KOLONIËN. BINNENLAND. over de rivier en begaven zich naar dit dorp Zij bleven daar twaalf uur, maar werden dooi do Kore.men verraden. Zij zagen zich daar door genoodzaakt ten spoedigste in hunne boot U- stappen. Deze raakte vast op een zandbank, waarbij een man verdronk. De Japanners, die do Russen vervolgden, •werden op hunnen beurt aangevallen door een Russische bark, die de in het water spar telende jagers te hulp gekomen was. De Japanners werden allen gedood. Hun boot werd in den grond geboord. Het militaire bestuur heeft aan de Russische troepen aan do YaJbo toestel len en materialen gezonden, dio hen in staat stellen den overgang van de Ja panners over de rivier tegen to houden. Dit toestel, dat een militair geheim wordt onzichtbaar voor het oog opgesteld :t wordt op tien K.M. afstand van de rivier geplaatst, waarnaar het ecue vloeistof zendt dcor onder den grond gelegde buizen de bereidingswijze van deze vloeistof is een geheim. Wanneer de Russen er in slagen, dit toestel aan de Yaloe op te stellen, dan aal het volstrekt onmogelijk zijn de rivier over te gaan. Men gelooft te Tokio, dat de strijd aan de Yaloe een aanvang genomen heeft, ofschoon geen roahtstrecksch bericht ontvangen is. Den militairen attachés bij liet eerste leger korps is aangezegd zich gereed te houden 0111 te vertrekken men verwacht dat zij binnen enkele dagen zullen gaan. Uit Peking wordt aan de Daiily Mail be richt: Uit do beste Japanscho bronnen wondt vernomen, dat 60.000 Russen sedert het be gin van den oorlog in Mandsjoerije zijn ge komen. In de laatste week was het dage- lijksche gemiddelde cijfer slechts 200. De sterkte van de Russische garnizoenen is te Moekden 4500, te Liaojang 10,000, te Taschichau 12.000, te Nioetsjwang 3000 man. De New-York Herald verneemt uit Ping- jang. dat alle6 er op wijst, dat do opmarsch van do Japanners nu op groote sdhaal wordt voortgezet Telkens, wanneer uit Pingjang troepen verder trekken, komen weer nieuwe aan. In de Pingjang-rivier is het ijs bijna ge heel verdwenen, zoodat na» een schipbrug aangelegd kan worden en een Koreaansoh schip tot op 5 mijlen afstand van de stad kan naderen Rusland heeft een krachtig vertoog tot China gericht en daarin geëisoht het ontslag van de Japanscho instruc teurs in Chineeschon dienst en van de Japanscho officieren bij het leger van gene raal Ma, wier aanwezigheid bij do Cha- neesclio krijgsmacht liet beschouwt als eene ernstige bedreiging. Het wijst er op, dat ook zonder toestemming van de regeering te Peking, do Japanscho officie ren, die thans in generaal Ma's leger ten noorden van den grooten muur zijn, een over wegenden invloed zullen krijgen op de Chi- neescho troepen en deze zouden kunnen ge bruiken, in geval de Japansche krijgsopera ties eene afleiding in den rug van generaal Koeropatkin gewenscht maakten, mogelijk wel om zijn gemeenschap af te snijden. Indien generaal Koeropatkin te eenigor tijd ge noodzaakt zou zijn aan een onverwachte» aanval van deze zijde krachtig het hoofd te bieden, zou hij in een lastige positie kunnen komen. Het Russische eskader, dat een paar da gen to Cherbourg voor anker gelegen heeft, is dat van admiraal Wirenius, dat in den laatste» tijd in de Middellandsclio zee ver toefde. Het is verleden Zondag naar de Oost zee vertrok kon. Volgens mededeelingen van Fransche bla den uit Petersburg, zal de Russische Oost- zce-vloot onder admiraal Rosohdestvensky in den loop van de maand Mei de reis naar Oost-Arië aanvaarden. De vloot zal bestaan uit 4 groote panteersdbepen, vier pantser kruisers 011 10 torpedobooten of jagers. Aan do Pol. Corr. wordt als tijd voor de uitreis genoemd ernde Juni. Volgens dezen zegsman zulleu de volgende schepen deel uit maken van deze vloot: Do panteerlinicsche- pen Suvorow, Borodino, Alexander III en Orel, dio allo gebouwd zijn naar het type Oesarewitsch en een inhoud hebben van 16,000 ton de pantser linieschepen Navarin en Sisjoi Wel sky, die behooren tot oude ty pen, de kruisers Oleg, Isumrud, Sdiomtschug. Svetliana en Nakhimoweindelijk de trans portschepen Oceaan en ivamschatka. De laatstgenoemde sdhepen zullen negen onder- Becscho booten van verschillende typen over brengen en vergezeld zijn van vijf torpedo- booten en twee torpedojagers, waaraan nien- wo toestellen voor het schieten van torpedo's naar het in Rusland verbeterde systeem- Whitehead zullen worden aangebracht. Ten gevolge van deze verbetering kunnen deze torpedo's automatisch eene snelheid van 36 knoopen ontwikkelen on een afstand van 2500 voet afleggen. Bij deze vloot zullen zich nog de schepen voegen bchoorende tot het eskader van ad miraal Wirenius, de pantsersohepen Dmitri Donskoi en Oslabjaj en do kruiser Aurora. Allerlei vDe toestand van President St.oyn. Men schrijft uit Cannes: President Steyn is 7 April van Cannes naar Guntherstal, bij Freiburg in Baden, vertrokken, waar hij tot in Juli zal vertoeven. Eerst is nog Miss Hobhouse, de bekende Engelsche vriendin der Boerenvrouwen en kinderen, een week bij hem op bezoek ge weest daarna dr. Hendrik Muller, eveneens ecu week, tegelijkertijd met de jongste zuster van den President en haar man. President Kruger had zijn secretaris, den heer Bredell, gezonden, om President Steyn een eind uit geleide te doen. Deze heer Bredell is verloofd niet eene kleindochter van President Kruger, mej. Eloff, en wordt du een zwager van ds. H. van Broekhuizen. Dr. W. I. Lcyds bezocht President Steyn en dr. Muller bracht een ezoek aan Presi dent Kruger. Laatstgenoemde is hersteld en vertrekt spoedig naar Zwitserland President Steyn liep kaarsrecht en droeg een blauwe bril. Hij reist in eens door, 24 uren lang. Hij is wel veel vooruitgegaan in g zond heid, maar niet genezenzijn handen zijn nog slechts ten deelc tot zijne beschikking. Een gedeelte van zijn gezin, 0. a. zijn zoon, keert in Mei naar Zuid-Afrika terug. Of nij zelf reeds in het najaar daarheen zal kunnen volgen, is nog onzeker en hangt- af van zijne gezondheid. vIn de volgende maand zullen in Servië de eerste postzegels met het borstbeeld van Peter Ka.regeorgevit.sj verschijnen. Ze zijn gegraveerd door den Franschen kunstenaar Paulon Rasset. De nieuwe postzegel is thans te Belgrado ter perse in elf verschillende waarden vHet gemeentebestuur van Milaan zal opnieuw een poging doen om Leonardo da Vinci's Avondmaal te herstellen, of liever de vermaarde muurschildering in het Refec torium van „Santa Maria delle Grazie" te gen verder verval te vrijwaren. vEene nieuwe expeditie van N o r d e 11 s k j 1 d. Volgens een bericht uit Stockholm zal de reiziger NordenskjÖld een nieuwe expeditie naar Zuid-Amerika onder nemen, om het meer Taticata to onderzoeken en do landstreek bij Madre de Dios te be- studeeren uit een zoölogisch en ethnogra- phisch oogpunt. v3 9 0 kilometers per uur. Uit de Vercenigde Staten wordt oene nieuwe uitr vinding gemeld, die de laatste vooruitgang op spoorweggebied mag heeten. Het. betreft een spoorwegwagen dio langs luchtkabels glijdt, welke ondersteund worden door lichte, doch zeer stevige ijzeren pijlers. Deze wagen kan eene snelheid bereiken van 390 kilome ters per uur, eene snelheid waarvan men zich een denkbeeld kan vormen, wanneer men weet dat do gemiddelde snelheid van een spoortrein hier te lande 40 kilonieters per uur bedraagt. Deze snelheid is het resul taat van de samenstelling der wagens, waar door hun gewicht niet onmiddellijk op de kabel-rails drukt. De uitvinder, sir E. Raeve, een advocaat te Chicago, verzekert dat zijn stelsel niet het minste gevaar voor de reizi gers meebrengt. Als het geheelo verhaal maar niet een 1- April-mop is. vUit Rouaan wordt bericht, dat in Darnetal stakersonlusten hebben plaats ge had. Aldaar wilden stakende wevers de uiet- stakende arbeiders tot het neerleggen van den arbeid dwingen. Het kwatm tot een bot sing, waaraan do gendarmerie to pas kwam, i die genoodzaakt werd om vuur te geven. Daardoor werden verscheidene personen ge wond. Ook werden eenige arrestatiën ge daan. v-In de Fransche gemeente Talence bij Bordeaux heeft een zekere Arsène Olie, be diende bij een bank te Bordeaux, in koelen bloede zijn 28-jarige vrouw en 2 kinderen van 5 en 7 jaar vermoord. Na de mis daad te hebben verricht,, begaf hij zich volko men kalm naai" het parket te Bordeaux om zich gevangen te laten nemen. Hij verhaalde de afschuwelijke daad op zulk een bedaarden toon, dat men aan zijn verstand twijfel t7 vDpihilantroo.p op de auto mobiel-tentoonstel ling. „Hetgeen ik hier mis, is de automobiel voor den ge ringen man, welke niet alleen het paard, maar ook de koe vervangt en melk geeft." OOST-INDIË. Goesti Arsad bevindt zich nog steeds te dezer stede in afwachting Van hetgeen omtrent hem door de Regeering zaJ worden beslist. Het onderzoek in zijn zaak is echter in zooverre afgeloopen, dat aan den tolk, die hem vain Borneo hierheen heeft vergezeld, Raden Djaja Koesoeina, verlof is kunnen worden gegeven, naar Bandjermamn teruig te keeron. De voorstelling van het Ban-djermasinsch Nieuwsblad, als zou hert/ terrein vau verzet op Borneo zich hebben uitgebreid en de menschen vaai de Boven-Kapoeas besloten één lijn te trekken met die van de Boven - Doesoen, is minder juist, naar ons van be voegde zijde wordt verzekerd. I11 hetgeen aan do Kapoeas geschied is. is niets vreemds of verontrustends te bespeurenfeitelijk is het niets anders dan het tijdelijk opleveren van liet latente sultansgczag in die streken, om redenen don pretendent-sultan natuur lijk het beste bekend. Het. is niet onwaar schijnlijk. dat de rimboe-sultan zijn invloed op het Sooropafi-geslacht tijdelijk heeft zien tanen, en dat hij daarom of tengevolge van oneenigheid niet, zijn zaakwaarnemers in de Doesoen-landen, het noodig en oorbaar ge vonden heeft, elders aansluiting te zoeken bij stammen, die zijn sultanaat nog steeds erken nen. maar 111 gewone omstandigheden geen aanleiding hebben daarvan blijk te geven. Deze lezing, hoe juist misschien 1,11 theorie, verandert echter niets aan onze zienswijze, dat op het gouvernement de dure plicht rust. om eens en voorgoed een einde te maken aan den toestamd van onrust en onzekerheid in de Doesoen- on Kapoeaslanden. J.-B. De Soerab. Courant deelt mede, da.t aan Raden Djaja Koesoema, het gewezen districtshoofd der Boven-Doesoen, die Goesti Arsad eai zijn lotgenooten naar Batavia, ver gezelde. een geheime opdracht van de regee ring zou zijtn verleend. Aanvulling van de artille- r i e. Met het oog op alle gebeurlijkheden heeft het legerbestuur besloten om van de artillerie der buitenbezittingen zooveel per soneel naar Java te ontbieden als maar ©enigszins gemist kan worden. (Bat. Nbl.) Dr. L. J. Eilerts de Haan, de warme voorvechter van de belangen van ó'en zieken soldaat,, bevindt zich sedert kort te Batavia. Hij is met den majoor van den ge neeskundigen dienst dr. A. J. Olivier en den kapitein-intendant J. W. H. Roeder in com missie benoemd, om in de voeding in de hospitalen de noodigo verbetering voor te stellen. Bat. Nbld. H. M. do Koningin, prins Hendrik en de groothertogin van Mecklenburg bezochten gisteren Pompeji. Zij kwamen des avonds in Sorrento terug. In de steden en dorpen, die zij doorgihgen, werden zij eerbiedig gegroet door de bevolking. - Aan de Magdeb. Ztg. wordt uit Napels geseind „Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik der Nederlanden blijven tot den 20sten in Sorrento, om vervolgens het Italiaansche Koningspaar en den Paus een bezoek te brengen." H. M. de Koningin-Moeder en de Prinsessen van Bentheim bezichtigden, bij bezoek aan liet Depart, van Justitie, waar zij werden rondgeleid door den minister en den secretaris-generaal, o.a. het kabinet van den minister, do vergaderzaal van den mi nisterraad, de zaal van deu Hog-vi Raad van Adel en do biblobheek. H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld door de prinsessen va.11 Bentheim, maakte gisterenmiddag een rijtoer door Schevenin- gen en langs den strandboulevard. De Prinsessen van Bentheim zijn bijna dagelijks op het Huis ten Bosch, ter beoefe ning der schilderkunst. Koninklijk bezoek* aan Rot terdam. Naar het Hbl verneemt zal op de matinee, die ter gelegenheid van 't be zoek der Koningin-Moeder in den grooten schouwburg te Rotterdam wordt gegeven, liaar medewerking verleencn de afdeeling- zangvereoniging van „Toonkunst"'. De bege leiding zal daarvoor als gewoonlijk het Utreohtsch Stedelijk Orohest onder Hut- schenruyter bezorgen, terwijl als solisten hun medewerking verleenen mevrouw Alida Of- deboomLutkeman en de lieer Orelio van Amsterdam. Bij aankomst zal H. M,, die de gast zal zijn van de plaatselijke commissie voor het huldeblijk, onder presidum van den burgemeester, dadelijk een rijtoer maken door de stad, vervolgens de reeds vermelde matinee bezoeken, dan weer een rijtoer ma ken, eindelijk deelnemen aan een tea in de Diergaarde, om vervolgens langs een omweg wer naar het station te gaan. Het hoofdmo ment van het bezoek is de matinee, voor wel ke gelegenheid de schouwburg speciaal wordt gedecoreerd en veranderd, dit laatste met. Eet doeloen ruimo Koninginneloge te ver krijgen. Het Koninklijke Engelscho jacht Vic toria and Albert, wordt 17 dezer te Vlissin- gen op de reedo verwacht en komt den dag daarop in de haven. In liet. gesöliil tussöhen Japan en eenige Europcesdhe .mogendheden voor het Hof van Arbitrage, wordt na de uitwisseling der stukken, in Mei a.s., geen openbare be handeling verwacht, docih zal alleen het von- uis in openbare zitting worden uitgesproken. De Bugelsche gezant bij ons Hof, de lieer Howard, heeft zich gisteren op reis be geven naar Milaan. Het vice-oonsulaat der Nederlanden te Mataro is opgeheven. (St.-Ct.) In Zuid-Holland zijm als dagen waarop zoo noodig de stemming en herstemming zullen geschieden voor de aanstaande Staten verkiezing aangewezen Vrijdag 17 en Dins dag 28 Juni. Naar men verneemt zullen te Rotter dam alle aftredende leden van de Provin ciale Staten rich weer herkiesbaar stellen bij hum aanstaande periodieke aftreding, behal ve de heer S. J. R. de Monchy, die zitting heeft voor district II. Algemeen is het ge voel van leedwezen over dit besluit, docih men meent het te moeten eerbiedigen, daal de aftredende onlangs 80 jaar werd en dus aanspraak heeft op welverdiende rust. De State n-v er kiezing te 's Gravenliage. Manadagaivond vergaderden de drie districten van de Nieuwe Vrijzi ïr'Ve Kiesvereeniging 's Graven Lage, tot het sa menstellen eener lijst van voorl .'Cp:ge cao- didaten voor vijf leden voor de Previam'© Staten voor de verkiezing in Juni a.s. District I plaatste op de lijst de heeren P. C. Evers (aftredend lid)J. C. van Hat- tum van Ellewoutsdijk (idem)mr. J. Lim burg, advocaat, voorzitter van de Vrijz. De mocratische kiesvereeniging; J. L. van der Toorn, lid van den gemeenteraad (Liberale Unie) en jhr. mr. J. Röell, lid van de Twee de Kamer (liberaal). District II stelde op de lijst: jhr. mr. W. Tli. C. van Doorn, advocaat, (liberaal) Evers, mr. A. van Gijn, secretaris van de gezondheidscommissie, (vrij|z. democraat) Van Hattum van Ellewoutsdijk, M. Hymans van Wadeuoyen (Unie-liberaal)J. L. van der Toorn, H. M. de Vries, oud-lid der Sta ten (liberaal)J. M. Pynacker Hordijk, lid van de Tweede Kamer (vrijz. democraat) mr. J. Limburg en jhr. mr. J. Röell, voor noemd- District III plaatste op do voorloopige candidatenlijst de hoeren Evers, Van Hat tum van Ellewoutsdijk, Van der Toorn, Röell, Pynacker Hordijk, Van Gijn, Limburg en De Vries voornoemd. Naar men verneemt, zullen te Weesp de Christ. Historische» in dit. kiesdistrict voor de a. s. verkiezing der Prov. Staten in Noord-Holland samenwerken met antirevolu tionairen en roomschen. De gemeenteraad van 's Gravenliage, Maandag onder leiding van wethouder Mou ten vergaderd, benoemde o. a. tot adjunct secretaris van het burgerlijke armbestuur, den heer A. Jacobsen, armen-opzichter, op een jaarwedde van f 1400. Op eigen verroek is door B. en W. met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend aan C. Bosman als controleur der gemeente- financiëii. Nnar aanleiding van aanvragen van gas- aansluiting voor 29 zuiggasmotoren, was wenschelijk gebleken eenige wijzigingen te brengen in het tarief en de voorwaarden voor levering van gas door de gemeente-gas fabriek. Het desbetreffende voorstel werd goedge keurd. Eene reeds vroeger aanhangig gemaakte wijziging van de betrekkelijke verordening strekte in hoofdzaak tot regeling van een verplichte waarneming van buitengewone les uren voor de leeraren bij het middelbaar on derwijs, óók aan eene andere inrichting dan die, waarbij zij doorgaans werkzaam rijn. De gewijzigde verordening werd goedge keurd. Eene afwijzende beschikking was voorge steld op het verzoek van het bestuur der Nederl. Weerbaarheidsvereeniging, om hem de soliietbanen der d.d. schutterij voor de Zaterdagmiddagen in gebruik af te staan. De heer Van Wieringhen Borski stelde echter voor in 't belang der bevordering van de volksweerbaarheid de schietbanen van Mei tot Scpterhber beschikbaar te stel len eiken Zaterdag van 14 ure. B. en W. waren t volkomen eens omtrent de wenscheliikheid der vordering van de schietoefeningen in 't belang van 's lands weerbaarheidmaar de voorzitter achtte een besluit als 't voorgestelde niet mogelijk, zon der overleg met den kolonel-commandant-der schutterij. Behoudens dit overleg wilden B. en W. de motie echter wel aanvaarden. In dien zin werd dan ook besloten. Voor eene op dat drukke punt gewenschte hoekafronding hebben B. en W. voorgesteld den verkoop van 10i vierk. M. grond op den hoek van Wagenstraat en Vlamingstraat, voor f 4000. Ook hiermede vereenigde zich de raad. De raad voteerde nog f 80,000 voor den bouw van een lagere school zonder onder wijzers woning en buiten de kosten van den grond. De heer Dolk kreeg nog de toezegging, dat B. en W. eerlang een voorstel zullen doen oan een complete school in te richten voor adhterlijke kinderen, die nu nog slechts in een paar klassen zijn ondergebracht. Toelatingsexamen voor de opleiding van adspiran t-m a c h i- nisten te Hollevoetsluis. De mi nister van Marine brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in de Nederlandsche Staatscourant van Dinsdag 22 Maart 1904, no .69, eene aankondiging is opgenomen be treffende het hierboven genoemde examen, waarin zijn vermeld de -voorwaarden van toe lating, de examen-eischen., opgave van in te zendon stukken en verdere bijzonderheden van dien aard. Biji besluit van den minister van open baar onderwijs en schoone kunsten van Frankrijk, zijn aan den heer B. de Vries, consul van Turkije te 's Gravenliage, gesehon ken de Palmen van officier d'Académie. Lord Reay (mr. D. baron Mackay van Ophemert) is ji. Maandag, na een verblijf van veertien dagen op den huize Avegoor, onder Ellecom, wederom naar Londen ver trokken. De heer T. G. v. d. Meulen te Bergum, de Friesche dichter, die met den heer Waling Dijkstra in vroegere dagen „Winterjoune- nacht" maakte, wordt 6 Mei a. s. 80 jaar. Hij is nog dagelijks bezig met liet overbren gen van Goetiies Faust in het Friesch. (N. R. Ct.) Gisteren middag is te Rotterdam op C roos wijk ter aarde besteld het stoffelijke overschot van dein Zaterdagmiddag overle den archivaris der gemeente, den heer J. H. W. Unger. Veel bloemen dekten de lijkbaar, terwijl de wethouders Hudig en Van Cit- ters, een groot aantal hoofdambtenaren der gemeente, verschillende raadsleden en verte genwoordigers van commissiën, aanwezig wa ren. Jhr. F. van Citters, wethouder en pre sident der commissie van het archief, sprak een kort woord, hulde brengende aan de ijiverige plichtsbetrachting en de bekwaam heid van den overledene. Een zwager van dezen dankte namens de familie. Het Kom. Instituut van Ingenieurs besloot den heer R. A. van Sandick, als hoofdredacteur van „Do Ingenieur" naar de wereldtentoonstelling te St. Louis af te vaar digen de werktuigkundig-ingenieur E. P. Haverkamp Begemann, vroeger te Helmond, zal bovepdien tijdens den geheel en duur der tentoonstelling als speciale verslaggever voor dit blad optreden en besdhikbaar zijm voor inlichtingen van leden van het Instituut, die de tentoonstelling mochten bezoeken. Kon. Nederl. Aardrijkskun dig Genootschap. I11 de Zaterd'ag te Amsterdam in Artis gehouden vergadering van het Koninklijke Nederlandsche Aard rijkskundige Genootschap deed de heer Del- prat mededeeling van twee tochten in Mid den-Celebes, ondernomen door den ingenieur R. Verbeek, in opdracht van de Petroleum- Maatschappiji Moeara Enim, met het doel eene voorloopige verkenning te maken ter voorbereiding eener eventueele geologische onderzoeking. Medegedeeld werd nog dat de1 le luit. van den topographischen diénst in Ned.-Indië A. Franssen Herderschee, de luit. ter zee 2o klasse C. II. de Goeje, die de derde expeditie in Suriname leidden, dit ook de vierde zullen doen, em de heer G. M. Versteeg wedfer als geneesheer zal inede gaan. De leiders der Nieuw-Guinea-expeditie rijn reeds naar Iridic vertrokken. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren W. Toose, prof. dr. H, T. Karsten, dr. J P. van der Stok, dr. C. Kerbert, H. C. Rehbock, A E. Arkenbout Schokker in de plaats van de aftredenden niet-herkiesbare bestuurderen, de heeren dr. J. Lorié, prof. mr. J. E Heeres, jhr. mr. J. van Doorn, J. Dudok van Heel, dr. J. F. Hoekstra, dr. R. D. M. Verbeek, terwijl herkozen werden de heeren dr. H. F. R. Hubrecht en J. R. van Osselen. De vergadering werd 's avonds te 8 uur voortgezet, in de Koningszaal van Artis. Toen hield de heer J. C. Staden een lezing over Korea, welke door lichtbeelden werd opge helderd. De lieer Staden heeft lange jaren in Korea gewerkt c-n deelde onderscheidene in teressante bijzonderheden over het land en zijn bewoners mede. De Alg Ned. Timmerliedenbond hield Zondag en Maandag zijn jaarvergadering te Nijtmegen. Van de 39 afdeelingen van den Bond waren 31 vertegenwoordigd, terwijl de voorzitter van den Duitsohen Bond aanwe zig was. Uit het jaarverslag, dat in druk versche nen is, blijkt, dat thans 39 afdeelingen en 3 correspondentschappen met tezamen 2400 leden zijn aangesloten. De Bond scheidde zich af van het Ned. comité voor alg. kies recht. Uit het verslag van den Bondspenning- meester blijikt, dat aan contributie f 6907,565 is ontvangende weerstandkar. f 7000 groot is, en het vakblad „De Timmerman" een totaal oplaag van 89,255 ex. had, tegen 54,775 ex. in het voorgaande jaar. Daarna werd overgegaan tot behandeling van den beschrijvingsbrief. Het waren in hoofdzaak besprekingen over huishoudelijke zaken, die in de eerste plaats besproken werden en die de vergadering tot 's namiddags 6 uur bijeen hielden. Niettegenstaande dit late uur van uiteen gaan, werd de vergadering reeds des avonds om half acht weer heropend. De af deeling Utrecht werd aangewezen tot het vormen eener commissie voor het uit geven van het jaarboekje voor 1905. Beslo ten werd het vakblad nog niet in een week blad te veranderen. De jaarvergadering zal in het vervolg niet meer des Zondags worden gehouden. De vergadering verklaarde zich vóór een voorstel van het hoofdbestuur om het ->o dracht te geven een herziening der statuten te ontwerpen, met dien verstande, dat art. 1 bevattende de beginselverklaring van den Bond, onveranderd blijve. Bij de behandeling hiervan vestigde de voorzitter de aandicht er op, dat de economische actie bij den Bond op den voorgrond moet blijven staan. Door de afdeeling Groningen was de vol gende motie ingediend „De jaarvergadering, gezien de punten 2034 van den beschrijvingsbrief, betrok king hebbende op de agitaties voor algemeen kiesrecht, de al of niet aansluiting bij liet kiesrecht-comité en het N. A. S. en de stich ting van een nieuwe vakfederatie van oordeel, dat de meeningen nog te zeer uiteenloopen, dat aanneming of verwer ping van een dezer punten misschien groet nadeel in eigen boezem zou kunnen teweeg brengen dat eenheid in onzen Bond (met het oog op de patroons-actie tegenover ons) meer dan noodig is van oordeel dat de propaganda, buiten on zen bond om, gevoerd door partijen in dezen zeer zeker de arbeiders binnen niet te lan gen tij|d meer tot eenheid zal brengen dan tot nu toe; besluit in al deze punten geen uitspraak te doen en gaat over tot de orde van den dag." Na een warm debat wordt deze motie aangenomen met 41 tegen 11 steimmen. Maandag werd de vergadering voortgr nt. Aangenomen werd 0. m. een voorstel 11 Winschoten, dat het hoofdbestuur in overleg trede met naburige buitênlandsche bouwvak bonden, om tot eene betere regeling te ge raken bij werkstakingen. Mede werd aaure- nomen een voorstel van Den Haag om1 het hoofdbestuur op te dragen mede te werken tot het oprichten eener landelijke bouwvak federatie e:„ de afdeelingen te steunen bij de propaganda voor de oplichting van plas' e- lijke federaties. Verworpen wordt een voorstel Koog-'" n- dijjk tot oprichting eener verzekering van gereedschappen tegen brandschade. Aangenomen wordt een voorstel van Assen om, .mocht' rechtskundige hulp inzake beroep op de Ongevallenwet in hoogste ressort noo dig blijken, voor een bondslid de kosten, zoo de betrokken afdeeling dat niet kan, door de bondskas te doen dragen. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur tot het aanstellen van een ambtenaar-propagandist. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om duizend gulden te geven aan de uitgesloten diamantbewerkers. Aangenomen werd het voorstel va,n het hoofdbestuur, oim twee afgevaardigden te benoemen voor het ntern. soc. en. vakvereen. congres, in 1904 te houden te Amsterdam. De vergadering benoemde <ie heer L. W. Schaper te Groningen, terwijl de tweede af gevaardigde zal worden aangewezen door het hoofdbestuur. Als zetel van het hoofdbestuur werd Am sterdam aangewezen. Tot leden der redactie van het bondsblad werden benoemd de hee ren Verheul, Leistra en Van der Lende, RotterdamBarner, Enschedé en Lichten berg, Utrecht. Rijks Academie voor Beel dende Kunsten. Uit het aan H. M. de Koningin uitgebrachte verslag van den toe stand aer Rijks Academie van Beeldende Kunsten in het jaar 103, blijikt dat op ulti mo December het aantal ingeschreven leer lingen 68 bedroeg, waarvan 21 vrouwelijke. Voor het volle onderwijs waren hiervan ingeschreven 41, waarvan 17 vrouwelijke. De boek- en prentverzameling werd in 1903 wederom belangrijk vermeerderd. .Vermeld wordt, dat de Academie ingevol ge beschikking van den minister van binnen- landsch© zaken en door tusschenkomst -*an den hoofddirecteur van Rijks Museum te Ajnsterdam, in bruikleen ontving een werk; van G. B. Tiepolo, (Venetië 16921770) voor stellende de verheerlijking van den H. Do- minicus, dat voor de studie der compositie van belang te achten is. Melding makende van het optreden in het personeel op I Januari 1903 van den heer P. Dtopont, ter vervanging van den in 902 eervol ontslagen hoogleeraar in de gravser- kunst prof. Rud. Stang, zegt de commissie zich te verheugen in de aanwinst die der Academie in de toetreding van dezen jeug digen oorspronkelijiken kunstenaar tot' heb onderwijzend personeel ten goede kwam, en met hem de verwachting te koesteren, dat door zijn onderwijs de graveerstift wederom en langs hieuwe wegen in eere zal worden hersteld. R ij k s-A ca de mie van Beelden de Kunsten. De Stct, no. H bevat het reglement van orde voor het examen bedoeld in art. 11 uer wet van 26 Mei 1870 en den daarna te houden wedstrijd in de icliilder- kunst. Meest alle solisten, der voormalige nieuwe Nederlandsdhe Opera, blijven verbon den aan dc Paleis-Opera.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2