerie niet zestig jaren geduurd? Een ander dan een vreedzaam stelsel zou krankzinnig heid zijn en zou met de wenschen van Frank rijk strijdig zijn. Ten aanzien van Egypte verklaarde de minister, dat hij heeft toegestemd in de vrije besteding van een deel der als waar borg voor de EEgyptische leening bestemde inkomsten. Hij stelt zich er mee tevreden de grondbelasting als pand te behouden, maar daarvoor zal de conversie-termijn van de 1500 millioen bedragende geprivilegieerde schuld, waarvan 1200 millioen Fransch ka pitaal zijn, met vijf jaren verlengd worden. Eene verdere concessie 19, dat Engeland, dat >n 1888 de onzijdigheid van het Suez-kanaal slechts voorwaardelijk heeft erkend, dit thans volledig en uitdrukkelijk doet. De correspondent voegt hieraan nog toe, dat hij uit den toon der verklaringen van den minister den indruk heeft gekregen, dat de Fransch-Engelsche overeenkomst in Pe tersburg eene uitstekende ontvangst heeft gevonden. Spanje. De ziekte, waaraan Koningin Isabella van Spanje overleden is, was reeds twee maau- d.n geleden begonnen met eene "hardnekkige griep. In de laatste dagen was de zwakte steeds toegenomen, maar de doocl kwam toch vrij onverwacht. I11 de laatste jaren had zij zich steeds meer uit het openbare leven terug getrokken en leefde tamelijk geïsoleerd te Parijs in haar prachtig, door een grooten tuin omgeven paleis in de Avenue Kleber. Do Madridsche pers wijdt welwillende arti kelen aan de nagedachtenis van de gestorven ex-koningin, die geeno persoonlijke vijanden had, maar wel vrienden, die de door haar begauen misslagen welke tot hare onttroning hebben geleid, op rekening stellen van hare gebrekkige opvoeding, slechte raadslieden en overhaaste meerdcrj .rigverklaring. Het lijk wordt naad Spanje overgebracht enzal in den koninklijken graf kekier in het Escorial bijgezet worden. Koning Alfonso zal zijne reis niet afbre ken, op advies van zijne ministers, maar de feestelijkheden blijven natuurlijk ten gevol ge van den dood van zijne grootmoeder voort aan achterwege. Het doel van deze reis is per soonlijk met do bevolking in' voeling te ko men, en daaraan doet het achterwege blij ven van feesten geen afbreuk. Zuidwest-Afrika. Gouverneur Leutwein beridht uit Oka- handja: Ik heb den. 9e® met de ver- eenigde hoofd- en west er-afdoe li tigen (on der Durr en Estorff) de hoofdmacht van de Herero's, stedk omstreeks 3000 geweren, bij Onganhira aangevallen. Na een gevecht van acht uren werd de sterke vijandelijke stel ling doorgebrokende vijand is naar alle kanten teruggeweken. Onze verliezen zijn: le. luitenant Estorff, 2e. luitenant Erffa en twee ruiters gedood, luitenant Rosenburg en vijf ruiters zwaar gewond, vijf ruiters licht gewond. De verlie zen van den vijand zijn zwaar. Van de afdeeling Blasenapp niets nieuws. De oorlog in Oost'Azië. Van het oorlogsterrein zijn de volgende berichten ontvangen Uit SeoelMen gelooft, dat de Ru»- sen ten noorden van de Yaloe niet in voldoend aantal zijn, om weerstand te bie den aan den opmarsch der JapaMiers over een aanzienlijken afstand aan de andere zijde der rivier. Uit TienstinEr is reden om te gelooven, dat de rechtervleugel van d© Japansche marschlinie van Noord-Korea krachtig geposteerd is in de noordwestelijke kromming van de Yaloe. Men bericht, dat den 29en Maart iu die buurt een gevecht is voorgekomen.; he<t oogmerk van de Japan ners werden gezegd te zijn een baanvak te verwoesten in den rug van Moekden. Dit oprukken naar het noordwesten is zeer waar schijnlijk, want het heuvelachtige, zandige land is gunstig voor het vervoer van de troe pen en de kanonnen, terwijl het landi ten westen van het zuidelijk deel van den Yaloe in dit seizoen moerassig is. Chineesclue oliristencu uit Mcökde® be richten, dat eene treinlading Russen met verbonden hoofden en ledematen in noorden lijko richting is gepasseerd omstreeks 2 Aprilhet is onbekend van waar zij kwa men. Verleden Zaterdag heeft de Russische ge zant te Peking weder geprotesteerd tegen de aanwezigheid van Chiuecsche troepen aan de grens va 11 Mandsjoerije. Hij A-erlangde dal zij zouden worden teruggetrokken tot op vijf mijjlen afstand van den grooten muur. Uit Nioetfjwang: Zware rekens hebben de spoorwegen overstroomd en liet verkeer op <lu wegen gestremd in Zuid-Mandsjoerije. Het land is onbegaanbaar. De beriohten over de werkzaamheid dier Japanners in Korea en de komst van. Japan sche transportschepen op de Yaloe dben bij) het garnizoen van Niootsjwang vrees ont staan voor een mogelijken aanval van de Japanners. Do forten hadden gisterenavond eene on juiste opvatting vau het stelsel van seinlich ten, waardoor aan den mond van de rivier den schepen, die naar zee gaan, wordt gewe zen waar het diepe vaarwater is; zij vuurden 24 schoten af op loodsvaartuigen en oen koop vaardijschip, die naar buiten gingen. Door het vuren werden de inwoners on gerust. die meenden dat de Japanners Nioetsjwang aanvielen. Onder do soldaten ontstond groote opge wondenheid, met het gevolg dat twee Chi- neescho zeelieden, die, door het schieten angstig geworden, de rivier trachtten, over* te steken, door de schildwachten werden doodgesohoten. Uit TsjifoeDe stoomboot Shachsing, van Nioetsjwang, word gisteren namiddag te® noorden van de Kwangchengei 1 anden, op tien mijlen afstand van Port-Arthur, aange houden door acht groote Russische oorlogs schepen, gaande in de richting van Dalny. Hare papieren werden nagezien. Uit SjanghaiDe Chineeeche autoriteiten hebben zestien jonkladingen contrabande- goederen in beslag genomen te Ttónhwangtao. Allerlei VEr is een nieuwe „Noorsohe nachte gaal" verschenen, namelijk Fru Cally Mon- rad, een jonge en bevallige Noorweegsche Professorsdochter. Zij maakte door haren zang te Kopenhagen, Stockholm en Christia- nia grooten opgang. iNiemand minder dan Ed. Grieg moet heb ben verklaard, dat zij een kunstenares van den eersten rang is. vHet woonhuis van Hans Sachs. Het woonhuis van den schoenma ker, dichter en meesterzanger Hans Sachs te Neurenberg is dezer dagen voor 9chuld ver kocht. Het huis waariu sedert jaren eeu vleeschhouwerij, is gehouden, werd weer aan den vorige® bezitter, ook oen vleceohhouwer, toegewezen. Er is nu sprake van dat de stad let zal koopeu, en het evenals het „Al breclit Diirer Haus met piëteit zal in stand houden. vHet onderzoek in zake de dynamiet- aanslagen te Luik heeft den man doen ont dekken, die de twee doozen of kistjes ge maakt heeft, welke de ont.ploffingsstoffen in hielden. Het was dus niet Lambiu die zei maakte. De vervaardiger, Jozef Gilet, is een gewezen moubelmakersknecht, die nu in de mijnen werkt ca zeer bevriend is met Bou- tet. Het zou deze laatste zijn, die hem met het maken der kistjes heeft belast. Wist G. tot welk doel zij' bestemd waren? Hij beweert van niet, en het parket is waarschijnlijk ook van dit gevoelen, want hij is niet aangehou den, zelfs niet na de huiszoeking, die in zijne woning werd gedaan. vTe Rillaer (België) heeft gisteren een moeder haar drie kindereu vergif toegediend. Een kind van 5 jaar is reeds bezweken. vVolgens de „Transvaler" weigerde een postmeester kort geleden te Johannesburg een telegram aan te nemen, omdat dit in 't Hollandsch wa6 geschreven. Hij zond het telegram terug, en liet weten dat het in 't Engolsch moest wezen. Toen hem echter ge vraagd werd zwart op wit reden aan te too nen waarom hij 't weigerde, nam hij toch heel bedaard het telegram aan. vAntonio Fernandez, een matador, is dezer dagen 111 een stierengevecht te Juarez, Texas, gedood. Het govecht werd bijgewoond door 3000 personen, waarvan twee-derden Amerikanen waren en onder hen vele vrou wen. In het gevecht had de stier reeds twee paarden doorboord en toen hij, eindelijk uit geput was stak Fernandez hem bet zwaard tot- aan het heft in de borst. Zieltogend viel het dier neer. Een oorverdooveml applaus ging op, maar toen de matador zich omkeerde om liet publiek met oen buiging te bedanken, sprong de stier plotseling op en doorboorde hem met zijn horens. Uit het Deensch 30 DOOE HERMAN BANG. En plotseling begon ze aan de oude dame, die ze in liet geheel niet kende, van hun gansche leven te vertellen, van hun eerste hoeve, zulk een mooie, heerlijke plaats, die ze moesten verlaten, de tijden waren zoo slecht.; toon van de boerderijen, die ze ge pacht hadden, eerst op Tyen, toen op het midden Jutland, en 't laatst in Fly, Want wat helpt het als de grond goed is, als Bra- sen hooge pacht moest betalenvan hun ver huizingen on van de kinderen, die grooter werden en van de verkoopingen van hun huis raad. Langzamerhand hadden ze immers het meeste moeten verkoopen, en nu dè pacht hier, die Brasen zoo moeilijk kon opbrengen, want wat komt er binnen op zulk een kleine plaats? zonder op te houden, sprak ze in een door over hun geheele leven. „Maar men moet vol/houden," zei ze. Die oude dame had iets geantwoord, ze streelde slechts de ruwe hand van haar buur vrouw. Mijnheer Therkildsen liep voorbij en ging in de deur staan, toen mevrouw Fryant. die met den dominee had gesproken, op juffrouw Brasen toekwam en zei ..BcBte juffrouw Brasen, wat is het toch prettig dat u eindelijk eens wat uitrusten kan. Ze dwong juffrouw Brasen opnieuw plaats te nemen, terwijl zij zelf naast haar ging zitten. Mijnheer Therkildsen had zich omgewend in de deur, hij trok een boos gezicht, terwijl hij naar beneden ging. ,,'t Gaat hieir vroolijk toe," zei hij, toen hij in de gelagkamer kwam. Waar het ru moer plotseling verstomde, toen men hem zag. De consul verlangde soda-water entoen hij dat had gekregen, zei hij tot Brasen „De zaken gaan goed. Nu kan je eens beginnen met do huuir te betalen, je schuld is groot." Brasen bleef staan. „Ja. mijnheer Therkildsen," zed hij zacht en hij bleef achter zijn tapkast zitten, nadat de consul was heengegaan. Het ruïmoer begon opnieuw. Er waren geen glazen genoeg en rondom klonken zo met flessehen, terwij|l ze zongen. De kleine pottenbakker, dieni niemand oodt vroeger in een kroeg had gezien, sprong op een tafel en zwaaide als ecu dolleman, een flesch boven zijn hoofd, terwijl hij schreeuwde „De vrouwen levenLeve de vrouwen En terwijl allen lachten, klonken en schreeuwden, trokken twee winkelbedienden den pottenbakker van de tafel en zetten lieon op hun schouders. Zoo droegen ze hem iu triomf boven aller hoofden door het spekta kel in do kamers, terwijl Lassen, opgewon den door bet hier, het lawaai en de eer, bleef doorroepen „Lang zullen de vrouwen loven," in do met. stof en drankgeuren bezwangerde lucht. Achter de tapkast had Brasen zich opgc- richt. Hij nam een portglas, vulde dat uit eeu flesch met drie sterretjes en leegde dat in één teug: „Ja, naar de helriep hij en wierp het glas op den grond stuk. „Want daar gaat het heen." „Bier, bier!" weid. er weer geroepen. „Ja," antwoordde Brasen achter zijn toon bank en hief twee flesohjes bier boven zijn hoofd, een in elk zijner gebalde vuisten, ter wijl er opnieuw hoera werd geroepen. „Hoera! hoera! klonk het uit vijftig brul lende monden. Boven dansten zc als wilden. Else, die wat zag van moeheid, bleef doorspelen, steeds krachtigereen slier van dansera vloog door dc zaal, aangevoerd door mevrouw Jespersen. „Else, Else! Nu moet je ophouden." „Dadelijk, moeder, dadelijk!" zei do doch ter. en bleef doorspelen. „We kunnen nu wel gaan," zei de vrouw van den zanger tegen haar man, dio op ecu stoel naast de piano zat, met zijn rozen op zijn knieën, vergeten, als degene die zijn plicht heeft gedaan. „Ja, mijn eigen," zei de zanger slaperig en stond op. Do vier onderwijzeressen kwamen aanren nen. ..Hij is moe," zei mevrouw Graa. eu ter wijl ze haar schouders optrok, vervolgde ze: ..We schijnen nu immers ook geheel ovor- bodig geworden te zijn." Eeu der onderwijzeressen antwoordde „Och, hier wordt alleen naar geld geke ken." „Goeden nacht," zei mevrouw Graa. „Je bohoeft geen goeden nacht te zeggen." zei zo tögeu haar man, terwijl zo hem uit I de deur schoof. „Else, Else, houd nu todh op." „Ja, dadelijk, moeder!" 't Was een rondedansalle paren deden I er aan meer. Juffrouw Lucie had een fietser aan elke hand. Juffrouw Ingeborg stond zwijgend naast Knud Ender in de dein* van de woonkamer. Het was als zag rij alles, de zaal en de menschen, heel ver weg; alsof alles door elkaar dwarrelde voor haar oogen. „Kom, laten wc gaan," zei ze. „Ja, Ingeborg," zei Knud Ender en noem de haar voor de eerste maal bij haar naam, terwijl zij samen door de zaal liepen en hij met zijn arm haar beschermde voor het drin gen der dansende paren. Juffrouw Ingeborg hield haar sleep in de hand. Haar vriendin Johnny stond met Verner bij ecu der ramen. Zij beschouwde de bei den, terwijl rij passeerden. De muziek hield oj>. „Ja, George, zei mevrouw Fryant, die op stond. „Nu gaan we naar binnen." Maar wil u mij eerst voorstellen aan me vrouw Therkildsen, juffrouw Brasen. Zij had ons voor heden avond uitgenoodigd." Juffrouw Brasen kreeg een .vururroode kleur en ging met mevrouw Fryant door de zaal, waar mevrouw Therkildsen met de mevrouw van de Oostkust en met de dominee's vrouw stond te praten. „Dit is mevrouw Therkildsen," zei juf frouw Brasen. Mevrouw Fryant boog het hoofd „Ik wilde u even danken ik ben me- I vrouw Fryant dat u zoo vriendelijk was ons* uit tc noodigen, mevrouw, ©fsoboou u ons in liet geheel niet kent." Mevrouw Therkildsen wist zoo gauw niet wat zc zeggen moest. Zoo straks had ze nog een hoog blozende kleux, nu was haar ge laat plotseling heel wit. „Maar u zietf', vervolgde mevrouw Fryant glimlachend, „hoe aardig men heit heeft bij juffrouw Brasen. „Goeden nacht, mevrouw, goeden nacht, dames." Mevrouw Fryant groette en nam den arm van haar man. „Waar is Verner?" riep Johnny. Mijnheer Lindegaard had Eigil Verner in een hoek gedrukt, terwijl hij plotseling over scheikunde begon te spreken. „De chemie, mijnheer, verbergt alle ge heimen. Door haar zullen do menschen oens nog veel loeren", zei mijnheer Lindegaard, wiens slaperige oogen voor zich uit staarden. En hij sprak over de wonderen der chemie, Pasteur, bacteriën en bacillen en de samen stelling der hersenen in lange en verwarde zinnen. „De chemie is altijd mijn passie geweest", zei hij. en ik zou misschien oens groote ontdekkingen hebben gedaan." „Ongetwijfeld", zei Eigil, die beleefd lua»- terde, zonder een enkel woord te verstaan. „Ver strekkende ontdekkingen," zei mijn heer Lindegaard opnieuw. „Zeker, zeker", zei Eigil, di© mot een „pardon' eindelijk werd verlost door juf frouw Johuny, die aan zijn arm door do SI ot v

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1