V. 390. Sdr Jaargang. Maandag 2 Mei 1904. BUITENLAND. KOLONIËN. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Par 8 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idém franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Déze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advértentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. (Jtrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYEBTENTIÉN Van l-g5 regels Elke règèl meer Qrbote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeel! het herhaald advèrteóren in dit Blad bij abonneifc oirculaire, bevattende de voorvraafden, wórdt óp aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De strijd aan de Yaloe. De eerst© ernstige ontmoeting tusschen de wederzijdscbe landmachten heeft plaats gie»- had. Het Japansche leger heeft den overgang over de Yaloe kunnen afdwingen. Volgens de berichten van Japansche zijde is gisteren het hoofdpunt van do Russische stelling, dat bij Kialientse was, genomen; men verwachtte, dat dientengevolge de Russen zouden terug gaan naar Fengwangtsjeng, dat op korten afstand van Antoeng en Widjoe, ten noord oosten van die plaatsen, gelegen is. Aan Russische zijde is men met de be richtgeving nog niet zoo ver gevorderdmaar de berichten van dio zijde vullen de Japan sche in zóóverre aan, dat zij mededeelingen inhouden over de schermutselingen, die aan den hoofdstrijd van eergisteren en gisteren zijn voorafgegaan. Daaruit blijkt, dat do operatiën. die doelden op den overtocht van de grensrivier tusschen Korea en Maudsjoe- rije, reeds den 22. April begonnen zijn, dus ruim eeue week voordat de overtocht is ver richt. Dat de Japanners in den overtocht ge slaagd zijn, is overigens niet vreemd. Do concentratie van het Russische leger is nog niet ver genoeg gevorderd om de Russische overmacht in het vuur te kunnen brengen. Bij dezen strijd zal het overwicht aan Ja pansche zijde geweest zijn, en dit verklaart op zich zelf reeds voldoende, dat bet Japan sche leger de Yaloe is kunnen overgaan. De Russen zullen zrih er mee troosten, dat huu teruggaan is een ,,recuier pour mieux sauter". Uit de bijzonderheden, die de tele grammen melden, is opmerkelijk de mede- deeling, dat de Japansche tirailleurs vele officieren gedood moeten hebben, die door hunne uniform zeer in het oog vielen. D'at klinkt eenigszins vreemd. Wij dachten, dat de van verre zichtbare officiersuniform te veldie sints lang was afgeschaft bij de mo derne legers. Zou die bij het Russische leger nog bestaan? Dan is dez© eerste ontmoeting met den vij:aud in dat opzicht voor de Russen eene gevoelige les. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de hier beneden voorkomende mededee- lingen. Duitsehland. De Keizer en de Keizerin woonden giste renavond. eene f eestvoorstelling bij, van Auber's ,,Maurer und Söhlosser" (Le Majon) in den hofischouwburg. Des avonds te negen uur vertrok het keizerlijke paar, onder het gejuich van het publiek naar Portsdam. Bij de inwijding van de nieuwe spoor wegbrug over deu Rijn bij Mainz antwoordde gisteren de Keizer op eene toespraak van den minister van openbare werken Budde met eene rede, waarin hij den minister geluk wenschte met 3e voltooiing van dit werk, waarvan reeds de groot© strateeg Moltke in overeenstemming met 'g Keizers grootvader de groote beteekenis had erkend. De Keizer (zei-e verder: Ik hoop, dat de nieuwe brug m elk opzicht aan de gekoesterde verwach tingen zal voldoen. Ik wensch van harte, dat de vrede, die noodzakelijk is voor de ontwikkeling van handel en nijverheid, za' bewaard blijven. Ik ben overtuigd, dat de brug, indien zij voor ernstige transporten zou moeten worden gebruikt, volkomen aan het. doel zal beantwoorden. Dc Keizer ein digde met de verklaring, dat hij zich ver heugde, dat deze brug ook in den uiterlijken vorm de traditie der oude schoon© Duitsche bouwkunst be'waarde, en hij sprak den wcnsch uit, dat zij Mamz tot zegen en tot sieraad moge strekken. De Rijiksdag heeft het wetsontwerp tot wij ziging der beurswet naar eene oommissie van 21 ldeen verzonden. Daarna werd begonnen met de beraadsla ging over het ontwerp tot wijziging van de rrjkazegelwet. Het ontwerp heeft ten doel het arbitragebedrijf te vergemakkelijken, door buiten 1 a ndsche effecten vrij te stellen van zegelrecht, indien de buitenlandsche emittent. dit afkoopt, en verder door voor do in de het arbitrageverkeer omgezette ef fecten ©ene verlaging van het zegelrecht toe te staan. Bovendien bepaalt het ontwerp eene arfhzienlijke verlaging van het zegel recht voor rijksfondsen en Duitsche staats fondsen. De woordvoerders van de meeste partijen verklaarden over het algemeen gunstig ge stemd te zijn voor het ontwerp, dat ten slotte verwezen werd naai* de begrootings- com missie. Daarna werd de zitting gesloten. Frankrijk De pantserkruiser Marseillaise met presi dent Loubet aan boord, die van zijne Itali aan sche reis terug kwam, is Zaterdag namid dag om 3.25 te Marseille aangekomen, liet Spaanse he pantserschip Pelayo was tot be groeting van den president verschenen. De Romeinsche Capitale schrijft: In poli tieke kriugcu wordt de zinspeling van presi dent Loubet in zijn toost te Napels op de verstandhouding van Italië en Frankrijk in do Middellandsclie zee druk besproken. Het is geweusoht te constateerem, dat Loulbet daarmede niets nieuws heeft gezegd. Heden kan men er nog bijfvoegen, dat ook Enge land aau deze verstandhouding deelneemt en dat de drie staten een gemeenschappelijk programma in alle Mididellandsche zee-kwes- tiën hebben en ook in ©enigen, die inzonder heid de Adriatische zee raken. Spanje. j Do ministerraad heeft besloten, de nieuwe j republiek Panama als zelfstandige staat te i erkennen. Turkije. Men verwacht, dat de door het incident te Smyrna ontstane kwestie met Griekenland deze week op vredelievende wijze zal worden geregeld. De Grieksche regeeriug heeft den eische om den vali van Smyrna, Kiamil- pasja. te ontslaan, laten vallen op raad van Frankrijk, dat dezen eisch niet voor bespre king vatbaar achtte. In het district Moesj heeft den 29. April eene ernstig gevecht plaats gehad tusschen Turksche troepen en Armeniërs. Een twin tigtal Turkscbe soldaten en vijftig Armeniërs sneuvelden. Uit Sofia bericht de Frankf. Ztg., dat, hoe wel drie weken verloopen zijn sedert het sluiten van de overeenkomst met Turkije, nog geen enkele Bulgaarsche vluchteling naar Turkije is kunnen terugkeeren. De Bulgaar- sci«e ïegeering heeft van de Porte gevraagd ce..e opgave van de punten aan do grens, waar de vluchtelingen zich kunnen aanmel den om in onderwerping te komen; maar het antwoord van de Porte is nog niet inge komen. Yereenigde Staten. Die 'tentoonstelling te St. Louis is eergis teren geopend. Te Washington drukte pne- dent Roosevelt op een knop, waarop alle ma chines gingen loopeu en de vlaggen werden ontplooid. De reusachtige menigte, die hier van getuige was, hief het lied van de Star spangled Banner aan. Zuid west-Afrika. Wollf's bureau berichtHet gerucht, dat gouverneur Leutwein verzocht heeft van zijn commando te worden ontheven, wordt voor geloofwaardig gehouden. De oorlog in Oost-Azië. In een rapport van stadhouder Alexejew aan den Czaar wordt geconstateerd, dat de ondergang van de Petropawlowsk te wijten is aan het stooten op een door Japanners ge legde mijn. De volledige opgave van admiraal Jessen over het lot van de op het gezonken Japan sche transportschip Kiushiu Maroe aanwe zige personen luidt aldus: „17 officieren, 20 soldaten, 85 koelie© en 65 koppen van de be manning gaven zich over. Ik nam ze aau boord. Een zonder officier achtergebleven deel van de landingsafdeeling weigerde zich over te geven, bood verzet en vond met het schip, dat in den grond werd geboord, den dood.'' Bii de manschappen, die met het schip ondergingen, waren dus geen officieren. Over de gevechten aan 3e Yaloe worden uit Petersburg door den generalen staf de volgende bijzonderheden gemeld: Den 22en dezer weid bemerkt, dat kleine Japansche troepeuafdeelingen op den linker- oaver stroomopwaarts trokken en dat groo- tere afdeelingen tegenover Widjoe werden sainengettrokkcu. Den 23. begonnen de Ja panners in kleine afdeelingen bij Siaopoetisje op den dechterover van de Yaloe de rivier over te stoken. Den 24. werden toebereidselen gemaakt voor den overtocht bij Widjoe, Tioe- rentsjan en Tsjandtsjikoe. Den 25en begon nen de Japanners bruggen te slaan over den oostelijken arm van de Yaloe tegenover Tioe- rentsjan en bij Siaopoetisje en bezetten zij het eiland Somalinta. In den nacht van den 25en staken' 1500 Japanners over naar een eiland ten noorden van het dorp Sandagoe gelegen. Russische vrijwilligers schoten op de Japanners; zij verloren huu aanvoerder en 18 dooden en gewonden. De Japanners leden belangrijke verliezen. Den 26en begon 'smorgens een gevecht op de eilanden tegenover Tioeren- tsjan. Nadat de daar gelegde brug door de Russen vernield was, zetten de Japanners op pontons troepen over de rivier ten zuiden van Widjoe. Een Japansche troepeu-afdee- ling met eene batterij, die 's middags tegen Tioenrentsjan om-ukte, moest zich in wanorde terugtrekken, om daarna de rivier weer over te steken. Den 27cn staken 3 Japansche bataljons 's avonds bij het dorp Matoeseo den oos tel ij ken arm van do Yaloe over. Den 28en was alles rustig. De Russen be hielden hunno stelling op den rechter Yaloe- oever. De mededeeling van den generalen staf over den toestand aan de Yaloe op den 29. en 30. A^ril houdt het volgende in; Aau de heden ingekomen telegrammen van den opperbevelhebber van het leger in Mandsjociije, Kooropatkin, kan worden ont leend, diab de Japanners, nadat zij bij het dorp Ssyndiagoe op den rechter Yaloe-oever waren overgegaan, de dorpen Chussan en Lisawen bezetten. Generaal Saswiederenn gaf na eene op den 29. April uitgevoerde nauwkeurige verken- niug van de door de Japanners ingenomen stellingen, aan eene afdeeling onder aanvoe ring van den luitenant-kolonel van den gene ralen staf Lind de opdracht de door de Ja panners bezette stellingen te nemen. Eene Japansche afdeeling en twee bataljons van het vierde garde-regiment met berggeschut tn eene kleine afdeeling gardecavallene hield de stellingen bij Lisawen en Chussan bezet, j Ondersteund door het vuur van de Russische 1 artillerie in Potchynza verdrong de Russi- sche afdeeling de Japanners uit hunne stel- lingen." Aan Russische zijde werden twee scherp- J schutters gedood en 13 gewond. De Japan ners lieten 10 dooden en 26 gewonden ach ter. Bovendien werd een deel van de gewon den weggedragen, terwijl velen langs de hel lingen naar de Yaloe kropen. Volgens bericht van generaal Mischt- scbeuko openden in den morgen van den 29. Japansche schepen in den mond van de Yaloe het vuur op de Russische troepen. Het vuren duurde 20 minuten, en richtte geen schade aan. Bij Iukou is alles rustig. Deu 30. beschoten de Japanners van 10 uur voormiddags tot 5 uur namiddags de Russische stelling bij Firwentschen. Het vuur ging uit vau batterijen aan den linker Yaloe-oever, waar omstreeks 24 veldstukken en twaalf 12 cM. stukken in uitmuntende opgeworpen verschansingen opgesteld waren. De vijand vuurde niet minder dan 2000 schoten af. De stelling bij Firwentschen is echter steeds veilig bezet door de Russische troepen. In den morgen van den 30. gingen de Ja panners bij Ssyndiagow weder de Yaloe-ri- vier over en tastten de Russische troepen op de hoogten bij het dorp Chussan aan, waarbij zij den linker vleugel omtrokken. Wegens de belangrijke overmacht van de vijandelijke strijdkrachten trok de Russische afdeeling terug naar het dorp Potchynze. Aan Russische zijde viel bij Firwentschen do luit.-kolonel Pachalow, terwijl 7 officie ren gewond werden. De verliezen aan man schappen zijn nog niet nauwkeurig vastge steld; voor zoover tot dusver bekend is, zijn 3 gedood en 19 gewond. Nadat de Russische afdeeling Lochen bij Ssyndiagow had ingenomen, geraakten zij onder het sterke vuur van eene ten noorden van Widjoe opgestelde Japansche batterij,. Twee Russische kanonnen vuurden op de pontonbrug. De Japanners werden gedwon gen de brug uit elkaar te nemen. Eene Japansche afdeeling trok van Lisa wen en Chussan gedeeltelijk naar den Yaloe, gedeeltelijk naar het noorden terug. Op de door de Japanners ingenomen plaatsen wer den tot dusver tien geweren, vele patronen, schiet-behoefteu en kaarten gevonden. Bij zonder dapper streden de vrijwilligers van het tiende en twaalfde regiment, ouder be vel van den leu luitenant Jantschiss. Den 29en begon om 10 uur voormiddags eene omstreeks 1500 man sterke Japansche afdeeling infanterie met twaalf stukken ge schut bij Ambiche en Schogopudsa over de rivier te gaan. Bij Ambiche bevond zich. eene kleine Russische afdeeling onder bevel van «en luitenant-kolonel Gussew. Deze afdeeling werd gedwongen zich onder het onafgebro ken vuur van twee Japansche batterijen, elk van zes stukken, terug te trekken. Vier man werden gewond, Gussow zelf aan het hoofd en aan de linker hand. De Russische bergkanonuen konden we gens don verren afstand het vijandelijke vuur niet beantwoorden. Aan do afdeeling werd versterking gezon den met bevel, de Japanners over den Yaloe terug te dringen. Eene mededeeling van den generalen staf over den toestand aan do YaÜoe op 1 Mei lui dt Do Japansche batterijen met veldstukkon en 12 cM. kanonnen openden heden om 4 uur 'a morgens een lievig vuur op de Russi sche stellingen bij Tiurentsohen en de troe pen bij Potcliynzanischen. Mot het oog op het aantal stukken en tengevolge van do groote verliezen, die do Russische t roepen in deze stellingen gele den hadden, hield generaal Sassulitsch 't voor ondoelmatig do stelling bij Tiurent- schen verder te handhaven. De troepen ont vingen bevel terug te' gaan en de stellingen in te nemen, <ne bij den terugtocht zouden blijken geschikt te zijn. Toen generaal Sassulitsch zijn telegram afzond, hadden de troepen van Ticireutschen *n Schachcsda zich in volledige onde op een tweede .stelling terug getrokken, terwijl de strijd bij Potdyuzanitsohcn en Tsjingchoe -voortduurde. Van Japansche zijde wordt uit Tokio be richt; De Japanners begonnen) Dinsdag, den aanval op de stellingen aan. de Yaloe. Het gevecht werd Wocusdag, Donderdag, Vrij dag en Zaterdag voortgezet. Een beslissend gevecht wordt lieden verwacht. Donderdag slaagden do Japanners er in de Yaloe over te trekken en eene stelling te bezetten aan óen rechteroever. Zaterdag werd over eene groote uitgestrekthieddi langs de rivier een inovig artilleriegevechit geleverd. Het gevecht werd heden bij aanbreken van den dag 'er- vat. De Russische macht wordt op dertigdui zend man geschat. De Japanners berichten tot dusver geringe verliezen. 1 Mei. (2 uur namiddag.) Gisteren, vóór het aanbreken van den dag is de twaalfde Japansche divisie do Yaloe overgetrokken boven Onidjoe. Een tweede pontonbrug werd gisterenavond in gereedheid gebracht bij Onidjoe. De garüe-divi&ie en de tweede divisie gingen des nachts de rivier over en vielen den linkervleugel van de Rus sen aan. De algemeeue aanval begon hedenmorgeu vroegallo Japansche bat terijen waren op den linkeroever opge steld. Een flottielje kanon neer booten nam aau het gevecht deel. De Japanners hebben zoowel hun' stelling als hun aantal in het voordeel; zij rekenen er op de Russen te kunnen verdrijven. 3 uur nam.De Japanners namen heden Kialientse, dat beschouwd wordt als de sleu tel van de Russische stelling aan de Yaloe. Men verwacht, dat de Russen zich op Fen- wangtsjeng zullen terugtrekken. Een ander bericht uit Tokio, van 1 Mei meldt: Na vijf dagen vechtens, waarin de artillerie de hoofdrol vervulde, forceerde he den het eerste Japansche leger, onder -vei vau generaal Kuroki, den overtocht van 'en Yaloe. Do infanterie ontwikkelde zich over een I'ront van vier mijlen; zij ging met onstui migheid voorwaarts en verdreef de Russen ■uit Kialentso en van de hoogten, gelegen aan den rechteroever vaai de rivier lbo. De Japanners trokken den linkervleugel van de Russische stelling om^ en in den slag "van beden veegden zij opnieuw het front weg, dat door de Russen was tusschen ge schoven om de voorwaartsche beweging tot staan te brengen. De stelling, die thans door de Japanners is ingenomen, is zeer sterk en kan de Russen noodzaken de verdedigingswerken prijs te geven, die zij hebben opgericht bij Autoeng en andere punten benedenwaarts. Generaal Kuroki begon de beweging ver leden Dinsdag, door do eilanden Kurito bo ven ©n Kiuhoito benedien Widjoe te nemen, hetgeen verricht werd met een verlies van 25 gewonde garden. De Russen beschoten Dinsdag, Woensdag en Donderdag met kanonnen de Japansche troepen, die over do rivier gingen, en de Ja pansche stellingen aan den zuidelijken ©aver. 2 Mei, 7 uur 's morgens. Een aanVullings- rapport van generaal Kuroki betreffende de gevechten van Zondag meldt, dat de Russen op twee punten een harctnekkigen tegenstand boden. De strijdkrachten van deu vijand be stonden uit de geheele derde dfvisie, twee regimenten van de zesde divisie, een brigade kavailerie en omstreeks 40 snelvurende ka nonnen. Wij hebben 28 snelvurende kanonnen ver- meesterd en velo geweren en munitie. Meer dan 20 officieren en acht onderofficieren en soldaten zijn gevangen genomen. Ik verneem, dat de generaals Zasolitsch en Castolenski gewond zijn. Onze verliezen zijn omstreeks 700 man, die van de Russen meer dan 800. Te Washington heeft de Japansche legatie liet volgende telegram uit Tokio van 1 ezer bekend gemaakt: Den 26en April tastten de keizerlijke garde en de tweede divisie afzonderlijk aan de Russen op een eiland in de Yaloe en verdre ven hendaarna bezetten zij dit eiland. Hierbij werden 16 soldaten van de garde zwaar en 9 licht gewond. De tweed» divisie had volstrekt geen verlies. De Russen trokken zioli terug en namen vele dooden en gewonden mee naar Kioelen- tsjeng. Om 7 uur in den morgen van den 30en was de brug over de Yaloe bij Sukioliin vol tooid. Het leger ging or over van half elf tot half twee. Er volgde eene zware kanon- nade, maar do Russen werden weldra tot zwijgen gebracht. De verliezen aan Japansche zijde waren 5 officieren licht gewond, 2 man gedood en 22 licht gewond. Om acht uur in den avond van den 30en, was de brug over deu hoofdarm voltooid. Het Japans olio leger rukte op Ko6an aan met het aanbreken van den len Mei. De Japan ners bombardeerden den vijand op een heu vel ten noordwesten van Yoshoko en brach ten hem tot zwijgen. Om half acht rukten allo divisien op en om 9 uur namen zij bezit van do hoqge terreinen van Kioelientsjeng tot voorbij Makoo en Yoehoko. Allerlei vHot departement van oorlog had aan den Londenschen graafschapsraad twee ka- uonnen aangeboden, het eene op de Boeren, het andere op do Chineezcn buitgemaakt. Do commissie voor de parken stelde nu voor, de kanonnen in de tuinen aan de Victoriakade to plaatsen. Daartegen verzetten zich ver scheiden leden. De een vond het in het alge meen niet gewenscht, de mensohen door deze oorlogstrofeeën tot oorlogszuchtige gevoelens op te wekkende andere vond het ongepast tegenover de Boeren, die nu mede-onderda nen zijneen derde wilde geen blijvende herinnering aan oen onrechtvaardigen en el- leradigon oorlog, die van een bloeiend land een rampspoedig land had gemaakt. Het einde was, dat de vergadering met 74 tegen 40 stemmen hot voorstel der oommissie ver wierp. Do „Star' had liet Boeren-kanon maar willen aannemen, en dan op het voetstuk schrijven„Deze trofee is hier opgericht ten koste van het leven van 25,000 Engelsc-he soldaten en 250,000,000 p. st. Engelsch geld." vVolgens de Parijsche statistieken zijn in de Fransche hoofdstad in één jaar 1322 huwelijken door echtscheiding ontbonden, maar tevens zijn er 1368 gescheiden echtge noot© u (686 mannen en 682 vrouwen) her trouwd en wel 430 in het jaar hunner echt scheiding. vCourante n-a utomaten. Te Berl...u zijn 200 automaten opgesteld die tegen 10 phennige een courant leveren. vMen verwacht, dat het werk der ijs- brekers den 3cn Mei op het Baikabneer zal kunnen beginnen. vMen heeft ontdekt, dat gedurende een geheel jaar geregeld kostbare werken zijn ontvreemd uit de Koniuklijke bibliotheek te Brussel. Het bestuur van de bibliotheek werd hiervan dezer dagen op de hoogte ge bracht door eenige antiquairs te München. De dader van do diefstallen heeft men alsnog niet kunnen ontdekken. vHet gerechtshof van Oost-Vlaanderen heeft twee jongelieden, Six en Decocq, die in Januari te Strijpen den landbouwer Deloose en diens zuster vermoordden, ter dood ver oordeeld. vDe Beriijnsch© schilder Hugo Richter, een artist van naaon, heeft zich door een revolverschot gedood, omdat de jury voor de groote kmiststcutoonstellihg zijn schilderijen geweigerd had. vTwee leerlingen van een technische school to Leipzig, 13 en 14 jaar oud en zoons van aanzienlijke kooplieden, hebben uit vrees voor straf getracht zich van het leven te berooven, door sublimaat in te ne men. Onder verdachte verschijnselen werden beiden plotseling onWel. Men bracht hen in een particulier vertrek en stelde hen daarop onmiddelijk onder behandeling van een arts. Het mocht gelukken het leven van den jongsten knaap, dio slechts een zeer ge ringe hoeveelheid had gebruikt, te behou den, doch bij den oudste bleef alles vruch teloos, hij stierf ouder de handen van den arts. vIn een aanval van razernij sprong gisteren te Berlijn een kleermaker met een zoontje van zeven maanden uit het raam. Vader en kind stierven op de plaats zelve. vHet laatst te Madrid gehouden stie rengevecht had een bijzonder ongelukkigen afloop, daar zoowel de beide matadoren Al- gabeno en Lagartijo, als hunno plaatsvervan gers op do horens werden genomen. vl'e Nelden in Saksen, is weder eene vergiftiging door het eten van snijbooncn voorgekomen. Do huishoudster van een onderwijzer had uit een pot snijbooncn geschept, die zij zelve had ingelegd. Daar zij er ten verdachten reuk aan bespeurde, proefde de onderwijzer een paar snippers. Dadelijk voelde hij zich on wel en moest braken. Des anderen daags vond de dokter hem al bewusteloos en cenigo dagen later stierf d© man. Half Februari waren nog uit denzelfden pot boonen gebruikt, die hef gezin toen goed waren bekomen. Waarschijnlijk had zich pas na dien tijd m den pot, evenals in do boo nen van do Danustadtsch© kookschool, het gif van den „bacillus botulinus" ontwikkeld. vTe Witebak (Russisch Polen) heeft een groot© brand 177 huizen in de armste wijk der stad vernield. De schade bedraagt ruim een half milhoen roebel. Vole dakloos geworden gezinnen kam" peeren in de open lucht. vUit Tiflis wordt gemeld, dat te Sohe- macha Donderdagavond een betrekkelijk sterke aardbeving werd waargenomen. Schade werd evenwel niet aangericht. OOST-INDIË. Van den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden is on der dagteekening van 25 Maait het volgende telegram ontvangen Maréchaussee-afdecling luitenant Brewer kwam 16 Maart te Meulaboh aan na eenigo dagen in Beutong gepatrouilleerd te hebben. Op den geheelen tocht werden 14 vijanden on schadelijk gemaakt. Colonne van Daalen ruk te 5 Maart van Laut Tawar naar de Gajoe Locos op; sedert nog geen bericht ontvangen.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1