BINNENLAND. officieren nog achtergebleven deel der lan dingstroepen weigerde ach over te geven en bood weerstand. Allen vonden den dood, daar bet schip zonk. Admiraal Jessen rapporteert, dat t»c© honderd Japanners bij den ondergang nn de Hin9hiu-maru zijn omgekomen. Volgens een bericht uit Seoel liggen er te Gcnsan 800 Japanners in garnizoen, voor zien van geschut, terwijl men bezig is met het opwerpen van versterkingen. De Japan ners zouden echter niet op do Russen, die het koopvaardijschip in den grond boorden, geschoten hebben,-uit vrees dat de kruisers dan een bombardement zouden openen op de stad, die door veel Japanners bewoond wordt. Do Daily Chronicle bericht uit Seoel, dat de telegrafische gemeenschap met Gcnsan verbroken is. Admiraal Hosoya, bevel hebber van 1 tt derde eskader, meldt, dat de kanonneerboot Maya en enkele torpodobooten Maandag voor den Yalocmond kwamen en deze opvoeren. De flottielje werd door de Russen aan den wal met kanonnen beschoten; schade werd daardoor niet aangericht. Wij ontdekten ecu vijandelijk detachement op een eiland, in het midden van de rivier gelegen en openden hier op het vuur, het geen den vijand op de vlucht deed gaan. Een vijandelijk cavaleric-detachement, hon derd man sterk, deed Dinsdag een aanval, maar do torpedoboot no. 69 verdreef met haar vuur den vijand, die zich terugtrok met achterlating van verscheidene gewonden. Dinsdagmiddag opende de vijand van Antoesjan uit het vuur. Wij beantwoordden het en brachten na een half uur den vijand tot zwijgen. Wij hadden geen enkel verlies. Het Petit Journal verneemt uit Peters burg, dat acht Japansche stoomschepen, als Jcruisera gewapend, naar het westen vertrek ken om een kaperoorlog te beginnen. Te Sjanghaai is bericht ontvangen, dat de Russen een rampspoedigcu tegenslag hebben ondervonden na twee dagen vechtens aan de Yaloe. De Japanners zijn de rivier overgegaan, do Russen retireerden. De bestuurder van. een Chineesche jonk, die van de Yaloe te Tsjifoe aan gekomen is, bericht, dat de Japanners Kioe- lientsjeng, even ten noorden van Antoeng aan de Mandsjocrijsche zijde van do Yaloe habben bezet. Hij voegt er bij, dat slechts eeno kleine Japansche macht de rivier is overgegaan. Stadhouder Alexojew hoeft de inwoners van Antoeng en Jingkow gewaarschuwd, dat zij moeten vertrekken. De Ruseen hebben tusschen Liaojang en Nioetsjwang een station voor vuurwerksig- nalcn opgericht. Zij zijn op het punt de tele graafdraad door te snijde. De Petersburgsche Regeeriugsbode be vat do volgende circulaire van den minis ter van buiten 1 andsche zaken aan de vertegen woordigers van Rusland in het buitenland van den in7©n dezer: De buitenlandsche pers verspreidt in den laatsten tijd hardnekkig geruchteu over plan non, dio bij eenige Europeesche regeeringeu zijn opgekomen, tot vreedzame bemiddeling ten behoeve cener snellere beëindiging van het Russisch-Japansche conflict. Zelfs zijn hier telegrammen onltvangen, dat aan do Keizerlijke regeering reeds voor stellen gedaan zijn in dien zin. De vertegenwoordigers zijn gemachtigd deze berichten zeer nadrukkelijk tegen te spreken. Rusland wenschte den oorlog niethet deed binnen de grenzen van het mogelijke alles om do vorwikkelingon, die in het verre O oston wuren ontstaan, langs vreedxamen weg op te lossen. Maar na den trouweloozen overval van Japan, die Rusland heeft ge dwongen tot do wapenen te grijpen, kan klaar blijkelijk geen vreedzame bemiddeling suo- oca hebben. Eveneens zal de keizerlijke regeeriug ook niot do inmenging van welken staat ook toe laten in de rechtstreeksche onderhandelin gen, die tussclieu Rusland en Japan na het einde van de oorlogs-operatiën zullen geschie den tot vaststelling van do vredesvoorwaar den. Allerlei vTo San Francisco heeft Zondag alwe der een nieuw bestuurbaar luchtschip ©ene uitvinding van dr. G-oth oen proef tocht gehouden. Het luchtschip, srigaarvorniig, gevuld met hydrogeen en 1900 pond zwaar, steeg op tot een hoogte van 1000 meter on legde oen af stand van 4 mijlen af, waarbij hot iu alle richtingen kon worden bestuurd. Het zal natuurlijk mededingen bij den wedstrijd te 9t. Louis. vEen geneesheer aan het lazaret te Nieuw-Orleans, dr. Dyer, meent een twaalf tal lijders in don tijd van ©en jaar of tien van molaatschhoid genezen to hebben. Soms duurt d© behandeling ©en geheel jaar. Waar in die bestaat, wordt niet vermeld. Aange zien het aantal melaatschen over de geheel© wereld wordt geschat op 3 millioen, zou hot allergewichtigst zijn, indien werkelijk het middel gevonden mocht zijn ter genezing. vIn Louisiana is een nieuwe industrio in opkomst, de vervaardiging van papier uit suikerriet en rijststroo. Men zal voornamelijk krantenpapier fabriceeren, dat tot nu toe voornamelijk uit houtslijp werd gemaakt. vNieuwe a a u be s te d i n gs m a- n ie ren. Te Ostende werden „Kursaal", theatre en baden verpacht. Do heer Lamioy bood 532.000 francs, de heer Marquet 466.000 of zooveel als de hoogste bieder. De stad wees hem de exploitatie toe voor 532.000 francs. vWerkstaking in de glasin dustrie. In verband met een bericht, dat voor eemgen tijd de ronde gedaan heeft, dat een algemecno werkstaking der werklieden op de glasfabrieken in België werd verwacht, bestaat thans zekerheid, dat met ingang van 1 Mei e. k. deze werkstaking over alle fa brieken is uitgesproken. Naar wij van zeer bevoegde zijde reeds vernomen hebben, zijn op eenige fabrieken de ovens reeds gedoofd E©u natuurlijk gevolg hiervan is. dat de prijzen van het vensterglas aanmerkelijk zullen worden verhoogd. Hoe lang de werk staking zal duren is zelfs bij benadering niet to bepalen. vDe werkstaking van de letterzetters to Lissabon is thans weder geëindigd. vEen dubbele moord met diefstal is te 9t Petersburg gepleegd. Toen de luitenant-generaal Strandmann Dinsdagmiddag van eene wandeling terug kwam, vond hij zijne vrouw en zijn kamer dienaar met bijlslagen vermoord, alle kasten en laden opengebroken en een aanzienlijke som golds gestolen. Van do schuldigen is nog geen spoor ont dekt. vOp het kerkhof te Tisza, iu Hongarije, is dezer dagen een bloedig en schandelijk gevecht geleverd. Er werd eenc oude dame begraven en een aantal leden der Baptistengemeente, waartoe de overledene had behoord, zongen godsdien stig© liederen bij het open graf, toen een troep van 200 bor en, aangevoerd door den Grieksch-Katholieken priester Szirka iu ambtsgewaad, op de zingenden aanviel met zeisen en hooivorken. Verscheidene van de weerlooze Baptisten werden neergeveld en de overigen namen doodelijk verschrikt de vlucht En terwijl daar de doodeu en gewonden op den grond lagen, vierde daarop de pries ter een lijkdienst volgens den Gneksch-Ortho- doxen ritus. In eene kolenmijn te Belmez (Spanje) had eene instorting plaats; 25 lijken wer den naar boven gebracht. vIn het zuiden van het eiland Formoza zijn tengevolge van een aardbevig 170 huizen verwoest. Twee menschen kwamen om het leven, dertien ande>ren liepen verwondingen op. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 28 April. Drank wet. De algemeen e beschouwingen worden voortgezet. De heer Brummelkamp betoogt de noodzakelijkheid van dit ontwerp. Met mooie woorden, prenten en liedjes bestrijdt men het alcoholgebruik niet afdoende. Strenger maatregelen zijn daartoe noodig.- Geen wei feling, geen halve maatrogelen om koning aloohol ui zijn paleizen to bestrijden. Spr. we nacht een goed werkende Drankwet, in het belang dier zwakken, die geen steun vin den in eigen kracht, en die ziet hij in dit ontwerp, waarvoor de Regeering eerder lof dan blaam verdient. Spr. apprecieert het dat de Regeering vasthoudt aan de hoofdpunten. De heer Goeman Borgesius herin nert aan de behandeling der Drankwet ia 1881, die hier met 7 stemmen tegen werd aangenomen, en verder aan eene latere ver scherping dier wet, die hier slechts met 4 stemmen tegen werd goedgekeurd. Wel een bewijs, dat de politiek ten aanzien van bet Drankwctvraagstuk buiten de deur stond. Spr. herinnert ook aan hetgeen de minister Modderman heeft gedaan voor het Drankwet- vraagstuk. Alleen met zijn Drankwet heeft hij zich eene eere-zuil opgericht. Wanneer wij thans deze Drankwet hei-zien, dan is het doel daarvan verbetering, evenals in 1885. In dit opzicht kan deze Regeering dus gerust zijn dat zij steun zal vinden, evenals de mi nisters Moddermsan en Heemskerk, wanneer zij niet te streng vasthoudt aan enkelo pun ten, want meer cn meer ziet men in, dat de aloohol i see ring van ons volk, althlans den voortgang daarvan, moot worden tegengegaan. Geen oogenblik heeft de minister Modderman er aan gedacht, dat het alcoholgebruik geheel gestaakt kan worden. De bedoeling der wet van 1881 was. het alcoholgebruik te vermin deren, en dat doel is bereikt. Naast die Drankwet zijn ook andere maatre gelen genomen, het alcoholvraagstuk meer bestudeerd; de jeugd wordt meer op het ge vaar gewezen en jaarlijksch wordt een som, zij het ook te kleine som, vaai Staatsrwego beschikbaar gesteld voor drankbestrijding. Ven groote waarde is het dus geweest, dat de Staat als bondgenoot tegen den alcohol is opgetreden, en dat deze minister een voorste' heoft gedaan om de uitvoering der wet van 1881 beter te verzekeren, daarvoor brengt Spr. hem hulde; daarvoor is hij dankbaar. Do voornaamste factoren zijn om te komen tot het maximum en do bestrijding van den clandestien en verkoop van drank. Maar zijn die beide zaken in dit ontwerp goed geregeld' Daarop durft Spr. geen be vestigend antwoord geven. De minister heeft de voorkeur gegeven aan het uitstervings- systeam, hoewel de bedoeling was het afnia- kings-systeem. Heeft de minister nu den juist en weg ge kozen om te komen tot het maximum? Spr. betwist het, al maakt hij den minister daar van geen verwijt. Zijns inziens zal het uit- stervings-systeemgelijk het in dit ontwerp is geregeld, geen doel treffenSpr. vreest zelfs dat nog meer sterken drank met ver gunning verkocht zal worden dan bij de bestaande wet. Thans komt Spr. tot den clandestienen verkoop, die enorme afmetingen heeft aan genomen, terwijl allo mogelijke kunstjes worden toegepast, om ontdekking te voor komen. Met de redoneering van den heer Lobman, dat de clandestiene drankverkoop een pro duct is van do wetgeving, gaat Spr. in geen enkel opzicht mêe. En dat er ondanks de bestrijding van den clandestienen verkoop, toch evenveel gedronken zal worden, ook dat betwist Spr. Voor hem geldt nog altijd het spreekwoordde gelegenheid maakt den dief. Dat geldt voor alles Spr. komt nu tot de subjectieve aijde van het vraagstuk. De heer Tal ma zou daar gisteren over spre ken cn toen de heer Talma dit zeide, splitste spr. do oonen, maar do heer Tatraa keek naar do klak, merkte op dat het 4 uur "~aa en... zeide er niets over. (Gelach). Gaarne had spr. nog een uur desnoods an derhalf uur geluisterd naar eene uiteenzet ting van den heer Talma. Een groot bezwaar is voor spr. gelegen in de splitsing der tapperijen en slijterijen Trekt do minister die bepaling niet in, dan zal spr bij art. 1 tegen die splitsing stom men. Hij hoopt dat de minister straks het gemeen overleg in ruime mate zal toepassen De heer O k m a zegt dat de groote betee- kenis van dit ontwerp ligt in art. 2. Men wil aan de maatschappij de teelaarde ont nemen voor drankgebruik, maar men moet niet vergeten dat er een groep gevonden zal worden die trachten zal die teelaarde weer aan te voeren en vruchtbaar te maken. Spr. hoopt dat de regeering conciliant 7al zijn met behoud van de hoofdpunten. De heer I.ieftinck herinnert er aan, dat hij zich heeft verzet tegen de wet van 1881Hij was van oordeel, dat die wet niet practisch zou werken. Sommige beweerden, ciat zij meer kwaad dan goed zou doen, maar dat is nog een open quaestie. Zooals wij hier zitten zijn wij allen tegen drankmisbruik, maai de tappers qua persoon kunnen wij daarbij buiten het debat laten. Spr. vow zich zegt ten aanzien van dit ontwerp: laat ons de proef, van 1881 voortzetten, maar laat ons do scherpe onbillijke kanten van het ont wierp wegnemen, anders gaat hij er niet mede meè. Spr. riet in do wet een zwak hulpmiddel om de moreele actie te steunen, en hij geeft niet tov. dat de wet van 1881 het drankge bruik heeft doen verminderen. Spr. wijst op den raoreelen invloed van de actie. Vroeger werd een soldaat uitgelachen, die geen borrel dronk en naar een Militair Tehuis ging. Als de heer Talma, die zoo van statistieken houdt, eens een statistiek maakte van het aantal ingevoerde citroenen, dan zou hij eens zien hoe dat is toegenomen. Kwast, kwast en nog eens kwast is het. (Ge lach). In familiën, waar men vroeger voor-den middag een likeurtje of bittertje schonk, is dit tegenwoordig thee. Maar deze minister is wel voor rede vatbaar (gelach) en Spr. vleit zich dat hij de wet in zoo'n kleed zal steken, dat ook hij er mede kan meegaan. De Min van Binnen 1. Zaken (Dr. A. Kuyper) erkent, dat de redactie van het ontwerp niet zoo klaar en helder is, maar do redactie is toch niet zóó, dat de heer Staalman niet heeft kun nen begrijpen de bedoeling omtrent leden en introduced van sociëteiten. Die was zoo duidelijk mogelijk. Er moest bij de redactie van het ontwerp rekening worden gehouden met alle variatiën en dispensaiiën van het leven en dat maakte het redigeeren zoo moeielijk. De minister komt nu tot de zaak zelve. In haar regeeringsprograanma heeft de Regee ring gesproken over beteugeling van de draukzucht en volksvergiftiging. In de uit drukking drankzucht ligt niet opgesloten drankgebruik, noch drankhandel, maar drankziekte, een toestand waarbij de mensch beheerscht wordt door hartstocht. De Reg. heeft zich volstrekt niet gesteld op het stand punt der geheel-onthouders. Zij heeft zich gesteld op het standpunt, dat de volksver giftiging moet worden tegengegaan. Volksvergiftiging die gekeerd moet wor den. omdat zij het gevaar heeft zich in de geslacht-en voort te planten. Is die volksvcrgiftiging eenmaal ingeslapen gelijk in Normandië en elders, dan wordt zij hoogst gevaarlijk. Door elk kind wordt daar eene bijna niet te gelooven hoeveelheid cog nac en brandewijn gebruikt; het voedsel wordt er soms in gedoopt. Van ge slacht op geslacht woekert het kwaad voort en het is niet meer te keereu. Waar zulke toestanden kunnen ontstaan, daar heeft de regeering zich geroepen geacht tijdig te zor gen dat het niet zoo ver komt ouder die groepen, waar nu reeds te veel alcohol wordt gebruikt. Waar het kwaad zoo groot is, daar rijst de vraaghoe kan het kwaad worden te keer gegaan. Waar men als Reg. moet op treden, daar doet de Reg. wat der Regeering is en dat is in de eerste plaats het nemen van wettelijke maatregelen, welke de actie in de maatschappij steunen. De actie kan in do hoogere kringen het drankgebruik en wijn tegengaan. In Amerika is men er al lang in geslaagd, in restaurants het wijn gebruik zeer te beperken. Aldaar in een hotel dineerende, zag de minister aan een tafel met 400 gasten slechts 6 cf 7 gasten met een half fleechje wijn voor zich. De heer L i e f t i n c k. Dat waren zeker Hollanders. De Minister. De nationaliteit stond er niet op, maar als de heer Lieftinck er be lang in stelt, moet hij maar eens aan den hotelhouder schrijven. Vervolgende, betoogt de minister, dat de woningtoestand niet aangemerkt kan worden als van invloed op het drankgebruik. In Amsterdam zijn tal van arbeiders die goede woningen hebben en met stroamen ziet men ze naar gelegenheden gaan. Ook in België ziet men hetzelfde ver schijnselDaar leeft men nog meer buitens huis. Dat het vereenigingsleven veel heeft bijgedragen tot vermindering van drankge bruik, erkent de minister. Maar juist dat vereenigingsleven bewijst, dat men behoefte heeft om eens bij elkaar te komen. Wanneer van alle kanten tegen het drank gebruik wordt geageerd, kan nog de steun van de wet niet worden gemist dat wordt toegegeven. Nu rijst de vraag: kunnen wij met de wet van 1881 ongewijzigd verder gaan De minister ziet in de beperkingen van het aantal der drankgelegenheden geen ver mindering van drankgebruik, maar vast staat het, dat door die wet van 1881 het per soneel, de consumptie in de gelegenheden beter van gehalte zijn geworden. Vast staat ook, dat door de wet van 1881 de intensiteit van het toezicht beter is geworden en vast staat ook dat de wet van 1881 lam is gesla gen door een geval, dat nog in zekere krin gen heerschte. Maar zelfs bij oen strengere toepassing gelooft de minister niet dat het doel van den minister Modderman zou be reikt zijn. Thans wordt verscherping dier wet voorgesteld, zoodat van oen nieuwe wet geeii sprake kan zijn. Het was niet noodig daarmede to komen, want de wet-Moddor- man was niet onbruikbaar, een beter stelsel is nog niet ontdekt. De minister zou wel eens willen zien dat er hier een voorstel werd ge daan om Schiedam te «luiten cn als dat kwam dan zou hij nog wel eens de vraag willen stel len of de overheid daartoe gerechtigd was. De resultaten met het prohibitief systeem zijn zoo onzeker dat zelfs een zoo scherp on derzoeker als mr. J. W. Belinfante in zijn desertatie schreef, het geen stelsel te achten geschikt om een ander te vervangen. Met een „sluit Schiedam" zou dus geen regeerinj» kunnen aankomen. De minister zet vervolgens uiteen, dat het hem niet mogelijk is geweest met een out- werp te komen waarbij meer voordeelen aan de tappers gegeven worden, want de 50 die voorheen clandestien dronken, komeu iiu bij de tappers, koorts wordt hun rechtszeker- heiu grooter. Zij blijven tot hun dood in hun zaak, en aan hun weduwen is het brood levenslang verzekerd. Tegenover die voor deelen staan eenige beperkende bepalingen, o. a. dat zij iu 1910 zullen moeten kiezen, tusschen slijter en tapper. En wanneer men zegt dat het voorgestelde doel nog niet zal bereikt worden, dan zal niets der Re geering aangenamer zal voorstellen tot verbetering te hooren en te overwegen. De minister brengt een woord van dank aan 'do sprekers die protesteeren om van deze zaak een politieke zaak te maken, en hij vertrouwt dat de Kamer zal toonen dat zij ten aanzien van de drankbestrijding volkomen onafhan- kelij kvan de politiek is. De minister waar schuwt er tegen om hier woorden te spreken, die drankgebruikers welkom kunnen zijn en, de wet impopulair kunnen maken. Die im populariteit zal de Regeering echter niet weerhouden. Elke belastingwet bijiv. is im populair. De Regeering verklaart dat zij niet toe kan laten dat haar werk ontzield wordt. i-»e drankwet is geen politieke, maar een eco nomische wet, maar de Regeering zal toch hebben te beoordeelen op welk diapason zij hare wet wil houden. Den heer Talma dank zeggende voor diens goeden wenk, zegt de minister dat de zaak ernstig moet worden opgevat, ook met het oog op het kapitaal. Het is waar wat Rosebery zeide: de pest, hongersnood en oorlog veroorzaken minder ellende dan d© drank. Die V oorzitter verzoekt den voorstel lers van amendementen dit tijdig te doen, opdat deze vóór de discussie over de artike len kunnen worden gedrukt en rondgedeeld. De heer S c li a p e r repliceert. Zijne grieven herhalende tegen het wets ontwerp, betoogde de heer Schaper dat daarmede het beoogde doel niet bereikt zal worden. Het houdt plagerijen in die geen baat zullen geven en die allerminst de er- king der wet zullen verscherpen. Iu het be lang van de wet- zal het zijn niet wanneer de minister vasthoudt aan zijn stelsel, maar juist wanneer hij wat loslaat in het belang der drankbestrijding. Heden 11 uur voortzetting. Drankwet. Voorgestelde amendementen. De heeren Ter Laan, Melehers, Schaper, Troelstra en Van Kol stellen voor zeven amen dementen lo. Op de artikelen 3 en 4 om de sociteits- vergunning te doen vervallen, daar vergunning kan worden verleend na afstand van twee andere vergunningen. Met de schrapping van de sooie- teitsvergumiing vervalt uit het ontwerp de ge- heele bevoorrechting in andere opzichten van sociëteiten en zullen een aantal uitzonderings bepalingen moeten vervallen. 2o. Op i rtikel 7, om weg te laten de vergun ningen voor buitengewone inrichtingen van maat schappelijk verkeer, daar nu overdracht van ver gunningen mogelijk wordt, het verkrijgen van een zoodanige vergunning louter een quaestie van geld is, welke door een zoodanige inrichting stellig wel kan worden betaald. 3o. Op artikel 8, bedoelende de ingezetenen gelegenheid te gevtn om zich onafhankelijk van andere politieke vraagstukken over de beperking van het maximum uit te spreken (georganiseerd petitierecht). 4o. Op de art ikelen 10 en 29, om weg te laten de woorden „of uit. anderen hoofde te kwader naam en faam bekend staat.", daar deze uitdruk king te weinig houvast geeft en te veel aanlie- ding tot willekeur. 5o. Op artikel 9, om de vereeniging van het slijtersbedxijf met de winkelnering to keeren. 6o. Op artikel 10, om de uitdrukkelijke be voegdheid om aan den openbaren weg sterken drank te verkoopen, te doen vervallen. 7o. Op artikel 23, luidende „het is verboden aan den openbaren weg sterken drank in het klein te verkoopen." De genoemde artikelen zijn die van het wijzi- gingsontworp. Door den heer Van der Zwaag zijn voorgesteld twee amendementen lo. Om in alle artikelen, waarin van eene vergunning voor een sociëteit wordt gesproken, de zinsnede dienaangaande te doen vervallen. 2o. Om het onmogelijk te maken, dat aan een „buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer'' speciale vergunning kan worden ver leend. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 29 April 1904 bevat de volgende kon. besluiten: verleend de eere-medaille in goud, verbon den aan do Oranje-Nassau-orde, aan R. Pronk, hoofdinspecteur van politie te Lei den benoemd tot commissaris van politie te Leiden J. Groebe, thans commissaris van po litie te Amersfoort; benoemd tot rechter in de rechtbank te 's Hertogenbosch jhr. mr. C. O. M. van Nis- peu, thans griffier bij het kantongerecht te Oosterhout benoemd tot rechter in de rechtbank te Zwolle mr. A. F. C. Hupkens van der Eist, thans substituut-griffier bij de recht bank te Den Haagi; benoemd tot burgemeester van Ritthem K. Alma; benoemd tot burgemeester van Maasland J. M. van Hol; tot burgemeester van Vrijenban mr. H. J. Saaymans Vader en tot burgemeester van Loenen, Loenersloot en Ru wiel W. I. Doude van Troostwijk is W. Thiebout, arts te Maassluis, belast met het gezondheidsonderzoek van uit zee te Maassluis aankomende schepen, met bepa ling dat hij tevens belast zal zijn met het dagelijksch beheer van de quarantaine-inrich tingen in het Amersgat, gem. Naaldwijk en het aldaar aanwezige ontsmettingsschip en met het toezicht over en de geneeskunde be- behandeling van het daarbij in dienst zijnde personeel op verzoek ingetrokken do benoeming van M. H. L. G. Bonvaerts, tot ontvanger der registratie en domeinen to Waalwijk en 's hij bevestigd in zijne tegenwoordige betrek king van ontvanger te Groenlo. txinoemd tot ontvanger der registratio voor de gerechtelijke acten en do domeinen te Middelburg J. M. Goester, thans ontvan ger to Terborg; tot ontvanger te Doesburg, W. E. Duijm, thans ontvanger te Bolsward. tot ontvanger te Enkhuizen F. D. H. Bdjl, thans ontvanger te Gennep; tot ontvanger te Raalte G. J. M. Stolk, thans surnumerair der registratie en domei nen; tot ontvanger te Steenwijik C. J. J. Jan sen, thans surnumerair en commies der di rectie te Maastricht tot ontvanger te Ommen E. Kleijm, thans surnumerair en commies der directie te Leeuwarden benoemd bij de infanterie bij het 7e regi ment tot kapitein de le luit. M. J. Canaar, van het 3e regiment; benoemd bij de Staatsmijnen in Limburg tot bouwkundige J. van Dillewijn, thans tij,- delijik technisch ambtenaar, en tot adjunct- ingenieur W. A. Knol, mijningenieur, thans tijdelijk opzichter biji dien tak van dienst; benoeimd bij de infanterie tot kolonel de luitenant-kolonel op non-activiteit J. P. van den Hoff, van het wapen; bij het le regiment tot majoor de kapitein C. Hemmes, van de grenadiers en jagers; bij het 7e regiment tot kolonel-commandant van het korps de luitenant-kolonel J. A. H. Nierstrasz, van dat regiment; bij het 9e regiment tot kapitein de lo luitenant L. M. de Boer, van het 8e regi ment op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de paardenarts le klasse H. C. Ittman, van den geneeskundigen dienst der landmacht, en de kapitein F. Th. van der Staaij, van het 9e regiment infanterie; eervol ontslagen uit zijne betrekking de burger-onderwijzer bij de opleiding van jon gens aan boord van het instructieschip „Ad miraal van Wassenaar" A. L. M. Sauve- planne bevorderd tot vice-admiraal de schout-bij nacht W. J. Derx, directeur-commandant der "marine te Amsterdam op verzoek eervol ontslagen K. F. Koning, chef van het bureau stoomwezen bij het de partement van marine; bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst le klasse A. C. van der Dussen jjp verzoek eervol ontslagen uit den dienst der zeemacht de inspecteur van den marine stoomvaartdienst met rang van kapitein ter zee A. Jongkees; bevorderd tot inspecteur van den marine stoomvaartdienst met rang van kapitein-lui tenant ter zee de officier-machinist le klasse J. Smit, en tot officier-machinist le klasse dè officier-machinst 2e klasse J. A. Schell op verzoek eervol ontslagen uit den dienst der zeemacht de officier-machinist le klasse bij den marine-stoomvaartdienst W. H. Klaas- ren, en is hem de titulaire rang verleend vaa irspecteur van den inarinestoTmvaaitdienst met rang van kapitein-luiteiant ter zee. bevorderd tot officier-machinist le klasse van den marine-stoomvaartdienst de officier- machinist 2e klasse J. J. Hessel benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 7e regiment, tot kapitein de le luitenant M. J. michinist 2e. klasse J. J. HcssVs. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren voormiddag een bezoei: ten Konuiklij ke Paleize iu hot Noordeinde te 's Graven- hage. De minister van man no heeft Woens dag te Leiden, behalve de K.YAc-ksirhöel nog bezocht het gebouw tot verificatie van 's Rijks instrumenten en het militaire tehuis. De Belgische Kamer van afgevaardig den heeft gisteren de drie Haagsche over eenkomsten van 12 Juni 1902 omtrent hu welijk, echtscheiding en voogdij goedge keurd. Ook het Rumeensche Parlement heeft die overeenkomsten bekrachtigd en aan den staatsraad mr. T. M. C. Asser, is bij die gelegenheid het grootkruis der Krjonorde van Rumenië verleend. Volgens mededeelingi van Harer Ma- jesteits gekant te Constantinopel heeft de Biiilgaarsclie regeering op 1/14 Maart jl. alle tusschen het Vorstendom en andere Staten vigeerende handelsverdragen opgezegd, zoo dat de handelsregeling tusschen Nederland en Bulgarije 28 Februari/13 Maart 1905 op houdt te gelden. De kantongerechten. Men schrijft uit Zeeland aan de Ned. Een referendaris bij het departement van Justitie eu de hoofd-ingenieur der gerechts gebouwen en gevangenissen, bezoeken deze week Zeeland en stellen een onderzoek in naar die gebouwen en inzonderheid de kan tongerechten. Dit schijnt in verhand te staan met het voornemen om sommige kantongerechten op te heffen en andere uit te breiden. Do minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het voor nemen bestaat, voorloopdg geen examen voor deurwaarder der directe belastingen uit te schrijven. De Staatscourant no. 100 bevat eene overeenkomst betreffende den spoorweg van Dinxperlo naar Varsseveld. Onder presidium van mevr. Van Zuy- lenTromp had Maandagmiddag te Am sterdam in American Hotel do jaarlijksch© algemeen© vergadering van de veröeniging Oost en West plaats. Het jaarverslag werd door den secretaris den heer L. P. F. Schimpf, uitgebracht, die allereerst onder applaus hulde bracht aam de presidente, mevr. Van Zuylen, aan wier ini tiatief het ontstaan der vereeniging is te danken, terwijl Oost en West haar bloei weer voor een groot deel dank aan de geest drift en energie, waarmee de presidente steeds voor de vereeniging werkzaam is. Het jaarverslag vangt aam met de mede- deeling, dat de vereeniging steeds meer sym pathie ondervindt. In verband daarmee steeg het ledental van 1877 tot 2753. Meerdere toe treding is noodig, vooral in het belang vam een nauweren band met de koloniën. De fi nanciën staan er minder gunstig bij; daar door moet menig nuttig voornemen worden achterwege gelaten. Het Koloniaal Weekblad

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2