BINNENLAND. Uit den omtrek. In Teumon Panga onderwierp zich T. Ali Pa ai Toube© met eenige volgelingen en T. Cam- pong Pisang met 8 panglimas en talrijke vol gelingen. Laatstgenoemde leverde voorloopig eenige vuurwapen» in, w. a. 3 karabijnen M. '95. Uit Koeta-Radja wordt dato 31 Maart aan do Deli Ct. gemeld Op 26 werd de colonne in Boven-Seunaugan nabij Djeuram, in zwaar bedekt terrein plot seling over de gehccle lengte met blanke wa pens aangevallen. Gewond word luitenant Campioni, door kle- wanghouwen op het linkerbeen en do rechter band. do ringvinger werd afgeslagen. Licht gewond luit. Kam. door een lanssteek. Verder 4 Europeesche minderen, 13 Amb., 17 dwangarbeiders meerendeels zwaar. Er gin gen 3 karabijnen verloren. De vijand werd achtervolgd en liet 24 dooden on veel blanko wapens achter. Kapitein Heidens gaat der waarts. Mon doelt aan de Java-Bode mede dat door het legerbestuur zou zijn voorgesteld, ge durende een tweede tijdvak van drie maan den aan allo officieren geen budtenlandscho verloven te verleenenanders dan wegens ziekte. Wiji lezen in de Java-Bode van 30 Maart De proef om, ingevolge liet voorstel der Pauperismc-commissie, Indische jongelieden in Nederland te doen opleiden voor do marine, wordt door de rogeering met prijzenswaardige volharding doorgezet. In de gisteren verscho nen Javasche Ct. kunnen belaughebbende ouders eeno advortonti© raadplegen, waarin nog eens de voorwaarden worden bekend ge maakt waarop voor vijftien jongens van 131 tot 17 jaar de gelegenheid wordt opengesteld om van deze opleiding gebruik te maken. Zij moeten echter bedenken dat eene verbinding wordt gcöischt voor twaalf jaren, ingaande eerst met het 17e levensjaar. Dit is billijk met het oog op do zoor hooge koeten, dio do regeering voor deze opleiding zioh moet ge troosten. Daardoor loopt de weg naar den hoogsten ondcrofficdersraug bij de marine. Naar aan do Java-Bode „uit goede bron" wordt medegedeeld, schijnt er weinig kans op te zijn dat het door den afgevaardigde Van Kol in de Tweede Kamer aangeprezen denk beeld, om door aauplantiug van papaver in Indië zelf in do behoeften van het voor het verbruik benooddgd opium te voorzien, ver wezenlijkt zal worden. „Naar verluidt zegt het blad hebben zoowel do inspecteur der opiumregie als do chef van dien tak van dienst ongunstig om trent dit denkbeeld geadviseerd eu moeten de directeur van financiën en ook de regeeriug zich in denzelfden zin hebben verklaard. Nu zal nog het gevoelen worden ingewonnen van den directeur van 's lands Plantentuin, pro fessor Treub, den toekomstigen directeur van het te croëeren landbouwdepartement. Deze zal de kwestie meer uit een botanisch oog punt bezien en do kansen van slagen dezer cultuur overwegen. „Mocht ook professor Treu/b zich in ongun- stigen zin over het denkbeeld uitspreken, dan schijnt de kans, dat dit tot uitvoering zal komen, al zeer gering to zijn, daar moeilijk kan worden verwacht dat het opperbestuur tegen de Indische adviezen in, toch do papa- veroultuur hier te lande zou willen doordrij ven." Nederlandsoho ingenieurs in Siam. Uit goede bron verneemt het Soe- rab. Ilbl., dat do Nederlandsheo ingenieurs in Siam, wat do uitvoering der door den heer Homan van der Heide ontworpen plan nen voor de bevloeiing der Menain-vallei be treft, hot pleit gewonnen hebben. De inge nieur Van Tubergen zal tijdens de afwezig heid van den pionier, zijn collega Homan van der Heide, optreden als waarnemend chef van den irrigatiedienst. Mede bevinden zich in Siam de opzichter van den Indischen Waterstaat Willebrands en eenige Europee- ache en inlandscho opnemers. Verder zijn in Nederland vier ingenieurs geëngageerd en is het vervaardigen van baggermaterieel be gonnen. aar een derden irrigatie-deskundige wordt omgezien. Reeds is middelerwijl met het uitvoeren, het ontwerpeu en voorbereiden van verschil lende onderdcelen dor plannen begonnen. Komt do hoer Homan van verlof terug, dan gaat do heor Tuborgen vormoedolijk voor eonigen tijd naar Europa. Uit Boven Langkat schrijft men aan do Deli Ct., dat na do kolossaio droogte thans eon overvloedige regen is ingevallen, wolke hier on daar gepaard ging met sterkeu wind, een waro wolkbreuk, die op sommige estates alios onder water zette. Speciaal in do buurt van Ludwigsburg, Kwalla Bingai en Stabat heeft, het enonu gewaaid. Op Ludwigsburg en Stabat moeteu, naar do correspondent van de Deli Ct. meldt, ver- soheideno schuren on oen paar Javanen-pon- doks zijn omvorgewaaid. Op Kwala Bingei trad op den 26on oveneens oen zware wind op. die hier on daar de atap der schuren op woei. gelukkig zonder meer belaugrijko ma- toricclo schade aan te richten. WEST-INDIË. Curasao. 8 April. Bij gouvernqmeu ts-besehikking is aan den heer M. J. Sol horst, directeur van het departement van Openbare Werken, lid van den Raad van Btwtuur, van de schoolcommis sie en van de commissie van administratie over de gevangenissen aldaar, tot herstel van gezondheid, met ingang van don dag van riju vertrek uit de kolonie, ecu jaar verlof naar Nederland verleend. Den 7en April zijn naar Nederland vertrokken mot familie Dr. II. Ferguson, stadsgeneesheer, met ver lof, eu de heer EI D. E. van den Bossche, afgetreden voorzitter van den Koloniale^ Raad. De Staatscourant van Zondag 1 en Maandag 2 Mei 1901 bevat do volgende Ko ninklijke besluiten benoemd tot rechter in d© rechtbank to Rotterdam tur. R. B. Lcdobocr, thans aubet.- officier van justitie bij gemelde rechtbank; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- ordo mevr. do wed. J. van do Vijver, geb. Ruggert^Maee, presidente van de St.-Elisa- beths-vereenigiug te Rotterdam; eervol ontheven van het bevel over do schoener ..Zeehond" do kapitein-luitenant ter zee H. Herman; dat bevel opgedragen aan den kapitein- luitenant ter zee J. M. W. Kuijl op verzoek eervol ontslagen als boschwacli- ter bij het Staatsbosohbeheer F. L. Geldma ker, te 's Gravenhage. verleend de eere-medaille der Oranjo- Nassau-orde in zilver aan F. L. Geldmaker, voornoemd bepaald dat alsnog bij afzonderlijke dagor ders zoo in Indië als in Nederland eervol zal worden vermeld de off. van gezondheid 2o klfisso van het Ned.-Iud. leger J. Luining, ter zake van zijn gedrag bij de verkenning van een versterking in de Paja-Reube (Atjeh) op 4 Maart 1901 op verzoek in verband tot on met zijne benoeming tot lector bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universi teit to Leiden, eervol uit den Indisch en dienst ontslagen de Oost-Ind. ambtenaar met verlof dr. J. P. Lotsy, laatst botanist bij de gouvernements Kina-ouderneming, tijdelijk toegevoegd aan den directeur van 's lands Plantentuin te Buitenzorg. op zijn verzoek, ingotrokken de gedane benoe^ roing van 1). G. J. Beijens tot 2e luitenant bij liet „Nijmcogsch Vrijwilligerskorps" te Nijme gen bepaald, dat do generaal-majoor P. C. Kool, commandant der Stolling ian Amsterdam, aan wien onder toekenning van pensioen, eervol ont slag is verleend uit den ilitairen dienst: a. na zijne pensionneering gehandhaafd blijft in zijne betrekking wn voorzitter der Staatscom missie, ingesteld bij Kon. besluit dd. 24 Febru ari 1902, en b. eervol wordt ontheven van zijne betrok kingen van lid en voorzitter der Staatscommis sie, ingesteld by Kon. besluit van 23 Maart 1904 benoemd tot militair lid en voorzitter van de hierboven genoemde Staatscommissie de tot commandant der Stelling van Amsterdam be noemde generaal-majoor A. It. Kraijenhoff van de Leur Bij het bezoek van dr. Ro^singh, Za terdagochtend aan don Prins, bevond H. M. de Koningin-Moeder zich ten Koninklijke Paleize. *-H. M. de Koningin-Moeder stelde zich ook gistereuochtend weder op de hoogte van den toestand van den Prins ten Ko ninklijke Paleize in het Noordeinde, van waar Zij zich begaf naar de godsdienstoefe ning in de Kloosterkerk, waar ds. Kuottue- nis voorganger vas Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin-Moeder aan de inrichting Zieken verpleging te Scheveningen een gift van f 100 doen toekomen. H. M. de Koningin heeft een c -rvol ontslag op verzoek verleend aan de Hofda me van Hare Majesteit, joukvrouwo C. E. B. baronesse Sloet van Marxveld, met in gang van 15 Juni 1904, en benoemd tot Hof dame, met ingang van 1 Juli 1904 jonkvrou- we A. baronesse Schimmelpenninck van der Oye. Naar De Standaard verneemt, zal nog in de volgende maand de pensioen verzeker ing bij den Raad van State ..aanhangig worden gemaakt". Door B. en W. van Rotterdam is bij den gemeenteraad een voorstel ingediend tot lierzieningi van het schoolgeld aan de hoogere burgerscholen. Aanleiding vinden B. eu W. hiertoe in de onevenredig sterke toestrooming van leerlin gen naar do nieuwe 3-jarige H. B. S. B. en W. stellen voor, het schoolgeld te regelen als volgt: H. B. S. met 5-jarige cursus. Voor de eerste drie klassen f 60 voor leerlingen, die te Rotterdam hun hoofdverblijf l.^.iben f 100 voor hen dio daaronder niet vallen. Voor de vierde en vijfde klasse: f 75 voor de eerste en f 150 voor de tweede categorie. Handelsschool, f 50 voor de eerste en f 100 voor de tweedo categorie. Voor den tweejarigen handelscursus f 75 voro de eerste en f 150 voor de tweede cate gorie. Voor deze inrichtingen was het schoolgeld tot nu resp. f 60 en f 120. H. B. S. met 3-jarigen cursus: f 50 voor de eerste eu f IOC --oor de tweed© categorie. Thans bedraagt hot schoolgeld aan dezo in richting resp. f 30 en f 60. Blijkens bekendmaking van de ooni- missio ter voorbereiding van de aanwijzing in 1904 van candidaat-ambtenaren voor den Indischen administratieven dienst kunnen in d- jaar 26 jongelieden worden aangewezen als candid aai Indisch ambtenaar naar de be palingen van het koninklijk besluit van 10 Augustus 1903, no. 43 (Staatsblad no. 253). èoliicitanten moeten zioh vóór 15 Juni schriftelijk met opgaaf van hun adres, bij de commissie (adres den secretaris, de Perpon- cherstraat 47, te 's Gravenhage) aanmelden. Voor liet vereiseht geneeskundig onderzoek heb bon zij zich zoo spoedig mogelijk en in elk geval vóór 25 Mei, alsmede schriftelijk te .wenden tot de geneeskundige commissie van het departement van Koloniën, Laurens Reaelstraat no. 7, te Gravenhage, met op gaaf van hun adres en mededeeling dat keu ring voor het catididaat Indisch ambtenaar schap wordt gevraagd. Te Middelburg is in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer J. H. Snijders. De overledene was vele jaren lid der Pro vinciale Staten van Zeeland, van den ge meenteraad van Middelburg en van do Ka- nier van Koophandel en Fabrieken; ook wus hij gcruimeu tijd commissaris van den polder Walcheren. Verder vervulde hij eveneens jarenlang het secretariaat van do Maatschappij tot be vordering -an landbouw eu veeteelt in Zee land. Aan de Eerste Kamer der Staten-Gene- raai ia het volgondo adres verzonden door het hoofdbestuur van do Nod. Protestanten bond - Door de algomoonc vergadering van dou Ned. Protestantenbond, gehouden te Zut- fen 28 October 1903. werd, na een voordracht van prof. dr. A, Buining over het toon in gediend» ontwerp tot wijziging eu aanvul ling van de wet op het hooger onderwijs, met algemeene stemmen do volgende motie aaugenomen „De algemeene vergadering van den „Do algemeene vergadering van den Ned. Protestantenbond spreekt als hare over tuiging uit, dat dit wetsontwerp bepaaldelijk door de erkenning op den voorgesteldcn voet van bijzondere universiteiten en door wat het bepaalt ten aanzien vau het theologishc on derwijs, eene voor ons volksleven hoogst be denkelijke strekking heeft en noodigt het hoofdbestuur uit, waar zich de gelegenheid daarvoor aan mocht bieden, mede te werken tot maatregelen, die de aan neming ervan kunnen voorkomen, of die aan wending in hare gevolgen minder schadelijk zouden kunnen maken." In overeenstemming daarmee neemt thans het hoofdbestuur van den Nederl. Protestan tenbond de vrijheid, uwe vergadering ern stig en met aandrang te verzoeken, aan liet door de Tweede Kamer bij partijstemming aangenomen wetsontwerp uwe goedkeuring niet te verleenen. Het is er vast van overtuigd, dat de in voering van dit wetsontwerp de beoefening der wetenschap' in het algemeen, en die der godgeleerde weteuschap in het bijlzonder, zeer zou schaden, en zoowel op de algemee ne als vooral op de godsdienstige ontwikke ling van ons volk een nadeeligen invloed zou uitoefenen. H<t is daarom van oordeel, dat uwe verga dering, door bet wetsontwerp te verwerpen, aan ons land een weldaad zou bewijzen. Ned. Zuid-Afr. Vereeniging, De algemeen© vergadering der Neder- landsch Zuid-Afrikaanscho Vereeniging zal ge houden worden op Zaterdag 28 Mei te Am sterdam. In deze vergadering zal de benoeming plaats hebben van 6 leden van het hoofdbestuur, ter vervulling van de vacatures ontstaan door periodieke aftreding en het bedanken van C. W. graaf van Limburg Stdrum. De volgende dubbeltallen worden aanbevo len Dr. H. J. Kieiwiet de Jonge, Dordrecht (aftr.) en U. G. SchilthuisGroningen. Prof. mr. J. de Louter, Utrecht, (aftr.) en mej. Z. Prak, Apeldoorn. A. S. van Reesema, Scheveningen (aftr.) en ds. O. Sehriecke, Enschedé. J. A. Wormser, Amsterdam (aftr.) en H. J. E. Wenckebach, Heerlen. P. R. Mees, Rotterdam (aftr.) en mr. K. Zwaardemaker, Bussuan. Dr. Hendrik P. N. Muller, 's Gravenhage, en dr. N. Mansvelt, Utrecht. Van de af deeling 's Gravenhage zullen de volgende voorstellen behandeld worden 1. Het hoofdbestuur stelle zich in betrek king tot de Nederlandsche Stoomvaart-maat- sohappij|an op Nederlandscli-Indië, om te overwegen op welke wijze het loopen van boo ten op Indië om de Kaap de Goede Hoop kan tot stand worden gebracht. 2o. Het Hoofdbestuur stelle zich in betrek king tot den Afrikaander Bond, om te ver krijgen dat op het programma van dien Bond worde gebracht, het ver Iconen van voorkeur tarieven de verengelscliing in Zuid-Afrika an ders bónnen korten tijd tot een feit zullen maken. Wat verder tea- tafel zal worden gebracht. Nederl. Automobiel-club. Een betrouwbaarheidsrit, zooals in 1903 door do Ned. Aut. Club is gehouden, zal naar de Fiets meldt dit jaar niet plaats hebben. Op de bestuursvergadering van de N. A. C. staakten v ierover de stemmen en daar de be slissende stem van den voorzitter tegen was, komt or derhalve van deze interessante pro paganda dit jaar niets. De Ned. Autom. Club zal voor hare leden verplichtend stellen liet lidmaatschap van den Alg. Ned. Wicl- rijdersbond. Door dezen maatregel wil zij liet verwijt ontgaan, dat hare leden om niet zouden profiteeren van de door den Boud geplaatste wegwijzers, de uitgegeven atlassen, enz. enz. Een belangrijke vondst. Men sahrijft aan De Avondpost" De eerste secretaris van de Engelsche le gatie, de heer Leveson Gower, heeft een belangrijke vondst gedaan. In het weeshuis van de Hollandscho Gereformeerde kerk heeft hij nl. een stel gevonden voor het ge bruik van het Heilig Avondanaal. Dit stel behoorde aan do Engelsoh© kerk te 's Gra venhage, waarheen het nu, naar men hoopt, zal worden teruggebracht. In 1822 kwam het in het weeshuis terecht. Het mooie ser vies bestaat uit twee zilveren bekers met de wapens van Carew en daaronder gegraveerd „The gift of George Carew, to reanaine with the English Ohurch in the Hague for ever. May the 15th, 1674". Twee kannen, op de eerste waarvan gegraveerd is„Given on the 6th of October 1681, two hundred Gil ders towards the making of two Silver Flag- gons for the Communion Table, the rest being added by the Consistorw, bij M'tris Marv Torowgood, widdow of Robert Rock- wood, in his lifetime Envoye Extraordinary from the Elector Palatine to the States of the United Provinces". De tweede draagt het volgende opschrift: „The two Flaffons were made the 25th of March 1682 and by special command of the Donatrix are ot re- maine with this our English Church for ever." Een groot rond bord, door John v. d. Heyden gegeven voor het brood, dragende 't wapen van deu gever, en „Studio et opera Johannis Van der Heyden 1685". En einde lijk twee kleinere borden, dragende het war pen van den gever Jacob Hawius, ?n het jaartal 1685. Het nieuwe „Leesmuseum" te Am sterdam is Vrijdag avond met eenige plech tigheid geopend. Op 6 Juni werd de eerste steen gelegd voor het uaar plannen van den architect C. J. Posthumus Moyjes door den aannemer C. J. Rijnierso verrichte bouwwerk. Het monu mentale huis maakt met zijn vele hardsteen eu groot balkon een aangenamen indruk tus- scheu de gevelrij aan het Rokin. Encyclopaedic van Neder land s c h-I n d i Zoowel in het voorbe richt tot het eerste als iu dat van het tweede deel der Encyclopaedic van Noderlandsch-In- dië, heeft do redactie aan de gebruikers van het werk toezending verzocht van aanvullin gen en verbeteringen, om deze eene plaats te geven in het supplement. Dankbaar erken nende dat door sommigen aan dit verzoek welwillend voldaan is, vindt de redactie, nu het werk zijne voltooiing begint te naderen, aanleiding om nogmaals te vragen aan allen die in de Encyclopaedic belang stellen, in en buiten Ncclerlandsch-Indië, om toezending van al zulke opmerkingen die den inhoud kunnen verbeteren en aanvullen. „Alleen door zulk. een algemeene medewerking schreef prof. van der Lith bij het verschijnen van deel II kan de Encyclopaedic worden wat zij behoort te wezen, en naderen tot het ideaal waarnaar de redactie ernstig streefde, maar dat bij een eerste bewerking cencr zoo omvangrijke stof onmogelijk gehee1 bereikt kan worden." Een mooie schenking. Naar de Echo verneemt is door mevr. de wed. C. A. Freitag aan de vereeniging der werklieden in dienst der Wester-Suikerraffinaderij te Am sterdam, van welke vereeniging de heer Frei tag, in leven technisch, directeur der „Wes ter", ecre-voorzitter was, uit erkentelijkheid en tot stichting van' een 'bffjtvëhde herinne ring aan den overleden directeur, een bedrag van f 2000 geschonken tot oprichting van een weduwen- en weezenfonds voor de leden der vereeniging. Door den heer M. C. P. Baibe, directeur der „Wester", met wiens overleg deze schen king plaats had, zal hieraan het bedrag wor den toegevoegd, dat hem als honorarium was toebedacht voor de waarneming van het exe cuteur- en bewindvoerderschap over de nala tenschap van wijlen den heer Freytag. En eindelijk stelt de directie der „Wester", uit sympathie met do voorgenomen stichting van dit Weduwen- en Weezenfonds, voor dit doel gedurende tien achtereenvolgende jaren jaarlijks duizend gulden beschikbaar. Van een en ander zal ongetwijfeld dank baar en met ingenomenheid kennis genomen worden in de huisgezinnen dor betrokken werklieden, voor wie zich uit deze schenkin gen in de toekomst bij een beleidvol beheer een ware zegen kan ontwikkelen. Wat voor limonade verkocht wordt. Een inzender in het Pharmaoeu- tisch Weekblad waarschuwt tegen het onma tig gebruik van limonade in den zomer of van wat als zoodanig verkocht wordt. Hij heeft in Scheveningen eens nagegaan, waar uit die dranken, die men daar bij duizenden glazen, vooral door kinderen uit den gegoe den stand zag gebruiken, wel bestaan kon den. Zijn recept luidde: zwavelzuur,aniline, saccharine, glycerine, amylvalerianaat en sa- ponine, een mengseltje vandrie centen waarde, dat alles geeft om de gelijkenis anet limonade te voltooien, maar zonder een spoor' van het eene noodige vruchtensap. Een strootje van twijfelachtige reinheid en een stukje onzuiver ijs eompleteereu de gevaar lijkheid. Hij noodigt do Haagsche en Sche- veningsche hygiënisten uit zijn recept eens te controleeren en het publiek eens in te lich ten lioo het met die dranken gesteld is. Het verzoek om gratie van den heer De Lanoy, is door H. M. do Koningin afgewezen en zijn preventieve hechtenis is mitsdien overgegaan in de hem opgelegde gevangenisstraf. De Matrozen-Bond. Het gerechts hof te Amsterdam, Kamer van civiele zaken, rechtdoende in hooger beroep, bevestigde Vrij dag het vonnis der arrondissements-reebt- bank te Alkmaar, waarbij de Algemeene Bond voor Marine-matrozen als rechtspersoon vervallen is verklaard wegens handelingen in strijd met zijn statuten. Het Volk meldt dat de Matrozenbond van dit. arrest in hooger beroep zal komen. Diefstal van effecten. De Amsterdamsche rechtbank heeft H. H. v. G. de N., beklaagd van diefstal van f 25000 aan effecten, ten nadeele van broeder en zuster, veroordee.a. tot 1 jaar en 3 maanden gevan genisstraf. Kinderen op het tooueel. Voor het 2e kanton te Amsterdam heeft terecht gestaan de tooneeldirecteur Frank, die in strijd met de arbeidswet een meisje beneden 12 jaar (het kind is 8 jaar) een klei ne rol had doen vervullen. De beklaagde be weerde dat het geen arbeid, docb kunst was en dat bij veroordeeling de opvoering van stukken met kinderrollen voortaan onmo gelijk zou zijn. Tegen hem werd f20 en te gen deu vader van het kind, die de over eenkomst had gesloten, f 30 boete geëischt. Bookmakers. Men meldt uit Lon den aan de „Midd. Ct.' De Mackenzie-zaak is door den politierech ter in Wowstreet weer verdaagd, nu tot 26 Mei. Donderdag bleek alleen dat het open baar ministerie (the Treasury) van zins is 100 (één honderd) getuigen a charge te dag vaarden. Tegen het f I e ssch n v er 1 i es. Op verzoek der Vereeniging van Mineraal- waterfabrikanten zijn aan de stoomboot van Bus te Haarlem, door een deurwaarder in beslag genomen 2500 kbgelflesehjes, die een opkooper wilde verzenden. Beleening van effeoten. Door de justitie te Rotterdam is gisteren moa> gen een gerechtelijke huiszoeking gedaan ten kantore van den effectenhandelaar S. te Rot terdam, woonachtig te 's Gravenhage, die begin Maart beschuldigd werd van een kapi taal van f 43000 aan effecten toebehoorende aan den rentenier P. te Rijswijk en den poli tic-ambtenaar F. te 's Gravenhage, een som van f 26000, zonder machtiging, beleend te hebben te Amsterdam, zoodat hij die effec ten niet kon inlossen toen de rechtmatige eigenaren zo opcischten. Carbol in plaats vanwon- dorolic. Juffrouw M. E. G-, 33 jaar oud, die inwoonde bij haar zwager, den hotelhou der do R., op de Hoogstraat te Rotterdam, was ziek en onder dokters behandeling. De geneesheer had voor het reinigen van zijn instrumenten noodig een oplossing met 50 procent carbol en glycerine, hetwelk in een fleschjo iu dat hotel aanwezig was. Gisteren stuurde do hotelhouder een jongen met dit fleschje, dat leeg was, naar een ap^'heek om het te vullen met wonderolie. De apotheker liet liet fleschje terugbezorgen, doch, zooals later bleek, zat er geen wonderolie in, maar eenzelfde oplossing als er aanvankelijk inge zeten had, tevens met duidelijke vermelding op het otiquet van het woord „vergift". Hier op is niet gelet; de hotelhouder, in de mer iting dat het fleschje wonderolie bevatte, gaf zijn schoonzuster een halven lepel van den inhoud in. waarvan het gevolg was, dat zij eon half uur later, na een brandende pijn in do keel, overleed. De inspecteur van politie, de heer C. van de Pol Jr., die, na kennisgeving een onder zoek ten huize van den hotelhouder instel de, heeft het nog bijna geheel met het ver gift gevulde apothekersfleschje in beslag ge nomen en op het bureau van politie in de Lange Torenstraat gedeponeerd. N. R. Ct. Flesoh aangespoeld. Te Krim pen aan den IJssel is nabij de scheepswerf van den heer C. Vermeulen aangespoeld een gesloten flesch, waarin zich een papiertje be vond, waarop geschreven was: „ons schip „Scrafia" heeft 11 April een lek gekregen en is met 32 man vergaan. Kapitein Mozona." Uit de dierenwereld. Twee rijksveldwachters te Witten (Dr.) hebben een. vos met drie jongen opgegraven. aGisteren was het voor den heer J. W. Verloop, ingenieur-werktuigkundige bij de Nod. Centraal Spoorweg-Mijl. te Utrecht, een feestdag. Hij herdacht toen, dat hij vóór 25 jaren, na eerst bij deu Rijnspoorweg werk zaam te zijn geweest, ibij de Ned. Centraal- Spoorweg-Miji. als oprichter-machinist in dienst trad. Het behoeft geen betoog, dat den jubilaris van verschillende zijlden blijken van belang stelling gewerken. Deze alle hier op te noe men is niet wel doenlijk. Eenige daarvan zullen wij echter vermelden. Zaterdagavond reeds, m de gezellige bijeen komst, welke de heer Verloop aan het be ambten-personeel van zijn dienst, in de schil derswerkplaats der Ceutraalspoor bereid had, ontving hij van de machinisten en van do werklieden der werkplaatsen N. C. S. fraaie stoffelijke blijken van belangstelling. Gisteren werd hem door een commissie namens de ambtenaren van zijn dienst een mooie boekenkast als nuldeblijk aaangebo den. Ook eenige ambtenaren, niet meer tot zijn dienst behoorende, doch vroeger onder hem gediend hebbende, lieten hunne geluk- wenschen vergezeld gaan van Óen fraai ge schenk. Hedenavond wordt den jubilaris een sere nade gebracht. aZaterdagochtend ten ÏOA uur verga derde in het hotel Bellevue te Utrecht het Genootschap voor Landboulw cu Kruidkunde onder voorzitterschap van den lieer Kneppel- hout van Sterkeniburg. Nadat het verslag over liet afgcloopen jaar werd goedgekeurd, werd de rekening over 1903 vastgesteld. De ontvangsten hebben bedragen f 722.263 de uitgaven f 7340.54|, zoodat er een na- deelig saldo is van f 302.08|. Uit het verslag bleek dat het aantal le den op 31 December 1903 bedroeg 1532. De begroot ing over 1904 werd vastgesteld op 1937.08| ontvangsten f 1485 en uitgaven met oen soldo van f 452.08L De heer Hassehnan opperde het denkbeeld om een deel van het saldo te besteden tot het I /uden van een wedstrijd voor de ver bouwers van aardappels en wel in het gebruik van besproeiers of pulverisators. Dit voorstel zal iu het hoofdbestuur over wogen worden. Tot commissie ter nazien der rekening over 1904 werden benoemd de heeren J. van Rossum te Houten, J. de Boer, te Mijdrecht en Roozendaal te Kockengen. Hierna hield de ?cr K. de Boer Czn., lid der Tweede Kamer te Assendelft, zijn rede over- De Ongevallenwet in verband met het landbouwbedrijf. Een goede regeling moet den landbouw zoo min mogelijk lasten en administratieven omslag veroorzaken. Met de tegenwoordige ongevallenwet is nog slechts de helft der arbeiders gebaat. Er buiten staan nog de landbouw en de zeevisscherij. De landbouw moet voor den dag komen met eenige goed geformuleerde eischen, want andere kan 't best zijn dat de wet niet in het belang van den landbouw zal werken. Volgens spr. zal het zeer moeilijk zijn de grenzen der wet alleen te beperken tot de arbeiders, want de grenzen tusscheu arbeider en klein boertje vielen veel te veel ineen, ook de laatst-en moeten er in opgenomen worden, indien hun bedrijf afhankeflij|k is van hun eigen werkkracht. Ook in deve wet moeten eenige klassen zijn, doch men zal zich zooveel mogelijk be perken en zoo weinig mogelijk klassen ma ken. Doch deze inrichting moet niet gebaseerd worden op den aard, doch op de wijze van uitoefening van het bedrijf. De grondslag van joon staten moet volko men verworpen worden, want die zou ge heel onjuist zijn, daar veel loon in den Jand- bouw in natura wordt ger'ten. En de land bouwers, vooral de kleine boertjes rijn er niets op gesteld, terwijl de hecle regeling, iu plaats van in het belang, in het nadeel van den landbouwer zou zijn. Het beste is het aannemen van verschil lende loontypen. De premietoekenning levert ook al groote nioeielij.kheid op, daar die uit de loonstaten opgemaakt wordt. Wat moet dan nu de grondslag dier be rekening zijaj ïf'Nty Do meest gemakkelijke oplossing zou rijn gewoon de heele promiekosten te verhalen door eenige verhooging der opcenten der grondbelasting. Maar om des lieven vredee wille, is het misschien beter bij Duitschland in de leer te gaan, waar als grondslag wordt gerekend de hoeveelheid arbeid in een zekere streek roo- dig geoordeeld op een H.A. land.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2