BINNENLAND. Uit den omtrek. Ee correspondent van de Telegraaf te Rome schnjit dd. 9 April aan dat blad ..In do ..Mattino" van Napels avn 9 April leoen wij dat Koning Victor Emanuel bet volgende telegram aan H. M. Koningin Wil helm i na zond A Sa Majesté la Reine des Pays-Bas Sorrente. „En adressant a Votre Majesté et a son auguste époux nos sincëres salutations de oknvonue, la Reine et mol y a jout ons les meilleus souhaits pour un heureuz et agréablo séjour. Je me mets k ia disposition de V. M. pour tout oe qu'Elle peut désirer et lui pré sente mes salutations." Vitoor Emanuel. Prins Hendrik begaf zich weer met de „Marfalda" naar Napels, wear hij door den afgevaardigde van de Nnpolitaansoho stoom vaart-maatschappij vuerd ontvangen. Daarna begaf Z. K. H. zich naar het ..Aquarium", vertoefde daar wel een uur en ging toen naar Bcrtolini's hotel om daar te lunchen. Z. K. H. was vergezeld van zijn adjudant. Daarna werd liet nationaal museum bezocht eu nog ecu rijtoer gemaakt, om to 9.30 weer naar Sorrente te gaan. Intusschen geniet onze beminde Koningin van Sorrento, dat zij een „stukje paradijs" noemt hare dagen brengt H. M. door meestal in gezelschap van de Groothertogin van Mecklenburg, in villa Labonia, door II. M. gekozen 0111 er rustig te kunnen teo- keoeq. H. M. staat om 64 uur op en gebruikt dan dadelijk het ontbi't, bestaande uit: eieren, koffio met melk brood en boter. Daarna gaat II. M. een wandeling te voet doen. Om half één gebruikt II. M. de lunch met de Groothertogin van Mecklenburg en den Prins Gemaal, wanneer Z. K. H niet naar Napels is, wat bijna eiken dag gebeurt. Om 2 uur begeeft H. M. zich weder naar de villa Labonia om te tcekonen, zelve de portefeuille dragende, terwijl een dienaar het stoeltje en de doos met potlood, krijt, houts kool en doezelaar draagt. Gisteren toekende H. M. een mooi opgetuigden muilezel, speciaal naar de villa gebracht om voor H. M. to poeecren. Na eenigo uren gewerkt te hebben, keert H. M. huiswaarts, maar het duurt niet lang of H. M. gaat weer uit wandelen, steeds ge volgd door twee dienaren in zwart livrei met oranje tressentwee buitengewoon groote mannen, die aan verkleede agenten van po litie doen denken. 's Avonds om 7 uur wordt gegeten, daarna wordt muziek gemaakt, en ora 10 uur trekt H. M. zich in hare apartementen terug. Z. K H. Prins Hendrik echter blijft nog ceni- gen tiki met do dames en heeren van het go- volg praten. Do „chargé d'affaires" van H. M. te Rome begaf zich naar Sorrento en was 's avonds do gast van H. M., terwijl hij 's middags met do dames eu heeren van het- gevolg had ge luncht. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis te reu avond met de Vorstinnen van Bent- heim, in de Fransche Opera bijgewoond de voorstelling van Lohengrin, die gegeven word niet medewerking van Ernest van Dijck. Do twee nog te 's Gnwenhage vertoe vende vorstinnen v/tn Bentheim. brachten gistere'i middag wederom een beaaek aan Lei den. Op 31 Maart 1904 heeft- te Brussel door de gemachtigden van Nederland, België en Luxemburg <ic onderteekening plaats gehad eeuer overeenkomst tot hernieuwde verlen ging der op 17 December 1890 te 's Graven hage. 19 dier maand te Luxemburg en 20 d. a. v. te Brussel onderscheideulijk door dio Staten ge teek oude telcgraafconventie, welke reeds voer de eerste maal is verlengd te Brussel op 16 Maart 1897 (Staatsblad 1897 no. 10d.) De Spa&nsche gezantschapsvlag te s Gravenhage waait halfstok, wegens den dood van de voormalige Koningin Isabella van Spanje. Do minister van Financiën is van zijn buitenlandse!*» reis teruggekeerd. Het vertrek van jhr. Van Eys. den nieuwbenoemdon geoant te Lissabon, is we- gons ongesteldheid oenigen tijd uitgesteld. Naar men vernoemt is door de Regcering ocno regeling van de administra tieve rechtspraak aan den Raad van Stato gezonden en zal dezer dagen ook oene wijzi ging vau het strafwetboek ter bevordering van de openbare eerbaarheid dit staats lichaam bereiken. In de tegen 19 dezer bijeengeroepen vorgaderiug van de Tweede Kamer is aan de orde gesteld, trekking der afdeclingeu eu re geling vau werkzaamheden. De gemeenteraad van Nijmegen be sloot Zaterdag tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Van Broekhuisenstraat, hoek Ziekenstraat, groot 2000 cA„ voor f 20,000 aan den Staat, 0111 daarop een post en telegraafkantoor to stichten. Hr. Ms. pantserschip „Friesland", te Padanv gestat iotuieerd. heeft last ontvan gen naar Nederland terug te keeren. Do heer E. W. F. Kerling. kunst-in dustrieel te 's Gravenhage, is benoemd tot ridder der 4e klasse in do orde van Waldeck cn Pynnont, ter zake van de op last van H. M. de Koningin-Moeder vervaardigde ge brande kerkglazen voor de kapel to Arolsen. Do ex-president Steyn vertrok 7 April jl. van Cannes naar Güntheiwthal bij Freiburg in Badcu, om daar tot Juli to vertoeven. Dr. Lev da heeft een bezoek gebracht aan president Steyn, dr. Hendrik Muller, oud gezant van den Oranjevrijstaat. bezocht pre sident Kruger. I>? laats to is hersteld en ver trekt spoedig naar Zwitsedland. Als do ge Boudheid van president Steyn het toelaat keert deze reeds in het najaar naar Zuid Afrika terug. Do civiel-ingenieur A. Schotel to Sche- vcningen, en do opzichter-toeken aar D. J. Steentra Toussaint te Gravenhage, wor den tor beschikking gestelÏÏ ter benoeming tot tijdelijke opzichter bij het Bouwdepart© ment in Suriname. Ter vervulling van de betrekking van verpleegster bij het- krankzinnigengesticht te Buitenzorg kan naar Ncderlandsch-Indië wor den uitgezonden ééne gediplomeerde krank zinnigen verpleegster, die met jonger dan 25 jaar en niet ouder dan 30 jaar is. Aan de betrekking is verbonden eene be zoldiging van f 60 (zestig gulden) 's maands, met dne jaarlijksche verhoogingen van f 10 (tien gulden 's maande, tot eene maximum bezoldiging van f 90 (negentig gulden), 's maands. benevens vrije huisvesting, voe ding en geneeskundige behandeling. Nadere bijzonderheden zijn vermeld in do Staatscourant n<>. Sn. l>o heer J. H. Wisselink, lid van de Pronvinciale Staten van Overijssel, is, van een gezondheidsrcis terugkeerende, in den trein nabij Haaksbergen overleden. Na een langdurig lijden is gisterenmor gen te Amsterdam overleden de heer A. Fr ei tag, sinds 1894 directeur der Wester- Suikerrafiuaderij. De overledene begon blij ken een mcdedeeling in do N. R. Ct. zijn loopbaan als gewoon werkman in het machi ne-vak. Als werkfiihrer 111 do groote machine fabriek van Langen <fc Hundhausen, te Gre- venbroich, kwam hij naar Amsterdam om de Westei i Suike rra f f 111 aderi j te monteeren, en werd, dank zij zijne groote bekwaamheden blijvende belast met do leiding en het toe zicht van het technische gedeelte der fabriek. In die functie maakte hij de moeilijkste jaren der Wester mede, en werd in 1894 mede-directeur. Donderdag a.s. zal zijn stoffelijk overschot op de nieuwe Wester begraafplaats ter aarde worden besteld. Kinderbescherming. Do vierde en laatste dag van het. con gres voor kinderbescherming ving Zaterdag ochtend aan met eene vergadering der Ille afdeeliag, gewijd aam „Het kind en de ar beid." Do presidente der afdeeling, mej. Marie Junguis, toonde uit een statistiek, saamge- steld door het Nat. Bureau voor Vrouwenar beid. aan. <Jfct 200000 kinderen aan den ar beid deelnemen. Zij meende dat niet van kinderarbeid, maar van kindermisbruik moet worden gesproken en betoogde dat ware kin derarbeid is spelen en leeren. Het Kamerlid Ketelaar sprak daarna over ..den arbeid van schoolgaande kinderen in Nederland", nadat was medegedeeld dat het adres aan de Regeering voor afschaffing van nachtarbeid reeds van 260 handteekeningen was voorzien De heer Ketelaar toonde met cijfers aam, dat neg zeer veel kinderen beneden 12 jaar, niecrondeels arme schoolgaande kinderen ar beid verrichten in tal van bedrijven, waarbij dan nog veel huisarbeid komt. Bii onderwijzers- en werkliedenvereenigin- gen drong hij er op aan. do arbeidsinspectie in het. nagaan van overtredingen bij te staan, en zic_h niet. te laten weerhouden door vrees van inmenging in huiselijke aangelegenheden. Het verbod van kinderarbeid moet uitge breid worden voor de bedrijven van land-, tuinbouw, veehouderij en veenderij en in ieder geval tot don leeftijd van 14 jaar. Mej. Jungius verklaarde niet het bestuur van het congres te zullen bespreken de wen- schelijkhedd van een adres aan de Regeering, verzoekende de leeftijdgrens voor het verbod van kinderarbeid uit te breiden De tweede inleider, de Arbeidsinspecteur Van Thianen, wees op de nadeclige gevolgen van don Kinderarbeid op 't lichaam en de zedelijkheid. Tweede inlcidster was mevrouw dr. E. Kleerekoper. adjunct-inspectriee van don ar beid t.' Leiden, die hoofdzakelijk over huis arbeid sprak, waarvan zij de nadoelen groo- ter achtte dan van fabrieksarbeid. Een request aan de Regcering, verzoeken do den leeftijdsgrens tot 14 jaar uit te brei den, word tor teekening gelegd. Hierna kwam aan de orde het onderwerp: Arbeids-opleiding van het kind. Medegedeeld werd, dat de heeren Henri Polak, voorzitter van den Alg. Nederl. Dia- mantbewerkersbond en mr H. Smeenge, vice- voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van do vak-opleiding in Nederland, lid va» de Tweede Kanier, die als referenten over dat onderwerp zouden optreden, bericht van verhindering hadden gezonden. Van het drie tal, dat dit punt. zou inleiden, bleef dus al leen over mevrouw TydemanVersahoor, di rectrice der Huishoudschool te 's Gravenhage die do stelling uitwerkte, dat arbeid is een zegen, zoodat men het kind niet moet be schennen tegen arbeid in het algemeen, maar tegen overmatigen arbeid, tegen arbeid in I0011 op te jeugdigen leeftijd, tegen arbeid die de hersenen verstompt, de spieren ver slapt. Kortom tegen allen arbeid die er op gericht is om het kind te exploiteeren. Zij wekte verder op om do arbeids-oplei ding, die op het oogenblik nog zwak is, sterk te maken. In plaatsen waar het vakonder wijs niet gegeven kan worden, geve men op de scholen handen-arbeid als voorbereiding tot vakopleiding. Een der voordeelen van handen-arbeid is dat men geen onhandig en dientengevolge afhankelijk mensoh wordt. Mej. Duiver da. presidente van den Dienst bodenbond „Allen voor elkander deed eeiyge mededeel inge» over do dag-dienstbo den. Zij wees op do lage looncn aan die kin deren gegeven, en op het inhumane om die- meisjes 's middags naar huis te zenden, op het oogeniblik dat liet eten op tafel staat bij mevrouw. Dan moei het kind, welks eet- lust opgewekt 19, thuis gaan eten, ten minste als er thuis wat te eten is. Zij drong aan op vakscholen met. kosteloos ondcrrich* voor dienstboden. De IMeiut-bodenbond streeft daarnaar, en plaatst reeds sommige meisjes op de Huishoudschool te 's Graven- hage, dank zij do medewerking van mevrouw TydemanVerschoor, do directrice. De 'lieer Jan van Zutpdien, secretaris van den A. N. D. B. deelde mede, dat de stanl vau den strijd in de diamant-industrie te Amsterdam den heer Polak verhinderd had te komen. In zij ^plaats wilde hij niet op treden, als niet voldoende voorbereid, maar hij wensohte eenige aanvullingen te geven op do mcdedeelingen van mevrouw Tyde manVersahoor. Zoo betoogde hij dat de vakopleiding verwaarloosd wordt, en onmo gelijk wordt gemaakt door de concurrentie. De grootste belooning. welke men aan Marie Jungius en mej. Groshans, de bride vrouwen die zooveel voor het congres hebben gedaan, voor haar streven kan schenken, is dat het congres tot voortdurende band leidt tusschen ons en haar in het belang van het kind. Spr. gaf ten slotte in overweging om na te gaan wat te doen voor do 20 a 25,000 kinderen, die op dit oogenblik te Amsterdam tengevolge van den diamant-strijd lijden. I>r. Schel te» a (Groningen) bracht hulde, nanien9 allen referenten, aan den Nationa- len Vrouwenraad eu aan mej. Marie Jungius voor de inrichting en leiding van dit congres. (Daverend applaus). Mej. Jungius dankte namens den Vrouwen raad. In aansluiting met den wensch van den heer Van Zutphen, deelde zij mede, dat het congres-bestuur besloten heeft te over wegen in het leven te roepen een permanent congres voor kinderbescherming. Vele onder werpen zijn immers nog niet behandeld. Zoo b.v. de idioten en achterlijke kinderen. Het congres telt ruim 1500 ledende fraamvën zijn goed, maar de uitgaven zijn greor. om dat het congres zoo royaal is opgevat, om do kans van slagen te verzekeren Dank bracht Spreekster aan de regcering, die klei ne bewijzen van welwillendheid had gegeven. Aan allen die medegewerkt hadden tot het wolslagen van het congres, bracht Spreekster dank. in het bijzonder aan den ruggesteun dien het congres had ondervonden van den Bond voor kinderbescherming en van hen, die van staatswege zijn belast met de zorg voor de jeugdige verpleegden in de rijksop- voediuggestichten Met een korte toespraak sloot, daarna me vrouw N. DorpVerdam, presidente van den Nationalen Vrouwenraad, het congres. De onlangs opgeheven afdeeling Zut phen van het Alg. Ned Werkliedenverbond is opnieuw gevormd met aanvankelijk 60 lo den. De Nederlandsclie Bond van confectie- bedienden, zich ten volle kunnende vereeni gen met het adres aan de Tweede Kamer betreffende do Arbeidswet door de vereeni ging St. Nicolaas verzonden, waarin worrit aangedrongen het uur van sluiting van win kels en magazijnen door de Rijkswet te le palen, do Zondagsrust daarin op te nemen en den arbeidsduur der winkelbedienden bij dt wet te regelen, zond te dien einde een adres van adhaesie aan de Tweede Kamer der Sta- teu-Generaal. In oen afzonderlijk bijvoegsel, bij no. 84 van de Staatscourant verzonden, is opge nomen het verslag aan den minister van Binnenlaaidsohe Zaken over den staat van het Koninklijk conservatorium voor muziek in 1903. Het oude Beursterrein. De commissie inzake de bebouwing van het oude Beursterrein te Amsterdam, heeft Zaterdag een vergadering gehouden, waarin tot leden van het bureau zijn gekozen de heeren mr. Stuart als voorzatter, Fiedeldy Dop als vice- voorzitter; en Kromhout als secretaris. Ten einde het zelfstandige karakter der commissie aan te duiden, vrij van eenig verband met de Algemeen e Winkeliersv ereen iging, die t<7t de instelling der commissie den stoot heeft gegeven, achtte de voorzitter dier ver eeniging, de heer Meuwsen, het gewenscht niet in het bureau plaats te nemen. De wandeling op de Hem,el- scli© üorg. Het bestuur der Vereeniging tot bevordering van liet vreemdelingenver keer te Oost er beek heeft van den concessio naris aer nieuwe gasfabriek aldaar, bericht ontvangen, dat hij bereid is, de fabriek te plaatsen op een terrein bij het station Laag, mits de gasprijs in het contract vastge steld op 7 ets. wordt bepaald op 6 est, voor kookgas en 9 ets. voor lichtgas per kub. M. In den prijs voor de straatverlichting en voor de gemeentegebouwen zou geen veran dering komen Verder mag in de eerste 5 jaren geen concessie worden gegeven voor electrisch licht; de volgende 10 jaren niet anders dan onder voorwaarde, dat de electri- citeit wordt opgewekt door middel van gas motoren, die het gas moeten ontvangen van de fabriek van den concessionaris tegen 6 ct. per kub. meter. Het bestuur der vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer zou een verzoekschrift moeten richten aan den Raad der gemeente Renkum, om het contract in dier voege te wijcagende con* cessionaris verzocht vóór den 18en dezer ant woord. Zaterdagavond is er een vergadering ge houden, waarin dit voorstel breedvoerig werd besproken. Ten slotte verklaarden er zich 71 voor, 8 tegen en 8 stemden blanco. Zoodat. door het bestuur een request aan den Raad zal worden gericht, terwijl men een adres bij de ingezetenen zal doen'circuleeren tot het betuigen van adhaesie. Men zal zich herinneren, dat deze quaestie ver and houdt met het sluiten vau het land goed de Hemelsche Berg. (N. R. Ct.) Logaat Hoeufft. Van de vier La- tijnscho gedichten, waaraan eene eervolle vermelding werd toegekend en die op ko6ten van het Legaat Hoeufft zullen worden uit gegeven, hebben zich als schrijvers bekend gemaakt.van „Duo Signa", do heer P. H. Damsté te Utrechtvan „De telegrafo aero- codilo ad Mareoniamde heer P. Rosati te Bologna; van „Ad Franciam", do heer F. X. Reuss te Rome. Do schrijver van „Cornelius Gallus Par- thenio" hoeft nog geen verlof gegeven zijn naambriefje to openen. Legaten. Wi jlen de heer J. de Ko ning, te Haarlem, heeft f 100,000 aan het Luthersche weeshuis te Amsterdam vermaakt en evenveel aan dat to Haarlem. De Rotterdamscho Dier gaarde is een groot aantal dieren, door geschenk, rijker geworden, o. m. een paar karbouwen, welke diersoort, tot dusver niet in don dierentuin voorkwam. De bibliotheek is verrijkt met de volledige uitgaaf van Buffon, anno 1769. Paarde ndiphteritis. Te Haar lemmermeer heersoht diphtcritis onder de paardenop sommige stallen zijn 5 a 10 paarden aangetast. Arbeidsbeurs in het schoen makersvak. Naar men aan de 'sHert. Ct. uit Waalwijk meldt, worden vanwege de Kamer van Arbeid voor het schoenmakers vak krachtige pogingen aangewend 0111 op verscheidene plaatsen, binnen het gebied der Kamer, eene arbeidsbeurs te stichten. Het plan bestaat ook in Waalwijk zulk eene in richting tot stand te brengen. Deze zou dan omvatten Waalwijk. Baardwijk en Bezooien. Reeds worden personen genoemd, die zich daar en elders met de leiding dezer verceni- gingen zullen belasten. Do brandstichting te Zie- rikzcc. De advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad heeft gerequireerd tot afwijpang van het revisie-verzoek van den evangelist Weltevreden, door het Haagsche gerechtshof wegens orandstichting te Zierikzee veroor deeld tol 5 jaar gevangenisstraf. Biji de voortgezette behandeling van den Hoogen Raad van de revisie-aanvrage van J. S. Stevens, machinist-leerling te Meerssen, door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot 2 maanden hechtenis wegens het door schuld veroorzaken van het gevaar voor het verkeer door stoonivennogen op een spoorweg, réquireerde het Openbaar Mi nisterie afwijzing van het revisie-verzoek. Uitspraak 9 Mei. Gisteren werd voor do Haagsche recht bank behandeld de zaak tegen mr. Van Mun- nekrede, beschuldigd van verduistering van verschillende gelden in zijn hoedanigheid van curator in verschillende faillissementen. De beklaagde werd ten laste gelegd als cu rator in 3 faillissementen te Delft, zich we derrechtelijk te hebben toegeëigend gelden, tot een gezameulijk bedrag van ruim f 100,000. Mi'. M. P. G. Kappeyne van de Coppello, verdedigde bekl terwijl van de 54 gedag vaarde getuigen één verhinderd was te ver schijnen. Het verhoor der getuigen bepaalde zich hoofdzakelijk tot het verifioeeren der ver schillende bedragen, die der onderscheidene personen, welke goederen uit de faillissemen ten hadden gekocht, bij bekl. in zijn functie van curator waren gestort. Daarbij bleek dat de verduistering loopt, behalve over boven genoemd bedrag, ook nog over een bedrag in effecten, groot dertig en veertigduizend gul den. De getuige mr Post Uiterweear, mede- curator in het faillissement van de N. V. Delftsohe Gist- cu dpirituflfabriek, deelde mede, dat de taak tot afwikkeling van dit faillissement onder beide curatoren was ver deeld. Ouder goedkeuring van den rechtercom missaris werden de gelden bij bankinstellin gen te Delft gedeponeerd. Met onderling goedvinden werden effec ten door bekl. ontvangen en belegd. Getuige Poet Uiterwcer deelde verder mede, dat bekl. buiten zijn medeweten f 11,000 had gestort, biji de Provinciebank te 's Gravenhage. Een bepaalde afrekening had er tusschen beklaagde en getuige nog niet plaats gevon den en eene uitdeelingslijet was nog niet op gemaakt; maar wel hield beklaagde zijn me de-curator op de hoogte van de gelden, die bii hem inkwamen. Verscheidene getuigen werden daarna we der gehoord, ter verifieering van de bedrar gen door hen aan beklaagde betaald. Bij het verdere getuigenverhoor bleek rog dat beklaagde te Parijs speculeerde met gel den uit de kas der faillissementen, gewoon lijk met verlies. Op kantoren te Rotterdam uam beklaagde bedragen van f 10.000 en meer op, gedekt door effecten, of wel gaf hij effecten in pand voor leenschuld. Die effecten behoorden in de faillissementen. Bij Van Es en Co. te s Gravenhage had beklaagde door speculatie f 34000 verloren. Bij de drie faillissementen van V. van Meerten, van L A. van Meerten en van de N. V. Delftscbe Gist- en Spiritusfabriek waarin beklaagde curator was, moest vol gens den later aangestelden curator, mr. Montijn, respectievelijk in kas zijn f 7000, f 80000 en f 66000. Bekl. kon die bedragen niet afdragen en ze waren dus verduisterd. In zijn requisitoir noemde de substituut- officier van justitie, mr. Macalame Pont, het misdrijf door bekl. gepleegd, een smet voor de balie, een schande voor een land als het onze. Hij eischte 5 jaren gevangenisstraf, wegens verduistering 4 maal gepleegd in zij.no hoedanigheid van curator in verschillende faillissementen. De verdediger mr. Kappeyne, stelde bij zijn pleidooi voorop als zijne meening dat bekl. voor geen der drie ten laste gelegde feiten zal kunnen worden veroordeeld. Zijns inziens heeft bekl. niets anders verduisterd dan datgene wat aan crediteuren had moeten zijn uitbetaald, en dat saldo staat niet vast. Het tweede feit betreft het beleenen van de effecten, maar elke beleening is nog geen verduistering. Ook staat niet vast welke effecten zouden zijn verduisterd. Pleiter ge loofde dan ook niet dat op deze dagvaarding- een veroordeeling zal kunnen volgenhij verdedigde vervolgens de stelling dat de cu rator eigenaar is van de goederen, en be toogde dat men hier te doen heeft met één voortgezet misdrijf. Met betrekking tot de strafmate deed pleiter ten slotte een beroep ■op de humaniteit der rechtbank. Do uitspraak is bepaald op 25 April. Onbevoegde uitoefening der geneeskunde. Voor het kantonge recht te Leiden heeft terechtgestaan zekere C. Pape, uit Gouda, beschuldigd eene vrouw te Rijnsburg, lijdende aan kanker, geduren de vijf maanden te hebben behandeld met zoogenaamde homoeopatische geneesmidde len, bestaande uit een smeersel en poeder. Uit de behandeling der zaak bleek, dat de vrouw inmiddels was overleden en dat haar echtgenoot den zoogenaamde 11 homoeopaath, die de ware homoeopathic groote schade aan doet, ongeveer f 50 had betaald. Beklaagde beweerde dat de geneesmiddelen, die door zijn vader waren bereid, meermalen hadden g holpen. Het O. M. eischte f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Uitspraak 19 April. Een brandstichtster. De recht bank te Assen heeft, overeenkomstig den eiaoh van het O. M., de 15-jarige Hendrika \V„ te Dierverbrug, die de boerderij van Gobr. Jonkers aldaar in brand heeft gesto ken, ontslagen vau rechtsvervolging, met last tot plaatsing in een rijksopvoedingsgc- stidht tot 23 Nov. 1906. Inbraak te Haarl ean. Te Haarlem is Zondagavond vlak bij een politiebureau in gebroken, nl. in de slagerij van den heer Daudev. Een klein bedrag wordt vermist. De van kindermoord verdachte 23-jarige dienstbode C. K. te Middelburg, is van hare voorloopige hechtenis in vrijlheid gesteld. In de Oranje-kazerne te 's Gravenhage word! gistercnochtend een sergeant van het. regim nt grenadiers eu jagers vr ijernstig met een mes aan het hoofd verwond door een milicien. Do verwonde werd, nadat hem eerst in de kazerne hulp was verleend, in het militair hospitaal verbonden; de dader is in verzekerde bewaring gesteld. Een sinds eenigen tijld tussdhen beiden bestaande veete moet oorzaak zijn van het gebeurde. Te Terne uzen is Zondag de 19-jarige schippersknecht uit Rotterdam uit een roei boot gevallen en verdronken. Verdronken. Twee jongelui, die Zondagmorgen op de Merwede nabij Dor drecht gingen zeilen, ontmoetten op hun weg eon stoomboot, waardoor het bootje omsloeg en de jongelieden te water geraakten. De be manning der boot deed haar uiterste best de drenkelingen te redden, hetgeen evenwel slechts met. een geluktede andere, een 19- jarig teekenaar, verdronk. Teen Zondag avondi de laatste tram der stoomtram ZutphenEmmerik vau laatstgenoemde plaats zou vertrekken en zich reeds in beweging zette, kwam nog iemand die mede wilde, uit een nabijzijpd koffiehuis aanloopen. In de haast liep luj den wissel wachter J. van Z. omver, die tusschen twee rijtuigen van de tram viel, waarvan het laatste rijtuig hem over de borst reed. De ongelukkige was terstond een lijk. Z. was de kostwinner zijner moeder, die weduwe is. Brand. Te Lopn-op-Zand (N.-Br.) zijn het tramstation en twee woningen door onbekende oorzaak afgebrand. Met welk een enorme kracht de storm van Zondagmiddag in 't Noorden van Groningen woedde, kan blijken uit het feit, dat te Pietei'buron een zware zinken kapbedekking werd. losgerukt en meters ver. als een blad papier door het luchtruim vloog, boven - over het huis van den burgemeester heen, waarna ze neerviel, gelukkig zonder eenig ongeval te veroorzaken. aI11 de volgende maand zal te Utrecht een vergadering gehouden worden van gedelegeer den der r. k. kiesvereenigingen uit het ge heel© land, 0111 te verkrijgen een Algem. Ne- derlandsohen Bond. De commissie van invloedrijke personen, die daarvoor werkzaam is, heeft reeds een concept-reglement gereed. De Bond van r. k. kleevereenagingen in Zuid-Holland besloot Zondag a'lo aftredende anti-liiberale leden der Provinciale Staten terstond candidaat te stellen en voor de verder openvallende plaat sen bij eerste stemming met de andere anti liberale partijen samen te werken. aDe algeaneeno vergadering van de Utr. Zendingsvereeniging zal te Utrecht gehouden worden op Maandag en Dinsdag 25 eu 26 April a.s. Dés Zondags te voren zal in de Domkerk, des avonds te half 8 ure, een bidstond ge houden worden, onder voorgang van dr. J. R CalleUbach, pred. te Rotterdam. Des Maandags avonds te half zeven ure wordt eene vergadering gehouden in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, die des Dinsdags terzelfder plaatse wordt voort- geeet. Op deee vergadering zal mededeeling wor den gedaan van de geiwijizigde statuten, en besproken worden het onderwerp: „De ze nuw der zending", in te leiden door ds. H. H. Barger. Dinsdagnamiddags te 2 ure zal eene open bare vergadering plaats hebben in de Dom kerk, waarin, na mededeeling van het ver slag, toespraken zullen gehouden werden door dr. J. R. Slotemaker de Bruijjne, pred. te Nijmegen, en door de zendelingen J. L. D. van der Roest (Halmahèra) en F. J. F. van Hasselt (N.-Guinea). Nationale Vereeniging voor HandelNondtru I)h. aIn het Gebouw voor K. en W. te Utrecht hield bovengenoemde vereeniging Zaterdag middag een algemeene vergadering door den voorzitter mr. C- Pynacker Hordijk met een kort woord van welkom geopend. Door den secretaris werd een overzicht ge geven van het gebeurde in de jaren 1902 en 1903, wegens het verdagen van een in De cember 1903 uitgeschreven vergadering. Het ledental der vereeniging bedroeg op 31 Dec. 1901 248. In den loop van 1902 trar den toe 37 vielen af 25, zoodat op 31 Dec. 1902 het ledental bedroeg 260. In den loop van 1903 traden toe 13. Vie len af 35. zoodat op 31 December 1903 het lodental bedroeg 240. Uit de rekening en verantwoording van den secretaris bleek, dat in 1903 het saldo gestegen was van 654.70 tot 728.61, bij eene ontvangst van f 1044.64 en een uitgaaf van f 970.73. Herbenoemd werdén de volgende bestuurs leden Dr J. H. H. Hülsmann, J. C. Fabius, J. T. Kroon, U. G. Schilthuis, die in 1903 aan de beurt van aftreding waren, en Cb. E H. Boissevain, P. Bredius, mr. C. Pijnacker Hordijk, PI19. van Ommeren, mr. P. Tjeenk Willink, die in 1904 aan de beurt van af treding zijn.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2